Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά αρνείται να φάει!


angelina

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, vicky86 είπε:

Συμφωνω να δοκιμασεις εποχιακα.μπορει να βαρεθηκε τα ιδια

Κ να μην στεναχωριεσαι που δ εφαγε μια μερα

Δινε κρεμες δημητριακων το απογευμα κ οχι βανιλια

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας. Η αλήθεια είναι ότι δεν πεινουσε. Αυτό κατάλαβα γιατί έφαγε τα φρούτα 11:00 κ στις 12:00 κοιμήθηκε μέχρι 14:30!!!!!

Έχω αγοράσει κρεμα δημητριακών. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, λιλουμ...το παιδι σου τρωει πολυ! ειμαστε περιπου ιδια ηλικια (5 1/2) κι ο δικος μου, που ειναι κ γομαρακι, τρωει 5-10 κουταλιτσες φρουτα την ημερα και αν. (Τα μισα τα τρωει η σαλιαρα) Και εχουμε πολυ σταδιακο προγραμμα εισαγωγης. Η παιδιατρος μου ειπε να το δινω οσο θελει να φαει, δεν ειπαμε γραμμαρια. Σημερα πχ μειναμε στις 2 κουταλιτσες... Μηπως του πεφτουν βαρια; Τωρα βεβαια τα εχει φαει...αλλα, χυλοπιτες; δεν ειναι βαριες; εχουν και αλατι; δεν ξερω, μπορει να κανετε καλα, γιατι εμενα στο περιβαλλον μου με κραζουν που τον παω πολυ σταδιακα κ μονο με φρουτα, λαχανικα- μετα τον 6ο μονο εισαγωγη κρεατος, αλλα αυτα μου εδωσε η παιδιατρος.  Μηπως να το ψιλοψαξεις; Αν δεν εχει προβλημα βαρους, γιατι να ανησυχεις;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xarouli είπε:

Ρε συ, λιλουμ...το παιδι σου τρωει πολυ! ειμαστε περιπου ιδια ηλικια (5 1/2) κι ο δικος μου, που ειναι κ γομαρακι, τρωει 5-10 κουταλιτσες φρουτα την ημερα και αν. (Τα μισα τα τρωει η σαλιαρα) Και εχουμε πολυ σταδιακο προγραμμα εισαγωγης. Η παιδιατρος μου ειπε να το δινω οσο θελει να φαει, δεν ειπαμε γραμμαρια. Σημερα πχ μειναμε στις 2 κουταλιτσες... Μηπως του πεφτουν βαρια; Τωρα βεβαια τα εχει φαει...αλλα, χυλοπιτες; δεν ειναι βαριες; εχουν και αλατι; δεν ξερω, μπορει να κανετε καλα, γιατι εμενα στο περιβαλλον μου με κραζουν που τον παω πολυ σταδιακα κ μονο με φρουτα, λαχανικα- μετα τον 6ο μονο εισαγωγη κρεατος, αλλα αυτα μου εδωσε η παιδιατρος.  Μηπως να το ψιλοψαξεις; Αν δεν εχει προβλημα βαρους, γιατι να ανησυχεις;

Έχουμε κλείσει τον 6 μηνα. Και όπως λες κ εσύ τώρα τα φάγαμε πίσω δεν μπορώ να γυρίσω...

Το θέμα είναι από εδώ κ πέρα. Θα πάω σιγά σιγά. Τι να σας πω.. να σας πω ότι μου είπε ότι μπορώ να δώσω από τώρα αυγό;;;;; βέβαια είδη φάγαμε από της χυλοπίτες!

Θέμα βάρους είχαμε αλλά τώρα τα πράγματα είναι καλύτερα είμαστε 7 κιλά. Κ γενικά εχωρίς άγχος με τα πάντα!

1 hour ago, vicky86 είπε:

Γτ δ προτιμας να κανεις εσυ κρεμα το απογευμα;

Πώς δηλαδή;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για το είδος των φαγητών αλλά και για τις ποσότητες, δες για παράδειγμα εδώ. Είναι site ιδιωτικού νοσοκομείου, αλλά το υπογράφει διευθύντρια παιδογαστρεντερολόγος και λέει πάνω κάτω ο,τι λένε όλοι οι παιδίατροι:

http://www.euroclinic.gr/article/diatrofi-vrefous/

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου είπα για τις χυλοπίτες στο ανέφερα γιατί δεν ήξερα αν το ήξερες η αν στο είχε πει ο παιδίατρος.. εκεί δε μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί ξέρω πως οι οδηγίες που έχουν οι παιδιατροι ( όσοι πάνε κ ενημερώνονται ) εχουν αλλάξει ακόμα κ τώρα όταν μηλαω για διατροφή με τη παιδίατρος μου μου λέει ότι πλέον έχουν τελείως διαφορετικές οδηγίες ( κ αποταν ξεκινήσαμε κ εμείς στέρεες ) κ ότι όλες οι τροφές που προκαλούν αλλεργίες πρέπει να μπενουν από πολύ νωρίς στην διατροφή του μωρού.. εσύ μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου αν θες να σου αιτιολογήσει γιατί σου προτείνει το αυγό από τώρα και όχι στον 9με 10 μηνα που ξέρουμε μέχρι τώρα...Τώρα με κρέμες δημητριακων μπορείς να βράσεις βρώμη με νερό κ μετά να προσθέσεις λίγο από το γάλα του ακόμα μέσα μπορείς να βάλεις και φρούτα 

Link to comment
Share on other sites

Κρέμες δημητριακών κάποιοι παιδίατροι δίνουν ως εύκολη και εύπεπτη πρώτη τροφή. Αν έχει ήδη το μωρό φάει τόσο μεγάλη ποικιλία και τόσο πολύ φαγητό, πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ καμία λογική στο τι θα προσθέσει η κρέμα διατροφικά. Ποια είναι η εξήγηση του παιδίατρου; Δεν έχω ακούσει ποτέ να κάνουμε πισωγύρισμα μετά τη σούπα και τα μακαρόνια σε κρέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Όταν σου είπα για τις χυλοπίτες στο ανέφερα γιατί δεν ήξερα αν το ήξερες η αν στο είχε πει ο παιδίατρος.. εκεί δε μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί ξέρω πως οι οδηγίες που έχουν οι παιδιατροι ( όσοι πάνε κ ενημερώνονται ) εχουν αλλάξει ακόμα κ τώρα όταν μηλαω για διατροφή με τη παιδίατρος μου μου λέει ότι πλέον έχουν τελείως διαφορετικές οδηγίες ( κ αποταν ξεκινήσαμε κ εμείς στέρεες ) κ ότι όλες οι τροφές που προκαλούν αλλεργίες πρέπει να μπενουν από πολύ νωρίς στην διατροφή του μωρού.. εσύ μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου αν θες να σου αιτιολογήσει γιατί σου προτείνει το αυγό από τώρα και όχι στον 9με 10 μηνα που ξέρουμε μέχρι τώρα...Τώρα με κρέμες δημητριακων μπορείς να βράσεις βρώμη με νερό κ μετά να προσθέσεις λίγο από το γάλα του ακόμα μέσα μπορείς να βάλεις και φρούτα 

Να ρωτήσω κ κατι ακόμη.

Φάγαμε τραχανά κ χυλοπιτες. Τώρα εάν φάμε έτοιμη κρεμα δημητριακών θα πρέπει πάλι να είναι για 4 μέρες κ να μην φάει κάτι άλλο καινούργιο για θέμα αλλεργίας  ή επειδή έφαγε τραχανά κ χυλοπιτες δεν θα έχει πρόβλημα;;;;;

Αυτό πάλι μου το είπε μια άλλη μαμά.

Αυτό με την βρώμη μου άρεσε. Θα το κοιτάξω. Με της έτοιμες κρεμες δεν σύμφωνο θα δώσω τώρα όμως γιατί της έχω αγοράσει... Κ νόμιζα ότι είναι καλά να φάει για να δεις θέμα αλλεργίας. Αργότερα θα της κόψω. Σκεφτόμουν για απόγευμα να δίνω λίγο τραχανά, λίγο μακαρονάκι(αστρακια) γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , λιλουμ είπε:

Αυτό με την βρώμη μου άρεσε. Θα το κοιτάξω. Με της έτοιμες κρεμες δεν σύμφωνο θα δώσω τώρα όμως γιατί της έχω αγοράσει... Κ νόμιζα ότι είναι καλά να φάει για να δεις θέμα αλλεργίας. Αργότερα θα της κόψω. Σκεφτόμουν για απόγευμα να δίνω λίγο τραχανά, λίγο μακαρονάκι(αστρακια) γιαούρτι.

 

Γενικά στα μικρά μωράκια δίνουμε στερεά για 2 λόγους: πειραματισμό και εξοικείωση από τη μία, και πρόσληψη κάποιων χρήσιμων ουσιών, όπως βιταμίνες από τα φρέσκα φρούτα, φυτικές ίνες από τα λαχανικά, σίδηρο και πρωτεϊνη από το κρέας κλπ. Δε νομίζω ότι κανένα γεύμα γάλακτος σε μωρό έξι μηνών θα έπρεπε να αντικατασταθεί από τραχανά, μακαρόνια κλπ, γιατί πολύ απλά δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με το μητρικό ή το ειδικό γάλα, οπότε απλά θα στερήσουν από το μωρό αυτό που πραγματικά χρειάζεται για την ανάπτυξή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα τον 7ο εγω θα εδινα για απογευμα γιαουρτι η τραχανα.αν κ προσωπικα δινω τριτο γευμα μετα τον 9ο.στον 9ο θα εβαζα κ το αυγο.σπιτικο ρυζαλευρο δ θα εκανα.θα εβραζα βρωμη κ θα ελιωνα φρουτα κ λιγη κανελα.μπορεις να προσθεσεις κ γαλα σε αυτο.αντιστοιχα μπορεις να κανεις κινοα με λαχανικα

Αφου εφαγε χυλοπιτες δ νομιζω να υπαρχει θεμα με την κρεμα,αλλα κανε ενα τριημερο προληπτικα.εισαι πολυ τυχερη που δ εχει αλλεργιες.θα ηθελα να μαθω το σκεπτικο του παιδιατρου για τις τροφες.ειναι μεγαλος σε ηλικια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι. Πάνω από 40 δεν νομίζω(κ πολύ λεω). 

Τώρα γιατί ακολουθεί τέτοια τακτική δεν ξέρω. Επειδή στο ιατρείο έχω μιλήσει κ με άλλες μαμάδες το ίδιο κάνει σε όλες κ όλες κάποιες που τα παιδάκια τους είναι κ μεγαλύτερα μου είπαν τα καλύτερα για τον γιατρό. 

Ξέρω κ ότι πάει κ συνεχώς σε σεμινάρια. 

 

Να σας ρωτήσω κάτι.  Δηλαδή εμένα τώρα το μωρό μου έπρεπε να τρωει ακόμη μόνο φρούτα κ φαγητό το μεσημέρι;;; κ τον επόμενο μήνα θα βγάζαμε το απογευματινό γάλα;

Έχω μπερδευτεί λίγο. Κ στα γεύματα κ στο τι πρέπει να φάει κ στις ποσότητες...

Link to comment
Share on other sites

λιγο σε μπερδεψαμε η αληθεια ειναι σου τα ειπαμε ολα μαζεμενα....ο γιος μου πριν κλεισει τον 7 μηνα ετρωγε τρια γευματα απλα δεν ηταν τοσο μεγαλες οι ποσοτητες χρειαζοταν συμπληρωμα κ με γαλα.... μετα τους 7 μηνες σταθεροποιησε καποια γευματα και δεν χρειαζοταν συμπληρωμα...!!!! τωρα εσυ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να του δινεις να τρωει φαγητο οσο θελει χωρις πιεση και χωρις να χρειαστε το ενα γευμα για να το φαει να το παιδευεις μια ωρα κ κρινεις αν χρειαζετε συμπληρωμα με γαλα... ειναι σε ηλικα ακομα που μπορει για διαφορους λογου να μηνθελει να φαει (ειτε γιατι ζεστενετε ειτε γιατι πονανε τα δοντια του ειτε γιατι ειναι κακοκεφος )και να θελει μονο γαλα να πιει ειναι κατι απολυτα φυσιολογικο...!!! τωρα για το απογευμα αντι για ζυμαρικα η την ετοιμη κρεμα του εμποριου  μπορεις να του φτιαχνει κρεμες με βρωμη η κινοα  που ειναι παρα πολυ υγιηνες και θρεπτικες ακομα μπορεις να του δινεις και λαχανικα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

λιγο σε μπερδεψαμε η αληθεια ειναι σου τα ειπαμε ολα μαζεμενα....ο γιος μου πριν κλεισει τον 7 μηνα ετρωγε τρια γευματα απλα δεν ηταν τοσο μεγαλες οι ποσοτητες χρειαζοταν συμπληρωμα κ με γαλα.... μετα τους 7 μηνες σταθεροποιησε καποια γευματα και δεν χρειαζοταν συμπληρωμα...!!!! τωρα εσυ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να του δινεις να τρωει φαγητο οσο θελει χωρις πιεση και χωρις να χρειαστε το ενα γευμα για να το φαει να το παιδευεις μια ωρα κ κρινεις αν χρειαζετε συμπληρωμα με γαλα... ειναι σε ηλικα ακομα που μπορει για διαφορους λογου να μηνθελει να φαει (ειτε γιατι ζεστενετε ειτε γιατι πονανε τα δοντια του ειτε γιατι ειναι κακοκεφος )και να θελει μονο γαλα να πιει ειναι κατι απολυτα φυσιολογικο...!!! τωρα για το απογευμα αντι για ζυμαρικα η την ετοιμη κρεμα του εμποριου  μπορεις να του φτιαχνει κρεμες με βρωμη η κινοα  που ειναι παρα πολυ υγιηνες και θρεπτικες ακομα μπορεις να του δινεις και λαχανικα 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ξεκαθάρισμα!

Άρα είμαι εντάξει που τρώει 3 γεύματα(αν κ έπρεπε να πάμε πιο σιγά γιατί εμείς βάλαμε 3 γεύματα σε έναν μήνα κ φάγαμε σε έναν μήνα πάρα πολλά(μήλο αχλάδι μπανάνα πορτοκάλι πατάτα καρότο κολοκύθι μοσχάρι κοτόπουλο κ τώρα τραχανά κ χυλοπιτες) αλλά τρώει κ πολύ ποσότητα(κυρίως μεσημεριανό 200γρ στάνταρ κάτι σπάνιες κάτω από 150γρ. Φρούτα τώρα τελευταία λίγο αλλά φυσιολογικό 50 γρ.  Αν κ σήμερα έφαγε μόνο 2-3 κουταλιές αλλά δεν έγινε κ κάτι παιδί είναι. Κ κρεμα 110 γρ του δίνω εγώ για να πίνει το γάλα το βράδυ). Κ φάγαμε κ κάτι άσχετο ή μάλλον κάτι που έπρεπε να φαει αργότερα(χυλοπιτες).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη χαρουμενη μαμα

Εγω ξεκιναω στερεες μετα τον 6ο.για δυο βδομαδες μονο λαχανικα.6,5μηνων μπαινουν κ τα φρουτα,7μηνων το κρεας με τα λαχανικα.μετα τον 9ο τριτο.αν δ θηλαζα τριτο 7,5μηνων.

Υπαρχουν κ γιατροι που προτεινουν εισαγωγη απο τον τεταρτο,κ πολλα αλεργιογονα οπως το αυγο απο πολυ νωρις

Απλα αντι για χυλοπιτες εχει ενα σωρο αλλα που θα εδινα πρωτα

Απο ποσοτητες οσο θελει,κ αν δ εφαγε πολυ συμπληρωνεις με γαλα

Απο 7ο δημητριακα κ υδατανθρακες,μετα γιαουρτι-τυρι,μετα οσπρια,ψαρι,αυγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι. Πάνω από 40 δεν νομίζω(κ πολύ λεω). 

Τώρα γιατί ακολουθεί τέτοια τακτική δεν ξέρω. Επειδή στο ιατρείο έχω μιλήσει κ με άλλες μαμάδες το ίδιο κάνει σε όλες κ όλες κάποιες που τα παιδάκια τους είναι κ μεγαλύτερα μου είπαν τα καλύτερα για τον γιατρό. 

Ξέρω κ ότι πάει κ συνεχώς σε σεμινάρια. 

 

Να σας ρωτήσω κάτι.  Δηλαδή εμένα τώρα το μωρό μου έπρεπε να τρωει ακόμη μόνο φρούτα κ φαγητό το μεσημέρι;;; κ τον επόμενο μήνα θα βγάζαμε το απογευματινό γάλα;

Έχω μπερδευτεί λίγο. Κ στα γεύματα κ στο τι πρέπει να φάει κ στις ποσότητες...

 

Κανονικά τα μωρά στους 12 μήνες τρώνε μισό γάλα μισό φαγητό, σε συνολική ποσότητα. Αν π.χ. τρώει 400 γραμμάρια στερεά σύνολο (με το μάτι, στο περίπου) τρώει και άλλα τόσα γάλα. Στους 6 μήνες, ακόμη το σύνολο των θερμίδων ιδανικά έρχεται από το γάλα, γι αυτό και η σύσταση και από την ΠΟΥ και από την Αμερικάνικη Παιδιατρική Εταιρεία και από το αντίστοιχο Ελληνικού Ινσιτιτούτο Προληπτικής Ιατρικής (δε θυμάμαι πώς ακριβως το λένε) είναι λίγες μόνο μπουκίτσες στερεών σταδιακά να μπαίνουν με κλεισμένο τον 6ο μήνα. Μετά σταδιακά αυξάνεις, έχοντας υπόψη οι ποσότητες να είναι μικρές και η κύρια τροφή να είναι το γάλα, είτε μητρικό είτε φόρμουλα. Αν το παιδί αρχίζει να απορρίπτει το στήθος ή το γάλα, η οδηγία συνήθως είναι να κοβουμε στερεά για να πιει παραπάνω γάλα. Αν μια βδομάδα δε φάει μπουκιά στερεά δεν πειράζει, αν δεν πιει όμως γάλα πειράζει. Ευτυχώς τα μωρά όταν είναι κακόκεφα ή άρρωστα συνήθως προτιμούν έτσι κι αλλιώς το γάλα.

Τώρα, αν θα δίνεις τελικά τα στερεά σε 1,2 ή 10 γεύματα μετά από κάποιους μήνες, είναι μάλλον απόφαση δική σου και το τι ταιριάζει στην οικογένειά σου. Στους 6 μήνες ιδανικά δίνεις απλά να δοκιμάσει το ένα ή το άλλο, κατά προτίμηση μετά από γάλα (για να μην κόψει γάλα), μετά αποφασίζεις αν θα αρχίσεις να δίνεις 1 ή 2 γεύματα χωρίς πια γάλα, ή αν θα δίνεις πιο πολλές φορες στερεά αλλά από λίγο.

Τουλάχιστον αυτές είναι οι οδηγίες των παιδιάτρων που γνωρίζω και είναι διασταυρωμένες με όλους τους διεθνείς επιστημονικούς οργανισμούς που έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Συμφωνω με τη χαρουμενη μαμα

Εγω ξεκιναω στερεες μετα τον 6ο.για δυο βδομαδες μονο λαχανικα.6,5μηνων μπαινουν κ τα φρουτα,7μηνων το κρεας με τα λαχανικα.μετα τον 9ο τριτο.αν δ θηλαζα τριτο 7,5μηνων.

Υπαρχουν κ γιατροι που προτεινουν εισαγωγη απο τον τεταρτο,κ πολλα αλεργιογονα οπως το αυγο απο πολυ νωρις

Απλα αντι για χυλοπιτες εχει ενα σωρο αλλα που θα εδινα πρωτα

Απο ποσοτητες οσο θελει,κ αν δ εφαγε πολυ συμπληρωνεις με γαλα

Απο 7ο δημητριακα κ υδατανθρακες,μετα γιαουρτι-τυρι,μετα οσπρια,ψαρι,αυγο

Αύριο πρώτη μετά λέω να φάμε πεπόνι. Με τη να το συνδυάσω;

Από φρούτα έχουμε φάει μήλο αχλάδι μπανάνα πορτοκάλι. Το να βαλω;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πεπόνι εχει νερό μπορείς να το αντικαταστήσεις με το πορτοκαλί απλά επειδή είναι γλυκό ανάλογα με τις γεύσεις του μωρού δες μήπως πρέπει να αφερεσεις λίγη μπανάνα και να προσθέσεις λίγο μήλο ή αχλάδι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Επειδή το πεπόνι εχει νερό μπορείς να το αντικαταστήσεις με το πορτοκαλί απλά επειδή είναι γλυκό ανάλογα με τις γεύσεις του μωρού δες μήπως πρέπει να αφερεσεις λίγη μπανάνα και να προσθέσεις λίγο μήλο ή αχλάδι παραπάνω...

Ωραία. Ελπίζω να τα πάμε καλά.

Εάν όμως κ πάλι δεν του αρέσει; κ γενικά εάν δεν του αρέσουν τα φρούτα τι να κάνω; 

Να δώσω έτοιμη κ να προσθέτω λίγη ποσότητα από φρέσκα φρούτα κ σιγά σιγά τα φρέσκα να είναι περισσότερα τα γραμμάρια κ λιγότερη η σκόνη;;

 εκεί θα καταλήξω! Δεν μπορώ όχι μόνο να βλέπω το παιδί να μην τρώει φρούτα κ να μην παίρνει βιταμίνες αλλά το βλέπω να μην τρώει κ να κάθεται με άδειο στομάχι. Χθες με τα 50 γρ κ τα 20μλ γαλα είπα Εντάξει δεν έγινε κ κάτι. Σήμερα όμως με 2-3 κουταλιές φρούτα κ μια-δύο σταγόνες γαλα, είπα ότι θέμα είναι σοβαρό! Το παιδί κάθεται νηστικό αν κ δεν φαίνεται να τον ενοχλεί λες κ έχει χορτάσει. Έφαγε(λέμε τώρα...) στις 11:00 κ κοιμήθηκε στις 12:00 ξύπνησε 13:15 άνετος, χαλαρός,χαρούμενος κ ενώ τρώμε περίπου στις 15:00 Τον ταΐζω στις 13:45 γιατί είπα κρίμα είναι το παιδί. Αν κ το παιδι καθόταν μια χαρά κ έπαιζε.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Ωραία. Ελπίζω να τα πάμε καλά.

Εάν όμως κ πάλι δεν του αρέσει; κ γενικά εάν δεν του αρέσουν τα φρούτα τι να κάνω; 

Να δώσω έτοιμη κ να προσθέτω λίγη ποσότητα από φρέσκα φρούτα κ σιγά σιγά τα φρέσκα να είναι περισσότερα τα γραμμάρια κ λιγότερη η σκόνη;;

 εκεί θα καταλήξω! Δεν μπορώ όχι μόνο να βλέπω το παιδί να μην τρώει φρούτα κ να μην παίρνει βιταμίνες αλλά το βλέπω να μην τρώει κ να κάθεται με άδειο στομάχι. Χθες με τα 50 γρ κ τα 20μλ γαλα είπα Εντάξει δεν έγινε κ κάτι. Σήμερα όμως με 2-3 κουταλιές φρούτα κ μια-δύο σταγόνες γαλα, είπα ότι θέμα είναι σοβαρό! Το παιδί κάθεται νηστικό αν κ δεν φαίνεται να τον ενοχλεί λες κ έχει χορτάσει. Έφαγε(λέμε τώρα...) στις 11:00 κ κοιμήθηκε στις 12:00 ξύπνησε 13:15 άνετος, χαλαρός,χαρούμενος κ ενώ τρώμε περίπου στις 15:00 Τον ταΐζω στις 13:45 γιατί είπα κρίμα είναι το παιδί. Αν κ το παιδι καθόταν μια χαρά κ έπαιζε.

 

1) Ξεκινάς με γάλα. Αν μετά δε θέλει στερεά καθόλου, δεν έγινε τίποτα. Μετράς το συνολικό γάλα που πίνει και ελέγχεις και τις πάνες του. Αν δεν έχει τσίσα ή πίνει ξερω γω 100 ml τη μέρα, πάτε άμεσα στο γιατρό. Μην επιμένεις με στερεά, εστίασε στο γάλα. Στερεά μονο ως παιχνίδι μετά το γάλα μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

2) Ως προς τα φρούτα, προσωπικά (και σύμφωνα με την παιδίατρό μου) θεωρώ τις κρέμες και λοιπά "ειδικά" βρεφικά τρόφιμα, απλά junk food για μωρά. Αν το μωρό θέλουμε να μάθει να τρώει φρούτα και λαχανικά, προσφέρουμε φρούτα και λαχανικά: κάνουμε συνδυασμούς σε πουρέδες, τα λιώνουμε με το πηρούνι, τα προσφέρουμε σε κομματια (ναι, θα γίνει χάλια, εγώ τα δικά μου τα τάιζα σε αυτή τη φάση μονο με πάνα και μετά κατυεθείαν στην μπανιέρα). Αν απλά τα γλύψει, τα φτύσει ή καταπιεί μισή κουταλιά, δεν τρέχει τίποτα, είναι η επαφή με τη νέα υφή και γεύση. Ξαναπροσφέρεις, την άλλη μέρα, μετά από δυο μέρες κλπ, γθα να εξοικειωθεί. Ενα μωρό μπορεί να χρειαστει και 15 φορές επαφή με ένα τρόφιμο για να το συνηθίσει. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Ωραία. Ελπίζω να τα πάμε καλά.

Εάν όμως κ πάλι δεν του αρέσει; κ γενικά εάν δεν του αρέσουν τα φρούτα τι να κάνω; 

Να δώσω έτοιμη κ να προσθέτω λίγη ποσότητα από φρέσκα φρούτα κ σιγά σιγά τα φρέσκα να είναι περισσότερα τα γραμμάρια κ λιγότερη η σκόνη;;

 εκεί θα καταλήξω! Δεν μπορώ όχι μόνο να βλέπω το παιδί να μην τρώει φρούτα κ να μην παίρνει βιταμίνες αλλά το βλέπω να μην τρώει κ να κάθεται με άδειο στομάχι. Χθες με τα 50 γρ κ τα 20μλ γαλα είπα Εντάξει δεν έγινε κ κάτι. Σήμερα όμως με 2-3 κουταλιές φρούτα κ μια-δύο σταγόνες γαλα, είπα ότι θέμα είναι σοβαρό! Το παιδί κάθεται νηστικό αν κ δεν φαίνεται να τον ενοχλεί λες κ έχει χορτάσει. Έφαγε(λέμε τώρα...) στις 11:00 κ κοιμήθηκε στις 12:00 ξύπνησε 13:15 άνετος, χαλαρός,χαρούμενος κ ενώ τρώμε περίπου στις 15:00 Τον ταΐζω στις 13:45 γιατί είπα κρίμα είναι το παιδί. Αν κ το παιδι καθόταν μια χαρά κ έπαιζε.

εγω προσωπικα ετοιμη φρουτοκρεμα δε θα εδινα με τιποτα..!!!! με οσα λες δειχνει οτι το παιδι δε πειναει εκεινη την ωρα....(εφοσων δε πεινει ουτε γαλα..!!! αν δεις οτι συνεχιζεται δοκιμασε να του την δωσεις το απογευμα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πεπόνι το θυμαμαι να έχει φοβερό σουξέ με τα μικρά ως χυμός σε ποτηράκι (βασικα το βάζεις στο μουλτι και γινεται νερό, χωρίς τίποτε αλλο) και αλλιως σε κομματακια.

Link to comment
Share on other sites

 Δοκιμάσαμε κ πεπόνι. 1η μέρα το έφαγε. Άνοιγε το στόμα κ περίμενε σαν τρελό! 

2 η μέρα φάγαμε αλλά όχι όμως όπως την πρώτη μέρα. 3 η μέρα τα πράγματα δυσκολεύουν έφαγε στην αρχή μετά τίποτα. 

4 η μέρα δεν έφαγε καθόλου.

Πάει κ το πεπόνι...

Στην αρχή σαν κάτι καινούργιο είχε ενθουσιαστεί μετά το άφησε.

Σήμερα θα δώσω αχλάδι μπανάνα. Εάν φάει σημαίνει ότι θέλει συνεχώς αλλαγές! 

Link to comment
Share on other sites

Λογικο να θελει αλλαγες.εγω προσωπικα δ μπορω καθε μερα τα ιδια

Παντως χθες μαμα που γεννησαμε μαζι μου ειπε οτι ο μικρος της ετρωγε 3-4κουταλιες,εκλαιγε,ετρωγε παλι εκλαιγε.κ τελικα ηταν τα ουλα που πονουσαν με το κουταλι

Εμενα συνεχιζει να μην τρωει.ειδικα αν δει κουταλι.οτι μπορω με το χερι κ δυο μπουκιες

Επισης επειδη τρωει καιρο μηπως θελει διαφορετικες υφες.οχι τοσο αλεσμενα πια

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...