Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

καλησπέρα και πάλι

το ξέρω για το γάλα οτι ανεβάζει το πρωί

τα πέρασα και στην πρώτη εγκυμοσύνη που στην ουσία

εκείνη η μέτρηση ήταν το μεγάλο μου πρόβλημα

μόνο με 20 λεπτο περπάτημα στην ανηφόρα με τη κοιλιά τούρλα έπεφτε

 

σήμερα έφαγα το κλασσικό πρωινό που τρώω εδώ κι ενα μήνα

και έτρωγα και τότε

δηλαδή 1 γκρειπφρουτ + 1γιαούρτι +1 φέτα ψωμί τοστ ολικής + 20γρ τυρί

και στη μια ώρα είχα 114

για τα δεδομένα μου είμαι πολύ ικανοποιημένη

τόσο καιρό το μέτραγα στη 1 1/2 ώρα και είχα γύρω στο 95-97

όσο είχα και νηστείας δηλαδή απλά ήθελα να δώ τη γίνεται τι πρώτη ώρα

 

το κακό είναι ότι μετά την χτεσινή υπογλυκαιμία

χάλασα λίγο τη διαίτα εχτές

γιατί ένιωθα τρομερή αδυναμία και συνεχή πείνα όλη μέρα

και ξύπνησα με 99!

 

λοιπον ονειράκι εμένα με επίσης προδιαβητική καμπύλη μετά τον τοκετό

μου είπαν να τρώω πολλά και μικρά γεύματα

και γλυκό να φάω και από όλα

αλλά με μέτρο

 

αναψυκτικά δεν έπινα έτσι κι αλλιώς

από άσκηση μόνο περπάτημα έκανα

και μετά το τοκετό ξεκίνησα να πηγαίνω με τα πόδια στη δουλειά

1 ώρα και ένα τέταρτο δρόμος

 

εγώ βέβαια τσαντίζομαι όπως και η Λυδία

γιατί μια ζωή έκανα υγιείνη διατροφή και περπάτημα

και πάντα ήμουν αδύνατη

 

και τι κέρδισα? ένας ωραιότατος διαβήτης μου χτυπά τη πόρτα

αμά είναι να σου τύχει λοιπόν

τζαμπά στερείσαι και προσέχεις

 

πώπω έχω και τις ορμόνες τις εγκυμοσύνης

έχω και τα νεύρα μου και μου έχει βγεί μεγάλη πικρία με αυτή την ιστορία

 

και σε φίλες μου τους έτυχαν διάφορα στην εγκυμοσύνη

αλλά ότι έτυχε κράτησε μέχρι τη γέννα

εμένα θα με ακολουθεί για μια ζωή

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως γιατί στο κύκλο μου

κανένας δε ξέρει τι θα πεί διαβήτης είτε κύησης είτε όχι

και νιώθω ότι δε μπορεί να με καταλάβει κανείς

 

την Πέμπτη έχω αυχενική και θα σας πω τα νέα και την τελική πητ

μέχρι τότε άγχος στο κόκκινο

 

λυδία και γω το πρώτο Δεκέμβρη το γέννησα

αλλά το μαρτύριο μου με το διαβήτη είχε ξεκινήσει μέσα Σεπτέμβρη

όχι από την αρχή όπως τώρα....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι όταν γεννήσω θα έχω ελεύθερη διατροφή, το έγραψε και στις οδηγίες που μου έδωσε για τον τοκετό και όπως σας ξαναείπα στους 3 μήνες να κάνω καμπύλη.

Λυδία εγώ είμαι στην 35η εβδομάδα με προηγούμενο πρόωρο τοκετό στην 32η εβδομάδα. Για αυτό και χθες για δεύτερη φορά έκανα ενέσεις κορτιζόνης. Εκεί να δείτε τα γλέντια με το ζάχαρο. Μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι μπορεί να φτάσει και το 200 και να χρειαστώ ινσουλίνη, ευτυχώς μέχρι στιγμής έφτασα μέχρι 140 και το παρακολουθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι είναι τόσο αυστηρός γιατι, αν θυμάμαι καλα, η καμπύλη που έκανες μετα την εγκυμοσυνη δεν ήταν εντελώς φυσιολογική, σωστα? Έχεις ιστορικο διαβήτη στην οικογένεια? τι εκνευριστικό που είναι να συμβαίνει όλο αυτο ενω και λεπτος άνθρωπος είσαι, και δεν έχεις κάνει ακραίες γουρουνιες στη ζωη σου. Αμάν ο παλιοδιαβήτης!

 

Ναι η καμπύλη ήτανε χαλιά ωστόσο αυτό που μου τόνισε ο ενδοκρ ήτανε ότι και άψογη να είχε βγει αυτό δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να σταματήσω να προσέχω.Όχι δεν είχαμε ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια,ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 49,5 κιλά..

 

Και εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι όταν γεννήσω θα έχω ελεύθερη διατροφή, το έγραψε και στις οδηγίες που μου έδωσε για τον τοκετό και όπως σας ξαναείπα στους 3 μήνες να κάνω καμπύλη.

Λυδία εγώ είμαι στην 35η εβδομάδα με προηγούμενο πρόωρο τοκετό στην 32η εβδομάδα. Για αυτό και χθες για δεύτερη φορά έκανα ενέσεις κορτιζόνης. Εκεί να δείτε τα γλέντια με το ζάχαρο. Μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι μπορεί να φτάσει και το 200 και να χρειαστώ ινσουλίνη, ευτυχώς μέχρι στιγμής έφτασα μέχρι 140 και το παρακολουθούμε.

 

Έκανα και εγώ κορτιζόνη σχεδόν κάθε βδομάδα για ένα μήνα γιατί είχα πρόωρες συσπάσεις από τον 7ο.Και το σάκχαρο είχε πάει στον Θεό (200+) εκείνες τις μέρες και φυσικά ξεκίνησα ινσουλίνη.ΑΛΛΑ ο ενδοκτ αυτός τώρα μου είπε πως δεν έπρεπε να ξεκινήσω εφόσον είχα καλές μετρήσεις με την διατροφή και ας είχα αυξημένο αμνιακό υγρό..Άντε βγάλε άκρη δηλ τώρα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki και chrimai, πραγματικά δηλαδη απο το πουθενά έσκασε ο διαβητης! Ούτε ένας παράγοντας κινδύνου (και για μένα το ίδιο είναι).

Chrimai όντως είναι δύσκολο να αισθάνεσαι ότι κανεις γύρω σου δεν ξέρει πως είναι η κατάσταση αυτη με το διαβήτη. Μεγάλο λουκι.

Eleni m. πλησιαζεις δηλαδη :):) Λίγο ακόμα και θα έχεις διπλή χαρα. Το μικράκι σου στην αγκαλια και ελευθερία διατροφής!!!! (με λιγη προσοχή). Τι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια είμαι 35+3!!!

 

Θα ξανακάνω καμπύλη 3 μήνες μετά τον τοκετό!!Και μου έδωσε ελεύθερη διατροφή για μετά!!!

Και μεις δεν έχουμε ιστορικό με σάκχαρο!!Τι να πώ!!

 

Και εγώ πρέπει να το άλλαξω το γάλα το πρωί , γιατί τις τελευταίες μέρες έχω 120-122!!

 

Τι να φάω όμως γιαούρτι πρωωινιάτικα???μπλιαχ!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε, πλησιαζεις κι εσυ!! :-)

Εγω το πρωι αναγκαστικά τρώω γιαούρτι (αυτο το natural που είναι κάπως σαν επιδόρπιο στην υφή και όχι παχύ-στραγγιστό) με 60γρ πράσινο μήλο και κανέλα και τρώγεται κάπως. Και ελάχιστο ψωμι με τυρι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω, έχω περάσει τόσα σε αυτή την εγκυμοσύνη, από το Μάιο στο σπίτι, κρεβάτι - καναπέ λόγω πιθανής υψηλής ρίξης θηλακίου, μετά στου β επιπέδου κάτι έβρισκαν στον εγκέφαλο του μπέμπη, έκανα αμνιοπαρακέντηση, μαγνητική εμβρύου, ευτυχώς όλα καλά, που τελικά το τελευταίο που με απασχόλησε ήταν το ζάχαρο. Να σας πω ότι και μια μέρα που ήμουν στις μαύρες μου πλάκωσα και ένα παγωτό σικάγο...

Link to comment
Share on other sites

Ω Θεέ μου παγωτό!! Αν εγω έτρωγα τετοιο πράγμα θα πήγαινα στα 250 παρόλο που κάνω και κοριζονη!

Κι εμένα ήταν δύσκολη η εγκυμοσυνη με πολλα που συνέβησαν (εξωσωματική, αποκόλληση τους πρώτους μήνες, συστροφή ωοθηκης, πιθανο καρδιολόγικο στη Β επιπεδου -ευτυχώς τελικα διορθώθηκε απο μόνο του αλλα πρέπει να κάνουμε αμνιο στην 32η- και αλλα διάφορα στεναχωρα και αγχωτικά. Αλλά παρόλα αυτα ο Διαβητης με έχει τσακίσει. Είναι κι απο πολυ νωρίς ο ρημαδης κι απο πολυ νωρίς και η ινσουλίνη παρα τη διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια.

κ εγω διαβητη κυησησ δευτερη φορα..αυτη τη φορα ειναι λιγο πιο ανεβασμενα τα επιπεδα το πρωινο αλλα μεσα στα ορια...προσ το παρον ρυθμιζεται με διατροφη αλλα αυριο εχω τον υπερηχο (33η βδομ) κ επειδη το μωρακι ειναι ηδη μια βδομ μεγαλυτερο,ο ενδοκρινολογοσ περιμενει να δει πωσ εχει αναπτυχθει κ μηπωσ χρειαστει ινσουλινη παρα τισ καλεσ μετρησεισ..

πρεπει να σασ πω οτι την καμπυλη την εκανα τον αυγουστο κ πηγα σε μια αθλια ενδοκρινολογο δημοσιου νοσοκ.αυτοσ ειναι νεοσ ενδοκρινολογοσ -πηγα την προηγ βδομ πρωτη φορα αφου με ανησυχουσαν λιγο οι πρωινεσ μετρησεισ κ δ ειχα εμπιστοσυνη στην πρωτη-οποτε ειναι σα να ξεκιναμε κ πιο αργα..ειχα ηδη αρχισει μετρησεισ αλλα ηταν στο διωρο κ ο νεοσ ενδοκρινολογοσ ηθελε να δει μετρησεισ στην ωρα μετα το φαγητο..

 

ετυχε να κανω καμπυλη λιγο πριν ξαναμεινω εγκυοσ (η πρωτη μου κορη ειναι 26μηνων) κ ηταν φυσιολογικη..εχω κ εγω αγχοσ γ μετα..

επισησ σ αυτην την εγκυμοσυνη μου ειναι πολυ δυσκολο να κανω διατροφη..εχω ταλαιπωρηθει πολυ κ με δουλεια κ με την κορη μου, ειχα κ μια αποκολληση κ δ βλεπω τη στιγμη να γεννησω...δ αντεχω αλλουσ περιορισμους ,τα χω φτυσει..κ φοβαμαι κ για το μωρακι μου,θελω να πανε ολα καλα...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

mefirst και γώ για δεύτερη φορά το περνάω

εσένα σου βγήκε μια χαρά η καμπύλη μετά την πρώτη εγκυμοσύνη

εμένα βγήκε προδιαβητική η καμπύλη....

οπότε μην ανησυχείς...υπάρχουν και χειρότερα

 

εγώ παώ σε ενδοκρινολόγο του δημοσίου η οποία είναι πιο όντως είναι πιο ελαστική από τους ιδιωτικούς ...τώρα δεν ξέρω αν κάνω σωστά αλλά έχω αλλάξει πολλούς

 

εγώ είμαι ακόμα στην αρχή...

έκανα αυχενική τη προηγούμενη εβδομάδα και το μωρό δεν είχε επηρεαστεί

από το ζάχαρο και το υγρό φυσιολογικό, το μέγεθος στην 40η εκατοστιαία θέση....και είναι κοριτσάκι

είναι 3 μέρες πιο μπροστα υπερηχογραφικά

αλλά συμπίπτει με τη μοναδική μέρα επαφής μας σ'αυτό το κύκλο...

οπότε μήπως σε σένα έγινε πιο νωρίς η σύλληψη...και δεν είναι μεγάλο

από το ζάχαρο? αν έχεις καλές μετρήσεις γιατί να πάρεις ινσουλίνη

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν τελικά εδώ και μια βδομάδα έπεσε το νηστείας κάτω από 90 όπως περίμενε και η γιατρός....τι να πώ μάλλον είχε δίκιο που μου έλεγε να περιμένουμε να περάσει το πρώτο τρίμηνο παρόλο που είχα σταθερά 95

το μόνο που άλλαξα στο γεύμα προ ύπνου...τυχαία

ένα βράδυ είχαν τελιώσει οι φρυγανιές ολικής (τρώω μια με ένα ποτήρι γάλα)

και έφαγα 2 μπισκότα ολικής μιράντα (έχουν φουλ ζάχαρη)

και ξαφνικά βλέπω το πρωί από 93 -97 που έβλεπα σταθερά

πήγε 86-88 το έκανα συνεχόμενα για 7 μέρες

και χτες λέω δεν τρώω 2 κουταλιές κουάκερ....με το γάλα

και σήμερα ξύπνησα με 90

μάλλον τυχαίο αλλά είπα να το αναφέρω μιας και

είχα δοκιμάσει τα πάντα για γεύμα προ ύπνου

μπας και ρίξω το νηστείας και μόνο κάτι γλυκό δεν είχα φάει!!!

είχα δοκιμάσει φρούτο, γιαούρτι, ψωμί ολικής, φρυγανιές, κουάκερ

να ξυπνήσω την νύχτα να πιω λίγο γάλα ή μερικές γουλιές σε διάφορες ώρες

να περπατήσω πριν παώ για ύπνο...να κοιμηθώ πολύ, να κοιμηθώ λίγο

να φάω για βραδυνό πολύ, να φάω λίγο, να μην φάω καθόλου,να μην αγχωθώ,

και ένα σωρό άλλα

αλλά χωρίς αποτέλεσμα....και ξαφνικά έπεσε

προφανώς τυχαία αλλά με βόλεψε να τρώω το μπισκοτάκι μου

 

πάντως λυδία εγώ 2 φορές που έφαγα παγωτό για απογευματινό

μια φορά ένα ξυλάκι 0% και την άλλη μια μπάλα σοκολάτα

είχα 110-116 περίπου

όπως επίσης και με 1 μερίδα παστίτσιο, 2 κομμάτια πίτσα

αλλά μετριέμαι στη μιάμιση ώρα....

αυτές ήταν και οι μόνες ατασθαλίες μου

 

εμένα με ανεβάζουν τα λαδερά τύπου αρακάς, γεμιστά, τα όσπρια,

οι τυρόπιτες, το τόστ....χτυπάω 135-140 χαλαρά τη πρώτη ώρα

αλλά αν ξαναμετρηθώ στο 2ώρο έχει πέσει κάτω από 100

το κακό είναι ότι δεν αντέχω κρέατικο κάθε μέρα

μου λείπουν τα λαδερά και τα όσπρια....κλάψ!!!

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

πιστευω μεγαλο ρολο παιζει το αγχοσ...

κ εγω γ το πρωινο δοκιμαζα ενα σωρο το βραδυ με κανενα αποτελεσμα κ τελικα οταν ξεαγχωθηκα ωσ δια μαγειασ επεσαν οι τιμεσ!!!

ο ενδοκρινολογος ειπε θα δουμε αν εχει μεγαλωσει πολυ τωρα το μωρο κ θα δουμε γ ινσουλινη..θελω να πιστευω πωσ δ θα χω προβλημα αλλα κραταω μια πισινη τι να κανω...

την πρωτη φορα ημουν κ εγω σε ενδοκρ σε δημοσιο κ δ ειχα θεμα κανενα.τωρα ηταν αλλη...πολυ χαλι ομως...

περαστικα να ειναι κ θα περασουν που θα πανε ε?

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, εγώ δεν έχω τολμήσει καθόλου να φάω παγωτό, πίτσα, τυρόπιτα, ούτε μια φορά. Νιώθω τόσες ενοχές όταν τύχει να μου ανεβεί το ζαχαρο που πάνω από 120 (κι αυτό σπανίως) δε μου ειχε ανεβει ποτέ. Μέχρι τώρα βέβαια, που είμαι ακόμη η στο νοσοκομείο για τόκολυση και έκανα με την κορτιζονη κατι 185 και πήγα να πεθάνω! Και σήμερα, λόγω του yutopar και 20 γρ ροδακινου στο πρωινό (20 ρε παιδιά, αμάν πια δηλαδή, ούτε μια μπουκιά!!,) πήγε 133 και πήγα να σκάσω! Και δε μπορώ και να περπάτησα για να το ρίξω έτσι και ανεβεί γιατί με τις συσπασεις το πολύ που επιτρέπεται είναι να κάνω ένα μπρος πίσω στο διάδρομο του μαιευτηριου. :-(

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα τολμήσει...

αλλά εκτός εγκυμοσύνης που έκανα μετρήσεις

στα ίδια με τώρα ήμουν πάνω κάτω με τώρα

οπότε ήξερα περίπου τι θα γίνει με ένα γλυκάκι

 

πχ είχα φάει για πρωινό ένα κομμάτι τούρτα με

ένα ποτήρι γάλα και είχα 107 ενώ όταν έτρωγα πρωινο

40γρ κούακερ + 1 ποτήρι γάλα και μισό φρούτο πχ μπανάνα

ανέβαζα 120+ ....

 

το κακό είναι ότι μου αρέσει το κουάκερ

περισσότερο από την τούρτα (είμαι της υγιεινής διατροφής)

και λένε ότι ρυθμίζει και το ζάχαρο

 

το έτρωγα έτσι κι αλλίως λοιπόν....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

εμένα στο πρωτο ο διαβητολόγος με άφηνε να τρωω το παγωτο 0% το απόγευμα, αντι για γιαούρτι η φρούτο. και όντως 1 ώρα μετα δεν ανέβαζε καθόλου...είχα ζαχαρο στο 80...

 

ενω το πρωι με το ποτήρι γάλα , 1 φρυγανιά, 1 τυράκι Light , και λίγο χυμο , χτύπαγα 110 χαλαρά!

 

και τωρα αν και δεν μετριεμαι ακόμη , ενα 0% το χτυπάω πότε πότε(οχι ολη την ωρα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια όσες κάνατε διατροφή χάνατε κιλά??

 

εγώ 2 εβδομάδες τώρα έχασα 1 κιλό . Είναι φυσιολογικό??

 

 

 

Οπως εγραψα και πιο πανω οταν εκανα την καμπυλη στην 27η ημουν +3 κιλα και τελικα γεννησα +2 κιλα.Η ενδοκρινολογος ομως μου ειχε πει οτι δεν πρεπει να χανω βαρος,εαν χανω να αυξησω τις πρωτεινες.Ρωτα τον γιατρο σου αν και εγω το βρισκω φυσιολογικο να χανεις οταν κανεις διατροφη των 1800 θερμιδων....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

στην πρώτη εγκυμοσύνη στην 28η που έκανα καμπύλη ήμουν +12

γέννησα στην 38η +8.....έχασα 4 κιλά με την διατροφή και το περπάτημα

αλλά ήμουν στρατιωτάκι...ζύγιζα και περπάταγα με το ρολόι....

έτρωγα κάθε μέρα ψητό κρέας/ψάρι χωρίς λάδι

και έβαζα στη σαλάτα μια κουταλιά της σούπας

τυρί μόνο ανθότυρο 30γρ τη μέρα.....

όλα ψητά ή βραστά αλάδωτα και ανάλατα

 

από τα 8

τα 6 τα έχασα στο μαιευτήριο και μου έμειναν 2 τα οποία έχασα μέχρι να

σαραντίσω....και έχασα κι άλλα 2 επιπλέον μετά

 

οπότε ναι....χάνεις κιλά

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

εκανα κι εγω χθες την καμπυλη ζαχαρου στην 28η εβδομαδα με τα 100 ml και μαλλον τσιμπημενα αρκετα τα λες τα νουμερα μου. να σας τα παραθεσω παρακατω να μου πειτε τη γνωμη σας οσες ξεκινησατε με διαβητολογους. η αληθεια ειναι οτι ετρωγα πολλα γλυκα και ειχα και αγχος σε καποια φαση οποτε επηρεασαν μαλλον αρκετα

σακχαρο σε 0 71

σακχαρο σε 30 133

σακχαρο σε 60 176

σακχαρο σε 90 174

σακχαρο σε 120 169

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου babaki :) όντως, έτσι όπως τα βλέπω δεν είναι και πολύ ωραία τα ζαχαρα. Ποτε έχεις ραντεβού με το διαβητολογο για να σου πει τι ακριβώς σημαίνουν και τι να κανεις? κανονικά στη μια ώρα πρέπει να είναι κάτω απο 110, άντε 130

Link to comment
Share on other sites

babaki η τιμή σου στο δίωρο είναι εκτός ορίων...οι υπόλοιπες είναι εντός ορίων...και λείπει η τιμή στο τρίωρο

οπότε δεν ξέρω να σου πώ αν έχεις διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη ή διαβήτη κύησης

χρειάζεται και η τιμή στο τρίωρο

αν έχεις μια τιμή εκτός έχεις διαταραχή αν έχεις 2 τιμές έχεις διαβήτη κύησης...

αλλά και με μια τιμή εκτός θα πρέπει να έχεις το νού σου γιατί ενδέχεται να

ξεφύγεις αργότερα σε μεγαλύτερη εβδομάδα κύησης

 

το όριο των 130 είναι για τα μεταγευματικά τα καθημερινά λυδία όχι για την

καμπύλη με 100 γρ γλυκόζης

και αν έχεις 110 τη πρώτη ώρα μετά από τη λήψη γλυκόζης είναι στο κάτω

όριο δηλαδή έχεις υπογλυκαιμική καμπύλη που κι αυτό μερικές φορές

είναι ύποπτο...

 

τα όρια για την καμπύλη είναι:

Φυσιολογικές τιμές καμπύλης σακχάρου με 100 γρ γλυκόζης

0’

Μέχρι 95

1 ώρα

Μέχρι 180

2 ώρες

Μέχρι 155

3 ώρες

Μέχρι 140

 

 

 

πες μας όμως τι σου είπε κι ο γιατρός σου

 

γιατί εγώ γιατρός δεν είμαι από το ίντερνετ σου τα έγραψα αυτά

και να έχεις υπόψη σου ότι οι διαβητο ενδοκρινολόγοι δεν έχουν

όλοι κοινή γραμμή

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, μάλλον μπαίνω και εγώ στο κλαμπ:( Είμαι στην 11η εβδομάδα, αλλά αύριο θα κάνω καμπύλη ζαχάρου, γιατί οι εξετάσεις για το ζάχαρο βγήκαν τσιμπημένες :(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες κάνατε διατροφή χάνατε κιλά??

 

εγώ 2 εβδομάδες τώρα έχασα 1 κιλό . Είναι φυσιολογικό??

ναι χάνεις κιλά, ο γιατρός σε κθοδηγεί αν και πόσα μπορείς κι αν πρέπει να χάσεις. Εμένα, αν και παχύσαρκη, όταν έχασα τα πρώτα κιλά με σταμάτησε, και μου είπε να τρώω μεγαλύτερη ποσότητα από το διαιτολόγιο 1600 θερμίδων που μου είχε δώσει.

Οπως είπες και το σοφάκι.

Ομως μου σύστησε να αυξάνω ισόποσα τις ποσότητες κάθε είδους τροφής, πχ αν αυξήσω το κρέας αυξανα και το μακαρόνι και το ψωμί στο ίδιο γεύμα.

Ναι εμένα η διατροφή είχε και ρύζι με ψωμί, και μακαρόνι με ψωμί! Τόσο ψωμί με το ζόρι και σε συνδιασμό με ζυμαρικά, ούτε μη έγγυος δεν έτρωγα!

Με έβαζε να μετράω και κετόνες στα ούρα, είχε πεί αν εμφάνιζα κετόνες θα αύξανα την τροφή γιατί έχανα κιλά και δεν του άρεσε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, μάλλον μπαίνω και εγώ στο κλαμπ:( Είμαι στην 11η εβδομάδα, αλλά αύριο θα κάνω καμπύλη ζαχάρου, γιατί οι εξετάσεις για το ζάχαρο βγήκαν τσιμπημένες :(

ωχ και από το γλυκό...νικ σου, μάλλον θα σου στοιχίσει πολύ χωρίς γλυκό...αχ κι γω που δεν ήμουν του γλυκού πολύ το στερήθηκα το ομολογώ...δε με άφηνε να τρώω ούτε γλυκά για διαβητικούς. Τίποτα απολύτως με ζάχαρη ή γλύκα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...