Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης με αντισυλληπτικά & χάπι επόμενης μέρας


Recommended Posts

kalispera se olous, eimai ligo kainourgia kai tha ithela tin voitheia sas gia ena polu sumantiko thema.Eixa ksekinisei ta antisuliptika kai apo tin prwti evdomada eixa mia oxi kai toso asfali epafi, tin epomeni pira to xapi tis epomenis kai twra einai i evdomada pou prepei na mou erthei periodos kai eimai mesa sto agxos...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αφου παίρνεις αντισυλληπτικά δεν χρειαχόταν το χάπι της επόμενης μέρας. Αυτός είναι ο σκοπός των αντισυλληπτικών ,να κάνεις ελευθερα σεξ. Η καθυστέρηση είναι απο το χάπι της επομενης μέρας.

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous, eimai ligo kainourgia kai tha ithela tin voitheia sas gia ena polu sumantiko thema.Eixa ksekinisei ta antisuliptika kai apo tin prwti evdomada eixa mia oxi kai toso asfali epafi, tin epomeni pira to xapi tis epomenis kai twra einai i evdomada pou prepei na mou erthei periodos kai eimai mesa sto agxos...

νομιζω οτι απ τη στιγμη που πηρες αντισυλληπτικο δεν ειχες προβλημα...και επειδη εχω παρει κ γω ενα διαστημα η περιοδος μετα το τελευταιο χαπι του μηνα μπορει αν ερθει κ μετα απο 4 με 5 μερες οποτε αναμενεις...αληθεια τωρα δεν ηξερα οτι ενω παιρνεις αντισυλ.μπορεις να παρεις και χαπι επομενης ημερας!ρωτησες γιατρο???αυτο απο μονο του κανει χαλια τη περιοδο και γενικα αναστατωνει το κυκλο απ οσο ξερω δλδ απο φιλες μου..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: το γιατρο σου τον συμβουλευτικες πριν παρεις το χαπι της επομενης μερας δεδομενου οτι περνεις και αντισυλιπτικα ? Μα τα αντισυλιπτικα αυτη την ιδιοτητα εχουνε , περα απο καποιες θεραπευτικες , να λειτουργουνε σαν αντισυληψη για αυτο ε3αλλου τα λενε ετσι . Το χαπι της επομενης ημερας τι στο καλο το ηθελες . Μιλησε με το γιατρο σου παντως .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!Μολις εκανα εγραφη!Πριν λιγο με το αγορι μου ειχαμε ενα ατυχημα-εσπασε το προφυλακτικο.(πρωτη μερα αφου τελειωσε η περιοδος μου).Χρειαζεται το χαπι της επομενης μερας το θεμα ειναι οτι δινεται με συνταγη γιατρου ή οχι;;;;Γνωριζετε;;;Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Μολις εκανα εγραφη!Πριν λιγο με το αγορι μου ειχαμε ενα ατυχημα-εσπασε το προφυλακτικο.(πρωτη μερα αφου τελειωσε η περιοδος μου).Χρειαζεται το χαπι της επομενης μερας το θεμα ειναι οτι δινεται με συνταγη γιατρου ή οχι;;;;Γνωριζετε;;;Ευχαριστω πολυ!

 

εγω παλι απορω γιατι αφηνουν τα μωρα να παιζουν με τους αναπτηρες....

Απο θεμα κυκλου...λιγο δυσκολο να πιασεις μπεμπουλη πρωτη μερα μετα την περιοδο, εκτος κιαν εισαι πολυ καρπερη...Μιας και η ωορηξια γινεται αναλογως τον κυκλο, αν ειναι σταθερος κτλ, κατα την 14η μερα...

Απτην αλλη δεν γραφεις αν παιρνεις αντισυλληπτικα. Γιατι αν παιρνεις τοτε δυσκολευει ακομη περισσοτερο.

Αν παλι οχι, τοτε ειναι καιρος να κανεις μια επισκεψη σε εναν γυναικολογο και να μιλησεις για τις μεθοδους αντισυλληψης και για ολα οσα σε απασχολουν

Παντως το χαπι της επομενης ημερας δεν ειναι καραμελα και λογω παρενεργειων χρηζει χορηγησης. Δηλ. θα πρεπει να στο γραψει ο γιατρος.

Και κατι ακομα...την επομενη φορα, αφου θα εχεις παει στον γυναικολογο και θα εχεις λαβει μετρα αντισυλληψης κτλ, και θα χρησιμοποιησετε και προφυλακτικο παρτε και κανενα καλο...ή παρε και τον φιλο σου μαζι να σας δειξει ο γυναικολογος πως το φορανε...γιατι δεν σχιζουν τοσο ευκολα τα προφυλακτικα:P

Οπως και να χει...καλο ειναι να ενημερωθεις γενικως περι κυκλου, ωορηξιας, μεθοδους αντισυλληψης και εσυ και ο φιλος σου και μετα ...εχετε ολο τον χρονο μπροστα σας να απολαυσετε τον ερωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

καλα και μενα μου εχει τυχει να σπασει προφυλακτικο και ηταν και απο τα καλυτερα.δθο φορες κιολας αλλα εγω δεν ειχα προβλημα γιατι ημουν ηδη παντρεμενη οποτε δεν ειχα παρει χαπι.απλα θελω να πω οτι και προφυλακτικο να φοραει τη κρισιμη στιγμη ας αποτραβιεται!αυτο ειναι το σωστο(συγνωμη για τη παραστατικοτητα)τωρα για το χαπι της επομενης ημερας αν φοβασαι τοσο ρωτα τουλαχιστον το φαρμακοποιο.η αδερφη μου ειχε παρει μια φορα και δεν ειχε προβλημα μετο κυκλο της!αλλα για μια φορα δεν ειναι και καραμελες!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!Γνωριζω οτι αφορα τις μεθοδους αντισυλληψης και οτι αφορα τον κυκλο,δε παυει ομως να υπαρχει μια σχετικη ανησυχια..Τ προφυλακτικα δεν ειναι δυσκολο να σπασουν ομως μια φορα στις τοσες συμβαινει!Το θεμα ειναι οτι ειναι σαββατοκυριακο και η γυναικολογος μου λειπει οποτε αν θελει χρειαζεται συνταγη εγω πως θα τη παρω..

Link to comment
Share on other sites

δε χρειάζεται συνταγή...σε "ατύχημα" που είχα κι εγω πήγε ο άντρας μου και το πήρε απ'το φαρμακείο.απλώς δεν είναι ο,τι καλύτερο και φυσικά είναι λύση έσχατης ανάγκης

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι απορω γιατι αφηνουν τα μωρα να παιζουν με τους αναπτηρες....

Απο θεμα κυκλου...λιγο δυσκολο να πιασεις μπεμπουλη πρωτη μερα μετα την περιοδο, εκτος κιαν εισαι πολυ καρπερη...Μιας και η ωορηξια γινεται αναλογως τον κυκλο, αν ειναι σταθερος κτλ, κατα την 14η μερα...

Απτην αλλη δεν γραφεις αν παιρνεις αντισυλληπτικα. Γιατι αν παιρνεις τοτε δυσκολευει ακομη περισσοτερο.

Αν παλι οχι, τοτε ειναι καιρος να κανεις μια επισκεψη σε εναν γυναικολογο και να μιλησεις για τις μεθοδους αντισυλληψης και για ολα οσα σε απασχολουν

Παντως το χαπι της επομενης ημερας δεν ειναι καραμελα και λογω παρενεργειων χρηζει χορηγησης. Δηλ. θα πρεπει να στο γραψει ο γιατρος.

Και κατι ακομα...την επομενη φορα, αφου θα εχεις παει στον γυναικολογο και θα εχεις λαβει μετρα αντισυλληψης κτλ, και θα χρησιμοποιησετε και προφυλακτικο παρτε και κανενα καλο...ή παρε και τον φιλο σου μαζι να σας δειξει ο γυναικολογος πως το φορανε...γιατι δεν σχιζουν τοσο ευκολα τα προφυλακτικα:P

Οπως και να χει...καλο ειναι να ενημερωθεις γενικως περι κυκλου, ωορηξιας, μεθοδους αντισυλληψης και εσυ και ο φιλος σου και μετα ...εχετε ολο τον χρονο μπροστα σας να απολαυσετε τον ερωτα σας.

δε μπορω να καταλαβω σε τι αποσκοπουσε ολο αυτο σου το παραληρημα...

η κοπελα δεν ειπε οτι εκανε ερωτα χωρις προφυλακτικο με αποτελεσμα να σου δειξει οτι δεν εχει καμια σχεση με αντισυλληψη..ισα ισα που ειχε ενα ατυχημα στα πλαισια της αντισυλλυψης εχει συμβει σε ολους εκτος κ αν οχι σε σενα.!

οπως και να εχει ειναι καινουργια στο φορουμ και οφειλουμε να τη βοηθησουμε..οχι να της κανουμε κηρυγμα !δεν ειμαστε γιατροι αλλα ειμαστε εδω για να συμβουλευουμε αν εχουμε παρασει κατι παρομοιο και γνωριζουμε και ΟΧΙ για να κρινουμε πραξεις κ συμπεριφορες!

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να καταλαβω σε τι αποσκοπουσε ολο αυτο σου το παραληρημα...

η κοπελα δεν ειπε οτι εκανε ερωτα χωρις προφυλακτικο με αποτελεσμα να σου δειξει οτι δεν εχει καμια σχεση με αντισυλληψη..ισα ισα που ειχε ενα ατυχημα στα πλαισια της αντισυλλυψης εχει συμβει σε ολους εκτος κ αν οχι σε σενα.!

οπως και να εχει ειναι καινουργια στο φορουμ και οφειλουμε να τη βοηθησουμε..οχι να της κανουμε κηρυγμα !δεν ειμαστε γιατροι αλλα ειμαστε εδω για να συμβουλευουμε αν εχουμε παρασει κατι παρομοιο και γνωριζουμε και ΟΧΙ για να κρινουμε πραξεις κ συμπεριφορες!

 

Συμφωνώ απόλυτα! Αδικαιολόγητη αντίδραση...

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον μία φίλη μου έμεινε έγκυος 5 φορές όταν είχε περίοδο. Εγώ έμεινα έγκυος στην 27η μέρα του κύκλου μου (κύκλος 29 ημερών..). Δεν είναι στάνταρ αυτά αλλά ούτε ειδικοί είμαστε ούτε έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε τους άλλους που απλά έκαναν μία ερώτηση.

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
kalispera..epeidh eimai kainouria k exw psilofrikarei ligo..ean kaneis eleu8ero sex kata th diarkeia ths periodou poses 'peripou' pi8anothtes uparxoun gia egkumosunh??

 

Εξαρτατε απο πολλα.Υπαρχουν γυναικες που εχουν ωορηξια στην περιοδο τους αλλα δεν ειναι η πλειοψηφια.

Link to comment
Share on other sites

kalispera..epeidh eimai kainouria k exw psilofrikarei ligo..ean kaneis eleu8ero sex kata th diarkeia ths periodou poses 'peripou' pi8anothtes uparxoun gia egkumosunh??
Για να καταλάβεις την απάντηση νομίζω πρέπει να πούμε λίγα πράγματα για το πώς δουλεύει "το σύστημα". Ο κύκλος χωρίζεται σε δύο μέρη, το πριν την ωορρηξία και το μετά την ωορρηξία. Για να μείνεις έγκυος πρέπει να βρίσκεσαι μετά την ωορρηξία. Η ωορρηξία συμβαίνει περίπου δυο εβδομάδες πριν από την περίοδο, αλλά είναι δύσκολο να υπολογιστεί επακριβώς. Γι'αυτό δίνουμε ένα χρονικό διάστημα με αυξημένη πιθανότητα για ωορρηξία, για παράδειγμα για κύκλο 28 ημερών λέμε κατά τις μέρες 11-15, με πρώτη μέρα την πρώτη μέρα περιόδου. Αν έχεις βραχύ κύκλο 21 ημερών τότε θεωρητικά μπορείς να έχεις ωορρηξία ακόμα και την 4η μέρα περιόδου.

Επιπλέον πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι το σπέρμα επιβιώνει εντός των σαλπίγγων ως και 120 ώρες (αν και συνήθως μέχρι 72 ώρες). Άρα, αν έχεις επαφή για παράδειγμα την 3η μέρα της περιόδου και έχεις βραχύ κύκλο με ωορρηξία την 6η μέρα, θεωρητικά μπορείς να μείνεις έγκυος.

Πάντως για ένα σταθερό κύκλο 28 ημερών, συνήθως από την 1η ως την 6η-7η μέρα της περιόδου είσαι σχετικά ασφαλής από πλευράς αντισύλληψης.

 

Βέβαια όλα αυτά είναι θεωρητικά και παίζουν και διάφοροι άλλοι παράγοντες ρόλο, οπότε δε σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα μείνεις έγκυος αν έχεις επαφή κατά τις υπολογισμένες "γόνιμες μέρες" ή ότι σίγουρα δε θα μείνεις αν τις αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα !Έχω μια ερώτηση!Την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου είχαμε ενα ατύχημα με το αγόρι μου.Έσπασε το προφυλακτικό χωρίς να το καταλάβουμε και τελείωσε μέσα μου.Ήμουν στη 13η μέρα του κύκλου μου,ο οποιός είναι περίπου 30-32 ημερών.Μέσα σε 4-5 ώρες πήρα το χάπι της επόμενης ημέρας.Τρόμαξα πολύ.Πέρα από αυτό,την ίδια μέρα ξεκίνησα να παίρνω και τα gynofen 35 τα οποια και τελείωσα.Την τελευταία βδομάδα πονούσε το στήθος μου κάτι που ΄μου συμβαίνει συχνά πριν αδιαθετήσω..Επίσης έχω παρατηρήσει και υπερέκκριση υγρών κάτι που θέλω να πιστεύω οτι είναι από τα αντισυλληπτικά γιατί και παλιότερα που τα έπαιρνα μου συνέβαινε.Επίσης,τις 2 τελευταίες μέρες νοιώθω κάτι πόνους στο κάτω μέρος της κοιλιάς μου..Δεν ξέρω,υπάρχει κάποια περίπτωση εγκυμοσύνης ή να περιμένω?θα χρειαστεί να πάρω κάποιο τεστ για να ηρεμήσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !Έχω μια ερώτηση!Την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου είχαμε ενα ατύχημα με το αγόρι μου.Έσπασε το προφυλακτικό χωρίς να το καταλάβουμε και τελείωσε μέσα μου.Ήμουν στη 13η μέρα του κύκλου μου,ο οποιός είναι περίπου 30-32 ημερών.Μέσα σε 4-5 ώρες πήρα το χάπι της επόμενης ημέρας.Τρόμαξα πολύ.Πέρα από αυτό,την ίδια μέρα ξεκίνησα να παίρνω και τα gynofen 35 τα οποια και τελείωσα.Την τελευταία βδομάδα πονούσε το στήθος μου κάτι που ΄μου συμβαίνει συχνά πριν αδιαθετήσω..Επίσης έχω παρατηρήσει και υπερέκκριση υγρών κάτι που θέλω να πιστεύω οτι είναι από τα αντισυλληπτικά γιατί και παλιότερα που τα έπαιρνα μου συνέβαινε.Επίσης,τις 2 τελευταίες μέρες νοιώθω κάτι πόνους στο κάτω μέρος της κοιλιάς μου..Δεν ξέρω,υπάρχει κάποια περίπτωση εγκυμοσύνης ή να περιμένω?θα χρειαστεί να πάρω κάποιο τεστ για να ηρεμήσω?

 

Καλησπέρα,

 

Εφόσον πήρατε το χάπι της επόμενης μέρας τόσο γρήγορα μετά την επαφή η πιθανότητα εγκυμοσύνης είναι μικρή (95% αποτελεσματικότητα εντός του πρώτου 24ώρου).

 

Η αλήθεια είναι ότι το Gynofen το αρχίσατε σε λάθος στιγμή στον κύκλο και παρόλο που δε βελτίωσε το αντισυλληπτικό αποτέλεσμα πιθανότατα προκάλεσε αναστάτωση στον κύκλο σας. Αυτό εξηγεί και τα παρατεταμένα συμπτώματα που περιγράφετε.

 

Θα σας συμβούλευα να περιμένετε την περίοδό σας η οποία λογικά δεν πρέπει να αργήσει πολύ ακόμα. Δεν είναι απαραίτητο να κάνετε κάποιο άλλο τεστ για την ώρα, εκτός κι αν δε σας έρθει περίοδος για πάνω από 10 μέρες αφού τελειώσατε το Gynofen, οπότε θα χρειαστείτε ένα τεστ εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα...

πριν μερικές ώρες είχα το γνωστό ατύχημα με το αγόρι μου. μας έσπασε το προφυλακτικό και τελείωσε μέσα μου.

είμαι 21 ετών και από τα 16 μου παίρνω αντισηλλυπτικά (τα yiasmine, και απο τα 18 μου μέχρι σήμερα παίρνω τα yiasminelle) ο λόγος όμως που τα ξεκίνησα δεν ήταν η αντισυλληψη αλλά η ρύθμιση του κύκλου μου και από τότε που απέκτησα σεξουαλική ζωή χρησημοποιώ πάντα προφυλακτικό. το πρόβλημα είναι ότι αυτό το πακέτο αντισυλληπτικών το ξεκίνησα 2 μέρες μετά από την ημέρα που έπρεπε να το ξεκινήσω και το χτεσινό χάπι ξέχασα να το πάρω. έτσι για να είμαι σίγουρη πήρα το χάπι της επόμενης μέρας (ellaOne). δεν συμβουλεύτηκα την γυναικολόγο μου όμως λόγω της ώρας αλλά η φαρμακοποιός με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει θέμα εγκυμοσύνης ούτε θα προκληθεί κάποιο πρόβλημα που χρισημοποίησα 2 μεθόδους αντισύλληψης σε μορφή χαπιών αντίθετα που είπε να τελιώσω το πακέτο με τα yiasminelle αφού βρίσκομαι στο 11ο χάπι του πακέτου. η απορία μου όμως είναι κατα πόσο θα χαλάσει ο κύκλος μου λόγω του ellaOne ή θα παραμείνει σταθερός και θα μου έρθει κανονικά περίοδος 4-5 μέρες μετά το τέλος των yiasminelle. θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας και την γνώμη σας και την γνώμη του γιατρού που συμβούλεψε και τις άλλες κοπέλες. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...

πριν μερικές ώρες είχα το γνωστό ατύχημα με το αγόρι μου. μας έσπασε το προφυλακτικό και τελείωσε μέσα μου.

είμαι 21 ετών και από τα 16 μου παίρνω αντισηλλυπτικά (τα yiasmine, και απο τα 18 μου μέχρι σήμερα παίρνω τα yiasminelle) ο λόγος όμως που τα ξεκίνησα δεν ήταν η αντισυλληψη αλλά η ρύθμιση του κύκλου μου και από τότε που απέκτησα σεξουαλική ζωή χρησημοποιώ πάντα προφυλακτικό. το πρόβλημα είναι ότι αυτό το πακέτο αντισυλληπτικών το ξεκίνησα 2 μέρες μετά από την ημέρα που έπρεπε να το ξεκινήσω και το χτεσινό χάπι ξέχασα να το πάρω. έτσι για να είμαι σίγουρη πήρα το χάπι της επόμενης μέρας (ellaOne). δεν συμβουλεύτηκα την γυναικολόγο μου όμως λόγω της ώρας αλλά η φαρμακοποιός με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει θέμα εγκυμοσύνης ούτε θα προκληθεί κάποιο πρόβλημα που χρισημοποίησα 2 μεθόδους αντισύλληψης σε μορφή χαπιών αντίθετα που είπε να τελιώσω το πακέτο με τα yiasminelle αφού βρίσκομαι στο 11ο χάπι του πακέτου. η απορία μου όμως είναι κατα πόσο θα χαλάσει ο κύκλος μου λόγω του ellaOne ή θα παραμείνει σταθερός και θα μου έρθει κανονικά περίοδος 4-5 μέρες μετά το τέλος των yiasminelle. θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας και την γνώμη σας και την γνώμη του γιατρού που συμβούλεψε και τις άλλες κοπέλες. ευχαριστώ.

 

Καλημέρα,

 

Θα συμφωνήσω με τη φαρμακοποιό σας ότι η πιθανότητα εγκυμοσύνης με τα μέτρα που έχετε πάρει είναι εξαιρετικά μικρή. Σε ό,τι αφορά τον κύκλο σας συνήθως η επείγουσα αντισύλληψη δεν τον επηρεάζει ειδικά όταν η γυναίκα παίρνει ήδη αντισυλληπτικά για κάποιον καιρό. Θα σας συμβούλευα λοιπόν κι εγώ να συνεχίσετε με το Yasminelle όπως θα το παίρνατε κανονικά και να περιμένετε την περίοδο να έρθει όπως πάντα. Επιπλέον να σας καθησυχάσω ότι η χρήση και των δυο αντισυλληπτικών ταυτόχρονα δεν προκαλεί παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ. απλά όπως είπα και στην φαρμακοποιό ήθελα να είμαι απότυτα σίγουρη. αν δεν ξεχνούσα αυτά τα 3 χάπια σε αυτό το πακέτο δεν θα κατέφευγα στο χάπι της επόμενης μέρας. το καλό είναι πως από τις ενδείξεις και αντενδείξεις που γράφει το φύλο οδηγειών δεν μου έχει συμβεί τίποτα εκτός από ελάχιστη ζαλάδα στις πρώτες 2 ώρες που το πήρα. επίσης όπως είχα αναφέρει τα yiasminelle δεν τα έπερνα για αντισύλληψη αλλά για να ρυθμίσω την περίοδό μου και δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να ψάξω πόσο δυνατά και αποτεσμετικά είναι. οπως και ωά 'χει σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas ...molis ekana eggrafh kai eimai kainourgia...edw kai ena mina exw arxisei adissuliptika xapia yasmin...logw kustis .. to provlhma einai oti edw kai tesseris meres teleiwsa ta xapia ...kai molis ta teleiwsa to eteron imisi :) teleiwse mesa mou...uparxei periptwsh egkumosinis?? ( vasika edw kai 6 meres exw kati shmadakia periodou alla den exei ksekinisei kanonika)....kai olh tin diarkeia pou epairna ta xapia kaname eleuthera...kai na pw episis oti prwth fora ta pairnw..tha ithela tin vohtheia sas an einai fusiologika auta ta shmadakia periodou..kai an uparxei periptwsh egkumosinis..?euxaristw polu!!

Link to comment
Share on other sites

geia sas ...molis ekana eggrafh kai eimai kainourgia...edw kai ena mina exw arxisei adissuliptika xapia yasmin...logw kustis .. to provlhma einai oti edw kai tesseris meres teleiwsa ta xapia ...kai molis ta teleiwsa to eteron imisi :) teleiwse mesa mou...uparxei periptwsh egkumosinis?? ( vasika edw kai 6 meres exw kati shmadakia periodou alla den exei ksekinisei kanonika)....kai olh tin diarkeia pou epairna ta xapia kaname eleuthera...kai na pw episis oti prwth fora ta pairnw..tha ithela tin vohtheia sas an einai fusiologika auta ta shmadakia periodou..kai an uparxei periptwsh egkumosinis..?euxaristw polu!!

 

Καλησπέρα,

 

Αυτού του τύπου τα αντισυλληπτικά γενικά προστατεύουν από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη από τον πρώτο μήνα αν τα ξεκινήσατε μέσα στις πρώτες 5 μέρες του κύκλου και δεν ξεχάσατε κανένα μέχρι το τέλος του πακέτου. Αν ακολουθήσατε τις οδηγίες η πιθανότητα αποτυχίας της μεθόδου είναι πολύ μικρή.

Τα συμπτώματα που αναφέρετε δεν μπορούν να αξιολογηθούν γιατί είναι συνηθισμένο τους πρώτους μήνες λήψης αντισυλληπτικών να υπάρχουν κάποιες μεταβολές στον κύκλο χωρίς να είναι αυτές ενδείξεις εγκυμοσύνης ή παθολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...