Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

κοριτσια καησπερα!ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω στο φορουμ. ηθελα να σας πω τα δικα μου και να μου πειτε αποψεις..ειμαι 33 ετων προσαπθω με τον αντρα μου για παιδι περιπου 2,5 χρονια. τον τελευταιο ομως χρονο ειμαστε σε παρακολουθηση απο γιατρο. τα αποτελεσματα λοιπν ειναι τα εξης: ο αντρας μου ειναι μια χαρα. εγω εχω την αριστερη σαλπιγγα κλειστη, η λαπαροσκοπηση εδειξε πως ειχα ενδομοιτριωση σταδιο 1 προς 2 και εχω χαμηλη προγεστερονη και καποιες φορες παιρνω τα ουτροτζασταν..το καλο ειναι πως οταν τα παιρνω η προγρστερονη μου ανεβαινει, οποτε καταλαβαινω πως ο οργανισμος μου παιρνει μπρος!!!απλα εχω αγχωθει..ειναι και η μια σαλπιγγα κλειστη οποτε παμε μηνα παρα μηνα...ο αντρας μου θεωρει πως ειναι κυριως ψυχολογικο..αλλα να ομως που εσκασαν ολα αυτα...

 

Γειά σου κοριτσάκι μου! Εχω κι εγω ενδομητριωση (παλι). Ο γιατρός σου υποθέτω καυτηρίασε τις εστίες ενδομητριωσης στη λαπαροσκόπηση, σωστά; Μη μασάς! Συνεχίστε τις προσπάθειες σας! Πολλες κοπέλες έμειναν εγκυες με μια μόνο σάλπιγγα ανοιχτή. Καλή επιτυχία και βουρ τις γόνιμες μερες!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

Έχω μια ερωτησούλα. Πριν από 1 χρόνο περίπου έκανα σαλπιγγογραφία που έδειξε ότι οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές (ευτυχώς!) αλλά ο ακτινολόγος ανέφερε υποψία πολύποδα.Τότε ο γυναικολόγος που με παρακολουθούσε είπε ότι δε φαίνεται κάτι στον υπέρηχο, οπότε ακόμη και αν υπάρχει είναι πολύ μικρός και δεν εμποδίζει τη σύλληψη.

Μετά από λίγους μήνες εντοπίστηκαν (από άλλη γυναικολόγο) δύο πολύποδες 3 και 4 χιλιοστά. Μου είπε ότι είναι πολύ μικροί και σίγουρα δεν εμποδίζουν τη σύλληψη, οπότε τους αφήσαμε στην ησυχία τους.

Σύμφωνα με τον τελευταίο υπέρηχο είναι πια κοντά στο ένα εκατοστό και εφόσον δεν έχω μείνει έγκυος ακόμη, είπαμε τέλος Αυγούστου να κάνω υστεροσκόπηση.

Ελπίζω να μη σας κούρασα, αλλά τώρα φτάνω και στην ερώτηση.

Αφού είναι μικρό το μέγεθος και δεν εμποδίζει τη σύλληψη, γιατί μου λένε όλοι (νομίζω 4 γυναικολόγοι στο σύνολο) ότι αφού κάνω την υστεροσκόπηση θα μείνω έγκυος και δε θα χρειστεί να κάνω τίποτα περισσότερο (βλ. σπερματέγχυση ή εξωσωματική);

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΑΚΙ γειά σου! Τα πολυποδάκια τα εχεις στις σάλπιγγες ε; Κοίτα γενικά καλό είναι οι πολύποδες όπου κι αν βρίσκονται να αφαιρούνται και να είμαστε καθαρές και κυρίως υγιείς! Επιπλέον, όταν πχ αναπτύσσονται στις σαλπιγγες και τσούκου τσούκου μεγαλώνουν μπορει στην πορεία να σου τις φράξουν. Άκουσε τους γιατρούς σου και όλα θα πάνε καλά! Πάντως η υστεροσκόπηση δεν ειναι τίποτα! Εκανα κι εγώ πριν λίγες μέρες για άλλο λόγο όμως. Ανώδυνη επεμβασούλα! Μετά θα είναι οι σάλπιγγες σου πεντακάθαρες και πλήρως διαβατές και θα μπορεις να μείνεις εγκυος ευκολότερα καθώς θα διευκολυνθεί η συνάντηση ωαρίου σπερματοζωαρίων.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΑΚΙ γειά σου! Τα πολυποδάκια τα εχεις στις σάλπιγγες ε; Κοίτα γενικά καλό είναι οι πολύποδες όπου κι αν βρίσκονται να αφαιρούνται και να είμαστε καθαρές και κυρίως υγιείς! Επιπλέον, όταν πχ αναπτύσσονται στις σαλπιγγες και τσούκου τσούκου μεγαλώνουν μπορει στην πορεία να σου τις φράξουν. Άκουσε τους γιατρούς σου και όλα θα πάνε καλά! Πάντως η υστεροσκόπηση δεν ειναι τίποτα! Εκανα κι εγώ πριν λίγες μέρες για άλλο λόγο όμως. Ανώδυνη επεμβασούλα! Μετά θα είναι οι σάλπιγγες σου πεντακάθαρες και πλήρως διαβατές και θα μπορεις να μείνεις εγκυος ευκολότερα καθώς θα διευκολυνθεί η συνάντηση ωαρίου σπερματοζωαρίων.

Σε μπέρδεψα έτσι όπως τα έγραψα κοριτσάκι μου!

Ο πολύποδας είναι ενδομήτριος.

Αφού έχεις κάνει υστεροσκόπηση εισαι...ο άνθρωπός μου! Να κάνω δύο ερωτησούλες ακόμη; α) πόσο καιρό μετά σου επέτρεψαν να έχεις επαφές και να ξαναρχίσεις την προσπάθεια; β) την έκανες σε κλινική; Εμένα μου πρότειναν και σε κλινική και σε κέντρο εξωσωματικής. Στο κέντρο εξωσωματικής είναι πιο φθηνή, αλλά μήπως είναι λίγο επικίνδυνο; Σκέφτομαι ότι αν τυχόν κάτι στραβώσει, εκεί αποκλείεται να έχουν όλα τα μέσα για να το αντιμετωπίσουν. Με βρίσκεις υπερβολική;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν δε βρίσκω καθόλου υπερβολική! Στο νοσοκομείο την εκανα συγκεκριμένα στο ΓΑΙΑ αλλά δεν είχα κι άλλη επιλογή γιατί ταυτόχρονα εκανα και λαπαροσκόπηση για να αφαιρέσω μια κύστη στην ωοθηκη. Ευτυχώς η μήτρα μου είμαι πεντακάθαρη. Μας είπε να μην

έχουμε επαφές για δέκα μέρες. Εμείς παμε για εξωςωματική οπότε δεν θα κάνουμε προσπάθειες! Και να κάνουμε δλδ άκαρπες γιατι εχω κλειστες σάλπιγγες. Μη ξεχάσω να σου πω πως μετά εχεις λιγο αιματάκι & σου δίνουν και αντιβίωση!!! Το μονο ενοχλητικό ειναι το τσούξιμο στην πρώτη ούρηση! Μετα πάει πέρασε! Γενικά ειναι εντελώς ανώδυνη επέμβαση! Ότι θες με ρωτάς και εδώ και σε προσωπικό μήνυμα!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Δεν δε βρίσκω καθόλου υπερβολική! Στο νοσοκομείο την εκανα συγκεκριμένα στο ΓΑΙΑ αλλά δεν είχα κι άλλη επιλογή γιατί ταυτόχρονα εκανα και λαπαροσκόπηση για να αφαιρέσω μια κύστη στην ωοθηκη. Ευτυχώς η μήτρα μου είμαι πεντακάθαρη. Μας είπε να μην

έχουμε επαφές για δέκα μέρες. Εμείς παμε για εξωςωματική οπότε δεν θα κάνουμε προσπάθειες! Και να κάνουμε δλδ άκαρπες γιατι εχω κλειστες σάλπιγγες. Μη ξεχάσω να σου πω πως μετά εχεις λιγο αιματάκι & σου δίνουν και αντιβίωση!!! Το μονο ενοχλητικό ειναι το τσούξιμο στην πρώτη ούρηση! Μετα πάει πέρασε! Γενικά ειναι εντελώς ανώδυνη επέμβαση! Ότι θες με ρωτάς και εδώ και σε προσωπικό μήνυμα!

Σ' ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες! Εγω μενω στη Θεσσαλονικη, οποτε καπου εδω θα κανω την υστεροσκοπηση. Δεν εχουμε αποφασισει ακομη με τον αντρα μου. Παντως τη Δευτερα 27/7 εχω το πρωτο ραντεβου με τη γυναικολογο στο κεντρο εξωσωματικης που επιλεξαμε, οποτε θα το συζητησω και μαζι της. Θα σε ενημερωσω για τις εξελιξεις!! Σου ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα για την εξωσωματικη!!!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά!! Καλή επιτυχία και σε εσάς εύχομαι!! Η επιστήμη πλέον εχει φτάσει ψηλά και όλα διορθώνονται! Θα περιμένω νεα σου! Φιλάκια!

 

Νομιζω οτι καταφερα να σου στειλω πμ. Μολις πατησα αποστολη, μου ξαναζητησε να συνδεθω! Αν δε το πηρες, ενημερωσε με να το ξαναστειλω. Ευχαριστωωωω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα έχω να γράψω καιρό εδώ....πληροφοριακά ......έκανα λαπαροσκόπηση,υστεροσκοπηση κ αποξεση το Δεκέμβρη του 2014 στο Αρεταιειο στην Αθήνα μα τον Σαλακο γιατρό....δεν πλήρωσαν τίποτα.....κ όλα εκτός της αρχαιότητας του κτιρίου ήταν τέλεια......ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΙΠΟΤΑ

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalispera ki Apo mena Gia 1h fora sto forum.Tosa hronia se ginaikologo ola itan kala..Meta app ena hrono epafwn arhisa na aghwnomai Kai me Diki mou piesi sti ginaikologo prohwrisa se salpigografia..to apotelesmata?Kai oi dio salpiges kleistes-:(kateutheian kanonisa a laparoskopisi Kai fanlike polipodas(pou afairethike),Esties endomitriosis se poli arhiko studio eutihws pou kautiriastikan Kai oi salpiges voulomenes Apo Tis opoies Katharise apo Tis simfiseis mono I Mia.O giatros sti Thessaloniki mou proteine na perimeno 6 mines me ena hrono kathws I ilikia mou den einai apagoreutiki..Eimai 28.ehei kapoia Apo esas paro mia empeiria??Euhomai pragmatikase oles ta kalitera Mesa Apo ti kardia mou!!

Link to comment
Share on other sites

Kalispera ki Apo mena Gia 1h fora sto forum.Tosa hronia se ginaikologo ola itan kala..Meta app ena hrono epafwn arhisa na aghwnomai Kai me Diki mou piesi sti ginaikologo prohwrisa se salpigografia..to apotelesmata?Kai oi dio salpiges kleistes-:(kateutheian kanonisa a laparoskopisi Kai fanlike polipodas(pou afairethike),Esties endomitriosis se poli arhiko studio eutihws pou kautiriastikan Kai oi salpiges voulomenes Apo Tis opoies Katharise apo Tis simfiseis mono I Mia.O giatros sti Thessaloniki mou proteine na perimeno 6 mines me ena hrono kathws I ilikia mou den einai apagoreutiki..Eimai 28.ehei kapoia Apo esas paro mia empeiria??Euhomai pragmatikase oles ta kalitera Mesa Apo ti kardia mou!!

 

Μην αποκαρδιωνεσαι σημασία έχει ότι βρήκες κάποια πράγματα και θα συνεχίσεις όπως πρέπει με παρακολούθηση. Πάρε κανα δυο γνώμες ακόμη. Έχεις πραγματικά πολύ καλή ηλικία. Τα μπεμπέ θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα ειναι και μενα η πρωτη μου φορα στο forum,μια συναδελφος μου ειχε πολυποδα δεν το ηξερε εξ αρχης. της τον αφαιρεσαν και μεσα σε ενα χρονικο διαστημα που τις επετρεψε ο γυναικολογος αρχισε να προσπαθει ξανα και τωρα εχει 2 υπεροχα κοριτσακια.μην αγχωνεσαι καθολου εισαι πολυ μικρη ακομη.και εγω 28 ειμαι προσπαθω με τον αντρα μου ενα χρονο πριν λιγο καιρο εμεινα εγκυος αλλα δυστυχως το χασαμε το μωρακι μας.

Link to comment
Share on other sites

minkon επειδη εισαι στην αναζητηση γιατρου και ειμαι πολυ ευτυχισμενη εγινα παλι μανουλα στο δευτερο παιδακι μου σου συστηνω ανεπιφυλακτα τον γιατρο μου

Γκόνγκα Λάζαρο γεννησα στο ρεα και ολα πηγαν εξαιρετικα απο την αρχη εως το τελος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα οσες εχετε κανει λαπαροσκοπηση ειχατε περιοδο κανονικα της μερες που περεμενατε;;;ή ειχατε καθυστερηση;;;;;;

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα οσες εχετε κανει λαπαροσκοπηση ειχατε περιοδο κανονικα της μερες που περεμενατε;;;ή ειχατε καθυστερηση;;;;;;

 

Ακομα να αδιαθετησω:( περιμενα 25 νοεμβρη και ακομα οχι, εχω αγχωθει αν δεν ερθω καθολου δεν θα μπορεσω να βαλω την ενεση που μου ειπαι τη 2η μερα του κυκλου.

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Ακομα να αδιαθετησω:( περιμενα 25 νοεμβρη και ακομα οχι, εχω αγχωθει αν δεν ερθω καθολου δεν θα μπορεσω να βαλω την ενεση που μου ειπαι τη 2η μερα του κυκλου.

 

Ο κύκλος αλλάζει...η περίοδος μου ήρθε μετά από περίπου 40 ημέρες. Η ένεση που πρεπει να κανεις τι αφορα;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος αλλάζει...η περίοδος μου ήρθε μετά από περίπου 40 ημέρες. Η ένεση που πρεπει να κανεις τι αφορα;

 

σημερα που μιλησα με το γιατρο μου ειπαι επειδη ηταν διαγνωστικη θα εχω καθυστεριση 3 με 4 μερες απο την αναμενομενη.

 

η ενεση ειναι για να τη βαζω για 3μηνες τη δευτερη μερα του κυκλου, αφορα την κυστη που βρηκαν κατα τη λαπαροσκοπ και μετα το 3μηνο μπορω να ξεκινησω προσπαθεια.

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος αλλάζει...η περίοδος μου ήρθε μετά από περίπου 40 ημέρες. Η ένεση που πρεπει να κανεις τι αφορα;

 

Καλε γέννησες???

Να Σου ζήσει το μπεμπακι να ειναι καλοτυχο και ευτυχισμένο!!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα που μιλησα με το γιατρο μου ειπαι επειδη ηταν διαγνωστικη θα εχω καθυστεριση 3 με 4 μερες απο την αναμενομενη.

 

η ενεση ειναι για να τη βαζω για 3μηνες τη δευτερη μερα του κυκλου, αφορα την κυστη που βρηκαν κατα τη λαπαροσκοπ και μετα το 3μηνο μπορω να ξεκινησω προσπαθεια.

 

Τη κύστη γιατι δεν στην αφαίρεσαν στο χειρουργείο?

Link to comment
Share on other sites

Τη κύστη γιατι δεν στην αφαίρεσαν στο χειρουργείο?

 

μου την αφαιρεσαν ηταν 30εκ. εγινε και ιστολογικη εξεταση

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...