Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Να μάστε κι εμείς :)

Γέννησα χθες το μεσημέρι, κι ήταν ένας όμορφος κι εύκολος τοκετός παρολο που κράτησε 8 ωρες. Ο μπεμπουλης μας είναι ένας γλυκας, 3140, κι αφου πέρασε 24 ωρες στη μονάδα για παρακολούθηση ζαχαρων τον έχουμε εδω δίπλα μας και τον μαθαίνουμε και μας μαθαίνει. Ολα μοιάζουν να παίρνουν τη θέση τους κι η ταλαιπωρία που περασαμε να γινεται παρελθόν :). Ο αιματοκριτης μου έπεσε με τη γέννα απο το 33 στο 25,5 κι έτσι μετα βίας πάω τουαλέτα χωρίς να λιποθυμησω (μια φορα λιποθυμησα κιόλας), αλλα σιγά-σιγα ανεβαίνει κι αυτός :)

Ωραία που είναι να τρως χωρίς ζυγαριά και κανόνες!!!!!

Με το καλο όλες οι ζαχαρομανούλες :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να μάστε κι εμείς :)

Γέννησα χθες το μεσημέρι, κι ήταν ένας όμορφος κι εύκολος τοκετός παρολο που κράτησε 8 ωρες. Ο μπεμπουλης μας είναι ένας γλυκας, 3140, κι αφου πέρασε 24 ωρες στη μονάδα για παρακολούθηση ζαχαρων τον έχουμε εδω δίπλα μας και τον μαθαίνουμε και μας μαθαίνει. Ολα μοιάζουν να παίρνουν τη θέση τους κι η ταλαιπωρία που περασαμε να γινεται παρελθόν :). Ο αιματοκριτης μου έπεσε με τη γέννα απο το 33 στο 25,5 κι έτσι μετα βίας πάω τουαλέτα χωρίς να λιποθυμησω (μια φορα λιποθυμησα κιόλας), αλλα σιγά-σιγα ανεβαίνει κι αυτός :)

Ωραία που είναι να τρως χωρίς ζυγαριά και κανόνες!!!!!

Με το καλο όλες οι ζαχαρομανούλες :):)

να σας ζήσει κοπέλα μου, με ΦΤ γέννησες? Κάθε ευχή δική σας! Να μας λες τα νέα σου!

Συγχαρητήρια για το ζάχαρο, θα φτιάξει και ο αιματοκρίτης λογικά.:D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Να μάστε κι εμείς :)

Γέννησα χθες το μεσημέρι, κι ήταν ένας όμορφος κι εύκολος τοκετός παρολο που κράτησε 8 ωρες. Ο μπεμπουλης μας είναι ένας γλυκας, 3140, κι αφου πέρασε 24 ωρες στη μονάδα για παρακολούθηση ζαχαρων τον έχουμε εδω δίπλα μας και τον μαθαίνουμε και μας μαθαίνει. Ολα μοιάζουν να παίρνουν τη θέση τους κι η ταλαιπωρία που περασαμε να γινεται παρελθόν :). Ο αιματοκριτης μου έπεσε με τη γέννα απο το 33 στο 25,5 κι έτσι μετα βίας πάω τουαλέτα χωρίς να λιποθυμησω (μια φορα λιποθυμησα κιόλας), αλλα σιγά-σιγα ανεβαίνει κι αυτός :)

Ωραία που είναι να τρως χωρίς ζυγαριά και κανόνες!!!!!

Με το καλο όλες οι ζαχαρομανούλες :):)

 

Να σας ζήσει κόριτσι μου, να ναι γερό κ ευτυχισμένο!!! Είδες που έπιασαν οι ευχές μας για έναν πόνο?:lol: Όλα θα στρώσουν κ σε λίγο θα μιλάμε για βάρος, κακάκια, ύπνο κτλ!!! Κ ναι το να τρως, ό,τι θες μετά από τόσο καιρό, είναι απόλαυση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ζησουν τα νεα μωρακια μας στην παρεα του παρεντς!!Να τα χαιρονται οι γονεις τους και να ειναι γερα.

 

Ηθελα να ρωτησω και εγω ξανα σχετικα με τον διαβητη κυησης.

 

Ειμαι στην 21 εβδ και εχω διαγνωστει με διαβητη κυησης.Το μηχανακι μου με δειχνει με τρελες αποκλισεις,μεχρι και 28 μοναδες πιο πανω μερικες φορες,συνηθως ομως η διαφορα ειναι στις 10 με 11 μοναδες,οποτε ειμαι λιγο στα τυφλα!

 

Η ενδοκρινολογος μου μου ειπε οτι οι τιμες νηστειας ειναι καλες(ειναι κατω απο 90) αλλα μια ωρα μετα το φαγητο,παραμενουν χαμηλες.Θελει μια ωρα μετα το φαγητο να ειναι απο 110 μεχρι 130 αλλα εμενα ειναι απο 90 μεχρι 110 με το ζορι.Μιλαμε για υπογλυκαιμια.Τουλαχιστον τρωω πιο ελευθερα,αλλα παντα με σαλατικο και παντα καθε 3 ωρες κατι να βαζω στο στομα μου.

 

Στην γενικη ουρων μου βρηκαν οξονη (++) και αυτο ανυσηχει την γυναικολογο μου.

Δεν ξερω τι ειναι αυτο,εχω ραντεβου την αλλη εβδομαδα και εχω λιγο ανυσηχησει.Τι ειναι αυτο?Εχει τυχει σε καμια κοπελα?

 

Εχω κανει 3 καμπυλες με πρωινο και 1 με 50 γρ γλυκοζης.Στην γλυκοζη ηταν 97 σε νηστεια και 105 μια ωρα μετα την γλυκοζη.Στις αλλες καμπυλες ηταν 85 και μια ωρα μετα το πρωινο 97.(Καπου ετσι και οι 3)Το πρωινο ηταν μια φετα με ψωμι,ντοματα.λαδι,τυρι και μαντορινι ή αμυγδαλα.

 

Ειναι ανυσηχητικη η υπογλυκαιμια?Θα κανουμε μονιμο διαβητη στο μελλον?Το μωρακι μας θα εχει προβληματα??Μεχρι να παω στην γιατρο μου θα εχω τρελαθει απο αγωνια!

 

Εντωμεταξυ την Τεταρτη παω για β επιπεδου και δεν ξερω τι θα μου πουν και ειμαι αστα να παμε.Οτι εχετε να μου πειτε και ξερετε σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμπληρωσω οτι οι τιμες που εδωσα πιο πανω για το σακχαρο ειναι οι τιμες του μικροβιολογικου.Εχω αλλαξει 3 μηχανακια και τα 3 ειχαν τεραστιες αποκλισεις απο το εργαστηριο!

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς διέγνωσαν διαβήτη κύησης?Γιατί με αυτές τις τιμές στις καμπύλες δεν νομίζω ότι έχεις κάτι..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς διέγνωσαν διαβήτη κύησης?Γιατί με αυτές τις τιμές στις καμπύλες δεν νομίζω ότι έχεις κάτι..

 

Ολες οι καμπυλες και με το πρωινο αλλα και με την γλυκοζη,μια ωρα μετα το φαγητο ειναι χαμηλες,που αυτο συμφωνα με την ενδοκρινολογο σημαινει οτι εχω διαβητη κυησης αλλα με τασεις υπογλυκαιμιας!

 

Βασικα,απο οτι καταλαβα,διαβητη κυησης λεγεται οταν το σακχαρο δεν ειναι νορμαλ.Ειτε ειναι χαμηλο,ειτε ειναι ανεβασμενο!

 

Προφανως,δεν το εχει καμια αλλη μανουλα!

 

Ενημερωτικα μολις μιλησα με μια γιατρο για να μου φυγει το πολυ αγχος,και μου ειπε οτι η οξονη στην γενικη ουρων δημιουργειται απο την ασταθεια του σακχαρου,αλλα δεν ειναι ιδαιτερο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

cooker οι τιμές που έδωσες για την καμπύλη με την γλυκόζη είναι τέλειες και δεν νομίζω να έχεις σάκχαρο!!!Εμένα να φανταστείς 1 ώρα μεταά από 50 γρ γλυκόζης ήταν 153 στην 5η εβδομάδα κύησης!!!ΚΑι με 75γρ είχει παέι 206!!!Σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος???

 

Σχετικά με την όξόνη και από την στιγμή που δεν έχεις σάκχαρο, εμφανίζεται στα ούρα γιατί μάλλον δεν παίρνεις αρκετή πόσότητα υδατανθράκων, δηλαδή δεν φτάνει το φαγητό που τρως!!! Εγώ μέτραγα κετόνες στα ούρα με στικάκια που μου είχε δώσει ο ενδοκρινολόγος , ωστε να ξέρουμε αν η διατροφή που κάνω επαρκεί, όποτε εμφανίζονταν κετόνες αλλάζαμε διατροφή (μου πρόσθετε κάτι);););)!!

 

όσοι έχουν σοβαρό διαβήτη με ινσουλίνη, τότε η οξόνη εμφανίζεται και όταν δεν επαρκεί η ινσουλίνη!!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σίγουρα παθολογική η καμπύλη όταν είναι εκτός των ορίων προς τα κάτω αλλά δεν ξέρω αν και αυτό το ονομάζουν διαβήτη κύησης να πω την μαύρη αλήθεια..πάντως πρέπει να τρως καλά για να μην κάνεις υπογλυκαιμία. Οι κετόνες είναι επειδή ο οργανισμός δεν βρίσκει να κάψει υδατάνθρακες και καίει λίπος (αν λέω σωστά) και αυτό κάνει το περιβάλλον τοξικό για το μωρό και γι'αυτό συνήθως λένε ότι πρέπει να τρως & το βράδυ στον ύπνο σου κάτι για να μην μένεις νηστική πολλές ώρες..ωστόσο πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερη η κατάσταση από το να είχες σάκχαρο και να μην μπορούσες να φας τίποτα..Πες μας τι θα σου πει & ο γιατρός..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tsefistef και Lydias12 να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!!

 

άντε να αδειάζει το τόπικ με τις ζαχαροχτυπημένες εγκυούλες!!!

 

ξεχάστε τα όλα τώρα και απολαύστε τις στιγμές με τα μωράκια σας!

 

 

cooker άντε εγώ κι εσύ μείναμε τώρα και είμαστε κοντά....εγώ είμαι στην 24η εβδομάδα.....

 

από ότι βλέπω είσαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από μένα

που την είδες την υπογλυκαιμία με 97 μεταγευματικό με φαγητό διαίτης που είχες στις καμπύλες? εγώ κάνω πάρτυ με τέτοιες τιμές

 

δεν ξέρω αλλά αυτή η ενδοκρινολόγος σου θα μας τρελάνει όλες εδώ τις ζαχαροχτυπημένες μήπως να έπαιρνες και καμιά άλλη γνώμη

γιατί όλες εδώ συμφωνούμε ότι δεν έχουν λογική αυτά που σου λέει

 

κι εγώ μέχρι τον 5ο είχα περίπου τέτοιες τιμές στα μεταγευματικά

από 95-105 με διαίτα εκτός από ελάχιστες φορές που χωρίς λόγο

και ενώ έτρωγα τα ίδια κάθε μέρα

ξαφνικά χτυπάγε κόκκινο

τώρα έχει κανά δυό βδομάδες που ζορίζουν τα πράγματα

τα μεταγευματικά μου ανεβαίνουν πιο συχνά κοντά στο όριο

είμαι γύρω στο 105-120 βέβαια εμένα μου έχει 130 όριο στη 1 ώρα

οπότε μέχρι στιγμής κρατιέμαι

 

το νηστείας διατηρείται ακόμα στο 80-90 ευτυχώς

 

χτές έκανα και υπέρηχο καρδιάς και όλα καλά

αναμονή για το πρώτο ντόπλερ τέλος του μήνα

είναι πάρα πολύ κινητική η μπουμπού σκέτη σβούρα

 

οξόνη σ'αυτή την εγκυμοσύνη δεν έχω ακόμα

στις εξετάσεις ούρων που κάνω κάθε μήνα

αλλά φροντίζω να τρώω πολύ καλά

ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη που περπατούσα πολύ

για να ρίξω το ζάχαρο δεν έφτανε το φαγητό που έτρωγα

και είχα εμφανίσει οξόνη στα ούρα μια φορά.....

 

το μηχανάκι μου το τσεκάρω κάθε μήνα με ταυτόχρονη

εξέταση στο μικροβιολογικό και η μεγαλύτερη απόκλιση

που είχε μια φορά ήταν 7 μονάδες πάνω

συνήθως δεν έχει απόκλιση πάνω από +/- 4 μονάδες

και βάζω και φλεβικό και τριχοειδικό αίμα

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια πάντως μετρούσα κετόνη στο αίμα και όχι στα ούρα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

cooker οι τιμές που έδωσες για την καμπύλη με την γλυκόζη είναι τέλειες και δεν νομίζω να έχεις σάκχαρο!!!Εμένα να φανταστείς 1 ώρα μεταά από 50 γρ γλυκόζης ήταν 153 στην 5η εβδομάδα κύησης!!!ΚΑι με 75γρ είχει παέι 206!!!Σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος???

 

Σχετικά με την όξόνη και από την στιγμή που δεν έχεις σάκχαρο, εμφανίζεται στα ούρα γιατί μάλλον δεν παίρνεις αρκετή πόσότητα υδατανθράκων, δηλαδή δεν φτάνει το φαγητό που τρως!!! Εγώ μέτραγα κετόνες στα ούρα με στικάκια που μου είχε δώσει ο ενδοκρινολόγος , ωστε να ξέρουμε αν η διατροφή που κάνω επαρκεί, όποτε εμφανίζονταν κετόνες αλλάζαμε διατροφή (μου πρόσθετε κάτι);););)!!

 

όσοι έχουν σοβαρό διαβήτη με ινσουλίνη, τότε η οξόνη εμφανίζεται και όταν δεν επαρκεί η ινσουλίνη!!!!

 

Ναι,με παρακολουθει ενδοκρινολογος/διαβητολογος απο την αρχη και πριν την εγκυμοσυνη, λογω υποθυροειδισμου.

 

Στην καλλεργεια/γενικη ουρων δεν φαινεται να εχω σακχαρο.Γραφει σακχαρο....ΟΧΙ

αλλα η ενδοκρινολογος μου επιμενει οτι εχω διαβητη κυησης επειδη συμφωνα με αυτην τα επιπεδα σακχαρου ειναι χαμηλα,μια ωρα μετα το φαγητο.

 

Προφανως για να εχω (++) οξονη,κατι πρεπει να παιζει.Προς ωρας μου ειπε απο το τηλ η ενδοκρινολογος να μην το λαμβανω υποψη,σαν να μην υπαρχει.Ανυσηχει ομως η γυναικολογος,αλλα δεν μου λεει το γιατι να μην φοβηθω,επειδη απο την φυση μου ειμαι λιγο εως αρκετα φοβητσιαρα.

Θα περιμενω μεχρι να συννενοηθω μαζι τους απο κοντα,εχω ραντεβου την αλλη εβδομαδα.

 

Σημερα το πρωι το μηχανακι εδειξε σακχαρο νηστειας 82.Εφαγα 2 κριτσινια με τυρι και ενα μαντορινι και μια ωρα μετα ηταν 100.Αν υπολογισουμε οτι με δειχνει συνηθως με περιπου 10 μοναδες πιο πανω πρεπει να ειχα 72 και 90 αντιστοιχα.Εφαγα λοιπον αλλα 2 κριτσινια.Το μεσημερι εφαγα γιγαντες,1 κριτσινι,τυρι και μαρουλι σαλατα και ηταν 97.Οποτε μια ωρα μετα τσιμπησα ενα μαντορινι.

 

Εχω αλλαξει 3 μηχανακια,δεν εχω βρει κανενα να εχει μια στανταρ αποκλιση να ξερω τι μου γινεται.Παιζει και οι τιμες να ειναι πιο πανω απο οτι νομιζω και να μην εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σίγουρα παθολογική η καμπύλη όταν είναι εκτός των ορίων προς τα κάτω αλλά δεν ξέρω αν και αυτό το ονομάζουν διαβήτη κύησης να πω την μαύρη αλήθεια..πάντως πρέπει να τρως καλά για να μην κάνεις υπογλυκαιμία. Οι κετόνες είναι επειδή ο οργανισμός δεν βρίσκει να κάψει υδατάνθρακες και καίει λίπος (αν λέω σωστά) και αυτό κάνει το περιβάλλον τοξικό για το μωρό και γι'αυτό συνήθως λένε ότι πρέπει να τρως & το βράδυ στον ύπνο σου κάτι για να μην μένεις νηστική πολλές ώρες..ωστόσο πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερη η κατάσταση από το να είχες σάκχαρο και να μην μπορούσες να φας τίποτα..Πες μας τι θα σου πει & ο γιατρός..

 

Απο οτι καταλαβα,διαβητη κυησης ονομαζουν οποιαδηποτε "ανωμαλια" στα επιπεδα του σακχαρου.Ειτε ειναι ανεβασμενα,ειτε χαμηλα.Σιγουρα ειναι καλυτερα να εχεις την ευκαιρια να τρως πιο ελευθερα,αν και μετρας παντα ποσοτητες.

 

Οι κετονες και η οξονη ειναι το ιδιο?Στην γενικη ουρων/καλλιεργεια φαινεται ή πρεπει να το ζητησω να το δουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο οτι καταλαβα,διαβητη κυησης ονομαζουν οποιαδηποτε "ανωμαλια" στα επιπεδα του σακχαρου.Ειτε ειναι ανεβασμενα,ειτε χαμηλα.Σιγουρα ειναι καλυτερα να εχεις την ευκαιρια να τρως πιο ελευθερα,αν και μετρας παντα ποσοτητες.

 

Οι κετονες και η οξονη ειναι το ιδιο?Στην γενικη ουρων/καλλιεργεια φαινεται ή πρεπει να το ζητησω να το δουν?

 

ΊΣως να είναι το ίδιο,δεν ξέρω να σου πω..ούτε αν φαίνεται ξέρω να σου πω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

tsefistef και Lydias12 να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!!

 

άντε να αδειάζει το τόπικ με τις ζαχαροχτυπημένες εγκυούλες!!!

 

ξεχάστε τα όλα τώρα και απολαύστε τις στιγμές με τα μωράκια σας!

 

 

cooker άντε εγώ κι εσύ μείναμε τώρα και είμαστε κοντά....εγώ είμαι στην 24η εβδομάδα.....

 

από ότι βλέπω είσαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από μένα

που την είδες την υπογλυκαιμία με 97 μεταγευματικό με φαγητό διαίτης που είχες στις καμπύλες? εγώ κάνω πάρτυ με τέτοιες τιμές

 

δεν ξέρω αλλά αυτή η ενδοκρινολόγος σου θα μας τρελάνει όλες εδώ τις ζαχαροχτυπημένες μήπως να έπαιρνες και καμιά άλλη γνώμη

γιατί όλες εδώ συμφωνούμε ότι δεν έχουν λογική αυτά που σου λέει

 

κι εγώ μέχρι τον 5ο είχα περίπου τέτοιες τιμές στα μεταγευματικά

από 95-105 με διαίτα εκτός από ελάχιστες φορές που χωρίς λόγο

και ενώ έτρωγα τα ίδια κάθε μέρα

ξαφνικά χτυπάγε κόκκινο

τώρα έχει κανά δυό βδομάδες που ζορίζουν τα πράγματα

τα μεταγευματικά μου ανεβαίνουν πιο συχνά κοντά στο όριο

είμαι γύρω στο 105-120 βέβαια εμένα μου έχει 130 όριο στη 1 ώρα

οπότε μέχρι στιγμής κρατιέμαι

 

το νηστείας διατηρείται ακόμα στο 80-90 ευτυχώς

 

χτές έκανα και υπέρηχο καρδιάς και όλα καλά

αναμονή για το πρώτο ντόπλερ τέλος του μήνα

είναι πάρα πολύ κινητική η μπουμπού σκέτη σβούρα

 

οξόνη σ'αυτή την εγκυμοσύνη δεν έχω ακόμα

στις εξετάσεις ούρων που κάνω κάθε μήνα

αλλά φροντίζω να τρώω πολύ καλά

ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη που περπατούσα πολύ

για να ρίξω το ζάχαρο δεν έφτανε το φαγητό που έτρωγα

και είχα εμφανίσει οξόνη στα ούρα μια φορά.....

 

το μηχανάκι μου το τσεκάρω κάθε μήνα με ταυτόχρονη

εξέταση στο μικροβιολογικό και η μεγαλύτερη απόκλιση

που είχε μια φορά ήταν 7 μονάδες πάνω

συνήθως δεν έχει απόκλιση πάνω από +/- 4 μονάδες

και βάζω και φλεβικό και τριχοειδικό αίμα

 

Με το καλο κοπελα μου να γεννησουμε,να ελευθερωθουμε και να καμαρωνουμε τα παιδακια μας!Τι παιδακι εχεις?Εχεις κανει β επιπεδου?Εγω παω την Τεταρτη.

 

Να πω την αμαρτια μου δεν κανω καμια διαιτα,στην αρχη μονο με φωναζε να μην τρωω πολλα ψωμια και υδατανθρακες αλλα τωρα μου λεει φαε πιο ελευθερα και πιο πολλα φρουρα.Οχι ομως γλυκα,αναψυκτικα,μελια,ζαχαρες και τα σχετικα και να δω πως θα την "βγαλω" καθαρη αυτα τα Χριστουγεννα,γιορταζει και το μισο σοι!!!Το μονο που κανω ειναι πρασινη σαλατα παντα και οχι μεγαλες ποσοτητες.

 

Τυχερη εισαι που δεν εχει μεγαλη αποκλιση το μηχανακι σου.Εμενα εχει συνηθως +10 αλλα με εχει δειξει και +28 η μεγαλυτερη αποκλιση!

 

Η οξονη που ειχες,ανυσηχουσε τον γιατρο σου?Φοβαμαι γιατι ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη,δεν ξερω τιποτα σχεδον και ανυσηχω αν ολα πανε καλα,οπως καθε μανουλα αλλωστε!!

 

ΠΗΤ ποτε εχεις??Εγω 20 Απριλιου εσυ μαλλον τον Μαρτη.Οποτε υπομονη,κοντευουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί βρε Cooker δεν αλλάζεις μηχανάκι να πάρεις ένα να δείχνει σωστά?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί βρε Cooker δεν αλλάζεις μηχανάκι να πάρεις ένα να δείχνει σωστά?

 

Εδω και εναμιση μηνα περιπου εχω αλλαξει 3!Αυτο ειναι το 4ο!

Η γιατρος μου,μου ειπε οσα και να δοκιμασω,παντα θα υπαρχει αποκλιση.Και δεν μπορω καθε μερα να τρυπιεμαι στο μικροβιολογικο!Ηδη μεσα σε εναμιση μηνα εχω κανει 4 καμπυλες!:?

 

Τελικα οξονη και κετονη πρεπει να ειναι το ιδιο.Αυτο κοιταω στο νετ και δεν ειναι και τοσο καλα τα πραγματα,μιλανε για ενδομητριο θανατο και τα εχω κανει επανω μου:?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και εναμιση μηνα περιπου εχω αλλαξει 3!Αυτο ειναι το 4ο!

Η γιατρος μου,μου ειπε οσα και να δοκιμασω,παντα θα υπαρχει αποκλιση.Και δεν μπορω καθε μερα να τρυπιεμαι στο μικροβιολογικο!Ηδη μεσα σε εναμιση μηνα εχω κανει 4 καμπυλες!:?

 

Τελικα οξονη και κετονη πρεπει να ειναι το ιδιο.Αυτο κοιταω στο νετ και δεν ειναι και τοσο καλα τα πραγματα,μιλανε για ενδομητριο θανατο και τα εχω κανει επανω μου:?

 

Το ιντερνετ είναι ΠΟΛΥ κακός σύμβουλος στα ιατρικά!!!!!Απλώς θα πρέπει να το ρυθμίσεις σε συνεργασία με τον ενδοκρ ώστε να μην παράγει κετόνη το σώμα σου.Επίσης όλα τα μηχανάκι όντως έχουν απόκλιση αλλά 10 μονάδες είναι πάρα πολύ..να πάρεις να κάνεις παράπονα στην εταιρία & να απαιτήσεις να σουσ τείλουν καινούριο & δωρεάν ταινίες για την ταλαιπωρία που περνάς!;););)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

για την κετόνη ή οξόνη όπως τη λένε μου είχε πεί ότι το φαγητό που τρώω είναι λίγο για τις ανάγκες μου και είχε δίκιο....γιατί έκανα και πολλή άσκηση τότε

οπότε τρως παραπάνω και το ρυθμίζεις έτσι

 

κι αν όταν τρως παραπάνω σου ανεβαίνει το ζάχαρο τότε σου δίνει ινσουλίνη

γιατί δεν κάνει να τρως λιγότερους υδατάνθρακες από ότι χρειάζεσαι

επίσης οι πολύ πρωτεινικές διαίτες αυξάνουν την οξόνη

χρειάζεται ισορροπία στη διατροφή

 

κι εγώ αλλάξα διάφορα μηχανάκια και αυτό που κατέληξα έχει τη μικρότερη απόκλιση είναι το καινούριο της bayer το contour xt ή next αν θυμάμαι καλά

δοκιμασέ το αν θέλεις και οι ταινίες του δεν είναι πολύ ακριβές σε σχέση με άλλα

μηχανάκια που είχα

 

με το παλιό της bayer την είχα πατήσει πάντως όπως και με της roche το

accu check και με ένα της menarini. επίσης το freestyle μου έβγαζε καλές τιμές

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Εδω και εναμιση μηνα περιπου εχω αλλαξει 3!Αυτο ειναι το 4ο!

Η γιατρος μου,μου ειπε οσα και να δοκιμασω,παντα θα υπαρχει αποκλιση.Και δεν μπορω καθε μερα να τρυπιεμαι στο μικροβιολογικο!Ηδη μεσα σε εναμιση μηνα εχω κανει 4 καμπυλες!:?

 

Τελικα οξονη και κετονη πρεπει να ειναι το ιδιο.Αυτο κοιταω στο νετ και δεν ειναι και τοσο καλα τα πραγματα,μιλανε για ενδομητριο θανατο και τα εχω κανει επανω μου:?

 

Κορίτσι μου μην τρελαίνεσαι.... Κ μένα μου λέγαν ότι είναι μεγάλο το μωρό κ ότι το πολυάμνιο μπορεί να είναι από το ζάχαρο, διάβαζα κ εγώ στο net για ενδομήτριους θανάτους κ τα είχα δει όλα... Τελικά ο μπέμπης μου γεννήθηκε 3170, το πολυάμνιο ήταν ιδιοπαθές κ το μόνο που κατάφερα ήταν να μπω πιο νωρίς με πρόκληση κ να κάνω καισαρική.... Χαλάρωσε, πρόσεχε την διατροφή σου κ απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου γιατί μετά είναι τα δύσκολα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα,διαβητη κυησης ονομαζουν οποιαδηποτε "ανωμαλια" στα επιπεδα του σακχαρου.Ειτε ειναι ανεβασμενα,ειτε χαμηλα.Σιγουρα ειναι καλυτερα να εχεις την ευκαιρια να τρως πιο ελευθερα,αν και μετρας παντα ποσοτητες.

 

Οι κετονες και η οξονη ειναι το ιδιο?Στην γενικη ουρων/καλλιεργεια φαινεται ή πρεπει να το ζητησω να το δουν?

 

Οι κετόνες και η οξόνη είναι το ίδιο πράγμα!! Δείχνουν ότι πρέπει να τρως περισσότερο!!!Μίλησε με τον ενδοκρινολογο σου να σου αλλάξει την διατροφή!! Δεν πρέπει να παράγει κετόνες ο οργανισμός στην εγκυμοσύνη γιατί δημιουργείται τοξικό περιβάλλον για το έμβρυο!!Γι'αυτό ανυσηχεί ο γυναικολόγος!!Μην τρελεαίνεσαι όμως με μια φορά δεν παθαίνεις τίποτα, το συνεχόμενο είναι το πρόβλημα γιάυτό το ρυθμίζεις!!!Εγώ συνολικά στην εγκυμοσύνη είχα δει καμιά 10αρια φορές με τα στικάκια!!Στο μικροβιολογικό δεν είχα δει ποτέ!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι κετόνες και η οξόνη είναι το ίδιο πράγμα!! Δείχνουν ότι πρέπει να τρως περισσότερο!!!Μίλησε με τον ενδοκρινολογο σου να σου αλλάξει την διατροφή!! Δεν πρέπει να παράγει κετόνες ο οργανισμός στην εγκυμοσύνη γιατί δημιουργείται τοξικό περιβάλλον για το έμβρυο!!Γι'αυτό ανυσηχεί ο γυναικολόγος!!Μην τρελεαίνεσαι όμως με μια φορά δεν παθαίνεις τίποτα, το συνεχόμενο είναι το πρόβλημα γιάυτό το ρυθμίζεις!!!Εγώ συνολικά στην εγκυμοσύνη είχα δει καμιά 10αρια φορές με τα στικάκια!!Στο μικροβιολογικό δεν είχα δει ποτέ!!

 

Tωρα με εφτιαξες!!!!!Ειναι η τριτη φορα που εχω οξονη :?

Η πρωτη ηταν με ενα συν και οι δυο τελευταιες φορες με δυο!

Χριστε μου,τι σημαινει τοξικο περιβαλλον για το εμβρυο?Να παθει κατι?Να...?:(

Link to comment
Share on other sites

Tωρα με εφτιαξες!!!!!Ειναι η τριτη φορα που εχω οξονη :?

Η πρωτη ηταν με ενα συν και οι δυο τελευταιες φορες με δυο!

Χριστε μου,τι σημαινει τοξικο περιβαλλον για το εμβρυο?Να παθει κατι?Να...?:(

 

Όλες περάσαμε από αυτό..Εγώ τουλάχιστον και όσες κοπέλες έχουν γεννήσει & όλες θα σου πούμε ότι δεν πρέπει να κάνεις κακές σκέψεις αφενός γιατί επιδεινώνεις την κατάσταση αφετέρου γιατί όλα μα όλα θα πάνε καλά!Τοξικό περιβάλλον για το μωρό μπορεί να δημιουργηθεί και αν βάψουμε τα μαλλιά μας,να νύχια μας ,πιάσουμε απορρυπαντικά & χλωρινές και από ένα κάρο άλλα πράγματα. Το μωρό είναι καλά,θα είναι καλά όσο θα είσαι ΕΣΥ καλά. Σε λίγο καιρό όλα θα σου φαίνονται τόσο μακρινά που δεν θα το πιστεύεις:) Πρέπει απλώς να έχεις εμπιστοσύνη στους γιατρούς σου και αν για κάποιο λόγο κάποιος από τους 2 δεν σου κάνει τον αλλάζεις. Εγώ άλλα 4 ενδοκρ μέχρι να καταλήξω και πριν λίγες μέρες πήγα σε 5ο για να ξεκινήσει να με παρακολουθεί γιατί εκ των υστέρων είδα ότι αυτός της εγκυμοσυνης με άγχωνε χωρίς να το καταλάβω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...