Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό στην αιμοκάθαρση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 521
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα νεα μας....

 

Ο Ethan ειναι πάλι στο νοσοκομειο, θα κάνει μια επεμβαση για να επισκευάσει μια υδροκήλη. Αυτό προκλήθηκε από τα υγρά της αιμοκάθαρσης, ειναι κάτι που παρουσιάζεται συχνά στα αγοράκια που εχουν αυτή την θεραπεία, και ειναι δεύτερη φορά που θα κάνει την ίδια επέμβαση. Δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά από την στιγμή που του χαλάει το πρόγραμμα της αιμοκάθαρσης και του έχει ανεβάσει την πίεση, χρειάζεται να γίνει.

 

Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και σε λίγους μήνες να κανει την μεταμόσχευσή του. Τότε τέρμα τα μηχανήματα!! Μέχρι τότε όμως θα έχουμε αυτά τα πάνω-κάτω δυστυχώς.....

 

Abbie μου

τις καλύτερες ευχές μου για τον μικρούλη μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα πάε όλα καλά και αυτή τη φορά, να δεις

και μετα βουρ για την μεταμόσχευση

αλήθεια όλα καλά με τις εξετάσεις που κάνατε;;;;;;;;;;;

εσύ είσαι καλά;;;;;;;;;; κρατάς;;;;;;;;;

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Abbie να'ναι καλά το παιδάκι σου και να τελειώσει η ταλαιπωρία του σύντομα... Να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας και να το χαρείτε και να'ναι γερό...

 

Τις καλύτερες ευχές μου και μια αγκαλίτσα από μας για τον μικρούλη!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα σας!

Είμαστε πάλι στο νοσοκομείο, δυστυχώς.... ο ζουζουνος μας πριν από μερικές μέρες τα ξημερώματα τράβηξε τον καθετήρα του (pd catheter) ενώ ήταν συνδεδεμένος με το μηχάνημα και έκανε αιμοκάθαρση. Το είχε τυλήξει γύρω από το σώμα του, στριφογύριζε και στο κρεβατάκι του, και αυτό έσπασε. Ευτυχώς δεν βγήκε από το σώμα του (αυτο θα ήταν πολύ επικίνδυνο γιατι είναι σχετικά μεγάλο) αλλά εσπασε σε μία ένωση που έχει. Είναι σχεδιασμένα με τέτοιον τρόπο που να σπάνε στο πιο ευαίσθητο σημείο αν τραβηχτουν, και όχι να βγαίνουν. Τον πήγαμε αμέσως νοσοκομείο, το επισκευάσανε, και πήραν δείγμα από περιτονειακό υγρό. Αυτό δεν έβγαλε μικροοργανισμούς και λευκά αιμοσφαίρια 95, οπότε τον εστειλαν σπίτι με αντιβίωση στους σάκους για την αιμοκάθαρση. Την επόμενη μέρα ξανακάνουμε εξέταση περιτονειακού υγρού, μας βγάζει 120 τα λευκά αιμοσφαίρια. Όταν είναι πάνω από 100 τα λευκά αιμοσφαίρια, θεωρούν οτι είναι περιτονιτιδα και κάνουν θεραπεία αμέσως. Βέβαια μέχρι να βγει το αποτέλεσμα ήταν ήδη πάνω στην αιμοκάθαρση και έτσι επαιρνε αντιβίωση οπότε μας είπαν να τον αφήσουμε να τελιώσει το πρόγραμμα και τον πήγαμε νοσοκομείο το άλλο πρωι... Τώρα είναι σε 48ωρο συνεχόμενο πρόγραμμα αιμοκάθαρσης με αντιβίωση και ελπίζουμε να πέσουν αισθητά τα λευκά αιμοσφαίρια. Αν όλα πάνε καλά, θα βγεί αύριο.....

 

Κατά τα άλλα, είναι πολύ ζωηρούλης και χαρούμενος, περιμένουμε τώρα να μπει στην λίστα και να μην περνάει τόσες πολλές ώρες συνδεδεμένος σε μηχανήματα. Προσπαθούμε να του προσφέρουμε μια όσο γίνεται φυσιολογική ζωή και να μην αισθάνεται διαφορετικός. Είναι δύσκολο και για μας, είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι και δεν μπορούμε να πάμε κάπου σαν οικογένεια το βράδυ. Εχουμε όμως το καλό ότι οι κοινωνικές υπηρεσίες βοηθάνε και τώρα θα μας στείλουν ένα άτομο να τον κρατάει λίγες ώρες την εβδομάδα, να κάνουμε κι εμείς ένα διάλειμμα...

 

Η ζωή με την νεφρική ανεπάρκεια δεν είναι εύκολη αλλά μπορούμε να περνάμε καλά και να είμαστε χαμογελαστοί!!! Έχουμε ελπίδα ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες, μόνο θέλουμε να έρθουν αυτές οι μέρες σύντομα!! Όπως και να έρθουν τα πράγματα, είμαστε αποφασισμένοι να παλέψουμε για ό,τι είναι καλύτερο για το παιδί μας. Τα υπόλοιπα τα αφήνουμε στον Θεό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου... Δεν εχω λογια να σου πω οσα θελω... Υποκλινομαι στη δυναμη της ψυχης σου...

 

Νεος χρονος, ας μπει με το καλυτερο δωρο για το μικρουλη μας!! Την υγεια του!!!!!!! Κουραστηκε πολυ, νομιζω ειναι ωρα να παρει οτι δικαιωματικα του ανηκει: Υγεια και χαρα! Τα κερδισε με το σπαθι του...

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου... Δεν εχω λογια να σου πω οσα θελω... Υποκλινομαι στη δυναμη της ψυχης σου...

 

Νεος χρονος, ας μπει με το καλυτερο δωρο για το μικρουλη μας!! Την υγεια του!!!!!!! Κουραστηκε πολυ, νομιζω ειναι ωρα να παρει οτι δικαιωματικα του ανηκει: Υγεια και χαρα! Τα κερδισε με το σπαθι του...

 

Πολλές πολλές ευχές...

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλη μου... Δεν εχω λογια να σου πω οσα θελω... Υποκλινομαι στη δυναμη της ψυχης σου...

 

Νεος χρονος, ας μπει με το καλυτερο δωρο για το μικρουλη μας!! Την υγεια του!!!!!!! Κουραστηκε πολυ, νομιζω ειναι ωρα να παρει οτι δικαιωματικα του ανηκει: Υγεια και χαρα! Τα κερδισε με το σπαθι του...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Abbie

δίνεις ένα μήνυμα αισιοδοξίας σε όλους μας ημέρες που είναι.

Είσαι από τα πιο δυνατά και αισιόδοξα άτομα που έχω γνωρίσει και εύχομαι ολόψυχα σήμερα να περνάτε Χριστούγεννα σπίτι σας με τον μικρό σας.

Είστε όλοι άξιοι συγχαρητηρίων και εύχομαι γρήγορα να τελειώσουν με τον καλύτερο τρόπο τα βάσανά σας και ο μικρός Ethan να γίνει καλά και να συνεχίσει τη ζωή του όπως όλα τα παιδάκια!

Καλά Χριστούγεννα!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου... Δεν εχω λογια να σου πω οσα θελω... Υποκλινομαι στη δυναμη της ψυχης σου...

 

Νεος χρονος, ας μπει με το καλυτερο δωρο για το μικρουλη μας!! Την υγεια του!!!!!!! Κουραστηκε πολυ, νομιζω ειναι ωρα να παρει οτι δικαιωματικα του ανηκει: Υγεια και χαρα! Τα κερδισε με το σπαθι του...

Link to comment
Share on other sites

Abbie μου λυπάμαι που Χριστουγεννιάτικα περνάτε άλλη μία περιπέτεια ...

εύχομαι όμως και είμαι σίγουρη ότι θα είναι η τελευταία του και σύντομα να βρεθεί το μόσχευμα και θα γίνουν όλα οπώς πρέπει και όπως πολύ σωστά είπε η Jean του αλλά και σας αξίζει όλους!!!

Ήθελα να σου πω και από εδώ ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για όσα προσφέρεται σε αυτό το παιδί (και μη μου πεις ότι γονείς είμαστε τι άλλο θα κάναμε γιατί άσε έχω δει πράγματα τελευταία που μου έχουν αλλάξει πολύ τα μυαλά) και πως αυτό ΦΑΙΝΕΤΑΙ στο ίδιο το παιδί!!!

με τίποτα δε θα μπορούσα να φανταστώ ότι ΑΥΤΟ το παιδί θα μπορούσε να έχει οποιοδήποτε πρόβλημα!!! ... κι αυτό είναι δουλειά δική σας!!!

 

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ λοιπόν και για άλλη μία φορά να ευχηθώ το 2009 να είναι η χρονιά του Ethan, η χρονιά που θα του δωθεί η ευκαιρία για μία ΥΠΕΡΟΧΗ ΖΩΗ!!!

age.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή δύναμη Abbie.

 

Περαστικά στον μικρούλη σας που ταλαιπωρείται τόσον καιρο! Εύχομαι ο νέος χρόνος να του χαρίσει την υγεία του.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Abbie εύχομαι ό,τι καλύτερο για το μωρό σου. Θα πάνε όλα καλά. Δεν έχω λόγια να εκφράσω όσον αφορά τη δύναμη τη δική σου και του άντρα σου και πολύ πολύ περισσότερο του μπέμπη σου.

Όταν περάσουν όλα θα είναι απλώς μια ανάμνηση.

Έχε πίστη που απ'ότι βλέπω έχετε πάρα πολύ και σύντομα η ζωή σας θα γίνει καλύτερη για το μικρό σας αγγελούδι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις ευχές σας! Μακάρι να πάνε όλα καλά και συντομα να βρεθεί νεφρό.....

Η περιπέτειά μας δεν έχει τελιώσει ακόμα, βγήκαμε 25/12 από το νοσοκομείο, αλλά πηγαίνουμε κάθε μέρα για εξετάσεις. Επίσης, παίρνει αντιβίωση, αν όλα πάνε καλά θα την πάρει για 2 εβδομάδες. Είχαμε όμως και στο νοσοκομείο πάλι πρόβλημα με τον καθετήρα, πάλι μπόρεσε και το αποσύνδεσε μόνος του αλλά αυτή τη φορά ήταν εκεί οι νοσοκόμες και το έπιασαν αμέσως.

Ο Ethan μας είναι διαφορετικός από τα υπόλοιπα παιδάκια που βλέπω εκεί να κάνουν αιμοκάθαρση... Οπως είπε και η Nano, και όλοι όσοι τον βλέπουν, δεν φαίνεται καθόλου άρρωστος. Εχει ζωηρέψει πάρα πολύ, μάλιστα τώρα δεν περπατάει ακόμα αλλά μπουσουλάει παρα πολύ γρήγορα!! Τον αφήναμε κάτω και πήγαινε στις νοσοκόμες (έχουν ένα γραφειο στην μέση της πτέρυγας) και προσπαθούσε να φτάσει το κομπιούτερ!! Μας λένε είναι πρώτη φορά που ένα μωρό να έχει τέτοιο πρόβλημα και η αναπτυξη του να είναι τόσο κανονική!!

Ευχόμαστε και για τον Ethan μας και για όλα τα παιδάκια γρήγορα να βρεθεί νεφρό, να έχουν καλύτερη υγεία και ποιότητα ζωής. Και την ευκαιρία να μεγαλώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Στις προσευχες μου για το παιδι μου θα παρακαλεσω και για το δικο σου.

Το Νεο Ετος να σας φερει την ηρεμια και την υγεια στο παιδακι σας που τοσο ταλαιπωρηται!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις ευχές σας! Μακάρι να πάνε όλα καλά και συντομα να βρεθεί νεφρό.....

Η περιπέτειά μας δεν έχει τελιώσει ακόμα, βγήκαμε 25/12 από το νοσοκομείο, αλλά πηγαίνουμε κάθε μέρα για εξετάσεις. Επίσης, παίρνει αντιβίωση, αν όλα πάνε καλά θα την πάρει για 2 εβδομάδες. Είχαμε όμως και στο νοσοκομείο πάλι πρόβλημα με τον καθετήρα, πάλι μπόρεσε και το αποσύνδεσε μόνος του αλλά αυτή τη φορά ήταν εκεί οι νοσοκόμες και το έπιασαν αμέσως.

Ο Ethan μας είναι διαφορετικός από τα υπόλοιπα παιδάκια που βλέπω εκεί να κάνουν αιμοκάθαρση... Οπως είπε και η Nano, και όλοι όσοι τον βλέπουν, δεν φαίνεται καθόλου άρρωστος. Εχει ζωηρέψει πάρα πολύ, μάλιστα τώρα δεν περπατάει ακόμα αλλά μπουσουλάει παρα πολύ γρήγορα!!

Καλη μου Αbbie ποσες φορες εχω μπει στο forum ψαχνοντας να διαβασω τα νεα σου.

Ειναι φτωχα τα λογια για να το εκφρασω το ποσο χαιρομαι που ο μικρος Ethan εχει ζωηρεψει και μπουσουλαει πλεον.

Εχοντας περασει μεταξυ σφυρας και ακμονος με τη μικρη μου Νεκταρια μπορω να αντιληφθω και τη δικια σας θεση.

Eιμαι σιγουρη οτι o μικρος Ethan θα ειναι νικητης και νεφρο θα βρεθει και ολα θα ειναι απλως μια περιπετεια για σας που εμεινε πισω στο παρελθον.

Προσευχομαι και ευχομαι το 2009 να τελειωσει η περιπετεια σας.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Abbie μου, ευχομαι ολοψυχα να τελειωσει η περιπετεια του μικρου σας,να βρεθει το μεσχευμα και ολα να πανε πολυ πολυ καλα.

το 2009 να σας φερει πισω την υγεια του μικρου και να ειναι παντα γερος δυνατος και μαχητης οπως τωρα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...