Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική?


Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)  

758

  1. 1. Γεννήσατε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό? (απαντήσεις ανά γέννα)

    • Με φυσιολογικό τοκετό
    • Με καισαρική


Recommended Posts

Φυσιολογικα,χωρις επισκληριδιο με προκληση απιστευτος πονος δεν μπορω να το ξεχασω ακομα,παρολο που εχουν περασει 3,5 μηνες(βασικα γενικα δν νομιζω να το ξεχασω ποτε)........12 ωρες υπεφερα,στο τελος παρακαλουσα τον γιατρο για καισσαρικη(''πεθαινω,πεθαινω,καντε μου καισσαρικη,οτι θελετε θα σας δωσω,μη με αφησετε να παθανω''-Οχι δν πεθαινεις ΓΕΝΝΑΣ,κ τα πας πολυ καλα,δν θα σ κανω καισσαρικη''-Μα γιατι θελετε να πεθανω....???.....αυτα λεγαμε ολη τν ωρα....)Αφηστε κωμωδια ολο το νοσοκομειο εμενα ακουγε.......Σημερα τον ευχαριστω που δν με ακουσε.....αναρρωσα πολυ γρηγορα ,εσπρωξα 2 φορες να βγει ο μικρουλις κ ειχα 2-3 ραμματακια...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με φυσιολογικο τροπο πρωτο παιδι και χωρις επισκληριδιο (οπως γεννουσαν παλια)μονααδικη εμπειρια μεσα σε 5 λεπτα γεννησα και η ωρες του πονου ηταν 7 μετα απο τις 7 ειχα το γιοκα μου και ολα καλα μετα απο μια ωρα περπατουσα κιολας....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Η Γερμανια π.χ ειναι 50 χρονια πισω.Ας αφησουμε την γκρινια για τους Ελληνες γιατρους και ειδικα τους Γυναικολογους.Στην Δυτικη Ευρωπη μηπως γνωριζει κανεις ποσα παιδια χανονται στη γεννα? η με ποσα προβληματα αναπηριας?Σωστο ο φυσ/κος τοκετος αλλα με προυποθεσεις π.χ ηλικια,φυσικη κατασταση κ.λ.π.;););)

 

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο δεν ισχύει το ότι χάνονται περισσότερα παιδιά στη γέννα στην Δ. Ευρώπη.

 

"...Θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι τα αυξημένα ποσοστά καισαρικών στη χώρα μας αντικατοπτρίζουν το υψηλό επίπεδο ασφάλειας που απαιτεί η σύγχρονη ιατρική πρακτική. Υπάρχουν όμως επιχειρήματα που καταρρίπτουν ένα τέτοιο ισχυρισμό.

 

Πρώτον, είναι αφελές να υποθέτουμε ότι οι γυναίκες και οι γιατροί άλλων ευρωπαϊκών χωρών δε λειτουργούν με παρόμοιο αίσθημα ασφάλειας όπως εμείς. Επιπλέον, είναι δύσκολο να σκεφτούμε ότι ο ελληνικός γυναικείος πληθυσμός διαφέρει πολύ από αυτόν των υπολοίπων χωρών σε θέματα ηλικίας της μέλλουσας μητέρας, φυσικής κατάστασης κλπ.

 

Λαμβάνοντας υπόψη ότι οι περισσότερες καισαρικές τομές εκτελούνται λόγω επαπειλούμενης υγείας του αγέννητου παιδιού, θα υπέθετε κανείς ότι, με τη δημοφιλή τακτική της καισαρικής στην Ελλάδα, εξασφαλίζουμε λιγότερες επιπλοκές. Παρόλα αυτά, η περιγεννητική και βρεφική θνησιμότητα στη χώρα μας δε διαφέρει από αυτή των υπολοίπων ευρωπαϊκών χωρών, καταρρίπτοντας τη φήμη της υπερασφαλούς πρακτικής. Είναι εμφανές ότι στην ελληνική επικράτεια εκτελούνται περισσότερες καισαρικές επεμβάσεις, εξασφαλίζοντας παρόμοιο επίπεδο ασφάλειας με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης."

 

καισαρικη ειναι η σιγουρη λυση.Οι γυναικες στην Ελλαδα γεννουν απο 30 ετων +

 

Η καισαρική δεν είναι εναλλακτική λύση για τον φυσιολογικό τοκετό. Είναι χειρουργική επέμβαση που κρύβει κινδύνους επιπλοκών και εφαρμόζεται μόνο όταν υπάρχουν σοβαροί ιατρικοί λόγοι που καθιστούν αδύνατο τον φυσιολογικό τοκετό..

 

 

 

http://www.babyspace.gr/Article/greek-woman-Cesarean/119-2890.html

 

http://www.babyspace.gr/Article/all-about-caesarian/119-771.html

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
καισαρικη ειναι η σιγουρη λυση.Οι γυναικες στην Ελλαδα γεννουν απο 30 ετων +

Η Γερμανια π.χ ειναι 50 χρονια πισω.Ας αφησουμε την γκρινια για τους Ελληνες γιατρους και ειδικα τους Γυναικολογους.Στην Δυτικη Ευρωπη μηπως γνωριζει κανεις ποσα παιδια χανονται στη γεννα? η με ποσα προβληματα αναπηριας?Σωστο ο φυσ/κος τοκετος αλλα με προυποθεσεις π.χ ηλικια,φυσικη κατασταση κ.λ.π.;););)

 

πρωτη φορα το ακουω αυτο.εχω παααρα πολλους συγγενεις στη γερμανια και εγω και ο αντρας μου.με παιδια σχεδον ολοι.κανενας δεν ειχε προβλημα στη γεννα!μαλιστα μεχρι και διδυμα με φυσιολογικο τοκετο εχει γεννησει η καλυτερη φιλη της ξαδερφης μου!το οτι δεν μαχαιρωνουν γυναικες γιατι οι ιδιοι θελουν να πανε διακοπες η δε τους βολευει η μερα της ΠΗΤ δε σημαινει οτι ειναι και 50 χρονια πισω.η ξαδερφη μου 2 παιδια φυσιολογικα γεννησε στη γερμανια και ειχε και στα 2 διαβητη κυησης.και μαλιστα χωρις επισκληριδιο και οι γεννες της ηταν πολυ γρηγορες!1,5 ωρα η πρωτη και 20 λεπτα η δευτερη!

αυτο το τελευταιο δε το καταλαβα.

δηλαδη μονο οι 25αρες γυμνασμενες μπορουν να γεννουν φυσιολογικα?

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω οπως εχω ξαναπει με φυσιολογικο!

Μετα απο 3 ωρες πηγα τουαλετα και εκανα ντουζ και μετα απο 5 ωρες που ειχα γεννησει κατεβηκα για καφε στην καφετερια με τον αντρα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Οσοι ειναι ιατροι στην Δυτ. Ευρωποι γνωριζουν τι ακριβως συμβαινει τοσο στον φυσιολογικο τοκετο οσο και στην καισαρικη.

 

Στην Ανατολική Ευρώπη δεν γνωρίζουν; Δεν γνωρίζουν ακριβώς; Γνωρίζουν μόνο το φυσιολογικό ή μόνο την καισαρική; Πού ακριβώς τίθεται το γεωγραφικό όριο όπου χωρίζονται οι γιατροί που γνωρίζουν από αυτούς που δεν γνωρίζουν;

 

Πολλά τα ερωτήματα...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

καισαρικη ειναι η σιγουρη λυση.Οι γυναικες στην Ελλαδα γεννουν απο 30 ετων +

Η Γερμανια π.χ ειναι 50 χρονια πισω.Ας αφησουμε την γκρινια για τους Ελληνες γιατρους και ειδικα τους Γυναικολογους.Στην Δυτικη Ευρωπη μηπως γνωριζει κανεις ποσα παιδια χανονται στη γεννα? η με ποσα προβληματα αναπηριας?Σωστο ο φυσ/κος τοκετος αλλα με προυποθεσεις π.χ ηλικια,φυσικη κατασταση κ.λ.π.;););)

 

Λυπάμαι πάρα πολύ που ακούγονται τέτοιου είδους απόψεις και μάλιστα από γυναίκες νέες και με άμεση πρόσβαση στην ενημέρωση. Το ότι η καισαρική είναι η σίγουρη λύση, αυτό είναι το μόνο βέβαιο!!!!! Είναι σίγουρη, ακούραστη και καθόλου χρονοβόρα ειδικά αν έχει ο doctor ιατρείο το απόγευμα, αν ακολουθεί ΣΚ η αργία, ή αν πρέπει να λέίψει σε ταξιδάκι αναψυχής!!!

Το ότι θέτεις ως προυπόθεση του φτ την ηλικία και τη φυσική κατάσταση :confused::confused::confused: είναι ακόμα πιο λυπηρό, αφου το κάνεις να φαντάζει ότι μόνο 18χρονες σαν την Πετρουλάκη μπορούν να τα καταφέρουν!!!!

Ο φυσιολογικός τοκετός είναι δικαίωμα πρωτίστως του παιδιού και έπειτα της μάνας! Η ενημέρωση μπορεί μπορεί να σωσεί και να προφυλάξει πολλές γυναίκες από το αναίτιο μαχαίρι και να κάνει τα μωράκια να έρχονται στον κόσμο όταν τα ίδια το αποφασίσουν!

Η κτ είναι ένα χειρουργείο, είναι η αίσχατη ιατρική παρέμβαση που πρέπει να εφαρμόζεται όταν υπάρχει άμεσο ζητημα ζωής και θανάτου και όχι ωραρίου και φυσικά σε καμία περιπτωση δεν σχετίζεται με ηλικιακά κριτήρια ή με το πόσο συχνά πάει η γυναίκα γυμναστήριο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου Patty για να πουμε τα πραγματα απλα...η καισαρικη ειναι ενχειρηση που εγκυμονει κινδυνους σε ΚΑΘΕ περιπτωση....Η ΚΑΘΕ γυναικα που κανει καισαρικη και το ΚΑΘΕ μωρο κινδινευει,δεν ειναι ασφαλες τροπος η καισαρικη.Απλα ειναι ασφαλεστερος τροπος απο τονφτ ΟΤΑΝ κμονο οταν υπαρχει σοβαρο προβλημα.Αυτο μονο τη καθηστα πιο ασφαλη,αλλα ως τελευται λυση...

 

Αλλα για να μη κοιταμε μονο τον εαυτο μας...ας ανατρεξεις να δεις τι προβληματα εμφανιζουνε τα παιδια που γενιουνται με καισαρικη,ε μεγαλο ποσοστο,κυριως αναπναυστηκα κ συχνα ανεπανορθωτα.

 

Προσωπικα γνωριζω 4 κοπελες,ολες γενησανε παιδια μονο με καισαρικες.Ολωνων νοση΄λευτηκανε εξ αρχης λογο αναπνευστηκων προβληματων και τα οποια τωρα εχουνε ασθμα και τα 5 μονιμως κπαρ οτι ειναι ηλικιακα απο 2-7 ετων.η μια που εχει τα πιο μεγαλα,5 κ 7 τα εχει παει στους καλυτερους γιατρους κ εδω κ εξω ,εχω την οικονομικη δυνατοτητα,κ ολοι τοτε της ειπανε οτι αυτο ισως αλλαξει,αλλα δυσκολο ,αλλα οταν τους ειπε το προβληματης το πρωτο που τη ρωτουσανε ειναι αν τα εκανε με καισαρικη(το παραδειγμα μου ειναι ενδεικτικο δε σημαινει κατι...αλλα για μενα σημαινει...)Δε ξερω κατα ποσο ειναι τυχαια ολα αυτα...Τωρα αν μετα απο ολα αυτα που γνωριζουμε θεωρεις ακομη ασφαλεστερη τη καισαρικη...σε ιδανικες παντας συνθηκες μιλαμε(οχι για περιπτωσεις που ο γιατρος κανει λαθος)

 

Σε ιδανικες συνθηκες τα παιδια απο καισαρικη εχουνε ποσοστο εμφανισης αναπνεστηκων προβληματων κατα 20 η 30 %.

 

Αν κανω κατι λαθος διορθωστε με...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια!

 

Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι ολοι ξερουμε αλλα ... δεν πρατουμε!

Εγω προσωπικα γεννησα 2 υγειεστατα παιδακια στο εξωτερικο, φυσιλογικα, το πρωτο μαλιστα 11 μερες μετα την ημερομηνια και 24 ωρες πονων! Αισθανομαι περηφανη για τον εαυτο μου και τυχερη που ζω εκτος Ελλαδας!

 

Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ απολυτως δικαιολογια για τον αριθμο καισαρικων στην χωρα μας! Ακομα μια φορα αποδεικνυουμε οτι ειναι ολα για το κερδος και την καλοπεραση και οτι, δυστυχως, ολοι μενουμε στα λογια...

 

Οι Ελληνες γιατροι θα επρεπε να ντρεπονται για την ημιμαθεια και τον κερδοσκοπισμο τους! Οι Ελληνιδες πρεπει να παιρνουμε πρωτοβουλιες και να ενημερωνομαστε ΣΩΣΤΑ! Η φυσιολογικη γεννα ειναι οοο,τι καλυτερο οχι μονο για το μωρο αλλα και για το σωμα της γυναικας. Μετα την δευτερη γεννα δε (δεν με σκισανε κι ουτε σκιστηκα κολπικα ΚΑΘΟΛΟΥ), δεν αισθανθικα κολπικα καμια απολυτως ενοχληση, πρηξιμο, αλλαγη και πονο κολπικα. Οι γιατροι επιτηδες θελοντας να προωθησουν την καισαρικη τρομαζουν τις γυναικες λεγοντας πως θα σκιστουν, θα πονανε επειδη το μωρο ειναι μεγαλο, θα αλλαξει ο κολπος, οτι αφου εκαναν μια καισαρικη αναγκαστικα πρεπει να κανουν και δευτερη κι ενα σωρο αλλες σαχλαμαρες που εδω, τα λεμε και γελαμε! Ξεχναμε πως γεννουσαν οι μανες μας..Επισης οταν το μωρο γεννιεται φυσιολογικα, καθως βγαινει απο τον κολπο, πιεζονται τα πνευμονια και αποβαλλονται τα υγρα απο το εσωτερικο τους, μια διαδικασια που ΔΕΝ μπορει να γινει με την καισαρικη. Τελος εχω διαβασει πως τα επιπεδα θνησιμοτητας νεογνων στην Ελλαδα ειναι απο τα υψηλοτερα στην ΕΕ.

 

Φιλακια σε ολες!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

πραγματικα δεν σας καταλαμβαινω..εχω διαβασει τα περισσοτερα post και βλεπω οτι κατακρινεται την καισαρικη και κανεται καποιες κοπελες που σας διαβαζουν και ειναι ετοιμες να γεννησουν να φοβουνται να κανουν καισαρικη σε περιπτωση που χρειαστει.διαβαζω πιο πανω οτι τα παιδια με κτ εχουν προβληματα η προδιαθεση ενω αυτα με φυσιολογικο δεν εχουν..δηλ για ηρεμηστε λιγο υπαρχουν πολλες που γεννησαν με καισαρικη και ειναι ολα τα παιδια μια χαρα ,οπως και στο εξωτερικο,δεν καταλαμβαινω ολο αυτον το πολεμο,κινδυνοι ναι υπαρχουν οπως και φτ οπως και σε καθε γεννα,το πως θα γεννησει μια κοπελα ειναι δικο της θεμα και δεν πρεπει να κρινεται για αυτο,απλα τα γραφω αυτα γιατι οπως ανεφερα πιο πανω τρομαζετε πολλα ατομα που σας διαβαζουν..ξερω οτι θα πεσετε να με φατε αλλα εγω ενιωσα οτι πρεπει να τα γραψω γιατι εαν σας διαβαζα πριν γεννησω θα ειχα τρομοκρατηθει,ναι καισαρικη εκανα αλλα για λογους δυσαναλογιας...και μην ξεχνατε οτι η γεννα ειναι και το ψυχολογικο κομματι που παιζει,,και οταν ακουω να λενε οτι πως τα καταφεραν οι μαναδες μας και οι γιαγιαδες μας τρελενομαι γιατι πολλοι απλα αλλο τοτε και αλλο τωρα δεν συγκρινουμε εποχες....σασ ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο post

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aπλα γραφονται καποιες εμπειριες!Αν ειναι ασχημες να μην αναφερονται?Αντιστοιχα εχω ακουσει ασχημες εμπειριες απο φτ και γι αυτο καποιες γυναικες επελεξαν καισαρικη!

Αν εσυ ειχες καλη εμπειρια δεν σημαινει οτι ολες εχουν να πουν τα καλυτερα για την κτ!

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ηθελα να μεταφερω ηταν οτι οπως και να γεννησουμε δεν υπαρχει προβλημα και οτι και στις δυο περιπτωσεις υπαρχουν κινδυνοι που σε ολους ειναι γνωστοι αυτο ηθελα να πω..εγω παρολο που γεννησα με καισαρικη δεν την υποστηριζω αλλα ουτε και την κατακρινω το ιδιο ισχυει και για τον φτ γιατι για μενα το αποτελεσμα μετραει.

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!και εγω πριν ενα μηνα γεννησα με καισαρικη!!αφενοσ ηταν επιλογη μου και αφετερου το μωρο ειχε ισχιακη προβολη!!να ξερετε οτι και η κτ και ο φτ εχουν επιπλοκες!!στα παλαιοτερα χρονια δεν ειχαν την επιλογη τησ καισαρικησ και καθωσ μεγαλωναν οι γυναικεσ ειχαν ενα σωρο προβληματα!!!βεβαια ειναι θεμα επιλογησ σημερα!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω που μενω στη γερμανια παντως οι γιατροι περιμενουν μεχρι και τις 42 εβδομαδες και μετα κανουν τεχνιτους πονους και πανε για ΦΤ.εκτος και αν προκυψει προβλημα και γινει ΚΤ.

Μετα τις 40 εβδομαδες αν δεν εχεις γεννησει πας καθε μερα για καρδιοτοκογραφο και εξεταση τα οποια εννοειται δεν πληρωνεις οπως και τιποτα δεν πληρωνεις...!Επισης ειπε μια κοπελα πιο πανω οτι μια φιλη της γεννησε 2διμα στη γερμανια και εμαθα και εγω για 2 περιπτωσεις που γεννησαν διδυμα με ΦΤ και χωρις καν επισκληριδιο.

Τελος εδω ειναι δεδομενο οτι μετα απο ΚΤ γεννας με ΦΤ και ολοι ετσι κανουν...

Και αυτο για τα μεγαλα μωρα δεν το εχω ακουσει εδω. τα παιδια μου βγηκαν πανω απο 4 κιλα και τα 3 (4060,4140 και 4520)και τα γεννησα φυσιολογικα...και οχι δεν εχω καμια αντιαισθητικη εικονα στον κολπο ουτε ανωμαλια...

τελειως αντιθετα με οσα γινονται στην ελλαδα...!

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο πολυ ταλαιπωρια και πολλες ωρες γεννησα με φυσιολογικο...αν μινω παλι εγκυος και ηξερα οτι θα περασω την ιδια ταλαιπωρια θα σκεφτομουν την καισαρκη ....

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο πολυ ταλαιπωρια και πολλες ωρες γεννησα με φυσιολογικο...αν μινω παλι εγκυος και ηξερα οτι θα περασω την ιδια ταλαιπωρια θα σκεφτομουν την καισαρκη ....

εγω που εκανα καισαρικη με επισκληριδιο δεν καταλαβα τιποτα!!και οι πονοι μετα το χειρουργειο ηταν μηδαμινοι.μου εφερναν παυσιπονα υποθετα και δεν τα εβαζα διοτι δεν πονουσα.απλα στο φτ τρως τους πονουσ πριν ενω στη καισαρικη σου δινουν παυσιπονο εστω και αν λιγο πονεσεις.;)

Link to comment
Share on other sites

2 φυσιολογικοί τοκετοί και πάλι το ίδιο θα επέλεγα.Οταν έχει υποστεί ένα χειρουργείο οξείας κοιλίας απο ρήξη εξωμητρίου λες ποτέ ξανά μαχαίρι στην κοιλιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε κορίτσια αλλά δεν ειναι και πολύ ωραίο να κατακρίνετε τις μανούλες που γένησαν με καισαρίκη ουτε να εκθειάζετε τον φυσιολογικό τοκέτο, γιατι δεν μπορώ να αισθανθώ λιγοτερο μαμά επειδή αναγκάστηκα λόγω πρόβλημάτων να γεννήσω με καισάρικη.

Όταν μάλιστα και ενω ήμουν μέσα στο χειρουργείο άκουσα τον γιατρό να "φωνάζει" πως δεν είχαν δει στον υπερηχο οτι το παιδί ηταν τυλιγμενο με τον λώρο και σαν σάντουτς μεσα στον πλακούντα τοτε είπα και δοξα τον θεο!!!Ο γιατρος μου παντως οταν ηρθε να με δει στο δωμάτιο μου είπε οτι ειμασταν τυχεροι που λογω ζαχάρου καναμε καισαρικη γιατι θα είχε προβλημα το μωρό μου!!!Α!!και για λεφτα οσο μου είχε πει για φυσιολογική γεννα!!!Μετα στην κόρη μου παλι με καισαρικη γιατι ο πλακουντας λογω ζαχάρου είχε πρώωρη γύρανση και γεννησα προωρα γιατι η μικρη δεν επερνε καθόλου βάρος και έιχαμε πρόβλημα!!Αλλα γενικώς δεν μου αρεσει να νιώθω μειονεκτικά!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Συγνώμη ρε κορίτσια αλλά δεν ειναι και πολύ ωραίο να κατακρίνετε τις μανούλες που γένησαν με καισαρίκη ουτε να εκθειάζετε τον φυσιολογικό τοκέτο, γιατι δεν μπορώ να αισθανθώ λιγοτερο μαμά επειδή αναγκάστηκα λόγω πρόβλημάτων να γεννήσω με καισάρικη.

Όταν μάλιστα και ενω ήμουν μέσα στο χειρουργείο άκουσα τον γιατρό να "φωνάζει" πως δεν είχαν δει στον υπερηχο οτι το παιδί ηταν τυλιγμενο με τον λώρο και σαν σάντουτς μεσα στον πλακούντα τοτε είπα και δοξα τον θεο!!!Ο γιατρος μου παντως οταν ηρθε να με δει στο δωμάτιο μου είπε οτι ειμασταν τυχεροι που λογω ζαχάρου καναμε καισαρικη γιατι θα είχε προβλημα το μωρό μου!!!Α!!και για λεφτα οσο μου είχε πει για φυσιολογική γεννα!!!Μετα στην κόρη μου παλι με καισαρικη γιατι ο πλακουντας λογω ζαχάρου είχε πρώωρη γύρανση και γεννησα προωρα γιατι η μικρη δεν επερνε καθόλου βάρος και έιχαμε πρόβλημα!!Αλλα γενικώς δεν μου αρεσει να νιώθω μειονεκτικά!!!

 

και εννοειται οτι εχεις δικιο.

ξεκινησα να γεννησω κανονικα, ειχε ξεκινησει δηλαδη κανονικα η διδικασια, πεθαινα απο τις εντεκα το βραδυ μεχρι τις 9 το πρωι απο τον πονο και ο μπεμπης μου αρχισε να ανεβαζει συνεχεια σφιγμους πανω απο 190 απο τις 7 το πρωι και μετα και η γιατρος μου δεν το ριψοκινδυνευε για κανεναν λογο.

και με διπλη περιτυλιξη στον ομφαλιο τελικα, που ο ασχετος γιατρος που μου ειχε κανει το βιοφυσικο προφιλ δεν το ειχε δει καν..

 

μετα απο τοσο πονο που περασα αμα το ηξερα, εξ αρχης με καισαρικη θα γεννουσα και δεν θα το συζητουσα καν!!!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε κορίτσια αλλά δεν ειναι και πολύ ωραίο να κατακρίνετε τις μανούλες που γένησαν με καισαρίκη ουτε να εκθειάζετε τον φυσιολογικό τοκέτο, γιατι δεν μπορώ να αισθανθώ λιγοτερο μαμά επειδή αναγκάστηκα λόγω πρόβλημάτων να γεννήσω με καισάρικη.

Θελω πολυ να μου δειξεις ενα τετοιο ποστ που λεει οτι οσες γεννησαμε με καισαρικη ειμαστε λιγοτερο μαμαδες!

Νομιζω εχω διαβασει ολα τα ποστ αλλα και τα περισσοτερα θεματα που μιλανε για καισαρικη και φ.τ αλλα ποτε δεν ειδα κατι να με κανει να νιωσω ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολες τις μανουλες!

διαβαζω αυτο το forum απο οταν γεννησα και μετα και εχω διαβασει αν οχι ολα τα θεματα που εχουν να κανουν με τον τοκετο,τα περισσοτερΑ!

γραφω πρωτη φορα σε forum και αυτο γιατι δεν μπορω αλλο να διαβαζω ολους αυτους που κατηγορουν την καισαρικη. Αντιλαμβανομαι οτι τελικα ο τοκετος δεν ειναι απλα και μονο η διαδικασια να φερεις στον κοσμο μια νεα ζωη αλλα ενας ανταγωνιστικοτατος διαγωνισμος καλυτερης γεννας. Η γυναικα που θα αντεξει τα πιο πολλα στο κρεβατι του τοκετου θα κερδισει και τον τιτλο της καλητερης μανας. Οσες βεβαια λογω ιατρικων προβληματων δεν τα καταφερουν να αγωνιστουν μεχρι τελους θα υποπεσουν στην κατηγορια καλυτερης μανας.

Ειλικρινα δεν μπορω να πιστεψω την προκαταληψη που υπαρχει στο συγκεκριμενο θεμα. και ηθελα απλα να ρωτησω δηλαδη αν μια γυναικα δεν καταφερει να γεννησει φυσιολογικα και κανει καισαρικη τι πρεπει να γινει, πρεπει να νιωθει φρικτες τυψεις και ενοχες που γιατον οποιαδηποτε σοβαρο λογο δεν γεννησε φυσιολογικα, και αν ναι, τοτε τι επρεπε να κανει για να μην εχει ενοχες, να ρισκαρει τη ζωη του παιδιου της? μαλλον ζω σε λαθος χιλιετια και δε το εχω καταλαβει..

εμενα η γνωμη μου λοιπον ειναι η εξης, φυσιολογικος τοκετος ειναι ο τοκετος που ειναι 'φυσιολογικος' δηλαδη που ξεκιναει σε ευλογο χρονικο διαστημα και τελειωνει.

οι παλιες μεθοδοι με τις εμβρυουλκους εχουν αμφισβητηθει απο τις περισσοτερες κλινικες για την ασφαλεια των μωρων.

Οσον αφορα λοιπον την περιπτωση μου κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δοξα το θεο δουλευα και εκανα οτι και πριν μεινω εγκυος και ημουν υγιεστατη. Με πιασανε οι πονοι της γεννας την τριτη, και μεχρι την τεταρτη το μεσημερι που πηγα στο μαιευτηριο ο τοκετος δεν εξελισσοταν, ειχα τη γνωστη δυσαναλογιας λεκανης-κεφαλι παιδιου.με αλλα λογια μεγαλο μωρο-στενη λεκανη, το παιδι δε κατεβαινε με τπτ.ο γυναικολογος μου λοιπον, που του εχω εμπιστοσυνη, με ενημερωσε πως ειχα 2 επιλογες. η πρωτη ηταν να μεινω σε αυτο το κρεβατι και αλλες ωρες, να ταλαιπωρηθει και αλλο το μωρο να με πιεζουν να με τραβανε με πολυ λιγες πιθανοτητες το κεφαλακι τελικα να μπει και η δευτερη να κανω καισαρικη. εγω λοιπον ποτε δεν ειχα κολληματα πως θα γεννησω και τι μανα θα γινω.ξερω καλα τον εαυτο μου και πειτε με αλλαζονικη αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα ειμαι εξαιρετικη μαμα.προετοιμαζομουν χρονια για αυτο το γεγονος και το περιμενα οσο τπτ αλλο.

γεννησα στο νοσοκομειο μητερα, ηταν εξαιρετικοι ολοι στην ομαδα (η αναισθησιολογος, οι νοσοκομες,οι μαιες, ολοι) μου καναν επισκληριδιο, δεν καταλαβα τπτ δεν πονεσα καθολου, η επεμβαση διηρκησε μιση ωρα, μου φεραν αμεσως το μωρο στο στηθος, μου καναν πλαστικη στην τομη και με βαλαν στο δωματιο μου.

μετενχειριτικα πονουσα λιγο τις 2 πρωτες μερες γιατι θηλαζα κανονικα απο την αρχη και ειχα το μωρο πανω στην κοιλια μου. οι νοσοκομες ηταν εξαιρετικες μου φερναν οποτε τους τηλεφωνουσα οτι χρειαζομουν,νερο,depon,τα παντα.με βοηθησαν με το θηλασμο παρα πολυ και ομολογω χαρη σε αυτες τα καταφερα.και ουτε προσελαβα αποκλειστικη μαια ουτε τπτ.θεληση να υπαρχει και καλη διαθεση πανω απο ολα.

την 3 μερα σηκωθηκα και αυτο ηταν.ουτε ιστοριες,ουτε τερατα,ουτε γιατροι που μας καταδιωκουν να μας εμπαιξουν ουτε τπτ.

σημερα το μωρακι μου ειναι 5 μηνων το θηλαζω αποκλειστικα,ο γιατρος μου πε οτι μπορω να κανω μεχρι και 4 παιδακια αν το θελησω (γιατι λατρευω τα μωρακια),

εγω εχωεπιστρεψει στην δουλεια μου και νιωθω πραγματικη και ουσιαστικη ευτυχια μου γιναμε πια τρεις..

αυτη ηταν η ιστορια μου, και ο μοναδικος λογος που γραφω αυτη τη στιγμη ειναι να διαβαστει η ταπεινη μου γνωμη απο εγκυες γυναικες, που δε γνωριζαν οπως εγω, και ακουγαν ολον αυτην την διαμποπευση της καισαρικης απο πορωμενα ατομα που δεν κατεχουν ουτε την ιατρικη της εγκυου ουτε τη ψυχολογια της και μην εχοντας τι αλλο να καταπιαστουν τρομοκρατουν γυναικες στην πιο ευαισθητη και δημιουργικη τους φαση.

 

χαρηκα πολυ που μοιραστηκα την εμπειρια μου και τη γνωμη μαζι σας

και ευχαριστω πολυ για τον πολυτιμο χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...