Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ευερέθιστο έντερο εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπέρα.ειμαι στη 15 εβδομάδα και πάσχω από σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (κολλητιδα)υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που να είχε η να έχει το ίδιο θέμα?Πως το αντιμετωπίσατε?Επιτρέπονταν κάποιο φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.ειμαι στη 15 εβδομάδα και πάσχω από σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (κολλητιδα)υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που να είχε η να έχει το ίδιο θέμα?Πως το αντιμετωπίσατε?Επιτρέπονταν κάποιο φάρμακο?

 

Έχεις ευερέθιστο με δυσκοιλιότητα ή διάρροιες;

Ξέρω ότι επιτρέπεται να πάρεις το benefibra στην εγκυμοσύνη. Εμένα δεν με είχε βοηθήσει το συγκεκριμένο αλλά άλλους τους βοηθάει. Εμένα στην εγκυμοσύνη πάντως το έντερο είχε ηρεμήσει τελείως και δεν με ενοχλούσε καθόλου. Πάντως ότι και να είναι να πάρεις πρώτα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου. Α και τα προβιοτικά βοηθάνε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ευερέθιστο με δυσκοιλιότητα ή διάρροιες;

Ξέρω ότι επιτρέπεται να πάρεις το benefibra στην εγκυμοσύνη. Εμένα δεν με είχε βοηθήσει το συγκεκριμένο αλλά άλλους τους βοηθάει. Εμένα στην εγκυμοσύνη πάντως το έντερο είχε ηρεμήσει τελείως και δεν με ενοχλούσε καθόλου. Πάντως ότι και να είναι να πάρεις πρώτα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου. Α και τα προβιοτικά βοηθάνε λίγο.

 

Σε ευχαριστώ!Έχω εναλλαγές δυσκοιλιότητας με διάρροιες.πριν επερνα το nopar kai to buskopan.θα πάρω το γιατρό μήπως...Επιτρέπετε κάποιο από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!Έχω εναλλαγές δυσκοιλιότητας με διάρροιες.πριν επερνα το nopar kai to buskopan.θα πάρω το γιατρό μήπως...Επιτρέπετε κάποιο από τα δύο.

 

Buscopan plus μου είχαν πει στην εγκυμοσύνη στην αρχή να παίρνω αν έχω πονάκια. Φυσικά καλύτερα είναι να μην παίρνεις τίποτα. Έχω ακούσει οτι και το ψύλλιο είναι πολύ καλό αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Πάντως ρώτα το γιατρό και για τα προβιοτικά. Και αν ποτέ βρείς κανένα θαυματουργό φάρμακο για το ευερέθιστο πες το και σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, gkmpl είπε:

 

Κορίτσια υποφέρει καμία από σπαστική κολίτιδα; Μπορεί κάτι να πάθει το μωρό; Διαβάζω διάφορα και έχω φοβηθεί..... 

Έχει κάποια κοπέλα καμία εμπειρία; 

απλα πρεπει να προσεξεις αυτα που σε πειραζουν για να μην σε πιασει κολικος εντερου κ αφορητοι πονοι στην εγκυμοσυνη αυτο ειναι το πιο επικυνδινο για το μωρο. αν προσεξεις διατροφη τιποτα δεν θα παθεις. 

Link to comment
Share on other sites

gmpl σε νιώθω

Κι εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω θορυβηθει. Έχω χρόνιο πρόβλημα δυσκοιλιοτητας από παιδί το οποίο επιδεινώθηκε τώρα. Παίρνω με συμβουλή γιατρού tamarine μαρμελάδα και κανένα υπόθετο και έτσι πάω 3 φορές τη βδομάδα. Το θέμα είναι ότι εδώ και λίγες μέρες έχω παρατηρήσει να με πειράζει το γάλα (μου κάθεται βαρύ και φέρνει αναγούλα) και πέραν αυτού ο, τι και να φάω πεηζομ φοβερά, πετρωνω και πονάω τοπικά,ειτε πάνω από τον αφαλό είτε δεξιά ψηλά είτε αριστερά ψηλά και έχω και αέρια (συγνώμη για την περιγραφή) δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ευερεθιστο έντερο ή όχι. Ακολουθώ διατροφή προσπαθώ να μην τρώω βλακειες και εστιάζω σε κρέας λόγω βαρβάτης αναιμίας, όσπρια, φυτικές ίνες, λαχανικά και φρούτα τα οποία απ όσο διάβασα βλάπτουν όταν υφίσταται πρόβλημα στο έντερο. Καμία συμβουλή? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MARMAT είπε:

gmpl σε νιώθω

Κι εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω θορυβηθει. Έχω χρόνιο πρόβλημα δυσκοιλιοτητας από παιδί το οποίο επιδεινώθηκε τώρα. Παίρνω με συμβουλή γιατρού tamarine μαρμελάδα και κανένα υπόθετο και έτσι πάω 3 φορές τη βδομάδα. Το θέμα είναι ότι εδώ και λίγες μέρες έχω παρατηρήσει να με πειράζει το γάλα (μου κάθεται βαρύ και φέρνει αναγούλα) και πέραν αυτού ο, τι και να φάω πεηζομ φοβερά, πετρωνω και πονάω τοπικά,ειτε πάνω από τον αφαλό είτε δεξιά ψηλά είτε αριστερά ψηλά και έχω και αέρια (συγνώμη για την περιγραφή) δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ευερεθιστο έντερο ή όχι. Ακολουθώ διατροφή προσπαθώ να μην τρώω βλακειες και εστιάζω σε κρέας λόγω βαρβάτης αναιμίας, όσπρια, φυτικές ίνες, λαχανικά και φρούτα τα οποία απ όσο διάβασα βλάπτουν όταν υφίσταται πρόβλημα στο έντερο. Καμία συμβουλή? 

Χαχαχαχαχαχ, συγνώμη που γελάω αλλά νιώθω σαν να έγραψα εγώ αυτό το μνμ. Ευερέθιστο είναι @MARMAT , μήπως να αλλάζαμε σίδηρο; Θα πάρω τηλ τον γιατρό  αν και το έχω ρίξει στα κεράσια και έχω πάει δύο μέρες συνεχόμενες τουαλέτα. Ο πόνος βέβαια πόνος. 

Όσο για τη διατροφή κτλ τα γνωρίζουμε θεωρω πάνω κατω,και όσο μπορώ τα πράττω. 

 

2 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

απλα πρεπει να προσεξεις αυτα που σε πειραζουν για να μην σε πιασει κολικος εντερου κ αφορητοι πονοι στην εγκυμοσυνη αυτο ειναι το πιο επικυνδινο για το μωρο. αν προσεξεις διατροφη τιποτα δεν θα παθεις. 

Τι εννοείς ΠΙΟ επικίνδυνο για το μωρό; Τι μπορεί να πάθει; Είτε στον κολικό είτε απλά στο ευερέθιστο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , gkmpl είπε:

Χαχαχαχαχαχ, συγνώμη που γελάω αλλά νιώθω σαν να έγραψα εγώ αυτό το μνμ. Ευερέθιστο είναι @MARMAT , μήπως να αλλάζαμε σίδηρο; Θα πάρω τηλ τον γιατρό  αν και το έχω ρίξει στα κεράσια και έχω πάει δύο μέρες συνεχόμενες τουαλέτα. Ο πόνος βέβαια πόνος. 

Όσο για τη διατροφή κτλ τα γνωρίζουμε θεωρω πάνω κατω,και όσο μπορώ τα πράττω. 

 

Τι εννοείς ΠΙΟ επικίνδυνο για το μωρό; Τι μπορεί να πάθει; Είτε στον κολικό είτε απλά στο ευερέθιστο;

απλα οταν πονας πολυ μπορει να σου κανει συσπασεις κ η μητρα κατι που δεν ειναι καλο πιο νωρις  αυτο ειναι το ανησυχητικο επειδη ειναι ολα κοντα το ενα μπορει να επιρεασει το αλλο αλληλοσπρωχνονται . δεν λεμε για πονακια στο εντερο που ειναι φυσιολογικα σε μια δυσκιλιοτητα  μιλαμε για κολικο κριση δηλαδη σπαστικης κολιτιδας να διπλωνεις απτον πονο. οσο το ρυθμιζεις δεν εχεις προβλημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ninaki80 είπε:

απλα οταν πονας πολυ μπορει να σου κανει συσπασεις κ η μητρα κατι που δεν ειναι καλο πιο νωρις  αυτο ειναι το ανησυχητικο επειδη ειναι ολα κοντα το ενα μπορει να επιρεασει το αλλο αλληλοσπρωχνονται . δεν λεμε για πονακια στο εντερο που ειναι φυσιολογικα σε μια δυσκιλιοτητα  μιλαμε για κολικο κριση δηλαδη σπαστικης κολιτιδας να διπλωνεις απτον πονο. οσο το ρυθμιζεις δεν εχεις προβλημα. 

 

Ωχ... Πρέπει να πάρω τον γιατρό! Με πιάνουν κρίσεις κολικού ώρες ώρες και πρέπει να μένω ακίνητη μέχρι να μετακινηθεί ο αέρας για να ηρεμήσω γιατί πονάει ποοοολυ. αυτό ξεκίνησε μια-δυο μέρες πριν τη β επιπέδου, άγχος; Σίδηρος; Ποιος ξέρει; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , gkmpl είπε:

Ωχ... Πρέπει να πάρω τον γιατρό! Με πιάνουν κρίσεις κολικού ώρες ώρες και πρέπει να μένω ακίνητη μέχρι να μετακινηθεί ο αέρας για να ηρεμήσω γιατί πονάει ποοοολυ. αυτό ξεκίνησε μια-δυο μέρες πριν τη β επιπέδου, άγχος; Σίδηρος; Ποιος ξέρει; 

 

δεν πρεπει να ανχωνεσε βρε ολα καλα θα πανε βρες τροπους που σε ανακουφιζουν δεν χρειαζετε να πανικοβαλεσε. ο σιδηρος μπορεις να αλλαξεις σκευασμα η αν ακομα δεν εχεις χαμηλο αιματοκριτη μπορεις να κανεις κ διαλειμματα απτον σιδηρο αν εχεις τρομερο προβλημα δυσκιλιοτητας δεν παθαινεις τιποτα δηλαδη αν δεν παρεις για δυο τρεις μερες σιδηρο κ εχεις αιματοκριτη 35. 

δεν χρειαζετε να βασανιζεσε για ολα πλεον υπαρχουν τροποι να ανακουφιστεις αρκει να μην καθεσε να πονας χωρις να το λες στο γιατρο. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, gkmpl είπε:

Ωχ... Πρέπει να πάρω τον γιατρό! Με πιάνουν κρίσεις κολικού ώρες ώρες και πρέπει να μένω ακίνητη μέχρι να μετακινηθεί ο αέρας για να ηρεμήσω γιατί πονάει ποοοολυ. αυτό ξεκίνησε μια-δυο μέρες πριν τη β επιπέδου, άγχος; Σίδηρος; Ποιος ξέρει; 

 

Οταν σε πιανει κολικος η σταση ανασκελα με μαζεμενα τα γονατα στη κοιλια (και κρατωντας τα με τα χερια_ ειναι πολυ βοηθητικη (βεβαια με την κοιλια λιγο δυσκολο, αλλα δοκιμασε την οσο μπορεις χωρις φυσικα να πιεζεις πολυ τα γονατα). Επισης, βαθιες ανασες (εισπνοη και αργη εκπνοη) ,οχι μονο κατα τη διαρκεια του κολικου, αλλα και μεσα στη μερα για να αποβαλλεται το αγχος. Μην μενεις πολλες ωρες νηστικη. Καλυτερα τσιμπα λιγο λιγο και υγιεινα φυσικα, γιατι τα ανθυγιεινα αυξανουν τους κολικους. Φυσικα, οχι ανθρακουχα αναψυκτικα.

11 ώρες πρίν, MARMAT είπε:

Ακολουθώ διατροφή προσπαθώ να μην τρώω βλακειες και εστιάζω σε κρέας λόγω βαρβάτης αναιμίας, όσπρια, φυτικές ίνες, λαχανικά και φρούτα τα οποία απ όσο διάβασα βλάπτουν όταν υφίσταται πρόβλημα στο έντερο. Καμία συμβουλή? 

Δοκιμασε να τρως λαχανικα (οχι τα πρασινα φυλλωδη που φαινεται να επηρεαζουν περισσοτερο) στον ατμο, ελαφρια μαγειρεμενα. Να συνοδευεις το κυριως (λαχανικα, κρεας, ψαρι, κοτοπουλο) με φαγοπυρο αντι του ρυζιου αφου εχεις δυσκοιλιοτητα. Επισης, τρωγε καθημερινα γιαουρτι (το κανονικο, οχι το επιδορπιο). Δοκιμασε και αυτα που εφραψα στην @gkmpl.

 
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω τον καφε (που γενικως πρεπει να αποφευγεται στην εγκυμοσυνη), ο οποιος προκαλει συσπασεις του εντερου. Ειδικα ο στιγμιαιος (φραπε και νες)που δεν θεωρειται καν καφες, καλυτερα να μην καταναλωνεται καθολου. Εγω απο τοτε που τον εκοψα εδω και αρκετα χρονια δεν εχω ξαναπαθει κολικο.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ρε παιδιά τι είναι αυτό το πράμα με την σπαστική κολίτιδα? Ακούστε τα συμπτώματα τα δικα μου.Πολλα χρόνια πριν από μεγάλη στεναχωρια με πιανει ένας κολικος αριστερά που δεν μπορούσα ούτε να κουνηθω, από τότε με έπιανε κάθε μέρα και μετά πήγαινα τουαλέτα πέρναγε αλλά μια ανυσυχιαβειχα στη κοιλια. Άλλες φορές με έπιανε μετά το φαγητό, για μήνες.... Πήγα γιατρό τότε, έκανα ότι εξετάσεις φαντάζεστε μου είπε να πάω διακοπές τίποτα δεν έχω. Τώρα χρόνια μετά με έπιασε πάλι, πριν μήνες το Μάιο έκανα εξετάσεις και είπε ο γιατρός εάν είναι όλες οκ έχεις κολίτιδα. Βγήκαν καθαρες, δοξα το θεο αλλά φοβόμουν να φαω κάτι γιατί με έπιανε χαμηλά σαν σφηξιμο είχα και το άγχος... Μου πέρασε πολύ καιρό, πρόσφατα μετά το φαει με πιανει πάλι αριστερά πονος με χτύπαγε στο στομάχι, μέχρι που πήγα τουαλέτα. Πήρα ένα σπασμολυτικο και τέλος. Πολύ δύσκολο για όσους έχουν διότι όλη μέρα σκέφτεσαι και αν βγω έξω και με πιάσει??? Τι κάνω?? Που θα βρω τουαλέτα?? Άλλο θέμα σοβαρό παιδιά είναι η ψυχη η οποία επιδρά. Αν δεν έχουμε ταραχη από κάτι που μπορεί να συμβαίνει και είμαστε ήρεμοι τότε είναι οκ, εγώ πέρασα δύσκολα ψυχολογικά πολλούς μήνες με κάτι ιστορίες εκτός οικογένειας αλλά καλών φίλων μάλλον γιαυτο με ξαναπιάσε.Εχεις κάποια παρόμοια συμπτώματα??? Επίσης με το που θα ακουσω κάτι αρνητικό με πιανει επιτόπου σφίξιμο στη κοιλια και αρχίζει ένα είδος νευροπονου στο σημείο στομαχι κοιλια... Απίστευτο. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Αrtie είπε:

Ρε παιδιά τι είναι αυτό το πράμα με την σπαστική κολίτιδα? Ακούστε τα συμπτώματα τα δικα μου.Πολλα χρόνια πριν από μεγάλη στεναχωρια με πιανει ένας κολικος αριστερά που δεν μπορούσα ούτε να κουνηθω, από τότε με έπιανε κάθε μέρα και μετά πήγαινα τουαλέτα πέρναγε αλλά μια ανυσυχιαβειχα στη κοιλια. Άλλες φορές με έπιανε μετά το φαγητό, για μήνες.... Πήγα γιατρό τότε, έκανα ότι εξετάσεις φαντάζεστε μου είπε να πάω διακοπές τίποτα δεν έχω. Τώρα χρόνια μετά με έπιασε πάλι, πριν μήνες το Μάιο έκανα εξετάσεις και είπε ο γιατρός εάν είναι όλες οκ έχεις κολίτιδα. Βγήκαν καθαρες, δοξα το θεο αλλά φοβόμουν να φαω κάτι γιατί με έπιανε χαμηλά σαν σφηξιμο είχα και το άγχος... Μου πέρασε πολύ καιρό, πρόσφατα μετά το φαει με πιανει πάλι αριστερά πονος με χτύπαγε στο στομάχι, μέχρι που πήγα τουαλέτα. Πήρα ένα σπασμολυτικο και τέλος. Πολύ δύσκολο για όσους έχουν διότι όλη μέρα σκέφτεσαι και αν βγω έξω και με πιάσει??? Τι κάνω?? Που θα βρω τουαλέτα?? Άλλο θέμα σοβαρό παιδιά είναι η ψυχη η οποία επιδρά. Αν δεν έχουμε ταραχη από κάτι που μπορεί να συμβαίνει και είμαστε ήρεμοι τότε είναι οκ, εγώ πέρασα δύσκολα ψυχολογικά πολλούς μήνες με κάτι ιστορίες εκτός οικογένειας αλλά καλών φίλων μάλλον γιαυτο με ξαναπιάσε.Εχεις κάποια παρόμοια συμπτώματα??? Επίσης με το που θα ακουσω κάτι αρνητικό με πιανει επιτόπου σφίξιμο στη κοιλια και αρχίζει ένα είδος νευροπονου στο σημείο στομαχι κοιλια... Απίστευτο. 

Ειναι πλεον γνωστο οτι το εντερικο νευρικο συστημα ειναι ο δευτερος εγκεφαλος του σωματος μας και επικοινωνει με τον εγκεφαλο της κεφαλης. Οτιδηποτε συμβαινει στο σωμα μας ειναι η αλληλεπιδραση με εξωγενεις παραγοντες (και το αντιθετο). Κανενα συστημα δεν ειναι αυτονομο, ολα επηρεαζονται και εξαρτιωνται μεταξυ τους. Αν δεν λυσεις την ριζα του αγχους, τοτε το θεμα δεν θα λυθει ποτε. Τα σπασμολυτικα ειναι απλα τα "παυσιπονα", κουκουλωνουν το συμπτωμα, δεν θα θεραπευσουν την αιτια, το αγχος θα συνεχιζει να υπαρχει μεχρι το σωμα σου να σου δωσει παλι καποιο αλλο προειδοποιητικο σημαδι. Θα ηταν καλη ιδεα να βρεις καποιον ψυχοθεραπευτη, ιδανικα με ειδικευση στην διαχειριση του αγχους με διανοητικες μεθοδους (διαλογισμο, ενσυνειδητοτητα, ηχοθεραπεια κλπ), ισως να διαβασεις καποιο αντιστοιχο βιβλιο, να ξεκινησεις καποια ασκηση πχ περπατημα. Επισης, προτιμησε τροφες πλουσιες σε προβιοτικα (γιαουρτι, κεφιρ, αριανι, τουρσι) και πρεβιοτικα (φρουτα, λαχανικα, οσπρια) και απεφευγε τελειως τα επεξεργασμενα. Σου ευχομαι να το ξεπερασεις :)

 

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα:)

 

διανύω τον τρίτο μήνα της κύησης και υποφέρω από συνεχόμενο πρήξιμο, φούσκωμα στην κοιλιά. Ό,τι και να φάω, όσο νερό και να πιω δεν βελτιώνεται η κατάσταση.  Από προχτές ξεκίνησα και σίδηρο και φοβάμαι ότι θα χειροτερέψει. Υπάρχει άλλη κοπέλα που είχε κάτι παρόμοιο; Πώς το αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...