Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

μου τα εδωσε για της πολυκιστικες!!!!!!δεν ειχα παντα..μια φορα στο τοσο!!!!!ενα μηνα τα πηρα..τωρα που εμεινα μου ειπε ο γιατρος να τα σταματησω..κ αν ειναι να τα ξανα παρω θα μου το πει λεει!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μου τα εδωσε για της πολυκιστικες!!!!!!δεν ειχα παντα..μια φορα στο τοσο!!!!!ενα μηνα τα πηρα..τωρα που εμεινα μου ειπε ο γιατρος να τα σταματησω..κ αν ειναι να τα ξανα παρω θα μου το πει λεει!!!!!!!!!!

Το καλύτερο δώρο μας έκανε ο άγιος Βασίλης ..Εγώ ακομα δεν πήγα για χοριακή απλά χρησιμοποιώ τα τεστ κάθε μέρα και βλέπω την γραμούλα καθε μέρα να γίνετε ολο και ποιο 'έντονη !!Την Δευτερα θα επικοινωνήσω με τον γιατρο μου να μου πει τι πρέπει να κάνω ...

Σήμερα έίμαι στην πρώτη μέρα καθυστέρησης και η γραμούλα είναι πολύ εντονη !! μακάρι να πάνε όλα καλά !! Εσυ μίλησες με τον γιατρό σου ??Ποτε πρέπει να πάμε κανονικά για υπέρηχο για να δούμε αν το σποράκι είναι στη σωστή θέση ??

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο δώρο μας έκανε ο άγιος Βασίλης ..Εγώ ακομα δεν πήγα για χοριακή απλά χρησιμοποιώ τα τεστ κάθε μέρα και βλέπω την γραμούλα καθε μέρα να γίνετε ολο και ποιο 'έντονη !!Την Δευτερα θα επικοινωνήσω με τον γιατρο μου να μου πει τι πρέπει να κάνω ...

Σήμερα έίμαι στην πρώτη μέρα καθυστέρησης και η γραμούλα είναι πολύ εντονη !! μακάρι να πάνε όλα καλά !! Εσυ μίλησες με τον γιατρό σου ??Ποτε πρέπει να πάμε κανονικά για υπέρηχο για να δούμε αν το σποράκι είναι στη σωστή θέση ??

 

αγαπη εμανα μου ειπε οτι θελει να με δει μετα απο 2000 μοναδες..την δευτερα παω παλι για χοριακη..κ μετα θαμε δει μαλλον την παρασκευη..λογικα θα ειναι φασολακι..θυμασαι την μερα οωρηξιας σου??γιανα δεις ποσο εβδομαδων εισαι??εγω τωρα την δευτερα παω 7 εβδομαδων!!!!!:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα κ καλη χρονια!

Εύχομαι απο καρδιάς όλες να έχουμε ενα μωράκι στην αγγαλίτσα μας το 2015!

Να σας πω την ιστορία μου. Ήμουν παντρεμένη, ο σύζυγος είχε ασθενές σπέρμα και κάναμε 2 εξωσωματικές αποτυχημένες. Εγώ δεν ανταποκριθηκα στα φάρμακα και έκανα μόνο ένα ωάριο.

Λόγω άλλων προβλημάτων, χώρισα, και τώρα έκανα μια καινούρια σχεση. Η λαχτάρα μου και το όνειρό μου είναι ένα παιδάκι, μόνο αυτό ονειρεύομαι. Ο τωρινός μου συντροφος θεωρεί οτι είναι λιγο νωρις για παιδι και μου λεει να περιμένουμε. Λογω όμως του παρελθοντος, εγω αγχωνομαι, έκανα κάποιες ορμονολογικες και νομιζω δεν είναι καλες. Η FSH είναι 16,5 και στο παρελθον μου είχαν πει οτι επειδη δεν ανταποκριθηκα στα φαρμακα εξωσωματικης, φαινονται γερασμενες οι ωοθήκες μου.

Είμαι 32 ετων, και αγχωνομαι πόσα χρονια έχω μπροστα μου, για να μπορεσω να πραγματοποιησω το ονειρο μου...!

Θα χαρω οποια κοπελα μου απαντησει ειτε εδω, ειτε με προσωπικο μηνυμα...

Ειναι η πρωτη φορα εδω και δεν ξερω και πολλα!

Ευχομαι απο καρδιας κοριτσια ολες να επιτυχεται το πιο μεγαλο σας ονειρο. Σας καταλαβαινω απολυτα οπως κ εσεις εμενα....Ελπιζω να βοηθησουμε η μια την αλλη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, κορίτσια.

Κι εγώ είμαι καινούργια στο φόρουμ, αλλά το διαβάζω πολύ καιρό τώρα και νομίζω ότι είναι γουρλίδικο. Κι εμείς προσπαθούμε με τον σύζυγο για παιδάκι εδώ και 4 μήνες συστηματικά, αλλά τίποτα ακόμα! Μακάρι να βάλει ο Θεός το χέρι του και ο Αγ. Ιωάννης που είναι η μέρα του σήμερα!

 

Χριστίνα, σε καταλαβαίνω απολύτως, έχουμε ακριβώς την ίδια ηλικία.

 

Μήπως γνωρίζει καμία πόσο πονάει η διαγνωστική υστεροσκόπηση; Έχω κλείσει ραντεβού στις 23/1, αν τελικά αδιαθετήσω (που μακάρι να μην...!!!), για να δουν έναν μικρό πολύποδα που φαίνεται ότι έχω. Επίσης, μήπως κάποια έχει κάνει, αντί υστεροσκόπησης, υδροσονογραφία για αφαίρεση πολύποδα; Μου την είχε προτείνει ένας γυναικολόγος, ως πιο εύκολη και ανώδυνη μέθοδο για την αφαίρεσή του (αν είναι μικρός), αλλά οι γνώμες διίστανται.

 

Εύχομαι το 2015 να φέρει σε όλες μας μια τεράστια κοιλιά!!!!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα κ καλη χρονια!

Εύχομαι απο καρδιάς όλες να έχουμε ενα μωράκι στην αγγαλίτσα μας το 2015!

Να σας πω την ιστορία μου. Ήμουν παντρεμένη, ο σύζυγος είχε ασθενές σπέρμα και κάναμε 2 εξωσωματικές αποτυχημένες. Εγώ δεν ανταποκριθηκα στα φάρμακα και έκανα μόνο ένα ωάριο.

Λόγω άλλων προβλημάτων, χώρισα, και τώρα έκανα μια καινούρια σχεση. Η λαχτάρα μου και το όνειρό μου είναι ένα παιδάκι, μόνο αυτό ονειρεύομαι. Ο τωρινός μου συντροφος θεωρεί οτι είναι λιγο νωρις για παιδι και μου λεει να περιμένουμε. Λογω όμως του παρελθοντος, εγω αγχωνομαι, έκανα κάποιες ορμονολογικες και νομιζω δεν είναι καλες. Η FSH είναι 16,5 και στο παρελθον μου είχαν πει οτι επειδη δεν ανταποκριθηκα στα φαρμακα εξωσωματικης, φαινονται γερασμενες οι ωοθήκες μου.

Είμαι 32 ετων, και αγχωνομαι πόσα χρονια έχω μπροστα μου, για να μπορεσω να πραγματοποιησω το ονειρο μου...!

Θα χαρω οποια κοπελα μου απαντησει ειτε εδω, ειτε με προσωπικο μηνυμα...

Ειναι η πρωτη φορα εδω και δεν ξερω και πολλα!

Ευχομαι απο καρδιας κοριτσια ολες να επιτυχεται το πιο μεγαλο σας ονειρο. Σας καταλαβαινω απολυτα οπως κ εσεις εμενα....Ελπιζω να βοηθησουμε η μια την αλλη....

 

chistina fouseki καλημέρα,

 

Δυστυχώς δεν την γνωρίζω τίποτα απο FSH και σε αυτό δε μπορώ να βοηθήσω. Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, αν όχι πήγαινε και σε άλλον να ακούσεις μια δεύτερη άποψη. Το σίγουρο είναι ότι δεν είσαι μεγάλη για να αγχώνεσαι, εγώ είμαι 33. Επίσης εγώ με τον άντρα μου λέγαμε είναι νωρίς για παιδί και τωρα που θέλουμε δεν πιάνουμε, επομένως πρέπει λιγάκι ο άντρας σου να αφήσει τα είναι νωρίς για να μην τρέχετε μετά.

Εϋχομαι και σε σένα να έρθει γρήγορα ένα μωρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια είμαι σε απόγνωση.

Πήγα στον γιατρό μου ξανα και με είδε. Όλα είναι πολύ καλά και οι εξετάσεις του άντρα μου άριστες. Το μόνο που είδε έιναι ένα ινομύωμα στη μήτρα που είναι όμως μόνο 1εκ. Μου ειπε να κάνω υστεροσκόπηση αλλά δεν με σιγούρεψε ότι αυτό φταίει, αλλά μου ειπε ότι σίγουρα παίζει ρόλο γιατί ειναι στη μέση του ενδομητρίου.

Τι να κάνω; Να την κάνω να τελειώνω;

Έχει καμία της κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια είμαι σε απόγνωση.

Πήγα στον γιατρό μου ξανα και με είδε. Όλα είναι πολύ καλά και οι εξετάσεις του άντρα μου άριστες. Το μόνο που είδε έιναι ένα ινομύωμα στη μήτρα που είναι όμως μόνο 1εκ. Μου ειπε να κάνω υστεροσκόπηση αλλά δεν με σιγούρεψε ότι αυτό φταίει, αλλά μου ειπε ότι σίγουρα παίζει ρόλο γιατί ειναι στη μέση του ενδομητρίου.

Τι να κάνω; Να την κάνω να τελειώνω;

Έχει καμία της κάτι παρόμοιο;

 

 

Μην αγχώνεσαι, γιατί κι εγώ στην ίδια φάση είμαι, αλλά με πολύποδα 4 χιλιοστά και μου είπαν να κάνω υστεροσκόπηση. Αλλά διαγνωστική για να δουν αν πράγματι υπάρχει, να ελέγξουν το ενδομήτριο κλπ. Και στη συνέχεια, αν όντως πρέπει να αφαιρεθεί, κάνεις επεμβατική υστεροσκόπηση. Αυτά μου είπε καθηγητής γιατρός στο Αλεξάνδρα.

Εγώ πάντως θα την κάνω να τελειώνω. Να δούμε τι θα δουν κι εκεί πέρα.

Επαναλαμβάνω πάντως, μην αγχώνεσαι. Οι μισές γυναίκες έχουν κάποιο μικρό/ μεγάλο πολύποδα ή ινομύωμα. Δεν είναι και το τέλος του κόσμου!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ κρίνοντας απο την δικιά μου περίπτωση ,πιστεύω πως η διαγνωστική υστεροσκόπηση ειναι απαραίτητη όταν περάσει αρκετός χρόνος χωρίς αποτέλεσμα και αφου εχει εξεταστεί και η γονιμότητα του άντρα !πριν τρεις μήνες στην επεμβαση αφαιρεσης ινομηώματος 6 εκ που έκανα διαγνώστικε οτι είχα διάφραγμα μήτρας και ένα μικρό πολύποδα !!Το μόνο σίγουρο είναι πως αν είχα μείνει έγκυος πριν την επέμβαση τωρα θα είχα μεγαλο κίνδυνο στην εγκυμοσύνη!! Τρεις μήνες μετά την επεμβαση έχω στα χέρια μου ενα θετικό τεστ και περιμένω τα αποτελ.της χοριακης..Αλλα κορίτσια πραγματικά ειμαι πολυ αγχωμένη μεχρι να δει ο γιατρός οτι ολα ειναι ενταξει ..

ο φοβός για εμάς που τα πραγματα δεν ηταν και τοσο ευκολα είναι ποιο έντονος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ κρίνοντας απο την δικιά μου περίπτωση ,πιστεύω πως η διαγνωστική υστεροσκόπηση ειναι απαραίτητη όταν περάσει αρκετός χρόνος χωρίς αποτέλεσμα και αφου εχει εξεταστεί και η γονιμότητα του άντρα !πριν τρεις μήνες στην επεμβαση αφαιρεσης ινομηώματος 6 εκ που έκανα διαγνώστικε οτι είχα διάφραγμα μήτρας και ένα μικρό πολύποδα !!Το μόνο σίγουρο είναι πως αν είχα μείνει έγκυος πριν την επέμβαση τωρα θα είχα μεγαλο κίνδυνο στην εγκυμοσύνη!! Τρεις μήνες μετά την επεμβαση έχω στα χέρια μου ενα θετικό τεστ και περιμένω τα αποτελ.της χοριακης..Αλλα κορίτσια πραγματικά ειμαι πολυ αγχωμένη μεχρι να δει ο γιατρός οτι ολα ειναι ενταξει ..

ο φοβός για εμάς που τα πραγματα δεν ηταν και τοσο ευκολα είναι ποιο έντονος!!!

 

Φανη, τώρα που είσαι εγκυούλα πρέπει να διώξεις το άγχος ... όλα θα πάνε τέλεια και πρέπει να το απολαύσεις. Να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου!

Νομίζω ότι τελικά θα την κάνω κι εγώ να τελειώνω , να φύγει και το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, γιατί κι εγώ στην ίδια φάση είμαι, αλλά με πολύποδα 4 χιλιοστά και μου είπαν να κάνω υστεροσκόπηση. Αλλά διαγνωστική για να δουν αν πράγματι υπάρχει, να ελέγξουν το ενδομήτριο κλπ. Και στη συνέχεια, αν όντως πρέπει να αφαιρεθεί, κάνεις επεμβατική υστεροσκόπηση. Αυτά μου είπε καθηγητής γιατρός στο Αλεξάνδρα.

Εγώ πάντως θα την κάνω να τελειώνω. Να δούμε τι θα δουν κι εκεί πέρα.

Επαναλαμβάνω πάντως, μην αγχώνεσαι. Οι μισές γυναίκες έχουν κάποιο μικρό/ μεγάλο πολύποδα ή ινομύωμα. Δεν είναι και το τέλος του κόσμου!

 

ROSALI κι εγώ θα την κάνω να τελειώνω...οντως δεν ειναι τίποτα απ' ότι μου είπε ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

το εχασα τελικα παιδια εκανα παλιδρομη κυηση..ειμαι πολυ χαλια!!!!:(:(:(:(:(:(

 

Αχ, μη στενοχωριέσαι, γλυκειά μου! Αν και δεν έχουμε ξαναμιλήσει, σε καταλαβαίνω πόσο πονάει όταν το θες τόσο πολύ, το καταφέρνεις και τελικά το χάνεις. Σκέψου όμως ότι τις περισσότερες φορές η φύση προβλέπει πολύ περισσότερα από εμάς και έχει τις παλίνδρομες για να σταματάει προβλήματα που ενδεχομένως θα μας στενοχωρούσαν περισσότερο. Εγώ είμαι βέβαιη ότι θα τα καταφέρεις πολύ πολύ σύντομα και μάλιστα με ένα υγιέστατο μωράκι. Σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

ROSALI κι εγώ θα την κάνω να τελειώνω...οντως δεν ειναι τίποτα απ' ότι μου είπε ο γιατρός.

 

Ακριβώς. Και μάλιστα θα έχεις και πολύ σαφέστερη εικόνα του ενδομητρίου, γιατί στον κλασικό ενδοκολπικό υπέρηχο δεν φαίνονται και τόσα πολλά. Εγώ σκέψου ότι έχω κάνει και υστεροσαλπιγγογραφία, αλλά και πάλι μου είπαν ότι με την υστεροσκόπηση θα φανούν πολλά περισσότερα.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Arreti πολύ λυπαμαι. Φαντάζομαι ότι και να σου λέμε μην στεναχωριέσαι είναι αδύνατον αλλά πρέπει να δείξεις δύναμη.

Το θετικό είναι ότι είσαι μια χαρά και μπορείς να πιάσεις παιδί.

Πότε μπορείτε να κάνετε πάλι προσπάθειες?

Link to comment
Share on other sites

Arreti πολύ λυπαμαι. Φαντάζομαι ότι και να σου λέμε μην στεναχωριέσαι είναι αδύνατον αλλά πρέπει να δείξεις δύναμη.

Το θετικό είναι ότι είσαι μια χαρά και μπορείς να πιάσεις παιδί.

Πότε μπορείτε να κάνετε πάλι προσπάθειες?

 

δεν ξερω τιποτα ακομα ειμαι πολυ χαλια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

arreti να μην λυπασαι συμβαινει και η φυση προνοεί

ειναι η πρωτη σου φορα που μενεις εγκυος και παλινδρομεί η κύηση γιατι πανω απο 2-3 παλινδρομες πρεπει να ψαχνεσαι για αλλους λογους

εσυ εμεινες και το εχασες αλλα δεν εχεις προβλημα συλληψης και υπογονιμοτητας

εκανες αποξεση ;

και εαν ναι τι βγήκε και σου ειπε ο γιατρος απο την ιστολογική ;

Link to comment
Share on other sites

arreti να μην λυπασαι συμβαινει και η φυση προνοεί

ειναι η πρωτη σου φορα που μενεις εγκυος και παλινδρομεί η κύηση γιατι πανω απο 2-3 παλινδρομες πρεπει να ψαχνεσαι για αλλους λογους

εσυ εμεινες και το εχασες αλλα δεν εχεις προβλημα συλληψης και υπογονιμοτητας

εκανες αποξεση ;

και εαν ναι τι βγήκε και σου ειπε ο γιατρος απο την ιστολογική ;

 

οχι δεν εχω κανει αποξεση..μου ειπε οτι μπορει κ να μην κανω!θα δουμε την παρασκευη που θα ξανα κανω χοριακη..μακαρι να εχει πεσει εντελως..αν δεν εχει πεσει μαλλον θα κανω

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κανει αποξεση..μου ειπε οτι μπορει κ να μην κανω!θα δουμε την παρασκευη που θα ξανα κανω χοριακη..μακαρι να εχει πεσει εντελως..αν δεν εχει πεσει μαλλον θα κανω

 

Αύριο θα ξέρεις, εγώ πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. Αλλά σε κάθε περίπτωση, ο οργανισμός σου λειτουργεί θαυμάσια και μόλις τελειώσεις με αυτή την περιπέτεια, βουρ στο ψητό!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, μη στενοχωριέσαι, γλυκειά μου! Αν και δεν έχουμε ξαναμιλήσει, σε καταλαβαίνω πόσο πονάει όταν το θες τόσο πολύ, το καταφέρνεις και τελικά το χάνεις. Σκέψου όμως ότι τις περισσότερες φορές η φύση προβλέπει πολύ περισσότερα από εμάς και έχει τις παλίνδρομες για να σταματάει προβλήματα που ενδεχομένως θα μας στενοχωρούσαν περισσότερο. Εγώ είμαι βέβαιη ότι θα τα καταφέρεις πολύ πολύ σύντομα και μάλιστα με ένα υγιέστατο μωράκι. Σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!

 

σε ευχαριστω παρα ολυ κουκλα μου νασε καλα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακριβως το ίδιο κ εκανα λαπαροσκοπηση κ υστεροσκοπηση κ δεν είχα τίποτα....την εκανα στο Αρεταιειο δημόσιο κ δεν πληρωσα τιποτσ

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

αγαπη εμανα μου ειπε οτι θελει να με δει μετα απο 2000 μοναδες..την δευτερα παω παλι για χοριακη..κ μετα θαμε δει μαλλον την παρασκευη..λογικα θα ειναι φασολακι..θυμασαι την μερα οωρηξιας σου??γιανα δεις ποσο εβδομαδων εισαι??εγω τωρα την δευτερα παω 7 εβδομαδων!!!!!:D:D:D:D:D:D

 

Καλη χρονια

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

αγαπη εμανα μου ειπε οτι θελει να με δει μετα απο 2000 μοναδες..την δευτερα παω παλι για χοριακη..κ μετα θαμε δει μαλλον την παρασκευη..λογικα θα ειναι φασολακι..θυμασαι την μερα οωρηξιας σου??γιανα δεις ποσο εβδομαδων εισαι??εγω τωρα την δευτερα παω 7 εβδομαδων!!!!!:D:D:D:D:D:D

 

Κορίτσια καλη χρονιά κ συγχαρητήρια....... Τα καλυτερα για το 2015.....ίσως ακολουθώ κ εγώ....έχω πεντε μέρες καθυστέρηση ......αρετή μην στεναχωριεσαι...καρδουλα μου θα δεις η επομένη θα ναι όλα καλά η κολλητή μου το επαθε....έκανε αποξεση κ οτάν πήρε το οκ του γιατρού...είναι πια έγκυος κ ολά πάνε καλά.....σε δυδιμα....

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Συγχαρητηρια στις εγκυουλες και καλη επιτυχια σε οσες ειναι στην αναμονη!!

Να ρωτησω κατι..

Μετα απο επεμβατικη υστεροσκοπηση οι συμφυσεις/πολυποδες/κλπ υπαρχει περιπτωση να ξαναβγουν;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...