Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Ελπίζω κι εγώ να επανέλθω γρήγορα στα κανονικά μου επίπεδα ενέργειας κορίτσια - τώρα έχω κάθε δικαιολογία να είμαι νωχελική, μετά δε θα 'χω! :P

 

Rafahilda απ' όσο ξέρω δεν πρέπει να έχεις πιει ούτε νερό, νηστική 8-10 ώρες. Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στο μικροβιολογικό να σου πουν σίγουρα;

 

Angel μάλλον είσαι από τις "τυχερές" που έχουν αναγούλες ε..;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κοιλίτσες!

 

Πώς είστε?

Εγώ στην 30 εβδομάδα είμαι +10 κιλάκια περίπου... αρκετά μεν, αλλά ευτυχώς τον τελευταίο μήνα δεν έχω πάρει άλλο (προσέχω αρκετά όμως...)

 

Αν αφεθώ λίγο θα γίνω σαν μπαλίτσα νομίζω :rolleyes:

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Supergirl: ναι ασε... κ η φαση ειναι που λεγανε κιολας οτι στο δευτερο τρίμηνο σταματανε.. αλλα εμενα εχουν γινει χειροτερες! Οχι καθε μερα ευτυχώς! Αλλα αμα με πιασει εχω δυσκολη μερα! :mad:

yY4Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Supergirl: ναι ασε... κ η φαση ειναι που λεγανε κιολας οτι στο δευτερο τρίμηνο σταματανε.. αλλα εμενα εχουν γινει χειροτερες! Οχι καθε μερα ευτυχώς! Αλλα αμα με πιασει εχω δυσκολη μερα! :mad:

 

Κουράγιο! Εγώ για κανα δυο εβδομάδες είχα ... εξαγωγές συνεχόμενες (η μία μαζί με ίωση) και τα είδα όλα. Τι να φας μετά... 1,5 κιλό έχασα εκείνες τις μέρες, και το νερό με το ζόρι το έπινα, αφυδατώθηκα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

 

 

Pea Rea... δεν έχουμε μιλήσει πολύ... αλλά χάρηκα πολύ για το τικεράκι σου!!!:D:D

Συγχαρητήρια και με το καλό από καρδιάς!!!!

 

Όσο για τα κιλά..... ένα θα σας πω... μέσα στο Πάσχα +4!!! όπου Πάσχα βλέπε αρνια τσουρέκια και μια μάνα κουράγιο να με κυνηγάει με το κουτάλι για να δυναμώσω......:D:D:D

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να που προέκυψε και η έξτρα πρόκληση: παντρεύεται η αδερφή μου 2-2,5 μήνες μετά τη γέννα! Οπότε αν είχα έναν λόγο να προσέξω μην πάρω κι άλλα περιττά κιλά (τώρα το θυμήθηκες θα μου πεις.... :oops:), τώρα έχω και δεύτερον! Μετά τη λοχεία θα έχω έναν μήνα να επανέλθω όσο μπορώ για να 'μαι κομψή στον γάμο! Έχει να πέσει νηστεία και προσευχή (και γυμναστική) λέμε... ουφφφφφφφφφφφφ

 

Οπότε το 'χω ρίξει στα λαχανικά τα βράδια, κομμένο το ψωμί κι ο Θεός βοηθός!

 

Λέτε να καταφέρω να πάρω μόνο τα απαραίτητα για το μωρό στον καιρό που μένει....; Είμαι στην 29η εβδομάδα. :oops:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Pea Rea... δεν έχουμε μιλήσει πολύ... αλλά χάρηκα πολύ για το τικεράκι σου!!!:D:D

Συγχαρητήρια και με το καλό από καρδιάς!!!!

 

Όσο για τα κιλά..... ένα θα σας πω... μέσα στο Πάσχα +4!!! όπου Πάσχα βλέπε αρνια τσουρέκια και μια μάνα κουράγιο να με κυνηγάει με το κουτάλι για να δυναμώσω......:D:D:D

 

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου, και για εσένα τα καλύτερα :D:D:D

Και στη δική μου περίπτωση, σημειωτέο....Αυτά τα κιλά με ναυτία....:oops: Που να μην είχα δηλαδη...Με βοηθούσαν τα γλυκάκια και οι μακαρονάδες...:cool:

Link to comment
Share on other sites

χαχα φαντάζομαι....την έκανες η θα την κάνεις??εμένα μου είπε ο γιατρός μου να την κάνω τελικά την αλλη βδομάδα που θα είμαι στην 24η εβδομάδα και με έχει πιάσει άγχος απο τώρα γιατί σκέφτομαι εκτος των άλλων οτι θα πρέπει να μείνω εκει 3 ωρες νηστική και το πρωι πάντα πεινάω πολύ....θα περιμένω τα αποτελέσματα σου,λογικά θα την κανεις πρώτη!

 

Εγω θα την κανω την αλλη εβδομαδα(28η)!!!!Αστα,τα πρωινα κ εγω υποφέρω από πείνα....να δω πως θα την παλέψουμε.Για καλό κ για κακό θα κάνω μια κράτηση στον πλησιέστερο φουρνο κ θα κρατήσω όρεξη για μετά την εξέταση!!!!!:P:p:p!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη σε ανησυχεί το θέμα της πείνας. Κι εγώ το φοβόμουν, αλλά σου δημιουργεί τέτοια αίσθηση κορεσμού η γλυκόζη που εγώ δεν πεινούσα και για κανα δυο ώρες μετά!

 

Πάντως καλά τα λέμε βρε κορίτσια ότι χρειάζεται κίνηση, αλλά στην πράξη δε γίνεται πάντα. Όταν πχ περπατήσω πάνω από 20λεπτο με πιάνει η μέση μου, ενώ εν γένει κουράζομαι και πολύ γρήγορα. Και δουλειές να κάνω στο σπίτι τις κάνω σε 10λεπτα με διαλείμματα, με πονάει η κοιλιά μου όταν πηγαινοέρχομαι για ώρα. :cry: Αφού αναρρωτιέμαι αν θα ξαναέχω ποτέ την ενέργεια που είχα πριν από την εγκυμοσύνη, που ήμουν αεικίνητη, duracell!

 

Και ως εκ τούτου, πήρα και λίγο ακόμα το Πάσχα... :oops:

 

Κ εγω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα...κουράζομαι εύκολα,λαχανιάζω κ πονάει η μεση μετά απο λίγο περπάτημα.Δράμα η κατάσταση :(!Ελπίζω να αλλάξει αυτό όταν γεννήσω με το καλό γιατί οι ρυθμοί μου είναι χελώνας :oops:!Αν κ ο πρώτος μου γιός δεν με αφήνει να χαλαρώνω κ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα...κουράζομαι εύκολα,λαχανιάζω κ πονάει η μεση μετά απο λίγο περπάτημα.Δράμα η κατάσταση :(!Ελπίζω να αλλάξει αυτό όταν γεννήσω με το καλό γιατί οι ρυθμοί μου είναι χελώνας :oops:!Αν κ ο πρώτος μου γιός δεν με αφήνει να χαλαρώνω κ πολύ!!!

 

Και να μη σχολιάσω την πίεση στην κύστη... :P

 

Πάντως, να πω και τα ευχάριστα, δεν πήρα γραμμαριο την τελευταία εβδομάδα, κάτι είναι κι αυτο, χαχα..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και να μη σχολιάσω την πίεση στην κύστη... :P

 

Πάντως, να πω και τα ευχάριστα, δεν πήρα γραμμαριο την τελευταία εβδομάδα, κάτι είναι κι αυτο, χαχα..

που το πας κ αυτό με την κύστη........παντού μια τουαλέτα παρακαλώ!!!!Κ δεν υπάρχει σε συσκευασία ταξιδιου....δυστυχώς :P:p!Οσο για τα κιλά εγώ περιμένω....σε 2 μέρες που θα πάω....θα φανεί.....στο χειροκρότημα ;)!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας...Εγω δυστυχως ξεκινησα την εγκυμοσυνη ειδη με 4 περιττα κιλα, 73 για την ακριβια και τωρα ειμαι στον 4 μηνα και ειμαι 75 2 κιλακια...Πιναω τοσο πολυ αλλα προσπαθω να μην τρωω πολυ και να πινω πολυ νερο..!!!:(:(:(

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...Εγω δυστυχως ξεκινησα την εγκυμοσυνη ειδη με 4 περιττα κιλα, 73 για την ακριβια και τωρα ειμαι στον 4 μηνα και ειμαι 75 2 κιλακια...Πιναω τοσο πολυ αλλα προσπαθω να μην τρωω πολυ και να πινω πολυ νερο..!!!:(:(:(

 

Αν έχεις πάρει μόνο δύο ως τώρα μια χαρά είσαι! Καλό είναι πάντως να πίνεις νερό και να τρως φρούτα και λαχανικά για να σου κόβουν τις λιγούρες όσο γίνεται.

 

Εγώ τα τσίμπησα τα +15 (34 εβδομάδων), αλλά ευτυχώς κανείς δε με πιστεύει όταν τους λεω το νούμερο, χεχε..

 

Ο δε γιατρός μ' εβαλε τις προαλλες να κάνω και μια γύρα να με δει και γέλαγε, γιατί με είχε συνηθίσει τόσα χρόνια λεπτή και γυμνασμένη και του φαίνομαι λέει περίεργη τώρα με την κοιλιά - μπάλα! Για τα κιλά δε με μάλωσε πάντως, καλά είμαι λέει.. :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα στο forum,

 

Εγω ειμαι κλεισμενους πεντε μηνες και εχω παρει ενα κιλο,αλλα ολους αυτους τους μηνες ζητημα να εχω φαει ενα γλυκο.

Επειδη ο γιατρος μου ειναι μαλλον παραπανω απο αυστηρος,απο την αρχη που απαγορευσε μακαρονια,ρυζια,ψωμια,μελια,πατατα ή αν πρεπει οπωσδηποτε να τα φαω μου ειπε:μια στο τοσο και ολικης αλεσης μονο.

Για να ειμαι ειλικρινης δεν μπορω να πω οτι πειναω αισθητα περισσοτερο απ'οτινπεινουσα εκτος εγκυμοσυνης,τρωω αρκετα φρουτακια και πινω γυρω στα δυο λιτρα νερο.

Να πω οτι το βαρος μου ηταν παντα λιγοτερο απο το κανονικο,ΑΛΛΑ κοριτσια αν θελετε μπορω να σας πω και το διαιτολογιο μου μετα τη γεννα.ειναι απλο:

-πιτσα

-σουβλακι

-κρεπα

-γλυκα

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum,

 

Εγω ειμαι κλεισμενους πεντε μηνες και εχω παρει ενα κιλο,αλλα ολους αυτους τους μηνες ζητημα να εχω φαει ενα γλυκο.

Επειδη ο γιατρος μου ειναι μαλλον παραπανω απο αυστηρος,απο την αρχη που απαγορευσε μακαρονια,ρυζια,ψωμια,μελια,πατατα ή αν πρεπει οπωσδηποτε να τα φαω μου ειπε:μια στο τοσο και ολικης αλεσης μονο.

Για να ειμαι ειλικρινης δεν μπορω να πω οτι πειναω αισθητα περισσοτερο απ'οτινπεινουσα εκτος εγκυμοσυνης,τρωω αρκετα φρουτακια και πινω γυρω στα δυο λιτρα νερο.

Να πω οτι το βαρος μου ηταν παντα λιγοτερο απο το κανονικο,ΑΛΛΑ κοριτσια αν θελετε μπορω να σας πω και το διαιτολογιο μου μετα τη γεννα.ειναι απλο:

-πιτσα

-σουβλακι

-κρεπα

-γλυκα

 

Σε γενικες γραμμες δεν τρωω και εγω πολλα γλυκα σε φυσιολογικα πλαισια 1 την εβδομαδα και αμα...Εγω πριν μηνω εγκυος ειχα παει σε διαιτολογο και ακολουθο ακομα το προγραμμα που μου εχει γραψει για να μην παρω πολλα κιλα, αλλα ανθρωπος ειμαι και εγω καμια φορα το χαλαω για ενα γλυκακι τιποτα αλλο...Απο φρουτα και νερο τους δινω και καταλαβαινουν χαχαχα...

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάρει μόνο δύο ως τώρα μια χαρά είσαι! Καλό είναι πάντως να πίνεις νερό και να τρως φρούτα και λαχανικά για να σου κόβουν τις λιγούρες όσο γίνεται.

 

Εγώ τα τσίμπησα τα +15 (34 εβδομάδων), αλλά ευτυχώς κανείς δε με πιστεύει όταν τους λεω το νούμερο, χεχε..

 

Ο δε γιατρός μ' εβαλε τις προαλλες να κάνω και μια γύρα να με δει και γέλαγε, γιατί με είχε συνηθίσει τόσα χρόνια λεπτή και γυμνασμένη και του φαίνομαι λέει περίεργη τώρα με την κοιλιά - μπάλα! Για τα κιλά δε με μάλωσε πάντως, καλά είμαι λέει.. :P

 

Εισαι απο τις τυχερες τοτε εσυ, μια χαρουλα σε βλεπω!!!

Μου φαινεται μετα την γεννα θα το ριξω και εγω στην γυμναστικη δηλαδη οποτε βρισκω χρονο το πιο σημαντικο...Με το καλο το μωρακι, σου ευχομαι οτι επιθυμεις!!!!Τι φυλο ειναι το μπεμπε αμα επιτρεπεται?

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες δεν τρωω και εγω πολλα γλυκα σε φυσιολογικα πλαισια 1 την εβδομαδα και αμα...Εγω πριν μηνω εγκυος ειχα παει σε διαιτολογο και ακολουθο ακομα το προγραμμα που μου εχει γραψει για να μην παρω πολλα κιλα, αλλα ανθρωπος ειμαι και εγω καμια φορα το χαλαω για ενα γλυκακι τιποτα αλλο...Απο φρουτα και νερο τους δινω και καταλαβαινουν χαχαχα...

 

Καλα κανεις και τους δινεις να καταλαβουν,σε ολα βοηθουν φρουτα(αν δεν κανεις ζακχαρο) και νερακι.στα νεφρακια μας,στην πιεση,στις ραγαδες,ακομη και στο λαμπερο μας δερμα.

Εγω παλι πριν την εγκυμοσυνη εδινα σε αλλο διατροφικο τομεα να καταλαβει..ειμαι σιγουρη οτι το εχει εμπεδωσει:τα γλυκα.παρ' ολα αυτα δεν μπορω να πω οτι δυσκολευτηκα οταν τα εκοψα.τα φρουτακια εχουν γλυκοζη.

Οσο λιγοτερα κιλα,τοσο ευκολοτερα ολα στη εγκυμοσυνη μας και στη γεννα και μετα,αγαπητο Koutsouni

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εισαι απο τις τυχερες τοτε εσυ, μια χαρουλα σε βλεπω!!!

Μου φαινεται μετα την γεννα θα το ριξω και εγω στην γυμναστικη δηλαδη οποτε βρισκω χρονο το πιο σημαντικο...Με το καλο το μωρακι, σου ευχομαι οτι επιθυμεις!!!!Τι φυλο ειναι το μπεμπε αμα επιτρεπεται?

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, αγορακι περιμενουμε, το πρώτο μας! Εσύ;

 

Θα προτιμούσα πάντως να είχα πάρει λιγότερα κιλά, αλλά την πάτησα τους πρώτους μήνες, όσο δούλευα ακόμα. Με σιγοντάριζαν και οι συνάδελφοι "έγκυος είσαι, να τρως, λεπτή είσαι δε θα χεις πρόβλημα" και να οι τυρόπιττες, τα πεϊνιρλί και οι πίτσες.. Απ' τον 6ο μήνα που έμεινα σπίτι έχω πάρει συγκριτικά λιγότερα, αλλά τώρα έγινε η "ζημιά".

 

υγ όλον τον καιρό έτρωγα φρούτα, αλλά απ τη στιγμή που βγήκαν τα ροδάκινα έχω πάθει ψύχωση, τα έχω τσακίσει, θα με κόψουν καμιά ώρα, χαχα.. :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, αγορακι περιμενουμε, το πρώτο μας! Εσύ;

 

Θα προτιμούσα πάντως να είχα πάρει λιγότερα κιλά, αλλά την πάτησα τους πρώτους μήνες, όσο δούλευα ακόμα. Με σιγοντάριζαν και οι συνάδελφοι "έγκυος είσαι, να τρως, λεπτή είσαι δε θα χεις πρόβλημα" και να οι τυρόπιττες, τα πεϊνιρλί και οι πίτσες.. Απ' τον 6ο μήνα που έμεινα σπίτι έχω πάρει συγκριτικά λιγότερα, αλλά τώρα έγινε η "ζημιά".

 

υγ όλον τον καιρό έτρωγα φρούτα, αλλά απ τη στιγμή που βγήκαν τα ροδάκινα έχω πάθει ψύχωση, τα έχω τσακίσει, θα με κόψουν καμιά ώρα, χαχα.. :P

 

Εγω αρχες Ιουλιου θα μαθω στην β επιπεδου εχω ακομα πολυ καιρο...:-(:-(:-(

και εμας το πρωτο μας ειναι...

Οντως βλακεια ολοι στην εγκυμοσυνη κοιταμε να μην παρουμε πολλα κιλα και εσυ επρεπε να διατηρηθεις οσο μπορουσες, αλλα μην ανησυχεις μετα την γεννα πρωτα ο θεος να πανε ολα καλα, θα τα χασεις σιγουρα...αμα το θηλασεις τον μπεμπη, θα τρεχεις λιγο και δεν θα φτανεις, θα κανεις και μια καλη διατροφη και μεινεις μιση απο τι ησουν...!!!!

Αχχχχ αυτα τα φρουτα εγω ζηταω καρπουζι απο την αρχη της εγκυμοσυνης αν και δεν εχω λιγουρες και δεν μου μηριζουν που λενε αλλα αυτο το καρπουζι εχει κανει την διαφορα..χαχαχαχαχαχα

Δεν μου περνει κανενας γιατι δεν ειναι ακομα εποχη και περιμενω ποτε στο καλο θα ειναι ετοιμα η δολια...!!!:D:D:D

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Εχω πάρει 5 κιλά μέχρι τώρα. Είχα πάρει στην αρχή 2 κιλά ( είχα κόψει το κάπνισμα και έτρωγα σαν το βοδι)... Ξεκίνησα 60 κιλά με 1,72 ύψος , ο γιατρός μου είπε να πάρω μέχρι 14 κιλά....

eNortjKzUjIyNDI0tlCyBlwwFV8Czg,,91.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Εχω πάρει 5 κιλά μέχρι τώρα. Είχα πάρει στην αρχή 2 κιλά ( είχα κόψει το κάπνισμα και έτρωγα σαν το βοδι)... Ξεκίνησα 60 κιλά με 1,72 ύψος , ο γιατρός μου είπε να πάρω μέχρι 14 κιλά....

 

Με το καλό.. τα 14 είναι εφικτό νούμερο με στοιχειώδη προσοχή, μην αγχώνεσαι..

 

Koutsounι υπομονή, έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν και καρπούζια.. :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Εχω πάρει 5 κιλά μέχρι τώρα. Είχα πάρει στην αρχή 2 κιλά ( είχα κόψει το κάπνισμα και έτρωγα σαν το βοδι)... Ξεκίνησα 60 κιλά με 1,72 ύψος , ο γιατρός μου είπε να πάρω μέχρι 14 κιλά....

 

Γεια σου titiko μια χαρα εισαι και για το υψος που εχεις μην ανησυχεις...Εγω μεχρι στιγμης εχω παρει 2 κιλα που ζηγηστικα στο σπιτι μου, ειμαι 1,70 αλλα ξεκηνισα την εγκυμοσυνη με 4 παραπανησια κιλακια δηλαδη 73 και ειμαι 75 προσεχω οσο γινετε...Εμενα παντως ο γιατρος μου δεν μου εχει πει μεχρι ποσα πρεπει να παρω...Ειμαστε και στον ιδιο μηνα εχουμε μια μερα διαφορα...ποτε εχεις β επιπεδου?

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ...το θέμα του βάρους είναι πολύ σχετικό. Η κάθε μία ξέρει αν έχει ξεφύγει ή όχι. Επιπλέον η κάθε μία κοπέλα μπορεί να έχει διαφορετική επίπτωση στο μεταβολισμό της από την παλη των ορμονών κλπ.

 

Όσο για τις κοπέλες που ήταν ήδη με παραπάνω κιλά εννοείται πως είναι πιο εύκολο να μην πάρουν πολλά κιλά τρώγοντας απλώς με μια σχετική σύναιση. Διότι αλλές θερμίδες καις για να συντηρήσεις 80 κιλά και άλλες για 50. Οπότε οι αδυνατούλες ας μην ψαρώνουν με απλά νούμερα του τύπου πήρα μόνο 5 κιλά κλπ....αλλά ούτε να φοβούνται για επιπλοκές όπως λένε οι γιατροί ( κατά τη γνώμη μου δεν ευςταθει.) Απλά να σκέφτονται τον τρόπο που θα τα χάσουν μετά....

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...