Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!επειτα απο μια αποτυχημένη εξωσωματική ο γιατρος μου (κος παντος) μου πρότεινε μια υστεροσκόπηση...εχει κάνει καποια αυτη την εξέταση στο γένεσις για να μου πει την διαδικάδια και πόσο κοστίζει;

 

automath καλησπέρα,

δεν έχω κάνει στο γέννεσις αθηνών αλλά στης Θεσσαλονίκης. Κι εγώ ύστερα από μια αποτυχημένη 1η εξωσωματική έκανα υστεροσκόπηση. Η διαδικασία είναι απλή, σου κάνουν μέθη και μετά από κανένα 2ωρο φεύγεις. Δεν πονάς λόγω μέθης, αλλά ούτε και μετά.

Εμένα μου κόστισε γύρω στα 500-600 ευρώ (γιατρός, κλινική, αναισθησιολόγος).

Να την κάνεις την εξέταση, βλέπει ο γιατρός τι γίνεται στο ενδομήτριο. Να πάρεις και το dvd, ώστε να το δει και ο εξωσωματικός σου.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια, υπάρχει καμία που να εχει κάνει λαπαροσκόπηση- υστεροσκόπηση και ταυτόχρονα αφαίρεση χολής στο ίδιο χειρουργείο? Θα ηθελα την εμπειρία σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πόσο καιρό μετά από λαπαροσκοπική αφαίρεση ινομυωμάτων μπορώ να μείνω έγκυος? Είναι απαραίτητο να γεννήσω με καισαρική μετά απο τέτοιο χειρουργείο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Πόσο καιρό μετά από λαπαροσκοπική αφαίρεση ινομυωμάτων μπορώ να μείνω έγκυος? Είναι απαραίτητο να γεννήσω με καισαρική μετά απο τέτοιο χειρουργείο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

 

 

γεια σου εγω εκανα ανοιχτο χειρουργειο για αφαιρεση ινομυωματων πριν ενα χρονο στην αθηνα κ το πρωτο πραγμα που ρωτησα την γιατρο αν θα μπορεσω να γεννησω φυσιολογικα μετα

μου ειπε οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα αν το παιδι εχει την σωστη θεση

κ μετα απο ενα τριμηνο μπορεις να μενεις εγκυος

επειδη ειμαι απο επαρχια ολοι οι γιατροι που ρωτησα εδω μου ελεγαν με καισαρικη

οποτε αν με το καλο μεινω εγκυος θα παω στην γυναικολογο που με χειρουργησε,την εμπιστευομαι απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πόσο καιρό μετά από λαπαροσκοπική αφαίρεση ινομυωμάτων μπορώ να μείνω έγκυος? Είναι απαραίτητο να γεννήσω με καισαρική μετά απο τέτοιο χειρουργείο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

 

Το αν χρειαζεται καισαρικη ή οχι μετα απο αφαιρεση ινομυωματων εξαρταται απο το μεγεθος και απο τη θεση των ινομυωματων, σε σχεση με το τοιχωμα της μητρας. Δεν ειναι απολυτο οτι όλες πρεπει να κανουν καισαρικη ουτε οτι ολες μπορουν να γεννησουν φυσιολογικα. Εξαρταται απο την καθε περιπτωση!!!! Οι γενικευσεις σε αυτη την ερωτηση ειναι μαλλον επιπολαιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ το μεγαλύτερο ήταν 3 εκατοστα και το συγκεκριμένο αφαιρέθηκε υστεροσκοπικά. Τα άλλα 2 ήταν εκτος των τοιχωμάτων της μήτρας και ήταν και μικρότερα. Πόσο καιρό μετά μπορώ να μείνω έγκυος; Επηρεάζει ο χρόνος που έχει μεσολαβίσει απ την επέμβαση στο αν θα γεννήσω φυσιολογικά ή όχι. Εννοώ αν μετά το ένα έτος σίγουρα μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά (εκτός κι αν προκύψει άλλο θέμα φυσικά) ίσως να προτιμούσα να περιμένω μέχρι τότε απ το να μείνω έγκυος στο 6μηνο και να μην είναι έτοιμη η μήτρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ το μεγαλύτερο ήταν 3 εκατοστα και το συγκεκριμένο αφαιρέθηκε υστεροσκοπικά. Τα άλλα 2 ήταν εκτος των τοιχωμάτων της μήτρας και ήταν και μικρότερα. Πόσο καιρό μετά μπορώ να μείνω έγκυος; Επηρεάζει ο χρόνος που έχει μεσολαβίσει απ την επέμβαση στο αν θα γεννήσω φυσιολογικά ή όχι. Εννοώ αν μετά το ένα έτος σίγουρα μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά (εκτός κι αν προκύψει άλλο θέμα φυσικά) ίσως να προτιμούσα να περιμένω μέχρι τότε απ το να μείνω έγκυος στο 6μηνο και να μην είναι έτοιμη η μήτρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

 

Στις περισσοτερες περιπτωσεις, δεν χρειαζεται καισαρικη και μπορειτε να γεννησετε φυσιολογικα. Αλλωστε το ινομυωμα 3 εκατοστα ειναι μικρο σε μεγεθος και δεν δημιουργει προβληματα. Πολλες γυναικες μαλιστα δεν το αφαιρουν καθολου, ιδιως αν δεν τους προκαλει συμπτωματα.

 

Για να σας πω ομως με μεγαλυτερη ακριβεια αν υπαρχει προβλημα ή οχι, πρεπει να ξερω τι εγινε στο χειρουργειο και που ηταν ακριβως το ινομυωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις περισσοτερες περιπτωσεις, δεν χρειαζεται καισαρικη και μπορειτε να γεννησετε φυσιολογικα. Αλλωστε το ινομυωμα 3 εκατοστα ειναι μικρο σε μεγεθος και δεν δημιουργει προβληματα. Πολλες γυναικες μαλιστα δεν το αφαιρουν καθολου, ιδιως αν δεν τους προκαλει συμπτωματα.

 

Για να σας πω ομως με μεγαλυτερη ακριβεια αν υπαρχει προβλημα ή οχι, πρεπει να ξερω τι εγινε στο χειρουργειο και που ηταν ακριβως το ινομυωμα.

 

Ευχαριστώ γιατρέ. Σχετικά με το διάστημα που πρέπει να μεσολαβήσει εσείς τι λέτε? Τρίμηνο ή εξάμηνο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω εχω κανει υστεροσκοπηση κ λαπαροσκοπηση, για ενδομητριωση, ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να αρχισω προσπαθειες μετα απο ενα μηνα και αφου μου ερθει η πρωτη περιοδος μετα το χειρουργειο. Ειναι ο δευτερος μηνας προσπαθειων. Μηπως εχει εμπειρια καποια απο σας που να εμεινε εγκυος μετα απο τετοιο χειρουργειο ενδομητριωσης?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρεβέκα μου στον 2 μήνα μετά το χειρουργείο εμεινε εγκυος η κολλητή μου που είχε ενδομητρίωση μετά απο λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση

μην αγχώνεσαι θα πανε ολα τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ alexandraxristo, μου δινεις ελπιδες. Εχει σχεδον 2χρονια που προσπαθω για μωρακι και την ενδομητριωση τελευταια μου την διαγνωσαν. Περιμενω περιοδο το Σαββατο και απο το αγχος εκανα test απο χθες, βγηκε αρνητικο και παλι απογοητευτικα, αν και ενιωθα οτι κατι πηγε καλα αυτη τη φορα. Αλλα μια ακομα περιοδος μια ακομα ευκαιρια, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ξέρετε κάποιον καλό γιατρό που να ειδικεύεται στη λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση και που μετά την επέμβαση να είχε επιτευχθεί η πολυπόθητη εγκυμοσύνη; Σας ευχαριστώ!

 

Κοριτσια γεια σας, και εγω γιατρο για λαπαροσκοπηση ψαχνω στην Θεσσαλονικη, για ενδομητριωση, προσπαθω για μωρακι περιπου ενα χρονο. Μου ειπαν για 2, τον Παντο γεωργιο και τον Σαραβελο, ξερετε τιποτα γι'αυτους; θα ηθελα την βοηθεια σας , πρεπει να κανω την επεμβαση αμεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, την μεθεπόμενη Δευτέρα θα κάνω λαπαρόσκοπηση και υστεροσκόπηση (επεμβατική). Έχω αγχωθεί πάρα πολύ :(:cool::(

Εδώ και λίγες μέρες μέχρι και εφιάλτες βλέπω, ότι πάω για την εγχείρηση και δεν ισχύει το ραντεβού, ότι ετοιμάζομαι για το χειρουργείο και δεν έρχεται ο γιατρός και άλλα τέτοια. Ίσως φαίνονται και λιγάκι αστεία αλλά δείχνουν πόσο το σκέφτομαι συνέχεια. Από την άλλη λέω, άντε να το κάνω να τελειώνω, να μπορώ να ξεκινήσω την προσπάθεια μετά από τους 3 μήνες. Μήπως καμιά από εσάς έχει κάνει υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση, να μου πει τι να περιμένω; Θα μου τα πει βέβαια ο γιατρός, αλλά και η προσωπική εμπειρία δεν συγκρίνεται. Περιμένω.....

/////

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω κι εγώ τη βοήθειά σας...έχω διαβάσει σχεδόν όλο το θέμα αλλά θέλω κι άλλη επιβεβαίωση...σε 3 βδομάδες θα κάνω αφαίρεση ινομυώματος με λαπαροσκόπηση. Το αποφάσισα μετά από ένα χρόνο και αφού γύρισα σε άπειρους γιατρούς. Η αλήθεια είναι ότι κανείς δε μου είπε ότι είναι επιτακτική ανάγκη να το βγάλω αλλά δε μου είπε και κανείς μην το κάνεις....Εμένα με αγχώνει γιατί είναι 6,5 εκ και σκέφτομαι πόσο μπορεί να μεγαλώσει...είναι και κοντά στο ενδομήτριο (αν και δεν το επηρεάζει), έχει και σημάδια ότι νεκρώνει....δε θέλω να ρισκάρω εγκυμοσύνη με αυτό.

 

Έχει κάνει καμιά λαπαροσκοπική αφαίρεση ινομυώματος; Είναι εύκολη επέμβαση; Έχεις αίμα μετά; Μετά από πόσο καιρό επιτρέπεται να έχεις επαφές; Εγκυμοσύνη μου είπαν...3-6 μήνες αλλά επαφές;Καλά τρέμω και τη νάρκωση αλλά αυτό νομίζω είναι θέμα οργανισμού. Τα φώτα σας please...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω κι εγώ τη βοήθειά σας...έχω διαβάσει σχεδόν όλο το θέμα αλλά θέλω κι άλλη επιβεβαίωση...σε 3 βδομάδες θα κάνω αφαίρεση ινομυώματος με λαπαροσκόπηση. Το αποφάσισα μετά από ένα χρόνο και αφού γύρισα σε άπειρους γιατρούς. Η αλήθεια είναι ότι κανείς δε μου είπε ότι είναι επιτακτική ανάγκη να το βγάλω αλλά δε μου είπε και κανείς μην το κάνεις....Εμένα με αγχώνει γιατί είναι 6,5 εκ και σκέφτομαι πόσο μπορεί να μεγαλώσει...είναι και κοντά στο ενδομήτριο (αν και δεν το επηρεάζει), έχει και σημάδια ότι νεκρώνει....δε θέλω να ρισκάρω εγκυμοσύνη με αυτό.

 

Έχει κάνει καμιά λαπαροσκοπική αφαίρεση ινομυώματος; Είναι εύκολη επέμβαση; Έχεις αίμα μετά; Μετά από πόσο καιρό επιτρέπεται να έχεις επαφές; Εγκυμοσύνη μου είπαν...3-6 μήνες αλλά επαφές;Καλά τρέμω και τη νάρκωση αλλά αυτό νομίζω είναι θέμα οργανισμού. Τα φώτα σας please...

 

Rina καλησπέρα. Έκανα επέμβαση το Φλεβάρη στο Ρέα. Τη πρώτη εβδομάδα πονούσα αρκετά, τη δεύτερη λιγότερο και μετά τις 15 μέρες ξεκίνησα να οδηγώ και να πηγαίνω στο γραφείο. Είναι μια σχετική ταλαιπωρία αλλά κι εγώ δεν ήθελα να τα έχω γιατί μου είχε πει ο γιατρός μου ότι ενοχοποιούνται για αποβολές στο πρώτο 3μηνο και δεν θα ήθελα όταν αποφασίσω να μείνω έγκυος να έχω τέτοια θέματα. Για τις συμφύσεις αυτό που ξέρω είναι ότι με λαπαροσκοπική αφαίρεση είναι λιγότερες απ ότι με κανονική καισαρική τομή.

Link to comment
Share on other sites

Rina καλησπέρα. Έκανα επέμβαση το Φλεβάρη στο Ρέα. Τη πρώτη εβδομάδα πονούσα αρκετά, τη δεύτερη λιγότερο και μετά τις 15 μέρες ξεκίνησα να οδηγώ και να πηγαίνω στο γραφείο. Είναι μια σχετική ταλαιπωρία αλλά κι εγώ δεν ήθελα να τα έχω γιατί μου είχε πει ο γιατρός μου ότι ενοχοποιούνται για αποβολές στο πρώτο 3μηνο και δεν θα ήθελα όταν αποφασίσω να μείνω έγκυος να έχω τέτοια θέματα. Για τις συμφύσεις αυτό που ξέρω είναι ότι με λαπαροσκοπική αφαίρεση είναι λιγότερες απ ότι με κανονική καισαρική τομή.

 

Ο γιατρός σου είπε να γυρίσεις στη δουλειά και να οδηγήσεις μετά τις 15 μέρες ή εσύ ένιωθες έτσι; Εγώ θα πρέπει να επιστρέψω 11 Σεπτέμβρη που ανοίγουν τα σχολεία (κάνω σχετική δουλειά) και να είμαι στο γραφείο καμιά βδομάδα νωρίτερα (η επέμβαση θα γίνει 20 Αυγούστου), αλλά η δουλειά μου ειναι δίπλα στο σπίτι και δεν κουράζομαι ιδιαίτερα...

 

Κι εγώ έτσι σκέφτομαι...καλύτερα να υποστώ μια ταλαιπωρία τώρα παρά να ζω με το άγχος στη διάρκεια της εγκυμοσύνης...εκείνη η περίοδος θέλω να είναι - όσο γινεται ξένοιαστη. Συμφύσεις δηλαδή είναι βέβαιο ότι θα δημιουργηθούν; φαντάζομαι πως όχι...Εσένα ο γιατρός σου είχε προτείνει να τα αφαιρέσεις; Εμένα όχι απαραίτητα...ήταν πιο πολύ δική μου απόφαση...Δεν προκαλούν μόνο αποβολές δυστυχώς...έχω διαβάσει για κοπέλες που πέρασαν εγκυμοσύνη στο κρεβάτι, με φριχτούς πόνους και συσπάσεις, ακόμα και για νοσηλεία στο νοσοκομείο από κάποιες...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σου είπε να γυρίσεις στη δουλειά και να οδηγήσεις μετά τις 15 μέρες ή εσύ ένιωθες έτσι; Εγώ θα πρέπει να επιστρέψω 11 Σεπτέμβρη που ανοίγουν τα σχολεία (κάνω σχετική δουλειά) και να είμαι στο γραφείο καμιά βδομάδα νωρίτερα (η επέμβαση θα γίνει 20 Αυγούστου), αλλά η δουλειά μου ειναι δίπλα στο σπίτι και δεν κουράζομαι ιδιαίτερα...

 

Κι εγώ έτσι σκέφτομαι...καλύτερα να υποστώ μια ταλαιπωρία τώρα παρά να ζω με το άγχος στη διάρκεια της εγκυμοσύνης...εκείνη η περίοδος θέλω να είναι - όσο γινεται ξένοιαστη. Συμφύσεις δηλαδή είναι βέβαιο ότι θα δημιουργηθούν; φαντάζομαι πως όχι...Εσένα ο γιατρός σου είχε προτείνει να τα αφαιρέσεις; Εμένα όχι απαραίτητα...ήταν πιο πολύ δική μου απόφαση...Δεν προκαλούν μόνο αποβολές δυστυχώς...έχω διαβάσει για κοπέλες που πέρασαν εγκυμοσύνη στο κρεβάτι, με φριχτούς πόνους και συσπάσεις, ακόμα και για νοσηλεία στο νοσοκομείο από κάποιες...

 

Αν γυρίσεις στις 11/9 στη δουλειά και η επέμβαση γίνει 20 μια χαρά θα είσαι.. Ενοχλήσεις θα έχεις για αρκετό καιρό αλλά τίποτα το ιδιαίτερα ενοχλητικό.. Κι εμένα πιο πολύ δική μου απόφαση ήταν .. Μου είχε πει αν δούμε όταν αποφασίσεις να κάνεις παιδί ότι έχουμε προβλημα τα αφαιρούμε τότε και του είπα ''Γιατρέ δεν παίζει, τώρα θα τα αφαιρέσουμε'' χιιχιχι.. Για τους λόγους που προανέφερες.... ΓΙα τις συμφύσεις εχω διαβάσει μόνο αυτό που σου ανέφερα. ¨Οτι λαπαροσκοπικά δημιουργούνται λιγότερες..δεν ξέρω αν γίνεται να μην δημιουργηθούν καθόλου μετά απο επέμβαση. Θα ρωτήσω το γιατρό μου. Θα πάω τις επόμενες μέρες να δει αν έχει αποκατασταθεί εντελώς η μήτρα κτλ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Την έκανα την λαπαροσκόπηση! Την Τετάρτη!! βγήκα από το νοσοκομείο Πέμπτη, Σάββατο οδήγησα και πήγα βόλτα (κοντινή αλλά μόνο επειδή δεν ήμουν σίγουρη ότι θα μπορώ), από Δευτέρα είμαι στη δουλειά και κάνω κι όλες τις δουλειές κανονικότατα. Δεν πόνεσα καθόλου, έφαγα μόλις με ανέβασαν στο δωμάτιο, με σήκωσαν αμέσως (3 με πήραν για την επέμβαση, 5.30 ανέβηκα στο δωμάτιο, 8 σηκώθηκα). Η μόνη ενόχληση ήταν πόνοι στα πλευρά και τον δεξί ώμο όταν έπαιρνα ανάσα λόγω του αέρα. Κι αυτό τις δυο πρώτες μέρες. Τώρα που και που τραβάνε λίγο τα ράμματα, μου έχει μείνει λίγη δύσπνοια και φούσκωμα (απλά δε μπορώ να βάλω τα στενά μου παντελόνια). Όλα καλά!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα κοριτσια ειπα κ εγω να μπω στο παρεακι σας!!!!!λοιπον να σας πω κ εγω την δικια μου ιστορια..εκανα χειρουργειο 20 γεναρη λαμπαροσκοπηση κ υστερσκοπηση κ διαγνωστηκε ενδομητριωση εκανα την θεραπεια μου με την averkap 375...για 3 μηνες η πρωτη περιοδο μετα την περαπεια μου ηρθε 127 μερες μετα 06/01/2014 κ 10/06/2014 ηρθε..κανουμε προπαθειες για εγκυμοσυνη απο τον ιουνιο κ ακομα τιποτα:(:(:( κ ο ανδρας μου ειναι μια χαρα κ το σπερμοδιαγραμμα του ειναι καλυτερο κ απο αυτο που εκανε πριν 1.5 χρονο..τι να πω πια δεν ξερω.. εγω ειμαι 29 κ ο ανδρας μου 31!!!!!!!υπαρχη καμια απο εσας να εχει παρομοια εμπειρια???κ σε ποσο διαστημα επιασε παιδακι??:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ειπα κ εγω να μπω στο παρεακι σας!!!!!λοιπον να σας πω κ εγω την δικια μου ιστορια..εκανα χειρουργειο 20 γεναρη λαμπαροσκοπηση κ υστερσκοπηση κ διαγνωστηκε ενδομητριωση εκανα την θεραπεια μου με την averkap 375...για 3 μηνες η πρωτη περιοδο μετα την περαπεια μου ηρθε 127 μερες μετα 06/01/2014 κ 10/06/2014 ηρθε..κανουμε προπαθειες για εγκυμοσυνη απο τον ιουνιο κ ακομα τιποτα:(:(:( κ ο ανδρας μου ειναι μια χαρα κ το σπερμοδιαγραμμα του ειναι καλυτερο κ απο αυτο που εκανε πριν 1.5 χρονο..τι να πω πια δεν ξερω.. εγω ειμαι 29 κ ο ανδρας μου 31!!!!!!!υπαρχη καμια απο εσας να εχει παρομοια εμπειρια???κ σε ποσο διαστημα επιασε παιδακι??:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

 

 

 

καλησπερα arreti29 και γω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα εκανα χειρουργειο πέρυσι 21 μαιου λαμπαροσκοπηση και διαγνωστικη υστεροσκοπηση και μου βρήκανε ενδομητριωση 3ου βαθμου. εκανα θεραπεια και γω για 3 μηνες και στα τελη δεκεμβριου αδιαθετησα. δυστηχως ομως σε λιγο θα κλεισω ενα χρονο απο τοτε που αδιαθετησα και δεν μας εχει ερθει το παιδακι που τοσο πολυ θελουμε. τελος να σου πω πως το σπερματοδιαγραμμα του αντρα μου ειναι πολυ καλο. τι να πω....υπομονη...:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...