Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Οι κετόνες και η οξόνη είναι το ίδιο πράγμα!! Δείχνουν ότι πρέπει να τρως περισσότερο!!!Μίλησε με τον ενδοκρινολογο σου να σου αλλάξει την διατροφή!! Δεν πρέπει να παράγει κετόνες ο οργανισμός στην εγκυμοσύνη γιατί δημιουργείται τοξικό περιβάλλον για το έμβρυο!!Γι'αυτό ανυσηχεί ο γυναικολόγος!!Μην τρελεαίνεσαι όμως με μια φορά δεν παθαίνεις τίποτα, το συνεχόμενο είναι το πρόβλημα γιάυτό το ρυθμίζεις!!!Εγώ συνολικά στην εγκυμοσύνη είχα δει καμιά 10αρια φορές με τα στικάκια!!Στο μικροβιολογικό δεν είχα δει ποτέ!!

 

Τι ειναι αυτα τα στικακια?Ειναι αξιοπιστα?Δηλ...μπορει σημερα να εχεις και αυριο οχι???

 

Τρωω συνεχεια εδω και λιγες μερες και σκαω απο το πολυ φαγητο (το σακχαρο χαμηλο).....χριστε μου δεν θα κοιμηθω ολη νυχτα και μερα,μεχρι να παω την δευτερα στο γιατρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην αγχώνεσαι!!!!¨ολα θα πάνε καλά!!Απλώς από την στιγμή που το είδατε , πρέπει να το παρακολουθείτε!!! Τι φαγητό τρως?? Πρέπει να τρως και υδατάνθρακες, !!! Αυτό που μου είχε πει ο γιατρός μου, από την στιγμή που είχα κετόνες το πρωί, ήταν να πίνω 1 ποτήρι γαλά πριν κοιμηθώ και 1 ποτήρι γάλα στην μέση της νύχτας!!Ξυπνουσαν λοιπόν κατά τις 3-4 και επίνα 1 ποτήρι γάλα ( το 1/2 δεν με εεπιανε - αφού πάλι είχα κετόνες) και μέχρι το τέλος δεν ξαναπαρουσίασα!!

Αυτά τα στικάκια τα προμηθευόμουν από το φαρμακείο!! Είναι αξιόπιστα, όσο αξιόπιστες είναι και οι ταινίες μετρησης σακχάρου!! Δείχνουν αν έχεις κετόνες, + ή ++ ή +++ αλλά το αν σου δείξουν ++ και αν πράγματι είναι ++ αυτό δεν το ξέρω!!! Αλλά αν σου δείξουν, πάει να πει ότι κάτι υπάρχει!!;) Και ναι μπορεί μια μέρα να είχα, και τις επόμενες δεν είχα!!! Να ξέρεις ότι και το άγχος επηρεάζει τα πάντα , σάκχαρο κετονες ............ ΓΙ'αυτό μην αγχώνεσαι, από την στιγμή που το διαπιστώσατε θα το αντιμετωπίσετε!!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Αυριο παω στην γυναικολογο για να με "προοετοιμασει" για την β επιπεδου της Τεταρτης.(Θα γινει σε αλλη πολη)!Με εχει πιασει πανικος και καθε φορα που ακουω την μπεμπα να χτυπαει αναρωτιεμαι αν ειναι καλα και αν μου ζηταει βοηθεια.

 

Τρωω απιστευτες ποσοτητες φαγητου.Πατατες,σπανακοπιτες,κουλουρια χωρις ζαχαρη και το σακχαρο ειναι στο 97.Δεν ξερω τι παιζει!Ελπιζω τουλαχιστον να φυγει η οξονη,γιατι το εχω συνεχεια εννοια απο το πρωι μεχρι το βραδυ!!

 

Αυτα τα στικακια πως τα κανεις?Τα ουρεις το πρωι οπως τα τεστ εγκυμοσυνης?Ποσο στοιχιζουν?Θελω να παρω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρωι που ξυπνάς !!όπως τα τεσστ εγκυμοσύνης!!Εγώ έπαιρνα τα keto-diabur test της accucheck αλλά υπάροχυν και από άλλες εταιρείες!! Τα 50 κάνουν 15 ευρώ!!!

 

Το βράδυ τρώς κάτι , πόσες ώρες μένεις νηστική?? Μπορεί να είχες μείνει πολλε΄ς ώρες νηστική γι'αυτό να εμφάνισες οξόνη!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου,σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!Καναμε την β επιπεδου και ειναι ολα σουπερ!

 

Καναμε και αλλη μια καμπυλη σακχαρου (αυριο μπαινω στην 23η εβδομαδα) και ειναι 82 νηστειας(το μηχανακι με εδειξε 89) και μια ωρα μετα με πρωινο ενα τοστ με διπλο τυρι και ντοματα (ξεχασα να φαω και μανταρινι)95(το μηχανακι με εδειξε 104).Ειναι η πιο καλη αποκλιση που ειχα μεχρι τωρα,οποτε δοξα τω Θεω καλα παμε!

 

Οξονη στα ουρα....ΜΗΔΕΝ και ολα καλα!!

 

Ρωτησα τι ειναι η οξονη και οι κετονες.Δεν ειναι ακριβως το ιδιο,αλλα κατι σαν ομαδα και υπο ομαδα!Η οξονη θελει υδατανθρακες και πολλα συχνα γευματα!

 

Προς ωρας δεν φαινεται να θελω ινσουλινη αλλα δεν ξερουμε πως θα εξελιχθει απο την 24η και μετα εβδομαδα!Οποτε,το εχουμε κατα νου,χωρις αγχος,και το ελεγχουμε!

 

Παναγιτσα μου,μου εφυγε ενα βαρος μεχρι να κανω εξετασεις,β επιπεδου και ολα τα σχετικα!!!

 

Ρωτησα και τι πιθανοτητες εχουμε,εμεις με τον διαβητη κυησης να κανουμε μονιμο διαβητη καποια στιγμη στην ζωη μας και η ενδοκρινολογος μου ειπε οσες εχει και ολος ο υπολοιπος κοσμος.Αν προσεχεις και δεν γινεις ξαφνικα απο αλφα κιλα,βητα (περισσοτερα) δεν εχεις λογο να φοβασαι!!!

 

Η γυναικολογος μου ειπε οτι εχουμε παρα πολλες πιθανοτητες!!!Αλλα μαλλον θα εμπιστευτω την ενδοκρινολογο που το κατεχει καλυτερα το θεμα!!

 

Φιλακια Πολλα και Καλες Γιορτες να εχουμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Χρονια Πολλα!Υγεια και ευτηχια!!!Εδω και λιγες μερες,βλεπω το σακχαρο ολο και να ανεβαινει και δυστηχως τρωω τα ιδια πραγματα!Σημερα πχ με νηστειας 81 και για πρωινο 1 φετα ψωμι με λαδι,ντοματα και τυρι 126!Αν λαβουμε και την αποκλιση στην μεση,θελω να πιστευω οτι ειμαι μεσα στα ορια.Συνηθως με δειχνει προς τα πανω...απο 4 μοναδες, 11 μεχρι και 28!Σιγουρα ειμαι καλα μεχρι στιγμης,αλλα αλλες φορες ετρωγα και μανταρινι και με το ζορι πηγαινε στο 100.

 

Μαλλον απο εδω και περα,αφου αυριο επισημα ειμαι 24 εβδ,αρχιζει το σακχαρο και κανει την εμφανιση του!Ουφ!!!

 

Εχω λιγο τρομοκρατηθει,γιατι φοβαμαι και για την οξονη!!Τι τραβαμε ρε κοριτσια!!!!!Αχ,αχ,αχ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Χρονια Πολλα!Υγεια και ευτηχια!!!Εδω και λιγες μερες,βλεπω το σακχαρο ολο και να ανεβαινει και δυστηχως τρωω τα ιδια πραγματα!Σημερα πχ με νηστειας 81 και για πρωινο 1 φετα ψωμι με λαδι,ντοματα και τυρι 126!Αν λαβουμε και την αποκλιση στην μεση,θελω να πιστευω οτι ειμαι μεσα στα ορια.Συνηθως με δειχνει προς τα πανω...απο 4 μοναδες, 11 μεχρι και 28!Σιγουρα ειμαι καλα μεχρι στιγμης,αλλα αλλες φορες ετρωγα και μανταρινι και με το ζορι πηγαινε στο 100.

 

Μαλλον απο εδω και περα,αφου αυριο επισημα ειμαι 24 εβδ,αρχιζει το σακχαρο και κανει την εμφανιση του!Ουφ!!!

 

Εχω λιγο τρομοκρατηθει,γιατι φοβαμαι και για την οξονη!!Τι τραβαμε ρε κοριτσια!!!!!Αχ,αχ,αχ!!

 

Καλημέρα Cooker.Είναι λογικό όσο προχωράει η εγκυμοσύνη η ανοχή στην ινσουλίνη να μεγαλώνει. Όλα καλά θα πάνε όμως:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Cooker, μαζί μείναμε σ'αυτό το τόπικ...και έχουμε καιρό ακόμα

εγώ είμαι στην 26η εβδομάδα

 

μια από τα ίδια κι εγώ! δε ξέρω αν φταίνε οι γιορτές που άλλαξε το πρόγραμμα μου αλλά έκανα μαύρα Χριστούγεννα κλαίγοντας

 

ξυπνάω παραμονή Χριστουγέννων τρώω ένα τοστάκι με τυρί και χύμο από

ένα γκρειπφρουτ....μετράω σε μια ώρα και παθαίνω εγκεφαλικό 157!!!

 

το ίδιο πρωινό ακριβώς το έχω φάει πολλές φορές και δεν είχα πότε πάνω

από 120 και συγκεκριμενα το είχα ξαναφάει πριν 4 μέρες και είχα 102!!!

 

εκεί άρχισε το πανηγύρι

την επόμενη μέρα ανήμερα Χριστούγεννα περπάτησα κιόλας αλλά τίποτα

141 έφτασε!!! και έφαγα 1 γιαούρτι, 1 φέτα ψωμί, και χυμό από 1 γκρειπφρουτ

το ίδιο έφαγα στις 22/12 και 23/12 και τρώω τόσο καιρό και είχα 108 και 107

 

έπεσαν και οι γιορτές και δεν έβρισκα τη γιατρό μου για οδηγίες και μ'εφαγε η στεναχώρια μην πάθει τίποτα το μωρό γιατί στον τελευταίο

υπέρηχο στις 18/12 μου έβγαζαν τη κοιλιά του 2 εβδομάδες πιο μεγάλη

αλλα επείδη τότε οι μετρήσεις ζαχάρου ήταν οκ δεν ανησύχησαν ούτε η ενδοκρινολόγος ούτε ο γυναικολόγος

 

τελικά χτες και σήμερα είχα 125 και 121,117 τρώγωντας ακριβώς τα ίδια

τα υπόλοιπα γεύματα μέχρι στιγμής είναι οκ

το νηστείας κοντά στο 90 αλλά ευτυχώς κρατάει ακόμα κάτω από το όριο

 

την Πέμπτη θα παώ στη γιατρό μου

βέβαια εκείνη μου λέει ότι δεν την πειράζει αν ανέβει λίγο την πρώτη ώρα

μου έχει πεί να μετριέμαι στη μιαμιση ώρα και να έχω <125 που αυτό μέχρι

στιγμής το πετυχαίνω

αλλά εγώ αγχώνομαι και φρικάρω

πάντως αυτό με το μεταγευματικό του πρωινου στα ύψη το είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα είναι 2η φορά που το περνάω!

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Cooker, μαζί μείναμε σ'αυτό το τόπικ...και έχουμε καιρό ακόμα

εγώ είμαι στην 26η εβδομάδα

 

μια από τα ίδια κι εγώ! δε ξέρω αν φταίνε οι γιορτές που άλλαξε το πρόγραμμα μου αλλά έκανα μαύρα Χριστούγεννα κλαίγοντας

 

ξυπνάω παραμονή Χριστουγέννων τρώω ένα τοστάκι με τυρί και χύμο από

ένα γκρειπφρουτ....μετράω σε μια ώρα και παθαίνω εγκεφαλικό 157!!!

 

το ίδιο πρωινό ακριβώς το έχω φάει πολλές φορές και δεν είχα πότε πάνω

από 120 και συγκεκριμενα το είχα ξαναφάει πριν 4 μέρες και είχα 102!!!

 

εκεί άρχισε το πανηγύρι

την επόμενη μέρα ανήμερα Χριστούγεννα περπάτησα κιόλας αλλά τίποτα

141 έφτασε και έφαγα 1 γιαούρτι, 1 φέτα ψωμί, και χυμό από 1 γκρειπφρουτ

 

έπεσαν και οι γιορτές και δεν έβρισκα τη γιατρό μου για οδηγίες και μ'εφαγε η στεναχώρια μην πάθει τίποτα το μωρό γιατί στον τελευταίο

υπέρηχο στις 18/12 μου έβγαζαν τη κοιλιά του 2 εβδομάδες πιο μεγάλη

αλλα επείδη τότε οι μετρήσεις ήταν οκ δεν μου είπαν κάτι ούτε η ενδοκρινολόγος ούτε ο γυναικολόγος

 

τελικά χτες και σήμερα είχα 125 και 121,117 τρώγωντας ακριβώς τα ίδια

τα υπόλοιπα γεύματα μέχρι στιγμής είναι οκ

το νηστείας κοντά στο 90 αλλά ευτυχώς κρατάει ακόμα κάτω από το όριο

 

την Πέμπτη θα παώ στη γιατρό μου

βέβαια εκείνη μου λέει ότι δεν την πειράζει αν ανέβει λίγο την πρώτη ώρα

μου έχει πεί να μετριέμαι στη μιαμιση ώρα και να έχω <125 που αυτό μέχρι

στιγμής το πετυχαίνω

αλλά εγώ αγχώνομαι και φρικάρω

πάντως αυτό με το μεταγευματικό του πρωινου στα ύψη το είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα είναι 2η φορά που το περνάω!

 

Κοντευουμε,κοντευουμε....3,5 μηνες για μενα ....και λογικα για σενα 3!!!Υπομονη,φαγαμε τον γαιδαρο!!!Με το που θα γεννησω,στο ενα χερι το μωρο στο αλλο ...φαι!!Να χορτασω να στανιαρω!!

 

Το μηχανακι σου τι αποκλιση εχει?Αν εδειξε 157 και ξερεις πανω κατω την αποκλιση,ξερεις που περιπου βρισκεσαι.Τι οριο σου εχει δωσει η γιατρος μια ωρα μετα το φαγητο?Εμενα 130!!

 

Επισης,ηθελα να ρωτησω,μετρας μια ωρα απο την στιγμη που ξεκινας το φαγητο ή μια ωρα αφου τελειωσεις?Εμενα μου ελεγε μια ωρα απο την στιγμη που ξεκιναω αλλα επειδη τρωω σαν αργοκινητο καραβι και θελω 15 λεπτα να φαω μια μικρη φετα ψωμι και 40 λεπτα το κυριως γευμα μου ειπε να μετραω απο την τελευταια μπουκια.Αυτο ειναι και λιγο υπερ μου,το οτι μασαω αργα και σιγα!

 

Οξονη δεν εχεις παρουσιασει?Ευτηχως.Ειναι οταν δεν τρως πολλους υδατανθρακες!Δεν τρωμε,μειωνεται το σακχαρο,ανεβαινει η ρημαδα η οξονη!Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!!

 

Στην πρωτη σου εγκυμοσυνη χρειαστηκες ινσουλινη?Τωρα τι λεει ο γιατρος σου?Θα χρειαστεις?Εμενα μου ελεγε ισως,δεν ξερω,μπορει,μαλλον οχι κατα 99% αλλα τωρα με τα νεα δεδομενα δεν ξερω τι θα πει και εχω τρελο αγχος!

 

Ποτε εχεις ΠΗΤ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο το μωρακι σου..τι εννοεις ειδε κατι ο γιατρος και ο ενδοκρινολογος στον υπερηχο και δεν στο ειπαν??Αφου ηταν οκ,...βασικα μπερδευτηκα!!Ποτε ξαναπας στο γιατρο σου??Αχ,καταλαβαινω το αγχος!Εμεις οι μαναδες μεχρι να γεννησουμε μεσα στο αγχος για ολα!!Ευχομαι ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χρειάστηκα ινσουλίνη στην πρώτη εγκυμοσύνη

αλλά μέτραγα στο 2ώρο με όριο <120 κι έτσι τη γλύτωσα

 

οξόνη έκανα μια φορά στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά δεν έτρωγα τόσο πόλυ όσο τώρα και ταυτόχρονα περπάταγα πάρα πολύ για να το ρίξω οπότε λογικό είναι να μην επαρκούσαν αυτά που έτρωγα

 

σ'αυτή την εγκυμοσύνη φροντίζω να μην έχω αποκλίσεις από τη διαίτα

και τρώω αρκετούς υδατάνθρακες αλλά τους καλούς τους σύνθετους

 

όλα ολικής εννοείται και φρούτα και λαχανικά

 

μετράω από την πρώτη μπουκιά και συνήθως μου παίρνει ένα τέταρτο

για να ολοκληρώσω το γεύμα...και πάντα ξεκινάω από τη σαλάτα

 

αλλά μερικές φορές μετράω από τη λήξη του φαγητού

δηλαδή 1 ώρα και ένα τέταρτο από την πρώτη μπουκιά

 

δεν έχει και μεγάλη διαφορά όμως στις τιμές αυτή η διαφορά του τετάρτου

αν σκεφτείς ότι τους υδατάνθρακες τους τρώω στο τέλος του γεύματος

 

επίσης το φρούτο που μου έχει στο γεύμα το τρώω μια ώρα πριν το γεύμα

και έχω καλύτερες τιμές από το να μην το φάω καθόλου ή να το βάλω μαζί με το γεύμα που έτσι κι αλλιώς έχω χορτάσει τότε

 

η Lydias μου το είπε αυτό το κόλπο και πιάνει μια χαρά

γενικά δεν μένω πολύ ώρα νηστική και βοηθάει πολύ αυτό

 

ο υπέρηχος στο μέσο όρο βγάζει το μώρο σωστά για τις μέρες του

αλλά στις επιμέρους μετρήσεις η κοιλιά βγαίνει 2 βδομάδες πιο μεγάλη

από την ηλικία του αλλά δεν ανησύχησε τους γιατρούς αυτό

μόνο εμένα

 

πητ έχω 1/4/12 αλλά εγώ περιμένω σίγουρα 20-30 Μάρτιου

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χρειάστηκα ινσουλίνη στην πρώτη εγκυμοσύνη

αλλά μέτραγα στο 2ώρο με όριο <120 κι έτσι τη γλύτωσα

Τωρα γιατι μετρας στην μια ωρα?Και εγω στο 2ωρο ειμαι κατω απο 120!Αχ,αυτοι οι ενδοκρινολογοι θα μας πεθανουν!!

οξόνη έκανα μια φορά στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά δεν έτρωγα τόσο πόλυ όσο τώρα και ταυτόχρονα περπάταγα πάρα πολύ για να το ρίξω οπότε λογικό είναι να μην επαρκούσαν αυτά που έτρωγα

 

Και εγω ετσι την πατησα στην αρχη,δεν μου ειχαν πει για οξονη!Οποτε για να εχω το νου στο σακχαρο,δεν ετρωγα σωστα και τσουκ εμαθα και τι ειναι η οξονη!!

 

σ'αυτή την εγκυμοσύνη φροντίζω να μην έχω αποκλίσεις από τη διαίτα

και τρώω αρκετούς υδατάνθρακες αλλά τους καλούς τους σύνθετους

 

Σου εχει δωσει ο γιατρος σου καθημερινη διαιτα?Η ενδοκρινολογος/διαβητολογος μου, μια σελιδα με εναν πινακα μου εχει δωσει,αλλα δεν γινεται να τρωω αυτα που λεει.Πρεπει να μαγειρευω ολη μερα 4-5 διαφορετικα πιατα.Και εγω ρωταω αν πχ εχω σπανακορυζο θα πρεπει να φτιαξω και κρεας και το ενα και το αλλο που αναφερεται στον πινακα?Δεν γινεται πρακτικα!Δηλ η φασολαδα δεν πιανετε σαν φαγητο ή το σπανακορυζο?Πρεπει να εχω κρεας ή ψαρι καθε μερα?!!Οποτε δεν πολυστηριζομαι σε αυτο τον πινακα!Της ζητησα να μου δωσει μια καθημερινη που να λεει στις 10 αυτο,στις 12 αυτο,αλλα δεν την φτιαχνει η ιδια (αυτη δεν ειναι η δουλεια της?) την δινει στην γραμματεα της και αυτη δεν ξερει.Μου ειχε δωσει μια και ειχε καθε βραδυ γιαουρτι με μελι και καρυδια,ενω κανω διαιτα για διαβητη κυησης!!Σκεφτομαι να παω σε διαιτολογο,αλλα θα ξερει καλυτερα αυτος?

 

Τι εννοεις τρως τους καλους,συνθετους υδατανθρακες?

όλα ολικής εννοείται και φρούτα και λαχανικά

 

Ψωμι ζυμωνει η πεθερα μαυρο,οποτε σε αυτο δεν εχω θεμα.Μακαρονοειδη μαυρα μπλιαξ!Φρουτα τρωω μονο μανταρινι,αλλα σημερα που το ειδα τσιμπημενο το αφησα στην θεση του να με κοιταει και να το κοιταω,λαχανικα τρελαινομαι για μαρουλι,που με συνοδευει παντα σαν σαλατικο σε καθε γευμα!Για τα υπολοιπα δεν πολυυτρελαινομαι,αλλα τρωω αγρια χορτα απο το χωριο.

 

μετράω από την πρώτη μπουκιά και συνήθως μου παίρνει ένα τέταρτο

για να ολοκληρώσω το γεύμα...και πάντα ξεκινάω από τη σαλάτα

 

Ουυυ,για να φαω σε ενα τεταρτο εγω ουτε με σφαιρες!Εχει σημασια που ξεκινας παντα απο την σαλατα ή τυχαια?

 

αλλά μερικές φορές μετράω από τη λήξη του φαγητού

δηλαδή 1 ώρα και ένα τέταρτο από την πρώτη μπουκιά

 

δεν έχει και μεγάλη διαφορά όμως στις τιμές αυτή η διαφορά του τετάρτου

αν σκεφτείς ότι τους υδατάνθρακες τους τρώω στο τέλος του γεύματος

 

Εχει σημασια οι υδατανθρακες να καταναλωθουν στο τελος?Βασικα εχεις προσεξει το μηχανακι που σε δειχνει πχ 120 και μετα απο ενα λεπτο σε παει στο 110?

 

επίσης το φρούτο που μου έχει στο γεύμα το τρώω μια ώρα πριν το γεύμα

και έχω καλύτερες τιμές από το να μην το φάω καθόλου ή να το βάλω μαζί με το γεύμα που έτσι κι αλλιώς έχω χορτάσει τότε

 

η Lydias μου το είπε αυτό το κόλπο και πιάνει μια χαρά

γενικά δεν μένω πολύ ώρα νηστική και βοηθάει πολύ αυτό

 

Ετσι θα κανω και εγω,θα βαλω το φρουτο μια ωρα πριν το φαγητο!!Σωστο!!Τι φρουτα τρως?

 

ο υπέρηχος στο μέσο όρο βγάζει το μώρο σωστά για τις μέρες του

αλλά στις επιμέρους μετρήσεις η κοιλιά βγαίνει 2 βδομάδες πιο μεγάλη

από την ηλικία του αλλά δεν ανησύχησε τους γιατρούς αυτό

μόνο εμένα

 

Εφοσον οι γιατροι σου δεν ανυσηχουν,τοτε μην το κανεις ουτε και εσυ,δεν εχεις λογο.Μανουλα εισαι,σε νιωθω,αλλα ας κανουμε οτι μας λενε οι γιατροι μας.Ξερουν καλυτερα απο εμας!!

πητ έχω 1/4/12 αλλά εγώ περιμένω σίγουρα 20-30 Μάρτιου

Θα σου ευχηθω με το καλο!!!!Ειδες?Κοντα ειμαστε!!!Εγω εχω 20/4...

Γιατι λες οτι περιμενεις σιγουρα 20-30 Μαρτιου?Καλα να ειναι τα παιδακια μας και να ερθουν οποτε πρεπει!!Το καλυτερο για μας βεβαια ειναι να ελευθερωθουμε γρηγορα να ξεκουραστουμε,να ηρεμισουμε και να τα παρουμε αγκαλιτσα!!Αλλα αμα ειναι για το καλο τους,ας κατσουν μεσα οσο πρεπει.Μια εβδομαδα πανω κατω,δεν εχει σημασια αλλωστε!Τοσους μηνες κανουμε υπομονη!!!

 

Εχεις συνηδειτοποιησει οτι ....το Πασχα θα εχετε νεο μελος στην Οικογενεια??Να πεις στους παππουδογιαγιαδες απο μενα,ΓΙΑ ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΙΑΤΟ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ..!!!!:wink::wink:Εγω στον μπαμπα μου (ειναι και αρρωστος ο καυμενος απο καρκινο,του λεω φετος θα στο φαει η μπεμπα ολο το αρνι!!!Και γελαει!!Αχ,αυτα τα παιδια...μας φερνουν ζωη και ευλογια!!

 

 

Φιλακια!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

όχι ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει ότι έρχεται νέο μέλος

 

δεν το έχω πιστέψει ακόμα

 

φοβάμαι πολύ λόγω μιας παλίνδρομης που είχα το Φεβρουάριο

και έχω πάρα πολύ άγχος σ'αυτή την εγκυμοσύνη

 

οι ορμόνες μου έχουν χτυπήσει κόκκινο

 

 

καλό θα ήταν να ακολουθήσεις δίαιτα από διαιτολόγο

ειδική για έγκυο με διαβήτη κύησης

στην αρχή αυτού του θέματος έχουμε γράψει διάφορες διαίτες

 

γενικά το μηχανάκι που έχω τώρα δεν έχει αποκλίσεις πάνω από 5-7 μονάδες

αλλά τρώει κι αυτό τα κολλήματα του

κι εμένα μου το κάνει αυτό που ενώ δείχνει πχ 125

το μετράω πάλι σε 2 λεπτά και δείχνει 112

αλλά δεν το κάνει συχνά

 

χτες μου το έκανε με το νηστείας

ξυπνάω με 94 το μετράω ξανά σε 5 λεπτά και είχα 82!

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια! Σας ράφω απο την απέναντι πλεον μεριά της ακτής, για να σας θυμισω ότι ενω μοιάζει να είσαι ατελείωτο το τούνελ, κάποια στιγμή τελειώνει!!! Κουράγιο κι όταν τελειώσει θα θυμηθείτε γιατι άξιζε τον κόπο :)

Να πω επίσης ότι οσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη ήταν πιο δύσκολος ο έλεγχος των ζαχαρων κι είχα φτάσει το σημείο να μη μπορω ούτε χυμό γκρειπφρουτ (ή 1/3 πρασίνου μήλου) να φάω. Τους τελευταίους δυο μήνες έτρωγα για πρωινο 2 φρυγανιες ολικής με τυρι και τίποτα άλλο γιατι ολα μου ανέβαζαν. Οπότε λογικό είναι αυτο που λέτε για το χυμό και το 150αρι.

Κουράγιο, θα τελειώσει ο γολγοθας, που θα παει! :) Ειναι οντώς πολυ γκαντεμιά όμως να είναι Χριστούγεννα με ζαχαρο!:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ρε Λυδία εγώ έτρωγα πρωινό 2 φρυγανιές ολικής με μία φέτα τυρί από την πρώτη στιγμή!!Διάβασα στο άλλο θέμα που έγραψες για την σύμβουλο που έχεις προβληματάκι,αν θέλεις βοήθεια στείλε μου πμ:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

:) μη νομίζεις, κι εγω αυτο έτρωγα απλα τους πρώτους 5 μήνες της εγκυμοσύνης έτρωγα και 1/3 πράσινο μήλο. Με το που γεννησα μου ειχε μεινει μονο ενα κιλο και εχω πάρει ήδη άλλα δυο με αυτα που τρώω!:):)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Βρίσκομαι στη 14 εβδομάδα κύησης και έχω τις εξής απορίες διαβάζοντας και τα προηγούμενα posts:

 

1) Στην αυχενική, η ποσότητα του αμνιακού υγρού βγήκε φυσιολογική και το μωρό 1 εβδομάδα μικρότερο (πιθανολογώ λόγω καθυστερημένης σύλληψης-ακριβώς δεν μπορώ να υπολογίσω λόγω ασταθούς κύκλου/πολυκυστικών ωοθηκών)

 

2) Μέχρι στιγμής έχω πάρει μόλις ένα κιλό (λόγω ναυτιών). Γενικώς είμαι αδύνατη (δεν έχει τύχει να κάνω δίαιτα στη ζωή μου).

 

Πέραν των κλασικών εξετάσεων (αίματος για σάκχαρο,γενική ούρων κτλ. που είναι οκ), καμπύλη σακχάρου μου είπε η γιατρός να κάνω κάπου στον 6 μήνα. Αλλά αναρωτιέμαι γιατί δεν συστήνουν γενικώς νωριτερα?

 

Αν μια γυναίκα εμφανίσει νωρίτερα πώς θα το ξέρει δλδ? Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν είναι εξέταση ρουτίνας από την αρχή ακόμη και σε γυναίκες που δεν έχουν σαφή κληρονομική προδιάθεση?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Βρίσκομαι στη 14 εβδομάδα κύησης και έχω τις εξής απορίες διαβάζοντας και τα προηγούμενα posts:

 

1) Στην αυχενική, η ποσότητα του αμνιακού υγρού βγήκε φυσιολογική και το μωρό 1 εβδομάδα μικρότερο (πιθανολογώ λόγω καθυστερημένης σύλληψης-ακριβώς δεν μπορώ να υπολογίσω λόγω ασταθούς κύκλου/πολυκυστικών ωοθηκών)

 

2) Μέχρι στιγμής έχω πάρει μόλις ένα κιλό (λόγω ναυτιών). Γενικώς είμαι αδύνατη (δεν έχει τύχει να κάνω δίαιτα στη ζωή μου).

 

Πέραν των κλασικών εξετάσεων (αίματος για σάκχαρο,γενική ούρων κτλ. που είναι οκ), καμπύλη σακχάρου μου είπε η γιατρός να κάνω κάπου στον 6 μήνα. Αλλά αναρωτιέμαι γιατί δεν συστήνουν γενικώς νωριτερα?

 

Αν μια γυναίκα εμφανίσει νωρίτερα πώς θα το ξέρει δλδ? Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν είναι εξέταση ρουτίνας από την αρχή ακόμη και σε γυναίκες που δεν έχουν σαφή κληρονομική προδιάθεση?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δήμητρα

 

 

Την συστηνουν σε συγκεκριμενες εβδομαδες (24η με 28η)γιατι συνηθως τοτε εμφανιζεται ο διαβητης κυησης!Μπορει να την κανεις στην αρχη της εγκυμοσυνης και να ειναι ολα οκ και να την κανεις στην 26η και οι μετρησεις σου να μην ειναι καλες....

 

 

Συνηθως σε βαζουν για καμπυλη απο την αρχη οταν υπαρχει υποψια

 

Εξαίρεση αποτελούν οι γυναίκες που είναι παχύσαρκες, είχαν διαβήτη της κύησης σε προηγούμενη εγκυμοσύνη ή έχουν οικογενειακό ιστορικό σακχαρώδους διαβήτη. Αυτές πρέπει να ελέγχονται από την πρώτη επίσκεψη (πριν τη 12η εβδομάδα). Αν το σάκχαρο ανέβει αρκετά μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα όπως αυξημένη δίψα, συχνοουρία, μεγάλη κόπωση, αλλαγή στην όραση, συχνές ουρολοιμώξεις ή κολπίτιδες.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

σ'αυτή την εγκυμοσύνη φροντίζω να μην έχω αποκλίσεις από τη διαίτα

και τρώω αρκετούς υδατάνθρακες αλλά τους καλούς τους σύνθετους

 

Σου εχει δωσει ο γιατρος σου καθημερινη διαιτα?

καλό είνια να έχεις συγκεκριμένο διαιτολόγιο...

Η ενδοκρινολογος/διαβητολογος μου, μια σελιδα με εναν πινακα μου εχει δωσει,αλλα δεν γινεται να τρωω αυτα που λεει.Πρεπει να μαγειρευω ολη μερα 4-5 διαφορετικα πιατα.Και εγω ρωταω αν πχ εχω σπανακορυζο θα πρεπει να φτιαξω και κρεας και το ενα και το αλλο που αναφερεται στον πινακα?Δεν γινεται πρακτικα!Δηλ η φασολαδα δεν πιανετε σαν φαγητο ή το σπανακορυζο?Πρεπει να εχω κρεας ή ψαρι καθε μερα?!!

εγώ έτρωγα πολύ κρέας στην εγκυμοσύνη (είχα κάνει τον κρεοπώλη πλούσιο), γενικά η πρωτείνη βοηθάει στον έλεγχο του σακχάρου!!Όταν έτρωγα σκέτο σπανακόρυζο στα ύψη το σάκχαρο, όταν έτρωγα λίγο σπανακόρυζο και κρέας νορμάλ το σάκχαρο!!!

Οποτε δεν πολυστηριζομαι σε αυτο τον πινακα!Της ζητησα να μου δωσει μια καθημερινη που να λεει στις 10 αυτο,στις 12 αυτο,αλλα δεν την φτιαχνει η ιδια (αυτη δεν ειναι η δουλεια της?) την δινει στην γραμματεα της και αυτη δεν ξερει.

Καλό είναι να έχεις συγκεκριμένο διαιτολόγιο δεν συνεργ΄ζεται με καμια διαιτολόγο??Εμένα ο ενδοκρινολόγος είχε διατολόγο μέσα στοιατρείο

Μου ειχε δωσει μια και ειχε καθε βραδυ γιαουρτι με μελι και καρυδια,ενω κανω διαιτα για διαβητη κυησης!!Σκεφτομαι να παω σε διαιτολογο,αλλα θα ξερει καλυτερα αυτος?

 

Τι εννοεις τρως τους καλους,συνθετους υδατανθρακες?

 

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Βρίσκομαι στη 14 εβδομάδα κύησης και έχω τις εξής απορίες διαβάζοντας και τα προηγούμενα posts:

 

1) Στην αυχενική, η ποσότητα του αμνιακού υγρού βγήκε φυσιολογική και το μωρό 1 εβδομάδα μικρότερο (πιθανολογώ λόγω καθυστερημένης σύλληψης-ακριβώς δεν μπορώ να υπολογίσω λόγω ασταθούς κύκλου/πολυκυστικών ωοθηκών)

 

2) Μέχρι στιγμής έχω πάρει μόλις ένα κιλό (λόγω ναυτιών). Γενικώς είμαι αδύνατη (δεν έχει τύχει να κάνω δίαιτα στη ζωή μου).

 

Πέραν των κλασικών εξετάσεων (αίματος για σάκχαρο,γενική ούρων κτλ. που είναι οκ), καμπύλη σακχάρου μου είπε η γιατρός να κάνω κάπου στον 6 μήνα. Αλλά αναρωτιέμαι γιατί δεν συστήνουν γενικώς νωριτερα?

 

Αν μια γυναίκα εμφανίσει νωρίτερα πώς θα το ξέρει δλδ? Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν είναι εξέταση ρουτίνας από την αρχή ακόμη και σε γυναίκες που δεν έχουν σαφή κληρονομική προδιάθεση?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δήμητρα

 

Εμένα ο γιατρός μου απ'όσο ξέρω (δεν είμαι 100% σιγουρη) την κάνει σε όλες τις εγκυμοσνούσες στην 9η εβδομάδα και στην 24η-26η!!! Ο προηγούμενος γυναικολόγος που είχα και μου χάρισε 2 παλλίνδρομες , δεν την έκανε πριν την 24η και με έλεγε τρελή!!!

 

Εγώ την έκανα στην 5η εβδομάδα λόγω 2 παλλίνδρομων!!!:(:(

Κανονικά θα έπρεπε να είναι απαραίτητη εξέταση, μαζί με τις υπόλοιπες εξετάσεις που γίνονται στην αρχη της εγκυμοσύνης γιατί ποτέ δεν ξέρεις..

 

Εγώ δεν είχα ούτε ιστορικό διαβήτη ούτε παχυσαρκία και η καμπύλη πριν την εγκυμοσύνη ήταν υπογλυκαιμική!!Βγάλε α΄κρη!!Και με το που εμεινα έγκυος η καμπύλη στο κόκκινο!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

στην πρώτη εγκυμοσύνη το ζάχαρο νηστείας δεν είχε βγεί ποτέ πάνω από 80 στις μηνιαίες εξετάσεις, στους υπερήχους δεν φαινόταν κάτι ύποπτο σχετικά με το μέγεθος του εμβρύου και το αμνιακό υγρό...ιστορικό δεν είχαμε, παχύσαρκη δεν ήμουν αλλά...

 

24η-26η εβδομάδα έκανα την καμπύλη στις εξετάσεις ρουτίνας που έχει ο γιατρός μου ξεκίνησα με νηστείας 71 αλλά 1η και 2η ώρα έφτασα 200+

και ξεκίνησε ο εφιάλτης μου

 

σ'αυτή την εγκυμοσύνη δεν χρειάστηκε να ξανακάνω καμπύλη

είμαι ήδη στη κατηγορία του προδιαβητικού

και το νηστείας ήταν ανεβασμένο γύρω στο 95 από την αρχή

κάνω διατροφή από την αρχή με μετρήσεις....

 

τώρα που μπαίνω στο 7ο άρχισε να ζορίζει το πράγμα

 

στην ξαδέρφη μου δεν της έκανε καμπύλη ο γιατρός της

αφού λέει το ζάχαρο νηστείας στις μηνιαίες είναι χαμηλό

και η γλυκοζηλιωμένη της βγήκε κάτω από 5 (4,7) δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείται...και γώ 5 είχα τότε αλλά η καμπύλη άλλα έδειξε...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Καλη χρονια!!!!!!

 

Chrimai...αρρωστουλα και εγω και δυστηχως πηρα αντιβιωση απο χτες το βραδυ.Οποτε το σακχαρο σημερα το πρωι..χτυπησε κοκκινο!97 στην νηστεια!Ενα δευτερολεπτο μετα 87,77,94....τρελαμαρα!!Πηρα τηλ την ενδοκρινολογο και μου ειπε παιζει να ειναι απο την αρρωστεια,παιζει απο το φαρμακο,παιζει να εφαγα αργα το βραδυ....την Δευτερα παντως θελει να παω για καμπυλη να δω τις αποκλισεις απο το μηχανακι!!Φτου!!

Με ενα τοστ,διπλο τυρι και ντοματα,πηγε 114,οποτε μια ωρα μετα διατηρηται νορμαλ.

 

Εγω δεν καταλαβαινω αν το 97 ειναι στα φυσιολογικα ορια,γιατι το θεωρουν σακχαρο?Ενας νορμαλ ανθρωπος με 97 λεμε οτι εχει διαβητη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Καλη χρονια!!!!!!

 

Chrimai...αρρωστουλα και εγω και δυστηχως πηρα αντιβιωση απο χτες το βραδυ.Οποτε το σακχαρο σημερα το πρωι..χτυπησε κοκκινο!97 στην νηστεια!Ενα δευτερολεπτο μετα 87,77,94....τρελαμαρα!!Πηρα τηλ την ενδοκρινολογο και μου ειπε παιζει να ειναι απο την αρρωστεια,παιζει απο το φαρμακο,παιζει να εφαγα αργα το βραδυ....την Δευτερα παντως θελει να παω για καμπυλη να δω τις αποκλισεις απο το μηχανακι!!Φτου!!

Με ενα τοστ,διπλο τυρι και ντοματα,πηγε 114,οποτε μια ωρα μετα διατηρηται νορμαλ.

 

Εγω δεν καταλαβαινω αν το 97 ειναι στα φυσιολογικα ορια,γιατι το θεωρουν σακχαρο?Ενας νορμαλ ανθρωπος με 97 λεμε οτι εχει διαβητη?

 

Καλημέρα και περαστικά. Όχι ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν έχει διαβήτη με 97 νηστείας όμως τα όρια στην εγκυμοσύνη είναι διαφορετικά,είναι πιο κάτω. Και φυσικά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη το σάκχαρο ξεφεύγει..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ χτες με 97 ξύπνησα και ήμουν όλη μέρα σαν τη μεγάλη Παρασκευή

 

σήμερα όμως είχα 85!!! οπότε για σήμερα το χαίρομαι

αύριο πάλι στο άγχος

 

και πρωίνο με 130μλ γκρειφρουτ 250μλ γάλα και 1 φέτα ψωμί 116

επίσης χαίρομαι γιατί τις τελευταίες μέρες στο πρωινό έχω σταθερά 120-125

 

για να δούμε πως θα πάει η υπόλοιπη μέρα....

 

γιατί ξεκινησες αντιβίωση? έκανες και πυρετό?

 

εγώ είμαι με βαρύ κεφάλι μπουκωμα μύτη κλειστή, βήχα και ελαφρύ πονόλαιμο

αν ξεκινήσω και αντιβίωση είμαι χαμένη

 

η αντιβίωση ανεβάζει το ζάχαρο να το ξέρεις!!!

 

έχει περίεργες αποκλίσεις το μηχανάκι σου

γιατί δεν το αλλάζεις να μην αγχώνεσαι τζάμπα?

 

δείχνει προβληματικό και όχι τίποτα άλλο

άλλα αν χρειαστεί να κάνεις ινσουλίνη και δείχνει λάθος

μπορεί να πάθεις υπογλυκαιμία

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...