Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική?


Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)  

758

  1. 1. Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)

    • Με φυσιολογικό τοκετό
    • Με καισαρική


Recommended Posts

Γέννησα με καισαρική: πήγα με RV μία βδομάδα νωρίτερα από την αναμενόμενη γιατί το αμνιακό υγρό είχε μειωθεί + τσιμπημένο ζάχαρο. Ξεκινήσαμε με τεχνητούς πόνους και η διαστολή έφτασε στο πέντε. Ο μικρός όμως δεν κατέβαινε με τίποτα (και γιατί να κατέβαινε, αφού ακόμη δεν ήθελε να βγει???) και ο γιατρός μου είπε πάμε μέσα για καισαρική. Οκτώ μήνες προετοιμαζόμουν για Φ.Τ. και όταν το άκουσα έπαθα σοκ και άρχισα να μυξοκλαίω. Στο χειρουργίο κοίταζα από την αντανάκλαση στα πλακάκια και είδα να βγάζουν τον μικρούλη. Τον στριφογυρίζαν γιατί ήταν τυλιγμένος στο λαιμό και στο χέρι με τον ομφάλιο. Το γεγονός ότι καθώς έβγαινε δεν έκλαιγε μου φάνηκε τραγικό - παρα φύσιν - και με πήραν τα ζουμιά. Μετά πήγα να τον αγκαλιάσω αλλά δεν γινόταν γιατί το ένα χέρι ήταν δεμένο. Με ξαναπήραν τα ζουμιά...

Βρήκα την εμπειρία της καισαρικής εξαιρετικά βίαιη και αφύσικη. Το χειρότερο ήταν ότι λόγω αλλεργίας στην παρακεταμόλη πέρασα όλους τους μετεγχειριτικούς πόνους χωρίς παυσίπονο.

Μετά από δυομιση μήνες όμως όλα αυτά είναι μακρινό παρελθόν και το σήμερα με τον μπεμπάκο είναι ΜΑΓΙΚΟ:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια ας μην ειμαστε τοσο προκατηλημενες!!!

Συμφωνω πως πολλοι γιατροι εχουν την ταση να κανουν καισαρικες για την βολη τους (εχω ακουσει για εναν που ανακοινωνει απο την αρχη πως δεν ξεγενναει Σαββατοκυριακα και αργιες!!!) αλλα απο την αλλη με εκνευριζει απιστευτα που με το που καποιος λεει πως εκανε καισαρικη τον κοιτανε καπως και αμεσως συμπεραινουν πως ο γιατρος ηταν βολεψακιας.

Εγω εκανα καισαρικη γιατι η μικρη μου μπλεχτηκε με τον λωρο σχεδον την τελευταια στιγμη και οταν πιεζε να βγει πνιγοταν και πεφταν οι παλμοι της και αμεσως μετα διπλασιαζονταν!

Ο γιατρος μου προσπαθουσε 30 λεπτα να κανει τη μικρη να γυρισει αλλα ματαια.

Παντως πραγματικα εγω χαιρομαι που ειμαστε καλα και οι 2.

Αλλα αλλη μια φορα να με κοιταξουν με αυτο το βλεμμα οταν πω πως εκανα καισαρικη - θα ουρλιαξω.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδαρός μου ήρθε στον κόσμο με καισαρικη γιατι μου έσπασαν τα νερά στις 05:00 πέρασαν 8 ώρες διαστολη τίποτε μετά τεχνητοί πόνοι 2 ώρες τίποτε οπότε η μόνη λυση καισαρικη.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεννησα κ τα δυό μου αγγελούδια με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο. Στον γιο είχα δικούς μου πόνους κ διηρκησε 10 ώρες κ στην κόρη είχα τεχνητούς κ γέννησα μεσα σε 3.

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος που ειχα 5 χρονια οταν εμαθε οτι ειμαι εγκυος μου ειπε οτι δεν με αναλλαμβανει γιατι θα λειπει διακοπες....μου ειπε η ο βοηθος του θα με ξεγεννησει η να ψαξω αλλο γιατρο. αναγκαστηκα να ψαξω γιατρο και να βιωσω μια εγκυμοσυνη με αγχος εξαιτιας του αλλα με τον καινουργιο γυναικολογο μου γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο σε 3 1/2 ωρες και δεν τον αλλαξω πλεον γιατι ηταν διπλα μου συνεχεια σε ολη τη διαδικασια μαζι με τον αντρα μου. υπεροχη εμπειρια!!!το ξανακανω ευχαριστως!!

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Εχω κάνει 3 καισαρικές.Η 1η λόγω διδύμων και το παιδί που ήταν χαμηλά δλδ που θα εβγαινε πρώτο ήταν με ισχυακή προβολή οπότε δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές.Ε όσο για τις αλλές δύο ήταν πιά θέμα ρουτίνας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αμάν μ'αυτές τις καισαρικές στην Ελλάδα. Στη Δυτ. Ευρώπη πώς γεννάνε οι γυναίκες στα σπίτια (καλά υπερβολή κι αυτό), δεν τυλίγονται εκεί με τον ομφάλιο λώρο, δεν πέφτουν οι παλμοί τους κλπ? Για να ψηφίσουμε να δούμε τι ποσοστό γεννά τελικά με φυσιολογικό τοκετό και τι με καισαρική... Προσωπικά από 5 φίλες μου που έχουν παιδάκι, μόνο 1 έχει γεννήσει φυσιολογικά. Τραγικό ποσοστό ε?

 

Τραγικό ποσοστό, τι να πείς...

Δεν είναι καθόλου υπερβολη να γεννήσεις στο σπίτι. Γέννησα το τρίτο παιδάκι στο σπιτάκι μου, τόσο ωραία! Τώρα δεν θέλω ούτε να σκευφτό μαιευτήρια κτλ, ανατριχιάζομαι. Αλλά και το ΚΕΝΤΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ http://www.naturalbirth.gr/ είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ειμαι ετοιμη να γινω μανουλα σε ενα μηνα. απο τις τρεις φιλες μου οι δυο γεννησανε με καισαρικη κ η τριτη ειμαι εγω φοβαμαι παρα πολυ. τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ειμαι ετοιμη να γινω μανουλα σε ενα μηνα. απο τις τρεις φιλες μου οι δυο γεννησανε με καισαρικη κ η τριτη ειμαι εγω φοβαμαι παρα πολυ. τι να κανω

 

μην φοβάσαι, όλα θα πάνε καλά! Νομίζω καλό θα ήταν να δεις από κοντά μια κάποια απο τις μαίες http://www.naturalbirth.gr/epikoinonia.html

να σου φίγει το άγχος!

Link to comment
Share on other sites

απο την ιστοσελίδα τους

 

ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ;

Για να ελευθερωθεί από τους φόβους της και κυρίως από το φόβο του πόνου. Πρέπει να μάθει η γυναίκα ότι ο πόνος είναι ΜΟΝΟ ένα μέρος από τα πολλά έντονα συναισθήματα που μπορεί να νοιώσει κατά τον τοκετό.

Θα νοιώσει : Θάρρος, Δύναμη, Αγάπη, Ευτυχία.

Αν της αφαιρέσεις το πόνο, αφαιρείς και από την ένταση των άλλων συναισθημάτων. Η ένταση των συναισθημάτων κατά τον τοκετό είναι που της δίνει ζωή και μία τελείως ξεχωριστή δύναμη. Μία δύναμη που την τονώνει και της προσφέρει αίσθηση αυτοπεποιθήσης, που προεκτείνεται πολύ πιο πέρα από αυτό κάθʼ αυτό το τοκετό. Μία δύναμη που ΑΛΛΑΖΕΙ ΖΩΕΣ.

Η γέννηση είναι μία συναισθηματική κατάσταση της ανθρώπινης ύπαρξης, ανυπολόγιστα σύνθετη και η εμπειρία της έχει μεγάλη σημασία για όσους την βιώνουν όχι μόνο τη στιγμή της απόκτησης της αλλά και αργότερα. Σημαδεύει για πάντα τη ζωή της γυναίκας, του παιδιού και της οικογένειας.

Για να γίνει η ίδια δημιουργός του παιδιού της, μια ικανότητα που μετά κανείς δεν θα μπορέσει να της αφαιρέσει όσο ζει. Μία ικανότητα που θα την οδηγεί στο να γίνει μία μητέρα δυνατή, γεμάτη αυτοπεποιθήση και με το ένστικτο της προστατευτικότητας.

Για να γεννηθεί το μωρό όταν είναι ώριμο και όταν το ίδιο το αποφασίζει επειδή ο τρόπος που θα γεννηθεί θα το επηρεάζει για την υπόλοιπη ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κ γω δυστυχως εχω κανει 3 καισαρικες....:(

στο πρωτο μου παιδακι ειχαν πεσει οι παλμοι του κ ειχε τυλιχτει με τον ομφαλιο λωρο κ αναγκαστικα εγινε καισαρικη....στο δευτερο ειχα κανονικα πονους τοκετου,αλλα παλι μ'εβαλε για καισαρικη.....:(

δεν ξερω μερικες φορες περναει απ'το μυαλο μου οτι οι γιατροι δεν το προσπαθουν κ πολυ για φυσιολογικο κ με το παραμικρο λενε καισαρικη....δεν το παλευουν....δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτερες μανουλες εχουν κανει καισαρικη:(

σπανιως βρισκω κοπελα να μου πει οτι γεννησε φυσιολογικα....οποτε ρωταω για γεννες,ειμαι σχεδον σιγουρη για την απαντηση....

μ'εκνευριζει τοοοοοσο πολυ αυτο που γινεται...

θελω στο μελλον να κανω κ 4ο παιδακι κ εχω φοβηθει...η γιατρος μου μου λεει οτι δεν χρειαζεται αλλο,οτι δεν εισαι σακι να σε ανοιγω κ να σε κλεινω κ τετοια....ετσι κ αλλιως σε καθε εγκυμοσυνη μου αυτα μ λεγε...μην κανεις αλλο..

φυσικα θ'αλλαξω γιατρο που να με καταλαβαινει!!!:roll:

δεν μπορω να κρινω ποσο σοβαρη ηταν η κατασταση μου κ οδηγησε σε καισαρικη,αλλα συχνα νιωθω σαν κατι να μου πηραν με την καισαρικη...σαν να μου στερησαν την επιλογη να κανω κ αλλα παιδακια...κ αυτο με θυμωνει κ με στεναχωρει....αμα ημουν καπου στο εξωτερικο πιστευω θα μπορουσα να βρω γιατρο να κανει την αποπειρα να γεννησω φυσιολογικα στο δευτερο που ειχα κ πονους!

παντως θα το ψαξω....ας μην γενησω φυσιολογικα,αλλα τουλαχιστον να βρω εναν γιατρο που να δεχεται κ 4 κ 5 καισαρικες!δεν πονεσα κ τοοοοσο πολυ....αντεχω να κανω κ αλλα χειρουργεια κ ελπιζω να μην με απογοητευσουν!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γέννησα και τα δύο παιδιά μου με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο παρόλο που στο δεύτερο τη ζήτησα από το γιατρό μου αλλά απαγορευόταν λόγω κήλης δίσκου στη μέση μου.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

και τα δυο μου αγορακια τα γεννησα με καισαρική με επισκληριδιο . πηγα για υπερηχο και δεν ειχε παλμους και ετσι επρεπε να μου το παρουν, και το δευτερο αναγκαστικα επειδη ειχα ήδη κανει τη πρωτη καισαρικη.

line_line_typew6_beg_d_typew9_time_1058673600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Μάριος-Νίκος : 18/12/2003

Νικόλας:27/01/2006

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το κοριτσακι μου πριν 2 μήνες φυσιολογικά με επισκληρίδιο.Με τεχνητούς πόνους γιατι η μικρή μου ήταν ψηλά και ο τράχηλος μου ήταν σκληρός.Ηταν υπέροχη εμπειρία ο πόνος ήταν ανεκτός και είχα συνέχεια μαζί μου τον αντρούλη μου που μου έδινε δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα καταφέραμε και γεννήσαμε φυσιολογικά!

Ο μικρούλης δεν είχε καλή θέση, οι μέρες είχαν περάσει (40 εβδ + 4 ημέρες) και μπήκα με πρόκληση...

10 ώρες με τον ορό, πολύ πόνο, τελικά έκανα και επισκληρίδιο αν και είχα ξεκινήσει με διάθεση να μην κάνω. Να είναι καλά ο γιατρός μου που με περίμενε και έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του (κυριολεκτικά :lol:) και τελικά ο μικρούλης και εγώ είμαστε μια χαρά!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα 4 μωράκια φυσιολογικά, τα 2 πρώτα χωρίς επισκληρίδιο και τα 2 επόμενα με επισκληρίδιο. Τέλειες εμπειρίες ιδίως η πρώτη που σου είναι όλα πρωτόγνωρα, σαν ένα όνειρο!!!

Την πρώτη φορά που έκανα επισκληρίδιο ένιωθα πολύ περίεργα μετά. Μα καθόλου πόνο? Λες και είχα πάει για καφέ! Έως τύψεις μπορώ να πώ ότι ένιωσα για λίγο, και φόβο για το αν πάθει κάτι το μωρό μου (γιατί δεν μου φαινόταν φυσιολογικό να μην πονέσω). Αν με ρωτάτε όμως, τί προτείνω, επισκληρίδιο με κλειστά τα μάτια.

 

Σαφώς ο φυσιολογικός τοκετός είναι καλύτερος, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις η καισαρική.

Μιας φίλης μου ο γιατρός (σε δημόσιο νοσοκομείο) υπέρμαχος του φυσιολογικού, παραλίγο να στοιχίσει τη ζωή και μάνας και μωρού. Μετά από 20 ώρες πόνου αβάσταχτου -και ενώ η κοπέλα και ο άντρας της τον παρακαλούσαν για καισαρική- οι παλμοί του μωρού σταμάτησαν. Τότε την ξέσκησαν κυριολεκτικά (από κάτω) για να βγάλουν το βρέφος νεκρό. Το επανέφεραν στη ζωή και το μετέφεραν εντατική στο Παίδων με ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης. Ο Θεός είναι μεγάλος όμως και το μωράκι τώρα είναι 2 ετών υγιέστατο.

Γι'αυτό δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας. Ευτυχώς δε ζούμε στο Μεσαίωνα (με εμβρυολκούς και κουτάλες) και σε δύσκολες περιπτώσεις έρχεται η καισαρική να σώσει ζωές. Και να επισημάνω ότι οι καισαρικές δε στοιχίζουν παραπάνω χρήματα.

 

Πάνω απ'όλα ΥΓΙΗ ΜΩΡΑΚΙΑ. Να μας ζήσουν κορίτσια τα μανάρια μας.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

κι εγω με καισαρικη θα μπω,λογω του οτι ειχα 6-7 μυωπια,εχω διαβητη κυησης και ο γιατρος με ειπε καλυτερα με καισαρικη.

θα ηθελα φυσιολογικο τοκετο και του το πα,αλλα αυτος μαλλον ξερει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

κι εγω με καισαρικη θα μπω,λογω του οτι ειχα 6-7 μυωπια,εχω διαβητη κυησης και ο γιατρος με ειπε καλυτερα με καισαρικη.

θα ηθελα φυσιολογικο τοκετο και του το πα,αλλα αυτος μαλλον ξερει καλυτερα

με το καλό, όλα καλά θα πάνε για σένα και το νινί!:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αμάν μ'αυτές τις καισαρικές στην Ελλάδα. Στη Δυτ. Ευρώπη πώς γεννάνε οι γυναίκες στα σπίτια (καλά υπερβολή κι αυτό), δεν τυλίγονται εκεί με τον ομφάλιο λώρο, δεν πέφτουν οι παλμοί τους κλπ? Για να ψηφίσουμε να δούμε τι ποσοστό γεννά τελικά με φυσιολογικό τοκετό και τι με καισαρική... Προσωπικά από 5 φίλες μου που έχουν παιδάκι, μόνο 1 έχει γεννήσει φυσιολογικά. Τραγικό ποσοστό ε?[/QUOκαλησπερα κοριτσια....εγω γεννησα φυσιολογικα...αλλα με την ταλαιπωρια που εφαγα θα προτειμουσα καισαρικη...........
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...