Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κολικος εντερου !


Recommended Posts

κοριτσια μου τι κανετε?εγω αφηστε εχω δυο μερες με εχει πεθανει το εντερο,ειχα παντα προβλημα,οχι δυσκοιλιοτητας,το αλλο,αλλα τωρα με την εγκυμοσυνη εχει μεγαλωσει το προβληματακι;)!προχθες το βραδυ με περνουσαν σουβλιες αρηστερα και κατεληγαν στο ορθο και ανακουφιζομουν ξερετε πωσ,πηρα τη γιατρο και μου ειπε να αυξησω το μαγνησιο.εχθεσ με ξανα επιασε το βραδυ που χαλαρωνα και σημερα παλι,αλλα δεν ειδα η γιατρος μου να το παιρνει πολυ σοβαρα.λετε να μου παταει το μωρακι μου το εντερο?αυτο παντωσ εινια μια χαρα,ολη μερα κλωτσαει!!το παθαινει καμοια σασ??

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω αγχος γενικα,αλλα τωρα το αγχος μου το ξερεις το αλλο....!!τι αγωγει παιρνει?και εγω οταν γεννησω και τελειωσω με το θηλασμο με το καλο,πρεπει να παω σ γαστρεντερολογο οπωσδηποτε γιατι δεν παει αλλο!απλα το θεμα ειναι τωρα με την εγκυμοσυνη εχω πεθανει στον πονο και δεν μπορω να κανω τιποτα!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα τις προαλλες με επιασε κολικος χωρις να εχω δυσκοιλιοτητα ή κατι αλλο, ισα-ισα το αντιθετο απλα ειναι απ την εγκυμοσυνη. μου εδωσε γιουτοπαρ αλλα δεν τα μπορουσα μου εφερναν δυσφορια και ετσι πηρα τα μπουσκοπαν που μου τα εδωσε απο την αρχη για να μενει χαλαρη η μητρα. ηρεμια, ξεκουραση και νερο μπολικο, ολα θα περασουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! θα έλεγα να κοιτάξεις μήπως σε πειράζει κάτι από αυτά που τρως. εγώ για παράδειγμα κατάλαβα ότι μου δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα με κολικούς το γάλα και το γιαούρτι. ακόμη και το γάλα με λιγότερη λακτόζη!

όταν τα έβγαλα από την διατροφή μου δεν ξαναέπαθα κολικούς και είμαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυσκοιλιοτητα δεν εχω,μια χαρα ειμαι!αλλα μ εχει πεθανει το ατιμο,απλα η γιατρος μου ειπε να ανεβασω το μαγνησιο που ηδη επαιρνα!να δοκιμασω ενοεις μονη μου τι με πειραζει και τι οχι?η κανεισ καποια εξεταση?το γαλα στην εγκυμοσυνη κριμα δεν ειναι και τα γαλακτοκομικα να τα κοψω??

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kai egw pernaw ta idia to entero mou me exei pethanei twra eimai bebaia ligo kalhtera kai emena mou anebase to magnsio kai oatn ponousa mou elege na parw buscopan kai egw twn rwthsa ti mporw na kanw alla mou eipe etsi einai thelei upomonh kai polu nero twra eimai sto 17 ebdomada alla o ponos panta uparxei lido eidika otan einai na paw ntoualeta kamia fora me kanei to entro mou na xorophdaw pou lei o logos.Prospathhe na eisai xalarh kai mhn polu to skeftesai.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΜΕΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΣΟΥΒΛΙΖΟΥΝ. ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ( ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΡΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΩ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΓΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΛΙΠΑΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ( ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ. ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΚΟΛΙΚΟΣ.

ib7Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

κολικους στο εντερο!!!!αχχχχχχχχχχχ!!!και εγω υποφερω...ειδικα αν φαω πολλα πρασινα μαζεμενα....(σαλατες,φασολακια αρακα)πεθαινω...οπως επισης αν αγχωθω ή αν πιω νερο εκτος Αθηνας...αφου στις διακοπες κυκλοφορω παντου με εμφυαλωμενο...!!!!!!!!!

το ειπα στο γιατρο γιατι η εξυπνη φοβηθηκα μηπως καθως πρηζετε παραπανω η κοιλια μου πιεζετε το μωρο, ή αν οι πονοι το στρεσαρουν....!!!αλλα ο γιατρος δεν ανησυχησε μου ειπε πως αν το ειχα απο πριν..θα μου συμβαινει και τωρα...υπομονη μου ειπε...αν δεν αντεχω να πινω μπουσκοπαν..αλλα καλο θα ηταν να τα αποφευγω!!!!αυτα..........

και εγω μου φαινεται μετα απο εγκυμοσυνη και θηλασμο θα πρεπει να παω επιιτελους σε γαστρεντολογο......!!!!!!!!:?:?:?:?

BYMup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας εγκυούλες. Είναι η πρώτη φορά που αναρτώ κάτι εδώ και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή.

Έχει τώρα μια εβδομάδα που νιώθω να το πω γουργουρητά που τα νιώθω αλλά δεν ακούγονται να το πω συσπάσεις εντέρου ( πρώτη φορά νιώθω έτσι) ή συσπάσεις μήτρας. Δεν μπορώ να διακρίνω γιατί είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη( είμαι 23 εβδομάδων) και έχω πανικοβληθεί. Εμφανίστηκε ξαφνικά και δεν ξέρω τι είναι. Τουαλέτα όταν πάω , από τότε που εμφανίστηκε αυτό , μια έχω δυσκοιλιότητα μια σαν διάρροια περισσότερο βέβαια δυσκοιλιότητα, και δεν ηρεμεί αυτό που νιώθω σαν συσπάσεις ακόμα και μετά την τουαλέτα. 

Βρίσκομαι Γερμανία και εδώ είναι τελείως διαφορετικό το σύστημα από ότι στην Ελλάδα . Σου κλείνουν ραντεβού μια φορά το μήνα και αν, και αν χρειαστείς κάτι νωρίτερα πας νοσοκομείο. Αλλά δεν θέλω να πάω διότι τόσος χαμός που γίνεται εκεί χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα . Εάν κάποια ξέρει ή το έχει βιώσει ας μου απαντήσει.

Υ.Γ καμιά φορά δεν είχα συσπάσεις εντέρου πριν την εγκυμοσύνη.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας, δείτε και τα θέματα που τοποθετήσαμε στο tag  "έντερο"

https://parents.org.gr/forum/tags/έντερο/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Δήμητρα Τρ. είπε:

Καλησπέρα σας εγκυούλες. Είναι η πρώτη φορά που αναρτώ κάτι εδώ και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή.

Έχει τώρα μια εβδομάδα που νιώθω να το πω γουργουρητά που τα νιώθω αλλά δεν ακούγονται να το πω συσπάσεις εντέρου ( πρώτη φορά νιώθω έτσι) ή συσπάσεις μήτρας. Δεν μπορώ να διακρίνω γιατί είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη( είμαι 23 εβδομάδων) και έχω πανικοβληθεί. Εμφανίστηκε ξαφνικά και δεν ξέρω τι είναι. Τουαλέτα όταν πάω , από τότε που εμφανίστηκε αυτό , μια έχω δυσκοιλιότητα μια σαν διάρροια περισσότερο βέβαια δυσκοιλιότητα, και δεν ηρεμεί αυτό που νιώθω σαν συσπάσεις ακόμα και μετά την τουαλέτα. 

Βρίσκομαι Γερμανία και εδώ είναι τελείως διαφορετικό το σύστημα από ότι στην Ελλάδα . Σου κλείνουν ραντεβού μια φορά το μήνα και αν, και αν χρειαστείς κάτι νωρίτερα πας νοσοκομείο. Αλλά δεν θέλω να πάω διότι τόσος χαμός που γίνεται εκεί χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα . Εάν κάποια ξέρει ή το έχει βιώσει ας μου απαντήσει.

Υ.Γ καμιά φορά δεν είχα συσπάσεις εντέρου πριν την εγκυμοσύνη.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Aν νιώθεις την κοιλιά να "πετρώνει" ή έχεις πόνους που δεν είναι συνηθισμένοι, πόσο μάλλον αν είναι περιοδικοί, πρέπει να μιλήσεις άμεσα με γιατρό. Ελπίζω να μην είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Δήμητρα Τρ. είπε:

Καλησπέρα σας εγκυούλες. Είναι η πρώτη φορά που αναρτώ κάτι εδώ και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή.

Έχει τώρα μια εβδομάδα που νιώθω να το πω γουργουρητά που τα νιώθω αλλά δεν ακούγονται να το πω συσπάσεις εντέρου ( πρώτη φορά νιώθω έτσι) ή συσπάσεις μήτρας. Δεν μπορώ να διακρίνω γιατί είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη( είμαι 23 εβδομάδων) και έχω πανικοβληθεί. Εμφανίστηκε ξαφνικά και δεν ξέρω τι είναι. Τουαλέτα όταν πάω , από τότε που εμφανίστηκε αυτό , μια έχω δυσκοιλιότητα μια σαν διάρροια περισσότερο βέβαια δυσκοιλιότητα, και δεν ηρεμεί αυτό που νιώθω σαν συσπάσεις ακόμα και μετά την τουαλέτα. 

Βρίσκομαι Γερμανία και εδώ είναι τελείως διαφορετικό το σύστημα από ότι στην Ελλάδα . Σου κλείνουν ραντεβού μια φορά το μήνα και αν, και αν χρειαστείς κάτι νωρίτερα πας νοσοκομείο. Αλλά δεν θέλω να πάω διότι τόσος χαμός που γίνεται εκεί χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα . Εάν κάποια ξέρει ή το έχει βιώσει ας μου απαντήσει.

Υ.Γ καμιά φορά δεν είχα συσπάσεις εντέρου πριν την εγκυμοσύνη.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

 

Συμφωνώ με την Αργκ , πρέπει να το δεις σε γιατρό. Ακόμα και αν μια κοπέλα σου πει ότι και αυτή είχε κάτι παρόμοιο, πάλι δε μπορείς να το αφήσεις χωρίς να το δεις,η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και δε μπορείς να ξέρεις σε τι οφείλεται . Περαστικά εύχομαι και όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...