Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Ρε κοριτσι ειναι πολυ φρέσκο...πάρε κανα παυσίπονο βοηθάει...αν πονάς στην πλάτη ειναι απο τον αέρα...να σηκώνεσαι κ να περπατάς βοηθάει...η περίοδος περίπου μετα απο 40 ημερες...αιμορραγία ναι θα εχεις για κάποιες ημερες...αν εχεις ράμματα ιςως να ειναι απο αυτο...αν οχι κάνε μια ερωτηση στο γιατρό σου...καλη ανάρρωση...

 

Ευχαριστώ πολύ περπατάω πολύ με το που με πήγαν στο δωμάτιο ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Και εσείς κορίτσια κάνατε διακοπή περιόδου; ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ πολύ περπατάω πολύ με το που με πήγαν στο δωμάτιο ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Και εσείς κορίτσια κάνατε διακοπή περιόδου; ;

 

Εγώ όχι...καθε περιπτωςη ομως ειναι διαφορετική...από ότι έχω καταλάβει ειναι κ θέμα γιατρού...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ περπατάω πολύ με το που με πήγαν στο δωμάτιο ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Και εσείς κορίτσια κάνατε διακοπή περιόδου; ;

 

Εγω ναι, αλλα επειδή δεν προλάβαινα για 6 μήνη που ήθελε ο γιατρός με αβερκαπ, τα βρήκαμε στην τρίμηνη με χάπια visannette.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω να έχει καμία σας την εμπειρία από λαπαροσκόπηση για αφαίρεση ινομυωμάτων και στη συνέχεια εξωσωματική.

Έκανα ακριβώς πριν 2 μήνες αφαίρεση 5 ινομυωμάτων (+ μια κύστη), γεγονός που σημαίνει ότι έχω τάση για ινομυώματα, τα οποία είναι ορμονοεξαρτώμενα. Επίσης πριν 7 μήνες είχα αφαιρέσει και ένα πολύ μικρο πολύποδα υστεροσκοπικά.

Όλα αυτά μέχρι την υστεροσκόπηση και στη συνέχεια τη λαπαροσκόπηση δεν φαινόταν στον απλό υπέρηχο (εκτός από ένα ινομύμωμα 1,5 εκ. που δεν το ενοχοποιούσαν οι γιατροί για την υπογονιμότητα μου).

Ακριβώς επειδή δεν φαινόταν τίποτα, έκανα αρκετούς (4) κύκλους με λήψη ορμονών, αρχικά για να κάνω καλή ωορηξία και στη συνέχεια για να κάνω 2 (αποτυχημένες) σπερματεγχύσεις.

Τώρα πια η μήτρα μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση, όμως οι γιατροί δεν μου λένε με σιγουριά οτι η υπογονιμότητα οφειλόταν στον πολύποδα ή στα ινομυώματα. Υπάρχει εξάλλου και υπόνοια πολυκυστηκών ωοθηκών στην οποία να οφείλεται απλώς κακής ποιότητας ωάρια.

Επομένως με οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην εξωσωματική. Μέχρι πριν την εύρεση των ινομυωμάτων, δεν είχα κανένα φόβο και ήμουν έτοιμη να προχωρήσω.Τώρα όμως φοβάμαι πολύ ότι με τη λήψη ορμονών με την εξωσωματική θα εμφανιστούν νέα ινομυώματα... Βρίσκομαι σε αδιέξοδο γιατί έχω κουραστεί με την αναμονή πολλών ετών και δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω κι άλλο μήπως γίνει φυσιολογική σύλληψη ή να προχωρήσω στην εξωσωματική. Ηλικιακά δεν πιέζομαι ιδιαίτερα. Ψυχολογικά μόνο.

 

Έχει κάποια άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω να έχει καμία σας την εμπειρία από λαπαροσκόπηση για αφαίρεση ινομυωμάτων και στη συνέχεια εξωσωματική.

Έκανα ακριβώς πριν 2 μήνες αφαίρεση 5 ινομυωμάτων (+ μια κύστη), γεγονός που σημαίνει ότι έχω τάση για ινομυώματα, τα οποία είναι ορμονοεξαρτώμενα. Επίσης πριν 7 μήνες είχα αφαιρέσει και ένα πολύ μικρο πολύποδα υστεροσκοπικά.

Όλα αυτά μέχρι την υστεροσκόπηση και στη συνέχεια τη λαπαροσκόπηση δεν φαινόταν στον απλό υπέρηχο (εκτός από ένα ινομύμωμα 1,5 εκ. που δεν το ενοχοποιούσαν οι γιατροί για την υπογονιμότητα μου).

Ακριβώς επειδή δεν φαινόταν τίποτα, έκανα αρκετούς (4) κύκλους με λήψη ορμονών, αρχικά για να κάνω καλή ωορηξία και στη συνέχεια για να κάνω 2 (αποτυχημένες) σπερματεγχύσεις.

Τώρα πια η μήτρα μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση, όμως οι γιατροί δεν μου λένε με σιγουριά οτι η υπογονιμότητα οφειλόταν στον πολύποδα ή στα ινομυώματα. Υπάρχει εξάλλου και υπόνοια πολυκυστηκών ωοθηκών στην οποία να οφείλεται απλώς κακής ποιότητας ωάρια.

Επομένως με οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην εξωσωματική. Μέχρι πριν την εύρεση των ινομυωμάτων, δεν είχα κανένα φόβο και ήμουν έτοιμη να προχωρήσω.Τώρα όμως φοβάμαι πολύ ότι με τη λήψη ορμονών με την εξωσωματική θα εμφανιστούν νέα ινομυώματα... Βρίσκομαι σε αδιέξοδο γιατί έχω κουραστεί με την αναμονή πολλών ετών και δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω κι άλλο μήπως γίνει φυσιολογική σύλληψη ή να προχωρήσω στην εξωσωματική. Ηλικιακά δεν πιέζομαι ιδιαίτερα. Ψυχολογικά μόνο.

 

Έχει κάποια άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Κατα την δίκη μου άποψη να προχωρήσεις σε εξωσωματική τωρα που ειναι πρόσφορο το έδαφος.τα ινομοιωματα και οι κύστες δυστυχώς ξαναδημιουργουνται. Αν λοιπόν χάσεις ένα εξάμηνο προσπαθώντας φυσιολογικά και δεν προκύψει εγκυμοσυνη, αλλα σου βγει κυστουλα τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας και παλι κοριτσια! Χτες εκανα την υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση. Αν εξαιρεσεις τα ραμματα στον αφαλο που με τραβανε καλα πηγε κ η αρχικη βραχναδα υποχωρησε. Αιματακι ειπε ο γιατρος μπορει ν χω μεχρι κ μια βδομαδα μετα, ειναι φυσιολογικο. Τωρα στο αποτελεσμα... αλλιως τα ειδε σε σχεση με την σαλπιγγογραφια. Η αριστερη μια χαρα διαβατη, η δεξια κλειστη μεν αλλα συγχρονως διαπιστωσε ενδομητριωση 1ου βαθμου και ειπε θα αρχιαω προγεστερονη για 3 μηνες και ισως ξεβουλωσει μ αυτο και η δεξια; Δε το χω ψαξει αυτο το θεμα ακομα. Μετα απο 10 μερες που θα κοψω τα ραμματα το ξεκιναμε αυτο. Παντως αν δεν καναμε την επεμβαση δε θα τη βρισκαμε την ενδομητριωση, μαλλον αυτη μπλοκαρε το μπεμπε! Α και μου πε οτι και με μια σαλπιγγα μενεις εγγυος, ανεξαρτητα απο ποια ωοθηκη θα προελθει το ωαριο. Τελος τουαλετα ακομα δεν εχω παει αλλα μιας και ειχα αδειο εντερο χτες δε το θςωρω ανησυχητικο. Εν ολιγοις καλουτσικα νεα ειχα :wink:

 

Ναταλάκι, γειά σου!!!

Κάπως έτσι συνέβη και μ' εμένα. Ενώ η σαλπιγγογραφία έδειχνε κλειστές σάλπιγγες, στην πραγματικότητα ήταν πλασματικό το μέγεθος της απόφραξης λόγω σπασμού των σαλπιγγών. Γι αυτό ο γιατρός θέλει να γίνει λαπαροσκόπηση, για να δει τις σάλπιγγες σε πλήρη χαλάρωση.

Εκανα την επέμβαση στις 9-6-16 (λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση για αφαίρεση ενός πολύποδα στη μήτρα) και ακριβως ένα μηνα μετά έμεινα έγκυος. Τώρα κοντεύω να συμπληρώσω την 8η εβδομάδα και ευελπιστώ όλα να πάνε καλά!!! Το ίδιο εύχομαι και για σενα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να μαι παλι σχεδον 2μιση μήνες μετα την λαπαροσκοπική αφαίρεση ενδομητρίωσης και τελικά της αριστερής - αχρηστης πια ωοθηκης και σαλπιγγας-. Ευτυχως η βιοψια βγήκε μόνο ενδομητριωση αρνητική δηλαδή για κακοήθεια. Περιοδος μου ήρθε κανονικα τον πρωτο μήνα το δεύτερο καμια δυο μερες νωριτερα παρα τα μπανια. (επισης να πως οτι λογω ηλικιας (44 πια) ο γιατρος συνεστηστε να μην παρω χαπια διακοπης περιοδου και οτι αν ολα ειναι καλα τον σεπτεμβριο που θα με εξετασει να προχωρήσουμε με δανεικο ωαριο καθως ειχα και χαμηλη αμη).

Εχω ομως τα εξης ακόμα:

1. κουραζομαι λιγο πιο εύκολα.

2. στη δευτερη περιοδο (που κρατησε ουσιαστικα μιαμιση μερα) το στηθος μου δεν ξεπρηστηκε ποτε, οπως μου συμβαινει παντα μετα απο περιοδο

σας εχει τυχει μετα απο επεμβαση; μηπως παω καρφι για εμμηνοπαυση; τι να πω.... εντωμεταξυ η βασικη ενοχληση ειναι στις θηλες. (μην πειτε για εγκυμοσυνη γιατι πρωτον οπως σας ειπα ηρθε η αναθεματισμενη μετα τις επαφες με τον αντρα μου αλλά και πηρα τεστ πριν 2 εβδομαδες και βγηκε αρνητικο (τωρα περιμενω κανονικα στις 30 αυγουστου) αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!Τον Μαϊο εκανα και εγω 2 χειρουργεια για ενα ινωμυομα 4εκ. πριν το δευτερο χειρουργειο εκανα την arvekap 3,75 και ακριβως μετα απο 2 μηνες μου ηρθε η περιοδος.Προσπαθουμε για τριτο παιδακι και επειδη δεν γνωριζω καποια κοπελα που να ειχε αντιστοιχο θεμα πειτε μου η συλληψη μετα την υστεροσκοπιση ειναι ευκολη;;"Πιασατε" γρηγορα παιδακι;;;Ευχαριστω ❤

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις κοπελες.. εκανα πριν 3 μερες λαπαροσκοπικη αφαιρεση ινωμυοματος στη μητρα και απο οτι ειδα στο dvd που μου εδωσε ο γιατρος μου εκανε δυο μικρες τομες στη μητρα στις οποιες μετα εκανε ραμματακια. εχω τις εξηε αποριες. για να ξεκινησω τις προσπαθειες, ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να περασει μεχρι να επουλωθει η μητρα; υπαρχει κινδυνος για τη γονιμοτητα μετα τις τομες που εκανε ο γιατρος; εχει μεινει καμια εγκυος μετα απο λαπαροσκοπηση στη μητρα; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις κοπελες.. εκανα πριν 3 μερες λαπαροσκοπικη αφαιρεση ινωμυοματος στη μητρα και απο οτι ειδα στο dvd που μου εδωσε ο γιατρος μου εκανε δυο μικρες τομες στη μητρα στις οποιες μετα εκανε ραμματακια. εχω τις εξηε αποριες. για να ξεκινησω τις προσπαθειες, ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να περασει μεχρι να επουλωθει η μητρα; υπαρχει κινδυνος για τη γονιμοτητα μετα τις τομες που εκανε ο γιατρος; εχει μεινει καμια εγκυος μετα απο λαπαροσκοπηση στη μητρα; ευχαριστω

Για σου! Καλή ανάρρωση να εχεις.Και εγώ έχω κάνει λαπαροσκοπηση και έχω αφαίρεση ένα ινωμυομα από τι θυμάμαι 6 μήνες πρέπει να απέχεις από της προσπάθειες γιατί εγώ έχω ενδομητριωση και κάνω θεραπεία διακοπή περιόδου από τι ξέρω βελτιώετε η γονιμότητα μετά από την επέμβαση αν δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα το νινί θα σου έρθει σύντομα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι 😊😊😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Δυστυχώς μετά απο πολύ καιρό προσπαθειών και εξετάσεων ανακαλύψαμε ότι έχω αριστερή υδροσάλπιγγα και δεξιά ένα μικρό πολύποδα φυσικά θα κάνω λαπαροσκόπηση για τη σάλπιγγα και υστεροσκόπηση για τον πολύποδα. Έχω άγχος για μετά. Πόσο πιθανό είναι να μείνεις φυσιολογικά έγκυος με μία σάλπιγγα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δυστυχώς μετά απο πολύ καιρό προσπαθειών και εξετάσεων ανακαλύψαμε ότι έχω αριστερή υδροσάλπιγγα και δεξιά ένα μικρό πολύποδα φυσικά θα κάνω λαπαροσκόπηση για τη σάλπιγγα και υστεροσκόπηση για τον πολύποδα. Έχω άγχος για μετά. Πόσο πιθανό είναι να μείνεις φυσιολογικά έγκυος με μία σάλπιγγα? :confused:

 

Κορίτσι αφαίρεσα υδροσάλπιγγα τέλος Φεβρουαρίου και αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος! :D Εγώ είχα και άλλα προβλήματα (ενδομητρίωση) και ο γιατρός μου έδωσε ένα εξάμηνο για φυσιολογική σύλληψη και μετά θα πηγαίναμε για εξωσωματική για να προλάβουμε μήπως ξαναεμφανιστεί η ενδομητρίωση. Ε στο τέλος του εξαμήνου έμεινα! :-) Μόλις χαλάρωσα και είπα "ότι έγινε έγινε τώρα, πάμε για εξωσωματική" Οπότε μην έχεις άγχος, μην το σκέφτεσαι καν, μια χαρά πιθανό είναι να μείνεις έγκυος με μία σάλπιγγα! :-)

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι αφαίρεσα υδροσάλπιγγα τέλος Φεβρουαρίου και αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος! :D Εγώ είχα και άλλα προβλήματα (ενδομητρίωση) και ο γιατρός μου έδωσε ένα εξάμηνο για φυσιολογική σύλληψη και μετά θα πηγαίναμε για εξωσωματική για να προλάβουμε μήπως ξαναεμφανιστεί η ενδομητρίωση. Ε στο τέλος του εξαμήνου έμεινα! :-) Μόλις χαλάρωσα και είπα "ότι έγινε έγινε τώρα, πάμε για εξωσωματική" Οπότε μην έχεις άγχος, μην το σκέφτεσαι καν, μια χαρά πιθανό είναι να μείνεις έγκυος με μία σάλπιγγα! :-)

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση! Με το καλό να περιμένεις το μωράκι σου! :D Ελπίζω να είναι όλα καλά με τη δεξιά σάλπιγγα και να τα καταφέρω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλή σας μέρα. Ξέρετε πόσες μέρες διαρκεί το αίμα μετά τη λαπαροσκόπηση; Αφαιρέθηκε κύστη στη μια σάλπιγγα και κάποιες εστίες ελαφράς ενδομητρίωσης..

Vyokp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν υπάρχει αλήθεια καμιά σε αυτό το τόπικ που να έχει κάνει λαπαροσκόπηση /υστεροσκόπηση και να θυμάται για πόσες μέρες είχε αίμα;;

έλα κορίτσι καλημέρα. έκανα προχθές και έχω ακόμα αλλά σιγά σιγά μειώνεται. 4 5 μέρες μου είπαν πάνω κάτω και πρέπει να το βλέπω να γίνεται λιγότερο. αλλιώς να ενημερώσω. εσύ πότε έκανες;

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

Γράφω εδω γιατί το θέμα μου σήμερα είναι η υστεροσκόπηση. Ελπίζω να είμαι στο σωστό πεδίο..

Λοιπόν.. μετά από μια αποτυχημένη εξωσωματική και άλλες περιπέτειες, έκανα υστεροσκόπηση. Δεν έδειξε κανένα πρόβλημα και μάλλον θα προχωρήσω στη δεύτερη απόπειρα εξωσωματικής.

Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι η 14η μερα από την εξέταση και ακόμη έχω καφέ εκκρίσεις. Υποτίθεται τώρα περιμένω και περίοδο, αλλά έχω μια μέρα καθυστέρηση και καφέ κηλίδες.. Επί 14 ημέρες. Κάποια στιγμή που φάνηκε ότι λιγόστεψε, αλλά όχι.. Είναι αυτό φυσιολογικό; Ξέρει καμία σας;

Ο γιατρός (την Παρασκευή με είδε τελευταια φορά) είπε όλα φυσιολογικά, να μην ανησυχώ.Μάλιστα είπε ότι έχω παχύ ενδομήτριο και μάλλον θα έχω έντονη περίοδο.. Τι να πώ.. Λέτε να μου χάλασε τη μήτρα και να τρέχει καφέ αίμα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν υπάρχει αλήθεια καμιά σε αυτό το τόπικ που να έχει κάνει λαπαροσκόπηση /υστεροσκόπηση και να θυμάται για πόσες μέρες είχε αίμα;;

 

14η μερα από υστεροσκόπηση και ακόμη καφέ..

Λαπαροσκόπηση ειχα κανει παλια (αφαίρεσα ενδομητρίωση) και θυμαμαι 4-5 μερες, σαν περίοδο..

Link to comment
Share on other sites

14η μερα από υστεροσκόπηση και ακόμη καφέ..

Λαπαροσκόπηση ειχα κανει παλια (αφαίρεσα ενδομητρίωση) και θυμαμαι 4-5 μερες, σαν περίοδο..

 

Καλημέρα. Ίσως παίζει ρόλο που η λαπαροσκόπηση γίνεται εκτός μήτρας ενώ η υστεροσκόπηση εντός της μήτρας. Εγώ βέβαια τις έκανα και τις δύο πριν 6 μέρες αλλά το μόνο που είχα ήταν λίγο ροζ και τώρα έχει σχεδόν τελειώσει. Μήπως να ρωτούσες τον γιατρό σου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου mujer! εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση και είχα χοντρικά 5 ημέρες αίμα κανονικό και καπάκι μου ήρθε και η περίοδος. Δε νομίζω να έχεις τίποτα, αλλά το πιο σίγουρο είναι να ενημερώσεις το γιατρό σου. :?

Vyokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούρια στο forum αλλά το παρακολουθώ αρκετό καιρό. Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής: προσπαθούσαμε 1,5 χρόνο για παιδάκι αλλά τίποτα. Μετά κάναμε εξετάσεις, σπερμοδιαγράμματα (που έδειξαν χαμηλή κινητικότητα), σαλπιγγογραφία...Εγώ έχω πολυκυστικές ωοθήκες . Κάναμε δύο σπερματεγχύσεις αλλά με αποτυχία. Πριν από λίγες μέρες η γιατρός μου είπε για την λαπαροσκόπηση. Οι απόψεις από ό τι βλέπω εδώ διίστανται. Υπάρχει κάποια με αντίστοιχη περίπτωση; τελικά επιλέγεις λαπαροσκόπηση ή εξωσωματική; έχει η λαπαροσκόπηση παρενέργειες; μήπως δημιουργηθούν προβλήματα; η υστεροσκόπηση είναι άλλη διαδικασία;

 

ευχαριστώ πολύ:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Γράφω εδω γιατί το θέμα μου σήμερα είναι η υστεροσκόπηση. Ελπίζω να είμαι στο σωστό πεδίο..

Λοιπόν.. μετά από μια αποτυχημένη εξωσωματική και άλλες περιπέτειες, έκανα υστεροσκόπηση. Δεν έδειξε κανένα πρόβλημα και μάλλον θα προχωρήσω στη δεύτερη απόπειρα εξωσωματικής.

Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι η 14η μερα από την εξέταση και ακόμη έχω καφέ εκκρίσεις. Υποτίθεται τώρα περιμένω και περίοδο, αλλά έχω μια μέρα καθυστέρηση και καφέ κηλίδες.. Επί 14 ημέρες. Κάποια στιγμή που φάνηκε ότι λιγόστεψε, αλλά όχι.. Είναι αυτό φυσιολογικό; Ξέρει καμία σας;

Ο γιατρός (την Παρασκευή με είδε τελευταια φορά) είπε όλα φυσιολογικά, να μην ανησυχώ.Μάλιστα είπε ότι έχω παχύ ενδομήτριο και μάλλον θα έχω έντονη περίοδο.. Τι να πώ.. Λέτε να μου χάλασε τη μήτρα και να τρέχει καφέ αίμα;

 

Καλησπερα

εγω μετα την υστεροσκοπηση(μη επεμβατικη)ειχα ροζ υγρα..μετα απο δεκα μερες μου ηρθε περιοδος κ μετα απο δεκαεφτα μερες περιπου μου ηρθε ξανα περιοδος.ο γιατρος μου ειχε πει να μην ανησυχω κ οτι ηταν μια ανωμαλια λογω της υστεροσκοπησης.πραγματι ετσι εγινε.εχουν περασει εξι μηνες απο τοτε κ αλλο προβλημα δεν ειχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα tilburg. Χωρίς να είμαι ειδική, μπορώ να σου πω τα εξής: Η λαπαροσκόπηση και η υστεροσκόπηση είναι διαγνωστικές ή/και επεμβατικές εξετάσεις. Η λαπαροσκόπηση εξετάζει τα εσωτερικά γεννητικά όργανα της γυναίκας ( μήτρα,σάλπιγγες, ωοθήκες) και διορθώνει τυχόν προβλήματα όπως ενδομητρίωση, αφαίρεση κύστεων, ινομυωμάτων κλπ. Η υστεροσκόπηση εξετάζει την κοιλότητα της μήτρας και μπορεί να εντοπίσει και να αφαιρέσει πολύποδες, ινομυώματα, συμφήσεις κλπ.

 

Οι δύο εξετάσεις μπορούν να γίνουν και μαζί, οπότε μπαίνεις στη διαδικασία μια φορά και με την ίδια νάρκωση-έχει βέβαια ένα σημαντικό κόστος. Η ανάρρωση είναι συνήθως γρήγορη και δεν έχουν ιδιαίτερες παρενέργειες, πέρα από κάποιο αίμα που μπορεί να έχεις για μερικές ημέρες. Εξαρτάται βέβαια πάντα και από τα ευρήματα της εξέτασης.

 

Αν το αποφασίσεις, θα πρέπει σίγουρα να τις κάνεις σε γιατρό που να εμπιστεύεσαι.

 

Τώρα στο αν επιλέγεις λαπαροσκόπηση ή εξωσωματική:

 

Αν αποκαλύψουν και διορθώσουν προβλήματα που είναι πιθανό να εμποδίζουν τη σύλληψη (πχ ενδομητρίωση, συμφήσεις, μια κύστη) μπορείς να συλλάβεις φυσιολογικά.

 

Όμως το να μη συλλαμβάνει μια γυναίκα μπορεί να οφείλεται σε άλλους λόγους όπως πχ στην κακή ποιότητα ωαρίων, πράγμα που δεν μπορούν να διορθώσουν αυτές οι εξετάσεις. Επομένως δε σημαίνει ότι κάνοντας λαπαροσκόπηση μπορεί μια γυναίκα να αποφύγει σίγουρα την εξωσωματική.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα σε πρώτη φάση. Θα σου έλεγα όμως να μαζέψεις τις απορίες σου και να ρωτήσεις για όλα τη γιατρό σου που σίγουρα θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

 

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

http://www.ygeiaonline.gr/component/content/article?id=134:o----

 

 

και καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου!

Vyokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...