Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστέρηση ακόμη και μετά το χάπι της επόμενης μέρας


Recommended Posts

Καλησπέρα.Επειδη κ γω βρίσκομαι σε παρόμοια θεση(ειμαι στη τριτη ημέρα καθυστέρησης απο την αναμενόμενη)θα ήθελα μια διευκρίνιση.Πηρα το χαπι 2 ώρες μετα το ατύχημα και 5 μέρες μετα είχα μια ελαφριά αιμορραγία.Το αίμα έμοιαζε με της περιόδου στις τελευταίες μέρες της.Αυτη η αντίδραση ειναι φυσιολογική όπως λένε κ οι οδηγιες όταν το χαπι έχει δράσει σωστά.Ειναι πιθανόν να εχω μείνει έγκυος;Εχω αγχωθει πολύ!και πρέπει τώρα να περιμένω περίοδο απο την τελευταία φορά που μου ήρθε η απο τη μέρα που είχα την αιμορραγία;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σας

Παιδια βοηθηστε με

Εχω πιει το χαπι της μερας και μου ρθε περιοδος μετα απο 4 μερες καθυστερηση

Ειχα ξανα επαφη αλλα με προφυλακτικο χωρις να συμβει καμια στραβη και τωρα εχω 15 μερες καθυστερηση

Δλδ η επομενη περιοδος μου ακομα να ρθει εδω και 15 μερες

Υπαρχει περιπτωση αλλαγης του κυκλου;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

Παιδια βοηθηστε με

Εχω πιει το χαπι της μερας και μου ρθε περιοδος μετα απο 4 μερες καθυστερηση

Ειχα ξανα επαφη αλλα με προφυλακτικο χωρις να συμβει καμια στραβη και τωρα εχω 15 μερες καθυστερηση

Δλδ η επομενη περιοδος μου ακομα να ρθει εδω και 15 μερες

Υπαρχει περιπτωση αλλαγης του κυκλου;

 

καλημέρα , με αυτές τις πληροφορίες που μας δίνεις , θα σου συνέστηνα να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας..

Απαντήστε μου έχω ανγχωθει πάρα πολύ... :(

Στης 20 περιμενα να μου έρθει περίοδος και είχα επαφή με τον φίλο μου βράδυ και είχαμε ένα ατύχημα εκεί που τελείωσε έσπασε το προφυλακτικό την άλλη μέρα μετά το απόγευμα ήπια το χάπι της επόμενης μέρας "postinor" και δεν μου έχει έρθει καθολου περίοδος... Έχω 4 μέρες καθυστέρηση.. Μήπως ξέρει κανείς πότε θα μου έρθει???? Τι να κανωω????? :'//:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας..

Απαντήστε μου έχω ανγχωθει πάρα πολύ... :(

Στης 20 περιμενα να μου έρθει περίοδος και είχα επαφή με τον φίλο μου βράδυ και είχαμε ένα ατύχημα εκεί που τελείωσε έσπασε το προφυλακτικό την άλλη μέρα μετά το απόγευμα ήπια το χάπι της επόμενης μέρας "postinor" και δεν μου έχει έρθει καθολου περίοδος... Έχω 4 μέρες καθυστέρηση.. Μήπως ξέρει κανείς πότε θα μου έρθει???? Τι να κανωω????? :'//:confused:

Εφόσον πήρες το χάπι εντός 24ωρου απο την επαφή, δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης. Λογικά έχει διαταραχθεί ο κύκλος σου μπορεί από τη θάλασσα ή και λόγω άγχους. Περίμενε μερικές μέρες ακόμη και αν δε σου έρθει, πάρε μια γνώμη από το γυναικολόγο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κοριτσια,

θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε εσάς εδώ καθώς δεν βγάζω άκρη με της πληροφορίες από το ίντερνετ! Έχω κύκλο 28 ημερών στην 11η ημέρα είχα ελεύθερη επαφή με τον σύζυγο (είχα έντονα υγρα ωορηξιας) μετά από περίπου 18 ώρες έκανα λήψη του χαπιού της επομενης ημερας ellaone. Πιστεύω ότι ήμουν σε ωορηξία το πρόβλημα είναι ότι στο site του συγκεκριμένου χαπιού λέει πως αποτρέπει την ωορηξία εφόσον αυτή δεν έχει συμβεί, ενώ στο διαδίκτυο λέει πως αποτρέπει και την γονιμοποίηση αλλά και την εμφύτευση! Έχω μπερδευτεί αν μπορεί ας μου πει κάποια την γνώμη ή και την εμπειρία της

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Παγώνα, πώς την πάτησες έτσι?

Ελεύθερη επαφή σε μέρες ωορρηξίας και στο καπάκι χαπάκι της επόμενης μέρας?

Ισχύει ό,τι γράφει το φύλλο οδηγιών του φαρμάκου.

Άσε το ιντερνετ και πιάσε το χαρτάκι να διαβάσεις.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, λιγάκι περίεργο αυτό που γράφεις...Το χάπι της επόμενης μέρας που γράφεις οτι πήρες αυτό το μήνα, δε συνάδει με την μέχρι τώρα μεγάλη σου επιθυμία κ λαχτάρα να γίνεις μανούλα....

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμ, λιγάκι περίεργο αυτό που γράφεις...Το χάπι της επόμενης μέρας που γράφεις οτι πήρες αυτό το μήνα, δε συνάδει με την μέχρι τώρα μεγάλη σου επιθυμία κ λαχτάρα να γίνεις μανούλα....

 

Αχ βρε κορίτσια μου το θέλω πολύ, αλλά μόλις μετακόμισα με στο εξωτερικό για να είναι τα πράγματα πιο εύκολα αλλά ακόμα είναι αρχή και καταλαβαινεται..Δε με πειράζει ότι και απ τα δύο συμβεί απλά έμεινα με την απορία.. Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταποκρισή! Το φύλλο λέει αποτρέπει να γίνει η ωορηξία εφόσον αυτή δεν έχει συμβεί τίποτα άλλο επ αυτού οπότε θα κινηθώ με βάση αυτό! Εν το μεταξύ είμαι στη 4η μέρα μετά το χαπι και έχω παρά πολλά υγρά..θα περιμένω! Εύχομαι κορίτσια μου και σε εσάς ότι επιθυμείτε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα,

 

Είναι η 10η ημέρα μετα το χαπι της επομενης ημέρας και έχει 5 μέρες που νιωθω πονακια περιοδου και κραμπες αλλά δεν μου ήρθε ακόμα (σε 8 ημέρες είναι να ερθει) και έχει 3 μερες που μου πονάει το στήθος κάθε μέρα και λίγο παραπάνω συγκεκριμένα σήμερα το νιώθω και βαρύ..Επίσης έχω πολλά κίτρινοπα κολπικα υγρα..Λέτε να μην επιασε;;;

Link to comment
Share on other sites

Θελω κι εγω την εμπειρια σας στο θεμα.ειμαι μετα απο 3η γεννα με πρωτη περιοδο 8/9 το μπεμπη μου τον επιασα περυσι μετα απο ατυχημα σπασμενου προφυλακτικου τη 18η μερα του κυκλου κι ενω ειχα τον μεσαιο μου 8 μηνων.(δεν ειχα παρει χαπι επομενης μερας)εχθες μετα απο την επαφη ανακαλυψαμε οτι το προφυλακτικο παλι ειχε σπασει(14 χρ ειμαι με τον αντρα μου δευτερη φορα που σπαει)μεσα σε μια ωρα ειχα παρει το χαπι.υπαρχει πιθανοτητα αποτυχιας!να πω οτι πιανω ευκολα παιδι και ειμαι και μετα απο γεννα ωστοσο 6η μερα δε μπορει να εχει γινει ηδη ωορρηξία ε?τελικα η αποχη ειναι η καλυτερη αντισύλληψη!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θελω κι εγω την εμπειρια σας στο θεμα.ειμαι μετα απο 3η γεννα με πρωτη περιοδο 8/9 το μπεμπη μου τον επιασα περυσι μετα απο ατυχημα σπασμενου προφυλακτικου τη 18η μερα του κυκλου κι ενω ειχα τον μεσαιο μου 8 μηνων.(δεν ειχα παρει χαπι επομενης μερας)εχθες μετα απο την επαφη ανακαλυψαμε οτι το προφυλακτικο παλι ειχε σπασει(14 χρ ειμαι με τον αντρα μου δευτερη φορα που σπαει)μεσα σε μια ωρα ειχα παρει το χαπι.υπαρχει πιθανοτητα αποτυχιας!να πω οτι πιανω ευκολα παιδι και ειμαι και μετα απο γεννα ωστοσο 6η μερα δε μπορει να εχει γινει ηδη ωορρηξία ε?τελικα η αποχη ειναι η καλυτερη αντισύλληψη!

 

Καλημέρα Έφη,

Αν κατάλαβα σωστά δεν ήσουν και στις "γονιμες- γονιμες" μέρες σου..Αν και υπάρχει πιθανότητα να κάνεις ωορηξία οποιαδήποτε στιγμή του κύκλου..Γιατρός δεν είμαι και η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν είμαι σε καλύτερη θέση αλλά νομίζω ότι εφόσον το πήρες τοσο γρήγορα θα έχει αποτέλεσμα..Όσο για το αν παίζει ρόλο αν είσαι μετά από γέννα δεν γνωρίζω..σίγουρα όμως ο γυναικολογος σου θα ξέρει...Το μόνο που ξέρω είναι ότι αν θηλάζεις θα πρέπει να απέχεις για λίγο από τον θηλασμό...Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημερα, ειμαι 20χρ και ειχα επαφη πριν εναν μηνα ακριβως χωρις χρηση προφυλ, δεν τελειωσε υποτιθεται μεσα μου αλλα επειδη δεν ημουν σιγουρη μετα απο 26 ωρες πηρα το χαπι...(η περιοδος μου μου ειχε τελειωσει πριν μια εβδομαδα πριν την επαφη απο οσο θυμαμαι..), 5 ημερες μετα το χαπι μου ηρθε περιοδος κρατησε αρκετες μερουλες αλλα χωρις μεγαλη ροη...εχει καθυστερηση η περιοδος μου μια εβδομαδα και...εκανα τεστ αλλα βγηκε αρνητικο...μου εχει ανοιξει η ορεξη και σαν να πρηστηκε η κοιλια μ, πειτε μου τν γνωμη σας κοριτσισ μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο φυλλο οδηγιων γραφει οτι μπορει να διαταραχθει ο κυκλος και αφου εκανες τεστ και βγηκε αρνητικο μαλλον δεν εισαι. Αλλα αν συνεχιστει η καθυστερηση εγω θα εκανα αλλο ενα τεστ ή θα πηγαινα στην γυναικολογο μου.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...