Recommended Posts

κοριτσια μου τι κανετε?εγω αφηστε εχω δυο μερες με εχει πεθανει το εντερο,ειχα παντα προβλημα,οχι δυσκοιλιοτητας,το αλλο,αλλα τωρα με την εγκυμοσυνη εχει μεγαλωσει το προβληματακι;)!προχθες το βραδυ με περνουσαν σουβλιες αρηστερα και κατεληγαν στο ορθο και ανακουφιζομουν ξερετε πωσ,πηρα τη γιατρο και μου ειπε να αυξησω το μαγνησιο.εχθεσ με ξανα επιασε το βραδυ που χαλαρωνα και σημερα παλι,αλλα δεν ειδα η γιατρος μου να το παιρνει πολυ σοβαρα.λετε να μου παταει το μωρακι μου το εντερο?αυτο παντωσ εινια μια χαρα,ολη μερα κλωτσαει!!το παθαινει καμοια σασ??

qH8Hp3.png

z4RLp2.png

Διαφημίσεις

εχω αγχος γενικα,αλλα τωρα το αγχος μου το ξερεις το αλλο....!!τι αγωγει παιρνει?και εγω οταν γεννησω και τελειωσω με το θηλασμο με το καλο,πρεπει να παω σ γαστρεντερολογο οπωσδηποτε γιατι δεν παει αλλο!απλα το θεμα ειναι τωρα με την εγκυμοσυνη εχω πεθανει στον πονο και δεν μπορω να κανω τιποτα!

qH8Hp3.png

z4RLp2.png

κ εμενα τις προαλλες με επιασε κολικος χωρις να εχω δυσκοιλιοτητα ή κατι αλλο, ισα-ισα το αντιθετο απλα ειναι απ την εγκυμοσυνη. μου εδωσε γιουτοπαρ αλλα δεν τα μπορουσα μου εφερναν δυσφορια και ετσι πηρα τα μπουσκοπαν που μου τα εδωσε απο την αρχη για να μενει χαλαρη η μητρα. ηρεμια, ξεκουραση και νερο μπολικο, ολα θα περασουν.

καλημέρα! θα έλεγα να κοιτάξεις μήπως σε πειράζει κάτι από αυτά που τρως. εγώ για παράδειγμα κατάλαβα ότι μου δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα με κολικούς το γάλα και το γιαούρτι. ακόμη και το γάλα με λιγότερη λακτόζη!

όταν τα έβγαλα από την διατροφή μου δεν ξαναέπαθα κολικούς και είμαι μια χαρά.

δυσκοιλιοτητα δεν εχω,μια χαρα ειμαι!αλλα μ εχει πεθανει το ατιμο,απλα η γιατρος μου ειπε να ανεβασω το μαγνησιο που ηδη επαιρνα!να δοκιμασω ενοεις μονη μου τι με πειραζει και τι οχι?η κανεισ καποια εξεταση?το γαλα στην εγκυμοσυνη κριμα δεν ειναι και τα γαλακτοκομικα να τα κοψω??

qH8Hp3.png

z4RLp2.png

kai egw pernaw ta idia to entero mou me exei pethanei twra eimai bebaia ligo kalhtera kai emena mou anebase to magnsio kai oatn ponousa mou elege na parw buscopan kai egw twn rwthsa ti mporw na kanw alla mou eipe etsi einai thelei upomonh kai polu nero twra eimai sto 17 ebdomada alla o ponos panta uparxei lido eidika otan einai na paw ntoualeta kamia fora me kanei to entro mou na xorophdaw pou lei o logos.Prospathhe na eisai xalarh kai mhn polu to skeftesai.

ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΜΕΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΣΟΥΒΛΙΖΟΥΝ. ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ( ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΡΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΩ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΓΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΛΙΠΑΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ( ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ. ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΚΟΛΙΚΟΣ.

ib7Tp2.png

κολικους στο εντερο!!!!αχχχχχχχχχχχ!!!και εγω υποφερω...ειδικα αν φαω πολλα πρασινα μαζεμενα....(σαλατες,φασολακια αρακα)πεθαινω...οπως επισης αν αγχωθω ή αν πιω νερο εκτος Αθηνας...αφου στις διακοπες κυκλοφορω παντου με εμφυαλωμενο...!!!!!!!!!

το ειπα στο γιατρο γιατι η εξυπνη φοβηθηκα μηπως καθως πρηζετε παραπανω η κοιλια μου πιεζετε το μωρο, ή αν οι πονοι το στρεσαρουν....!!!αλλα ο γιατρος δεν ανησυχησε μου ειπε πως αν το ειχα απο πριν..θα μου συμβαινει και τωρα...υπομονη μου ειπε...αν δεν αντεχω να πινω μπουσκοπαν..αλλα καλο θα ηταν να τα αποφευγω!!!!αυτα..........

και εγω μου φαινεται μετα απο εγκυμοσυνη και θηλασμο θα πρεπει να παω επιιτελους σε γαστρεντολογο......!!!!!!!!:?:?:?:?

BYMup3.png

Καλησπέρα σας εγκυούλες. Είναι η πρώτη φορά που αναρτώ κάτι εδώ και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή.

Έχει τώρα μια εβδομάδα που νιώθω να το πω γουργουρητά που τα νιώθω αλλά δεν ακούγονται να το πω συσπάσεις εντέρου ( πρώτη φορά νιώθω έτσι) ή συσπάσεις μήτρας. Δεν μπορώ να διακρίνω γιατί είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη( είμαι 23 εβδομάδων) και έχω πανικοβληθεί. Εμφανίστηκε ξαφνικά και δεν ξέρω τι είναι. Τουαλέτα όταν πάω , από τότε που εμφανίστηκε αυτό , μια έχω δυσκοιλιότητα μια σαν διάρροια περισσότερο βέβαια δυσκοιλιότητα, και δεν ηρεμεί αυτό που νιώθω σαν συσπάσεις ακόμα και μετά την τουαλέτα. 

Βρίσκομαι Γερμανία και εδώ είναι τελείως διαφορετικό το σύστημα από ότι στην Ελλάδα . Σου κλείνουν ραντεβού μια φορά το μήνα και αν, και αν χρειαστείς κάτι νωρίτερα πας νοσοκομείο. Αλλά δεν θέλω να πάω διότι τόσος χαμός που γίνεται εκεί χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα . Εάν κάποια ξέρει ή το έχει βιώσει ας μου απαντήσει.

Υ.Γ καμιά φορά δεν είχα συσπάσεις εντέρου πριν την εγκυμοσύνη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Διαφημίσεις

Γειά σας, δείτε και τα θέματα που τοποθετήσαμε στο tag  "έντερο"

https://parents.org.gr/forum/tags/έντερο/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

6 ώρες πρίν, Δήμητρα Τρ. είπε:

Καλησπέρα σας εγκυούλες. Είναι η πρώτη φορά που αναρτώ κάτι εδώ και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή.

Έχει τώρα μια εβδομάδα που νιώθω να το πω γουργουρητά που τα νιώθω αλλά δεν ακούγονται να το πω συσπάσεις εντέρου ( πρώτη φορά νιώθω έτσι) ή συσπάσεις μήτρας. Δεν μπορώ να διακρίνω γιατί είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη( είμαι 23 εβδομάδων) και έχω πανικοβληθεί. Εμφανίστηκε ξαφνικά και δεν ξέρω τι είναι. Τουαλέτα όταν πάω , από τότε που εμφανίστηκε αυτό , μια έχω δυσκοιλιότητα μια σαν διάρροια περισσότερο βέβαια δυσκοιλιότητα, και δεν ηρεμεί αυτό που νιώθω σαν συσπάσεις ακόμα και μετά την τουαλέτα. 

Βρίσκομαι Γερμανία και εδώ είναι τελείως διαφορετικό το σύστημα από ότι στην Ελλάδα . Σου κλείνουν ραντεβού μια φορά το μήνα και αν, και αν χρειαστείς κάτι νωρίτερα πας νοσοκομείο. Αλλά δεν θέλω να πάω διότι τόσος χαμός που γίνεται εκεί χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα . Εάν κάποια ξέρει ή το έχει βιώσει ας μου απαντήσει.

Aν νιώθεις την κοιλιά να "πετρώνει" ή έχεις πόνους που δεν είναι συνηθισμένοι, πόσο μάλλον αν είναι περιοδικοί, πρέπει να μιλήσεις άμεσα με γιατρό. Ελπίζω να μην είναι τίποτα.

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, Δήμητρα Τρ. είπε:

Συμφωνώ με την Αργκ , πρέπει να το δεις σε γιατρό. Ακόμα και αν μια κοπέλα σου πει ότι και αυτή είχε κάτι παρόμοιο, πάλι δε μπορείς να το αφήσεις χωρίς να το δεις,η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και δε μπορείς να ξέρεις σε τι οφείλεται . Περαστικά εύχομαι και όλα καλά!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από fairytale,
        Καλησπέρα.

Κάναμε χθες τη Β' επιπέδου και ενώ όλα μας τα βρήκε πολύ καλά, είδε στον υπέρηχο οτι το μωράκι μας έχει υπερηχογενές έντερο, το οποίο είναι ένας απο τους δείκτες της τρισωμίας 21 (σύνδρομο down).
        Δε μου συνέστησε αμνιοκέντηση λόγω μικρής ηλικίας (26) και λόγω του οτι για να προχωρήσουμε σε αμνιοκέντηση θα έπρεπε να βρει τουλάχιστον ένα ακόμη δείκτη της τρισωμίας θετικό.
        Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα αυτό? και κυρίως σε κάποια που να της έτυχε και να έχει γεννήσει το μωράκι της υγιές?
        Έχω καταστεναχωρηθεί απο την ώρα που μας το είπε...οτι μπορέσετε να μου πείτε θα με βοηθήσει πολύ.
      • Από andrian,
        και εκει που εισαι στα ουρανια και κοιτας μεσα απο το μονιτορ κατι ομορφα πατουσακια ερχεται μια ερωτηση κεραυνος απο την γυναικολογο-Εξεταση για κυστικη ινωση εχετε κανει???
        και μετα περνουν εσενα και το συζυγο στο γραφειο και σου εξηγουν οτι το μωρακι σου κατα την β-επιπεδου βρεθηκε οτι εχει ηπιας μορφης υπερηχογενες εντερο που υποδηλωνει κυστικη ινωση ή καποιο συνδρομο,οπως DOWN.
        Kαι αμμεσα ξαναμπαινεις σε εκει το φρικτο δωματιο του Αλεξανδρας και ερχεται ενας εμβρυοκαρδιολογος και ελεγχει επι 45 λεπτα την καρδουλα του μωρου...
        Και η καρδουλα δεν εχει τπτ...
        Αργησα να ανασυγκροτηθω,να παρω δυναμεις...ηθελα αμεσα αμνιοπαρακεντηση-και η γυναικολογος-...Ειτε σε εξωτερικο ιατρειο με 400-500 ευρω ,ειτε η γυναικολογος θα εβαζε τα μεγαλα μεσα για το Χωρεμειο με 280 ευρω..
        Ο αντρας μου πιο ψυχραιμος γιατι νοσει απο μεσογειακη και τα εχει δει ολα στη ζωη του,μου προτεινε να μιλησουμε με την αιματολογο μας πρωτα στο Λαικο,η οποια μας βρηκε τροπο να κανουμε την εξεταση για ινοκυστικη αμεσα και να εχουμε τα πρωτα αποτελεσματα σε 7 μερες.
        Η ψυχολογια μου ειναι χαλια...ωρες-ωρες κλαιω,ωρες-ωρες γελαω,κανω φιλοτιμες προσπαθειες να φτιαξω το κεφι του αντρα μου και να του πω οτι δεν ειναι τπτ,να του δωσω απο το κουραγιο που δεν εχω...
        μετραω τις μερες σαν φανταρος και για να βγουν τα αποτελεσματα απο την ινοκυστικη αλλα και για να ξανακανω υπερηχο μηπως και το υπερηχογενες εχει φυγει...
        και αν δεν φυγει?να κανω αμνιοπαρακεντηση????και αυτα τα χρηματα πως τελιωνουν τοσο γρηγορα???
        τοσα χρονια δε μπορουσαμε να κανουμε παιδακι,και ηρθες εσυ βρε μικρουλι να μας κανεις τοσο μα τοσο χαρουμενους....μη μας παρεις στιγμη χαρας πισω θεε μου....
      • Από D1M1TRA,
        Κορίτσια Καλησπέρα,
        Είμαι νέο μέλος και χαίρομαι που έρχομαι στην παρέα σας.
        Είμαι 23 ετών, έγκυος στην 20 εβδομάδα. Χτες πραγματοποίησα τον Β υπέρηχο, όπου και ο γιατρός μου είπε πως όλα είναι καλά.
        Μου έκανε μια αναφορά κατα τη διάρκεια του υπερήχου, για υπερηχογενές έντερο, και στην ερώτηση μου εάν είναι κάτι το σοβαρό, μου απάντησε ότι "δεν είναι τίποτα παθολογικό ,τίποτα το σοβαρό, 3 στους 10 γεννιούνται έτσι".
        Σημειώνω ότι εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκα, αυχενική (11η εβδομάδα) και τεστ Α (18η εβδομάδα) βγήκαν υπέροχες.
        Μπορώ να εμπιστευτώ το γιατρό όταν διαβάζω στο ιντερνετ τοσο τρομακτικα πραγματα για το υπερηχογενες εντερο? Εχει τυχει παρομοιο περιστατικο σε καποια απο εσας? Εχω α γ χ ω θ ε ι..
      • Από cow,
        Κορίστια γειά....εύχομαι σε όλες καλή γέννα.Θέλω την βοήθεια σας για συμπαράσταση....είμαι τέλος 5ου μήνα...υποφέρω από το έντερο (από την αρχή) με δυσκοιλιότητα, τυμπανισμό, βάρος χαμηλά. Έκανα υπέρηχο και μου είιπαν πως είναι σίγουρα από το έντερο ( έχω και σπαστική κολίτιδα!!!). Πίνω ένα ελαφρύ καθαρτικό που μου είπε ο γυναικολόγος, υπόθετα γλυκερίνης....αλλά τα κόπρανα ελάχιστα και το βάρος-πόνος πόλυ. Μου είπε ο γυναικολόγος για Βuscopan αλλά τα φοβάμε για την εγκυμοσύνη.....Τα πίνει καμιά από έσας? Την βοήθησαν? Υποφέρει καμιά άλλη ....την βοηθάει τίποτα αλλό?Περιμένω....και έχει και ανυπόφορη ζέστη....Άντε και με το κάλο!!!
      • Από krista79,
        Καλημέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα! Εγώ είμαι στη 18η βδομάδα και έχω το εξής πρόβλημα : Από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω ένα ψιλοπρόβλημα με το έντερο αλλά τις τελευταίες μέρες δεν ξέρω τί συμβαίνει... Πριν λίγες μέρες έφαγα φακές και τί το'θελα.... Την επόμενη μέρα με έπιασε ένας σφάχτης κάτω αριστερά ανυπόφορος. Ο γιατρός μου είπε ότι αφού είναι μόνο αριστερά είναι το έντερο που ερεθίστηκε από τις φακές. Μου είπε να κόψω το σίδηρο για 2-3 μέρες να δούμε. Από χτες το απόγευμα όμως - κι ενώ μου είχε περάσει σχεδόν εντελώς - με έπιασε ένας συνεχής και έντονος πόνος στην κοιλιά κάτω από τον αφαλό και μέχρι κάτω χαμηλά που με έχει τσακίσει. Όλο το βράδυ υπέφερα πολύ και τώρα σαν να ηρέμησε λίγο. Ταυτόχρονα έχω πολύ φούσκωμα στην κοιλιά λες και είμαι ετοιμόγεννη και αέρια αρκετά (sorry κιόλας). Πήγα στην τουαλέτα και μετά μου ηρέμησε για λίγα λεπτά αλλά μετά με ξαναέπιασε το ίδιο μέχρι και πριν λίγο.
        Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά επειδή πέρασα μια φρικτή βραδιά και λόγω προηγούμενης αποβολής φοβάμαι πολύ, θα ήθελα τη βοήθειά σας αν κάποια έχει περάσει κάτι παρόμοιο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
      • Από Zouzoumama,
        Καλησπέρα.ειμαι στη 15 εβδομάδα και πάσχω από σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (κολλητιδα)υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που να είχε η να έχει το ίδιο θέμα?Πως το αντιμετωπίσατε?Επιτρέπονταν κάποιο φάρμακο?