Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άστατος κύκλος...!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!Ειμαι καινουρια στο φόρουμ! Ειμαι 17 χρονων κ γενικά εχω πολυ αστατο κυκλο!Για παραδειγμα 4 μηνες δεν μου ηρθε καθολου περιοδος ,μετα μου ηρθε κανονικά κ τον προηγουμενο μηνα μου ηρθε για 2 μονο μερες με ελαχιστη ροη αιματος ενω συνηθως μου κρατουσε 5-6 μερες! Πρόσφατα ολοκληρωσα με το αγορι μου κ ηταν η πρωτη φορα κ για τους δυο μας!Φυσικα xρησιμοποιησαμε προφυλακτικο.Μόλις τελειωσε τραβηχτηκε κ ειδαμε καποια υγρα πανω στο προφυλακτικο (το οποιο ειχε κατεβει λιγο,όχι εντελως,-ενα δυο εκατοστα το πολυ απο τη βαση του πεους- χωρις ομως να παρατηρησουμε διαροοη σπερματος).Επειδη πανικοβληθηκαμε φροντισαμε να το γεμισουμε με νερο για να ελεγξουμε μηπως εσπασε!Ευτυχως δεν τρυπησε κ ολα οκ!Δυο μερες μετα το ξανακαναμε κ παλι ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ εσπασε το προφυλακτικο. Σημερα είναι 19 Μαιου κ δε μου χει ερθει ακομα περιοδος.Τον προηγουμενο μηνα μου ηρθε για 2 μερες οπως ανεφερα κ παραπανω (απο 20 μεχρι 21/4/12).Ολοκληρωσα 5 Μαιου.Υπαρχει περιπτωση να 'μαι εγκυος,παρολο που πηραμε προφυλαξεις?Ξερω οτι ειναι λιγο παραλογα αυτα που ρωταω αλλα μ'επιασε πανικος!Τι να κανω?Φοβαμαι να παω σε γυναικολογο,μην μου πει οτι ειμαι εγκυος ή οτι εχω καποιο προβλημα,αν κ ξερω πως θα επρεπε να παω και για να μου πει τι εχω κ για αντισυλληψη! Η μητερα μου δεν ξερει ακομα οτι εχω προχωρησει κ δεν θελω να μαθει ακομα κατι.Σκεφτηκα μηπως να κανω ενα τεστ εγκυμοσυνης για να μου φυγει το αγχος κ μετα να παω με την μητερα μου σε γυναικολογο.Ομως δε θα με ρωτησει αν εχω ολοκληρωσει?Πως θα το πω στον γιατρο χωρις να μαθει κατι η μαμα μου?Κ πως θα γινει να του πω να μου γραψει αντισυλληπτικα χωρις να μαθουν οι δικοι μου οτι προχωρησα με το αγορι οπως προανεφερα..??Δεν χορηγουνται τα αντισυλληπτικα κ για να σταθεροποιηθει ο κυκλος?Τι εχετε να μου προτινετε να κανω κ να με συμβουλεψετε γενικοτερα?Καθε αποψη ειναι ευπροδεκτη!Ευχαριστω προκαταβολικα κ συγγνωμη για την μεγαλη εκταση της δημοσιευσης μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το πιο πιθανο ειναι να μην εισαι εγκυος.στο γιατρο πρεπει να πας οχι μονο επειδη ολοκληρωσες αλλα κ για τον αστατο κυκλο σου.οτι πεις στο γιατρο σου ειναι εμπιστευτικο κ δεν εχει δικαιωμα να αναφερει κατι στη μητερα σου ακομα κ αν τον ρωτησει.μπορεις να πας με μια φιλη σου αν δεν νιωθεις ανετα.ομως συζητησε με τη μαμα σου οτι εχεις πολυ αστατο κυκλο.μπραβο σου παντως που χρησιμοποειται προφυλακτικο

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολυ για την απαντηση!Σήμερα μαλλον αδιαθετησα οποτε τελικα δε θα κανω τεστ!Εδω που τα λεμε θα ηταν κ καπως παραλογο να μαι εγκυος ενω χρησιμοποιησαμε προφυλακτικο κ χωρις να χουμε καποιο ατυχημα -ευτευχως!-..Εδω αλλοι ανθρωποι προσπαθουν για χρονια κ δεν τα καταφερνουν αμεσως,εμεις τι ειμαστε πια?:-Ρ

Θα το συζητησω με τους δικους μου οπως μου προτεινες κ θα κοιταξω να επισκεφτω συντομα εναν γυναικολογο!Δεν μπορω να αγχωνομαι με την απραμικρη καθυστερηση!Εχω αλλα στο μυαλο μου(σχολειο κλπ)..Κ εκτος απ αυτο,περασαν κατι χρονια απο τοτε που μου ηρθε για πρωτη φορα,ε δε θα πρεπε να σταθεροποιηθει καπως ο κυκλος μου?

Επισης ηθελα να ρωτησω,ποσο αξιοπιστο ειναι το προφυλακτικο?Αρκει μονο αυτο?Ή θα ηταν καλο να χρησιμοποιησω κ αλλη μεθοδο αντισυλληψης?Ξερω οτι το προφυλακτικο ειναι αξιοπιστο κατα 90κατι τοις εκατο αν θυμαμαι καλα.Οταν χρησιμοποιειται σωστα ομως?Εννοω οταν δε σπασει κλπ παλι υπαρχει περιπτωση να χουμε κανενα απροοπτο?

Link to comment
Share on other sites

το προφυλακτικο δεν ειναι μονο για αντισυληψη αλλα για τις μεταδοτικες ασθενειες.οποτε κ αντισυλιπτικα να σου δωσει ο γιατρος παλι θα πρεπει να χρησιμοποιεις ακομα κ αν αρνηθει ο συντροφος σου.οσο για τον κυκλο σου θα πρεπε να εχει φτιαξει.το ιδιο ειχα κ γω απο εφηβη.μην το αμελησεις κ πηγαινε σε ενα γιατρο.θα σου λυθουν οι αποριες για πολλα θεματα.μη ντραπεις να τον ρωτησεις το οτιδηποτε

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες!Αυτο θα κανω,θα το συζητησω πρωτα με τους δικους μου κ μετα θα παω σε γιατρο για να ξεμπερδευω μ'αυτο το θεμα!Ελπιζω μονο να μην εχω τιποτα,γιατι εχω παθει τραλαλα απ το αγχος μονο κ μονο που το σκεφτομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...