Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

o Β που ειναι γλυκατζης και φαγας του εφυγε...τι ναπω

αυτος επαιζε στο 220+ απο τα 2 που εκανα ελεγχο πρωτη φορα και στα 3 βλεπω 170 και τους φωναζ...κανατε λαθος χαχχαχα, μετα στα 4 το ιδιο και φετος παλι

η Α σταθερη στο 210, τωρα εδειξε 203

η κυρα σου?

 

Εμένα στα 2 είχε 250

στα 2,5

στα 3+ το ίδιο

στα 4,5 είχε 218

 

τι να πω ...

 

Εσάς μάλλον η πρώτη ήταν λάθος. Δε θα είχε το παιδί κάτι!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι βρε, και στα 2 και στα 2,5 ηταν τοσο, ειναι παιδικη χοληστερινη που πολλες φορες φευγει

μπορει να κρατησει μεχρι 10 μου ειπε και μια γειτονισσα που ειχε η μικρη της τοτε 300+!!!!!

και η δικια σας δειχνει να υποχωρει!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως πολύ αναλυτική, δε βιάζεται, δε σε ξεπετάει, μου εμπνέει εμπιστοσύνη ο τρόπος που τα λέει ... τι άλλο να πω ... λίγο ακριβή είναι ... αυτά!

 

Είναι πολύ σημαντικό να μην σε ξεπετάει... να ειναι αναλυτική και να εξηγεί...

 

Οταν λες ακριβή τι εννοείς? της τάξεως των 100??

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε, και στα 2 και στα 2,5 ηταν τοσο, ειναι παιδικη χοληστερινη που πολλες φορες φευγει

μπορει να κρατησει μεχρι 10 μου ειπε και μια γειτονισσα που ειχε η μικρη της τοτε 300+!!!!!

και η δικια σας δειχνει να υποχωρει!!!!

 

Μακάρι!!!!!!!!!!!!!1

 

Αν κι εγώ δεν πιστεύω ότι δε θα μας φύγει γιατι κι η μαμά μου έχει σταθερά 220 από πάντα ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ σημαντικό να μην σε ξεπετάει... να ειναι αναλυτική και να εξηγεί...

 

Οταν λες ακριβή τι εννοείς? της τάξεως των 100??

 

Είναι πολύ καλή. Πιο κάτω από 100.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
χαζα δεν ειναι τα παιδια μας και δη σε αυτη την ηλικια οτι ειναι πιο κοντα

 

τωρα οσο για το 97 και το πιο κοντο....αμα ηταν συμμαθητριες Ω ΝΑΙ θα ηταν πιο ψηλη χαχχαχα

εμεις κλεισαμε τα 4 στους 95

αλλα απο την αλλη επι δυο χρονιες πηρε 7 π οποτε η ζωη συνεχιζεται (φτασαμε 103!!!!!)

 

δε σας εχω πει και τα τελευταια , ελεγα να μιλησω με γιατρο πρωτα

τεσπα καλιο ασβεστιο λιγο πανω απο οριο, χοληστερινη τα ιδια, και ΕΛΛΕΙΨΗ βιταμινης D

και το κερασακι...οστικη

μου λεει εχει 2 ηλικιες , δαχτυλα 2,5 και επιφυση 5

ποια κοιταμε? τα δαχτυλα?? (να χαρω??????)

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ την επιφυση (οκ τον ηπιαμε και γεια σας)

 

 

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι? Δίνεις συμπλήρωμα για τη βιταμίνη d κι αν ναι έχεις δει διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

για θυμισε Βερα, εσεις περνετε βιταμινη κανα χρονο???? τωρα ειμαστε 120 σταγονες μια φορα τη βδομαδα, νομιζω απριλη καπου θα κανω ξανα εξεταση και θα κανω και στον Β γιατι συνηθως αυτα πανε παραλληλα , οτι ελλειψη εχει το ενα εχει και το αλλο (παντως ο β μονο υψος δε του λειπει χεχεχεχε ...νομιζω οτι με εφτασε χαχαα 113)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς θα παίρνουμε 10 σταγόνες κάθε ημέρα για 4 μήνες και 2 σταγόνες κάθε μέρα για 2 μήνες. ¨οταν λες λίγο καλύτερα στις καμπύλες εενοείς όχι την ίδια πτωτική π.χ. πορεία ? Γιατί εμένα το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει πτώση όχι ότι ήταν από την αρχή χαμηλά και αυτό συνεχίζεται. Α και οστική ηλικία ο ένας 4 χρονών μη κανονική 6 και ο άλλος 5 και μισό με κανονική 6. Ο πρώτος 107 ο δεύτερος 112

Link to comment
Share on other sites

Εμείς νομίζω παίρναμε 100σταγόνες την εβδομάδα για κάποιους μήνες, μετά σταματήσαμε για 1 μήνα και κάναμε εξετάσεις και βγήκαν καλές. Από τότε παίρνουμε 1σταγόνα για συντήρηση εδώ και καιρό (πολλές φορές βέβαια την ξεχνάω) ... τώρα κάπου πρέπει να ξανακάνουμε εξετάσεις ... δε θυμάμαι όμως πόσο καιρό. Πρέπει όλη η διαδικασία να είναι κανένα χρόνο.

 

Είδα κάποια βελτίωση τον τελευταίο χρόνο με την έννοια ότι ενώ ήμασταν κάτω από το 25% τώρα είμαστε στο 25%. Βέβαια πάλι ζουμπάς είναι αλλά τουλάχιστον δεν πέφτει σε καμπύλη.

 

Κι εμείς είχαμε πτωτική πορεία. Είχαμε ξεκινήσει τον 1ο χρόνο στο 75% μετά πέσαμε στο 50 και μετά μας πήρε η κατρακύλα μέχρι το 15% περίπου.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα παίρνουμε 10 σταγόνες κάθε ημέρα για 4 μήνες και 2 σταγόνες κάθε μέρα για 2 μήνες. ¨οταν λες λίγο καλύτερα στις καμπύλες εενοείς όχι την ίδια πτωτική π.χ. πορεία ? Γιατί εμένα το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει πτώση όχι ότι ήταν από την αρχή χαμηλά και αυτό συνεχίζεται. Α και οστική ηλικία ο ένας 4 χρονών μη κανονική 6 και ο άλλος 5 και μισό με κανονική 6. Ο πρώτος 107 ο δεύτερος 112

 

οι οστικές καλές είναι!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι οστικες...μου κανουν και για υψη χααχχα

 

ΔΕΝ ειναι ζουμπας το παιδι σουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ χαχαχαχχα

 

 

Έχεις δίκιο, ότι να ναι γράφω(άσχετο αλλά μου αρέσει πάντα ο τρόπος που γράφεις). Λοιπόν είναι δίδυμα 6 χρονών. Ο Α έχει ύψος 107 και η οστική ηλικία βγήκε 4 ετών, ο Β έχει ύψος 112 και οστική ηλικία 5μιση χρονών (που την είδατε την καλοσύνη?)

Link to comment
Share on other sites

Α! και παρακολούθηση μέχρι τον Αύγουστο και πάλι θα δούμε ξανά μετά στο εξάμηνο. Αλλιώς έλεγχος αυξητικής. Τρέμω στην ιδέα δεν είμαι καλά. Σκέφτομαι το παιδάκι μου να περνά αυτή τη δοκιμασία. Εν τω μεταξύ έχει και ένα εξόγκωμα στο λαιμό (έτσι πήγαμε και σε παιδοενδοκρινολόγο μήπως είναι από το θυροειδή) είναι κύστη και μάλλον θέλει αφαίρεση. 10 Απριλίου έχω ραντεβού με παιδοωρλ. ¨Ολα μαζί. Ευελπιστώ να δω βελτίωση με τη βιταμίνη γι'αυτό ρωτάω κι παρακαλάω

Link to comment
Share on other sites

αν οι οστικες ειναι καλες, ισως και να ειναι καλα τα πραματα γιατι και τα 2 εχουν υψη που αντιπροσωπευουν τις οστικες τους

ο Α ειναι κοντουλης ο Β οριακος, γιατι ο δικος μου Β ειναι τωρα 112 που αντιστοιχει στο 5.5, οποτε οκ ο Β σου, υπολοιπεται 3 εκ για να πεις οτι ειναι στο ΜΟ

ο Α σου θα κανει παρε στην Α μου

ο Α σου ειναι με την κυστη ετσι? δωσε βαση στο θυρεοειδη μηπως αυτος ειναι πρωτη αιτια και τιποτα αλλο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν οι οστικες ειναι καλες, ισως και να ειναι καλα τα πραματα γιατι και τα 2 εχουν υψη που αντιπροσωπευουν τις οστικες τους

ο Α ειναι κοντουλης ο Β οριακος, γιατι ο δικος μου Β ειναι τωρα 112 που αντιστοιχει στο 5.5, οποτε οκ ο Β σου, υπολοιπεται 3 εκ για να πεις οτι ειναι στο ΜΟ

ο Α σου θα κανει παρε στην Α μου

ο Α σου ειναι με την κυστη ετσι? δωσε βαση στο θυρεοειδη μηπως αυτος ειναι πρωτη αιτια και τιποτα αλλο

 

 

¨Οχι είμαστε οκ από θυροειδή, κάναμε και υπέρηχο εκτός από αιματολογικές (20 μλ αίμα του πήρανε του έρημου ούτε βαμπίρ) εσύ για την Α έκανες έλεγχο αυξητικής? Ναι αυτός είναι με την κύστη

Link to comment
Share on other sites

Α! και παρακολούθηση μέχρι τον Αύγουστο και πάλι θα δούμε ξανά μετά στο εξάμηνο. Αλλιώς έλεγχος αυξητικής. Τρέμω στην ιδέα δεν είμαι καλά. Σκέφτομαι το παιδάκι μου να περνά αυτή τη δοκιμασία.

Δεν ειναι κ τοσο τραγικα τα πραγματα με την δοκιμασια της αυξητικης.Σιγουρα ειναι ταλαιπωρια για το παιδι γιατι του παιρνουν αρκετες φορες αιμα κ η ολη διαδικασια κραταει πολυ,αλλα μην αγχωνεσαι,δεν ειναι κατι τραγικο.Παντως ο ενδοκρινολογος μας ειχε πει οτι στα παιδια που εχουν ελλειψη αυξητικης η οστικη τους ηλικια ειναι πολυ πισω.Σου ευχομαι ολα να ειναι καλα.Απο βαρος πως ειναι τα διδυμακια σου;

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

18.500 και 18.800. Μα είναι πολύ πίσω η οστική απλά μου είπε ότι το πόρισμα δεν είναι ακριβές και ότι η οστική του είναι 4μιση. Τώρα ησύχασα

 

Αυτο εννοουσα.Μηπως το υψος κ η οστικη του Α που ειναι πολυ πισω εχουν σχεση με ελλειψη αυξητικης.Αλλα το βαρος ειναι μια χαρα.Τα παιδια με ελλειψη αυξητικης μας ειχε πει ο doc οτι ειναι συνηθως "χοντρουλικα".Μην αγχωνεσαι!Ολα καλα θα ειναι.Τα διδυμα δεν εχουν παντα την αναπτυξη που εχουν τα υπολοιπα παιδια της ηλικιας τους

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοουσα.Μηπως το υψος κ η οστικη του Α που ειναι πολυ πισω εχουν σχεση με ελλειψη αυξητικης.Αλλα το βαρος ειναι μια χαρα.Τα παιδια με ελλειψη αυξητικης μας ειχε πει ο doc οτι ειναι συνηθως "χοντρουλικα".Μην αγχωνεσαι!Ολα καλα θα ειναι.Τα διδυμα δεν εχουν παντα την αναπτυξη που εχουν τα υπολοιπα παιδια της ηλικιας τους

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. ¨οπως είπα δεν ανησυχεί γιατί είναι πίσω στην ανάπτυξη εάν ήταν από την αρχή έτσι αλλά γιατί υπάρχει πτώση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...