Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια για πια εκπομπη μιλατε? μανουλα κια για σενα ναι μπορις να κανεις οπου θελις αλλα πρεπει γραμενο απο γιτρο της εξετασεις να ξερεις απ΄'εξω θα πληροσεις ενω αμα κανεις στο παιδον ελαχιστα και μπορει και καθολου δεν θημαμε εχουν περασει 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Η σωματομεδίνη c ονομάζεται πλέον IGF-1. Είναι μια ορμόνη που έχει σπουδαίο ρόλο και συμμετοχή στην ανάπτυξη των παιδιών.

Μπορείς να δεις εδώ:

http://www.magicfoundation.org/www/docs/978.1035/

Το σημαντικό που αναφέρεται σ'αυτή την ιστοσελίδα είναι ότι τα παιδιά που έχουν έλλειψη IGF-1 δεν ανταποκρίνονται καλά σε θεραπεία με αυξητική ορμόνη αλλά χρειάζονται απ'ευθείας χορήγηση της IGF-1.

ΠΡΟΣΟΧΗ, η θεραπεία με κάθε είδους ορμονών δεν είναι αθώα, υπάρχουν αρκετές, και κάποιες σοβαρές παρενέργειες και θα πρέπει να είστε σίγουροι ότι το παιδί χρειάζεται πραγματικά τη θεραπεία καθώς και να ζυγίσετε τα υπέρ και τα κατά. Ενημερώσου όσο μπορείς και πήγαινε στο γιατρό να συζητήσετε αναλυτικά το θέμα, ειδικά επειδή στο παιδί σου η τιμή της IGF-1 δεν είναι τραγικά μικρή.

Καλό κουράγιο, είναι φοβερό να μαθαίνεις τέτοια νέα για το μωρό σου :( . Θα σε σκέφτομαι.

 

μάλιστα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εγινε παρεντ?????????

 

 

 

το ιπταμενο μπεργκερ το ειδαμε παρεεα ολοι.....τους εμεινε εκεινο το παιδακι που εφυγε.....

και εμενα φυσικα το αναλοιωτο μπεργκερ!!!! τι τρωμε!

 

....στις κλιμακες ειπε....ψευδαργυρο και σεληνιο εεεεεεε.....μου μεινε και αυτο...

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nmicha εχω μια κορη που τωρα ειναι 14 χρωνον εδω και 2,5 χρονια εχουμε ξεκινησει αυξητικη ορμονι παμε καλα αλλα εχει κουραστει πολλη το παιδι θελω να σε ρωτησω μετα οταν σταματησατε την θεραπεια ολλα ειναι φισιολογικα δεν εχει αλλαξει τιποτα ? δεν ξερω λιγο φοφαμε για μετα μην παρουσιασει κατι περιεργα . κατι αλλο οταν σταματανε παλι μπανουνε για 2 μερες στο νοσοκομειο για εξετασεις οπως πριν ξεκινισει η θεραπεια? εχω κουραστει κι εγω καθε μερα το ιδιο δεν ξερω τι να πω για το καλο ειναι ? απο την μια λεω ευτιχος που ξεκινισαμε απο την αλλι φοβαμε μιν παρουσιασει κατι περιεργο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια σκέφτομαι να κάνω την εξέταση για σωματομεδίνη στον μικρό παρόλο που η παιδίατρός μας είναι καθησυχαστική. Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο μικροβιολογικό εργαστήριο που κάνουμε τις εξετάσεις μας και μου είπαν ότι κοστίζει 44,00 €. Δεν μπορώ να ακολουθήσω πάλι διαδικασίες με ΠΑΙΔΩΝ, να κλείσω ραντεβού με παιδίατρο και απο κεί να αρχίζουν να με παραπέμπουν μετα από μήνες σε άλλους γιατρούς μέχρι να μου γράψουν και αυτή την εξέταση... μας είχε κουράσει πολύ το ψάξιμο με το βάρος.Ο μικρός τώρα είναι 3 ετών 92,5 εκ. και 12 κιλά!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω μια ανισιχια για τον γιο μου ,περιπου ενα χρονο τον παρακολουθει ο γιατρος για το υψος το οπιο ητανε μεσα στα ορια και ειπε να κανουμε και αλλη μια εξεταση τεστοτερονις. Σε ενα μηνα εχω ραντεβου,και σημερα οταν πηρα τα αποτελεσματα η τεστορενι ηταν 0,88. το φυσιολογικο ξεκηνα για ανδρες απο2,49 και τωρα εχω ανχοθει τι θα μασ πει ? ξερεται τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

για τεστοστερονη δεν εχω ιδεα Αλισα

 

 

Στοουν, οστικη ηλικια κανατε ? δε θυμαμαι

η ενδοκρινολογος ειπε καλυτερα συνδιασμο IGF1 & IGFBP3

Αν θες σκετη σωματομεδινη απλα για να δεις πηγαινε εξω, αλλιως θελει παιδων

Αν εισαι καποιο ταμειο και εχεις τιμες δημοσιου δεν θα ειναι τοσο ακριβα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς όπως η Γατούλα. igf και igf-bp3 μαζί τις είχαμε κάνει. Τι ασφάλεια έχεις g-stone? δεν μπορεί να σου τις γράψει κάποιος γιατρός να μην τις πληρώνεις;

Να σας πω και εγώ τα νέα μας:

Η Μ. έχει πέσει στο 10% από εκεί που ήταν πάνω απο το 50% καθώς σε 21 μήνες έχει παρει μόνο 6 εκ. Τον άλλο μήνα έχουμε ραντεβου με την παιδοενδοκρινολόγο και θα της ζητήσω να κάνουμε εξέταση για αυξητική.

Η Χ. είναι οριακά πάνω από το 3% καθώς είναι 92εκ και 12.7kg και με υπερθερμιδικά συμπληρώματα διατροφής εδώ και 2 μήνες παρακαλώ.

Πήγαμε και σε γαστρεντερολόγο και μάλιστα έχουμε να κάνουμε υπερηχογράφημα κοιλιας αύριο.

Γαστρενερολογικά το έχει δει το θέμα καμιά απο σας;

Τα υπόλοιπα παιδάκια πώς τα πάτε;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βαγγ για τη μικρη σου στο διαγραμμα που εχω εισαι στο 10% βρε κοριτσακι

τοσο το βλεπω στο ματι και ελπιζω δε κανω λαθος!

η Α ειναι 93 και 12,6 περιπου, τωρα πηρε ενα ποντακι

εχουμε 2 μινιατουριτσες ησυχασε!!!

σε κανα εξαμηνο αν παραμενει εκει κοντα στο 10% δε κανω τιποτα

αν πεσει τοτε θα ζητησω και εγω ελεγχο αυξητικης

 

γαστρεντερολογικα δε ξερω

κοιλιοκακη μονο ελεγξα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη μεγάλη λέω να κάνει αυξητική, μου το σύστησε και η παιδογαστρεντερολόγος η οποία ασχολείται κι αυτή με θέματα ανάπτυξης.

Ποιες καμπύλες έχεις βρε Γατούλα;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβα!

 

Εχω τις καμπυλες της παιδοενδοκρινολογου σε Α4, μου τις εχει δωσει

Οι δικες μας ειναι ιδιες, την Α την βλεπω οριακα πανω απο το 10%

αλλα σε ολα, βαρος υψος κεφαλι!

τελειες αναλογιες χαχαχχα απλα στο μπασμενο τους!

Φιλεναδα τη μεγαλη τσεκαρε και ελπιζω απλα να διαθετουμε κοντουλακια!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

 

ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΑΣ!! VAG ΜΟΥ Η M. SOY 21 ΜΗΝΕΣ 6 ΠΟΝΤΟΥΣ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ? ΕΓΩ ΤΗΣ ΜΠΟΥΜΠΟΛΙΤΣΑΣ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ......... ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΤΕΝΟΤΑΤΑ!! ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑΣΙΜΗ... ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΗΡΕ6 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ!!

 

ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΗΝ 10 ΚΑΜΠΥΛΗ!!!ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗ 3Η!!!!!!!!!!!

ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΕΥΕΙ 27 ΜΗΝΩΝ 85 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ 13 ΚΙΛΑ!!

 

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΆ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ!! ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν απο8 μηνες οταν ειχαμε κανει IGF-1 ητανε 747 ,οστικη ειχαμε κανει αλλα δεν θυμαμε γι ποσο χρωνον ητανε , τωρα οταν θα παμε παλι θα κανουμε.απο ασφαλια εχουμε ΙΚΑ ,μπορω να πα κανω εξω χορισ να πληροσω πολλα λεφτα? τις προιγουμενεσς εξετασης βλεποντας μασ ειπαι οτη ειναι μεσα στο ορια κια οτι σε αυτη την ηλικια εχουνε σκαμπανεβασματα .δεν ξερω δεν θελω παλη απο την αρχη τον αγωνα να ξεκηνσω

Link to comment
Share on other sites

πάντως κοριτσια ο δικός μου είναι τώρα 1μ ακριβώς και από βάρος 13600γρ.

το Μάιο έχουμε να κάνουμε όλες τις επαναληπτικες εξετάσεις αλλά μέχρι τώρα δεν είδα και καμία βοήθεια απο τους παιδοενδορκινολόγους

όλο παρακολούθηση και παρακολούθηση

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αύριο κιόλας παίρνω την ενδοκρινολόγο να κλείσω ραντεβού. Τα χω τρελάνει τα καημένα αλλά τι να κάνουμε; μήπως θέλω να τα τραβολογάω έτσι; τεσπα...

mamy-g ο δικός σου αν δεν κάνω λάθος είναι σταθερός στις καμπύλες του, σωστά; χαμηλά αλλά σταθερός.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για την εξέταση της οστικής ηλικίας μας είχε πεί η παιδίατρος ότι σε αυτή την ηλικία τα αποτελέσματα δεν θα είναι σίγουρα , γίνεται σε μεγαλύτερη ηλικία. Τι να πώ βρε κορίτσια. Και σε μια άλλη παιδίατρο στο ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗΣ που τον είχα πάει πέρυσι μου είχε πεί να μην ανυσηχώ για το ύψος αφού είναι μέσα στις καμπύλες. Εντωμεταξύ έχω και τον άντρα μου που με λέει υπερβολική...δεν έχω υποστήριξη...

ουφφφφφ...

Έχουμε ασφάλεια δημοσίου. Γράφονται και οι δύο εξετάσεις που μου λέτε; μετά πρέπει να τις δει παιδοενδοκρινολόγος;

 

Γατούλα δεν θα τελειώσει ποτέ το άγχος...

 

Αλισα,

μιλούσα για τις εξετάσεις που έκανα στο ΠΑΙΔΩΝ και αφορούσαν το χαμηλό βάρος του Δημητράκη μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα και μου τις εγραψαν στο τεβε και μετα ραντεβου παιδιατρικο, της εγραψαν αυτοι ξανα εκει και τις εκανα ολες μαζι εκει με τιμες δημοσιου

για την οστικη ηλικια, 2 9/12 η Α εδειξε 2 3/12

καλο το θεωρω!

μου ειπε επαναληψη μετα απο 1,5 χρονο τουλαχιστον

η IGFBP3 γινεται σε ολα τα παιδων? ουτε θυμαμαι!

η κοιλιακη ηταν μονο στο Αγ Σοφια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

α ενταξη G .STONE καταλαβα .εχω μια ερωτιση ξερετε ποσο κανει το IGF-1 αν κανουμε εξω? ειχαμε κανει το Τ4,Τ3,γλικοζαμενι στο ΙΚΑ και σημερα οταν πηγα να διευκρινισω αν ειναι ετιμο και το IGF-1 μου ειπανε οτι δεν κανουνε τωρα στο ΙΚΑ .αν ξερεται κατι για το κοστος περιμενω .μια φορα ειχαμε κανει εξω και πληροσαμε 150 ευρω απλα δεν θημαμε ητανε και αλες εξετασεις μαζι η οχι .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...