Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό στην αιμοκάθαρση


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ABBIE.ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ...ΣΑΣ ΘΑΥΜΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 3 ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ ΤΟ ΜΟΣΧΕΥΜΑ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΣΑΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΗΡΕΜΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ.ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 521
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας, και για το γεγονος οτι μας σκεφτεστε.

 

Σημερα παλι πηγαμε νοσοκομειο, χρειαζονται εξετασεις συχνα για να δουν οτι ολα ειναι καλα. Το αιμα δεν ειναι και τοσο καλο γιατι ειμαστε σε μειωμενο προγραμμα αιμοκαθαρσης λογω του οτι ειναι καινουργιος ο καθετηρας. Του αυξησαν λιγο το προγραμμα, αλλα ειναι ακομα περιπου στα μισα αποτι ηταν πριν. Μου ειπαν καποια πραγματα τα οποια δεν τα πολυκαταλαβα, αλλα ρωτησα αν ειναι οκ να ειμαστε σπιτι, και μου ειπαν οτι ειναι ασφαλης εδω. Ειπαν οτι ειναι χαμηλο το sodium, αλλα οχι σε σημειο που να ειναι επικινδυνο.

Κατα τα αλλα... κανουμε υπομονη μεχρι να ερθει η μερα εκεινη και για το δικο μας αγορακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Abbie μου, χαίρομαι που ο Ethan είναι καλά έστω και κάτω από αυτές τις συνθήκες!!!

εύχομαι σύντομα να επανέλθει στο πρόγραμμά του!!!

είναι σε θέση να κάνει τώρα την μεταμόσχευση αν έρθει το πολυπόθητο μόσχευμα;;;

αλήθεια ξεκινήσατε και τις εξετάσεις για την περίπτωση που δώσει μόσχευμα ο μπαμπάς του;;;

age.png
Link to comment
Share on other sites

Abbie μου, χαίρομαι που ο Ethan είναι καλά έστω και κάτω από αυτές τις συνθήκες!!!

εύχομαι σύντομα να επανέλθει στο πρόγραμμά του!!!

είναι σε θέση να κάνει τώρα την μεταμόσχευση αν έρθει το πολυπόθητο μόσχευμα;;;

αλήθεια ξεκινήσατε και τις εξετάσεις για την περίπτωση που δώσει μόσχευμα ο μπαμπάς του;;;

 

Σε ευχαριστω πολυ Νανω μου! Φυσικα ειναι στην λιστα και περιμενει, με ολα αυτα που περασε δεν βγηκε γιατι ποτε δεν ηταν τοσο αρρωστος για να μην μπορει να κανει το χειρουργειο (ισως ενα βραδυ με την περιτονιτιδα να ηταν αρκετα δυσκολο, αλλα δεν τον εβγαλαν απο την λιστα)

 

Χτες του πηραν αιμα για τα συνιθισμενα, αλλα του πηραν και για μια ειδικη εξεταση για να δουν τι αντισωματα εχει για την ομαδα αιματος του μπαμπα. Αν ειναι πολλα τα αντισωματα, δεν θα μπορεσει να προχωρησει. Αυτη η εξεταση ειναι ειδικη και θα στειλουν το δειγμα σε αλλο νοσοκομειο, οποτε φανταζομαι θα κανει λιγο καιρο μεχρι να ακουσουμε το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

χαθηκες κουκλα μου.θελω να σε παρω τηλ αλλα δεν θελω να σε ενοχλησω.τι κανει ο εθαν?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νασαι καλα Βικυ μου! δυστυχως δεν παμε και τοσο καλα, τωρα γυρισαμε απο νοσοκομειο, θα μεινει μεσα για μερικες μερες γιατι παλι επαθε περιτονιτιδα. Λεπτομεριες δεν ξερω ακομα, αλλα ισως να ειναι γιατι ο καθετηρας δεν ειχε επουλωθει καλα μετα το χειρουργειο και λογω προβληματων με το καλιο αναγκαστηκαν να του αυξησουν αποτομα την αιμοκαθαρση, με αποτελεσμα να τρεχει λιγο υγρο απο το τραυμα. Αυτο δεν ειναι καλο, αν τρεχει υγρο αιμοκαθαρσης απο την κοιλιτσα εξω, σημαινει οτι μπορουν και μικροβια απο εξω να μπουν μεσα. Θα δουμε αυριο τι θα μας πουν, τωρα ειναι στην αντιβιωση (ενδοπεριτοναικη) και αν χρειαστει και ενδοφλεβια.

Θα σας πω αυριο νεα, δεν ξερουμε κατι αλλο αυτη τη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε τριτη μερα στο νοσοκομειο με περιτονιτιδα, αλλα παιρνει αντιβιωση ενδοπεριτοναικα (δηλαδη μεσα στα υγρα της αιμοκαθαρσης, ειναι το ιδιο αποτελεσματικο με την ενδοφλεβια). Οι μικροβιολογοι στην αρχη μας ειπαν οτι μοιαζει με ενα πολυ ασχημο μικροβιο, αυτο που μας στοιχησε τον καθετηρα πριν απο δυο μηνες, το pseudomonas, που δεν ανταποκρινεται στις αντιβιωσεις. Ευτυχως ομως χτες διαπιστωσαν οτι δεν προκειται για αυτο, αλλα για ενα αλλο - ακριβως δεν βρηκαν ποιο ειναι, βρηκαν ομως σε ποια οικογενεια ανηκει, και προκειται για ενα πιο "ευκολο" μικροβιο (το ονομα δεν το θυμαμαι, αν μου το ξαναπουν θα σας το γραψω). Εχουν αλλαξει την αντιβιωση για να ειναι πιο καταλληλη για το συγκεκριμενο, και ελπιζουμε τωρα να πανε καλα τα πραγματα. Ειναι να κανει και εναν υπερηχο για να δουν οτι κατα τα αλλα ο καθετηρας ειναι οκ, και αν υποχωρησει η μολυνση και κατα τα αλλα ειμαστε καλα, θα γυρισουμε σπιτι τις επομενες μερες. Θα συνεχισει αντιβιωση ενδοπεριτοναικα για 15 μερες - αλλα θα ειναι καθε βραδυ στο κανονικο του προγραμμα (11 ωρες) - και οχι οπως τωρα που ειναι 48 ωρες συνεχεια συνδεδεμενος στο μηχανημα και κανει αιμοκαθαρση με αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου βρε αγάπη μου,σε θαυμάζω!Στο είπαμε κ θα στο ξανάπούμε.σύντομα το αγοράκι μας θα είναι τελείως καλά.το πιστεύω.σας σκέφτομαι κάθε μέρα κούκλα μου.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε ακομα στο νοσοκομειο. Σημερα το πρωι μολις πηραμε την τελικη απαντηση απο τους μικροβιολογους, και το μικροβιο ειναι το e.coli. Δεν ξερω αν το εχετε ακουσει στην ελλαδα, εδω ειναι γνωστο για τα προβληματα που προκαλει, και ειναι μαλιστα στις διαφημισεις πολλων αντιβακτιριδιακων καθαριστικων...

Οι γιατροι αλλαξαν παλι την αντιβιωση, τωρα που ξερουν ακριβως για ποιο μικροβιο προκειται, αλλα ειναι ασχημο μικροβιο. Δεν σταματαμε την προσπαθεια ακομα, θα κανουν αλλες 48 ωρες με αντιβιωση (ενδοπεριτοναικα) και ελπιζουμε να δουμε αποτελεσμα. Το καλο ειναι οτι ο Ethan ειναι ο ιδιος καπως καλυτερα, εχει σταματησει τους εμετους και δεν ποναει τοσο πολυ - δηλαδη οι προηγουμενες αντιβιωσεις βοηθησαν καπως, αλλα δεν εχουν καθαρισει τελιως το μικροβιο.

Προσπαθουμε να ελπιζουμε οτι θα παει καλα, γιατι αλλιως ξερουμε τι θα πουν οι γιατροι, να βγει ο καθετηρας και να γυρισουμε πισω στην αιμοκαθαρση στο νοσοκομειο (εκει που το αιμα βγαινει απο το σωμα για να καθαριστει και μετα επιστρεφει). Αυτο δεν ειναι καθολου καλη λυση για τον Ethan, την προηγουμενη φορα ειχε γινει πολυ αναιμικος και πρησμενος. Επισης με αυτον τον τροπο ειναι πολυ πιο περιορισμενο το διαιτολογιο του...

Εμεις απο την πλευρα μας κανουμε ο,τι μπορουμε για το παιδι μας, οι γιατροι το ιδιο, αλλα μονο ο Θεος μπορει να τον βοηθησει και να του δωσει αυτο το πολυποθητο δωρο ζωης. Θα ερθει αυτη η μερα και για τον Ethan μας, που θα παει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ευχόμαστε να πάνε όλα καλά και πάλι. Να φύγει και το μικρόβιο τελείως και να βρεθεί και το καλό εκείνο μόσχευμα. Την αγάπη μας σε όλη την οικογένειά σας.

ut70pP4.jpgut70p2.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα για μια ακομα φορα.

Τα μηνυματα σου με κανουν και βουρκωνω. Εισαι αξια θαυμασμου.

Το e-coli αν θυμαμαι καλα ειναι αυτο που μας ειχε βαλει εμας με ουρολοιμωξη στο νοσοκομειο για 10 μερες.

 

Ευχομαι και προσευχομαι γρηγορα σπιτακι σας και ολα αυτα να ειναι μια κακια αναμνηση.

 

Αντε ρε γμτ. Τι γινεται με το μοσχευμα? Να ηρεμησει επιτελους το παιδακι.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα μηνυματα σας. Ο Ethan ειναι καλυτερα απο την αποψη της μολυνσης (περιτονιτιδα) και συνεχιζει να παιρνει αντιβιωση ενδοπεριτοναικα μεχρι να συμπληρωθουν οι 15 μερες. Οι γιατροι μας εξηγησαν οτι το e.coli δεν ειναι τοσο δυσκολο μικροβιο για να το καθαρισουν - ειδικα σε σχεση με το προηγουμενο που ειχε, για το οποιο δεν εκαναν πολλες προσπαθειες αλλα αμεσως εβγαλαν τον καθετηρα.

Παραμενουμε ακομα στο νοσοκομειο γιατι ο καθετηρας συνεχιζει και εχει μια μικρη διαρροη, και ειναι σε μειωμενο προγραμμα. Πρεπει να επουλωθει καλυτερα το δερμα που ειναι στην κοιλιτσα του γυρω απο τον καθετηρα, για να μην εχουμε καμια διαρροη - και μετα θα μπορεσουν να του αυξησουν το προγραμμα μεχρι να φτασει στο πληρες. Με μειωμενο προγραμμα υπαρχει και ο κινδυνος για το καλιο, οποτε πρεπει να ειναι στο νοσοκομειο και για να κανει εξετασεις αιματος σε καθημερινη βαση

 

elenik, σ'ευχαριστω για αυτα που λες. Δεν θελω να βουρκωνεις, την ιστορια του Ethan την γραφω για να σας πω οτι υπαρχει ελπιδα για τα παιδιακια με ειδικες αναγκες να εχουν μια ευκαιρια στην ζωη, να εχουν φυσιολογικη ζωη, να μεγαλωσουν, να παιζουν και να πηγαινουν σχολειο. Οσοι τον βλεπουν δεν μπορουν να φανταστουν οτι εχει προβλημα υγειας. Θα ερθει και η ωρα για το δικο μας παιδι να δεχτει ενα μοσχευμα, οπως ερχεται σε ολα τα παιδακια καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...