Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κι εγω το ιδιο θα πω μονο που εγω ειχα προβλημα με τη σεκιουριτου η οποια ηταν υπεραγενεστατη!

Τις περισσότερες φορές ήταν ένας κύριος, που προσπαθούσε να είναι αυστηρός, αλλά δεν του περνούσε πολύ. Ο άντρας μου είχε βρει το κόλπο: έπαιρνε το ύφος "Θα περάσω, δε με σταματάει τίποτα" κι έμπαινε. Μιλάω βέβαια για το πρωί, που υποτίθεται πως όλοι οι συνοδοί έπρεπε να βγαίνουν έξω 8-11.30 .Ήμουν από καισαρική, οπότε είχε και τη δικαιολογία πως χρειαζόμουν βοήθεια και τον άφηναν.

 

Κοριτσια, αν δε θελετε την ωρα του τοκετου να σας "βαζουν χερι" η σαρα, η μαρα και το κακο συναπαντημα, απλως ενημερωστε το γιατρο σας και αν δειτε οτι σας "γραφουν" κι εχουν αρχισει να "βαζουν το χερακι τους" περισσοτεροι απο το γιατρο σας, τη μαια που σας συνοδευει, κι αντε και καποιον ειδικευομενο (εναν ειδικευομενο) ο οποιος επισης σας παρακολοθει, απλως ΒΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ! Αρκετα υποφερουμε εκεινη την ωρα απο μονες μας, δεν ειναι αναγκη να μας κανουν χειροτερα!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έχω μετανιώσει που δεν το έκανα. Επειδή ο μικρός μου είχε κολλήσει, ο γιατρός προσπαθούσε να τον περιστρέψει την ώρα του πόνου ενώ εγώ έπρεπε να σπρώχνω. Όταν περνούσε ο πόνος κι έβγαζε το χέρι του, ήρθαν 2-3 κοπέλες (μάλλον ειδικευόμενες) που αποφάσισαν να "δουν" κι εκείνες τι συμβαίνει. 'Ετσι λοιπόν, στις λίγες στιγμές ανάπαυλας μεταξύ των πόνων που είχα ευκαιρία να πάρω μια ανάσα και να συγκεντρωθώ, είχα τις κυρίες να βάζουν το χεράκι τους και να συζητούν την κατάστασή μου. Δε λέω, να μάθουν, αλλά χρειάζεται και λίγη ευαισθησία. Νομίζω πως δεν τις ξέχεσα μόνο και μόνο επειδή είχα αγχωθεί για το παιδί και την εξέλιξη του τοκετού. Next time...

tt13013a.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι σεκιουριτουδες είναι όντως αγενείς!νομίζουν πως είναι οι σερίφηδες του νοσοκομείου.το θέμα είναι πως δεν αφήνουν κανέναν σύνοδο μέσα ακόμα κ από καισαρική που ήμουν εγω-γι'αυτό το λόγο λέει υπάρχουν οι νοσηλεύτριες αν χρειαστώ βοήθεια-είναι λέει εντολή του διευθυντή.οι οποίες νοσηλευτριες όμως σου λένε την σερβιέτα αν δεν μπορείς να κουνηθείς να στην αλλάξει ο άντρας σου.γι'αυτό κ εγώ επέμενα να μείνει ο σύνοδος, όχι ότι τους συμφέρει.αλλά που μπαίνουν μπούγιο γιατροί κ παιδίατροι 10 άτομα μέσα στο νεογέννητο δεν έχουν πρόβλημα.

τέλοςπάντων υπομονή λίγες μέρες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα! Γεννησα στο Αττικο στις 16-02,οι εντυπωσεις μου απτις καλυτερες, ενω ηταν προγραματισμενο να γεννησω στις 28-02

ξαφνικα σηκωσα πιεση και μπηκα στο αψε σβησε στο Αττικο χωρις να καταλαβω τη σοβαροτητα της καταστασης μου.Το μονο που θυμαμαι ειναι το γιατρο μου και καμια δεκαρια ακομη με διαφορετικες ειδικοτητες να με ετοιμαζουνε και να μιλανε λεγωντας για επικυνδηνοτητα της καταστασης μου,ευτηχως ολα πηγανε καλα επειτα απο 2 ημερες πηρα και το μπεμπη μου γιατι με ειχανε στην ανανυψη για παρακολουθηση.Επειτα που ημουν στο δωματιο, μονοκλινο λογω της καταστασης μου , οι νοσοκομες οι περισσοτερες και γλυκομιλητες και προθυμες να σε εξυπερετησουνε αν και συνεχως τρεχανε λογω φορτου, μονο σεντονια δεν αλλαξανε.

Το συμπερασμα μου οτι μεσ στην ''ατυχια'' μου οτι ευτηχως που ημουνα σε αυτο το νοσοκομειο γιατι υπηρχανε πολλοι και καλοι γιατροι που ασχολουνταν και μέμενα και με το μωρο μου.Κια ασχοληθηκανε με το μωρο μου αφου φυγαμε και επισκεφτηκαμε το νεογνωλογικο για εξετασεις που επρεπε να κανουμε και αναμεναμε αποτελεσματα.

Γενικα σας συστηνω ανεπιφυλακτα το Αττικο και ας παρατησουμε τα ιδιωτικα που μας γδυνουνε.

Τελος δεν πληρωσα τιποτα ουτε συμμετοχη,λογω μονοκλινου , εξαιτιας της καταστασης μου που ημουνα συνεχως με πιεσομετρο.:P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσια πρώτα ο Θεός θα γεννήσω στο ΑΤΤΙΚΟ,μέχρι 15 Οκτώβρη...ο γιατρός όταν τον ρώτησα μου είπε οτι με ασφάλιση ΔΕΝ πληρώνεις τίποτα αλλά δεν παίρνεις και επίδομα τοκετού.

Τι ισχύει;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσια πρώτα ο Θεός θα γεννήσω στο ΑΤΤΙΚΟ,μέχρι 15 Οκτώβρη...ο γιατρός όταν τον ρώτησα μου είπε οτι με ασφάλιση ΔΕΝ πληρώνεις τίποτα αλλά δεν παίρνεις και επίδομα τοκετού.

Τι ισχύει;

 

Καλησπέρα.εγώ που θα κάνω καισαρική κ εχω και ικα δεν πληρώνω τίποτα,μόνο το δωμάτιο θα πληρώσω επιπλέον αν ζητήσω μονόκλινο.αυτό μόνο γνωρίζω για φυσιολογικό δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια πρώτα ο Θεός θα γεννήσω στο ΑΤΤΙΚΟ,μέχρι 15 Οκτώβρη...ο γιατρός όταν τον ρώτησα μου είπε οτι με ασφάλιση ΔΕΝ πληρώνεις τίποτα αλλά δεν παίρνεις και επίδομα τοκετού.

Τι ισχύει;

Αυτό ακριβώς ισχύει.

tt13013a.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εγώ που θα κάνω καισαρική κ εχω και ικα δεν πληρώνω τίποτα,μόνο το δωμάτιο θα πληρώσω επιπλέον αν ζητήσω μονόκλινο.αυτό μόνο γνωρίζω για φυσιολογικό δεν ξέρω!

 

αν ζητήσεις μονόκλινο πληρώνεις διαφορά;αλλιώς δηλ. κυρία μπαίνεις κυρία φεύγεις;

 

Αυτό ακριβώς ισχύει.

 

δεν σου ζητάνε τίποτα;ο,τι πάρει ο γιατρός;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α) αν ζητήσεις μονόκλινο πληρώνεις διαφορά;αλλιώς δηλ. κυρία μπαίνεις κυρία φεύγεις;

Β) δεν σου ζητάνε τίποτα;ο,τι πάρει ο γιατρός;

 

Α) Εγώ έμεινα σε δίκλινο και πίστευα πως θα πληρώσω κάποια διαφορά. Ωστόσο όταν πήρε ο άντρας μου το εξιτήριο, δεν του ζήτησαν τίποτα κι αργότερα πρόσεξα ότι στο χαρτί έγραφε Γ' θέση. Νομίζω πως και η κοπέλα που ήταν στο δωμάτιό μου κι έφυγε νωρίτερα από μένα επίσης δεν πλήρωσε κάτι.

 

Β) Στη δική μου περίπτωση έτσι έγινε πάντως.

tt13013a.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ζητήσεις μονόκλινο πληρώνεις διαφορά;αλλιώς δηλ. κυρία μπαίνεις κυρία φεύγεις;

 

 

 

δεν σου ζητάνε τίποτα;ο,τι πάρει ο γιατρός;

Καλημερα.Η συζυγος μου θα γεννησει τον σεπτεμβριο στο αττικο.Ρωτησα στην γραμματεια τις τιμες για μονοκλινο και δικλινο(με ΙΚΑ)μου ειπαν 60 και 35 ευρω αντιστοιχα ανα ημερα.Επιδομα τοκετου δεν παιρνουμε,απλα δεν πληρωνουμε το νοσοκομειο,οτι σου ζητησει ο γιατρος σου.Αληθεια ποιον εχεις?Εμεις τον κο Κασσανο που ειναι ο διευθυντης της μαιευτικης.Με το καλο το μωρακι σου:P!!!!

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Η συζυγος μου θα γεννησει τον σεπτεμβριο στο αττικο.Ρωτησα στην γραμματεια τις τιμες για μονοκλινο και δικλινο(με ΙΚΑ)μου ειπαν 60 και 35 ευρω αντιστοιχα ανα ημερα.Επιδομα τοκετου δεν παιρνουμε,απλα δεν πληρωνουμε το νοσοκομειο,οτι σου ζητησει ο γιατρος σου.Αληθεια ποιον εχεις?Εμεις τον κο Κασσανο που ειναι ο διευθυντης της μαιευτικης.Με το καλο το μωρακι σου:P!!!!

 

σ'ευχαριστώ κι εσείς επίσης!!!

με παρακολουθεί ο κύριος Γράψας.

παντρευόμαστε σε λίγες ημέρες και τότε θα με ασφαλίσει ο σύζυγος..κατά άσα πιθανότητα Ι.Κ.Α.τον καλύπτει ως τον Φεβρ. του 2013 αλλιώς στον Ο.Α.Ε.Ε. δεν ξέρω αν έχει διαφορά.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν ζητήσεις μονόκλινο πληρώνεις διαφορά;αλλιώς δηλ. κυρία μπαίνεις κυρία φεύγεις;

 

Το 2010 που γέννησα κ είχα

Μονόκλινο πλήρωσα διαφορά 50 ευρώ τη μέρα.200 ευρώ είχα δώσει για 4 μέρες.και μάλλον αυτό θα κάνω και πάλι.αρκεί να είμαι τυχερή κ να υπάρχεπ διαθέσιμο μονόκλινο.

Με το καλό το μωρό σου!

 

 

δεν σου ζητάνε τίποτα;ο,τι πάρει ο γιατρός;

 

ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Γνωρίζει καμία αν στο ΑΤΤΙΚΟ γίνονται μαθηματα αώδυνου τοκετού;

Ναι!!Εγώ εκεί έκανα!!:-D:grin::-D Αλλά θα πάρεις τηλ.μετά τον 6ο μήνα να δηλώσεις συμμετοχή!Με το καλό!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι!!Εγώ εκεί έκανα!!:-D:grin::-D Αλλά θα πάρεις τηλ.μετά τον 6ο μήνα να δηλώσεις συμμετοχή!Με το καλό!!

 

σ'ευχαριστώ annoula1987 παίρνω τηλ. και δηλώνω συμμετοχή;ο συζυγος επουδενεί δεν θέλει να συμμετέχει στην διαδικασία οπότε θα είμαι μόνη παίζει κάποιο ρόλο;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ annoula1987 παίρνω τηλ. και δηλώνω συμμετοχή;ο συζυγος επουδενεί δεν θέλει να συμμετέχει στην διαδικασία οπότε θα είμαι μόνη παίζει κάποιο ρόλο;

 

Από τις 15 κοπέλες που ήμασταν,μόνο 2 μπαμπάδες είχαν έρθει,οπότε μην αγχώνεσαι καθόλου!Θα πάρεις τηλ.να δηλώσεις συμμετοχή και θα σε πάρουν αυτοί τηλ.όταν μαζέψουν γκρουπ και θα σε ενημερώσουν ώρα και μέρα!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δηλαδή στο Αττικό ο σύζυγος απαγορεύεται να ειναι παρών στον τοκετό ακόμα κι αν εχει κάνει τα μαθήματα; το σκέφτομαι εκει για δεύτερο, το πρώτο το έκανα στο ΕΛΕΝΑ και ηταν μαζι μου και με βοηθησε παρα πολύ...μαία ειχα για πολύ λίγο ήμουν με τη γιατρό και τον άντρα μου μόνο. Αν η γιατρός όμως εχει φύγει από το ΕΛΕΝΑ σκέφτομαι για Αττικό

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στο Αττικό ο σύζυγος απαγορεύεται να ειναι παρών στον τοκετό ακόμα κι αν εχει κάνει τα μαθήματα; το σκέφτομαι εκει για δεύτερο, το πρώτο το έκανα στο ΕΛΕΝΑ και ηταν μαζι μου και με βοηθησε παρα πολύ...μαία ειχα για πολύ λίγο ήμουν με τη γιατρό και τον άντρα μου μόνο. Αν η γιατρός όμως εχει φύγει από το ΕΛΕΝΑ σκέφτομαι για Αττικό

Eμας δεν μας αφησαν να μεινει ο συζυγος μεσα. Μονο στις ωδινες, και αυτο για λιγο, γενικα δεν αφηνουν καθολου.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν αφήνουν. Ο δικός μου μπήκε για 5 λεπτά μόνο, για ψυχολογική υποστήριξη κι αυτό αφού είχε μεσημεριάσει και είχε περάσει ο μεγάλος χαμός. Αν γεννήσεις βραδινές ώρες και ο γιατρός σου συμφωνεί, ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες.

tt13013a.aspx
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στις 27-3 το 2ο παιδακι.κ το πρωτο εκει τοχα γεννησει.το προσωπικο ηταν αψογο.ακομα καλυτερο απο την πρωτη φορα.ειχε καποιες διαφορες οπως οτι δεν ειχε κουρτινες στα κρεβατια κ οταν θηλαζαμε μας εβλεπαν συνοδοι κ επισκεπτες.στο πρωτο παιδακι ειχαμε κουρτινες κ ειμασταν κυριες.βεβαια καμια μας δεν κολλησε στην ελλειψη των κουρτινων κ θηλαζαμε κακνονικα.ειχαμε κ καλη συνενοηση μεταξυ μας.

 

Επισης πανες ειχαν αλλα τυχαινε να μην βρω οταν πηγαινα κ χρησιμοποιουσα δικες μου.

 

Ειχα παρει κ οινοπνευμα γιατι ειχαν αλκοολουχο διαλειμα κ φοβομουν να το βαλω στον αφαλο του μωρου.

 

Γενικα εμεινα ευχαριστημενη κ αυτην την φορα κ παλι εκει θα πηγαινα αν χρειαζοταν.

Απο γιατρους επισης ειναι ολοι καλοι.εγω ειχα τον κασσανο αλλα στην προετοιμασια κ την γεννα ειχα κ τον σαλλουμ αλλα κ αλλον εναν,εκτος των εκπαιδευομενων φυσικα.κ οι μαιες ολες καταπληκτικες.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στις 27-3 το 2ο παιδακι.κ το πρωτο εκει τοχα γεννησει.το προσωπικο ηταν αψογο.ακομα καλυτερο απο την πρωτη φορα.ειχε καποιες διαφορες οπως οτι δεν ειχε κουρτινες στα κρεβατια κ οταν θηλαζαμε μας εβλεπαν συνοδοι κ επισκεπτες.στο πρωτο παιδακι ειχαμε κουρτινες κ ειμασταν κυριες.βεβαια καμια μας δεν κολλησε στην ελλειψη των κουρτινων κ θηλαζαμε κακνονικα.ειχαμε κ καλη συνενοηση μεταξυ μας.

 

Επισης πανες ειχαν αλλα τυχαινε να μην βρω οταν πηγαινα κ χρησιμοποιουσα δικες μου.

 

Ειχα παρει κ οινοπνευμα γιατι ειχαν αλκοολουχο διαλειμα κ φοβομουν να το βαλω στον αφαλο του μωρου.

 

Γενικα εμεινα ευχαριστημενη κ αυτην την φορα κ παλι εκει θα πηγαινα αν χρειαζοταν.

Απο γιατρους επισης ειναι ολοι καλοι.εγω ειχα τον κασσανο αλλα στην προετοιμασια κ την γεννα ειχα κ τον σαλλουμ αλλα κ αλλον εναν,εκτος των εκπαιδευομενων φυσικα.κ οι μαιες ολες καταπληκτικες.

Kαλησπερα siderenia.Na σου ζησει το νεο μελος της οικογενειας σου.Η γυναικα μου γενναει με το καλο τον σεπτεμβριο,εχουμε και εμεις τον Κασσανο.Θα ηθελα αν μπορεις να μου στειλεις πμ για να μου πεις ποσο σου κοστισε η γεννα...Για να αρχισουμε να κανουμε τα κουμαντα μας.Τον ρωταω να μου πει και ολο μου λεει:θα δουμε....:oops:Σε ευχαριστω εκ των προτερων:!:

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...