Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι να σου πω..εγώ στο νηστεία έχω σχεδόν υπογλυκαιμικό,γλυκοζηλιωμένη δεν έχω κάνει ξανά για να ξέρω..Και οι δυο ενδοκρ μου είπαν πως με την χάλια καμπύλη μετά τοκετού πρέπει να συνεχίζω κανονικά την διατροφή:(:(:(

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σωστή διατροφή με πολλά και μικρά γεύματα και άσκηση μου το είπαν κι εμένα

αλλά και γλυκό να τρώω και απ' όλα αλλά με μέτρο

όχι πχ 2 κομμάτια τούρτα...

 

αλλά δεν μου φαίνεται τραγικό γιατί μια ζωή ήμουν της υγιεινής διατροφής

και πρόσεχα....και ακόμα προσέχω

και γλυκά έτρωγα μεν αλλά όχι σε υπερβολή και κυρίως handmade από μένα

πιο υγειινά

 

γι'αυτό μου την έχει βιδώσει τώρα

 

γιατί και που πρόσεχα δεν κέρδισα τίποτα

ούτε περιθώριο να χάσω κιλά έχω...είμαι κανονική στο βάρος

και δεν με παίρνει να χάσω

 

οπότε το συμπέρασμα μου είναι ότι

αμά είναι να πάθεις κάτι θα το πάθεις τέλικα

όσο και να προσέχεις

 

γιατί να στερείσαι λοιπόν....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!!!!!!!!!!!!Πήρα αποτελέσματα της καμπύλης που έκανα ΞΑΝΑ το Σάββατο (4η σε 1,5χρονο,έλεος!!!) και είναι ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Επίσης έκανα & γλυκοζυλιωμένη και είναι 5.3 μου είπε ο ενδοκρ πολύ καλή!!!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ονειράκι χαίρομαι πολύ για σένα....

 

το ήξερα ότι θα έχεις καλά αποτελέσματα και στο είχα πεί....

 

αντε και στο επόμενο μπεμπέ τώρα...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωωωω!!!!!!!!!!!!με το καλό & εσείς!!!!!!!!!!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ και βαχ τι έπαθα σήμερα

 

πήγα στο Έλενα να βρώ την ενδοκρινολόγο και είπα να κάνω κι ένα ντόπλερ

γιατί έχω κρυώσει πάλι (3η φορά φέτος γκρρ) και όταν βήχω καμιά φορά νιώθω υγρά να φεύγουν από κάτω

 

είπαμε λοιπόν να δούμε μήπως χάνω αμνιακό υγρό...

 

όχι μόνο δε χάνω αλλά μου το μέτρησαν εκτός ορίων και αρκετά υψηλό!!!

και το μωρό στην 95η εκατοστιαία θέση!!! 2880γρ

 

μα είναι δυνατόν???

πριν 20 μέρες που έκανα υπέρηχο ήταν στην 40η θέση και τα υγρά φυσιολογικά

και προς τα κάτω όρια μάλιστα......και βάρος 1946γρ

 

έχω πανικοβληθεί γιατί δεν άλλαξε κάτι στις μετρήσεις του ζαχάρου...

τσιμπάνε που και που αλλά γενικά είναι σταθερές

 

από την αρχή κάποιες φορές κάποιες τιμές είναι λίγο πιο πάνω από το όριο

αλλά δεν είχαν δείξει κάτι τόσοι υπέρηχοι (και έχω κάνει αρκετούς)

 

η ενδοκρινολόγος δεν ανησυχεί και μου είπε να τον επαναλάβω σε μια βδομάδα

μήπως έγινε κάποιο λάθος....(αν και τους έβαλα να το μετρήσουν 2 φορές και τη 2η βγήκε ακόμα παραπάνω...)

 

στην ινσουλίνη πάντως με τέτοιες τιμές δεν με βάζει όσο κι αν επέμεινα...

 

της πήγα πχ τις μετρήσεις των τελευταίων 15 ημερών και από τις 15 μετρήσεις νηστείας οι 4 ήταν εκτός ορίων 93,96,97,98 και οι υπόλοιπες από 84 έως 89

 

τα μεταγευματικά είναι όλα εντός ορίων απλά έχω 4 οριακά 125-129 και τα υπόλοιπα από 95-115....(μου έχει όριο το 130 στη μια ώρα)

 

δε ξέρω δεν τις βλέπω τραγικές τις τιμές για να μου έκαναν πολυαμνιο...

και δεν πολυστερούμαι όπως στην πρώτη εγκυμοσύνη...δεν έχω πεινάσει δηλαδή....εκτός κι αν συμβαίνει κάτι άλλο και έχει πρόβλημα το μωρό...

 

στο γυναικολόγο θα πάω αύριο να μου πεί...

 

ανησυχώ πολύ....μπαίνω στο μήνα μου τη Δευτέρα...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με φυσιολογικές τιμές έκανα πολυάμνιο αλλά όντως μπορεί να έκαναν λάθος. Είναι δυνατόν να πήρε τόσο πολύ το μωρό????

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το ζουζουνι σου...εμαι καινουρια κ ειδα τη συζητηση για το ζαχαρο.εγω εχω νεανικο ζαχαροδιαβητη δεν ειμαι ακομη εγκυος αλλα ελπιζω να ειμαι συντομα..λογω κ καποιων αλλων προβληματων ετοιμαζομαι για εξωσωματικη.χρειαζομαι τις συμβουλες σας..αγχωνομαι με ολα αυτα που ακουω κ διαβαζω στα forum.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το ζουζουνι σου...εμαι καινουρια κ ειδα τη συζητηση για το ζαχαρο.εγω εχω νεανικο ζαχαροδιαβητη δεν ειμαι ακομη εγκυος αλλα ελπιζω να ειμαι συντομα..λογω κ καποιων αλλων προβληματων ετοιμαζομαι για εξωσωματικη.χρειαζομαι τις συμβουλες σας..αγχωνομαι με ολα αυτα που ακουω κ διαβαζω στα forum.ευχαριστω

 

Γεια σου!!Με το καλό η εξωσωματική :):):) Μην αγχώνεσαι και μην διαβάζεις!Όλα θα πάνε καλά,θα το παρακολουθείς και δεν θα έχεις πρόβλημα:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki μπράβο για την καμπυληηηη!!!!!τι ανακούφιση ε? επιτέλους!

Κι εμένα καλη βγήκε η καμπύλη αλλά έκανα μια υπογλυκαιμία στο τελος των 3ωρων που δείχνει αυτο που έδειξε και η εγκυμοσύνη- ότι υπάρχει ενα ελαφρό ελαττώματακι, οχι όμως κατι που αυτη τη στιγμή να δείχνει ζαχαρο. Ο γιατρός μου είπε ότι αν παραμείνω αδύνατη, κάνω κρατει στα γλυκά και γυμνάζονται καθημερινά έχω 15% πιθανότητες για διαβήτη στο μέλλον ενω αλλιώς έχω 50%. Εντάξει η γυμναστική κλπ, αλλα αυτο με τα γλυκά μου είναι δύσκολο. Δεν είπε βέβαια να μην τρώω καθόλου, αλλα εγω τα τσακιζα βρε παιδι μου!

Chrimai, cooker, κουράγιο, τελείωνετε! Chrimai πως γινεται να ανέβηκαν τόσο πολυ οι τιμες τόσο ξαφνικά? πάντως 2.800 είναι ακομη ΟΚ, απλα μοιάζει αρκετα πιθανο να σου το παρόν στις 36 για να μη μεγαλώσει κι άλλο (?)

Καινούργιες ζαχαρούχες μανουλες κουράγιο! Τελειώνει κάποια στιγμή το μαρτύριο και αξίζει παρα πολυ τον κόπο :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια και εγω στο club!Ερωτηση , πηρατε κιλα με την διατροφη η χασατε ??? Γιατι μου εδωσε διατροφη ο γιατρος σα να μου φαινοντε πολλα!!ολο τρωω!!!

 

 

Οταν ξεκινησα διατροφη ημουν +3 κιλα και πηγα να γεννησω με +2 ,εχασα δηλαδη (αν και μου λεγανε οτι δεν επρεπε να χανω βαρος ηταν αδυνατο με αυτα που ετρωγα)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκινησα διατροφη ημουν +3 κιλα και πηγα να γεννησω με +2 ,εχασα δηλαδη (αν και μου λεγανε οτι δεν επρεπε να χανω βαρος ηταν αδυνατο με αυτα που ετρωγα)

 

Να σου ζησει το μωρακι!!!Μακαρι γιατι τρομαξα με τοσα που τρωω και τοσες φορες την ημερα!!!

 

Κοριτσια ολα τα μηχανακια εχουν διαφορες??? γιατι εμενα το νηστειας δυο μερες τωρα βγαινει 100!!!μετα το πρωινο 115 και 116,119....αλλα μου κανει εντυπωση!Σημερα το εκανα δυο φορες την μια βγηκε 96 την αλλα 100!!!ποιο ειναι το σωστο!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα χάσει..Είχα πάρει γύρω εκεί στην καμπύλη 3 κιλά & μετά έχασα το 1,5.Ο ενδοκρ έφριξε όταν πήγα με την δίαιτα που μου έδωσε η πρώτη γιατρός,κόντευα να πέσω κάτω από την πείνα και δούλευα κιόλας τότε ακόμη χάλια μαύρα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εμενα το νηστειας με την διατροφη αντι νε πεφτει ανεβαινει....προ διατροφης ηταν 92-94 4 φορες που εκανα εξεταση και τωρα δειχνει 100,98,110 τα χαπια μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Markella κι εγώ στο πρώτο τρίμηνο είχα τέτοια ζαχαρα νηστειας (95 περιπου) αλλά έπεσαν μετά...

 

Να ρωτήσω κάτι ...όσες κάνατε υδραμνιο όταν ξεκινήσατε ινσουλινη επανηλθε το αμνιακό υγρό στα φυσιολογικά του?

 

Δηλαδή φάνηκε ότι έφταιγε το ζαχαρο?

 

Εκανα πάλι επαναληπτικο ντοπλερ και έχω παρά πολύ αμνιακό υγρό....με τις μετρήσεις μου δεν έχει αλλάξει κάτι...

 

Η ενδοκρινολογος δεν ανησυχεί εγώ όμως έχω φρικαρει...πήγα σήμερα κι έκανα γλυκοζηλιωμενη από μονη μου για να δώ που βρίσκομαι...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

chrimai θα πας με προκληση στις 38?? ή θα το αφησετε?? εισαι στην 37η εβδομαδα.... γενναςςςςςςςςςςςςςςς ... μπορει η ινσουλινη να κανει την διαφορα σε τοσο συντομο διαστημα?

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Markella35, γεια σου!

Αυτό που περιγράφεις το είχα κι εγώ όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου. Μεγαλύτερο ζάχαρο νηστείας με τη διατροφή για ζάχαρο και πολύ ανεβασμένο ζάχαρο μετά το πρωινό 130 ή και παραπάνω ( μετά από 1 φετούλα ψωμί και 1 ποτήρι γάλα είναι μεγάλη η τιμή).

 

Δοκίμασα τα πάντα με τη γιατρό μου και τελικά καταλήξαμε ότι έπρεπε το γεύμα προ του ύπνου να το παίρνω το αργότερο μέχρι τις 22 και μισή ( 1 γιαούρτι κ 1 φρούτο). Εν ολίγοις, έπρεπε να ξυπνάω στις 7μιση το πρωί. Στις 8 να έχω φάει πρωινό, 10μισή -11 να έχω φάει το δεκατιανό, 13μιση-14 μεσημεριανό, στις 17 το φρούτο και στις 8 βραδυνό! Φαντάσου ότι είχα άδεια απ'τη δουλειά και δε μπορούσα να ξεκινάω τη μέρα μου στις 10! Σ'εμένα έπαιζε ρόλο το ωράριο! Έτσι έφτασα το νηστείας στα 80! Μιλάμε για πείνα! Άσε που έπρεπε όλο το καλοκαίρι να στερούμαι, να μην μπορώ να πηγαίνω πουθενά. Είχα μαζί μου κολατσιό, αλλά τι να το κάνεις όταν μετά τις 10 και μισή το βράδυ δε μπορείς να φας; Τον Οκτώβρη γέννησα...όλα καλά πήγαν. Γλίτωσα την ινσουλίνη.

 

Όταν ξαναέκανα καμπύλη 9 μήνες μετά τη γέννα, βγήκε ελαφρά παθολογική. Και ξαναέκανα δίαιτα. Μου είπαν ότι έχω διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη. Πρόσεχα πολύ αυτά τα 2 χρόνια για αυτό και τώρα που είμαι πάλι έγκυος (13 εβδομάδων) δε μου έχει ξεκινήσει ακόμα το ζάχαρο. Η γιατρός μου επιμένει να ξεκινήσω τη διατροφή, αλλά εγώ δεν έχω το κουράγιο... Έχω και τη μικρή και κουράζομαι πιο πολύ.

 

Σου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά και να αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωρό. Όλα καλά θα πάνε, απλά θα ταλαιπωρηθείς λίγο. Δεν ξέρω την ιστορία σου, αλλά το τικεράκι σου τα λέει όλα...

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Markella35, γεια σου!

Αυτό που περιγράφεις το είχα κι εγώ όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου. Μεγαλύτερο ζάχαρο νηστείας με τη διατροφή για ζάχαρο και πολύ ανεβασμένο ζάχαρο μετά το πρωινό 130 ή και παραπάνω ( μετά από 1 φετούλα ψωμί και 1 ποτήρι γάλα είναι μεγάλη η τιμή).

 

Δοκίμασα τα πάντα με τη γιατρό μου και τελικά καταλήξαμε ότι έπρεπε το γεύμα προ του ύπνου να το παίρνω το αργότερο μέχρι τις 22 και μισή ( 1 γιαούρτι κ 1 φρούτο). Εν ολίγοις, έπρεπε να ξυπνάω στις 7μιση το πρωί. Στις 8 να έχω φάει πρωινό, 10μισή -11 να έχω φάει το δεκατιανό, 13μιση-14 μεσημεριανό, στις 17 το φρούτο και στις 8 βραδυνό! Φαντάσου ότι είχα άδεια απ'τη δουλειά και δε μπορούσα να ξεκινάω τη μέρα μου στις 10! Σ'εμένα έπαιζε ρόλο το ωράριο! Έτσι έφτασα το νηστείας στα 80! Μιλάμε για πείνα! Άσε που έπρεπε όλο το καλοκαίρι να στερούμαι, να μην μπορώ να πηγαίνω πουθενά. Είχα μαζί μου κολατσιό, αλλά τι να το κάνεις όταν μετά τις 10 και μισή το βράδυ δε μπορείς να φας; Τον Οκτώβρη γέννησα...όλα καλά πήγαν. Γλίτωσα την ινσουλίνη.

 

Όταν ξαναέκανα καμπύλη 9 μήνες μετά τη γέννα, βγήκε ελαφρά παθολογική. Και ξαναέκανα δίαιτα. Μου είπαν ότι έχω διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη. Πρόσεχα πολύ αυτά τα 2 χρόνια για αυτό και τώρα που είμαι πάλι έγκυος (13 εβδομάδων) δε μου έχει ξεκινήσει ακόμα το ζάχαρο. Η γιατρός μου επιμένει να ξεκινήσω τη διατροφή, αλλά εγώ δεν έχω το κουράγιο... Έχω και τη μικρή και κουράζομαι πιο πολύ.

 

Σου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά και να αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωρό. Όλα καλά θα πάνε, απλά θα ταλαιπωρηθείς λίγο. Δεν ξέρω την ιστορία σου, αλλά το τικεράκι σου τα λέει όλα...

 

Σ'ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ για τις λεπτομεριες γιατι κοντευω να χτυπησω κοκκινο!!!Να χαιρεσαι το μικρο σου και με το καλο το επομενο!!!Να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

Εγω χθες το εφαγα βραδυνο 7 και το προ υπνου στις 9 για να δω αν πεσει αλλα μπα!!Εγω σηκωνομαι αναγκαστηκα στις 06.45 γιατι κανω ηπαρινη και παιρνω και θυροειδη οποτε μαλλον και εγω θα καταληξω να τρωω το τελευταιο γευμα πολυ νωρις μπας και δω προκοπη!!Υπαρχει περιπτωση να ανεβαινει απο τις πολλες ωρες αφαγιας??? λεω εγω τωρα!!!Γιατι δοκιμασα τα προ υπνου να τα παρω πιο αργα και πιο νωρις και πηρα ζαχαρο νηστειας και μετα απο 8-9 ωρες και μετα απο 10 ωρες ας πουμε αλλα τπτ!!κολημερα στα 100 ειναι η βλακεια!!!

 

Σ'ευχαριστω για τις ευχες σου και ευχομαι να μου πανε καλα μεχρι το τελος αυτη τη φορα και να παρω γερο μωρο στην αγκαλια μου!!Δυστυχως η ιστορια μου ειναι τραγικη...το εχασα 38 εβδομαδες χωρις να εχω κανενα προβλημα σε ολη την εγκυμοσυνη!Οποτε πρωτα ο θεος ευχομαι αυτη τη φορα να τα καταφερω και ας τρωω και ΑΕΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ για τις λεπτομεριες γιατι κοντευω να χτυπησω κοκκινο!!!Να χαιρεσαι το μικρο σου και με το καλο το επομενο!!!Να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

Εγω χθες το εφαγα βραδυνο 7 και το προ υπνου στις 9 για να δω αν πεσει αλλα μπα!!Εγω σηκωνομαι αναγκαστηκα στις 06.45 γιατι κανω ηπαρινη και παιρνω και θυροειδη οποτε μαλλον και εγω θα καταληξω να τρωω το τελευταιο γευμα πολυ νωρις μπας και δω προκοπη!!Υπαρχει περιπτωση να ανεβαινει απο τις πολλες ωρες αφαγιας??? λεω εγω τωρα!!!Γιατι δοκιμασα τα προ υπνου να τα παρω πιο αργα και πιο νωρις και πηρα ζαχαρο νηστειας και μετα απο 8-9 ωρες και μετα απο 10 ωρες ας πουμε αλλα τπτ!!κολημερα στα 100 ειναι η βλακεια!!!

 

Σ'ευχαριστω για τις ευχες σου και ευχομαι να μου πανε καλα μεχρι το τελος αυτη τη φορα και να παρω γερο μωρο στην αγκαλια μου!!Δυστυχως η ιστορια μου ειναι τραγικη...το εχασα 38 εβδομαδες χωρις να εχω κανενα προβλημα σε ολη την εγκυμοσυνη!Οποτε πρωτα ο θεος ευχομαι αυτη τη φορα να τα καταφερω και ας τρωω και ΑΕΡΑ!!!

 

 

Αυτο ισχυει γενικα γι"αυτο και λενε οτι καθε 2.5 με 3 ωρες πρεπει να τρως οπωςδηποτε.Εγω συνηθως ξυπνουσα για τουαλετα κατα την διαρκεια της νυχτας και τσιμπουσα κατι,μιση φρυγανια , 1/3 απο μηλο και γενικα ειχα καλο πρωινο ζαχαρο νηστειας.

 

Λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια σου :-(

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα απο καρδιας ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Markella35, τραγική η ιστορία σου! Αυτή τη φορά όμως τα έχεις λάβει όλα υπόψη σου και παίρνεις και αγωγή. Μην ανησυχείς! Θα πάνε όλα καλά. Ενέσεις ηπαρίνης κάνω κι εγώ γιατί είχα μια αποβολή πριν τη μικρή. Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας μου στο Λαικό βγήκαν καλές, αλλά τελικά έχω πρόβλημα που φαίνεται μόνο στην κύηση.

 

Στο θέμα μας τώρα...

Αυτό που λέει το σοφάκι1978 είναι σωστό, ότι πρέπει να τρως κάτι μικρό κάθε 3 ώρες, οπότε μπορεί, ναι, να φταίει η αφαγία για το υψηλό ζάχαρο νηστείας.

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι μπορεί η διατροφή αυτή να είναι γενική για όλες τις έγκυες (εκτός απ'τον αριθμό των θερμίδων), αλλά ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός οπότε πρέπει να βρεις τι λειτουργεί για το δικό σου οργανισμό. Για

παράδειγμα, εμένα ο συνδυασμός ψάρι με φασόλια μαυρομάτικα σαλάτα (χωρίς ψωμί και στη σωστή ποσότητα) μου ανέβαζε τις τιμές όπως επίσης και πάνω από 3 κομματάκια ντομάτας μέσα στη μαρουλοσαλάτα. Παρόλο που ακολουθούσα τη διατροφή κάποιοι συνδυασμοί ήταν απαγορευτικοί για μένα. Αντίθετα, βραστές πατάτες μπορούσα να φάω λίγο παραπάνω (όχι πατάτες φούρνου βέβαια). Και τα τυριά ακόμα και τα παχυντικά δε με πειράζανε. Ακόμα και λίγα μακαρόνια παραπάνω ήταν οκ, αλλά λίγο κρέας κοκκινιστό (χωρίς ψωμί) με ανέβαζε στα ύψη. Γενικά χρειάζεται ένας μήνας διατροφής για να καταλάβεις τι σε πειράζει και τι όχι.

Εκείνο το καλοκαίρι αγοράσαμε και μπάρμπεκιου και ατμομάγειρα. Δεν αντέχεται τόση κρεατοφαγία . Τα φαγητά κατσαρόλας και για λεμονάτο ακόμα με πειράζανε.

Υπομονή και θα καταλάβεις πώς λειτουργεί η δίαιτα.

 

Πάντως χαλάλι έβγαλα ένα υγιέστατο μωρό, πολύ φιτ παιδάκι που δεν τρώει ό,τι κι ό,τι και προπαντός όχι γλυκά.

 

Δεν ξέρω ποια γνώμη έχει ο γιατρός σου για τα δημητριακά και τις μπάρες που κυκλοφορούν στο εμπόριο (όλες τις μάρκες). Εμένα μου τα απαγόρευσε για ροπάλου γιατί μπορεί να μην έχουν ζάχαρη, αλλά έχουν ένα σωρό γλυκαντικά και σκατολοίδια που δεν κάνουν καθόλου καλό στο ζάχαρο ούτε προσφέρουν κάτι στην υγεία.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Markella κι εγώ στο πρώτο τρίμηνο είχα τέτοια ζαχαρα νηστειας (95 περιπου) αλλά έπεσαν μετά...

 

Να ρωτήσω κάτι ...όσες κάνατε υδραμνιο όταν ξεκινήσατε ινσουλινη επανηλθε το αμνιακό υγρό στα φυσιολογικά του?

 

Δηλαδή φάνηκε ότι έφταιγε το ζαχαρο?

 

Εκανα πάλι επαναληπτικο ντοπλερ και έχω παρά πολύ αμνιακό υγρό....με τις μετρήσεις μου δεν έχει αλλάξει κάτι...

 

Η ενδοκρινολογος δεν ανησυχεί εγώ όμως έχω φρικαρει...πήγα σήμερα κι έκανα γλυκοζηλιωμενη από μονη μου για να δώ που βρίσκομαι...

 

Εμένα το αμνιακο δεν είχε τελικα σχέση με το ζαχαρο. Παράρτημα την ινσουλίνη ήταν ψηλο και, χωρίς να αλλάξει κατι στη διατροφή μου, έπεσε απο μόνο του στα φυσιολογικα στα μισά της εγκυμοσύνης

Link to comment
Share on other sites

Εγω έτρωγα καθε 3 ωρες και τελευταίο γεύμα στις 23.00 λίγο ψωμι με τυρι και είχα καλο πρωινο ζαχαρο -με ινσουλίνη βέβαια! Είχα πάντως παρατηρήσει ότι αν δεν έτρωγα το βραδινο σνακ αργουτσικα ανέβαινε πολυ το πρωινο.

Κουράγιο κορίτσια, κρέας και κρέας και παλι κρέας είναι αυτο το παλιόζαχαρο! Οσο για τα μαυροματικα, εμένα τα μόνα όσπρια που δε μου ανέβαζαν το ζαχαρο ήταν οι φακες σάλατα (οχι σούπα), που δεν ήταν πολυ βρασμενες.

Μαρκελα εύχομαι καλη δύναμη και να πανε ολα πολυ καλα :)

Chrimai ήρθε το τελος της ταλαιπωρίας!!!! Καλώς να το δεχτεις :):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια ευχαριστω πολυ ολες για τις συμβουλες!!!!!Δεν εχω καταφερει ακομα να το ριξω το νηστειας αλλα σημερα θα βαλω ρολοι να ξυπνησωτο βραδυ να πιω μισο ποτηρι γαλα και θα σας πω τα αποτελεσματα!!!

Lydias ,αυτο που λες για το κρεας κρεας κρεας το ειδα και εγω οταν τρωω κοτοπουλο, μοσχαρι ψητα παντα τρωω λιγο παραπανω αλλα δεν παω πανω απο 110!!!

Link to comment
Share on other sites

Γαρυφαλλακι ,

 

ακριβως τα ιδια και μενα ο γιατρος μου...απο δημητριακα μονο βρωμη σκετη ουτε καν μουσλι και στην χειροτερη all bran σκετα!Ολα τα αλλα κομμενα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...