Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

να κάνω μια χαζή ερώτηση κ γελάστε ελεύθερα. τις αιτήσεις για δημόσιους παιδικούς σταθμούς πού τις κάνουμε; στο δήμο ή στον ίδιο τον σταθμό;

κι εγώ γελάω με την άγνοιά μου, δεν παρεξηγούμαι.

όσο για το εσπα, αργεί.

 

ενδιάμεσα της χρονιάς δέχονται παιδάκια; στο δημόσιο;

 

μήπως έχω απελπιστεί με το ταλιμπανάκι μου; μήπως;

 

Μέσα της χρονιάς μόνο σε ιδιωτικό. Και αν.

 

Τις αιτήσεις για τους δημοτικούς...εξαρτάται το δήμο...ρώτα σε εσάς στο δήμο που ανήκεις που πρέπει να απευθυνθείς

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο δημόσιο δέχονται μόνο παιδακια που εργαζονται κ οι δυο γονεις σωστα;; Άρα αν μεχρι να τελειωσουν οι αιτησεις ειμαι ακόμα άνεργη (που σιγα μη δεν ειμαι) δε δικαιούμαι να κάνω αίτηση; (κ να δω μετα ααααααν βρω δουλεια τι θα κανω το μπεμπη... )

Hv9jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο δημόσιο δέχονται μόνο παιδακια που εργαζονται κ οι δυο γονεις σωστα;; Άρα αν μεχρι να τελειωσουν οι αιτησεις ειμαι ακόμα άνεργη (που σιγα μη δεν ειμαι) δε δικαιούμαι να κάνω αίτηση; (κ να δω μετα ααααααν βρω δουλεια τι θα κανω το μπεμπη... )

 

Έτσι είναι κορίτσι. Κι εγώ άνεργη είμαι, οπότε δεν σκοπεύω να κάνω αιτήσεις στους δημοτικούς. :|

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι κορίτσι. Κι εγώ άνεργη είμαι, οπότε δεν σκοπεύω να κάνω αιτήσεις στους δημοτικούς. :|

 

Στο δημόσιο δέχονται μόνο παιδακια που εργαζονται κ οι δυο γονεις σωστα;; Άρα αν μεχρι να τελειωσουν οι αιτησεις ειμαι ακόμα άνεργη (που σιγα μη δεν ειμαι) δε δικαιούμαι να κάνω αίτηση; (κ να δω μετα ααααααν βρω δουλεια τι θα κανω το μπεμπη... )

 

Κορίτσια να κάνετε αίτηση κι ας είστε άνεργες παίρνουν και από άνεργες.

 

Και αν έχετε και κανένα βύσμα ακόμα καλύτερα!

 

kalamaraki στην αίτηση εχει σαν απαραιτητο δικαιολογητικο τη βεβαιωση εργοδοτη....

http://www.kalamaria.gr/images/stories/Paidikos_Stathmos/eggrafi_paidikous.pdf

 

 

Νομίζω ότι μετράει και η κάρτα ανεργίας. Πάρτους ένα τηλ να τους ρωτήσεις.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα κανει περσι αιτηση σε δημοτικο αν και ανεργη και μου το πηραν ;)δεν μπορουν να σου το απαγορευσουν ;);)απλα σου λενε οτι μπορει να μην στο παρουν το παιδι ,δεν εχεις να χασεις κατι κανε την αιτηση κανονικα :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Να ρωτησω και εγω η ασχετη,

σε δημοτικους σταθμους οι αιτησεις πρεπει να ειναι της περιοχης που ανηκω?Μεχρι ποτε γινονται αιτησεις?

Βασικα αν υπαρχει και κανενα θεμα με δικαιολογητικα που χρειαζονται και πληροφοριες θα μπορουσατε να με παρεπεμψεται?Για τους δημοτικους ρωταω για τους ιδιωτικους απο οτι καταλαβα περιμενουμε ποτε θα βγει το προγραμμα.Σιγουρα θα εχω πολλες αποριες τοτε που θα σας χρειαστω μια που ειμαι ασχετη.

Και αυτο με το εισοδημα να ρωτησω δηλαδη ποσο περιπου ειναι το μαξιμουμ που πρεπει να ειναι?

Συγνωμη για ολες αυτες τις ερωτησεις:(

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, απ΄ότι μας είπε ο αντιδήμαρχος, πρώτα πρέπει να γίνει η εγγραφή του παιδιού στον παιδικό. Ο χρόνος εγγραφής εξαρτάται από τόν παιδικό. Ο δικός μας κάνει τις εγγραφές μέσα στον Μάιο. Ρωτάτε εκεί πότε γίνονται και από εκεί θα σας δώσουν αιτήσεις. Αργότερα όταν βγει το πρόγραμμα θα μας ειδοποιήσουν. Τώρα αν πρέπει να είσαι της περιοχής ή όχι, εξαρτάται από τν παιδικό. Προτεραιότητα έχουν τα παιδάκια της περιοχής. Αν υπάρχουν ακόμα θέσεις μπορεί να σας πάρουν. Για όλες τις υπόλοιπες ερωτήσεις, όλα εξαρτώνται, αν θα έχουν κλείσει οι θέσεις με άλλους με καλύτερες προυποθέσεις. Πάρε τηλ. 'η πήγαινε στον παιδικό που σε ενδιαφέρει και ρώτα τους. ;)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαεστρια

ισχυει οτι και στο εσπα

και στους δημοτικους εχουν προτεραιότητα οι εργαζομενες αλλα δεν μπορει να σου απαγορέψει να κανεις αιτηση αν εισαι ανεργη

 

Ναι βρε κορίτσι, αλλά εδώ πέρσι και εργαζόμενη και δεν είχε θέσεις στο Δήμο Θεσσαλονίκης, λες να 'χει φέτος;

Ίσως κάνω στον Άγιο Στυλιανό, που πέρσι τον είχανε πάρει, επιλαχόντα, κατά τον Σεπτέμβρη... :rolleyes:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλέφωνο στον δημοτικό παιδικό σταθμό που είναι κοντά στο σπίτι μου κ μου είπαν να πάρω αύριο για να μου απαντήσει η διευθύντρια. πάντως μου είπαν ότι ακόμα δεν ξεκίνησαν. όμως μέσα στο μήνα θα γίνουν οι αιτήσεις.

η δικιά μου θα είναι 2 χρόνων παρά ένα μήνα τον Σεπτέμβριο. ξέρετε σε τί τμήμα θα πρέπει να μπει;

μπορούμε να την παίρνει ο μπαμπάς της το μεσημέρι ή μερικές φορές το απόγευμα στις 4μμ; ή πρέπει να είναι στάνταρ αυτό;

παίζει μέσον; γιατί αν παίζει, καήκαμε με το επίθετό μας!

 

έχω κι άλλες ερωτήσεις.

μπορούμε αν κάποιο φαγητό περιέχει κάτι που την πειράζει να πηγαίνουμε εμείς το φαγητό της;

για παράδειγμα την αγαπούλα μου την πειράζει το λεμόνι κ το πορτοκάλι κ δεν της εχω δώσει ακόμα.

ψάρι δεν της δίνω, γιατί κάνει εμετό.

στο θέμα του αλλάγματος, δεν χρησιμοποιώ μωρομάντηλα, γιατί αμέσως αρπάζει το παπάκι της.

δεν έχω την απαίτηση να την έχουν όπως εγώ, αλλά τα προσέχουν σε τέτοιες ευαισθησίες;

μπορεί μέχρι τον Σεπτέμβριο να τα έχουμε καταφέρει κ να έχουμε απαλλαγεί από παμπερς, το παλεύω.

αυτά τα λίγα για αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσι, αλλά εδώ πέρσι και εργαζόμενη και δεν είχε θέσεις στο Δήμο Θεσσαλονίκης, λες να 'χει φέτος;

Ίσως κάνω στον Άγιο Στυλιανό, που πέρσι τον είχανε πάρει, επιλαχόντα, κατά τον Σεπτέμβρη... :rolleyes:

 

Nα ρωτησω και εγω, οταν εισαι ανεργη μητερα για τους δημοτικους σταθμους τι δικαιολογητικα πηγαινεις ,καρτα ανεργιας?

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να την παίρνει ο μπαμπάς της το μεσημέρι ή μερικές φορές το απόγευμα στις 4μμ; ή πρέπει να είναι στάνταρ αυτό;

 

Eννοείται πως δεν μπορείτε να την πάρετε όποτε θέλετε!!!:evil:

Έτσι μου είπανε και έφριξα!!! Λες και τα έχουνε φυλακισμένα τα μωρά μας!

 

παίζει μέσον; γιατί αν παίζει, καήκαμε με το επίθετό μας!

 

Σαφώς και παίζει το μέσον Σέβη μου! Στην Ελλάδα βρισκόμαστε!

 

έχω κι άλλες ερωτήσεις.

μπορούμε αν κάποιο φαγητό περιέχει κάτι που την πειράζει να πηγαίνουμε εμείς το φαγητό της;

για παράδειγμα την αγαπούλα μου την πειράζει το λεμόνι κ το πορτοκάλι κ δεν της εχω δώσει ακόμα.

ψάρι δεν της δίνω, γιατί κάνει εμετό.

 

Ε, αυτό δεν νομίζω να σου το αρνηθουνε από τη στιγμή που υπάρχει πρόβλημα... Αρκεί να το θυμούνται!!

 

στο θέμα του αλλάγματος, δεν χρησιμοποιώ μωρομάντηλα, γιατί αμέσως αρπάζει το παπάκι της.

δεν έχω την απαίτηση να την έχουν όπως εγώ, αλλά τα προσέχουν σε τέτοιες ευαισθησίες;

 

Αυτό ξέχνα το καλύτερα! Σιγά να μη κάθονται να πλένουν τόσα παιδιά..... Την ευκολία τους κοιτάνε....

 

μπορεί μέχρι τον Σεπτέμβριο να τα έχουμε καταφέρει κ να έχουμε απαλλαγεί από παμπερς, το παλεύω.

αυτά τα λίγα για αρχή....

 

Δεν ξέρω αν τα ίδια πράγματα ισχύουν σε ολους τους δημοτικούς, αλλά εμείς φύγαμε αρων άρων μόλις ακούσαμε όλα τα παραπανω!!

Να φανταστείς ότι δεν μας άφησαν καν να δουμε το χώρο....Και που θα αφήσω κυρά μου το παιδί μου 8 ώρες χωρίς να εγκρίνω αυτό το μέρος;

 

Μπορείς όμως να πας και να ρωτησεις στο δήμο σας! Ίσως να είναι καλύτερα τα πράγματα!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πήρα τηλέφωνο στον δημοτικό παιδικό σταθμό που είναι κοντά στο σπίτι μου κ μου είπαν να πάρω αύριο για να μου απαντήσει η διευθύντρια. πάντως μου είπαν ότι ακόμα δεν ξεκίνησαν. όμως μέσα στο μήνα θα γίνουν οι αιτήσεις.

η δικιά μου θα είναι 2 χρόνων παρά ένα μήνα τον Σεπτέμβριο. ξέρετε σε τί τμήμα θα πρέπει να μπει;

μπορούμε να την παίρνει ο μπαμπάς της το μεσημέρι ή μερικές φορές το απόγευμα στις 4μμ; ή πρέπει να είναι στάνταρ αυτό;

παίζει μέσον; γιατί αν παίζει, καήκαμε με το επίθετό μας!

 

έχω κι άλλες ερωτήσεις.

μπορούμε αν κάποιο φαγητό περιέχει κάτι που την πειράζει να πηγαίνουμε εμείς το φαγητό της;

για παράδειγμα την αγαπούλα μου την πειράζει το λεμόνι κ το πορτοκάλι κ δεν της εχω δώσει ακόμα.

ψάρι δεν της δίνω, γιατί κάνει εμετό.

στο θέμα του αλλάγματος, δεν χρησιμοποιώ μωρομάντηλα, γιατί αμέσως αρπάζει το παπάκι της.

δεν έχω την απαίτηση να την έχουν όπως εγώ, αλλά τα προσέχουν σε τέτοιες ευαισθησίες;

μπορεί μέχρι τον Σεπτέμβριο να τα έχουμε καταφέρει κ να έχουμε απαλλαγεί από παμπερς, το παλεύω.

αυτά τα λίγα για αρχή....

 

Θα σου απαντήσω για το δημοτικό παιδικό σταθμό του Δήμου μας όπου πηγαίνει η κόρη μου (σήμερα 3μιση ετών) από πέρισι. Νομίζω ότι οι κόρες μας έχουν ακριβώς 1 χρόνο διαφορά.

1. Θα μπει στο τμήμα που υπαρχει πριν από το προνήπιο.

2. Οι γονείς παίρνουν τα παιδιά τους ό,τι ώρα θέλουν αρκεί να υπάρχει μία σχετική σταθερότητα, να μην έρχονται σε ώρα φαγητού ή σε ώρα ύπνου (αν το παιδί κοιμάται). Ο σταθμός κλείνει στις 3.50 το αργότερο.

3. Μέσον από όσο ξέρω παίζει.

4. Για το φαγητό δε γνωρίζω πολλά, αλλά νομίζω ότι φροντίζουν τα παιδάκια που έχουν αλλεργίες, ειδικά αν υπάρχει χαρτί γιατρού.

5. Φοβάμαι ότι στο θέμα του αλλάγματος δε θα τα αποφύγετε τα μωρομάντηλα. Αλλά επίσης φοβάμαι ότι μπορεί να μη σου τη δεχτούν καν αν φοράει ακόμα πάνα.

Αυτά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικός της μικρής μας, μας ζήτησε να δηλώσουμε αν θα συνεχίσουμε να την πηγαίνουμε τους μήνες, Ιούλιο και Αύγουστο. Το χαρτί που μας έστειλαν αφορά όλους τους γονείς που στέλνουν τα παιδάκια τους στο συγκεκριμένο παιδικό και όχι μόνο εμάς που είμαστε μέσω του προγράμματος γιʼ αυτό και ενημέρωνε και για τα δίδακτρα.

 

Εμάς μας καλύπτει το πρόγραμμα για όλους τους μήνες ή μέχρι και το Μάιο???:confused:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικός της μικρής μας, μας ζήτησε να δηλώσουμε αν θα συνεχίσουμε να την πηγαίνουμε τους μήνες, Ιούλιο και Αύγουστο. Το χαρτί που μας έστειλαν αφορά όλους τους γονείς που στέλνουν τα παιδάκια τους στο συγκεκριμένο παιδικό και όχι μόνο εμάς που είμαστε μέσω του προγράμματος γιʼ αυτό και ενημέρωνε και για τα δίδακτρα.

 

Εμάς μας καλύπτει το πρόγραμμα για όλους τους μήνες ή μέχρι και το Μάιο???:confused:

 

για ολους τους μηνες φυσικα το προγραμμα ειναι επιδοτουμενο για 11μηνες.

μπες μεσα στον εττεα και διαβασε για να εισαι και σιγουρη,

εγω που δευτερη χρονια φετος ειμαι με το προγραμμα ποτε δε μου ζητησαν χρηματα για διδακτρα παρα μονο για εξτρα δραστηριοτητες.

Link to comment
Share on other sites

για ολους τους μηνες φυσικα το προγραμμα ειναι επιδοτουμενο για 11μηνες.

μπες μεσα στον εττεα και διαβασε για να εισαι και σιγουρη,

εγω που δευτερη χρονια φετος ειμαι με το προγραμμα ποτε δε μου ζητησαν χρηματα για διδακτρα παρα μονο για εξτρα δραστηριοτητες.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Το βρήκα και το διάβασα. Και αν ρωτούσα στο σχολείο, σίγουρα θα μου το λέγανε, αλλά είναι η μικρή άρρωστη και δεν έχω πάει από τότε που μου το δώσανε το χαρτί και έτσι δε βρήκα ευκαιρία να ρωτήσω. Τη Δευτέρα που θα πάμε θα πρέπει να το δώσω συμπληρωμένο, γιατί λήγει η προθεσμία γιʼ αυτό μου ήταν ποιο εύκολο να ρωτήσω εδώ.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Βρε κορίτσια να ρωτήσω & εγώ μιας και μπορεί κάποια μανούλα να με βοηθήσει.. αν είμαι δόκιμη υπάλληλος στο δημόσιο (γράφει ότι εξαιρούνται οι τακτικοί) μπορώ να κάνω αίτηση :?::?: Επίσης, ο αντρούλης μου είναι από το Νοέμβριο χωρίς δουλειά..μετράει ή πρέπει να είναι μακροχρόνια άνεργος:?::?: Θα ήθελα πολύυυυυυυυυυυυυυυ να μας πάρουν :lol:

KItOp3.pngmPU7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Βρε κορίτσια να ρωτήσω & εγώ μιας και μπορεί κάποια μανούλα να με βοηθήσει.. αν είμαι δόκιμη υπάλληλος στο δημόσιο (γράφει ότι εξαιρούνται οι τακτικοί) μπορώ να κάνω αίτηση :?::?: Επίσης, ο αντρούλης μου είναι από το Νοέμβριο χωρίς δουλειά..μετράει ή πρέπει να είναι μακροχρόνια άνεργος:?::?: Θα ήθελα πολύυυυυυυυυυυυυυυ να μας πάρουν :lol:

 

για εσενα δε ξερω να απαντησω πως φαινεσαι στη προσληψη σου;

το οικογενειακο εισοδημα καταθετεις με το εκκαθαριστικο.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να παιζει ρολο ο συζυγος, απλα αφου θα φαινεται μικρο το ςκκαθαριστικο εχεις περισσοτερες πιθανοτητες. για το αλλο δε ξερω να απαντησω!

 

Κορίτσια γεια σας,

Είμαι και εγώ μητέρα 2 παιδιών, κατά διαστήματα μπαίνω στο forum σας, αλλά σήμερα βλέποντας τις απορίες που έχετε αποφάσισα να γραφτώ για να μπορώ να σας απαντήσω και να σας καθησυχάσω (όσο μπορώ) σε κάποιες απορίες σας.

Τυχαία διάλεξα να απαντήσω σε αυτό το μύνημα, μιας και δεν έχω γραφτεί ποτέ ξανά σε forum και δεν ξέρω καν πως λειτουργεί.

Θα προσπαθήσω όμως να ξεκαθαρίσω κάποια πραγματάκια.

 

  1. Το πρόγραμμα είναι και για εργαζόμενες και για άνεργες μανούλες, απλά οι άνεργες παίρνουν λίγο λιγότερα μόρια.
  2. Θα βγει κανονικά και φέτος, γύρω στα τέλη Ιουνίου για τις μητέρες και η καθυστέρηση οφείλεται στο υπ. εργασίας που πρέπει να βγάλει μια ΚΥΑ για να ξεκινήσει το πρόγραμμα.
  3. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν και ιδιωτικοί αλλά και δημόσιοι σταθμοί και ΚΔΑΠ (κέντρα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών) και ΚΔΑΠ-ΜΕΑ (για παιδιά με ειδικές ανάγκες)
  4. Μόλις βγουν οι λίστες με τους σταθμούς ανά περιοχή, θα δείτε τι παρέχει κάθε ένας από αυτούς και θα μπορέσετε να επιλέξετε μέχρι 4.
  5. Οι μητέρες δεν πληρώνουν ΤΙΠΟΤΑ στους σταθμούς για τα πιτσιρίκια τους, εκτός αν θέλουν να συμμετέχουν σε δραστηριότητες (όπως κολύμβηση, θέατρο κλπ.) που δεν είναι στις υποχρεωτικές παροχές του σταθμού, αυτές δηλαδή που δηλώνει στην προσφορά του (πίνακες για εσάς).
  6. Δεν παίζει (μέσο) τηρείται αυστηρα η σειρά προτεραιότητας βάσει των μορίων που συγκεντρώνει κάθε μητέρα (δύσκολο να το πιστέψετε το ξέρω) αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!
  7. Καλό θα ήταν να μπαίνετε κάθε τόσο στο www.eetaa.gr όπως σας συμβούλευσε και πιο πάνω η φίλη σας, που φαίνεται ότι είναι η πιο καλά ενημερωμένη.
  8. Εγώ θα σας συμβούλευα όταν με το καλό κάνετε τις αιτήσεις σας και ας έχετε φύγει για διακοπές, όπου και αν βρίσκεστε και στο πιο απομακρυσμένο χωριουδάκι, βρείτε κάποιο ΙΝΤΕΡΝΕΤ CAFE αν δεν έχετε εσεις τη δυνατότητα και μπείτε να δείτε τα αποτελέσματα, γιατί : - μπορεί από λάθος του καταχωρητή της αίτησής σας, ή από δική σας παράλειψη σε κάποιο δικαιολογητικό κλπ. να σας έχει πετάξει το σύστημα έξω - και δεν πρέπει να χάσετε την ευκαιρία να κάνετε ένσταση στα χρονικά όρια που δίνονται για να διορθώσετε το λάθος, υποβάλοντας με την ένσταση το χαρτί που πιθανώς να έλειπε, ωστε να σας βάλει το σύστημα και πάλι εντός. Πολλές μητέρες το έπαθαν αυτό πέρυσι και έμειναν εκτός, ενώ αν το παρακολουθούσαν θα μπορούσαν να το είχανε διορθώσει.
  9. Το τελευταίο (γιατί σας κούρασα) το εκκαθαριστικό που πρέπει να υποβάλλετε είναι αυτό που γράφει οικονομικό έτος 2010 (χρήση 1/1/2009 έως 31/12/2009) και κανένα άλλο γιατί θα σας βγάλει το σύστημα εκτός (άλλο ένα πολύ συχνό περσινό φαινόμενο) .
  10. Α! και προσόχή εκεί που δηλώνετε τις δομές (τους σταθμούς δηλαδή) να βάζετε του σωστούς κωδικούς και όχι την ηλικιακή κατηγορία των μικρών σας (π.χ. Α1. Β1 κλπ.) και οπωσδήποτε βάλτε τηλέφωνα για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν μαζί σας!
  11. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ:D

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπάνω τα γνωριζω ουσα ωφελουμενη φέτος!:D:D

 

Αλλα αυτο...δηλαδη απο φετος θα επιλέγουμε μονο 4 δομές/σταθμους?

 

Γιατι περυσι δηλωσαμε 5 δομες/σταθμους επιλογης μας....

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...