Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο κοστιζουν η κρεμες για της ραγαδες ?


Recommended Posts

Εγώ ενώ είχα τάση για ραγάδες (στην εφηβεία γέμισα με μικροσκοπικές λόγω απότομου ύψους), στις δύο εγκυμοσύνες μου δεν έκανα ούτε μία. Χρησιμοποίησα ανελειπώς απ΄τον δεύτερο μήνα την σιμιούλσιουμ. Μου την είπε δερματολόγος φίλη που κι εκείνη την χρησιμοποίησε στις εγκυμοσύνες της χωρίς να κάνει ραγάδες. Φυσικά μου είχε πει πως η καλύτερη ενυδάτωση για το δέρμα είναι μακράν το νερό! Πίνετε πολύ νερό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κωνι δυστυχώς οι ραγάδες απο τη στιγμή που εμφανίζονται δε μπορείς να κάνεις τίποτα...δεν υπάρχει καμία κρέμα ή κάτι αλλο που να κυκλοφορεί στο εμπόριο που να τις εξαφανίζει ή να βελτιώνει την εμφάνιση τους....πεταμένα λεφτά...αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να αποτρεψεις την εμφάνιση τους,όπως ειπε κ η xena η ενυδάτωση είναι το πιο σημαντικό πολύ νερο,...εγω αυτό που εβαζα στην εγκυμοσύνη μ είναι....βαζελίνη.

δεν εβγαλα ουτε για δειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πφφ την σιμιούλσιουμ είχα πάρει κ εγω γτ αυτήν μου σύστησε ο δερματολόγος αλλά κολοκυθια...δεν μου έκανε τπτ...όπως ήταν είναι και από νερό πίνω φουλ μάλλον πρέπει να πάρω καλύτερη κρέμα σώματος για περισσότερη ενυδάτωση...τουλάχιστον να μν βγάλω άλλες...!! Ευχαριστώ πλ κορίτσια :D

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μόνο πρόληψη κάνεις. Ισως δεν το έθεσα εγώ σωστά και καλά έκανε και το επισήμανε η hara, εκ των υστέρων μόνο ειδικός μπορεί να επέμβει με laser ή άλλους τρόπους. Δεν υπάρχει κρέμα που να διώχνει τις ραγάδες, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

ηθελα να ρωτησω εσας που χρησιμοποιειτε βαζελινη κατα την εγκυμοσυνη....δεν εχετε ενδιασμους? η βαζελινη ειναι παραγωγο του πετρελαιου. ειμαι στον 5 μηνα και εγω και ολοι μου ειπαν οτι βαζοντας βαζελινη δεν καναν ραγαδεσ και ξεκινησα και εγω να βαζω αλλα εχω ενδυασμους. εχει ρωτησει καμια καποιον γιατρο για την βαζελινη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

proswpika den eixa kanenan endiasmo...den rwthsa to giatro,den to thewrhsa aparaithto,epairna bazelinh gia mwra...oxi pws exei kamia diafora apo thn kanonikh...to idio einai,pantws an thes rwta to giatro sou,gia na sou fugei h anhsuxia...k se auth thn egkumosunh vaselinh bazw k apo thn arxh kiolas..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!!!

 

Simulcium .... κάνει δουλειά , αλλά θέλει κάθε μέρα και για καιρό.....και δεν είναι και φτηνή.

 

Ας ακούσουμε και άλλες κοπέλες... γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι να μαθαίνω...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δυστυχως ειναι ματαιος κοπος ολα αυτα εκτος απο το νερο.. εγω δεν ειχα πουθενα ραγαδες περαν καποιων εφηβικων καθαραλογω ορμονων κ η κοιλια μ εγινε το χαλι της το μαυρο. χωρις να εχω βαλει πολλα κιλα και με κρεμες. κ λεω οτι δυστυχως δεν κανει καμια κρεμα τπτ γιατι ρωτησαμε την γιατρο της μαμας μ (εχει κανει μαστεκτομη) που ειναι πλαστικη χειρουργος κ μας ειπε οτι ειναι καθαρα γονιδιακο το θεμα του αν θα κανεις ραγαδες. βεβαια φανταζομαι οτι εαν βαλεις κ παρα πολλα κιλα αποτομα θα κανεις, αλλα οτι οι κρεμες δεν προσφερουν τπτ ιδιαιτερο.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λένε οι γιατροί, ακριβώς. Κι εμένα όμως δερματολόγος μου το πρότεινε που έβαζε την ίδια. Προτείνουν παρόλα αυτά δηλαδή να βοηθήσεις με κάποιον τρόπο το σώμα σου. Και απ' τις κρέμες η καλύτερη είναι η σιμούλσιουμ. Κι εγώ παιδιά δύσκολα την έπαιρνα αλλά εκανα το εξής:

Θα πάτε στο φαρμακείο και θα ζητήσετε να παραγγείλουν απ' την φαρμακαποθήκη τους την συσκευασία που έχει 2+1 δώρο. Κοστίζει όσο δύο (~50 ευρώ) και θα κρατήσει σχεδόν σε όλη σας την εγκυμοσύνη.

 

Και φυσικά πάνω απ' όλα το νερό που ενυδατώνει από μέσα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

ηθελα να ρωτησω εσας που χρησιμοποιειτε βαζελινη κατα την εγκυμοσυνη....δεν εχετε ενδιασμους? η βαζελινη ειναι παραγωγο του πετρελαιου. ειμαι στον 5 μηνα και εγω και ολοι μου ειπαν οτι βαζοντας βαζελινη δεν καναν ραγαδεσ και ξεκινησα και εγω να βαζω αλλα εχω ενδυασμους. εχει ρωτησει καμια καποιον γιατρο για την βαζελινη?

 

Εγω εβαζα απο τον τεταρτο μηνα βαζελινη φυσικη αυτη που ειναι και για τα μωρα και μιλαμε εβαζα τοσο πολυ που παντα ειμουνα με την κοιλια εξω και ενα μπουστακι για να μη μου λεκιασουν τα ρουχα.το ειχα πει στο γιατρο μου και μου ειχε πει no problem.εβαζα δυο φορες την ημερα.εγω ειχα κατι εφηβικες ραγαδες στους γλουτους και ακομα τις εχω εννοειτε και προσπαθηα με καθε τροπο οσο μπορω να αποτρεψω και τις ραγαδες στην κοιλια.τελικα τ πετυχα και δεν εκανα ουτε μιση ραγαδα.ειχα μεγαλη κοιλια αλλα πηρα 14 κιλα στην εγκυμοσυνη.επισης δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα επινα καθε μερα δυο μπουκαλια απο αυτα τα ισοτονικα ποτα gatorade απλα επειδη το ζηταγα (με το που γεννησα μου φυγε και αυτη η λιγουρα).κοινως αυτο το ισοτονικο περιεχει πολυ νερο μαλλον το οποιο ειναι σημαντικο για τις ραγαδες να ενυδατωνετε ο οργανισμος αλλα επειδη το νερο δεν το πινω παρα μονο οταν διψαω ισως με εσωσε αυτο σε συνδυασμο με την βαζελινη..ξερω επισης κοπελα που εβαζε σωρρηδον την simulcium που λετε παρακατω και δεν ειχε παρει ιδιαιτερα κιλα(18 κιλα) και γεμισε ραγαδες.αν κανω με το καλο αλλο παιδακι καποια στιγμη θα ακολουθησω τα ιδια ακριβως και αν κανω εκανα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο λόγος που υποστηρίζω θερμά τη βαζελίνη,είναι οτι σε αντίθεση με οποιαδήποτε άλλη κρέμα,κρατά το δέρμα ενυδατωμενο για πολυ ώρα...ενω ολες οι κρέμες απορροφουνται γρήγορα κ το δέρμα μένει στεγνό.... με αποτέλεσμα να κανει ραγάδες....αυτο πιστεύω εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο έχετε το νου σας οι εγκυμονούσες, όταν πηγαίνετε για υπέρηχο στο γιατρό να μην έχετε βάλει στην κοιλιά βαζελίνη ή άλλες αντίστοιχα λιπαρές κρέμες που δεν έχουν καλή απορρόφηση. Μειώνουν τη διαύγεια στην απεικόνηση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...