Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

γυροφερνουμε στο 3-10%, γονιδιακα παιζουμε στο 1,68-1,80 οποτε ειναι εκτος

μετα παιδοενδοκρινολογος και οτι μας λεει!

 

βαγγ η παιδοενδοκρινολογος θεωρει οτι ειναι οκ, μου λεει οτι τα παιδακια με ελειψη αυξητικης εχουν και καποιες διαφορες στο φαινοτυπο τους (δε ξερω περισσοτερα) και δε το βλεπει στην Α με τιποτα. Αλλα για να ηρεμισει η ερμη μανα (και στη συνεχει το παιδι απο αυτην) αμα θελω να την κανω! αυταααααα

αμα βγει ΟΚ θα αποχωρησω οικιοθελως απο το τοπικ χαχαχαχαχαχα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα!

 

συγχωρέστε με αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το θέμα...

απλά ήθελα να σας ρωτησω κάτι....

οι παιδίατροι σας σας παρέπεμψαν να κάνετε τόσες εξετάσεις?

κι αν ναι, με ποιά αιτία?

 

ρωτάω γιατί εγώ σαν παιδί ήμουν εξαιρετικά μικροκαμωμένη!

αλλά ο παιδίατρος τότε είχε πει στους γονείς μου οτι απλά είχα καθυστερημένη αναπτυξη...πηγαινα γυρω στα 3 χρόνια πίσω!!!

και όντως....10 ετων μου έβγαλαν μια ακτινογραφία στο χέρι, τον καρπό αν θυμάμαι καλά, και τελικά έδειξε οτι η ανάπτυξη μου ήταν για 7 ετων!!!!!!!

 

Ενδεικτικά να σας πω οτι 6,5 ετων είχα ύψος 1,10 και βάρος 17 κιλά!!!

 

και για να κλείσω να σας πω οτι πλεόν είμαι 1,70 και 50 κιλά!

φυσιολογική θεωρω....

σας τα λέω για να σας δείξω οτι μπορεί τα παιδάκια σας να μην έχουν τίποτα....απλά να μεγαλώνουν πιο αργα απο τα υπόλοιπα!!!;)

 

φυσιολογικη? κοπελαραααα

 

πραγματικα δεν ξερω ποτε μιλαμε για παθολογια που συνοδευεται και με αλλα οργανικα προβληματα και ποτε απλως για μικροσωμους ανθρωπους

 

δεν θελω να παρεξηγηθω γιατι δεν κατονοω το προβλημα σε βαθος και ποτε πρεπει να ανησυχει μια μαμα

 

τι εγινε δηλαδη αν το κοριτσι φτασει το 1 55 η ενα αγορι το 1 65? αν ειναι υγιη τι σημασια εχει?

 

αν μου πεις οτι ρισκαρει να ειναι 1 40 ενηλικας να πω,,αντε να ταλαιπωρηθει με τις κωλοορμονες,,,αλλιως γιατι ρε παιδια?

 

συγνωμη απλα δεν καταλαβαινω αν το προβλημα ειναι υγειας σοβαρο,,,καταλαβαινεται τι λεω

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχεις διαβασει το τοπικ ολοκληρο, εννοειται οτι(προσωπικα) δεν με ενδιαφερει 2-3 ποντους πανω ή κατω, το ψαχνω εφοσο ειδαι οτι αρχισε να πεφτει η αναπτυξη, αν κοβει καμπυλες, και γιατι η ελλειψη αυξητικής , εχει πολυ περισσοτερες επεκτάσεις απο το ύψος...(εσωτερικά οργανα ομαλή αναπτυξη κλπ)

 

Δεν εχω κολλημα με τους μικροκαμωμενους, ισα ισα κι εγω 1.58 ειμαι, αλλά σαν γονιός οφείλω να αποκλείσω οτιδηποτε οργανικό.

 

Και ειδικα οταν ο χρονος που χανεται παιζει σημαντικό ρολο.

 

Προς το παρόν δεν υπαρχει προβλημα υγειας, το παρακολουθούμε ομως με συμβουλη του παιδοενδοκρινολογου, αλλιως θα μας ειχε στειλει σπιτι.

 

Επισης η χαμηλη αναπτυξη σε αυτη την ηλικία ενδεχομένως να κρυβει και αλλεργίες... ολο λέω να το δω κι αυτο και δεν...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης κανενας που γράφει εδω μέσα με τα μικρά υπο παρακολουθηση, εκτός της theodosi που το παιδι εχει 100% ελελιψη αυξητικής ορμόνης δεν εχει δώσει ορμόνες.... είναι τρελη ταλαιπωρία και για το παιδια αλκλα και για του γονείς, ειναι με καθημερινές ενεσεις κλπ...

 

Ποτε δεν θα εβαζα σε τετοια ταλαιπωρία την οικογενειά μου , μονο για αισθητικούς λόγους.

 

Ασε που δεν χορηγηται ευκολα (σου δινω καποιες πληρ γιατι ειμαι σιγουρη οτι δεν εχεις διαβασει ολες τις σελίδες)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βρεθει κατω απο 3% και να βγουν 2 ελεγχοι αυξητικες θετικες! μετα ισως εγκρινουν αμα χρεαιζεσαι

 

σκοπος μας ειναι να αποδειξουμε οτι ΔΕ τη χρειαζομαστε πρωτα εμεις και μετα αυτα τα ερμα!

καληνυχτααααααααα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σορρυ απλα δεν το ειχα πιασει σε βαθος το ζητημα

ειχα διαβασει, επειδη ο γιος μου ειχε διαρροιες για καιρο για την κοιλιοκακη ενα συνδρομο αλλεργικο στην γλουτενη,,,κι ετσι το εντερο δεν απορροφα καλα τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος κι ετσι τα παιδακια ειναι πισω σε αναπτυξη εχουν χαμηλο σιδηρο κλπ

 

δηλαδη οντως τετοιου ειδους αλλεργιες/δυσανεξιες δημιουργουν θεματα στην αναπτυξη

 

κοριτσια ευχομαι να διαψευστουν ολες οι ανησυχιες σας και συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

την τσεκαραμε και τη κοιλιοκακη! τρομαρα μας...πτυχιακια εχτσι τιμης ενεκεν θα μας δινει το παρεντς???? εεεεε?????? :D :D :D

 

δηλαδη ποσο ειναι το μπεμπακι σου,,,βαρος υψος εννοω,,ηλικια

Link to comment
Share on other sites

η διδυμη, 3,8 ηλικια 12,800 κ και 94π στο ορθιο! (97π ξαπλα τραβωντας την χαχαχχαα)

 

ειστε στο 3%? η παιδιατρος τι λεει? εξετασειε για αυξητικη κανατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερεις που νομίζεις οτι μπερδευτηκες? εκει που γραφουμε"κανατε αυξητική" ?

 

Και εννοουσαμε αν κανμε εξετασεις για αυξητική, οχι την ιδια την ορμονη....

 

Ακόμα και οι εξετάσεις ομως ειναι πολυ επιπονη δαδικασια και νομιζω κανεις εισαγωγη? Δεν θυμαμαι...ειανι περιπου ιδια με τη διαδικασια της καμπυλης ζαχαρου, δηλ ληψεις αιματος ανα τακτα χρονικά διαστήματα...

 

Γατούλι, εμενα κοιλιοκάκη δεν ζητησε....μηπως λογω βαρους?

 

Για τον μικρό μου εχω μια ανηχυζια γιατι ο πρωτος του ξαδερφος δεν επαιερνε βαρος χωρίς καμια ενδειξη αλλεργιας και τελικά κοντα στα 2 εκανε εξεταζεις και ειχε του κοσμου τις αλλεργίες...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμεις παιρνουμε πολυ λιγο βαρος

μου τα εχει χαλασει και στο νεο σχολειο και τρωει λιγοτερο αλλα τρωει

κοιλιοκακη μονη μου την εκανα οπως συνηθως αλλα οκ και αυτο

αυξητικη θελει ολιγοωρη εισαγωγη, σαντη καμπυλη ζαχαρου ειναι αλλα πανε μεσα μηπως πεσει καμια υπογλυκαιμια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμένα παιδιά στο νεό σχολείοδεν τρώει καθόλου καλά ορισμένες φορές σχεδόν τίποτα

έχω ζητήσει όμως να μη τον πιέσουν και πολυ γιατί μετά βγάζει άρνηση

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!

 

παντως το σχολιο σου fairytail .............σαν παραμυθι θα ακουγεται στις περισσοερες μας. να ξεκινησεις με τοσο αργη αναπτυξη και τωρα να εισαι 1.70!!! εμεις παλευουμε με το εκατοστο, εχω και την παιδιατρο μου να ειναι ευχαριστημενη και οτι αν συνεχισουμε ετσι θα φθασει 1.60!!!!!

 

 

ενθουσιαστηκα!!!!!! εγω 1.68 ο αντρασ 1.80 και η μπεμπα 1.60!!!(θα φθασει κιολας???) κοριτσια βοηθηστε!! εχετε διαβασει η ξερετε ποια ειναι η καταληλη ηλικια για να γινει η εξεταση τησ οστικης!! να την κανουμε και αυτη ρε παιδι μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω της τη εκανα 2,9 και εδειξε 2,3

μου ειπε επαναληψη με αποσταση τουλαχιστον 1,5 ετους

 

σε παιδακι πολυ προωρο εκανε την εξεταση τωρα 4,4 περιπου και εδειξε ενα ετος πισω (γεννημενος 560γρ!!!!)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!

 

 

εχετε διαβασει η ξερετε ποια ειναι η καταληλη ηλικια για να γινει η εξεταση τησ οστικης!! να την κανουμε και αυτη ρε παιδι μου!!!

 

εμείς τη κάναμε για πρώτη φορά 3.5 χρονών έδιξε 8μήνες πίσω και μας είπε να την επεναλάβουμε μέχρι το Δεκέμβριο που θα είναι ακριβώς 5 (και είμαστε και πρόωροι)

Στην πραγματικότητα μου ζήτησε τον Ιούνιο να την κάνω αλλά εγώ το καθυστερώ, δεν ξέρω βρε κορίτσια αυτή η διαδικασία όλο εξετάσεις χωρίς αποτέλσμα επί της ουσίας με έχει κάνει και χάνω το κουράγιο μου

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? ΑΝ παμε για ελεγχο γλυκαγονης, που θα μεινει 4-5 ωρες μεσα, μπορω τοτε να τους πω να κανουν και γενικες εξετασεις αιματος στο παιδι? μια και θα της παρουν αιματακι το πρωι? θα ρωτησω και την ενδοκρινολογο αλλα λεω να γλυτωσει κανα τσιμπι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? ΑΝ παμε για ελεγχο γλυκαγονης, που θα μεινει 4-5 ωρες μεσα, μπορω τοτε να τους πω να κανουν και γενικες εξετασεις αιματος στο παιδι? μια και θα της παρουν αιματακι το πρωι? θα ρωτησω και την ενδοκρινολογο αλλα λεω να γλυτωσει κανα τσιμπι

 

φυσικά και να τους το ζητήσεις, ειδικά εάν πάτε πρωί πριν κάνετε οτιδήποτε ζήτησε να του πάρουν αίμα και για γενικές αλλα και για άλλες αιματολογικές (σίδηρο, φεριτίνη κλπ)

αφου΄θα τρυπηθεί το παιδάκι καλύτερα όλες μαζί αλλά ρωτα και την ενδοκρινολόγο γιατί μπορεί να θέλει και άλλες εξετάσεις

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα της κανω τον επαναληπτικο ελεγχο Παιδων

απο ΙΚΑ δε την ξαναπαω, ειμαστε σε ερωτηματικο αν σιδηρος και χοληστεςρινη ειναι σωστα!

 

τεσπα σας λεω και τη φορμουλα για Παιδων μεσω ΙΚΑ αν εχω εμπεδωσει καλα

χαρτι απο γιατρο του Παιδων (η ενδοκρινολογος για εμας, να εχει γραψει οτι θελει)

κλεινω ραντεβου για αιμοληψια

παω εκει

πληρωνω αιματολογικες βιοχημικες και μου φτιαχνουν χαρτι ειδικο για ενδοκρονολογικες ορμονολογικες με σφραγιδα νοσοκομειου

παω ΙΚΑ

ειναι υποχρεωμενοι (θα το δουμε στη πραξη αυτο) να μου πληρωσουν το 75% απο τις αιματολογικες βιοχημικες

για τις υπολοιπες να παρω σφραγιδα απο Ελεγκτη ΙΚΑ

παω Παιδων να παρω αποτελεσματα

δινω σφραγιδα ελεγκτη για τις υπολοιπες, δε πληρωνω τιποτα

 

αυτα, μου ειπανε, ελπιζω να ειναι σωστα!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε κάνει οστική πριν 1 χρόνο. Η Χ. τότε ήταν 9 μήνες πίσω (2ετών αντί για 2 9/12), η Μ. σχεδόν 2χρόνια πίσω (ήταν 5 χρονών και η ακτινογραφία σύμφωνα με το ΙΚΑ έδειχνε 3χρ. σύμφωνα με την ενδοκριν. έδειχνε 3,5). Επαναλάβαμε σήμερα. Αύριο θα έχουμε τις γνωματεύσεις... θα ενημερώσω.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

ισα ειμαστε βερα, 94 ορθια η δικια μου!

αλλα ηδη εχουμε βρει και το επαγγελμα της!

νεα βουγιουκλακη!!!! ααχχχχαχαχαχχαχα να τη δω ξανθια αχαχαχχααχαχαχαχα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...