Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

εκτός καμπυλων. ε? ... αλλα παντως 5,5 ποντοι πολυ καλα για 9 μηνες... παρηγορο αυτο...

 

πρωινα ραντεβου εχει η χαρμανδαρη? ειμαστε λιγο στριμωγμενοι οικονομικα πλεον με τον εοππυ εχουμε χασει πολλα απο τα προνομια του ταμειου μας

 

Δεν ξέρω αν έχει στο Παίδον πρωινά ...

Στο ιατρείο της είναι στάνταρ από τις 3 και μετά

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας παρακαλώ πείτε μου αν ξέρει κανείς για την Τριανταφύλλου στη Θεσσαλονίκη...Στις εξετάσεις η αυξητική ορμόνη ήταν καλή αλλά το ύψος των παιδιών μου δεν υπάρχει στην καμπύλη, είναι στα εξαφανισμένα κατώτερα όρια. Τις παρακολουθεί η Τριανταφύλλου στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο,αν χρειαστεί θα επέμβει στην περίοδο των κοριτσιών προκειμένου να την αναστείλει, αναρωτιέμαι αν υπάρχει καθόλου κάποια-ος με εμπειρία στη συγκεκριμένη γιατρό.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σε όλες τις μανούλες και καλή χρονιά! Να χαιρόμαστε όλες τα παιδάκια μας.

Εμένα η κορούλα μου έκλεισε τα 4 στις 9 Δεκεμβρίου και είναι μόλις 97 εκ. Είναι σαφώς το πιο κοντό παιδάκι από όλα. Μία φορά μόνο έχω δει ένα συνομήλικο παιδάκι στο ύψος της. Πάντα όπου και να πάμε είναι το πιο κοντό παιδάκι και μερικές φορές πολλοί γονείς άθελά τους με φέρνουν σε δύσκολη θέση με κάποια σχόλια που κάνουν. Για παράδειγμα είχαμε πάει σε ένα παιδότοπο με ένα φίλο μου και το παιδάκι του που είναι 2μιση χρονών και μόλις τα βλέπει μία μαμά μας λέει αχου δίδυμα είναι!!!;;; και διάφορα άλλα παρόμοια σχόλια. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση μέχρι τώρα διότι ο άντρας μου ο οποίος είναι γιατρός μου τονίζει ότι αφού παίρνει 5-6 πόντους κάθε χρόνο δεν έχει νόημα να ψάξω για κάτι. Να τονίσω ότι εγώ είμαι σχετικά ψηλή (1.70) όπως και όλη μου η οικογένεια, αλλά ο άντρας μου είναι χαμηλού αναστήματος (1.71) όπως και όλη του η οικογένεια, οπότε το αποδίδουμε μάλλον εκεί.

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχει αρχίσει να μου εκφράζει την επιθυμία της να γίνει ψηλή. Συνέχεια μου λέει κοίτα πόσο ψηλή είμαι μαμά, ή ότι θέλει να γίνει σαν και μένα και να λένε όλοι πόσο ψηλή είναι. Ποτέ δεν την έχουμε κάνει να αισθανθεί μικροκαμωμένη και στο σπίτι δεν συζητάμε ποτέ τέτοια πράγματα. Δεν την έχω πάει ποτέ σε γιατρό για να αρχίσει να ανησυχεί, οπότε δεν ξέρω από πού πηγάζει όλο αυτό. Φοβάμαι λοιπόν όσο μεγαλώνει και συνειδητοποιεί ότι θα είναι πάντα η πιο κοντούλα τι αντίκτυπο θα έχει όλο αυτό. Θα μου πείτε ότι με τόσο σοβαρά προβλήματα που υπάρχουν με τι ασχολούμαι και εγώ. Κουβέντα να γίνεται.

Της λέω λοιπόν ότι δεν έχει σημασία αν θα γίνει ψηλή ή κοντή και ότι η αξία του ανθρώπου δεν φαίνεται από το ύψος του αλλά από την καρδιά του και το μυαλό του.

Αντιμετωπίζετε παρόμοια προβλήματα και πώς τα χειρίζεστε;

Και πάλι καλή χρονιά σε όλες σας και στα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες τις μανούλες και καλή χρονιά! Να χαιρόμαστε όλες τα παιδάκια μας.

Εμένα η κορούλα μου έκλεισε τα 4 στις 9 Δεκεμβρίου και είναι μόλις 97 εκ. Είναι σαφώς το πιο κοντό παιδάκι από όλα. Μία φορά μόνο έχω δει ένα συνομήλικο παιδάκι στο ύψος της. Πάντα όπου και να πάμε είναι το πιο κοντό παιδάκι και μερικές φορές πολλοί γονείς άθελά τους με φέρνουν σε δύσκολη θέση με κάποια σχόλια που κάνουν. Για παράδειγμα είχαμε πάει σε ένα παιδότοπο με ένα φίλο μου και το παιδάκι του που είναι 2μιση χρονών και μόλις τα βλέπει μία μαμά μας λέει αχου δίδυμα είναι!!!;;; και διάφορα άλλα παρόμοια σχόλια. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση μέχρι τώρα διότι ο άντρας μου ο οποίος είναι γιατρός μου τονίζει ότι αφού παίρνει 5-6 πόντους κάθε χρόνο δεν έχει νόημα να ψάξω για κάτι. Να τονίσω ότι εγώ είμαι σχετικά ψηλή (1.70) όπως και όλη μου η οικογένεια, αλλά ο άντρας μου είναι χαμηλού αναστήματος (1.71) όπως και όλη του η οικογένεια, οπότε το αποδίδουμε μάλλον εκεί.

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχει αρχίσει να μου εκφράζει την επιθυμία της να γίνει ψηλή. Συνέχεια μου λέει κοίτα πόσο ψηλή είμαι μαμά, ή ότι θέλει να γίνει σαν και μένα και να λένε όλοι πόσο ψηλή είναι. Ποτέ δεν την έχουμε κάνει να αισθανθεί μικροκαμωμένη και στο σπίτι δεν συζητάμε ποτέ τέτοια πράγματα. Δεν την έχω πάει ποτέ σε γιατρό για να αρχίσει να ανησυχεί, οπότε δεν ξέρω από πού πηγάζει όλο αυτό. Φοβάμαι λοιπόν όσο μεγαλώνει και συνειδητοποιεί ότι θα είναι πάντα η πιο κοντούλα τι αντίκτυπο θα έχει όλο αυτό. Θα μου πείτε ότι με τόσο σοβαρά προβλήματα που υπάρχουν με τι ασχολούμαι και εγώ. Κουβέντα να γίνεται.

Της λέω λοιπόν ότι δεν έχει σημασία αν θα γίνει ψηλή ή κοντή και ότι η αξία του ανθρώπου δεν φαίνεται από το ύψος του αλλά από την καρδιά του και το μυαλό του.

Αντιμετωπίζετε παρόμοια προβλήματα και πώς τα χειρίζεστε;

Και πάλι καλή χρονιά σε όλες σας και στα παιδάκια σας.

 

καλη χρονια

εσενα δεν σε πειραζει καθολου η το εχεις εννοια εστω και υποσυνειδητα? θελω να πω οτι τα παιδια πιανουν και τα πιο βαθεια αγχη μας

τωρα ως προς τα σχολια, ακομα κι αν καποιοι πουν κατι, κανουν καποιο σχολιο, συνηθως ειναι καλοπροαιρετα, εσυ γιατι να νιωσεις αβολα?

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια

εσενα δεν σε πειραζει καθολου η το εχεις εννοια εστω και υποσυνειδητα? θελω να πω οτι τα παιδια πιανουν και τα πιο βαθεια αγχη μας

τωρα ως προς τα σχολια, ακομα κι αν καποιοι πουν κατι, κανουν καποιο σχολιο, συνηθως ειναι καλοπροαιρετα, εσυ γιατι να νιωσεις αβολα?

 

 

Γιατί δεν θέλω να το καταλάβει εκείνη, ειδικά επειδή έχει αρχίσει να δίνει μεγάλη σημασία στο ύψος. Όσο για μένα πραγματικά δεν με πειράζει καθόλου. Αν με πείραζε θα είχα αρχίσει να το ψάχνω, άσχετα από τις διαβεβαιώσεις του άντρα μου. Δεν είναι και ειδικός στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

χαζα δεν ειναι τα παιδια μας και δη σε αυτη την ηλικια οτι ειναι πιο κοντα

 

τωρα οσο για το 97 και το πιο κοντο....αμα ηταν συμμαθητριες Ω ΝΑΙ θα ηταν πιο ψηλη χαχχαχα

εμεις κλεισαμε τα 4 στους 95

αλλα απο την αλλη επι δυο χρονιες πηρε 7 π οποτε η ζωη συνεχιζεται (φτασαμε 103!!!!!)

 

δε σας εχω πει και τα τελευταια , ελεγα να μιλησω με γιατρο πρωτα

τεσπα καλιο ασβεστιο λιγο πανω απο οριο, χοληστερινη τα ιδια, και ΕΛΛΕΙΨΗ βιταμινης D

και το κερασακι...οστικη

μου λεει εχει 2 ηλικιες , δαχτυλα 2,5 και επιφυση 5

ποια κοιταμε? τα δαχτυλα?? (να χαρω??????)

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ την επιφυση (οκ τον ηπιαμε και γεια σας)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

και για την αλλη πλευρα του νομισματος

στη παρασταση ηταν ο καλυτερος νανος(ειρωνια χεχεχεχε) με την πιο καλη αρθρωση και την ακομα καλυτερη τσαχπινια! ειναι διαολου καλτσα και θα υποφερουν πολλοι (εγω υποφερω ηδη χεχεχχεε) για την παρτη της

οσο για τακουνια μαζευω απο τωρα στην ακρη (χρημα οχι τακουνια)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαζα δεν ειναι τα παιδια μας και δη σε αυτη την ηλικια οτι ειναι πιο κοντα

 

τωρα οσο για το 97 και το πιο κοντο....αμα ηταν συμμαθητριες Ω ΝΑΙ θα ηταν πιο ψηλη χαχχαχα

εμεις κλεισαμε τα 4 στους 95

αλλα απο την αλλη επι δυο χρονιες πηρε 7 π οποτε η ζωη συνεχιζεται (φτασαμε 103!!!!!)

 

δε σας εχω πει και τα τελευταια , ελεγα να μιλησω με γιατρο πρωτα

τεσπα καλιο ασβεστιο λιγο πανω απο οριο, χοληστερινη τα ιδια, και ΕΛΛΕΙΨΗ βιταμινης D

και το κερασακι...οστικη

μου λεει εχει 2 ηλικιες , δαχτυλα 2,5 και επιφυση 5

ποια κοιταμε? τα δαχτυλα?? (να χαρω??????)

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ την επιφυση (οκ τον ηπιαμε και γεια σας)

 

κι εμένα 2 ηλικίες είχε ... καρπιαίο και μετακαρπιαίο. Εμένα καρπιαίο ήταν 4,6 και μετακαρπιαίο 3 (τότε ήμασταν 4,3ηλικία). Αλλά δε θυμάμαι ποιο κοιτάμε. Δε θυμάμαι να μου είπε κάτι γενικά. Εσένα η Χαρμανδάρη στο είπε αυτό?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι η ακτινολογος του μητερα

 

θελω να τις σκαναρω να της τις στειλω

 

Εμένα δε μου είπε κάτι τέτοιο πάντως η χαρμανδάρη. Καρπιαίο ήταν 4,6 και μετακαρπιαίο 3 και μου είπε ότι βγάζουμε ένα μέσο όρο κάτι τέτοιο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θέλω να το καταλάβει εκείνη, ειδικά επειδή έχει αρχίσει να δίνει μεγάλη σημασία στο ύψος. Όσο για μένα πραγματικά δεν με πειράζει καθόλου. Αν με πείραζε θα είχα αρχίσει να το ψάχνω, άσχετα από τις διαβεβαιώσεις του άντρα μου. Δεν είναι και ειδικός στο θέμα αυτό.

 

τι να μην καταλαβει δηλαδη, οτι ειναι κοντουλα η οτι υπαρχουν ανθρωποι απο αδιακριτοι και ακομψοι εως χαζοι και αναγωγοι?

θελω να πω και τα δυο πρπει να τα συνειδητοποιησει και να τα αποδεχτει

πρωτον οτι ειναι μικροκαμωμενη, πραγμα που δεν ειναι καταρα ουτε ασχημο

δευτερον οτι υπαρχουν κουτοι ανθρωποι που πειραζουν τους αλλους για τη σωματικη τους διαπλαση κι αυτο οχι στα πλαισια αστειου και αυτοσαρκασμου αλλα σε πλαισια κακεντρεχειας και κατινιας

 

το θεμα ειναι οχι το τι λενε οι αλλοι αλλα πως θα μαθει να ερμηνευει και να απομυθοποιει αυτο που λενε οι αλλοι κι αυτο εξαρταται απο εσας οποτε μην αγχωνεσαι

 

να μου πεις ζουμε σε μια κομπλεξικη κοινωνια οπου συνδεει την ομορφια με τους ποντους και τα κιλα

 

ας πουμε ως γονεις κατι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσενα γενικα δε το συζηταω...ποσο ειναι τωρα????

α και χρονια μας πολλα χχαχχαχα

 

Δεν ξέρω πόσο είναι γιατί εγώ τη μετράω σίγουρα λάθος. Εγώ τη βγάζω 1,08. Πάντως το θέμα της οστικής με ενδιαφέρει πολύ. Όταν σου πει η Χαρμανδάρη μπορείς να μου πεις κι εμένα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

1.εννοειται

2.μη πετας τα νουμερα ετσι ρε

στο εχω ξαναπει, η μικρη σου ειναι τελεια

δε μπορεις βρε να μου λες ειναι κοντουλα και ο Β με 3π παραπανω να τον λεω και ψηλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

παθαινω χαχχαχαχχχα

 

Ελενη για θυμισε τον μικρο ποιος τον κοιταει?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

1.εννοειται

2.μη πετας τα νουμερα ετσι ρε

στο εχω ξαναπει, η μικρη σου ειναι τελεια

δε μπορεις βρε να μου λες ειναι κοντουλα και ο Β με 3π παραπανω να τον λεω και ψηλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

παθαινω χαχχαχαχχχα

 

Ελενη για θυμισε τον μικρο ποιος τον κοιταει?

 

Ρεσύ κοντούλα είναι. Είναι κάτω από το 25%. Και δεν τη μετράω και σωστά. Και είναι η πιο κοντή στο σχολείο της!!!!! Όλα τα παιδάκια είναι ψηλά αυτή την εποχή! Μισό κεφάλι και πάνω της ρίχνουνε.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

οτι και να λες εμεις ειμαστε 103 και συνομιληκες, με το 108 φιλεναδα εγω επουδενι θα την εψαχνα....γνωμη μου και στο λεω μαναρι πολυ πολυ φιλικα ετσι?????????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

οτι και να λες εμεις ειμαστε 103 και συνομιληκες, με το 108 φιλεναδα εγω επουδενι θα την εψαχνα....γνωμη μου και στο λεω μαναρι πολυ πολυ φιλικα ετσι?????????

 

Μακάρι να έχεις δίκιο και να είμαι υπερβολική!!!! Πάντως δεν το ψάχνουμε και ιδιαίτερα. 2 φορές το χρόνο απλά πάμε στη γιατρό και παρακολουθεί και αν χρειάζεται κάνουμε κάποιες εξετάσεις. Έτσι κι αλλιώς πάω και τη μικρή γιατί έχει στηθάκι και την παρακολουθούμε κι αυτή.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμ τωρα που το αναφερες αυτο, και στα δυο πλεον ειναι οι μικρες μπιλιτσες που ισα τις πιανεις.....φυσιολογικο ειναι αυτο ετσι?

στη μικρη πιανεις ογκακι? νομιζω φευγει σε μια ηλικια ετσι? στη βαφτιστηρα μου πρεπει να εφυγε στα 2 (το αναποδο θεμα, να θες να μη ψηλωνει σε αυτες τις φασεις για να μη κανουν εκρηξη οι ορμονες!!!!!!)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ααααα και αυτο που λες δυο φορες το χρονο, με την εγκριση της χαρμανδαρης παμε στη μια φορα το χρονο πλεον! αντε μια φορα ετησιο τσεκαπ!!!! το ιδιο κανω και στον Β (αυτουνου εφυγε η χοληστερινη στα 3 να δω της Α ποτε και αν????)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ααααα και αυτο που λες δυο φορες το χρονο, με την εγκριση της χαρμανδαρης παμε στη μια φορα το χρονο πλεον! αντε μια φορα ετησιο τσεκαπ!!!! το ιδιο κανω και στον Β (αυτουνου εφυγε η χοληστερινη στα 3 να δω της Α ποτε και αν????)

 

Του έφυγε στα 3?? Τέλειο! Εμείς πάντως έχουμε πολύ χοληστερίνη και δε νομίζω να φύγει. Πέρσυ είχε απλά μειωθεί. Αλλά φέτος έχει πάθει μία λύσσα με τα γλυκά και όλα βγάζει άρνηση για τα φρούτα και τα λαχανικά και τα καλά φαγητά και θέλει όλο βλακείες. Κάθε μέρα τρώει και κάτι ... έλεος!

 

Η μικρή έχει φουσκωμένα στηθάκια. Ελαφρώς αλλά έχει. Ελπίζω κι εγώ να φύγει. Αυτή καλά είναι με το ύψος της απλά είναι χοντρούλα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

o Β που ειναι γλυκατζης και φαγας του εφυγε...τι ναπω

αυτος επαιζε στο 220+ απο τα 2 που εκανα ελεγχο πρωτη φορα και στα 3 βλεπω 170 και τους φωναζ...κανατε λαθος χαχχαχα, μετα στα 4 το ιδιο και φετος παλι

η Α σταθερη στο 210, τωρα εδειξε 203

η κυρα σου?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...