Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική?


Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)  

758

  1. 1. Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)

    • Με φυσιολογικό τοκετό
    • Με καισαρική


Recommended Posts

Εντάξει κορίτσια μην τα κάνουμε τόσο τραγικά τα πράγματα...

 

ΔΕΝ είναι τοσο χάλια η καισαρική...μην τρελλαθούμε γιατί αν το σκεφτόμαστε έτσι αρνητικά απο τώρα όταν θα έρθει εκείνη η ώρα και ΔΕΝ μπορείς να πάρεις 2η γνώμη, γιατί είσαι ανάσκελα, πονάς και το παιδί αρχίζει να έχει πρόβλημα ..σκέφτεσαι οτι ΝΑΙ να γεννηθεί καλά και κάντε ότι θέλετε....

Καλό θα είναι να μην δημιουργούμε άσχημο κλίμα και για τις κοπέλες που θα κάνουν ή μπορεί ξαφνικά να τους τύχει. Μην τις τρομάζουμε χωρίς λόγο.

 

Εγώ θα κάνω καισαρική λόγω δικών μου προβλημάτων υγείας... πράγμα που το είχα συζητήσει με τους γιατρούς πριν καν μείνω έγκυος...και ειλικρινά με σωστή και υπεύθυνη τεκμηρίωση απο πλευράς τους κατάλαβα οτι αυτό είναι το σωστό...

Εξάλλου αυτό δε σημαίνει έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό??? Να μην νιώθω οτι πίσω απο οποιαδήποτε πρότασή του κρύβεται κάποια σκοπιμότητα και ιδιοτέλεια???

 

Και όσον αφορά την ηλικία...είμαι 26, έχω ήδη υποστεί 5 πολύ σοβαρά χειρουργεία και θα κάνω καισαρική. Φυσικά και θα ήθελα να κάνω φυσιολογικό τοκετό αλλά εφόσον δεν γίνεται δεν θα μπω στη διαδικασία να σκεφτώ οτι ο γιατρός θέλει να τα πάρει...τον βολεύει για να μην τον ξυπνήσω τα μεσάνυχτα...κλπ. Υπήρξαν και γιατροί που μου είπαν οτι μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά....Αυτούς δεν τους πίστεψα γιατί δεν μου τεκμηρίωσαν την απάντησή τους, το είπαν ελαφρά τη καρδία βάση στατιστικών. Δεν μπορώ όμως να βάλω τον εαυτό μου σε αυτό το ρίσκο μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω μια στατιστική.

 

Απλώς θέλω να πω πως, κατά τη γνώμη μου πάντα, είτε η καισαρική είτε ο φυσιολογικός τοκετός....είναι απλώς η μέθοδος για να έρθει το μωράκι μας στον κόσμο και όχι ένα καθοριστικό γεγονός στη ζωή μας που πρέπει τόσο πολύ να μας απασχολεί ή ανησυχεί.

 

Και πάλι λέω πως αυτή είναι η γνώμη και όχι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντάξει κορίτσια μην τα κάνουμε τόσο τραγικά τα πράγματα...

 

ΔΕΝ είναι τοσο χάλια η καισαρική...μην τρελλαθούμε γιατί αν το σκεφτόμαστε έτσι αρνητικά απο τώρα όταν θα έρθει εκείνη η ώρα και ΔΕΝ μπορείς να πάρεις 2η γνώμη, γιατί είσαι ανάσκελα, πονάς και το παιδί αρχίζει να έχει πρόβλημα ..σκέφτεσαι οτι ΝΑΙ να γεννηθεί καλά και κάντε ότι θέλετε....

Καλό θα είναι να μην δημιουργούμε άσχημο κλίμα και για τις κοπέλες που θα κάνουν ή μπορεί ξαφνικά να τους τύχει. Μην τις τρομάζουμε χωρίς λόγο.

 

Εγώ θα κάνω καισαρική λόγω δικών μου προβλημάτων υγείας... πράγμα που το είχα συζητήσει με τους γιατρούς πριν καν μείνω έγκυος...και ειλικρινά με σωστή και υπεύθυνη τεκμηρίωση απο πλευράς τους κατάλαβα οτι αυτό είναι το σωστό...

Εξάλλου αυτό δε σημαίνει έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό??? Να μην νιώθω οτι πίσω απο οποιαδήποτε πρότασή του κρύβεται κάποια σκοπιμότητα και ιδιοτέλεια???

 

Και όσον αφορά την ηλικία...είμαι 26, έχω ήδη υποστεί 5 πολύ σοβαρά χειρουργεία και θα κάνω καισαρική. Φυσικά και θα ήθελα να κάνω φυσιολογικό τοκετό αλλά εφόσον δεν γίνεται δεν θα μπω στη διαδικασία να σκεφτώ οτι ο γιατρός θέλει να τα πάρει...τον βολεύει για να μην τον ξυπνήσω τα μεσάνυχτα...κλπ. Υπήρξαν και γιατροί που μου είπαν οτι μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά....Αυτούς δεν τους πίστεψα γιατί δεν μου τεκμηρίωσαν την απάντησή τους, το είπαν ελαφρά τη καρδία βάση στατιστικών. Δεν μπορώ όμως να βάλω τον εαυτό μου σε αυτό το ρίσκο μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω μια στατιστική.

 

Απλώς θέλω να πω πως, κατά τη γνώμη μου πάντα, είτε η καισαρική είτε ο φυσιολογικός τοκετός....είναι απλώς η μέθοδος για να έρθει το μωράκι μας στον κόσμο και όχι ένα καθοριστικό γεγονός στη ζωή μας που πρέπει τόσο πολύ να μας απασχολεί ή ανησυχεί.

 

Και πάλι λέω πως αυτή είναι η γνώμη και όχι ο κανόνας.

 

Βρε κορίτσια, καμιά δεν θα διακινδυνεύσει να χάσει το παιδί της και τη ζωή της όπως πριν 50 χρόνια μόνο και μόνο για να αποφύγει το νυστέρι. Απλά φαίνεται ότι το όλο θέμα έχει γίνει μόδα για την ευκολία και τη τσέπη των γιατρών. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι ναι, η δεύτερη γνώμη, αλλά να επιλέγουμε και γιατρούς που δεν λατρεύουν την καισαρική. Εμείς οι ίδιες πρέπει να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια άμα στη συζήτηση πάνω ο γιατρός αρχίζει να εκθειάζει τα καλά της καισαρικής (μου έχει τύχει). Για όλα τα πράγματα παίρνουμε μια δεύτερη γνώμη, για τη γέννα του παιδιού μας δεν θα το κάνουμε?

Αν πάλι δεν υπάρχει άλλη λύση, τι να κάνουμε τώρα. Μπεμπάκι θα φέρουμε στη ζωή όχι κουνέλι, ας είναι καλά και δεν πειράζει :)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λέμε και κάτι διαφορετικό αγαπητή μου Evad εσύ έχεις ένα προβλημα το έχεις ψάξει και έχεις καταλήξει εκεί και σαφώς αν κάτι πάει στραβά την ώρα της γέννας δεν θα το ψάξεις εμείς μιλάμε όμως για περιπτώσεις που βρωμάει καισαρική απο τον 7ο....που να ξέρεις κτλ...να το έχεις το νου σου και τα λοιπά που εξιστορούν κατα καιρούς τα κορίτσια εδω.

Για μένα προσωπικά έχει σημασία αν θα γεννήσω φυσιολογικά ή με καισαρική. Θεωρώ και πάντα μιλάω προσωπικά οπότε μην βιαστεί κάποιος να με κρίνει ότι αν κάνω καισαρική θα έχω υποστεί έναν "ακρωτηριασμο" της γυναικείας μου φύσης και του θαύματος του τοκετού, γιατί νομίζω ότι περι θαύματος πρόκειται.

Γιατί το περνάνε όλα τα θυληκα θηλαστικά και μη του πλανήτη, το πέρασε η μητέρα μου, η γιαγιά μου....θέλω να το ζήσω και να απολαύσω και τους πόνους και όλα....νομίζω ότι ειναι μια ιερή διαδικασία και όχι κάτι που να το βλέπω σαν πρόβλημα, αρρώστια, πόνο και ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου yogini έχεις δίκιο σε όσα λες και σου εύχομαι όλα να σου πάνε όπως τα θέλεις! Αλλά όταν επιλέγουμε ένα γιατρό, τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ, το έψαξα αρκετά το θέμα και ρώτησα και έμαθα. Είμαι τυχερή γιατί ζω σε επαρχιακή πόλη που λίγο πολύ αρκετά πράγματα γίνονται γνωστά. Και ξαναλέω ότι πιστεύω πως κατέληξα σε γιατρό που εκτός από επιστήμονας είναι και σωστός σαν άνθρωπος! Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε η evad "Εξάλλου αυτό δε σημαίνει έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό??? Να μην νιώθω οτι πίσω απο οποιαδήποτε πρότασή του κρύβεται κάποια σκοπιμότητα και ιδιοτέλεια??? "

Όταν φεύγω από το γιατρό μου αισθάνομαι μια ασφάλεια, μια σιγουριά, ότι όλα θα πάνε καλά! Σαφώς και έχω άγχος για το αν θα κάνω καισαρική. Δε μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα αλλά αν μου το πει ο γιατρός μου θα ξέρω μέσα μου ότι θα το πει για το καλό του μωρού μου και το δικό μου. Φυσικά και θα θελήσω αναλυτικές εξηγήσεις για το λόγο που είμαι σίγουρη πως θα μου τις δώσει όπως εξάλλου κάνει μέχρι τώρα. Και yogini μου θα διαφωνήσω με το να πάρω 2η και 3η γνώμη. Αυτό θα το κάνω όταν θα έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας. Θεωρώ ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι πρόβλημα υγείας! Δηλαδή θα πρέπει να κυνηγάμε γιατρούς μέχρι να ακούσουμε αυτό που θέλουμε??? Πολύ σημαντικό λοιπόν για μένα είναι η σωστή επιλογή του γιατρού! Αν δεν έχεις από την αρχή εμπιστοσύνη καλό είναι να αλλάζεις όσο είναι νωρίς...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις από την αρχή εμπιστοσύνη καλό είναι να αλλάζεις όσο είναι νωρίς...

 

Συμφωνώ απολύτως! Εγώ είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου. Όταν μου είπε ότι το μωρό έχει περιτύλιξη ομφάλιου λώρου και έρχεται με προσωπική προβολή τον ρώτησα: "Δηλαδή πάμε για καισαρική;" Αυτός μου απάντησε: "Φυσικά όχι, στην περίπτωσή σου δεν χρειάζεται".(Που σημαίνει ότι σε άλλες περιπτώσεις χρειάζεται!) Γέννησα φυσιολογικά, χωρίς επισκληρίδιο μέσα σε τρεις ώρες και όλα πήγαν άψογα!

Αν όμως μου έλεγε για καισαρική, ούτε κατά διάνοια δεν θα είχα αντίρρηση, παρά το γεγονός ότι ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά.

Η γνώμη μου είναι ότι η κάθε γυναίκα είναι ξεχωριστή περίπτωση και πρέπει να εμπιστεύεται και να ακούει ΜΟΝΟ το γιατρό της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα ειναι να γεννιουνται γερα παιδακια...το πως δεν εχει σημασια....για μενα τουλαχιστον...

Πριν αρκετα χρονια που δεν υπηρχε η καισαρικη ολες οι μαμαδες που ειχαν εστω και μικροεπιπλοκες εχαναν ειτε το μωρο τους ειτε τη ζωη τους... :roll::roll:

Πλεον μπορει να εχει γινει ''μοδα'' για οποιοδηποτε λογο...δε ξερω αν ειναι καλο ή κακο..αυτο ομως συνηθως γινετε με καθε καινουρια ανακαλυψη του ανθρωπου...ουτε τα κινητα ειναι ''καλα'' αλλα ολοι εχουμε... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω φοβομουνα πολυ πολυ τη γεννα , ημουνα στα προθυρα να ζητησω απο το γιατρο μου να κανουμε καισαρικη και μολις ειδε που το παω το ξεκοψε ευγενικα και με πολυ ωραιο τροπο , γεννησα με φυσιολογικο τοκετο χωρις ταλαιπορια . Τωρα ? παλι φοβαμαι αλλα ξερω οτι εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου , του το ειπα ηδη οτι φοβαμαι και μου ειπε να μην ανυσηχω για τιποτα . Δεν ειμαι αρνητικη στην καισαρικη παντως αμα υπαρχει καποιο προβλημα ,το ζητουμενο ειναι ενα υγιες μωρο και μια γερη μαμα . Να πω την αληθεια το θερωρω αρκετα ανευθυνο να γεννησεις σπιτι με μια μαια οπως κανουνε στο εξωτερικο , οτι και να γινει ε δεν ειναι και το πιο αποστειρωμενο περιβαλλον στο σπιτι . Η επιστημη εχει εξελιχθει απο τοτε που οι γυναικες γεννουσανε στο σπιτι με καποια πρακτικια (ουτε καν μαια ) ή ακομα ποιο πισω στα χωραφια . Απορω γιατι πρεπει να θαυμαζουμε καποια γυναικα που πηρε την αποφαση να γεννησει σπιτι της ρισκαροντας καποια πραγματα , ειναι δικαιβωμα της σιγουρα αλα για μενα δεν ειναι η καλυτερη και υπευθυνη αποφαση . Ειμαι κατα της καισαρικης απο την αλλη χωρις λογο ( οπως εγω καλη ωρα που τα ειχα παιξει απο φοβο και το σκεφτομουνα :D ) αλλα οταν χρειαζεται ειναι σωτηρια μεθοδος , ας εμπιστευτουμε τελικα την επιστημη συνηθως ξερει και εκτος απο ορισμενες περιπτωσεις δυσαρεστες δυστηχως δεν κανει λαθη και δεν εκμεταλευεται .Και κυριως ? εμπιστοσυνη στο γιατρο αμα ειστε σιγουρες για το γιατρο σας μην φοβασται τπτ .

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές πήγα να απαντήσω αλλά επειδή μένω στο εξωτερικό νομιζω οτι δεν ενδιαφέρει και κανέναν η εμπειρία και η γνωμη μου :)

 

Τωρα ομως με ευκαιρία αυτά που γράφει η grafistria θα καταθέσω και γω την εμπειρία μου .

 

Στο νοσοκομείο που γέννησα εγω (και γενικά στην Γερμανια) ο τοκετός πραγματοποιείται στο δωμάτιο ωδινων . Ενα υπέροχο δωμάτιο με χαμηλο φωτισμο , ενα τεραστιο κρεβάτι με πολλά μαξιλάρια , ενα χοντρό ύφασμα να κατεβαίνει απο το ταβάνι (εαν θέλεις να στέκεσαι ορθια κατα τις ωδίνες) , ενα μικρό ανακλιντρο δίπλα απο το κρεβάτι και φυσικα βρύση ζυγαριά-καρδιοτοκογράφος , σταντ με ορους -γαζες κλπ .

 

Εκει ξεκίνησε και μενα ο τοκετός μου παρέα με την μαια και τον άντρα μου . Αφού βολεύτηκα στην θέση που ήθελα (στο πλαι με το ενα ποδι ψηλά) αρχίσαμε τις εξωθήσεις . Δυστυχώς όμως το μωράκι μου δεν ερχόταν οσο και να έσπρωχνα οσο και να έλεγα "Εεεελα μωρουλινίτσα μου".

Η μαια τοτε πηρε τηλ την γιατρό να έρθει (η γιατρός έρχεται μόνο στο τέλος να δει το μωρό και να ράψει αν χρειαστει την μαμα).

Αφου ήρθε η γιατρός (εγω και ο αντρας μου κοντευαμε να τρελαθουμε ) μου έκανε μια ένεση να σταματήσουν οι ωδινες και τρύπησε το κεφαλάκι του μωρού μου να πάρει αιμα να δει πως ειναι .

Να μην σας τα πολυλογώ κάλεσαν τον μεγαλογιατρό και με πήγαν χειρουργείο για να γίνει προσπάθεια να βγει η αγαπουλίτσα μας με εμβρυουλκούς και αν δεν γινόταν να μου κάνουν καισαρική γιατι το μωρό ήταν δεμένο χιαστή στα χερακια και στο λαιμό με τον λώρο . Την ωρα που με πηγαίνανε στο χειρουργείο σκεφτομουν να γίνει οτιδήποτε μόνο το μωράκι μου να ειναι καλα . Δεν με ένοιαζε τιποτα μόνο να μην παθει κάτι το μωρό μου !

Τελικά Δοξα τον Θεό με μια προσπάθεια ήρθε το μωράκι μου και δεν χρειάστηκε να μου κάνουν καισαρική .

Αυτή ειναι η δική μου εμπειρια :D

 

Για να αλλαξει το σκηνικο της καισαρικής στην Ελλάδα πρέπει να αλλαξει γενικα το σύστημα υγειας και η αντιμετώπιση της γέννησης ενος παιδιού. Επισης πρεπει να αλλάξει και η νοοτροπία της Ελληνιδας "με την τυφλη εμπιστοσύνη" στο γιατρό της .

Εδώ οι γυναίκες γεννούς ΧΩΡΙΣ τον γιατρο τους και μόνο με την μαια . Ποσο περίεργο σας ακούγετε ... :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φοβερη εμπειρια κουκλα μου χαιρομαι ποθ εισαι καλα και εσυ και η μικρη σου , και μενα με βεντουζα βγηκε ο μικρος μας . Ηταν με κεφαλικη προβολη μεν αλλα "κοιτουσε " απο λαθος πλευρα , οχι δεν ταλαιπορηθηκα ουτε 7 ωρες δεν εκανα να γεννησω απο την ωρα που πηγαμε νοσοκομειο , ο γιατρος παρεμεινε ψυχραιμος και με κρατουσε και μενα ψυχραιμη ολη αυτη η ηρεμια του . Ισως το λεω αυτο για την εμπιστοσυνη στο γιατρο διοτι 3ερω τον δικο μου γιατρο , οτι καισαρικη θα εκανε μονο αμα υπηρχε σοβαρο προβλημα για μενα ή το παιδι και δεν θα ρισκαρε κατι . Ειναι γενικα υπερ του φυσιολογικου τοκετου και του θηλασμου επειτα . Φυσικα εχω ακουσει οτι αθηνα γινεται πανικος με τις καισαρικες , κατι σαν βιομηχανια . Αγγλία απο την αλλη που γεννησε μια φιλη μου δεν ειχε τις καλυτερες των εντυποσεων και γενικα δεν μοθ αρεσε το υγιενομικο τους συστημα απο οτι μου ειπε , γενικως Γερμανια πολλα πραγματα κανουνε σωστοτερα οχι μονο στον τομεα της υγειας . Αλλα υπαρχουνε χωρες οπως η Αγγλια που δεν μπορεις καν να διαλεξεις το θεραπων ιατρος σου σε καθε περιπτωση οχι μονο σε γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν είναι τραγικό το ποσοστό που προκύπτει από τη ψηφοφορία? Εμένα προσωπικά μου φαίνεται εξωφρενικό να γεννιέται 1 στα 2 παιδιά με καισαρική. Τόση ταλαιπωρία για τη μανούλα θα έπρεπε να γίνεται προσπάθεια να αποφευχθεί όπου αυτό είναι δυνατόν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν είναι τραγικό το ποσοστό που προκύπτει από τη ψηφοφορία? Εμένα προσωπικά μου φαίνεται εξωφρενικό να γεννιέται 1 στα 2 παιδιά με καισαρική. Τόση ταλαιπωρία για τη μανούλα θα έπρεπε να γίνεται προσπάθεια να αποφευχθεί όπου αυτό είναι δυνατόν

 

 

οχι απλά τραγικό αλλα τραγικότατο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ειναι αυτες οι πρωτιές που εχει πάντα η χώρα μας.....μόνο στα στραβά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έκανα επείγουσα καισαρική με ολική νάρκωση γιατί έπεφταν οι σφυγμοί του μωρού. Μπήκα για φυσιολογικό τοκετό, χωρίς να έχω καθόλου διαστολή, με πλάκωσαν στα φάρμακα και άρχισαν να πέφτουν οι σφυγμοί. Δεν ξέρω τί έγινε, ίσως να έφταιγαν αυτοί, ίσως να ήταν τυχαίο. Αλλά φοβάμαι ότι αν ήμουν μόνο με τη μαία ή στο σπίτι, θα το'χα χάσει το μωρό μου.

 

Νομίζω ότι η ιστορία είναι και θέμα οργανισμού. Δηλαδή και η μαμά μου είχε πολύ δύσκολο τοκετό, πήρε όλες τις μέρες και στα δυο παιδιά της και πάλι δεν είχε καθόλου διαστολή. Γέννησε μετά από πολλές ώρες, παρόλο που κι αυτής της έκαναν ενέσεις και αφού και σε μένα και στην αδερφή μου είχε σχεδόν εξαντληθεί το υγρό (τότε δεν μπορούσαν να το ελέγχουν πολύ καλά). Οπότε κι αυτό ήταν επικίνδυνο νομίζω. Γεννήθηκα με λέπια! Είχε τόσο ξεραθεί το δέρμα μου...

 

Κι εγώ ουσιαστικά πήγα να κάνω το ίδιο με τη μαμά μου, αλλά είχαμε την επιπλοκούλα.

 

Δεν ξέρω, ήθελα πολύ το φυσιολογικό τοκετό αλλά φοβάμαι ότι η καισαρική ήταν αναγκαία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άμα ο καλός μου ο γιατρούλης μου κάτι τέτοιο ας πούμε θα πάω επιτόπου να πάρω κι άλλη γνώμη...και οχι μονο μια αλλα τουλάχιστον 2! Έτσι αιντε αιντε επειδή μου ειπε αυτός κατι εγω θα τον πιστέψω στα τυφλά;

Δεν χρειάζεται να εχεις γνώσεις ιατρικής αλλά λίγο πονηριά και κριτική ικανότητα σ'αυτά τα πράγματα. Εγω όταν έχουμε άλλα κι αλλα πάμε σε 2-3 γιατρούς να πάρουμε κι άλλη γνώμη.

Δηλαδή δεν κατάλαβα με όλα αυτά που ακούς εδω νομίζεις ότι όλοι οι γιατροί ειναι άθως περιστέρες και οι Ελληνίδες της νέας γενιάς ανίκανες να γεννήσουν ένα παιδι!!!!!

Δεν σου το εύχομαι αλλά φαντάσου σου έχουν σπάσει τα νερά ,έχουν περάσει 10 ώρες και το μωρό ΔΕΝ καταιβένει!!Τικάνεις τότε πας για δευτερη και τρίτη γνώμη ή πας για καισαρική??Μια ενδεικτική περίπτωση σου αναφέρω μόνο

Εγω σαν Ιωάννα πάντως δεν άφηνα τον εαυτούλη μου και το σώμα μου φάει χειρουργείο σε ηλικία 28 ετών έτσι αψήφιστα. Θεωρώ την καισαρική τομή σοβαρή επέμβαση που πρέπει να γίνεται μόνο σε σοβαρές περιπτώσεις...και έτσι αναγράφεται και βιβλιογραφικά!

Στην εποχή μας είναι ρουτίνα κάτι σαν τις αμυγδαλές και αυτές σοβαρή επέμβαση ήταν κάποτε....Και εγω τα μυαλά σου είχα πριν αλλά ΔΕΝ είναι πάντα έτσι δεν είναι όλα ασπρο -μαυρο, υπάρχει και το γκρί....ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ Μ Η Ν ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥΥΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα άμα ο καλός μου ο γιατρούλης μου κάτι τέτοιο ας πούμε θα πάω επιτόπου να πάρω κι άλλη γνώμη...και οχι μονο μια αλλα τουλάχιστον 2! Έτσι αιντε αιντε επειδή μου ειπε αυτός κατι εγω θα τον πιστέψω στα τυφλά;

Δεν χρειάζεται να εχεις γνώσεις ιατρικής αλλά λίγο πονηριά και κριτική ικανότητα σ'αυτά τα πράγματα. Εγω όταν έχουμε άλλα κι αλλα πάμε σε 2-3 γιατρούς να πάρουμε κι άλλη γνώμη.

Δηλαδή δεν κατάλαβα με όλα αυτά που ακούς εδω νομίζεις ότι όλοι οι γιατροί ειναι άθως περιστέρες και οι Ελληνίδες της νέας γενιάς ανίκανες να γεννήσουν ένα παιδι!!!!!

Δεν σου το εύχομαι αλλά φαντάσου σου έχουν σπάσει τα νερά ,έχουν περάσει 10 ώρες και το μωρό ΔΕΝ καταιβένει!!Τικάνεις τότε πας για δευτερη και τρίτη γνώμη ή πας για καισαρική??Μια ενδεικτική περίπτωση σου αναφέρω μόνο

Εγω σαν Ιωάννα πάντως δεν άφηνα τον εαυτούλη μου και το σώμα μου φάει χειρουργείο σε ηλικία 28 ετών έτσι αψήφιστα. Θεωρώ την καισαρική τομή σοβαρή επέμβαση που πρέπει να γίνεται μόνο σε σοβαρές περιπτώσεις...και έτσι αναγράφεται και βιβλιογραφικά!

Στην εποχή μας είναι ρουτίνα κάτι σαν τις αμυγδαλές και αυτές σοβαρή επέμβαση ήταν κάποτε....Και εγω τα μυαλά σου είχα πριν αλλά ΔΕΝ είναι πάντα έτσι δεν είναι όλα ασπρο -μαυρο, υπάρχει και το γκρί....ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ Μ Η Ν ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥΥΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ?

 

Ειναι καθαρά θέμα φιλοσοφίας δικής μου, υποστηρίζω την καισαρική μόνο όταν κινδυνεύει σοβαρά η ζωή της γυναίκας ή του παιδιού. Καθε τι μη φυσιολογικό που γίνεται για άλλους λόγους με ενοχλεί ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

η δική μου εμπειρια είναι λίγο ιδιάζουσα σε σχέση με την γέννηση του γιου μου απο λάθος γυναικολόγου αντι να μου δώσει prepar για τις συσπάσεις που είχα αποφάσισε (για το χρήμα) να μου ράψει τον τράχηλο αντ αυτου μου έραψε μητρα και έντερο μου προκάλεσε προωρο τοκετο στον 5 μήνα και είχα ωδίνες τοκετου σε άλλο γιατρο που με ανέλαβε 14,5 μέρες ο μικρος ήταν 25,5 εβδομάδων εγω πήρα το φάρμακο του αιώνα και τελικα επειδή ηταν σφηνομένος γέννησα φυσιολογικά και προωρα εννοείται η κλινικη δε που νοσηλευόμουν δεν είχε ξυλοκαινη να με ράψουν και με ράψαν ζωντανη τελος καλό όλα καλα μετά απο μεγάλη ταλαιπωρία του μικρού εντατικη κτλ το παιδάκι μου δόξα το θεό είναι μια χαρα ............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δική μου εμπειρια είναι λίγο ιδιάζουσα σε σχέση με την γέννηση του γιου μου απο λάθος γυναικολόγου αντι να μου δώσει prepar για τις συσπάσεις που είχα αποφάσισε (για το χρήμα) να μου ράψει τον τράχηλο αντ αυτου μου έραψε μητρα και έντερο μου προκάλεσε προωρο τοκετο στον 5 μήνα και είχα ωδίνες τοκετου σε άλλο γιατρο που με ανέλαβε 14,5 μέρες ο μικρος ήταν 25,5 εβδομάδων εγω πήρα το φάρμακο του αιώνα και τελικα επειδή ηταν σφηνομένος γέννησα φυσιολογικά και προωρα εννοείται η κλινικη δε που νοσηλευόμουν δεν είχε ξυλοκαινη να με ράψουν και με ράψαν ζωντανη τελος καλό όλα καλα μετά απο μεγάλη ταλαιπωρία του μικρού εντατικη κτλ το παιδάκι μου δόξα το θεό είναι μια χαρα ............

 

Πωπω κοπελα μου τι περασες κι εσύ :shock: Ευτυχώς που είστε καλά και οι δύο... Καλά αυτοι οι τύποι θέλουν καταγγελία και βγαλσιμο στα κανάλια :evil:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή μας είναι ρουτίνα κάτι σαν τις αμυγδαλές και αυτές σοβαρή επέμβαση ήταν κάποτε....Και εγω τα μυαλά σου είχα πριν αλλά ΔΕΝ είναι πάντα έτσι δεν είναι όλα ασπρο -μαυρο, υπάρχει και το γκρί....ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ Μ Η Ν ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥΥΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ?

Αν υπάρχει κίνδυνος για τη μαμά και το έμβρυο δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνεις καισαρική, είναι έκτακτη ανάγκη.

Αλλά απο την έκτακτη ανάγκη ως το να συγκρίνεις την καισαρική με την αμυγδαλεκτομή, είναι -άν μη τί άλλο- υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

η δική μου εμπειρια είναι λίγο ιδιάζουσα σε σχέση με την γέννηση του γιου μου απο λάθος γυναικολόγου αντι να μου δώσει prepar για τις συσπάσεις που είχα αποφάσισε (για το χρήμα) να μου ράψει τον τράχηλο αντ αυτου μου έραψε μητρα και έντερο μου προκάλεσε προωρο τοκετο στον 5 μήνα και είχα ωδίνες τοκετου σε άλλο γιατρο που με ανέλαβε 14,5 μέρες ο μικρος ήταν 25,5 εβδομάδων εγω πήρα το φάρμακο του αιώνα και τελικα επειδή ηταν σφηνομένος γέννησα φυσιολογικά και προωρα εννοείται η κλινικη δε που νοσηλευόμουν δεν είχε ξυλοκαινη να με ράψουν και με ράψαν ζωντανη τελος καλό όλα καλα μετά απο μεγάλη ταλαιπωρία του μικρού εντατικη κτλ το παιδάκι μου δόξα το θεό είναι μια χαρα ............

 

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

:evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή μας είναι ρουτίνα κάτι σαν τις αμυγδαλές και αυτές σοβαρή επέμβαση ήταν κάποτε....Και εγω τα μυαλά σου είχα πριν αλλά ΔΕΝ είναι πάντα έτσι δεν είναι όλα ασπρο -μαυρο, υπάρχει και το γκρί....ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ Μ Η Ν ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥΥΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ?

Αν υπάρχει κίνδυνος για τη μαμά και το έμβρυο δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνεις καισαρική, είναι έκτακτη ανάγκη.

Αλλά απο την έκτακτη ανάγκη ως το να συγκρίνεις την καισαρική με την αμυγδαλεκτομή, είναι -άν μη τί άλλο- υπερβολή.

Απλά ήθελα να δείξω οτι πρόκειται για ρουτίνα-όπως η αμυγδαλεκτομή-και εννοείται οτι πρέπει να γίνονται οι καισαρικές ΜΟΝΟ για σοβαρό λόγο ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ
Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή μας είναι ρουτίνα κάτι σαν τις αμυγδαλές και αυτές σοβαρή επέμβαση ήταν κάποτε....Και εγω τα μυαλά σου είχα πριν αλλά ΔΕΝ είναι πάντα έτσι δεν είναι όλα ασπρο -μαυρο, υπάρχει και το γκρί....ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ Μ Η Ν ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥΥΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ?

Αν υπάρχει κίνδυνος για τη μαμά και το έμβρυο δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνεις καισαρική, είναι έκτακτη ανάγκη.

Αλλά απο την έκτακτη ανάγκη ως το να συγκρίνεις την καισαρική με την αμυγδαλεκτομή, είναι -άν μη τί άλλο- υπερβολή.

Απλά ήθελα να δείξω οτι πρόκειται για ρουτίνα-όπως η αμυγδαλεκτομή-και εννοείται οτι πρέπει να γίνονται οι καισαρικές ΜΟΝΟ για σοβαρό λόγο ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ

 

Αυτό νομίζω ότι προσπαθούμε να τονίσουμε με την Ursa major οτι ενω πρέπει να γίνεται σε πολυ σοβαρές περιπτώσεις την κάνουν για ψήλου πήδημα σαν να ειναι κάτι απλό.

Μπορεί να ειναι απλή η διαδικασία πλέον αλλά ειναι εγχείρηση και δεν πρέπει να γίνεται χωρις σοβαρόΤΑΤΟ λογο :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή μας είναι ρουτίνα κάτι σαν τις αμυγδαλές και αυτές σοβαρή επέμβαση ήταν κάποτε....Και εγω τα μυαλά σου είχα πριν αλλά ΔΕΝ είναι πάντα έτσι δεν είναι όλα ασπρο -μαυρο, υπάρχει και το γκρί....ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ Μ Η Ν ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥΥΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ?

Αν υπάρχει κίνδυνος για τη μαμά και το έμβρυο δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνεις καισαρική, είναι έκτακτη ανάγκη.

Αλλά απο την έκτακτη ανάγκη ως το να συγκρίνεις την καισαρική με την αμυγδαλεκτομή, είναι -άν μη τί άλλο- υπερβολή.

Απλά ήθελα να δείξω οτι πρόκειται για ρουτίνα-όπως η αμυγδαλεκτομή-και εννοείται οτι πρέπει να γίνονται οι καισαρικές ΜΟΝΟ για σοβαρό λόγο ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ

 

Αυτό νομίζω ότι προσπαθούμε να τονίσουμε με την Ursa major οτι ενω πρέπει να γίνεται σε πολυ σοβαρές περιπτώσεις την κάνουν για ψήλου πήδημα σαν να ειναι κάτι απλό.

Μπορεί να ειναι απλή η διαδικασία πλέον αλλά ειναι εγχείρηση και δεν πρέπει να γίνεται χωρις σοβαρόΤΑΤΟ λογο :( :( :(

Δεν διαφώνησα μαζί σου για αυτό τον λόγο αλλά οταν έγραψες οτι θα έπαιρνες 2η ή 3η γνώμη αν ο γιατρός σου,σου έλεγε για καισαρική-συνήθως ενας γιατρός που στοιχειωδώς σέβετε τον εαυτό του δεν σου λέει θα σου κάνω καισαρική γιατί έτσι θέλω-συνήθως συντρέχουν λόγοι σοβαροί,απλά οι περισσότερες καισαρικές να ξέρεις αποφασίζονται όχι μέσα στο γυναικολογικό ιατρείο αλλά στο μαιευτήριο μετά από ώρες αναμονής και κάτω από περίεργες συνθήκες...και επαναλαμβάνω αυτό που σε είχα ρωτήσει και εχθές-Είσαι στην αίθουσα ωδινών,σου έχουν σπάσει φυσιολογικά τα νερά,είσαι 10 ώρες και εξωθείς χωρίς να συμβαίνει τίποτα,τι κάνεις περιμένεις να γεννήσεις φυσιολογικά με κύνδηνο της ζωής σου και του μωρού ή κάνεις καισαρική?Και δεν σου γράφω κάτι σπάνιο αλλά κάτι πολύ απλό που μπορεί να συμβεί στην οποιαδήποτε από εμάς :wink: Και σου το γράφω ΕΓΩ που είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετου και έκανα τα πάντα για να γεννήσω έτσι (η λεκάνη μου και το μωρό είχαν άλλη γνώμη :evil: ) Και να σου "πω" και κάτι ακόμα ?! είναι το πρώτο σου και δεν έχεις άλλη εμπειρία αν κατάλαβα καλά δεν μπορείς να προβλέψεις την φύση δυστηχώς δεν έχει βρεθεί ακόμα ο τρόπος!Μην τα έχεις ιδανικά όλα στο μυαλό σου πάντα κράτα και μια αμφιβολία για το τι μπορεί να συμβεί (τα είχα εξηδανηκεύσει όλα και όταν έπρεπε να κάνω την καισαρική δεν ήθελα ούτε να το σκεφτώ :wink:) Πάντως ρε κορίτσια πέρα από με ποιόν τρόπο γεννήσαμε Φ.Τ ή Κ.Τ δεν είναι το μωρό της κάθε μιας από εμάς το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ?Αν δεν υπήρχαν και οι καισαρικές δεν θα μπορούσαν μερικές από εμάς να το νιώσουμε αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησα στην ερώτηση σου γιατί η απάντηση ειναι προφανής και υπέθεσα οτι ειναι ρητορική ερωτηση.

Εχω ξαναγράψει και δεν θέλω να το κουράζω ότι αναφέρομαι σε περιπτώσεις που ο γιατρός αρχίζει το ψηστήρι απο πριν...γιατί κοπέλες απο δω έχουν αναφέρει περιπτώσεις που τους είπαν π.χ το παιδί ειναι μεγάλο κτλ....

Σαφώς και δεν διακινδυνεύουμε ζωές! Αλλά οταν υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο έστω και δυο ημερών εγω προσωπικά τουλάχιστον προλαβαίνω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη, αν προκύψει κάτι κατα τη διαρκεια του τοκετου πασο!

Link to comment
Share on other sites

"]Είσαι στην αίθουσα ωδινών,σου έχουν σπάσει φυσιολογικά τα νερά,είσαι 10 ώρες και εξωθείς χωρίς να συμβαίνει τίποτα,

 

 

Ετσι ακριβως γέννησα εγώ ,οχι με δεκα αλλα με 20 ωρες.Ημουν σε δημόσιο νοισοκομείο που πολύ δυσκολα κανουν καισαρική.

Ημουν και ειμαι εντελωσ ενάντια στη καισαρική, ήθελα πολύ να ζήσω το φυσιολογικό τοκετό αλλά τισ ωρέσ εκείνεσ ουρλιαζα στον γιατρό να μου κανει καισαρική να τελιώνουμε , να ησυχασώ.Το μωρό από την άλλη ηταν πολύ ψήλα και ταλαιπωρήθηκε παρα που το φατσούλι μου.....Αφ'ηστε που τελικά έπαθα ακατάσχετη αιμοραγία....Τέλοσ καλο ομωσ όλα καλα...

Απλώς θα συμφωνήσω και εγώ οτι δεν υπάρχει μόνο ασπροκαι μαυρο....

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ήμουν κάθετη στο ότι ήθελα φυσιολογικό τοκετό. Μάλιστα ο γιατρός μου στην αρχή προσπαθούσε να με πείσει για φυσιολογικό και όταν κατάλαβα τι μου έλεγε, του είπα να μην κουράζεται γιατί αυτό ήθελα και εγώ.

 

Πρέπει να πω ότι τον εμπιστεύομαι πλήρως.

 

Μπήκα στο μαιευτήριο χωρίς πόνους και χωρίς διαστολή - είχα κλείσει την 39 εβδομάδα και είχα μπεί στην 40η - για να βάλουμε ωδίνες, κάποια στιγμή έπρεπε να γεννήσω.

 

Ξεκινήσαμε στις 6 το πρωί. Έβαλα 3 ορούς νομίζω, αρκετές ωδίνες, αλλά διαστολή μηδέν.

 

Μετά από αρκετή ταλαιπωρία, περισσότερη ψυχολογική, δεν είχα πόνους και 12 ώρες προσπάθειας, γέννησα στις 6.45 το απόγευμα με καισαρική. Το μπουμπουσάκι μου ήταν τυλιγμένο στο λώρο του και δεν μπορούσε να κατέβει.

 

Πρέπει να σας πω ότι προσπάθησε πολύ να την γυρίσει αλλά επειδή η μικρή ήταν ελαφριά - 2.640 κ. - δεν μπορούσε να την φθάσει.

 

Το είχα τόσο σίγουρο ότι θα γεννούσα φυσιολογικά που ψιλοκατέρρευσα όταν μου είπε να κάνουμε καισαρική. Παρ'όλα αυτά, τον εμπιστεύομαι και δεν αμφισβήτησα την πρότασή του. Εξάλλου είχαν περάσει 12 ώρες και οι έξω είχαν τρελλαθεί.

 

Δεν κατάλαβα πόνους - είχα κάνει επισκληρίδιο - και ήταν η πιο μαγική στιγμή της ζωής μου όταν μου έδειξαν την Δανάη μου, το φύλο της οποίας σημειωτέον αγνοούσα κατ' επιλογή.

 

Την επόμενη μέρα σηκώθηκα. Γενικά όλο το ζόρι ήταν για περίπου 10 ημέρες. Μετά ανανίπτεις πλήρως.

 

Εκ των υστέρων, μπορώ να πώ ότι δεν έχω αναθεωρήσει την άποψή μου, φυσιολογικός και πάλι φυσιολογικός με επισκληρίδιο.

 

Ομως, αν για κάποιο λόγο δεν είναι εφικτός, εντάξει δεν θα πηδήξουμε από το μπαλκόνι.

 

Η καισαρική είναι μόνο μια διαφυγή σε περίπτωση κινδύνου και όχι δυστυχώς επιλογή, όπως έχει καταλήξει να είναι.

 

Το πιο σημαντικό είναι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου. :lol::lol:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...