Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική?


Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)  

758

  1. 1. Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)

    • Με φυσιολογικό τοκετό
    • Με καισαρική


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εγώ άλλαξα γιατρό στην 37η εβδομάδα γιατί τον έκοβα να με πηγαίνει για καισαρική και εκ του αποτελέσματος καλά έκανα γιατί δεν θα το είχα γλιτώσει το μαχαίρι!Έκλεισα τις 40 εβδομάδες και ακόμα τίποτα ακόμα και ο νέος γιατρός είχε απογοητευτεί και μαζί του και εγώ χαρη όμως στη στήριξη της μαίας μου από το ίδιο βράδυ την ΠΗΤ άρχισαν σταδιακά οι συσπάσεις και γέννησα στις 40 και 3 ημέρες αφού πήγα με σπασμένα νερά στο μαιευτήριο και μπορεί από την ώρα που μπήκα στο δωμάτιο ωδινών μέχρι την ώρα που πήρα το μωράκι μου αγκαλιά να περάσανε 6 ώρες όμως μου φάνηκε ότι πέρασε πολύ γρήγορα, ειδικά όταν με διαστολή 5-6 εκ. έκανα επισκληρίδιο.

 

Ψηφίζω Φ.Τ. όταν δεν υπάρχει λόγος για καισαρική τομή γιατί όπως και να το κάνεις η καισαρική είναι μία εγχείριση και αν μπορείς να την αποφύγεις ακόμα καλύτερα. Θα συμφωνήσω για δεύτερη γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ποναγα 22 ωρες χωρις επισκληριδιο πηγα στο μαιευτηριο με πονους με κρατησαν μεσα, το πρωι μου εσπασαν τα νερα και γεννησα το βραδυ επειδη η διαστολη μου δεν προχωραγε και γιαυτο δεν εκανα επισκληριδιο εκεινες τις ωρες εκλαιγε απο τους πονους και παρακαλουσα τον γιατρο μου να μου κανει καισαρικη το ιδιο παρακαλουσαν και οι συγγενεις μου που τα ειχαν παιξει απο την αγωνια τους και ομως αυτος μου απανταγε πως αφου εγω ημουν23 χρονων και σε πολυ καλη κατασταση το μωρο μου και οι σφυγμοι του ηταν τελειοι θα περιμεναμε και δεν υπαρχει περιπτωση να μου κανει καισαρικη. Αφου τελικα μετα απο 22 ωρες γεννησα φυσιολογικοτατα και την αλλη μερτα ηρθε ο γιατρος μου στο δωματιο να με εξεταση μου ειπε΄Εχθες με παρακαλουσες για καισαρικη αλλα μην ξεχνας οτι η καισαρικη ειναι για μενα ενα σοβαροτατο χειρουργειο και εισαι και 23 γιατι να σου βαλω μαχαιρι? Γιατι να σου κανω τομη? Γιατι να σου δημιουργουσα προβλημα συμφυσεων? Να ξερεις οτι οτι γινεται οπως το προβλεπει η φυση ειναι παντα καλυτερο και για σενα και για το μωρο και μονο αν εβλεπα προβλημα θα ημουν ο πρωτος που θα σε εβαζα για καισαρικη! Πειτε μου τωρα μετα απο αυτα τι να πω γιαυτον τον ανθρωπο που σημειωτεον ηταν 22 ωρες μαζι μου και επεμενε και περιμενε ενω θα μπορουσε να με ειχε ξεπεταξει με καισαρικη αφου εγω η ιδια τον παρακαλουσα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ποναγα 22 ωρες χωρις επισκληριδιο πηγα στο μαιευτηριο με πονους με κρατησαν μεσα, το πρωι μου εσπασαν τα νερα και γεννησα το βραδυ επειδη η διαστολη μου δεν προχωραγε και γιαυτο δεν εκανα επισκληριδιο εκεινες τις ωρες εκλαιγε απο τους πονους και παρακαλουσα τον γιατρο μου να μου κανει καισαρικη το ιδιο παρακαλουσαν και οι συγγενεις μου που τα ειχαν παιξει απο την αγωνια τους και ομως αυτος μου απανταγε πως αφου εγω ημουν23 χρονων και σε πολυ καλη κατασταση το μωρο μου και οι σφυγμοι του ηταν τελειοι θα περιμεναμε και δεν υπαρχει περιπτωση να μου κανει καισαρικη. Αφου τελικα μετα απο 22 ωρες γεννησα φυσιολογικοτατα και την αλλη μερτα ηρθε ο γιατρος μου στο δωματιο να με εξεταση μου ειπε΄Εχθες με παρακαλουσες για καισαρικη αλλα μην ξεχνας οτι η καισαρικη ειναι για μενα ενα σοβαροτατο χειρουργειο και εισαι και 23 γιατι να σου βαλω μαχαιρι? Γιατι να σου κανω τομη? Γιατι να σου δημιουργουσα προβλημα συμφυσεων? Να ξερεις οτι οτι γινεται οπως το προβλεπει η φυση ειναι παντα καλυτερο και για σενα και για το μωρο και μονο αν εβλεπα προβλημα θα ημουν ο πρωτος που θα σε εβαζα για καισαρικη! Πειτε μου τωρα μετα απο αυτα τι να πω γιαυτον τον ανθρωπο που σημειωτεον ηταν 22 ωρες μαζι μου και επεμενε και περιμενε ενω θα μπορουσε να με ειχε ξεπεταξει με καισαρικη αφου εγω η ιδια τον παρακαλουσα

 

Να πεις ενα μεγάλο ευχαριστώ και το όνομα του γιατρού να του ανάψουμε καμια λαμπάδα!!!!

Δεν άξιζε βρε κοριτσάκι μου; Εγω σου λέω μπράβο πάντως!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως αξιζε εννοειτε πως θα το ξανακανα φοβερη εμπειρια και τελεια η αμεσως επομενη στιγμη που εχεις λυτρωθει απο τους πονους και εχεις αγκαλια το μωρακι σου, το πιο ωραιο συναισθημα του κοσμου :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο φυσικός τοκετός δηλαδή χωρις τεχνητούς πόνους οι οποίοι 10πλασιάζουν την πιθανότητα καισαρικής και χωρις επισκληρίδιο, πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση στο 95% των περιπτώσεων. Υπάρχουν όμως και κάποιες ακραίες καταστάσεις (λάθος προβολές εμβρύου, προβληματα υγείας της γυναικας) οι οποίες μπορεί να έθεταν σε κίνδυνο την υγεία και των 2 και η καισαρική είναι σωτήρια λύση. Μπράβο στο γιατρό σου που επέμενε να μη σε παει για καισαρική. Μπορει εκεινη την ώρα να ηθελες να τον σκοτωσεις βεββαια αλλα τωρα θα τον ευγνωμονεις. Ετσι πρεπει να ειναι όλοι οι γιατροι, υπομονετικοί οσο παει και να σε στηρίζουν για φ.τ. όχι να σε σπρωχνουν στο χειρουργιο αν βλεπουν οτι μπορεις να τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωσεις που πραγματικα υπαρχει προβλημα η καισαρικη ειναι σωτηρια λυση και πρεπει να γινεται ομως κατω απο φυσιολογικες συνθηκες ο φτ ειναι προτιμοτερη λυση ακομα και το στρες που περναει το εμβρυο κατα την διαρκεια του φτ κατι που δεν γινεται στην κτ το βοηθαει να ανταπεξελθει και να προσαρμοστει καλυτερα την στιγμη που θα ερθει στον κοσμο αυτο τουλαχιστον υποστηριζει ο γιατρος μου

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο λάθος νομίζω γιατρών και εγκύων είναι η γέννα με ραντεβού. Αν δεν ειναι η ώρα σου να γεννήσεις γιατί να το κάνεις? γιατί να βιάσεις το μωράκι να βγει πιο γρήγορα. Αυτό ξέρει πότε είναι η ώρα του (δε μιλάω βέββαια για καταστάσεις που λόγω προβλημάτων υγείας πρεπει να γίνει και ειναι σπάνιες) Εχεις το δικαίωμα να περιμένεις και 2 εβδομάδες μετα την ΠΗΤ για να γεννήσεις. Οι τεχνητοί πόνοι και η προκληση οδηγούν σε μεγάλο ποσοστό σε καισαρική ακριβώς γιατί το σώμα σου και το μωρό ξερουν πότε είναι η κατάλληλη ώρα και κανένας άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως εξαιρεση βεβαια παντα λεμε οι περιπτωσεις που υπαρχει καποιο προβλημα θεωρω οτι οταν ερθει η ωρα που το μωρο πρεπει να βγει θα ερθει μονο του εμενα για παραδειγμα το μωρο αποφασισε να ερθει μολις μπηκα στον ενατο 36+4 κανενας μας δεν το περιμενε αλλα ηρθαν οι πονοι κανονικα και τελικα βγηκε πιστευω οτι οι γιατροι μας βαζουν στο τρυπακι πως μια γεννα με ραντεβου ειναι ευκολια και προγραμματισμος γιατι ετσι βολευει εκεινους για μια γυναικα δεν πιστευω πως θα εχει διαφορα 'η θα ειναι καλυτερα αν γεννησει 1 εβδομαδα νωριτερα 'η αργοτερα. Να πω πως αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη και σε καμια περιπτωση δεν κρινω καμια αν αποφασισε να γεννησει με κτ η προγραμματισμενα

Link to comment
Share on other sites

οσες εκαναν καισαρικη γιατι το ηθελαν φανταζομαι οταν περασαν τους πονους της καισαρικης θα το μετανιωσαν πικρα.εγω που εκανα καισαρικη επειδη δεν ειχα διαστολη μετα απο 12 ωρες και πεσαν οι σφυγμοι της μπεμπας δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε καθολου.οσες γεννησαν φυσιολογικα την επομενη ωρα απο την γεννα σηκωνονταν κανονικα επιαναν τα μωρακια τους και αντε ειχαν λιγο ενοχληση στα ραμματα ενω εγω ημουν 5 μερες του θανατα τις πρωτες 3 δεν μπορουσα να ισιωσω να περπατησω να χαρω την μπεμπα μου κτλ,γενικα ημουν χωμα περιμενα την ωρα που θα μου κανουν παυσιπονη ,ασε τους ορους τους καθετηρες και ολο τον συναφη εξοπλησμο ,δεν ετρωγα φυσικα και γενικα ηταν ασχημη εμπειρια :( αν ηξεραν καποιες γυναικες δεν θα προτιμουσαν αυτη την μεθοδο παρα μονο σε απολυτη αναγκη!τουλαχιστον επειδη ο γιατρος μου ηταν υπερμαχος του φυσιολογικου τοκετου αλλα και φιλος ξερω οτι εκανε την καισαρικη επειδη επρεπε,φανταστητε οτι δεν μου πηρε παραπανω για την καισαρικη,μου χρεωσε 1500Ε με τις επισκεψεις 9 μηνες που πηγαινα 2 φορες καθε μηνα!ηταν φανταστικος γιατρος και ανθρωπος.........δυστηχως τον εχασα....απεβιωσε την κυριακη το βραδυ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αστα εγω να δεις,μολις το εμαθα μου κοπηκαν τα ποδια,δεν με αφησαν να παω και στην κηδεια.......φαντασου οτι απο το νοσοκομειο μου ειπαν οτι εκανε 4 γεννες και μετα πηγε σπιτι του και εσβησε......εφραγμα.....και ηταν 49 χρονων μονο.....εχει και δυο παιδακια τα οποια εμεινα ορφανα....η γυναικα του ειχε πεθανει τον ιουλιο απο καρκινο,καμοια φορα αυτο που λενε ο καλος καλο δεν βλεπει ειναι αληθεια ρε παιδι μου,δεν φανταζεσε ποσο καλος ανθρωπος ηταν....

Link to comment
Share on other sites

αστα εγω να δεις,μολις το εμαθα μου κοπηκαν τα ποδια,δεν με αφησαν να παω και στην κηδεια.......φαντασου οτι απο το νοσοκομειο μου ειπαν οτι εκανε 4 γεννες και μετα πηγε σπιτι του και εσβησε......εφραγμα.....και ηταν 49 χρονων μονο.....εχει και δυο παιδακια τα οποια εμεινα ορφανα....η γυναικα του ειχε πεθανει τον ιουλιο απο καρκινο,καμοια φορα αυτο που λενε ο καλος καλο δεν βλεπει ειναι αληθεια ρε παιδι μου,δεν φανταζεσε ποσο καλος ανθρωπος ηταν....

 

Πραγματικά δάκρυσα! κρίμα σε αυτούς, στα παιδιά... κρίμα γενικότερα....

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως υπαρχει και αυτη η ασχημη πλευρα στην ζωη........μπορει να ναι ποιο ευτυχησμενος τωρα.....ειχε παθει καταθλιψη μετα τον χαμο της γυναικας του και το ειχε ριξει στην εργασιοθεραπια.....ειχε και μερακι με την ιατρικη δουλευε ακαταπαυστα......τωρα που θα ναι παλι μαζι θα ειναι ευτηχησμενοι ......ηταν ζευγαρι απο φοιτητες,δεν αντεξαν χωρια παρα μονο 4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

και εγω με καισαρικη γεννησα οχι γιατι ηθελα ή το ηθελε ο γιατρος απλα παρουσιασα διαβητη τον ρυθμιζα με ινσουλινη 9 τρυπηματα την ημερα το λιγοτερο ο γιατρος μου ειπε οτι θα ηταν επικινδυνο να γεννησω φυσιολογικα μου το πηρε την 37 εβδομαδα.ευτυχως βγηκε ενα υγειεστατο αγορακι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι greek.mother.Έχω 2 παιδάκια τα οποία τα γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο μετά απο δική επιθυμία μου.

Στο δεύτερο τοκετό παρόλο που είχαν αλλοιωθεί οι παλμοί του μωρού και ήταν ψηλά καθώς επίσης και ο τράχηλος ήταν σκληρός, ο γιατρός μου προτίμησε αντί για καισαρική να με βάλει να εξωθήσω πιο νωρίς. Με τον τρόπο αυτό βοήθησα το μωρό να κατέβει πιο γρήγορα και να επιταχυνθεί και η όλη η διαδικασία του τοκετού.

Βέβαια, το γεγονός ότι δεν μου έκανε καισαρική οφείλεται στην δική μου άρνηση, όχι ότι μου το πρότεινε βέβαια! Πιστεύω ότι είχε όλα τα κομφόρτ και τις ανέσεις να προβεί σε καισαρική, αν το ήθελε! Όπως επίσης πιστεύω ότι αν εξαντλούσε όλα τα περιθώρια χωρίς αποτέλεσμα, θα μου έκανε καισαρική ήθελα δεν ήθελα.

Μερικές φορές τελικά, οι γνώσεις από μόνες τους δεν είναι ικανές να εξασφαλίσουν την ομαλή και χωρίς προβλήματα διεξαγωγή ενός φυσ. τοκετού. Πρέπει να συνυπάρχει η ευαισθησία, η υπευθυνότητα και το γνώθει των πράξεων των γιατρών.

Έχουμε όμως και εμείς μερίδιο της ευθύνης, ως μοντέρνες γυναίκες - σύζυγοι - μαμάδες. Στις μέρες μας υπάρχουν πολλά διαθέσιμα και εύκολα προσβάσιμα μέσα, απο τα οποία μπορούμε να μάθουμε 5 βασικά πράγματα για τη φυσιολογία του σώματός μας και της φυσιολογικής γέννησης ενός παιδιού. Δεν υπάρχει λόγος να γινόμαστε έρμαιο των κακόβουλων εκείνων ατόμων, που το παίζουν θεοί και μας αναγκάζουν να πιστεύουμε ότι το λάθος είναι σωστό, ούτε και οι ματαιοδοξίες τους πρέπει να είναι νόμος για μας.

Δεν είναι τυχαίο ότι ο αριθμός των καισαρικών έχει αυξηθεί σημαντικά στην χώρα μας τα τελευταία 10 χρόνια.

Είναι καιρός να αλλάξουμε τα δεδομένα και να απαιτήσουμε να εχουμε ενεργητικό ρόλο στη γέννηση των παιδιών μας, λαμβάνοντας τις αποφάσεις σχετικά με το είδος του τοκετού μαζί με το γιατρό!

Όσον αφορά τις μαίες, απο το νόμο έχουν την ικανότητα και το δικαίωμα να διενεργήσουν έναν απόλυτο φυσιολογικό τοκετό. Γι' αυτό και στις σκανδινβικές χώρες τα δημόσια μαιευτήρια (μόνο δημόσια υπάρχουν)διοικούνται απο μαίες, οι οποίες καλούν τους γιατρούς παρα μόνο αν εκείνες κρίνουν ότι είναι αναγκαίο και αναπόφεκτο.

Σίγουρα δεν μπορούμε να εναντιωνόμαστε πάντοτε στα "πρέπει" και τα "μη"της ιατρικής. Μπορούμε όμως και έχουμε υποχρέωση να μην υιοθετούμε ως τρόπο ζωής το "πίστευε και μην ερεύνα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χώρο και τον χρόνο σας.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

και γω γεννησα με καισαρική και ολική και όλα ήταν πολύ καλά. Δεν πόνεσα ιδιαίτερα, μόνο τράβηγμα ένιωθα μετά αλλά και στο κρεβάτι δε μπορούσα ν'αλλάξω εύκολα πλευρό. Μόνο αυτά και μάλιστα τις πρώτες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ego genisa me kesariki.....ke htipao to kefali mou sto tiho....O yiators mou -eno itan ola normal- viazotan na mou kani proklito i kesariki....Kesariki mou ipe ine poli kalitera!! asfalia- o fisiologikos ine epikindinos!!! Arhisan lipon mees ke yiatros na me piezoun....Prospathisa na figo, alla kanis den me eperne sto telos tis egimosinis! makari na iha mini spiti mou na genaga- alla i diki mou den ithelan!!

Perito na po oti to 80% sto mitera itan kesariki...Den boro na pistepso oti to 80% sto sigekrimeno meeftirio ihan epiplokes....Milodas me tis alles ginekes katalava oti iha pesi se megali plehtani.

Ena eho na po- eshos, dropi! Afti i anthropi poulan tis kesarikes! To ida me ta idia mou ta matia....Aporo yiati den ehi epemvi o iatrikos silogos! O diethnis organismos igias lei prepi na ine 10% ke se kati meeftiria tipou mitera ine 80%

Tora ime anagasmeni na pao se idiki omada sto exoteriko yia na kano fisiologiko, elenhodas oti i mitra mou epanilthe pliros meta apo afti tin épithesi.

Yia defteri kesariki den to sizitao! Den iparhi periptosi na epanalavo afto to skiniko.

Maria-P i yiatri den ine aggeli, ehi poli agirtia i meeftiki.....

 

5 mines meta ke ponao :(

 

Den ime aditheti ean hriazete alla to skiniko proklitos, episkliridios---agirtia ke kesariki mou anevazi pia to ema sto kefali.

Link to comment
Share on other sites

εγω τον πρωτο φυσιολογικα με επισκληριδιο και την μπεμπα μου πριν απο 4 μηνες περιπου φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο γιατι βιαζοταν να βγει μεσα σε μιση ωρα ειχα γεννησει,πολυ ευκολες γεννες και οι δυο και ευχομαι σε ολες τισ μελλουσες μαμαδες να γεννανε τοσο ευκολα οπως εγω,εξαλου δεν υπαρχει καλυτερη εμπειρια στη ζωη μιας γυναικας!!!!!!

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Με φυσιολογικό τοκετό! Έσπασαν τα νερά μου στις 12 τη νύχτα, οι πόνοι ξεκίνησαν στις 2 τα ξημερώματα και γέννησα στις 6 το απόγευμα... Πέθανα κορίτσια!!! Στις 3 το μεσημέρι οι πόνοι ήταν κάθε λεπτό και η διαστολή μόνο στο 3! :shock::shock: Μου έκαναν επισκληρήδιο, ηρέμησα για ένα μισάωρο αλλά μετά τα ένιωθα όλα κανονικά... Μάλλον δε μου έβαλαν άλλη δόση...

 

Το ότι γέννησα φυσιολογικά το θεωρώ αποκλειστική επιτυχία του γιατρού και της μαίας μου που πάλευαν μαζί μου όλες αυτές τις ώρες... Να σημειώσω ότι το μωρό ερχόταν με προσωπική προβολή... σε αυτή την περίπτωση οι περισσότερες γέννες καταλήσουν σε καισαρική... Παρά τους πόνους που πέρασα η αίσθηση του μωρού που γλιστράει από μέσα σου είναι μοναδική!!! Ο μπέμπης μου γεννήθηκε 3,500 κιλα παίδαρος!!! Κι εγώ στις 8 το βράδυ έτρωγα κανονικά το φαγητό μου με τεράστια όρεξη και ένιωθα μια χαρά!!

 

Να πω επίσης ότι γέννησα στο Μητέρα και την ώρα που με έβγαλαν έξω άκουσα κάποια μαία να λέει " Επιτέλους ακούσαμε και μια γυναίκα να ουρλιάζει!!! Από το πρωί δεν είχαμε ούτε ένα φυσιολογικό τοκετό!!!" Έλεος!!! Και μη μου πείτε ότι όλες οι γυναίκες που είχαν γεννήσει μέχρι τις 6 το απόγευμα έχρηζαν καισαρικής τομής!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρεπει ν ανοιχτει ενα τοπικ να ψηφιζουν μονο οσες γυναικες εχουν γεννησει τα τελευταια 3-4 χρονια...εκει να δειτε ποσοστο καισαρικων...

Ειπαμε οταν υπαρχει λογος..σαφως (μην τα ξαναλεμε) αλλα οταν ο γιατρος προτινει ραντεβου (ακου ραντεβου για γεννα) ... δεν τυχαινουν μετα τα προβληματα...αλλα ειναι φυσιολογικο επακολουθο τω τεχνικων που χρησιμοποιουν..οπου αν δεν ειναι ετοιμη η μητρα..απλα δεν αντιδρα...

Κριμα παντως ..πολυ κριμα...ενα θαυμα σαν την καισαρικη που εχει ερθει για να σωζει μαμαδες και μωρα (γι αυτο το πολυ μικρο ποσοστο που υπαρχει)..να εχει γυρισει μπουμερακ πανω μας....

Οι περισσοτερες γνωστες μου που γεννησαν με καισαρικη παντως..ειχαν σημαδια απο την εγκ...αλλα δεν ηθελαν να τα δουν..γιατι απλα ειχαν τυφλη εμπιστοσυνη στον γιατρο τους....το τι εχω ακουσει...δεν λεγετε...οποτε κατα καποιο τροπο...ειμαστε αξιες της μοιρας μας...

Και για να δουμε σε ποσες θυμιζει κατι αυτη η σκηνη...μπαινουν το πρωι (απο 7 και υστερα)με ραντεβου (37-38-39 εβδ , με την δικαιολογια οτι το παιδι ειναι οκ...και δεν υπαρχει λογος να μην προχωρησουν...) στην συνεχεια τα γνωστα φαρμακα (καθε περιπτωση ξεχωριστη) και σαφως μεχρι το μεσημερι αντε το πολυ 5 η ωρα πρεπει να εχουν γεννησει...γιατι ολος τυχαιως προεκυψε προβλημα (τυχαιο δεν ειναι..αφου εχουν επεμβει ηδη τοσο πολυ) γιατι σαφως εχουμε και ενα ιατρειο και δεν χρειαζεται ν ακυρωνουμε ραντεβουν...Που εχετε ακουσει καλε...ακομα και σε γεννα που ξεκινα μονη της γυναικα χωρις συπτωματα πριν και χωρις να ειναι ετοιμη η μητρα να γεννα μεσα σε 5-6 ωρες..??????

Και παλι κριμα πολυ κριμα..γιατι καποιες κοπελες νομιζουν οτι τα βαζουμε μαζι τους..επειδη γεννησαν με καισαρικη η επειδη και καλα τις θεωρουμε λιγοτερο μανες...δεν ειναι δυνατον...τα βαζουμε με το συστημα..και ολα αυτα που κανουν χωρις την συγκαταθεση μας...που θεωρουν πιο ασφαλη μια καισαρικη απο ενας φυσιολογικο (αν ειναι δυνατον) και ολα αυτα θα τα ζησουν σ ακομα χειροτερο βαθμο οι κορες μας εαν δεν φωναξουμε...αλλα λεμε εε και τι εγινε...σημαντικο ειναι τ αποτελεσμα!!!!(σαφως... απ την μια...αλλα τ αποτελεσμα μετραει και να ερθει σ αυτον το κοσμο ετοιμο και χωρις εξαναγκασμους απ την μητρα ηδη)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καισαρική μετά από 22 ώρες πόνων και παιδί 4 κιλών το οποίο δεν χωρούσε να περάσει από τις λεκάνες μου και εγώ η ξεροκέφαλη δεν δεχόμουνα την καισαρική ήθελα φυσιολογικά με αποτέλεσμα να κοπανιέμαι όλη νύχτα και να κάνω ντους!!!!!!!!!! Δεν το ξανακάνω όμως. Τον γιατρό μου τον καημένο κόντεψα να τον τρελάνω, όπως και τον άντρα μου οποίος μετά την γέννα έβγαλε από το άγχος του σπυριά σε όλο το μήκος των χεριών του.

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...