Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Eμμμ για αυτο την κρατησα αρχειο....το ηξερα οτι παλι θα μπερδέψουμε τα μπουτια μας χαχαχα

 

τωρα μαζευουμε τα χαρτια και δεν νομιζω να αλλαξει τιποτα περα απο οτι μας ειπε και η ελενα οτι θα δηλωσουμε 4 σταθμους απο φετος

και οτι το εκκαθαριστικό θα αφορά τα εισοδήματα του 2009 θα λεει πανω εκ.φορ.2010

 

Γιατί το εκκαθαριστικό να αφορά τα προπέρσινα εισοδήματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά κρασιά...

Η κοπέλα αντέγραψε την περυσινή εγκύκλιο στην οποία προφανώς και αναφέρεται στα εισοδήματα του 2009...

Και παρακάτω λέει με έντονα γράμματα ότι στη φετινή εγκύκλιο θα ζητείται το εκκαθαριστικό για τα εισοδήματα του 2010...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά κρασιά...

Η κοπέλα αντέγραψε την περυσινή εγκύκλιο στην οποία προφανώς και αναφέρεται στα εισοδήματα του 2009...

Και παρακάτω λέει με έντονα γράμματα ότι στη φετινή εγκύκλιο θα ζητείται το εκκαθαριστικό για τα εισοδήματα του 2010...

 

αν αναφέρεσαι στο παρακάτω:

και οτι το εκκαθαριστικό θα αφορά τα εισοδήματα του 2009 θα λεει πανω εκ.φορ.2010
,

στο οποίο αναφέρομαι εγώ, λέει ξεκάθαρα ότι στη φετινή εγκύκλιο τα εισοδήματα θα αφορούν το 2009, εκτός, αν το kalamaraki έκανε "τυπογραφικό" λάθος...To εκκαθαριστικό με τα εισοδήματα του 2010 θα γράφει πάνω: οικονομικό έτος: 2011.

 

Kalamaraki, μάλλον εσύ μπορείς να μας λύσεις την απορία...! :-)

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο...εμεις δεν εχουμε κανει ακομα τη φορολογικη μας δηλωση για το 2010. πως θα μας ερθει εκκαθαριστικο για τα εισοδηματα του 2010???:confused::confused::confused: ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΑΝΤΑΡΑ??????Ας περιμενουμε ναβγει η προκυρηξη να τελειωνουμε με το εκκαθαριστικο. ετσι κι αλιως αυτο ειναι ενα χαρτι που ετσι κ αλλιως δε χρειαζεται να τρεξουμε να το βρουμε. το χουμε σπιτι μας. οποτε μη τρελαινομαστε!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο...εμεις δεν εχουμε κανει ακομα τη φορολογικη μας δηλωση για το 2010. πως θα μας ερθει εκκαθαριστικο για τα εισοδηματα του 2010???:confused::confused::confused: ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΑΝΤΑΡΑ??????Ας περιμενουμε ναβγει η προκυρηξη να τελειωνουμε με το εκκαθαριστικο. ετσι κι αλιως αυτο ειναι ενα χαρτι που ετσι κ αλλιως δε χρειαζεται να τρεξουμε να το βρουμε. το χουμε σπιτι μας. οποτε μη τρελαινομαστε!!!!!

 

 

E μα

 

αυτο λεμε.....

 

το εκκαθαριστικο θα ειναι και θα λεει πανω του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟς 2010 που θα αφορά τα εισοδήματα του 2009............

 

οπως και περυσι....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες!

 

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πέρασε η πεθερά μου από τα γραφεία της Θεσσαλονίκης & την ενημέρωσαν ότι το πρόγραμμα θα βγει κατά το τέλος Ιούνη :rolleyes: Πάντως ήταν πολύ επιφυλακτικοί & δεν έδιναν καθολου πληροφορίες :confused:

KItOp3.pngmPU7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

 

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πέρασε η πεθερά μου από τα γραφεία της Θεσσαλονίκης & την ενημέρωσαν ότι το πρόγραμμα θα βγει κατά το τέλος Ιούνη :rolleyes: Πάντως ήταν πολύ επιφυλακτικοί & δεν έδιναν καθολου πληροφορίες :confused:

 

 

αχχχχ παλι σαν ανεργη θα κανω τα χαρτια μου....γκρρρρρρ

 

ε ναι μωρε αφου ακομα δεν ειδαν την εγκύκλιο....ισως υπάρχουν αλλαγες απο περυσι και ειναι αλλωστε πολύ νωρις ακομα :wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!

την ενημέρωσαν ότι το πρόγραμμα θα βγει κατά το τέλος Ιούνη :rolleyes: Πάντως ήταν πολύ επιφυλακτικοί & δεν έδιναν καθολου πληροφορίες :confused:

ναι νομιζω μας το εχει πει και μια κοπελα που δουλευει εκει (???) ισως (δεν ειμαι και σιγουρη )πως φετος θαργησει. κι εμενα μου το παν στο κεπ προχθες που ειχα παει για αλλο θεμα κ να παρω και χαρτια των παιδιων για τις αιτησεις στους δημοσιους σταθμους. ακουσαν να λεω τη λεξη παιδικος σταθμος και νομιζαν πως ελεγα για το προγραμμα και μου ξεκινησαν μονοι τους να μου λενε πως θα καθυστερησει φετος και πως δε ξερουνε τιποτα για τις αλλαγες κι αυτοι απο τον κοσμο τα μαθαινουν και τετοια....

Οποτε το οτι δε δινουν πολλες πολλες πληροφοριες μπορει να ειναι γιατι φετος απο οτι εχω διαβασει κι εγω μεσα στη χρονια, και μας ειπε και η κοπελα θα γινουν αλλαγες στο προγραμα, που ισως κι αυτοι να μη ξερουν... οποτε τι να πουνε? καλυτερα τιποτα, θα τα μαθουμε μια κ καλη...

Δεν ειναι για να ανησυχουμε αλλωστε τι ειχαμε τι χασαμε. το πολυ πολυ να ειναι καλυτερα τα πραγματα μιας και ακουγεται πως φετος δε θα υπαρξουν κενες θεσεις και θα γεμισουν απο αλλες μανουλες του ιδιου νομου επιλαχουσες, κι ας μην ειχαν συμπληρωσει καποιο απο τους σταθμους με τις κενες θεσεις. Αλλα επισημα μεχρι να ανακοινωθει δεν μπορει να πει κανεις τιποτα

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αχχχχ παλι σαν ανεργη θα κανω τα χαρτια μου....γκρρρρρρ

 

ε ναι μωρε αφου ακομα δεν ειδαν την εγκύκλιο....ισως υπάρχουν αλλαγες απο περυσι και ειναι αλλωστε πολύ νωρις ακομα :wink:

 

Μα πραγματικα τωρα...πολυ κολλημα αυτο, να σκοτωνεσαι στη δουλεια ολο το χειμωνα και να κανεις στο τελος ως ανεργη χαρτια.....

Μα πες ρε παιδι μου πως επιανες δουλεια σε ενα beach bar για το καλοκαιρι και καλα...δε θα κανεσ σαν εργαζομενη τοτε τα χαρτια σου???? μηπως να το σκεφτοσουνα να γινεις μπαργουμαν για καμια βδομαδουλα?????:P:p:p:p

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι μητέρα με τρία παιδιά,το 1ο είναι στο δημοτικό πρώτη τάξη και τα άλλα είναι δίδυμα ενός έτους.Σκέφτομαι να τα βάλω σε παιδικό σταθμό διότι ξεκίνησα πάλι να εργάζομαι και προς το παρόν τις έχω μαζί μου στη δουλειά!Τί ακριβώς πρέπει να κάνω και τί χαρτιά χρειάζεται για να πάρω την επιδότηση?Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 'ξερα ότι θα ήξερε κάποια περισσότερα, γιατί προχθές θυμήθηκα να μπω στο σάιτ της ΕΕΤΑΑ και αγχώθηκα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Τέλη Ιούνη, ε; Δηλαδή ΠΟΤΕ θα ξεκινήσουν τα παιδιά μας ρε κοπελιές;;;

 

Ουφ, όλα θα μου πεις είναι μπάχαλο, αυτό θα γλίτωνε!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Το 'ξερα ότι θα ήξερε κάποια περισσότερα, γιατί προχθές θυμήθηκα να μπω στο σάιτ της ΕΕΤΑΑ και αγχώθηκα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Τέλη Ιούνη, ε; Δηλαδή ΠΟΤΕ θα ξεκινήσουν τα παιδιά μας ρε κοπελιές;;;

 

Ουφ, όλα θα μου πεις είναι μπάχαλο, αυτό θα γλίτωνε!

 

Εγώ κυρία γειτόνισσα κάθε μέρα μπαίνω, αλλά τζίφος!!!

Με το παρεό και τη σαγιονάρα μας βλέπω να τρέχουμε να κάνουμε αίτηση !!

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο? Είδα ότι κάποιες κοπέλες έγραψαν ότι μέσω προγράμματος δεν πληρώνεις εγγραφή. Εσείς πέρυσι πληρώσατε?

Έχει κυκλοφορήσει ένα χαρτί στον παιδικό μας που λέει ότι όσες ενδιαφέρονται να κατοχυρώσουν θέση για τη νέα χρονιά πρέπει ως τέλος Μαϊου να πληρώσουν την εγγραφή και να προεξοφλήσουν το Σεπτέμβρη...αλλά φαντάζομαι ότι δεν αφορά όσες μπαίνουν μέσω προγράμματος...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες καλημέρα!

Βγήκε σήμερα η ανακοίνωση για να υποβάλλουν αίτηση οι παιδικοί σταθμοί (οι δομές που λέμε) που θα πάρουν μέρος στο πρόγραμμα.

Τους καλούν να κάνουν αίτηση μέχρι 9 Ιουνίου και οι οριστικοί πίνακες θα ανακοινωθούν λέει, στις 17/6/2011.

Ακριβώς μετά αυτή την ημερομηνία θα βγει η πρόσκληση για τις μητέρες.

Σε αναμονή λοιπόν!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάρες καλημέρα!

Βγήκε σήμερα η ανακοίνωση για να υποβάλλουν αίτηση οι παιδικοί σταθμοί (οι δομές που λέμε) που θα πάρουν μέρος στο πρόγραμμα.

Τους καλούν να κάνουν αίτηση μέχρι 9 Ιουνίου και οι οριστικοί πίνακες θα ανακοινωθούν λέει, στις 17/6/2011.

Ακριβώς μετά αυτή την ημερομηνία θα βγει η πρόσκληση για τις μητέρες.

Σε αναμονή λοιπόν!

 

μπραβο κοριτσαρα,ευχαρισουμε πολυ:!:

ολα να πανε καλα,για ολες:!:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κυρία γειτόνισσα κάθε μέρα μπαίνω, αλλά τζίφος!!!

Με το παρεό και τη σαγιονάρα μας βλέπω να τρέχουμε να κάνουμε αίτηση !!

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο? Είδα ότι κάποιες κοπέλες έγραψαν ότι μέσω προγράμματος δεν πληρώνεις εγγραφή. Εσείς πέρυσι πληρώσατε?

 

Όχι κοριτσάκι μου, δεν έδωσα ούτε σεντ! :D

 

Ευχαριστούμε και για την ενημέρωση. Δεν σου 'πα και το άλλο, ο μικρός έπεσε με την καρέκλα πάνω στην πόρτα του φούρνου, την ώρα που την άνοιξα για να δω το φαγητό κι έκαψε το χέρι του! Ποιος με γλωσσοτρώει; Εεεεεεεε;;;; :evil:

 

Εντάξει κορίτσια, θα προλάβουμε να κάνουμε αιτήσεις πριν τις διακοπές!!!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Τέλη Ιούνη, ε; Δηλαδή ΠΟΤΕ θα ξεκινήσουν τα παιδιά μας ρε κοπελιές;;;

 

Ουφ, όλα θα μου πεις είναι μπάχαλο, αυτό θα γλίτωνε!

 

οποτε και να βγει η αιτηση και τα αποτελεσματα παντα σεπτεμβριο ξεκινουν για 11μηνες:P

 

και περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

Έλα... έφτασεεεεεεεεεεεεε

τί θέλετε;;;

πείτε να σας βγάλω...

εγώ βγάζω φέτος 130,3525 και μάλλον μπαίνω στην 1η μου επιλογή...

 

Για να μη σας πω για του χρόνου που βγάζω πάνω από 400 μόρια

για την ακρίβεια...466,41296... ελπίζω να βγει και του χρόνου το πρόγραμμα

και να μη τα φάνε τα λεφτά, όχι τίποτε άλλο, τα έχουν πάρει ήδη!

 

 

Καλημέρα και απο εμένα.

 

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σου για τα μόρια. Πιστέυω πως τα έχω υπολογίσει σωστά.

 

Α=26.000 (με 2 παιδάκια)

Ε=7.692 [εκκαθαριστικο 2010(εισόδημα 2009)]

26.000/7.692x100/12=

3,3802x100/12=

338,02/12=

28,168

 

Εργαζόμενη = 35

 

Δηλαδή έχω 28,168+35= 63,168

 

 

Και κάτι ακόμη, αν κατάλαβα καλά εάν έχεις δύο παιδιά κανεις 1 αίτηση και συμπληρώνεις στο τέλος οτι είναι 2 τα παιδιά?

 

Και με τα δικαιολογητικά τί γίνεται θα τα βάλω x2? ή απο 1?

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σε ζάλισα.

aPUip3.pngJF0dp3.png
Link to comment
Share on other sites

και περαστικα σας

 

Eυχαριστώ, να 'σαι καλά! Να φανταστείς, αρχές του μήνα ήμασταν νοσοκομείο με πνευμονία!! Δεν ήταν ο μήνας του! :evil:

 

Και κάτι ακόμη, αν κατάλαβα καλά εάν έχεις δύο παιδιά κανεις 1 αίτηση και συμπληρώνεις στο τέλος οτι είναι 2 τα παιδιά?

 

Κορίτσι για τα μόρια δεν έχω εικόνα. Αν θυμάμαι όμως καλά από πέρσι, αν έχεις δύο παιδιά, κάνεις δύο αιτήσεις. :rolleyes:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

ποια βγαζει τα μορια; ας μου τα βγαλει και μενα να ξερω !!!!!!!!!!!!!! εχω δυο παιδακια ειμαι ανεργη αυτο τον καιρο δυστηχως και το εισοδημα ( 2010 οικον 2009)25 και κατι αλλα του 2011 θα ειναι γυρο στα 20 ! μπορειτε να μου τα βγαλετε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα.

 

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σου για τα μόρια. Πιστέυω πως τα έχω υπολογίσει σωστά.

 

Α=26.000 (με 2 παιδάκια)

Ε=7.692 [εκκαθαριστικο 2010(εισόδημα 2009)]

26.000/7.692x100/12=

3,3802x100/12=

338,02/12=

28,168

 

Εργαζόμενη = 35

 

Δηλαδή έχω 28,168+35= 63,168

 

 

Και κάτι ακόμη, αν κατάλαβα καλά εάν έχεις δύο παιδιά κανεις 1 αίτηση και συμπληρώνεις στο τέλος οτι είναι 2 τα παιδιά?

 

Και με τα δικαιολογητικά τί γίνεται θα τα βάλω x2? ή απο 1?

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σε ζάλισα.

 

Κι εγώ νομίζω ότι τα υπολόγισες σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ποια βγαζει τα μορια; ας μου τα βγαλει και μενα να ξερω !!!!!!!!!!!!!! εχω δυο παιδακια ειμαι ανεργη αυτο τον καιρο δυστηχως και το εισοδημα ( 2010 οικον 2009)25 και κατι αλλα του 2011 θα ειναι γυρο στα 20 ! μπορειτε να μου τα βγαλετε

 

με δύο παιδάκια και άνεργη έχεις:

 

[26.000/20.000 (εκκαθαριστικό 2011) Χ 100] /12 = 10.83 μόρια από το εισόδημα

 

[26.000/25.000 (εκκαθαριστικό 2010) Χ 100] /12 = 8.66 (αυτό το έτος νομίζω χρειάζεται)

 

Ως άνεργη με δελτίο ανεργίας 10 μόρια (με επίδομα από ΟΑΕΔ 20 μόρια). Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά, δεν ξέρω αν παίρνεις μόρια....

 

Οπότε, έχεις 8.66 + 10 = 18.66/b], ή

8.66 + 20 = 28.66 (αν παίρνεις επίδομα ανεργείας)

 

Αν είσαι σε κάποια από τις κατηγορίες που έχουν επιπλέον μόρια (π.χ. αναπηρία, χηρεία, αγαμία, πολύτεκνη κλπ) τότε παίρνεις κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Με αφορμή την προσωπική μου περίπτωση- συνήθως η σύμβασή μου ξεκινάει αρχές Ιουλίου- έστειλα ένα μήνυμα στην εεταα σχετικά με την αδικία του να υπολογίζονται τα μόρια σε περίοδο που κάποιες μαμάδες είναι άνεργες λόγω συμβάσεων και αν μπορεί να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος υπολογισμού μορίων.

Η απάντηση είναι πως φέτος η ημερομηνία λήξης αιτήσεων θα είναι περίπου 10 με 12 Ιουλίου - μακάρι να μην καθυστερήσει και η σύμβαση μου!- και από την άλλη πως, όχι δεν υπάρχει άλλος τρόπος, λαμβάνεται υπόψη η "κατάσταση" της μαμάς την συγκεριμένη χρονική στιγμή..και αναρωτιέμαι. Μια μαμά που δουλεύει πχ για ένα δίμηνο, Ιουνίο-Ιούλιο και μετά είναι άνεργη για 1 χρόνο, πετυχαίνει να στείλει δωρεάν το παιδάκι της στον παιδικό, ενώ κάποια άλλη που ξεκινά να δουλεύει λίγο μετά την λήξη των αιτήσεων και μέχρι το άλλο καλοκαίρι, μάλλον δεν θα καταφέρει να στείλει δωρεάν το δικό της...δίκαιο ή άδικο??

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...