Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Για υστεροσκόπηση όταν ρώτησα μου είπαν 500 ευρώ

Λαπαροσκόπηση νομίζω είναι γύρω στις 2000 ευρώ.

Εκεί κυμαίνονται αναλόγως τον γιατρό, το κέντρο και τις συμβάσεις που έχει με ασφαλιστικά ταμεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχα κάνει υστεροσκόπηση στο Αλεξάνδρας και το ποσό ήταν πολύ μικρό, κάτι 35€ αν θυμάμαι καλά. Και οι γιατροί πάρα πολύ καλοί (μάλιστα είναι πάντα μέσα ο διευθυντής του τμήματος και καθηγητής. Εγώ ένιωσα εμπιστοσύνη μαζί τους. Και οι χώροι μπορεί να μην έχουν τα όμορφα σαλονάκια των ιδιωτικών αλλά είχαν χώρο με ντουλάπα να αφήσουμε μία-μία τα ρούχα μας και να φορέσουμε τις ρόμπες ενώ σε άλλη εξέταση στο ΙΑΣΩ μας έβαλαν όλες σε ένα δωμάτιο και βγάλτε όλα χύμα. Και οι μαίες πολύ καλές γιατί ως γυναίκες καταλάβαιναν πως νιώθουμε. Έχω περάσει διάφορα τα τελευταία 3χρόνια και περασα και από ιδιωτικά και δημόσια και κατάλαβα ότι αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου και είναι σε δημόσιο έχεις τον ιδανικό συνδυασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλό μήνα,

 

Χθες έκανα λαπαροσκοπηση και νιώθω ακόμα ταλαιπωρημένη...

Η κοιλίτσα είναι πρησμένη και τραβάει, δεν μπορω να περπατήσω όρθια και έχω και λίγο αίμα (έκκριμα όπως είπε ο γιατρός).

Εσείς πότε επανήλθατε; Πότε σταματησε το αίμα και ο πόνος; Και... πότε κάνατε ντουζάκι; Φοβάμαι ακόμα και να πλυθώ, φανταστείτε.

 

Κάθε εμπειρία είναι πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Μετα απο 7 χρονια ταλαιπωριας επιτελους βρεθηκε ενας γιατρος να μου κανει σωστη διαγνωση...Ειχα αρκετες μερες πριν την περιοδο αιμα καφε και η ροη μου ειχε καταντησει να ειναι μονο 1 μερας, μετα παλι καφε, μετα λιγο κοκκινο, μετα παλι καφε κι ολο αυτο κρατουσε γυρω στις 2 βδομαδες! Εχω επισκεφθει τοσους γιατρους κι ολοι μου λεγανε οτι ειμαι μια χαρα:shock: Ευτυχως εκανα υστεροσκοπηση πριν 10 μερες και τα ευρηματα ηταν 2 πολυποδες που ειχαν φραξει το στομιο του τραχηλου και συμφυσεις!! Επαθα σοκ! Τοσα χρονια δε μπορουσε να κατεβει το αιμα φυσιολογικα, απορω πως δεν επαθα τιποτα χειροτερο, και βεβαια δεν το συζητω για μωρο, 9 μηνες προσπαθειων πηγαν χαμενοι γιατι τιποτα δεν περνουσε απο κει...Εχω φοβηθει κοριτσια, μου μπηκε η ιδεα μηπως εχω και ενδομητριωση, γιατι τοσα χρονια φοβαμαι μηπως το αιμα που δε μπορουσε να βγει φυσιολογικα, εχει παει κι εχει κατσει σε αλλα σημεια. Οσες ειχατε ενδομητριωση, ειχατε καποια συμπτωματα που σας θορυβησαν;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλό μήνα,

 

Χθες έκανα λαπαροσκοπηση και νιώθω ακόμα ταλαιπωρημένη...

Η κοιλίτσα είναι πρησμένη και τραβάει, δεν μπορω να περπατήσω όρθια και έχω και λίγο αίμα (έκκριμα όπως είπε ο γιατρός).

Εσείς πότε επανήλθατε; Πότε σταματησε το αίμα και ο πόνος; Και... πότε κάνατε ντουζάκι; Φοβάμαι ακόμα και να πλυθώ, φανταστείτε.

 

Κάθε εμπειρία είναι πολύτιμη!

 

Κούκλα μου περαστικά μας να ειναι όλα!29 έκανα εγω ειμαι ακόμα πρησμενη και με τραβάνε τα ραματακια! Να κανείς μπανακι γιατι θα ανακουφιστεις! Εγω έκανα κάθησε λίγο ξαπλα χωρίς τις γαζουλες μου και μετα beta din και ξανά κλησειμο! Μετα την Τρίτη μερα θα νιώθεις πολυ καλύτερα όπως και εγω σημερα!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

LORAN, πράγματι μέρα με τη μέρα βλέπεις μεγάλη βελτίωση. Εμένα αυτό που μου έχει μείνει είναι η πρησμένη κοιλιά. Εύχομαι περαστικά και σε σένα -ήδη θα είσαι καλύτερα- και να πετύχεις ό,τι επιθυμείς!

 

daskala, εγώ προσωπικά είχα ενδομητρίωση χωρίς κανένα σύμπτωμα, πχ βαριά περίοδο, πόνο κτλ. Στην λαπαροσκόπηση εντοπίστηκε. Είναι καλό πάντως που βρήκες το πρόβλημα. Καλή επιτυχία εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλή σας ημέρα. Πρόκειται να κάνω διαγνωστική λαμπαροσκόπηση και ίσως επεμβατική.

Μου συνέστησαν τον κ. Βλάχο στο Αρεταιείο. Τον γνωρίζει κανείς να μου δώσεις πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες!!!

 

Είμαι 40 ετών και πρόσφατα μου διέγνωσε ο γιατρός μου σε κολπικό υπέρηχο, πολυποδάκια... Οπότε και κανονίσαμε να γίνει επεμβατική υστεροσκόπηση.

Ευτυχώς με τον ΕΟΠΥΥ όλο και κάποιο πόσο καλύφθηκε, γιατί αλλιώς ακόμα θα έτρεχα...

Στο ΡΕΑ η τιμή ήταν 340? (μαζί με το ΦΠΑ) με απλό υλικό (δηλαδή εργαλείο για πολυποδες, αν βρεθεί κάτι άλλο κατά την υστεροσκόπηση ή/και χρειαστεί άλλο εργαλείο, η τιμή ανεβαίνει)

Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το δωμάτιο

Αμοιβή γιατρού= 350?

 

Στο ΙΑΣΩ που ρώτησα η τιμή ήταν 350? + ΦΠΑ, δηλαδή ανεβαίνουμε στο σύνολο περίπου 100?.

 

Η επέμβαση έγινε στις 21/5/2013, κράτησε κανά μισάωρο. Κάθησα λίγο στην ανάνηψη - πόναγα αρκετά, σαν να έχω περίοδο και μου πέρασε όταν ενήργησε το υπόθετο βολταρεν - και μετά στο δωμάτιο για να συνέλθω.

Πολύ ωραίο νοσοκομείο, ευγενέστατοι όλοι και μ' ένα χαμόγελο!!!

 

Ημουν εξαντλημένη όμως, πήγα κατ' ευθείαν σπίτι και ξάπλωσα γιατί ψιλοζαλιζόμουν. Για 2-3 ημέρες δεν πήγα δουλειά. Δεν σήκωνα και τίποτα βαρύ και πρόσεχα. Ενα τηγάνι πήγα να σηκώσω με το αριστερό χέρι που ήταν η νάρκωση και έτρεμε σαν να είχα πάρκινσον!!!

 

Ϊσως είναι θέμα ηλικίας και οργανισμού. Εμένα πάντως με επηρέασε η νάρκωση.

 

Το θεικό είναι ότι κόλλησα και ίωση - την Κυριακή που μας πέρασε εκδηλώθηκε - με πολλή ζαλάδα, αστάθεια και διάρροια, οπότε ήρθε και έδεσε το γλυκό.

 

Πάντως για να πήγαινα δουλειά την ίδια ή την επόμενη μέρα δεν έπαιζε με την καμία.

 

Για καμιά εβδομάδα είχα ελάχιστο αίμα (ίσα ισα για σερβιετάκι) και συνεχίζω να έχω και βλέννη.

Πήγα χθες για κολπικό υπέρηχο και η εικόνα είναι καλή.

Μάλιστα ο ένας πολύποδας ήταν στην είσοδο του τραχήλου, οπότε και οι προσπάθειες που κάναμε με τον άντρα μου αυτόν τον καιρό ήταν στο κενό!!! γιατί σπέρμα δεν πέρναγε!!!!!!

Πάχος ενδομητρίου 3,6mm. 10 μέρες μετά την επέμβαση

 

Μου είπε ότι θα αδιαθετήσω μετά από 25-35 ημέρες μετά την ημ/νια της υστεροσκόπησης.

 

Από σήμερα μπορούμε να αρχίσουμε και τις προσπάθειες...

 

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα.....

9oXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Μετα απο 7 χρονια ταλαιπωριας επιτελους βρεθηκε ενας γιατρος να μου κανει σωστη διαγνωση...Ειχα αρκετες μερες πριν την περιοδο αιμα καφε και η ροη μου ειχε καταντησει να ειναι μονο 1 μερας, μετα παλι καφε, μετα λιγο κοκκινο, μετα παλι καφε κι ολο αυτο κρατουσε γυρω στις 2 βδομαδες! Εχω επισκεφθει τοσους γιατρους κι ολοι μου λεγανε οτι ειμαι μια χαρα:shock: Ευτυχως εκανα υστεροσκοπηση πριν 10 μερες και τα ευρηματα ηταν 2 πολυποδες που ειχαν φραξει το στομιο του τραχηλου και συμφυσεις!! Επαθα σοκ! Τοσα χρονια δε μπορουσε να κατεβει το αιμα φυσιολογικα, απορω πως δεν επαθα τιποτα χειροτερο, και βεβαια δεν το συζητω για μωρο, 9 μηνες προσπαθειων πηγαν χαμενοι γιατι τιποτα δεν περνουσε απο κει...Εχω φοβηθει κοριτσια, μου μπηκε η ιδεα μηπως εχω και ενδομητριωση, γιατι τοσα χρονια φοβαμαι μηπως το αιμα που δε μπορουσε να βγει φυσιολογικα, εχει παει κι εχει κατσει σε αλλα σημεια. Οσες ειχατε ενδομητριωση, ειχατε καποια συμπτωματα που σας θορυβησαν;

 

 

DASKALA σωστος ο προβληματισμος σου....γιατι τα κυταρα ειναι αυτα που μεταναστευουν εξω απο το ενδομητριο.....και ετσι η διαγνωση ειανι ενδομητριωση....

Εγω εχω.....πολλα χρονια πονουσα στη περιοδο ωσπου ενα διαστημα ξεκινησε η περιοδος να ερχεται ολο και πιο αργα.....υποψιαστηκα κατι και πηγα στο γιατρο....μου ειπε εχεις ενδομητριωση και οτι το αιμα παλλινδρομουσε και σου δημιουργησε κυστη στην αριστερη ωοθηκη...οπου και αφαιρες με λαπαροτομη....2μηνες στο κρεβατι για αναρωση....ανυποφοροι οι μετεγχηρητικοι πονοι αλλα ολα καλα τωρα....εχω και ενα μωρακι 10μηνων....μου ειχαν πει οτι θα δυσκολευτω να κανω παιδια.....σας πληροφορω με την ορωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος.....

Περαστικα!!!!!!!

 

CHRYSOTHEMIS εμενα το αιμα εκανε να φυγει σχεδον 3 εβδομαδες...ειχα και πυρετο καποιες μερες...

Μπανιο εκανα μετα απο 1εβδομαδα και γενικα εκανα να επανελθω σε σημειο να μοορω να σηκωθω μονη μου απο το κρεβατι 1 ΜΗΝΑ.....!!!!!!!!!! Η λαπαροτομη ειναι πολυ πιο δυσκολη απο τη λαπαροσκοπηση!!!!!!

Περαστικα!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

DASKALA σωστος ο προβληματισμος σου....γιατι τα κυταρα ειναι αυτα που μεταναστευουν εξω απο το ενδομητριο.....και ετσι η διαγνωση ειανι ενδομητριωση....

Εγω εχω.....πολλα χρονια πονουσα στη περιοδο ωσπου ενα διαστημα ξεκινησε η περιοδος να ερχεται ολο και πιο αργα.....υποψιαστηκα κατι και πηγα στο γιατρο....μου ειπε εχεις ενδομητριωση και οτι το αιμα παλλινδρομουσε και σου δημιουργησε κυστη στην αριστερη ωοθηκη...οπου και αφαιρες με λαπαροτομη....2μηνες στο κρεβατι για αναρωση....ανυποφοροι οι μετεγχηρητικοι πονοι αλλα ολα καλα τωρα....εχω και ενα μωρακι 10μηνων....μου ειχαν πει οτι θα δυσκολευτω να κανω παιδια.....σας πληροφορω με την ορωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος.....

Περαστικα!!!!!!!

 

CHRYSOTHEMIS εμενα το αιμα εκανε να φυγει σχεδον 3 εβδομαδες...ειχα και πυρετο καποιες μερες...

Μπανιο εκανα μετα απο 1εβδομαδα και γενικα εκανα να επανελθω σε σημειο να μοορω να σηκωθω μονη μου απο το κρεβατι 1 ΜΗΝΑ.....!!!!!!!!!! Η λαπαροτομη ειναι πολυ πιο δυσκολη απο τη λαπαροσκοπηση!!!!!!

Περαστικα!!!!!!!!

Να σου ζησει το μωρακι σου! Δεν ποναω ιδιαιτερα στην περιοδο και εχω σταθερο κυκλο, οποτε αυτα δεν ειναι σημαδια ενδομητριωσης ευελπιστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει το μωρακι σου! Δεν ποναω ιδιαιτερα στην περιοδο και εχω σταθερο κυκλο, οποτε αυτα δεν ειναι σημαδια ενδομητριωσης ευελπιστω!

 

Ευχαριστω....

Ξεχασα να συμπληρωσω οτι κατα την επαφη πονουσα πολυ.....μετα την εγχειρηση δεν ποναω καθολου στην επαφη και στην περιοδο λιγο ποναω....καμια σχεση με πριν απο την εγχειρηση....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα

 

Είμαι νέα στην παρέα και δεν ξέρω πώς να γράψω νέο μήνυμα για αυτό και σας γράφω εδώ. Υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση για εξωτερική κύστη ωοθήκης και υστεροσκόπηση για πολύποδα στο ενδομήτριο τον Οκτώβρη για την ακρίβεια στις 30 του μήνα. Ο γιατρός που με χειρούργησε μου είπε ότι για παιδάκι πρέπει να βάλω μπροστά μετά τους 6 μήνες.( έχω ήδη ένα γιο 11 ετών) Έχω κάνει και την avercap για να κοπεί η περίοδος μου και μου είπε να την περιμένω μετά τις 15 Γενάρη του 2014. Εντάξει αυτό ρε κορίτσια...αλλά μετά από τόσους μήνες για να βάλουμε μπροστά για 2ο παιδί; Έχει καμία από σας την ίδια εμπειρία με μένα; Πόσους μήνες μετά από την λαπαροσκόπηση σας είπε εσάς ο γιατρός να ξεκινήσετε για παιδί;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο στοιχίζει η υστεροσκοπική αφαίρεση πολύποδα? Εμένα μου είπαν 1000Ε με ΕΟΠΠΥΥ (ΙΚΑ). Θα πάρω κάποιο μέρος από το ποσό αυτό επιστροφή από τον ΕΟΠΠΥΥ. Δεν είναι υψηλό το ποσό για συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΠΥΥ κλινική?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!!

 

Είμαι 40 ετών και πρόσφατα μου διέγνωσε ο γιατρός μου σε κολπικό υπέρηχο, πολυποδάκια... Οπότε και κανονίσαμε να γίνει επεμβατική υστεροσκόπηση.

Ευτυχώς με τον ΕΟΠΥΥ όλο και κάποιο πόσο καλύφθηκε, γιατί αλλιώς ακόμα θα έτρεχα...

Στο ΡΕΑ η τιμή ήταν 340? (μαζί με το ΦΠΑ) με απλό υλικό (δηλαδή εργαλείο για πολυποδες, αν βρεθεί κάτι άλλο κατά την υστεροσκόπηση ή/και χρειαστεί άλλο εργαλείο, η τιμή ανεβαίνει)

Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το δωμάτιο

Αμοιβή γιατρού= 350?

 

Στο ΙΑΣΩ που ρώτησα η τιμή ήταν 350? + ΦΠΑ, δηλαδή ανεβαίνουμε στο σύνολο περίπου 100?.

 

Η επέμβαση έγινε στις 21/5/2013, κράτησε κανά μισάωρο. Κάθησα λίγο στην ανάνηψη - πόναγα αρκετά, σαν να έχω περίοδο και μου πέρασε όταν ενήργησε το υπόθετο βολταρεν - και μετά στο δωμάτιο για να συνέλθω.

Πολύ ωραίο νοσοκομείο, ευγενέστατοι όλοι και μ' ένα χαμόγελο!!!

 

Ημουν εξαντλημένη όμως, πήγα κατ' ευθείαν σπίτι και ξάπλωσα γιατί ψιλοζαλιζόμουν. Για 2-3 ημέρες δεν πήγα δουλειά. Δεν σήκωνα και τίποτα βαρύ και πρόσεχα. Ενα τηγάνι πήγα να σηκώσω με το αριστερό χέρι που ήταν η νάρκωση και έτρεμε σαν να είχα πάρκινσον!!!

 

Ϊσως είναι θέμα ηλικίας και οργανισμού. Εμένα πάντως με επηρέασε η νάρκωση.

 

Το θεικό είναι ότι κόλλησα και ίωση - την Κυριακή που μας πέρασε εκδηλώθηκε - με πολλή ζαλάδα, αστάθεια και διάρροια, οπότε ήρθε και έδεσε το γλυκό.

 

Πάντως για να πήγαινα δουλειά την ίδια ή την επόμενη μέρα δεν έπαιζε με την καμία.

 

Για καμιά εβδομάδα είχα ελάχιστο αίμα (ίσα ισα για σερβιετάκι) και συνεχίζω να έχω και βλέννη.

Πήγα χθες για κολπικό υπέρηχο και η εικόνα είναι καλή.

Μάλιστα ο ένας πολύποδας ήταν στην είσοδο του τραχήλου, οπότε και οι προσπάθειες που κάναμε με τον άντρα μου αυτόν τον καιρό ήταν στο κενό!!! γιατί σπέρμα δεν πέρναγε!!!!!!

Πάχος ενδομητρίου 3,6mm. 10 μέρες μετά την επέμβαση

 

Μου είπε ότι θα αδιαθετήσω μετά από 25-35 ημέρες μετά την ημ/νια της υστεροσκόπησης.

 

Από σήμερα μπορούμε να αρχίσουμε και τις προσπάθειες...

 

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα.....

 

Εκανα και εγω επεμβατικη υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδων μητρας, πριν μια εβδομαδα στο ΡΕΑ. Ιδιες τιμες και πανω κατω ιδια εμπειρια. Απο χθες σταματησε και το ελαχιστο αιμα που ειχα. Πονους δεν ενιωσα ουτε στο ελαχιστο, μονο ζαλαδες εχω ακομα, ισως λογω πεσμενου σιδηρου απο την συνεχη αιμορραγια. Εκατσα 4 μερες μετα την ημερα της επεμβασης, αλλα ακομα ζοριζομαι στη δουλεια κυριως λογω των ζαλαδων.

Η γιατρος μου παντως μου ειπε οτι λογικα θα αδιαθετησω κανονικα, δεν επηρρεαζει τον κυκλο η επεμβαση. Ξερεις ποσες μερες πρεπει να περασουν για να ξεκινησουμε τις επαφες? Δεν θυμαμαι αν μου ειπε αλλα και να μου ειπε δεν θυμαμαι την απαντηση!

 

*Νικολ εγω με ΕΟΠΥΥ, εδωσα 340 στην κλινικη και 400 στη γιατρο μου. Ευτυχως με κανονικη αποδειξη!! Και εγω πολυποδες αφαιρεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια πειτε μου σας παρακαλω....εκανα κι εγω αφαιρεση δυο πολυποδων υστεροσκοπικα στο Ρεα τον Απριλιο, ηταν κι εμενα στον τραχηλο κι εμποδιζαν....απο ενδειξεις ειχα καφε αιμα 7 μερες πριν την περιοδο κι ο γιατρος μου απο κει το συμπαιρανε κι οντως ειχα πολυποδες.....εσεις ειχατε συμπτωματα και πως το ανακαλυψατε με απλο υπερηχο η σαλπιγγογραφια; Πειτε και κατι αλλο, σας ειπαν ποτε και αν ξαναβγαινουν; Γιατι εγω ενω απο τοτε ηρεμησα με τα καφε, στον τελευταιο κυκλο ειδα 4 μερες πριν την περιοδο για πρωτη φορα μετα την επεμβαση και φοβηθηκα οτι ξαναβγηκαν....οποια ξερει ας μου απαντησει σας παρακαλω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πειτε μου σας παρακαλω....εκανα κι εγω αφαιρεση δυο πολυποδων υστεροσκοπικα στο Ρεα τον Απριλιο, ηταν κι εμενα στον τραχηλο κι εμποδιζαν....απο ενδειξεις ειχα καφε αιμα 7 μερες πριν την περιοδο κι ο γιατρος μου απο κει το συμπαιρανε κι οντως ειχα πολυποδες.....εσεις ειχατε συμπτωματα και πως το ανακαλυψατε με απλο υπερηχο η σαλπιγγογραφια; Πειτε και κατι αλλο, σας ειπαν ποτε και αν ξαναβγαινουν; Γιατι εγω ενω απο τοτε ηρεμησα με τα καφε, στον τελευταιο κυκλο ειδα 4 μερες πριν την περιοδο για πρωτη φορα μετα την επεμβαση και φοβηθηκα οτι ξαναβγηκαν....οποια ξερει ας μου απαντησει σας παρακαλω!!!!

 

Καλησπερα κ απο 'μενα,εχω κανει κ εγω αφαιρεση πολυποδα υστεροσκοπικα απο την μητρα πριν 6χρονια ημουν 24ετων κ ευτυχως δεν εχω ξαναβγαλει τιποτα,βεβαια απο επιλογη παω στο γυναικολογο 2 φορες το χρονο αν κ ο ιδιος μου προτεινε να πηγαινω 1...εγω πως το καταλαβα...ενω μου τελειωσε η περιοδος δεν σταματουσε με τιποτα το καφε κ δεν μιλαμε για μια βδομαδα αλλα για 62μερες ωσπου το αποκορυφωμα ηταν μια τρελη αιμοραγια μετα την σεξουαλικη επαφη πολυ αιμα(συγνωμη για την περιγραφη),μετα απο πολλες εξετασεις,9 γυναικολογους κ παραλογες διαγνωσεις π.χ κλημακτηριο-την κακια αρρωστια κ αλλα πολλα που με τρελαναν βρηκα εναν εκπληκτικο γιατρο που βρηκε αυτο που η αλλη δεν εβλεπαν 3πολυποδες στη μητρα κ ενα ινομυωμα εξωτερικα ευτυχως ολα απορροφηθηκαν εκτος απο εναν αυτον που εβγαλα...κανεις δεν μπορει να σου πει αν θα ξαναβγαλεις ουτε καν ο γιατρος...το οτι ειδες καφε μη σε τρομοκρατει...με απλο υπερηχο τα βρηκε...ελπιζω να βοηθησα:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...ναι θα παω για υπερηχο, απλως οπως λες κι εσυ ουτε εμενα μου τα βρισκανε τα πολυποδακια, γυρω στα 7 χρονια, κανεις δεν τα ειδε σε υπερηχο!! Ελπιζω αν ειναι κατι να φανει.....Και κατι αλλο, μετα την επεμβαση παρατηρησες περισσοτερη ροη η περισσοτερες μερες διαρκεια της ροης; Γιατι εμενα μου αυξηθηκε απο 1 μερα κοκκινο, σε 2-3 μερες κοκκινο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω το εξής για να κάνεις υπεροσκόπηση / λαπαροσκόπηση πρέπει να συντρέχει κάποιος λόγος ή την κάνεις διερευνητικά;

Εγώ έχω δύο αποτυχημένες εξωσωματικές και το σκέφτομαι από μόνη μου μήπως έπρεπε να κάνω. Υστεροσκόπηση μου είπε ο γιατρός να κάνω όπως και να έχει αλλά μήπως θα έπρεπε να κάνω και λαπαροσκόπηση μαζί ;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω το εξής για να κάνεις υπεροσκόπηση / λαπαροσκόπηση πρέπει να συντρέχει κάποιος λόγος ή την κάνεις διερευνητικά;

Εγώ έχω δύο αποτυχημένες εξωσωματικές και το σκέφτομαι από μόνη μου μήπως έπρεπε να κάνω. Υστεροσκόπηση μου είπε ο γιατρός να κάνω όπως και να έχει αλλά μήπως θα έπρεπε να κάνω και λαπαροσκόπηση μαζί ;

 

Η υστεροσκοπηση και η λαπαροσκοπηση ειναι επεμβατικες εξετασεις. Χρειαζεται χειρουργειο και αναισθησια. Συνεπως, ΔΕΝ είναι "πρωτης γραμμης" εξετασεις και για το λογο αυτο ΔΕΝ τις κανουν ολες οι γυναικες, αλλά μόνο οσες εχουν λόγο. Αν υπαρχει υποψια πολυποδα ή διαφράγματος στη μητρα (ή μια συγκεκριμενη κατηγορια ινομυωματων) τοτε κανουμε υστεροσκοπηση. Η λαπαροσκοπηση γινεται κυριως οταν υπαρχει υποψια ενδομητριωσης, σε ορισμενα ινομυωματα, και οταν οι σαλπιγγες ειναι κλειστες για να προσπαθησουμε να τις ελευθερωσουμε. Πολλες φορες συνδυάζουμε τις δυο επεμβασεις-εξετασεις ωστε να μειωθει σημαντικα το κοστος του μαιευτηριου και η ταλαιπωρία της γυναικας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω: Είπατε ότι η λαπαροσκόπηση γίνεται όταν υπάρχει υποψία ενδομητρίωσης.Aυτή όμως πώς προκύπτει δεδομένου ότι στην καθιερωμένη εξέταση του γυναικολόγου δεν φαίνεται (κολποσκόπηση, υπέρηχο). Εννοείτε από άλλα συμπτώματα;Εγώ προσπαθώ για παιδάκι αρκετό καιρό, χωρίς αποτέλεσμα.Στον υπέρηχο μου είπε ο γιατρός αυτό που διαφαίνεται είναι ότι έχω οπίσθια κλίση μήτρας, ενώ στην περίοδοέχω πολύ έντονους πόνους και στην επαφή έναν πόνο εσωτερικό προς το δεξί και κάτω μέρος της κοιλιάς μου. Μπορεί να έχω ενδομητρίωση; Τι μπορεί να είναι αυτό; Θα έπρεπε να κάνω λαπαροσκόπηση ή υπάρχει άλλη εξέταση που μπορεί να γίνει πριν υποβληθώ σε αυτή την επέμβαση; Σας ευχαριστώ...Είμαι πολύ αγχχωμένη....

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω: Είπατε ότι η λαπαροσκόπηση γίνεται όταν υπάρχει υποψία ενδομητρίωσης.Aυτή όμως πώς προκύπτει δεδομένου ότι στην καθιερωμένη εξέταση του γυναικολόγου δεν φαίνεται (κολποσκόπηση, υπέρηχο). Εννοείτε από άλλα συμπτώματα;Εγώ προσπαθώ για παιδάκι αρκετό καιρό, χωρίς αποτέλεσμα.Στον υπέρηχο μου είπε ο γιατρός αυτό που διαφαίνεται είναι ότι έχω οπίσθια κλίση μήτρας, ενώ στην περίοδοέχω πολύ έντονους πόνους και στην επαφή έναν πόνο εσωτερικό προς το δεξί και κάτω μέρος της κοιλιάς μου. Μπορεί να έχω ενδομητρίωση; Τι μπορεί να είναι αυτό; Θα έπρεπε να κάνω λαπαροσκόπηση ή υπάρχει άλλη εξέταση που μπορεί να γίνει πριν υποβληθώ σε αυτή την επέμβαση; Σας ευχαριστώ...Είμαι πολύ αγχχωμένη....

 

Η ενδομητριωση δεν φαινεται στην κολποσκοπηση. Ειναι μια παθηση που βρισκεται μεσα στην κοιλια, και όχι στον κόλπο. Με το υπερηχογραφημα φαινεται μονο οταν εχει κανει ενδομητριωσικες κυστες στις ωοθηκες. Συνηθως κανει επιπεδες εστιες μεσα στην κοιλια που δεν φαινονται με καμια άλλη εξεταση. Οταν ΕΞΑΝΤΛΗΣΟΥΜΕ τις υπολοιπες εξετασεις, μπορουμε να σκεφτουμε για λαπαροσκοπηση. Επισης ο πονος κατα την επαφη, σε συγκεκριμενο σημειο της κοιλιας μπορει να μας βαλει την υποψια, οπως και ο εντονος πονος στην περιοδο. Υπαρχει και εξεταση αιματος που μας δειχνει αδρα και οχι με ακριβεια αν υπαρχει υποψια ενδομητριωσης. Η λαπαροσκοπηση ειναι επεμβατικη εξεταση που γινεται στο χειρουργειο. Επεμβαση ειναι... Δεν πρεπει να γινεται για ψυλλου πηδημα!! Οταν ομως χρειαζεται μπορει να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.Ο συγκεκριμένος πόνος που σας ανέφερα δε θα μπορούσε να συνδεθεί αιτιολογικά με την απίσθια κλίση της μήτρας; Μετά και από επαφές και αυτό το μήνα που δεν ήταν επιτυχείς όσον αφορά στην επιθυμούμενη σύλληψη (αδιάθετησα πριν 2 μέρες), θα κλείσω ραντεβού με το γιατρό μου, στην επαρχία όπου βρίσκομαι, για να το ψάξω περαιτέρω. Σας ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ξέρετε κάποιον καλό γιατρό που να ειδικεύεται στη λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση και που μετά την επέμβαση να είχε επιτευχθεί η πολυπόθητη εγκυμοσύνη; Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!επειτα απο μια αποτυχημένη εξωσωματική ο γιατρος μου (κος παντος) μου πρότεινε μια υστεροσκόπηση...εχει κάνει καποια αυτη την εξέταση στο γένεσις για να μου πει την διαδικάδια και πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...