Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Έχω περίπου 2 εβδομάδες να φάω γλυκό, από τότε που έκανα την πρώτη μέτρηση και βγήκε τσιμπημένη. Ώρες ώρες αισθάνομαι έλλειψη, ειδικά το πρωί που έτρωγα ψωμί με μέλι...Αλλά με τιμή νηστείας 107 δεν ελπίζω ότι η καμπύλη θα είναι καλή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω περίπου 2 εβδομάδες να φάω γλυκό, από τότε που έκανα την πρώτη μέτρηση και βγήκε τσιμπημένη. Ώρες ώρες αισθάνομαι έλλειψη, ειδικά το πρωί που έτρωγα ψωμί με μέλι...Αλλά με τιμή νηστείας 107 δεν ελπίζω ότι η καμπύλη θα είναι καλή

δεν το ξέρεις, για να είναι παθολογική νομίζω θέλει δύο τίμες πάνω απότο όριο, ή 3? Δεν είμαι σίγουρη.

Εγώ είχα και νηστείας χάλια στον 7ο μήνα, και άλλες 2 τιμές, σύνολο 3, σφαίρα στο διαβητολόγο με έστειλε.

Ομως νωρίτερα στην κύηση ήταν άριστες όλες οι τιμές.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου babaki :) όντως, έτσι όπως τα βλέπω δεν είναι και πολύ ωραία τα ζαχαρα. Ποτε έχεις ραντεβού με το διαβητολογο για να σου πει τι ακριβώς σημαίνουν και τι να κανεις? κανονικά στη μια ώρα πρέπει να είναι κάτω απο 110, άντε 130

 

εχω ραντεβου αυτη τη βδομαδα με τον διαβητολογο αλλα μου ειπε και τηλεφωνικως οτι ειναι διαβητης κυησης και θα μου δωσει διαιτολογιο και βελονιτσες να μετριεμαι. θα σας ενημερωσω αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο babaki και σοκολατίτσα (τι όνομα κι αυτό για διαβητικη εγκυούλα :wink:

Δε μπορώ να πω ότι συνηθίζεται, ούτε ότι δε θα έχετε τις κακές σας και νεύρα και απ'ολα, αλλά κααααααποια στιγμή (δε βλέπω την ώρα!) όλο αυτό το πράγμα τελειώνει (ελπίζω τουλάχιστον να μην έχουμε τη γκαντεμιά να είμαστε απο τις λίγες που δεν τους τελειώνει όπως και κάποια κορίτσια εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.... Τι καλά που σας βρήκα έστω και τώρα!!! 33η+5 εβδομάδων και εγώ και ζαχαροχτυπημένη από τον 3ο μήνα....:-( Κάνω 6 μονάδες ινσουλίνης κάθε βράδυ από τις αρχές του 7ου γιατί παρόλο που οι τιμές μου ήταν καλές, το αμνιακό μου ήταν 5 μονάδες πάνω από το ανώτερο φυσιολογικό όριο... Εμένα νηστείας ο ενδοκρινολόγος μου έχει δώσει όριο 93 και 1 ώρα μετά το φαγητό το 145!!!! Τώρα το αμνιακό έχει πέσει στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά η γιατρός μου είναι κάθετη ότι στις 38+ θα μπούμε με πρόκληση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για σου Ελένη συμπάσχουσα :) ευτυχώς πλησιαζεις πλέον! Οντως, οι μαμάδες με ζαχαρο συνήθως δε φτάνουν μέχρι το τέλος, τα. Παίρνουν τα μωρακια τουλάχιστον δυο βδομάδες νωρίτερα απο την 40η για να μην παραμεγαλώσουν. 145???????!!!!!!! εγω τώρα με τις κορτιζόνες και το yutopar έχω κάνει τέτοια ζαχαρα και ο ενδοκρινολογος μου μου δίνει 28 μονάδες το πρωί και 14 το βράδυ για να μην ειναι τόσο ψηλα και να πέσουν κάτω απο 120! Τι να πω ρε παιδιά, ο καθένας το χαβά του

Link to comment
Share on other sites

εχω ραντεβου αυτη τη βδομαδα με τον διαβητολογο αλλα μου ειπε και τηλεφωνικως οτι ειναι διαβητης κυησης και θα μου δωσει διαιτολογιο και βελονιτσες να μετριεμαι. θα σας ενημερωσω αναλυτικα.

να εύχεσαι να την σκαπουλάρεις με διατροφο'υλα! Και κορμάρα θα μείνεις, και όμορφα θα νιώθεις (ανάλαφρη) και δε θα χρειάζεται να κάνεις ενέσεις. Επίσης με διατροφή αν διορθωθεί θεωρείται προδιαβήτης, και δεν είναι τόσο "δύσκολα" τα πράγματα, είναι σα να μην υπάρχει εφόσον είσαι σε δίαιτα κι έχεις ρυθμισμένες τιμές.

Το μέτρημα με τις βελονίτσες να το κάνεις τη διασκέδαση σου, θα κάνετε αρκετή παρεούλα μαζί, πάρτες με καλό μάτι, άλλωστε δεν είναι και τίποτε!

Πάντως στο τέλος ακόμη κι αυτός ο διαβήτης παίζει να ξεφύγει, υπομονή και βλέποντας και κάνοντας!

Για παρηγοριά: εμείς τη βγάλαμε με διατροφή για 2 μήνες, και μόλις γέννησα έτρωγα ό,τι ήθελα + άλλα 100000 που δεν ήθελα αλλά νόμιζα ότι μου είχαν λείψει από τη στέρηση :lol:

 

Καλωσήρθες Ελενη! Κουράγιο!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν όσο διάβαζα τα μηνύματά σας.... Ό,τι θέλει ο καθένας λέει.... Τι να πω? Εγώ πάντως έχω αρχίσει τις ατασθαλίες.... μια κουταλιά μερέντα, μια δαγκωνιά πίτσα.... Δεν αντέχω άλλο!!! Αφού έχω πει σε όλους: μην μου φέρεται λουλούδια στο μαιευτήριο... δεν τρώγονται!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι τους λέω! Μετα απο 7 μήνες διατροφή (και ενέσεις) μην τυχόν και μου φέρετε λουλούδια! Σοκολατόπιτες και μακαρονάδες μόνο!!!

Πάντως αν κανείς ατασθαλίες καλό ειναι τουλάχιστον να μετριεσαι μια ώρα μετα κι αν σου εχει ανεβει να μην το ξανακάνεις. Γενικά καλό ειναι να το πάρεις στα σοβαρά αυτό το θέμα, μη πάθει τίποτα το μωρακι μετα και έχεις τύψεις (ένα μωρό που ζει στη μήτρα με ψηλά ζαχαρα της μαμάς (αρυθμιστα δηλαδή) εχει αυξημένο κίνδυνο να πάθει διαβήτη τύπου Ι στη ζωή του και δε λέει. Διαβητολογος σου το είπε αυτο το 145 ή ο γυναικολογος σου?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι τους λέω! Μετα απο 7 μήνες διατροφή (και ενέσεις) μην τυχόν και μου φέρετε λουλούδια! Σοκολατόπιτες και μακαρονάδες μόνο!!!

Πάντως αν κανείς ατασθαλίες καλό ειναι τουλάχιστον να μετριεσαι μια ώρα μετα κι αν σου εχει ανεβει να μην το ξανακάνεις. Γενικά καλό ειναι να το πάρεις στα σοβαρά αυτό το θέμα, μη πάθει τίποτα το μωρακι μετα και έχεις τύψεις (ένα μωρό που ζει στη μήτρα με ψηλά ζαχαρα της μαμάς (αρυθμιστα δηλαδή) εχει αυξημένο κίνδυνο να πάθει διαβήτη τύπου Ι στη ζωή του και δε λέει. Διαβητολογος σου το είπε αυτο το 145 ή ο γυναικολογος σου?

 

οι μετρήσεις μου είναι καλές.... το πρωινό και τα προγευματικά είναι από 85 μέχρι 90 και μετά από 1 ώρα 105 μέχρι 120 κ αυτό λίγες φορές.... αλλά δεν μου λένε κάτι οι τιμές γιατί με τις ίδιες μετρήσεις το αμνιακό είχε αυξηθεί πολύ!!! Οι ατασθαλίες είναι μπουκιές-δαγκωνιές όχι μερίδες και δεν μου έχει σηκώσει ποτέ τιμή μια μικρή κουταλιά του γλυκού μερέντα:oops: Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί μου έδωσε τιμές αλλά πάντα τις βλέπει σε συνάρτηση με τις μετρήσεις αμνιακού και μωρού που του λέει η γυναικολόγος μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έτσι τους λέω! Μετα απο 7 μήνες διατροφή (και ενέσεις) μην τυχόν και μου φέρετε λουλούδια! Σοκολατόπιτες και μακαρονάδες μόνο!!!

Πάντως αν κανείς ατασθαλίες καλό ειναι τουλάχιστον να μετριεσαι μια ώρα μετα κι αν σου εχει ανεβει να μην το ξανακάνεις. Γενικά καλό ειναι να το πάρεις στα σοβαρά αυτό το θέμα, μη πάθει τίποτα το μωρακι μετα και έχεις τύψεις (ένα μωρό που ζει στη μήτρα με ψηλά ζαχαρα της μαμάς (αρυθμιστα δηλαδή) εχει αυξημένο κίνδυνο να πάθει διαβήτη τύπου Ι στη ζωή του και δε λέει. Διαβητολογος σου το είπε αυτο το 145 ή ο γυναικολογος σου?

βασικά το αρύθμιστο ζάχαρο μπορεί να προκαλέσει πάρα πολλά, αυτό είναι το λιγότερο. Μου είχε πεί να μη το ψάχνω και αγχωθώ και μόνο να κάνω όσα πρέπει.

Εκτός κι αν κάνει ισνουλίνη κάποιος, δεν ξέρω, αλλά με σκέτη διατροφή ο διαβητολόγος ήταν πάρα πολύ αυστηρός, "δεν αγγίζεις γλυκό", φάε παραπάνω απο το διαιτολόγιο σου και μετά μετράς το ζάχαρο κι αν είναι οκ είσαι οκ. Ειδάλως κι αυτές οι εξτρά μπουκιές φαγητού κόψιμο.

Μια φορά ρώτησα αν πειράζει που έφαγα ένα ρημαδοτυροπιτάκι, με ρώτησε αν μέτρησα το ζάχαρο...

Φυσικά ό,τι κι αν έτρωγα εκτός διαιτολογίου (μόνο τυροπιτάκι δοκίμασα και τοστ) μου ανέβαζαν το ζάχαρο...κατακόρυφα. Κουφό αφού το μεσημέρι μου είχε και ψωμί με μακαρόνια ή ρύζι...

Πάντως όποτε ανέβαινε το ζάχαρο οι τύψεις ήταν απίστευτες και δεν ξαναέφαγα τίποτε. Με μάλωσε που αγχώθηκα τόσο, είπε ότι για μια φορά δεν έγινε κάτι φοβερό, αλλά μου είπε χύμα "δεν έχουμε χρόνο για πειραματισμούς τί σου ανεβάζει και τί όχι, φάε όσα πρέπει και τέλος"

Δεν ήθελε υψηλές τιμές.

 

Νομίζω κι εμένα ήταν το όριο 120 και 135, δυό ώρες μετά το γεύμα και μια μετά. Μήπως ήταν 145 και κάνω λάθος?

Αλλά εμένα μου προέκυψε στο τρίτο τρίμηνο κορίτσια, εσείς απορώ πως αντέχετε από την αρχή της κύησης. Ισως με ενέσεις μπορείτε να φάτε παραπάνω:confused: μου είχε πεί αν δεν κοντρολάρω το φαγητό θα κάνω ισνουλίνη...

 

υγ εμάς ήταν τέλεια τα αμνιακά αλλά και το μωρό, το οποίο εξαρχής (χωρίς διαβήτη) ήταν μεγαλόσωμο. Κι όμως ήταν πολύ αυστηρός ο γιατρός...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

βασικά το αρύθμιστο ζάχαρο μπορεί να προκαλέσει πάρα πολλά, αυτό είναι το λιγότερο. Μου είχε πεί να μη το ψάχνω και αγχωθώ και μόνο να κάνω όσα πρέπει.

Εκτός κι αν κάνει ισνουλίνη κάποιος, δεν ξέρω, αλλά με σκέτη διατροφή ο διαβητολόγος ήταν πάρα πολύ αυστηρός, "δεν αγγίζεις γλυκό", φάε παραπάνω απο το διαιτολόγιο σου και μετά μετράς το ζάχαρο κι αν είναι οκ είσαι οκ. Ειδάλως κι αυτές οι εξτρά μπουκιές φαγητού κόψιμο.

Μια φορά ρώτησα αν πειράζει που έφαγα ένα ρημαδοτυροπιτάκι, με ρώτησε αν μέτρησα το ζάχαρο...

Φυσικά ό,τι κι αν έτρωγα εκτός διαιτολογίου (μόνο τυροπιτάκι δοκίμασα και τοστ) μου ανέβαζαν το ζάχαρο...κατακόρυφα. Κουφό αφού το μεσημέρι μου είχε και ψωμί με μακαρόνια ή ρύζι...

Πάντως όποτε ανέβαινε το ζάχαρο οι τύψεις ήταν απίστευτες και δεν ξαναέφαγα τίποτε. Με μάλωσε που αγχώθηκα τόσο, είπε ότι για μια φορά δεν έγινε κάτι φοβερό, αλλά μου είπε χύμα "δεν έχουμε χρόνο για πειραματισμούς τί σου ανεβάζει και τί όχι, φάε όσα πρέπει και τέλος"

Δεν ήθελε υψηλές τιμές.

 

Νομίζω κι εμένα ήταν το όριο 120 και 135, δυό ώρες μετά το γεύμα και μια μετά. Μήπως ήταν 145 και κάνω λάθος?

Αλλά εμένα μου προέκυψε στο τρίτο τρίμηνο κορίτσια, εσείς απορώ πως αντέχετε από την αρχή της κύησης. Ισως με ενέσεις μπορείτε να φάτε παραπάνω:confused: μου είχε πεί αν δεν κοντρολάρω το φαγητό θα κάνω ισνουλίνη...

 

υγ εμάς ήταν τέλεια τα αμνιακά αλλά και το μωρό, το οποίο εξαρχής (χωρίς διαβήτη) ήταν μεγαλόσωμο. Κι όμως ήταν πολύ αυστηρός ο γιατρός...

 

Και εμένα αυστηρός είναι.... εγώ την είχα πατήσει με κουλούρι σουσαμένιο (μισό) που το είχα φάει αντί για φρυγανιά το πρωί και σήκωσα 135 και μου κατέβασε τα αυτιά.... δεν ήξερα ότι απαγορεύεται το σουσάμι, μάλλον δεν το είχα καταλάβει.... ναι μεν μου έχει δώσει το 145 όριο αλλά και το 135 καθόλου δεν του άρεσε!!! Εγώ πάντως μέχρι πριν μπω στον 8ο δεν έκανα ούτε μια ατασθαλία.... Με το που μπήκα στον 8ο πεινάω ασύστολα ρε κορίτσια και έχω όλη μέρα λιγούρα για γλυκό.... κ φυσικά και νοιώθω ενοχές όταν θα φάω τη μισή κουταλίτσα μερέντα αλλά αν δεν το κάνω εκείνη την ώρα νομίζω θα λιποθυμήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρόλο που το έχω απο την 7η εβδομάδα (και, dimmi, όντως δεν αντέχεται, παει να μου στρίψει πλέον!!) δεν έχω κάνει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ατασθαλία, παρόλο που κάνω και ινσουλίνη απο τον τρίτο και θα μπορούσα να σκεφτώ μια μέρα να την αυξησω λίγο και να φάω κάτι παραπάνω. Αλλά ούτε μισή μπουκιά γλυκό, ούτε 10γρ παραπάνω υδατανθρακα απο αυτόν που επιτρέπεται δεν έχω βάλει στο στομα. Έχω κι εγω πολλές τύψεις όταν βλέπω το ζαχαρο να ανεβαίνει και μου φαίνεται μεγάλη βλακεία να κάνω πειραματισμούς επάνω στο μωρο.

Αφήστε που εδώ που ειμαι στο νοσοκομείο με τις συσπασεις φέρνουν κάθε πρωί muffins και κεικ και μέλια στα κορίτσια δίπλα μου και γλυκά το μεσημέρι και μακαρονάδες και τα βλέπω και ξελιγώνομαι!!!!

Κάνω -τρελή- υπομονή και περιμένω να πέσω με τα μούτρα μετα!!! :-P

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν φαίνεται ότι γλίτωσα από τον διαβήτη :P. Όμως οι τιμές της καμπύλης δείχνουν ότι θα πρέπει να προσέχω, οπότε κομμένα τα γλυκά... Δεν μου έδωσε η γιατρός μου συγκεκριμένη διατροφή, αλλά μου είπε να αποφεύγω τα ζυμαρικά, το ρύζι και τις πατάτες και γενικώς να προσέχω τι τρώω. Τουλάχιστον για την ώρα ησύχασα λίγο, γιατί είχα αγχωθεί....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έκανα ινσουλίνη δεν μου επιτρεπόταν να τρώω γλυκά. Και έπρεπε να κάνω και διατροφή και μετρήσεις και ενέσεις -αλλά όσες κοπέλες ήταν σαν εμένα θα το ξέρουν ήδη. Οπότε μην νομίζετε ότι με την ινσουλίνη είσαι πιο ήσυχος γενικώς όπως ακούω να λένε. Εκεί να δείτε άγχος όταν προς στο τέλος το σάκχαρο ξερυθμιζότανε κάθε τρεις και λίγο και έπρεπε να αυξάνω τις δόσεις..αφήστε..

 

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oneiraki σε καταλαβαίνω απολύτως. Και με τα yutopar που παίρνω, και την παντελή έλλειψη κίνησης στο νοσοκομείο, κάθε 1-2 μέρες αλλάζουμε τη δόση και μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τα ζαχαρα που βλέπω!!!!!

Τα γλυκα.... ωωωω..... τα γλυκά.... Ουτε μισή μπουκίτσα δεν έχω αγγίξει και δε βλέπω την ώρα να φάω ένα κομμάτι κεικ όταν γέννησω :) ή, έστω, ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ μήλο!!

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki σε καταλαβαίνω απολύτως. Και με τα yutopar που παίρνω, και την παντελή έλλειψη κίνησης στο νοσοκομείο, κάθε 1-2 μέρες αλλάζουμε τη δόση και μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τα ζαχαρα που βλέπω!!!!!

Τα γλυκα.... ωωωω..... τα γλυκά.... Ουτε μισή μπουκίτσα δεν έχω αγγίξει και δε βλέπω την ώρα να φάω ένα κομμάτι κεικ όταν γέννησω :) ή, έστω, ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ μήλο!!

 

Και εγώ έπαιρνα yutopar και έκανε και κορτιζόνες..άστα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki σε καταλαβαίνω απολύτως. Και με τα yutopar που παίρνω, και την παντελή έλλειψη κίνησης στο νοσοκομείο, κάθε 1-2 μέρες αλλάζουμε τη δόση και μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τα ζαχαρα που βλέπω!!!!!

Τα γλυκα.... ωωωω..... τα γλυκά.... Ουτε μισή μπουκίτσα δεν έχω αγγίξει και δε βλέπω την ώρα να φάω ένα κομμάτι κεικ όταν γέννησω :) ή, έστω, ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ μήλο!!

αυτό που το βάζεις, του έλεγα να φάω 2 μανταρίνια (που ήταν ομολογουμένως θεικά) και μου τα έβαζε σε δόσεις κιαυτά, 1 τώρα ένα σε μισή ώρα. Ολο με το ρολόι στο χέρι ήμουν.

 

Oneiraki πρέπει να είναι πίκρα η ινσουλίνη, κι γω δεν την ήθελα καθόλυο για αυτό πάλευα με διατροφή.

Μου είχε πεί όμως ότι παίζει και να ξεφύγει στο τέλος το ζάχαρο ακόμα και τέλεια να είμαι...δόξα το Θεό δεν...μόνο με τα yutopar και με τους ορούς...εκεί ήταν τραγικά τα πράγματα. Σε σημείο που δε με άφηναν να μετράω ζάχαρο καθόλου επί βδομάδα σχεδόν. Μέχρι να φύγουν οι οροί από μέσα μου.

Τα yutopar ειδικα το ανέβαζαν και μετά, τί άγχος...

 

Τί ωραία που είναι να έχουν περάσει, με το καλό σε όλες!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

α να γελάσετε, που μπήκα για γέννα, φαγωμένη, είχα ζάχαρο 90 αν θυμάμαι καλά! Λέω είστε σίγουροι? :D :D :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω,κ εγω με διατροφη το ρυθμιζω το ρημαδι..

χθεσ το βραδυ εφαγα πιο αργα-10και- κ η αληθεια ειναι οτι πεινουσα μεχρι να φαω,αλλα περιμενα τον αντρα μου.μετα απο μια ωρα η μετρηση εδειξε 172!!!!!κ τρελαθηκα!!!!δ εφαγα πολυ ουτε εκτοσ διαιοτολογιου.ηταν επειδη ενιωθα πεινα??επισησ,ειχα 3 ωρεσ να φαω απο το απογευματινο.να επαιξε αυτο ρολο??δ εχει ξαναφτασει τοσο ψηλα!

σημερα ολα μια χαρα,σα να μη συνεβη ποτε...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω,κ εγω με διατροφη το ρυθμιζω το ρημαδι..

χθεσ το βραδυ εφαγα πιο αργα-10και- κ η αληθεια ειναι οτι πεινουσα μεχρι να φαω,αλλα περιμενα τον αντρα μου.μετα απο μια ωρα η μετρηση εδειξε 172!!!!!κ τρελαθηκα!!!!δ εφαγα πολυ ουτε εκτοσ διαιοτολογιου.ηταν επειδη ενιωθα πεινα??επισησ,ειχα 3 ωρεσ να φαω απο το απογευματινο.να επαιξε αυτο ρολο??δ εχει ξαναφτασει τοσο ψηλα!

σημερα ολα μια χαρα,σα να μη συνεβη ποτε...

είναι πολύ οι 3 ώρες? Νομίζω ανά 2-3 ώρες μασουλούσα...

Μπορεί να ήταν καθαρά τυχαίο γεγονός ή να έφαγες κάτι διαφορετικό που δε πάει το μυαλό σου. Μπορεί να σου έλειψε ο σύζηγος και να στάζανε τα μέλια :)

 

Φαγητό πρίν τον ύπνο τρώς? Με είχε βοηθήσει πολύ στις μετρήσεις, μάλιστα όταν έτρωγα στις 1 το βράδυ (ξενυχτούσα και ξυπνούσα επίσης αργά) 1 γιαούρτι με 1 κρίσπις, το πρωί το ζάχαρο ήταν πολύ καλό!

 

Το πρωί είναι το δύσκολο στην εγγυμοσύνη, το βράδυ και να φας παραπάνω συνήθως δεν ανεβαίνει. Μήπως είναι κάτι που δε πρόσεξες? Πχ κρίσπις με ζάχαρη ή τυρί τύπου λαβας? (έτσι την είχα πατήσει βράδυ...)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ οι 3 ώρες? Νομίζω ανά 2-3 ώρες μασουλούσα...

Μπορεί να ήταν καθαρά τυχαίο γεγονός ή να έφαγες κάτι διαφορετικό που δε πάει το μυαλό σου. Μπορεί να σου έλειψε ο σύζηγος και να στάζανε τα μέλια :)

 

Φαγητό πρίν τον ύπνο τρώς? Με είχε βοηθήσει πολύ στις μετρήσεις, μάλιστα όταν έτρωγα στις 1 το βράδυ (ξενυχτούσα και ξυπνούσα επίσης αργά) 1 γιαούρτι με 1 κρίσπις, το πρωί το ζάχαρο ήταν πολύ καλό!

 

Το πρωί είναι το δύσκολο στην εγγυμοσύνη, το βράδυ και να φας παραπάνω συνήθως δεν ανεβαίνει. Μήπως είναι κάτι που δε πρόσεξες? Πχ κρίσπις με ζάχαρη ή τυρί τύπου λαβας? (έτσι την είχα πατήσει βράδυ...)

 

 

κ εμενα δ μου φαινονται πολλεσ οι ωρεσ..καθε τοσο περιπου τρωω κ εγω...σκεφτομαι μονο μηπωσ ηταν επειδη ειχα την αισθηση τησ πεινασ κ περιμενα κ επαιξε αυτο ρολο...

οχι καλη μου..τυρι λαβα κ ιστοριεσ αμαρτωλεσ...ααααααααααααααααααααααααααααααααχχχχ...σταματα....

μου λειπει παααααααααααρα πολυ η σοκολατα κ η μακαροναδα...παιδια πεθαινω τωρα.....ααααααααχ...

θα μπορουσαμε να ανοιξουμε αλλη υποκατηγορια ...φατε ματια ψαρια!!!φαγητα που θελετε να φατε κ δ μπορειτε λογω διαβητη κυησησ!!!χαχαχαχχαχα!!!!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα δ μου φαινονται πολλεσ οι ωρεσ..καθε τοσο περιπου τρωω κ εγω...σκεφτομαι μονο μηπωσ ηταν επειδη ειχα την αισθηση τησ πεινασ κ περιμενα κ επαιξε αυτο ρολο...

οχι καλη μου..τυρι λαβα κ ιστοριεσ αμαρτωλεσ...ααααααααααααααααααααααααααααααααχχχχ...σταματα....

μου λειπει παααααααααααρα πολυ η σοκολατα κ η μακαροναδα...παιδια πεθαινω τωρα.....ααααααααχ...

θα μπορουσαμε να ανοιξουμε αλλη υποκατηγορια ...φατε ματια ψαρια!!!φαγητα που θελετε να φατε κ δ μπορειτε λογω διαβητη κυησησ!!!χαχαχαχχαχα!!!!

χαχαχχα να σου πω σκηνικό με το λαβας...δεν το είχα κάνει επίτηδες,είμασταν από ταξίδι μονοήμερο, θεονήστικοι οι δικοί μου (εγώ φυσικά ρομποτάκι είχα φάει ό,τι έπρεπε). Ηθελα όμως να φάνε οι δικοί μου και δεν είχε αρκετό τυρί τοστ.

Ετσι "άφησα" το μίλνερ για τον πατέρα μου και ξάφνου βλέπω στο βάθος του ψυγείου lavache qui rit αλλά για τοστ!

Ε λέω αμαν δεν είμαι άρρωστη, ας κάνω τοστ με αυτό και μετράω μετά το ζάχαρο.

Ε μετά μου ήρθε κόλπος, γιατί το συγκεκριμένο τυρί είναι τίγκα στους υδατάνθρακες! :lol:

 

Οσο για τη μακαρονάδα, επειδή πολύ την αναφέρετε, να ρωτήσω, δεν σας έχουν ζυμαρικά?

Εμένα μου είχε αρκετό μακαρόνι ή ρύζι με ψωμί, κι όταν ήθελα μακαρονάδα αντικαθιστούσα το ψωμί πάλι με μακαρόνι.

Δεν μου ανέβαζε ζάχαρο! Μου είχε πεί πως μπορώ να κάνω αντικαταστάσεις αν θέλω, αλλά φυσικά αν δω και ανεβάζει να μη τις κάνω.

Πάντως μετά τις μακαρονάδες φρόντιζα κι έκανα μια βόλτα, αν και τα μεσημέρια βαριόμουν...

Βέβαια μια μέρα η μακαρονάδα μου ανέβασε ζάχαρο 130, είχα φτάσει πια στο τέλος λίγο πρίν τη γέννα, και δε ξαναέφαγα. Γενικά προς το τέλος είχα τόση επιθυμία να γεννήσω που δε με ένοιαζεκαι τί θα φάω.

Πρίν το μόνο που με ένοιαζε ήταν τί θα φάω :lol: Θέλαμε να πάμε θέατρο κι γω καθόμουν κι έτρωγα πρίν, μη πάει και χάσω το γεύμα μου:lol::lol:

Ξεφτίλα αλλά...τί να κάνω,,,έγγυος γυναίκα στερημένη!

Τώρα πως θα στερηθώ να χάσω κανένα κιλό μου λέτε? Ο,τι έχασα με το θηλασμό...μετά το απόλυτο κενό!

 

υγ με τη σοκολάτα δε σου λέω τί τράβηξα, που όλες οι επισκέψεις μου 1 μήνα και βάλε σπίτι, να μου κάνουν παρέα με πρόωρες συσπάσεις, γλυκά έφερναν!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

οπως αναμενοταν εχω διαβητη κυησης. ο γιατρος μου εδωσε το γνωστο μηχανακι με τις βελονιτσες και μια διατροφη. θα ξαναπαω σε 10 μερες κι αν κατεβουν οι τιμες θα γλιτωσουμε τις ινσουλινες. καλα κι εγω το ειχα ξεφτιλισει με τα γλυκα και τα φαγητα, τρελη υπερβολη με συνεπεια να παρω αχρηστα κιλα που τωρα πληρωνω

οποτε ας προσεχα. προσοχη τωρα για τους επομενους 2,5 μηνες. ευτυχως που δεν ειμαι στην αρχη τετοια λαιμαργη που ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

οπως αναμενοταν εχω διαβητη κυησης. ο γιατρος μου εδωσε το γνωστο μηχανακι με τις βελονιτσες και μια διατροφη. θα ξαναπαω σε 10 μερες κι αν κατεβουν οι τιμες θα γλιτωσουμε τις ινσουλινες. καλα κι εγω το ειχα ξεφτιλισει με τα γλυκα και τα φαγητα, τρελη υπερβολη με συνεπεια να παρω αχρηστα κιλα που τωρα πληρωνω

οποτε ας προσεχα. προσοχη τωρα για τους επομενους 2,5 μηνες. ευτυχως που δεν ειμαι στην αρχη τετοια λαιμαργη που ειμαι!

Κορίτσι μου ήταν να γίνει κι έγινε, υπομονή τώρα, κι εμένα μου είχε πεί αν πάω καλά τις πρώτες μέρες θα γλιτώσω ινσουλίνη, έτσι κι έγινε!

Θα δείς όλα καλά θα πάνε, μην έχεις τύψεις για τίποτε! Εφόσον διαγνώστηκε εγκαίρως να χαίρεσαι :-D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...