Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Laida δε λεω οτι σχετιζεται με το χαμηλο υψος, απλο αφου υπαρχει ελλειψη πρπει να το φροντισουμε και αυτο

....τσιμπησαμε και ενα ποντο

το πρωι 105 το βραδυ 104 χαχαχχα

 

73-83-89-96-102 καλα παει!!!!!

 

Αχ κι εγώ πρέπει να πάω ... και για τη μικρή και για τη μεγάλη ... αλλά έχω τόσους γιατρούς στο πρόγραμμα που δεν ξέρω πού να πρωτοπάω ... και τώρα τις έχω και τις 2 άρρωστες. Η μικρή μου έβγαλε ξαφνικά τριχούλες (όχι στις μασχάλες και στο πιπί αλλά φαβορίτα, μπούτάκι, γαμπούλα) ενώ ήταν τελείως άτριχη. Λέτε να είναι ανησυχητικό αυτό.

 

Η μεγάλη κι εμένα κάπου εκεί παίρνει το χρόνο ... 6-7πόντους, σταθερά στο 25%. Εγώ τη μετράω 109το βράδυ και 110 το πρωί αλλά η γιατρός θα τη βγάλει σίγουρα πιο κάτω!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ποσο εισασταν πριν? και ποσο καιρο θεραπεια? εμεις σε λιγο επανεξεταση και ηταν στο 9 η D3

 

 

πρώτη φορά κάναμε την εξέταση. Η θεραπεία θα είναι 6 μήνες. 10 σταγόνες την ημε΄ρα 4 μήνες και 2 σταγόνες την ημέρα για 2 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητες φίλες, γεια. Επανέρχομαι ύστερα απο μια μεγάλη παύση, συγκεκριμένα απο το 2011, πάνω στο θέμα που μας απασχολεί. Αν δείτε σε παλαιότερο post μου, είχα απο καιρο πρόβλημα με το ύψος της κόρης μου, η οποία είναι πλέον 6 χρόνων και 9 μηνών. Ύστερα απο εξαμηνιαίες παρακολουθήσεις στο Παίδων, και ενώ είχε μια σταθερή πορεία αύξησης 6-7 πόντων ανα χρόνο απο τα 2 της και μετα, ( πάντα όμως χαμηλά στη καμπύλη, γύρω στη 10η ε.μ) φέτος φάγαμε την μεγάλη ήττα. Σε 9 μήνες μόνο 1,5 πόντο, πέφτοντας στην 3η και λίγο πιο κάτω. Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να κάνουμε καμπύλη αυξητικης ορμονης. Και απ' ότι φάνηκε απο τα αποτελέσματα, η μικρή μου έχει ελλειψη αυξητικης ορμονης, μερική απ' ότι καταλαβαίνω. Τα νεα είναι φρέσκα και δεν έχω προλάβει να δω τον ενδοκρινολογο της για πλήρη διάγνωση, αλλα με βάση τις φυσιολογ. τιμές και όσα έχω διαβάσει στο Ίντερνετ υπάρχει πρόβλημα. Απ' ότι καταλαβαίνετε, μας έχει έρθει αρκετά βαρύ, προσπαθούμε να το χωνεψουμε και αναρωτιόμαστε τι προκειτε να κάνουμε. Υπάρχει κάποια που να γνωρίζει απο τιμές αυξητικης?? Αυτά. Θα σας ενημερώνω σχετικά. Καλή τύχη σε όλες και στα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητες φίλες, γεια. Επανέρχομαι ύστερα απο μια μεγάλη παύση, συγκεκριμένα απο το 2011, πάνω στο θέμα που μας απασχολεί. Αν δείτε σε παλαιότερο post μου, είχα απο καιρο πρόβλημα με το ύψος της κόρης μου, η οποία είναι πλέον 6 χρόνων και 9 μηνών. Ύστερα απο εξαμηνιαίες παρακολουθήσεις στο Παίδων, και ενώ είχε μια σταθερή πορεία αύξησης 6-7 πόντων ανα χρόνο απο τα 2 της και μετα, ( πάντα όμως χαμηλά στη καμπύλη, γύρω στη 10η ε.μ) φέτος φάγαμε την μεγάλη ήττα. Σε 9 μήνες μόνο 1,5 πόντο, πέφτοντας στην 3η και λίγο πιο κάτω. Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να κάνουμε καμπύλη αυξητικης ορμονης. Και απ' ότι φάνηκε απο τα αποτελέσματα, η μικρή μου έχει ελλειψη αυξητικης ορμονης, μερική απ' ότι καταλαβαίνω. Τα νεα είναι φρέσκα και δεν έχω προλάβει να δω τον ενδοκρινολογο της για πλήρη διάγνωση, αλλα με βάση τις φυσιολογ. τιμές και όσα έχω διαβάσει στο Ίντερνετ υπάρχει πρόβλημα. Απ' ότι καταλαβαίνετε, μας έχει έρθει αρκετά βαρύ, προσπαθούμε να το χωνεψουμε και αναρωτιόμαστε τι προκειτε να κάνουμε. Υπάρχει κάποια που να γνωρίζει απο τιμές αυξητικης?? Αυτά. Θα σας ενημερώνω σχετικά. Καλή τύχη σε όλες και στα παιδάκια σας.

 

`εύχομαι ρο καλύτερο για το παιδάκι σου και καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητες φίλες, γεια. Επανέρχομαι ύστερα απο μια μεγάλη παύση, συγκεκριμένα απο το 2011, πάνω στο θέμα που μας απασχολεί. Αν δείτε σε παλαιότερο post μου, είχα απο καιρο πρόβλημα με το ύψος της κόρης μου, η οποία είναι πλέον 6 χρόνων και 9 μηνών. Ύστερα απο εξαμηνιαίες παρακολουθήσεις στο Παίδων, και ενώ είχε μια σταθερή πορεία αύξησης 6-7 πόντων ανα χρόνο απο τα 2 της και μετα, ( πάντα όμως χαμηλά στη καμπύλη, γύρω στη 10η ε.μ) φέτος φάγαμε την μεγάλη ήττα. Σε 9 μήνες μόνο 1,5 πόντο, πέφτοντας στην 3η και λίγο πιο κάτω. Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να κάνουμε καμπύλη αυξητικης ορμονης. Και απ' ότι φάνηκε απο τα αποτελέσματα, η μικρή μου έχει ελλειψη αυξητικης ορμονης, μερική απ' ότι καταλαβαίνω. Τα νεα είναι φρέσκα και δεν έχω προλάβει να δω τον ενδοκρινολογο της για πλήρη διάγνωση, αλλα με βάση τις φυσιολογ. τιμές και όσα έχω διαβάσει στο Ίντερνετ υπάρχει πρόβλημα. Απ' ότι καταλαβαίνετε, μας έχει έρθει αρκετά βαρύ, προσπαθούμε να το χωνεψουμε και αναρωτιόμαστε τι προκειτε να κάνουμε. Υπάρχει κάποια που να γνωρίζει απο τιμές αυξητικης?? Αυτά. Θα σας ενημερώνω σχετικά. Καλή τύχη σε όλες και στα παιδάκια σας.

 

vellini εχουμε κανει κ εμεις τη καμπυλη αυξητικης καναμε μονο το ενα τεστ ομοως(κλονιδινη) και οι αποψεις διιστανται..ο ενας ενδοκρινολογος λεει οτι ειναι οριακες κ στο παιδων μας λενε μερικη ελλειψη...εσεις ποιο τεστ κανατε?απο αυτα που μας ειπαν πρεπει να γινουν 2 τεστ για να βγει συμπερασμα και τα 2 να δειχνουν ελλειψη με ενα τεστ δεν μπορουν να ξερουν...εμεις δε καναμε δευτερο γιατι μας ειπαν οτι η μερικη ελειψη ειναι κατι που μπορει να φτιαξει μονη της κ θεωρουμε οτι ειναι πολυ νωρις για οποιαδηποτε παρεμβαση...θα δουμε ξανα στην προεφηβεια...μεχρι τοτε την παρακολουθουν ανα εξαμηνο.αν θες γραψε τις τιμες της καμπυλης να δουμε.ευχομαι ολα να πανε καλα!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vellini εχουμε κανει κ εμεις τη καμπυλη αυξητικης καναμε μονο το ενα τεστ ομοως(κλονιδινη) και οι αποψεις διιστανται..ο ενας ενδοκρινολογος λεει οτι ειναι οριακες κ στο παιδων μας λενε μερικη ελλειψη...εσεις ποιο τεστ κανατε?απο αυτα που μας ειπαν πρεπει να γινουν 2 τεστ για να βγει συμπερασμα και τα 2 να δειχνουν ελλειψη με ενα τεστ δεν μπορουν να ξερουν...εμεις δε καναμε δευτερο γιατι μας ειπαν οτι η μερικη ελειψη ειναι κατι που μπορει να φτιαξει μονη της κ θεωρουμε οτι ειναι πολυ νωρις για οποιαδηποτε παρεμβαση...θα δουμε ξανα στην προεφηβεια...μεχρι τοτε την παρακολουθουν ανα εξαμηνο.αν θες γραψε τις τιμες της καμπυλης να δουμε.ευχομαι ολα να πανε καλα!

 

Λοιπόν, Elisabeth, εμείς κάναμε με glucagon. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο φάρμακο με αυτό που λες. Οι τιμές της ήταν 0 λεπτά: 0,96ng/ml, 30 λεπτά: 0,46, 60 λεπτά: 0,40, 90 λεπτά: 2,87 Το αποτέλεσμα στη μέγιστη αντίδραση στα 120 λεπτα ήταν 6,44 με όριο το 10. Εσεις? Ποιοι γιατροί σας παρακολουθούν αλήθεια? ( αν δεν θέλεις να το πεις εδώ στείλε pm).

Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι ειναι ιδιο τεστ σας εκαναν ενεση η πηρατε χαπακι?(το τεστ κλονιδινης που καναμε ειναι με χαπακι)

απο τις τιμες που εβαλες χωρις να ειμαι ειδικος καταλαβαινω οτι μαλλον υπαρχει μερικη ελλειψη αυξητικης αν κ λιγο μπερδευτικα με τις τιμες...εμας μας ειχαν πει τιμες<4νγ/μλ δειχνουν πληρη ελλειψη κ τιμες απο 4-10νγ/μλ μερικη ελλειψη της ορμονης.εκεινο που θα πρεπει να προσεξετε ειναι ο ρυθμος αυξησης του υψους να μη πεφτει κατω απο 4εκ το ετος.

εμας μας παρακολουθουν στο παιδων αγλαια κυριακου ο κος πετρου κ η κα παπαθανασιου και ιδιωτικα ο κος χιωτης.εσας ποιος σας παρακολουθει?που κανατε την εξεταση?

οτι χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου.γραψε μας νεα σας τι σας ειπε ο ενδοκρινολογος οταν πατε.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Το φάρμακο δόθηκε με ένεση. Και εμάς μας παρακολουθεί ο Πετρου. Αν και την συγκεκριμενη εξέταση μας την πρότεινε ένας ιδιώτης γιατρός που πήγαμε για δεύτερη γνώμη. Σε εσάς τελικά πόσο ήταν η τιμή της αυξητικης? ο Πετρου σας πρότεινε την αναμονή και παρακολούθηση?

Link to comment
Share on other sites

Το φάρμακο δόθηκε με ένεση. Και εμάς μας παρακολουθεί ο Πετρου. Αν και την συγκεκριμενη εξέταση μας την πρότεινε ένας ιδιώτης γιατρός που πήγαμε για δεύτερη γνώμη. Σε εσάς τελικά πόσο ήταν η τιμή της αυξητικης? ο Πετρου σας πρότεινε την αναμονή και παρακολούθηση?

 

ο πετρου μας ειπε να κανουμε και το δευτερο τεστ,υστερα απο συζητηση με τον χιωτη και τον παιδιατρο αποφασισαμε να περιμενουμε κ να τη παρακολουθουμε εφοσον περνει γυρω στα 5-7εκ το χρονο.οι δικες μας μετρησεις ηταν σε μiu/ml ,γυρω στα 7ng/ml. ο πετρου δε σας ειπε να κανετε κ δευτερο τεστ?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kοριτσια να σας ρωτησω κατι... μπορει να λεω και βλακειες απλα λεω ο,τι ακουω... ισχυει οτι στο Παιδων υπαρχει καποιο τμημα οπου αν το παιδακι δεν παιρνει ικανοποιητικο υψος του κανουν καποιες ενεσεις για να ψηλωνει?

Link to comment
Share on other sites

Elisabeth, ήθελα να σε ρωτήσω σε πόσους χρόνους κάνατε το τεστ αυξητικης? εμάς ο ιδιώτης ενδοκρινολογος μας είχε γράψει και κάναμε σε 2 ώρες και σήμερα που πήγαμε στον Πετρου έβαλε τις φωνές ότι η σωστή καμπύλη θέλει 3 ώρες και μας έγραψε καινούργια με νοσηλεία στο Παίδων.

Link to comment
Share on other sites

Elisabeth, ήθελα να σε ρωτήσω σε πόσους χρόνους κάνατε το τεστ αυξητικης? εμάς ο ιδιώτης ενδοκρινολογος μας είχε γράψει και κάναμε σε 2 ώρες και σήμερα που πήγαμε στον Πετρου έβαλε τις φωνές ότι η σωστή καμπύλη θέλει 3 ώρες και μας έγραψε καινούργια με νοσηλεία στο Παίδων.

 

Αυτο αφορά τελικά μόνο το τεστ με glucagon ενώ με το δικό σας φάρμακο είναι συνήθως 2 ώρες. Μας το είπε ο Πετρου και το σημείωσα. Άρα καληγω στο συμπέρασμα ότι ο άλλος γιατρος ( ο ιδιώτης ) που θεωρείται και φίρμα και έδωσα κι ένα σωρό λεφτά για την επίσκεψη μας έγραψε λανθασμενους χρόνους της εξέτασης ( είτε αυτός είτε η γραμματέας του που έγραφε το παραπεμπτικο, αλλα τι σημασία έχει). Το αποτέλεσμα ήταν να υποστεί το παιδάκι μου την εξαντλητική αυτή εξέταση για 2 ώρες και στο τέλος να μας πει ο γιατρος ότι είναι άκυρη.

Link to comment
Share on other sites

Elisabeth, ήθελα να σε ρωτήσω σε πόσους χρόνους κάνατε το τεστ αυξητικης? εμάς ο ιδιώτης ενδοκρινολογος μας είχε γράψει και κάναμε σε 2 ώρες και σήμερα που πήγαμε στον Πετρου έβαλε τις φωνές ότι η σωστή καμπύλη θέλει 3 ώρες και μας έγραψε καινούργια με νοσηλεία στο Παίδων.

 

2 ωρες κρατησε το τεστ ληψεις ανα μιση ωρα αν θυμαμαι καλα...κριμα τη ταλαιπωρια για το παιδακι ρε γμτ!ευχομαι ολα να πανε καλα αυτη τη φορα κ καλα παοτελεσματα!ποτε θα τη κανετε?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μην . μονο για τη βερα!!!!!!!!!!!!!

 

(ασχετο με το θεμα που συζηταμε εδω!!!!!!!1

 

βερα διαβασα καπου στο site αλλα με θεμα τα κρεατακια οτι εχεις κανει στο παιδι σου πριν λιγο καιρο!!!!!

 

μολισ εκανα ακτινογραφια στον μικρο και μαλλον πρεπει να ανεβω αθηνα για τριτη γνωμη και ισωσ αμεσωσ επεμβαση!!επειδη ειμαι απο επαρχια βοηθησε με!!

 

πηγεσ παιδων πεντελησ?? ποιοσ σαν χειρουργησε??εχεισ ακουσει για καποιον καλο εκει?? γραψε ονομα σε παρακαλω!!

 

(δεκτες και αλλεσ γνωμες σχετικεσ με το θεμα)

 

ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός της ξαδέρφης μου που έχει την κα. Χαρμανδάρη και η ξαδέρφη μου είναι τρομερα, μα τρομερά ικανοποιημένη, έκανε 2 τεστ αυξητικής με καμπύλες, το 1ο ήταν στο 3ωρο με γλυκαγονη και το 2ο (επειδή το 1ο βρήκε πολύ χαμηλή η αυξητική) ήταν το L-DOPA με χάπι και οχι ενεση και το έκανε στο 2ωρο, τώρα θα κανει μαγνητική και μετά θα καταθέσει η γιατρος τα χαρτιά στο υπουργειο (νομίζω δεν θυμαμαι τι μου ειπε η ξαδερφη μου) και θα αρχισει η χορηγηση της αυξητικης.

 

Η όλη κατάσταση άρχισε αρχες Μάρτη και τελειώνει τέλος Απρίλη, δηλαδή 2 μήνες και όλα τα έκανε ιδιωτικά μέσω ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός της ξαδέρφης μου που έχει την κα. Χαρμανδάρη και η ξαδέρφη μου είναι τρομερα, μα τρομερά ικανοποιημένη, έκανε 2 τεστ αυξητικής με καμπύλες, το 1ο ήταν στο 3ωρο με γλυκαγονη και το 2ο (επειδή το 1ο βρήκε πολύ χαμηλή η αυξητική) ήταν το L-DOPA με χάπι και οχι ενεση και το έκανε στο 2ωρο, τώρα θα κανει μαγνητική και μετά θα καταθέσει η γιατρος τα χαρτιά στο υπουργειο (νομίζω δεν θυμαμαι τι μου ειπε η ξαδερφη μου) και θα αρχισει η χορηγηση της αυξητικης.

 

Η όλη κατάσταση άρχισε αρχες Μάρτη και τελειώνει τέλος Απρίλη, δηλαδή 2 μήνες και όλα τα έκανε ιδιωτικά μέσω ΕΟΠΥΥ.

 

 

Καλημέρα.Τι διαφορά έχει η μία από την άλλη μέθοδος ελέγχου? Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είναι το παιδάκι και τι ενδείξεις είχε?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μην . μονο για τη βερα!!!!!!!!!!!!!

 

(ασχετο με το θεμα που συζηταμε εδω!!!!!!!1

 

βερα διαβασα καπου στο site αλλα με θεμα τα κρεατακια οτι εχεις κανει στο παιδι σου πριν λιγο καιρο!!!!!

 

μολισ εκανα ακτινογραφια στον μικρο και μαλλον πρεπει να ανεβω αθηνα για τριτη γνωμη και ισωσ αμεσωσ επεμβαση!!επειδη ειμαι απο επαρχια βοηθησε με!!

 

πηγεσ παιδων πεντελησ?? ποιοσ σαν χειρουργησε??εχεισ ακουσει για καποιον καλο εκει?? γραψε ονομα σε παρακαλω!!

 

(δεκτες και αλλεσ γνωμες σχετικεσ με το θεμα)

 

ευχαριστω πολυ!!!!

 

Καλησπέρα!

 

Εμείς κάναμε με τον Παρπούνα στο Παίδον Αγία Σοφία το Σεπτέμβριο. Θεωρείται πολύ καλός ... και μου αρέσει και σαν άνθρωπος.

 

Πολύ καλός όμως (ίσως και πιο καλό ακόμα) στο Παίδον Αγία Σοφία θεωρείται και ο Χουλάκης.

 

Ελπίζω να βοήθησε ... ό,τι άλλο θέλεις στείλε πμ ... να μη χαλάμε και το θέμα του forum.

 

Πάντως αν πας στο Παίδον (ειδικά στο Παρπούνα) το αποκλείω να σε βάλει πριν το καλοκαίρι για κρεατάκια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Τι διαφορά έχει η μία από την άλλη μέθοδος ελέγχου? Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είναι το παιδάκι και τι ενδείξεις είχε?

 

Δεν ειμαι γιατρός και δεν θελω να λέω του κεφαλιού μου... απ' οτι της ειπε η δεύτερη γινεται για επιβεβαίωση της "κακής" πρώτης, δηλαδή στο υπουργειο θέλους 2 παθολογικές δοκιμασίες με δυο διαφορετικές τεχνικές και συστατικά + μαγνητική για να εγκρίνουν.

 

Η πρώτη καμπύλη ήταν με μια ενεση γλυκαγόνης και η δεύτερη ήταν με χάπια l-dopa.

 

Είναι λεει στανταρντ η διαδικασια για εγκριση απο το υπουργειο.

 

Ο ανηψιος μου είναι 10 ετών περίπου, κοντά στον δικό μου τον μεγάλο, και ενω παντα ψηλωνε αρκετά τα τελευταία 2 χρονια σταματησε να ψηλωνει με τον ίδιο ρυθμο, σχεδον σταμάτησε να ψηλωνει και αυτη η βουτια προς τα κατω ήταν που ανησύχησε την παιδίατρο και το εψαξαν με την κα. Χαρμανδάρη και τελικα αποδείχτηκε οτι υπαρχει οντως ελλειψη αυξητικης ορμόνης.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κοριτσια.Πριν 1 χρονο καναμε μια ακτινογραφια για να δουμε την οστικη ηλικια του γιου μου.Η χρονολογικη του ηλικια ηταν 3χρ κ κατι κ η οστικη του μας ειπε ο ενδοκρινολογος οτι ηταν 2χρ.Σημερα (στα 4 πλεον) ξανακαναμε κ η ακτινολογος εγραψε στην γνωματευση οτι η οστικη ηλικια ειναι 1,5χρ!!!Πως γινεται αυτο?Τρελαθηκαμε τελειως?Αυριο εχουμε ραντεβου με ενδοκρινολογο κ ειμαι πολυ περιεργη να δω τι θα μου πει.Αναλογη εμπειρια κανεις?

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

Ελενη και μενα μου μετρησε φετος 2 ηλικιες στα 3 και 5

τελικα η Χαρμανδαρη ειπε 4 και αυτο εχω στο μυαλο μου

 

λογικα λαθος!

 

Τελικα Γατουλα δεν ηταν λαθος.Η μια τιμη ηταν 1χρ,η αλλη 2χρ,οποτε η οστικη του ειναι 1,5 το πολυ 2χρ!!!Μου ειπε οτι αυτο ειναι πολυ καλο!

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα Γατουλα δεν ηταν λαθος.Η μια τιμη ηταν 1χρ,η αλλη 2χρ,οποτε η οστικη του ειναι 1,5 το πολυ 2χρ!!!Μου ειπε οτι αυτο ειναι πολυ καλο!

 

 

Το έχω ξαναρωτήσει τι σημαίνει πιο μικρή οστική ηλικία, σου εξήγησε, είναι καλύτερο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναρωτήσει τι σημαίνει πιο μικρή οστική ηλικία, σου εξήγησε, είναι καλύτερο αυτό;

Αν το εχω καταλαβει καλα το ολο θεμα η οστικη ηλικια ειναι η πραγματικη μας ηλικια κ οταν ειναι πισω απο την χρονολογικη σημαινει οτι υπαρχει μεγαλυτερο χρονικο περιθωριο αναπτυξης.Στην δικη μας περιπτωση δηλ. αν η οστικη εξακολουθησει να ειναι τοσο πισω εχουμε 2χρ αναπτυξης επιπλεον.:-D

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...