Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτελέσματα εξέτασης CVS λήψη τροφοβλάστη / Chorionic Villus Sampling ;


Αποτελέσματα εξέτασης cvs λήψης τροφοβλάστη (chorionic villus sampling)  

49

  1. 1. Αποτελέσματα εξέτασης cvs λήψης τροφοβλάστη (chorionic villus sampling)

    • είχαμε ευχάριστα αποτελέσματα (δηλαδή το μωρό δεν εμφάνισε κάποιο πρόβλημα)!
      138
    • είχαμε δυσάρεστα αποτελέσματα (δηλαδή το μωρό εμφανίζεται να έχει κάποιο ιατρικό πρόβλημα), δεν αποφασίσαμε διακοπή κύησης
      6
    • είχαμε δυσάρεστα αποτελέσματα (δηλαδή το μωρό εμφανιζόταν να έχει κάποιο ιατρικό πρόβλημα), αποφασίσαμε διακοπή κύησης
      28
    • η λήψη cvs οδήγησε σε αποβολή :-(
      5


Recommended Posts

CVS λήψη τροφοβλάστη / Chorionic Villus Sampling ;

 

Αποτελέσματα εξετάσεων και εμπειρίες μετά απο αρνητικό αποτέλεσμα cvs

 

Είναι εφικτή η πολλαπλή ψηφοφορία σε περίπτωση που έχετε κάνει πάνω απο μια φορές λήψη τροφοβλάστη

 

 

Μην ξεχάσετε να ψηφίσετε και στην ψηφοφορία για το εάν κάνατε την εξέταση εξαιτίας ενδείξεων ή όχι, που βρίσκεται εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=118224

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΠΡΟΣΟΧΗ, υπήρχαν 5 ψήφοι,

σε αυτή την ψηφοφορία που αναρτήθηκε πρόσφατα,

χρειάστηκε όμως να μηδενιστεί η ψηφοφορία καθώς η περιγραφή

 

"θετικά/αρνητικά αποτελέσματα" δεν ήταν επαρκής

και υπήρχε πιθανότητα παρερμήνευσης του τι σημαίνει το ένα και τί το άλλο

καθώς

υπάρχει η έννοια "θετικό" αποτέλεσμα (με την έννοια της θετικότητας=χαράς)

αλλά και η έννοια "θετικό" αποτέλεσμα (με την έννοια της επιβεβαίωσης ύπαρξης προβλήματος σε μια εξέταση)

 

Προστέθηκαν οι περιγραφές στην παρένθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα! Και πάλι δεν ειναι και πολύ σαφή οι κατηγορίες.... Στη δική μου περίπτωση η πρωτη εγκυμοσυνη τερματίστικε καθώς το αποτέλεσμα της λήψης δεν μου επέτρεψε να συνεχίσω...

Οσο για τη δεύτερη εγκυμοσύνη δοξα το θεο τα αποτελέσματα ηταν ευχαριστα και έτσι αυτη τη στιγμή προχωράμε κανονικα!:P:p:p

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η αυχενική διαφάνεια βγήκε 4 και ο γιατρός το είχε ξεγραμμένο αλλά ευτυχώς διαψεύστηκε :-D Η εξέταση cvs έδειξε ότι όλα είναι καλά κι έτσι περιμένω το δεύτερο αγοράκι :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα! Και στην δική μου περίπτωση η πρώτη εγκυμοσύνη τερματίστηκε μετά τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης. Υπήρχαν ενδείξεις για αυτό και κάναμε την εξέταση.

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Εκανα διακοπή κύησης τον Απρίλιο καθώς το αποτέλεσμα βγήκε θετικο σε σύνδρομο down.Τώρα είμαι εγκυος και πάλι περίπου 6 εβδομάδων και τρέμω στην ιδέα να ξαναγίνει το ίδιο..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου το έζησα κι εγώ το ίδιο κ ξέρω ποσο χάλια είναι κ πόσο άγχος έχεις τώρα. Ακόμα και τώρα μετά από σχεδόν 3 χρόνια όποτε το σκέφτομαι κολλάω. Εγώ την επόμενη φορά είχα καλή αυχενική κ τα υπόλοιπα οπότε δεν έκανα καθόλου άμνιο. Βέβαια μέχρι κ που γέννησα έτρεμα, όλα όμως πήγαν μια χαρά, το κοριτσάκι μου είναι υγιέστατο. Μη φοβάσαι, δε θα σου ξανασυμβεί, τυχαίο ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου το έζησα κι εγώ το ίδιο κ ξέρω ποσο χάλια είναι κ πόσο άγχος έχεις τώρα. Ακόμα και τώρα μετά από σχεδόν 3 χρόνια όποτε το σκέφτομαι κολλάω. Εγώ την επόμενη φορά είχα καλή αυχενική κ τα υπόλοιπα οπότε δεν έκανα καθόλου άμνιο. Βέβαια μέχρι κ που γέννησα έτρεμα, όλα όμως πήγαν μια χαρά, το κοριτσάκι μου είναι υγιέστατο. Μη φοβάσαι, δε θα σου ξανασυμβεί, τυχαίο ήταν.

Σε ευχαριστώ πολύ..μου δίνουν απίστευτο κουράγιο τα λόγια σου.Δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη μου γιατί φοβάμαι οτι κάτι θα παέι πάλι στραβά.Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα ειμαι 23 χρονων και ειναι η πρωτη φορα που μενω εγκυος η αυχενικη διαφανεια ηταν 3,8 η pappa-a 0.47 η b-hcg 0,9 και μου γραφει για συνδρομο 21 1/246 για συνδρομο 18 1/1277 για συνδρομο 13 1/407 και προεκλαμψια 1/148 επειδη ο γιατρος μου θα της δει σε 2-3 μερες θελω να μου πειτε την γνωμη σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα ειμαι 23 χρονων και ειναι η πρωτη φορα που μενω εγκυος η αυχενικη διαφανεια ηταν 3,8 η pappa-a 0.47 η b-hcg 0,9 και μου γραφει για συνδρομο 21 1/246 για συνδρομο 18 1/1277 για συνδρομο 13 1/407 και προεκλαμψια 1/148 επειδη ο γιατρος μου θα της δει σε 2-3 μερες θελω να μου πειτε την γνωμη σας ευχαριστω πολυ
kalhspera dhmhtra, eimai 28 xronwn kI egkyos sto 3o paidaki moy ( pou einai kai agori kathws exw hdh duo kores ara katalabaineis th laxtara mou). H ayxenikh bghke 4 kai se 3 diadoxikes apeikoniseis eidame aneparkeia sth triglwxina balbida ths kardias, ayta mazi me tis eksetaseis aimatos mou edwsan pithanothtes panw apo mia stis 4!!!! ekana cvs mta apo protroph tou giatrou mou kai ta prwta apotelesmata htan kala. ew ena fysiologiko agori, perimenw bebaia kai ta epomena alla exw hsyxasei se meglo bathmo!!! kane ypomon kai akou to giatro sou, mhn pogohteyesai kai prospathhs na apolauseis thn egkymosynh soy. akoma kai to ena sta tessera shmainei pws eixa 75% pithanohtes gia ena ygies mwro. poso mallon esy...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Αυχενικη διαφάνεια 3... Τριγλωχινα βαλβίδα με πρόβλημα... Πιθανότητες για down 1/6. Τα αποτελέσματα CVS δεν ηταν επιθυμητα. Προχωρήσαμε σε διακοπή. Το κοριτσάκι μου έγινε κ αυτό αγγελάκι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...