Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτισμος...και τωρα τι κανουμε?


Recommended Posts

λεγοντας μπορα εννοω οτι η δυσκολη φαση θα περασει...με τη σωστη καθοδηγηση το παιδι μπαινει σε προγραμμα και ολο και βελτιωνεται η κατασταση του...σιγουρα ο δρομος ειναι μακρυς και δυσκολος αλλα αν η οικογενεια ειναι δεμενη τοτε ολα θα πανε καλα.....το εζησα και το ζω με τον ανηψιο μου...ειναι ενα υπεροχο παιδι και ειλικρινα το καμαρωνω!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Xristinio, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Σε μερικές περιπτώσεις η μπόρα είναι μόνιμη... δυστυχώς. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και το πώς θα εξελιχθεί εξαρτάται κυρίως από παράγοντες όπως η γενικότερη νοημοσύνη και η γλωσσική του ικανότητα. Το επισημαίνω για να μην αισθάνονται άσχημα όσες μανούλες δεν βλέπουν τη βελτίωση που επιθυμούν παρόλες τις προσπάθειές τους.

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι η αρμονία στην οικογένεια βοηθάει, όπως επίσης και η έγκαιρη θεραπευτική παρέμβαση από τη νηπιακή ή και προνηπιακή ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω "μοδα" δεν εννοω οτι ολοι ξαφνικα εμφανιστηκαν να εχουν αυτισμο απο το πουθενα. εννοω αυτο που ειπε και η κοπελα πιο πανω. το οτι η λεξη αυτισμος ειναι πλεον παντου γυρω μας και μονο απο εδω μεσα να κρινετε ποσε κοπελες τρεχουν πανικοβλητες και ψαχνονται γιατι διαβασαν ενα συμπτωμα, ενα σημαδι, το εχουν και τα παιδια τους αυτο ηταν τελειωσε το παιδι τους εχει αυτισμο...

 

οσο για τις λαθος διαγνωσεις μην ειστε τοσο σιγουρες δυστυχως.... εχω δυο περιπτωσεις στον κυκλο μου με λανθασμενη διαγνωση περι αυτισμου. το ενα παιδακι μαλιστα πηγε και σε ειδικο σχολειο μεχρι να αποδειχτει οτι δεν ειχε τιποτα και τζαμπα εφαγε το λουκι....

 

ποτε δεν ξερετε σε τι γιατρο θα πεσετε γι αυτο ελεγα οτι πρεπει να σιγουρευτει καποιος. οχι να παει σε δεκα γιατρους που θα του χαιδεψουν τα αυτια. να παει στους καταρτισμενους επιστημονες που εχουν την αρμοδιοτητα να βγαλουν τετοια διαγνωση

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Xristinio, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Σε μερικές περιπτώσεις η μπόρα είναι μόνιμη... δυστυχώς. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και το πώς θα εξελιχθεί εξαρτάται κυρίως από παράγοντες όπως η γενικότερη νοημοσύνη και η γλωσσική του ικανότητα. Το επισημαίνω για να μην αισθάνονται άσχημα όσες μανούλες δεν βλέπουν τη βελτίωση που επιθυμούν παρόλες τις προσπάθειές τους.

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι η αρμονία στην οικογένεια βοηθάει, όπως επίσης και η έγκαιρη θεραπευτική παρέμβαση από τη νηπιακή ή και προνηπιακή ηλικία.

 

σιγουρα η καθε πειριπτωση ειναι διαφορετικη κι εγω να κρινω απο τη δικη μας που τελικα το παιδακι εχει πολυ καλη εξελιξη......σιγουρα οταν δεν ανηκεις στην πολυ αμεση οικογενεια(μαμα μπαμπας)να βλεπεις τα μισα απ'οσα συμβαινουν.....οπως και να εχει ευχομαι σε ολες τις μανουλες που βιωνουν μια τετοια κατασταση να εχουν πολυ υπονονη, επιμονη, και πολυ πολυ αγαπη (που ειμαι σιγουρη οτι αυτη ηδη υπαρχει)για τα παιδακια τους....η διαφορετικοτητα αυτον των παιδιων δεν τα κανει λιγοτερο αξιαγαπητα απο τα υπολοιπα...μιλαω για τον κοινωνικο περιγυρο και τουλαχιστον για τους νοημονες ανθρωπους......

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ 3 ΑΛΛΑ ΑΠΟ 18 ΜΗΝΩΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΥΤΙΣΜΟΥ.

Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 2-3 ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ...

ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΑΣΜΑ ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ..

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΠΗΓΕΝΕ Η ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΙΚΟ ΣΤΗΝ Κ ΓΕΩΡΓΙΤΣΗ Η ΣΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΕΙΝΕΙΟΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΝΟΙΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΣΤΟΝ Κ ΤΣΑΚΙΡΗ ΑΝΑΠΤΙΞΙΟΛΟΓΟ... ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΡΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ Κ.Τ.Λ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ Κ ΕΡΓΟ ΕΙΔΗΚΗ ΔΙΑΠΕΔΑΓΩΓΙΣΗ Κ,Τ,Λ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΦΟΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ Κ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΝΧΡΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ... ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΡΩΤΗΣΕ ΜΕ...

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ Κ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ ΠΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! Επειδη ασχολουμε με το θεμα του αυτισμου και της ειδικης αγωγης γενικοτερα, θα ηθελα να σας πω οτι το θεμα του αυτισμου ειναι καπως παρεξηγημενο! Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις αυτισμου και σε καμια περισπτωση δεν μπορουμε να γνωριζουμε εκ των προτερων την εξελιξη του καθε παιδιου. Εχω ασχοληθει με δυο διαφορετικα παιδια που ειχαν τελειως διαφορετικη εξελιξη, το ενα ειχε μια πολυ σημαντικη προοδο( αναλογη της αυτιστικης καταστασης που βρισκοταν) και το αλλο εμεινε στασιμο. Σιγουρα για ολες οι μανουλες που εχουν παιδι με αυτισμο, πρεπει να το παρουν αποφαση οτι πλεον η ζωη τους θα αλλαξει. όμως η εργασια μου στα αυτιστικα παιδια μου εχει δειξει, οτι αφενος η οικογενεια θα πρεπει να προσαρμοσει τη ζωη της γυρω απο αυτο το παιδι κ αφετερου κ το κυριοτερο κατ΄εμε να το βοηθησει. Παντως σαν γενικη αρχη ειναι οτι καμια περιπτωση αυτισμου δεν ειναι ομοια με καμια αλλη. Για οποιες αποριες ειμαι στη διαθεση σας.

Σοφια

Link to comment
Share on other sites

Λόγο δουλειάς, είμαι λογοθεραπεύτρια, γνωρίζω κάποια θέματα για τον αυτισμό.

...............................................................................................

Καλύτερα να σε στείλει κάπου μία φίλη/γειτώνισσα που έχει κάνει λογοθεραπεία το παιδί της και είναι ικανοποιημένη (όχι απαραίτητα για το ίδιο πρόβλημα) παρά κάποιος γιατρός ή επιτροπή που έχει πάρει τη μίζα του.

 

 

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια

ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

 

Πολλοί γιατροί παίρνουν μίζες απο κάποια κέντρα

(όχι όλοι φυσικά)

και οι "λανθασμένες" διαγνώσεις....πάνε σύννεφο!! :evil:

 

Προσοχή λοιπόν στον γιατρό/αναπτυξιολόγο που θα επιλέξετε

και να πάρετε οπωσδήποτε και δεύτερη γνώμη!

 

(Σας μιλάω απο προσωπική εμπειρία :wink:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες τις μαμαδες...στελνω δυναμη σε ολες τις μανουλες που δινουν τον αγωνα τους γιατα παιδακια τους...ολα να πανε καλα ευχομαι..

 

 

θα ηθελα να ρωτησω ,,,,,ο γιοκας μου ειναι 10 μηνων ...πλεον κανουμε καθε μερα ολο και καινουργια πραγματα...η ερωτηση μου ειναι μπορω να προλαβω καταστασεις???μπορω να ''προπονω'' απο τωρα το μυαλο του κ τις κινησεις ????η'ολα ειναι απο γεννηση και βγαινουν στην πορεια???μπορει να ειναι ολα καλα τωρα και σε 6 μηνες να παρουσιασουμε Αυτισμο????

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να προλάβεις τον αυτισμό. Ούτε να τον θεραπεύσεις προπονώντας το μυαλό και τις κινήσεις του παιδιού. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι σε επαγρύπνηση για την περίπτωση που διαπιστώσεις ενδείξεις αυτισμού, ώστε να αντιδράσεις το συντομότερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν μπορείς να προλάβεις τον αυτισμό. Ούτε να τον θεραπεύσεις προπονώντας το μυαλό και τις κινήσεις του παιδιού. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι σε επαγρύπνηση για την περίπτωση που διαπιστώσεις ενδείξεις αυτισμού, ώστε να αντιδράσεις το συντομότερο δυνατό.

 

ευχαριστω γιατην απαντηση...απο ποτε αρχιζουν οι ενδειξεις????ειναι κληρονομικο???

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει πού οφείλεται. Οι ενδείξεις συνήθως από τον 18ο μήνα και μετά. Το πρώτο που προσέχεις είναι αν κάνει καλή βλεματική επαφή. Δες τι έχουν γράψει και τα κορίτσια πιο πάνω σε αυτό το ποστ και σε άλλα για τον αυτισμό.

 

Πάντως μην τρελαίνεσαι, δεν είναι τόοοοοσο συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γιατην απαντηση...απο ποτε αρχιζουν οι ενδειξεις????ειναι κληρονομικο???

 

Οι ενδείξεις ξεκινάνε από 18 μηνών αλλά η διάγνωση μπορεί να γίνει μετά τα 2 μόνο όταν υπάρχουν πολύ έντονα χαρακτηριστικά του αυτισμού αλλιώς μετά τα 3.

Εαν είναι κληρονομική? Δεν το γνωρίζω αλλά δεν νομίζω....

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ερευνες στο εξωτερικό έχουν δείξει ότι μπορεί να εμφανιστούν πρώιμα σημάδια κι από τον 6ο μήνα. Φυσικά κανείς δεν θα δώσει διάγνωση σε τόσο μικρή ηλικια αλλά μπορεί να είναι "υποψιασμένος" και να παρακολουθεί την πορεια του παιδιού. Οσο νωρίτερα ξεκινησουν οι θεραπείες τόσο καλύτερα πηγαίνει. Πολύ υπομονή χρειάζεται όμως. Και δύναμη από τους γονείς. Εχω στο περιβάλλον μου παιδάκι με αυτισμό. 18 μηνων το καταλάβαν και πλέον είναι πολύ καλά. Εχει φτάσει σε πολύ καλό επιπέδο. Ομως έπεσε τρομερή δουλειά από την οικογένεια. Αυτό που ξέρω και θέλω να σας πω είναι ότι έχουν περαστει πολλές νομοθεσίες και πλέον παρέχονται αρκετά πράγματα από το κράτος. ακόμα και συνοδό για το σχολείο παρέχουν στα παιδιά. ψαξτε τα διακιώματα του παιδιού. Υπάρχει νομίζω και οργάνωση για τον αυτισμό που μπορούν να σας ενημερώσουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτισμός:είναι μια διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή, που χαρακτηρίζεται από μειωμένη κοινωνική αλληλεπίδραση και επικοινωνία, καθώς και από περιορισμένη, επαναλαμβανόμενη και στερεότυπη συμπεριφορά.Για να το πω πιο απλά είναι μια τεράστιαααα κουβέρτα που περιλαμβάνει εκατοντάδες διαφορετικές περιπτώσεις και για αυτό δεν μπορεί να υπάρξει κάποια μορφής θεραπεία. Στην Αμερική υπάρχουν σταθμησμένα τεστ τα οποια μπορούν να δείξουν αν το παιδί έχει αυτισμό ή όχι από την ηλικία των 6 μηνών και ένα έμπειρο ματι μπορεί να δει αν κάποιος είναι μέσα στο φάσμα του αυτισμού ή όχι . Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πολλά σταθμισμένα τεστ και έτσι το έργο των επαγγελματιών δυσκολευει αρκετά.Τα παλαιότερα χρονια αυτά τα παιδιά κλείνονταν στα ιδρύματα, στα ψυχειατρεια και στα υπογεια των σπιτιών. Σήμερα λέμε οτι μπορούμε να τα εκπαιδευσουμε και να κυκλοφορούμε μαζι τους στο δρόμο.

Υπάρχουν σημαδια που μπορούν να κινητοποιήσουν τους γονείς και να πάνε σε καποιον ειδικό. Πρόσφατα είδα και στην τηλεόραση μια διαφήμηση σχετικά με τον αυτισμό και κάποια από τα χαρακτηριστικά που παρουσιάζει ένα παιδί με αυτισμό.

Οσο αναφορά την εξέλιξη αυτών των παιδιών εξαρτάται από το πόσο βαριά είναι η μορφή του αυτισμού. Εργάζομαι σε ειδικό δημοσιο σχολείο και έχουμε παιδιά υψηλά λειτουργικά που μπορουν να κανουν πολλά πράγματα μόνα τους αλλά και παιδιά που δυσκολευονται ακόμα και στα βασικά πράγματα.. Καλό είναι να ξεκινάει η οποιαδίποτε μορφής εκπάιδευσης από μικρή ηλικία -πρώιμη παρέμβαση- και να συνεχιζεται σε ειδικά νηπιαγωγεία , ειδικά δημοτικα σχολεια και σχολεια δευτοροβαθμιας εκπαιδευσης.

Υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι επικοινωνιάς όπως είναι η ΜΑΚΑΤΟΝ, ΤΕACCH, PECS, ABA, κα που βοηθούν τα παιδιά στο να μπορούν να επικοινωνήσουν . Υπάρχουν δημοσια διαγνωστικά κέντρα ΚΕΔΔΥ και καλοί γιατροί-αναπτυξιολογοι στο Παιδων Πεντελης.

Επίσης όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί επαγγελματίες .

Υπαρχουν ταινίες που αφορούν την διαφορετικότητα και σχετίζονται με τον αυτισμό όπως

I am SAM, Temple Grandin, mary and max και άλλες .

Τελος ο αυτισμόε δεν είναι πυρετος που παίρνουν κάποιο φαρμακο και μας περνάει. Μαθαίνουμε να ζουμε μαζί με τον αυτισμό.Καλό κουράγιο στις οικογένειες και να θυμάστε ότι πάντα θα βρεθεί κάποιος σο δρόμο σας να σας στηρίξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερευνες στο εξωτερικό έχουν δείξει ότι μπορεί να εμφανιστούν πρώιμα σημάδια κι από τον 6ο μήνα. Φυσικά κανείς δεν θα δώσει διάγνωση σε τόσο μικρή ηλικια αλλά μπορεί να είναι "υποψιασμένος" και να παρακολουθεί την πορεια του παιδιού. Οσο νωρίτερα ξεκινησουν οι θεραπείες τόσο καλύτερα πηγαίνει. Πολύ υπομονή χρειάζεται όμως. Και δύναμη από τους γονείς. Εχω στο περιβάλλον μου παιδάκι με αυτισμό. 18 μηνων το καταλάβαν και πλέον είναι πολύ καλά. Εχει φτάσει σε πολύ καλό επιπέδο. Ομως έπεσε τρομερή δουλειά από την οικογένεια. Αυτό που ξέρω και θέλω να σας πω είναι ότι έχουν περαστει πολλές νομοθεσίες και πλέον παρέχονται αρκετά πράγματα από το κράτος. ακόμα και συνοδό για το σχολείο παρέχουν στα παιδιά. ψαξτε τα διακιώματα του παιδιού. Υπάρχει νομίζω και οργάνωση για τον αυτισμό που μπορούν να σας ενημερώσουν

 

αχ,, σε ηλικια 6 μηνων μωρακι δικων μας φανταζε στα ματια μας τοσο αλλοκοτο

πολλοι ελεγαν ελα μωρε

η γιαγια μου μου ελεγε, αχ κουκλα μου εχω μεγαλωσει παιδια και παιδια δεν ειναι καλα το παιδι και θα το θυμηθεις,

επιβεβαιωθηκε η γιαγια κι οχι οι κορες οι γιατροι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Δεν γνωρίζω να βοηθήσω για το θέμα, αλλά ο γιος μου πηγαίνει παιδικό σταθμό στην Παμμακάριστο που είναι σχολείο κυρίως για παιδιά με αυτισμό και έχει παράλληλα παιδικό σταθμό και διάφορες δραστηριότητες για όλα τα παιδάκια. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους, καθώς είναι υπερ-κατάλληλοι για το θέμα εάν θέλεις. Το τηλ τους είναι 22940-96013.

 

Καλή συνέχεια.

5jhbau3mn.png

v0cb8riwy.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΣΑΝ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ..ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 6,5 ΜΗΝΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΙΔΙ Κ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ...ΠΡΙΝ 1-2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΜΠΑΜΠΑΜΠΑΜΠΑ...ΜΑΜΑΜΑΜΑΜΑ....ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΟΥΣΑΜΕ:ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ-ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΜΑ,ΜΑΣ ΦΩΝΑΖΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ...ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΛΕΜΕ:ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΠΡΟΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ''ΜΠΑ'' Κ ΜΕΤΑ ΑΠΛΑ ΚΟΥΝΑ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΤΗΣ ΑΗΧΑ(ΠΡΟΦΕΡΟΝΤΑΣ ΜΠΑΜΠΑΜΠΑΜΠΑ)....Κ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ή ΚΑΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ;ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ; :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!το μωράκι σου είναι πολύ μικρό και δεν μιλάει απλά δοκιμάζει τη φωνή του μπαμπαλίζοντας.Δε νομίζω οτι χρειάζεται να ανυσηχείς για κάτι.Κι εγώ είχα πιστέψει οτι ο γιος μου είπε μπαμπά 6 μηνών αλλά το ξανά είπε όταν χρόνισε,συνειδητά πλέον.!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...