Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.είμαι 32 ετων κ την δευτερα μπαίνω για διαγνωστική λαπαροσκόπηση...έχω Πόλυ ανχος γιαυτό πήρα το θάρρος να σας γράψω.....να μου πείτε την γνώμη σας .προσπαθουμε να κάνουμε παιδάκι 3χρονια....με τον άντρα μου...η περίοδος μου κυρία κάθε 26-26μερες...κρατάει 6μερες...πονοω παρα πολύ σε σημείο που παίρνω μεζουλντ....Πηγά λοιπόν στον γιατρό μου τον τοτε στον ενα χρονο προσπάθειας κ καναμε εξετάσεις....ολά Νορμάλ.....συνεχίσαμε άλλο ενα χρόνο τίποτα....ειπαμε να κάνουμε σπερματενχυση....πήρα σερπαφαρ απο την 3-7μερα κ την 11μερα μου είπε ο γιατρός αύριο 3η ωρα είμαστε έτοιμη έτσι λοιπον 12μερα περιόδου χωρίς ένεση κάνουμε την ενχυση....του δίνω τα λεφτά κ μου λέει αύριο το πρωι κατα τις 7 περιμένουμε ωοριξια....κ έφυγα......κάτι μου ελεγε οτι δεν πιγαινε Κάλα....το αποτέλεσμα αρνητικό....μου λέει ο γιατρός προσπάθησε λίγο ακόμα μονη προσπασθω άλλο ενα χρονο...κ αρχίζω να παίρνω ολους τους γιατρούς βόλτα η απαντηση ηταν παντα ιδία είστε μια χαρά....κανεις δεν μου είχε πει οτι μπορεί να έχω ενδομητριωση........μια φιλη μου είπε οτι κ εκείνη είχε ακριβως το ίδιο πρόβλημα κ διαγνωστικε με ενδομητριωση ....Πηγά κ εγώ στον γιατρό της....σε δημόσιο νοσοκομειο....με έβαλε να κάνω ενα σωρό εξετασεις ....κ μου είπε πιθανότατα μηλαμε για ενδομητριωση κ οτι έχω όλα τα συμπτώματα....εκτός των δεικτών ca........κ γιαυτό δεν μένω έγκυος......κ έτσι την Δευτερά μπαίνω για λαπαροσκόπηση στο Αρεταιειο......θέλω πολύ να γίνω μανούλα κ ο άντρας μου Μπαμπας .......υπάρχει πιθανότητα; κ μετα; άλλοι λένε δύσκολο σε καποια φόρουμ κ άλλοι αμέσως έχω τρελλαθει....θα ήθελα την γνώμη σας......

...(η φιλη μου έκανε εξωσωματική τελικά)

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα η κουμπαρα μου και μια ακομη φιλη μου με ενδομητριωση και οι 2 , εκανα λαπαροσκοπηση και μετα εμειναν και οι δυο εγκυες φυσιολογικα και εχουν 2 παιδια η καθεμια!!!!!!

Κανε λαπαροσκοπηση και μην προδικαζεις τιποτα!!! Ισα ισα θα εισαι ενα βημα πιο κοντα στην επιτυχημενη προσπαθεια για εγκυμοσυνη!

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

ναι μην αμφιβάλεις για τίποτα εγώ εκανα λαπαροσκόπηση και εμεινα αμέσως εγκυος οπως και τοσες αλλες κοπέλες μην αγχώνεσαι εισαι σε καλο δρομο αλλα παιζονται πολλα

και πως θα σε κουραρει ο γιατρός σου κτλ

καλη επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ας παει καλά το χειρουργείο...κ αν έχω Οντως κάτι να με φτιάξουν......για τον γιατρό είμαι υσηχη ειναι λένε πολύ κάλος κ η φιλη μου είχε μείνει απολύτως ικανοποιημενη......ελπίζω......μετα....να γίνω Κίντερ έκπληξη..σας ευχαριστώ πολυ

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Ας παει καλά το χειρουργείο...κ αν έχω Οντως κάτι να με φτιάξουν......για τον γιατρό είμαι υσηχη ειναι λένε πολύ κάλος κ η φιλη μου είχε μείνει απολύτως ικανοποιημενη......ελπίζω......μετα....να γίνω Κίντερ έκπληξη..σας ευχαριστώ πολυ

Το σημαντικό είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου ,μην φοβάσαι αυτά είναι χειρουργεία ρουτίνας ..εγώ έκανα το Σεπτέμβριο υστεροσκόπηση και αφαίρεση ινομυώματος δεν καταλαβαίνεις τίποτα κάνουν ολική νάρκωση!!Τωρα προσπαθω εχοντας μεγαλύτερη αισιοδοξια οτι συντομα θα τα καταφερουμε !! φανταζομαι οτι εχεις αποκλείσει το ενδεχομενο να υπάρχει θεμα με το σπέρμα στο σύζυγο σου ??Εγώ το ανακάλυψα εκ των υστέρων οτι υπαρχει ενα μικρό θεματάκι αλλα ανεξάρτητα απ αυτο το χειρουργείο έπρεπε να γίνει γιατί το ινομύωμα ηταν αρκετά μεγάλο !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι μην αμφιβάλεις για τίποτα εγώ εκανα λαπαροσκόπηση και εμεινα αμέσως εγκυος οπως και τοσες αλλες κοπέλες μην αγχώνεσαι εισαι σε καλο δρομο αλλα παιζονται πολλα

και πως θα σε κουραρει ο γιατρός σου κτλ

καλη επιτυχία

Σε πόσους μήνες μετά την λαπαρασκοπιση έμεινες έγκυος ??

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανει τρια σπερμοδιαγραματα .δεν υπάρχει πρόβλημα ειπαν ...οι μέρες πλησιάζουν....Δευτερά εισαγωγή τριτη χειρουργουμαι .....μακάρι να ξυπνησω κ ολά ναι καλα....ξέρετε στις πόσες μέρες ξαναπροσπαθεις.....μονο αυτό δεν Ρώτησα.....

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανει τρια σπερμοδιαγραματα .δεν υπάρχει πρόβλημα ειπαν ...οι μέρες πλησιάζουν....Δευτερά εισαγωγή τριτη χειρουργουμαι .....μακάρι να ξυπνησω κ ολά ναι καλα....ξέρετε στις πόσες μέρες ξαναπροσπαθεις.....μονο αυτό δεν Ρώτησα.....

Να ξερες ποσο σε καταλαβαινω !!μην αγχώνεσαι κοριτσι μου ολα καλα θα σου πανε !!το βασικο είναι πέσεις σε καλά χερια γιατρού ,αλλα να είναι και καλός ανθρωπος ..εγω για τον δικό μου ανακαλύπτω οτι έιναι λιγο λαμόγιο και εκμεταλλεύεται χρηματικα την αδυναμια μου να γίνω μανα !!φρόντισε να κάνεις απ την αρχη καλους λογ/σμους μην σου πει αργοτερα οτι ηταν μια δυσκολη επεμβαση και θα χρειαστουν περισσοτερα !!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως η συγκεκριμενη εξεταση-χειρουργείο έναι ακριβα Πόλυ.ευτυχώς ο συγκεκριμένος δεν μου ζήτησε τίποτα....κ στ ή ν φιλη μου τρια χειρουργεία δεν ζήτησε κάτι.....κ στο Αρεταιειο που Μίλησα με καποιες κοπέλες δεν πλήρωσαν τίποτα.....άνθρωπος κ επιστήμονας....δεν το πίστευα κ όμως υπαρχουν....

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως η συγκεκριμενη εξεταση-χειρουργείο έναι ακριβα Πόλυ.ευτυχώς ο συγκεκριμένος δεν μου ζήτησε τίποτα....κ στ ή ν φιλη μου τρια χειρουργεία δεν ζήτησε κάτι.....κ στο Αρεταιειο που Μίλησα με καποιες κοπέλες δεν πλήρωσαν τίποτα.....άνθρωπος κ επιστήμονας....δεν το πίστευα κ όμως υπαρχουν....

Καλή επιτυχία κοπέλα μου.Θα σου δώσω την ευχή που μου είχε δώσει ο γιατρός πριν μπω για την λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση.Να εύχεσαι να σου βρουν κάτι γιατί τότε θα έχεις βρει τον λόγο που δεν μένεις έγκυος και θα το αντιμετωπίσεις.Αυτό έγινε το 2011 και τώρα περιμένω με το καλό το δεύτερο παιδάκι μου.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας κορίτσια,

Είμαι σχετικά καινούρια στο forum και θα ήθελα τις πολυτιμες πληροφορίες σας- εάν γνωρίζετε!!!

Με τον άντρα μου προσπαθούμε να κάνουμε παιδάκι 1,5 χρόνο.

Όλες οι εξετάσεις μας είναι πολύ καλες. Άλλαξα γιατρό γιατί αυτος που είχα δεν με κάλυπτε και ο καινούριος μου βρήκε ένα μικρό ινωμύωμα στη μέση του ενδομητρίου.

Μου είπε ότι σε 1 μήνα να πάω να με δει πάλι και ίσως χρειαστεί να γίνει υστεροσκόπηση. Σαν γιατρός που έβγαλε πολύ εμπιστοσύνη, με ξεάγχωσε και γενικά τον εμπιστεύτηκα.

Λέτε αυτό να φταίει;

Αν έχει κάνει καμία σας, μπορείτε να μου πειτε εάν πονάει και το περίπου το κόστος.

 

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τον Αύγουστο λαπαροσκόπηση για αφαίρεση ινομυώματος. Δεν κατάλαβα τίποτα!!!!!!! σε 2 ώρες ήμουν στο δωμάτιο, έκανα βόλτες, έτρωγα, την επόμενη μέρα σπίτι μου και σε μια βδομάδα είχα γυρίσει κανονικότατα στις δραστηριότητές μου. Και λέω μετά από μια βδομάδα γιατί τόσο έκανε να περάσει εντελώς η δυσφορία από τον αέρα που σου βάζουν στην κοιλιά. Κι αυτή δεν κρατάει με την ίδια ένταση όλη τη βδομάδα. πιο έντονη ήταν τις πρώτες 2-3 μέρες. βοηθάει να είσαι ξαπλωμένη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια,

Είμαι σχετικά καινούρια στο forum και θα ήθελα τις πολυτιμες πληροφορίες σας- εάν γνωρίζετε!!!

Με τον άντρα μου προσπαθούμε να κάνουμε παιδάκι 1,5 χρόνο.

Όλες οι εξετάσεις μας είναι πολύ καλες. Άλλαξα γιατρό γιατί αυτος που είχα δεν με κάλυπτε και ο καινούριος μου βρήκε ένα μικρό ινωμύωμα στη μέση του ενδομητρίου.

Μου είπε ότι σε 1 μήνα να πάω να με δει πάλι και ίσως χρειαστεί να γίνει υστεροσκόπηση. Σαν γιατρός που έβγαλε πολύ εμπιστοσύνη, με ξεάγχωσε και γενικά τον εμπιστεύτηκα.

Λέτε αυτό να φταίει;

Αν έχει κάνει καμία σας, μπορείτε να μου πειτε εάν πονάει και το περίπου το κόστος.

 

Σας ευχαριστώ!!!

ο προηγούμενος γιατρός σου δεν το είχε εντοπίσει ??εγώ έκανα αφαίρεση ινομυώματος αλλά πριν προχωρήσω στην επέμβαση πήρα τη γνώμη 3 διαφορετικών γιατρών για να είμαι σίγουρη !!θα κάνεις ολικη ναρκωση ??

Link to comment
Share on other sites

Φανή και εγώ αυτή την απορία είχα αλλά μου είπε οτι επειδή είναι μικρό μπορεί να μην το είδε ο προηγουμενος. Μου είπε να πάω σε 2 μηνες για να το ξαναδεί (ο ενας πέρασε), μιας και οι εξετάσεις μας ηταν πολύ καλες. Λεπτομέρειες ακόμα δεν μου έχει πει, μονο οτι θα γίνει υστεροσκοπικα και όχι λαπαροσκοπικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια....απευθείας μεταδωση απο Αρεταιειο.....εκανα την λαπαροσκόπηση κ υστεροσκοπηση....

Δεν είχα τιποτα....μου βγαλανε δυο Πόλυ μικρά ινομυματακκια στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας....εξωτερικα στην μητρα.....τώρα περιμένω γιατρό να μου πει ποιο το επόμενο βήμα Μάς ...λογικά σημερα θα βγω.... Κ δεν πληρωσα τιποτα

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Rina80

Μπράβο που δεν ταλαιπωρήθηκες!

Εμένα μου μίλησε για υστεροσκόπηση, δλδ ακόμα πιο εύκολη επέμβαση.

Εσύ είχες θέμα με υπογονιμότητα;[/Q

 

Η αλήθεια είναι ότι πριν την επέμβαση δεν είχαμε προσπαθήσει για μωράκι και μάλιστα προσέχαμε κιόλας -αποφεύγαμε τις επικίνδυνες μέρες κλπ. Οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν θα δυσκόλευε τη σύλληψη. Πάντως σε όποιο γυναικολόγο πήγα - και ήταν αρκετοί - δε μου είπε κάτι τέτοιο, γιατί δε βρισκόταν μέσα στο ενδομήτριο. Πάντως μόλις το αφαίρεσα κι άρχισα προσπάθειες...έμεινα έγκυος...στον πρώτο μήνα

Link to comment
Share on other sites

Rina80

Μπράβο που δεν ταλαιπωρήθηκες!

Εμένα μου μίλησε για υστεροσκόπηση, δλδ ακόμα πιο εύκολη επέμβαση.

Εσύ είχες θέμα με υπογονιμότητα;[/Q

 

Η αλήθεια είναι ότι πριν την επέμβαση δεν είχαμε προσπαθήσει για μωράκι και μάλιστα προσέχαμε κιόλας -αποφεύγαμε τις επικίνδυνες μέρες κλπ. Οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν θα δυσκόλευε τη σύλληψη. Πάντως σε όποιο γυναικολόγο πήγα - και ήταν αρκετοί - δε μου είπε κάτι τέτοιο, γιατί δε βρισκόταν μέσα στο ενδομήτριο. Πάντως μόλις το αφαίρεσα κι άρχισα προσπάθειες...έμεινα έγκυος...στον πρώτο μήνα

 

!!!! Τέλεια, αυτό είναι τύχη! Εχεις γεννήσει ή είσαι έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια....απευθείας μεταδωση απο Αρεταιειο.....εκανα την λαπαροσκόπηση κ υστεροσκοπηση....

Δεν είχα τιποτα....μου βγαλανε δυο Πόλυ μικρά ινομυματακκια στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας....εξωτερικα στην μητρα.....τώρα περιμένω γιατρό να μου πει ποιο το επόμενο βήμα Μάς ...λογικά σημερα θα βγω.... Κ δεν πληρωσα τιποτα

 

Καλή ανάρρωση!! Ελπίζω σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα!

Προσπάθεις για σύλληψη μπορείς να κάνεις αμέσως ή πρεπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια....απευθείας μεταδωση απο Αρεταιειο.....εκανα την λαπαροσκόπηση κ υστεροσκοπηση....

Δεν είχα τιποτα....μου βγαλανε δυο Πόλυ μικρά ινομυματακκια στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας....εξωτερικα στην μητρα.....τώρα περιμένω γιατρό να μου πει ποιο το επόμενο βήμα Μάς ...λογικά σημερα θα βγω.... Κ δεν πληρωσα τιποτα

Καλή ανάρρωση και σύντομα μανούλα !! να μας πεις τι θα σου πει ο γιατρός γιατι όλες στην ίδια φάση είμαστε και ένα γιατί μας βασανίζει !! πάντως τόσο μικρά ινομυώματα δεν νομίζω να είναι η αιτία της υπογονιμότητας !!Εμένα αυτο που αφαίρεσε ήταν σαν πορτοκάλι και έιχα και ένα μικρό πολύποδα !!ακόμα περιμένω, τώρα που ετοιμάσαμε το έδαφος να έρθει το σποράκι !!

Link to comment
Share on other sites

 

!!!! Τέλεια, αυτό είναι τύχη! Εχεις γεννήσει ή είσαι έγκυος!

 

Είμαι 10 εβδομάδων και μάλιστα προσπάθειες για μωρό αρχίσαμε τον Οκτώβρη και η επέμβαση είχε γίνει τέλη Αυγούστου. Ενώ αρχικά μου είχε πει ότι θα χρειαστεί 6 μήνες η μήτρα να δυναμώσει, τελικά μου έδωσε το ok για προσπάθειες στις 40 μέρες γιατί είχε ήδη επανέλθει στα φυσιολογικά της. Δεν τον ανησυχεί καθόλου που έχει γίνει η επέμβαση τόσο κοντά στην εγκυμοσύνη.

 

Όλα αυτά τα λέω για όσες θέλουν να κάνουν διαγνωστική λαπαροσκόπηση. Αν εγώ επανήλθα τόσο γρήγορα μετά από επέμβαση...πόσο μάλλον μετά από διαγνωστική λαπαροσκόπηση. Παίζει ρόλο βέβαια κι ο οργανισμός αλλά όλα είναι πιθανά...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολίς μπήκα Σπιτι μου .ΟΓιατρος μου μου ειπε οτι θέλει τρεις κύκλους να προσπαθήσουμε μονοί μας αλλά μετα θα ξεκινήσουμε σπερματενχυσης....κ βλέπουμε πάμε βαση πρωτοκολλου.μου ζήτησε να ηρεμησω κ να αφη σω το ανχος σε αυτον ....γιατί μου είπε οτι ήρθες σε μένα για να γίνεις μάνα κ όχι να σου φάω λεφτά....τον ερωτευτηκα

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολίς μπήκα Σπιτι μου .ΟΓιατρος μου μου ειπε οτι θέλει τρεις κύκλους να προσπαθήσουμε μονοί μας αλλά μετα θα ξεκινήσουμε σπερματενχυσης....κ βλέπουμε πάμε βαση πρωτοκολλου.μου ζήτησε να ηρεμησω κ να αφη σω το ανχος σε αυτον ....γιατί μου είπε οτι ήρθες σε μένα για να γίνεις μάνα κ όχι να σου φάω λεφτά....τον ερωτευτηκα

Καλημέρα και καλή ανάρρωση! αυτο που δεν έχω καταλάβει είναι σε πόσο καιρό μετά την επέμβαση μπορόυμε να έχουμε ελεύθερες επαφές ???εμένα ο γιατρός μου είπε σε 15 μερες (σχετικά μικρο διάστημα για ) από αλλα κορίτσια στο φόρουμ διάβασα οτι κάνανε 3 μήνες !!έχω μπερδευτεί!! εσένα τι σου είπε ??

Link to comment
Share on other sites

μου είπε μόλις σταματήσει το αιματακι να ξεκινησω αμέσως.....κ εγώ αυτό τον Ρώτησα κ μου είπε οτι εφόσων δεν πειραχτηκε η μητρα σου αφού ηταν καθαρη εσωτερικά ...κ το περιστατικό μου δεν είχε καυτηριασμους μπορω ελεύθερα μολίς φύγει το αιμα .....

url]<a href=http://lbdf.lilypie.com/BB4np2.png' alt='BB4np2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική τελικα !!Εμενα μου έιπε να να πρσπαθήσουμε τουλαχιστουν 6 μήνες μόνοι μας και μετά βλέπουμε για σπερματέγχυση !!είμαι 32 χρονών και προσπαθουμε με τον σύζυγό 1,5 χρονο περίπου !!θέλω να κάνω μια ερώτηση σε όλα τα κορίτσια στο φόρουμ ..Απ την στιγμη που ένα ζευγάρι έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και είναι καλά γιατι καθυστερεί τόσο η σύλληψη ?? ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και έχω μπερδευτεί !!όλοι λένε πως φταίει το άγχος ..τότε μάλλον θα χρειαστόυμε ψυχολόγο αντί για γυναικολόγο !!Είναι δυνατόν το άγχος να εμποδίζει την ΄σύλληψη ????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...