Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου και στην καλή φίλη ρομπενούλα πως αν έχω κάνει λάθος για τον Αρ......,να μπω και να πω δημόσια πως έσφαλα. Κορίτσια, με μεγάλη χαρά σας λέω πως έκανα λάθος και τελικά ο άνθρωπος έκανε σωστά την δουλειά μου και δεν μου άφησε "διάφραγμα" όπως με έκανε η μαγνητική και οι γιατροί που με είδαν να πιστεύω. Τελικά ήταν μια μικρή συμφυσούλα που προκλήθηκε από τα χειρουργεία και με μία δθαγνωστική υστεροσκόπηση που έκανα στον Μαστρ....."λύθηκε" χωρίς να χρειαστεί νάρκωση και επέμβαση.

Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που χαίρομαι να παραδέχομαι πως έκανα λάθος και έβγαλα βιαστικά συμπεράσματα. Ζητώ συγγνώμη αν με τον τρόπο μου και τη συμπεριφορά μου έκανα κάποιες από εσάς να αισθανθείτε άσχημα. Σας φιλώ.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου και στην καλή φίλη ρομπενούλα πως αν έχω κάνει λάθος για τον Αρ......,να μπω και να πω δημόσια πως έσφαλα. Κορίτσια, με μεγάλη χαρά σας λέω πως έκανα λάθος και τελικά ο άνθρωπος έκανε σωστά την δουλειά μου και δεν μου άφησε "διάφραγμα" όπως με έκανε η μαγνητική και οι γιατροί που με είδαν να πιστεύω. Τελικά ήταν μια μικρή συμφυσούλα που προκλήθηκε από τα χειρουργεία και με μία δθαγνωστική υστεροσκόπηση που έκανα στον Μαστρ....."λύθηκε" χωρίς να χρειαστεί νάρκωση και επέμβαση.

Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που χαίρομαι να παραδέχομαι πως έκανα λάθος και έβγαλα βιαστικά συμπεράσματα. Ζητώ συγγνώμη αν με τον τρόπο μου και τη συμπεριφορά μου έκανα κάποιες από εσάς να αισθανθείτε άσχημα. Σας φιλώ.

Μπράβο μαρτζι που όλα πήγαν καλά.Τελικά δεν πρεπει να βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα και να κρίνουμε τόσο αυστηρά τους ανθρώπους και ίσωσ θα πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στον τρόπο που εκφραζόμαστε χωρίς να είμαστε 100% σίγουροι.Ο συγκεκριμένος γιατρός είναι πάνω από όλα άνθρωπος, πρόσφατα γέννησα σ'αυτόν, (μετα απο πολλά που πέρασα ήταν ο μόνος που με βοήθησε και μου στάθηκε) και παρα τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε κατα την διάρκεια της γέννας καλύτερα δεν θα μπορούσε να τα καταφέρει........(δεν κάνω διαφήμηση απλά καταθέτω την εμπειρεία μου ο καθένας επιλέγει τιον γιατρο εκεινόν στον οποίο νοιώυει περισσότερη ασφάλεια ).Αλλά και πάλι λάθος να έκανε όπως έγραψα και παραπάνω κρινόμαστε στο σύνολο των πράξεων μας και όχι μεμονωμένα.

Πάντως συγχαρητήρια που παραδέχτηκες το λάθος σου, μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Evil, εχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ στην προσπάθεια απόκτησης παιδιού, που και μόνο η υπόνοια ότι υπήρχε διάφραγμα και δεν το είδε, με έκανε έξαλλη. Η κρίση μου θόλωσε και βιάστηκα να αποδώσω ευθύνες. Ευτυχώς είχα άδικο και είχατε το δίκιο εσείς που προσπαθούσατε- μάταια- να με καθυσηχάσετε τότε. Οσο για τν δημόσια συγγνώμη που ζητάω νομίζω την οφείλω και σε σας και σε αυτόν...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα που διασταυρώσαμε ότι κάνει καλή δουλειά στις επεμβάσεις ο γιατρός καιρός είναι να αρχίζουμε να μαθαίνουμε νέες εγκυμοσύνες .¨Αντε γιατί μετά την γλυκιά μανούλα EVIL έχουν παγώσει τα πράγματα:P.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

 

Θα μπορούσε κάποια να μου συστήσει γιατρό για υστεροσκόπηση, έχω πολύποδα μέσα στην μήτρα και ήδη προσπάθησα να τον αφαιρέσω με απόξεση πριν από 2 μήνες αλλά δεν έφυγε και από τότε έχω αίμα και πονάω. Έχω πάει σε πολλούς γιατρούς, δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ κάποιον γιατί την πάτησα ήδη με τον πρώτο και δεν ξέρω και καμία που να έκανε υστεροσκόπηση στη Θεσσαλονίκη.

Τώρα μου χουν συστήσει την κα. Μπίλη.ξέρει καμία γ' αυτήν?

Ευχαριστώ και ελπίζω να πάρω κάποια απάντηση σύντομα γιατί θέλω να τελειώνω μ' αυτήν την ψυχοφθορα ιστορία....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσο χαιρομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Margi μου καλη συνεχεια σε ολα,Boo_,θα εισαι η επομενη,οσο για μενα μου τηλεφωνησε η γραμματεας του Αργυριου να μου πει οτι το τεστ Παπ βγηκε κατηγορια 1 και ειναι αψογο.Πηρα και στο μικροβιολογικο και τα χλαμυδια και το μυκοπλασμα βγηκαν αρνητικά!Αλλα ολα καλά απο μενα.Αυριο η μεγαλη μερα του συζυγου να παρουμε τα αποτελεσματα απο το σπερμοδιαγραμμα για την ατιμη κινητικοτητα!Margi,θα σου ξαναπω οτι χαιρομαι παρα πολύ,γιατι ειχα μπει και γω σε σκεψεις κακες!

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

margi τελικά επειδή δεν το κατάλαβα θα κάνεις εξωσωματική;Εφόσον βρέθηκαν όλα καλά ποιο είναι το επόμενο βήμα;

Σοφουλικάκι μου θα μείνουμε όλες μαζί αυτό το καλοκαίρι.Έτσι γιατί πολύ καθήσαμε σε αυτό το θέμα και μου την έδωσε:P:p.Χάρηκα που είσαι καλά σωματικά ελπίζω και ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Boo, μολονότι ο Μαστρ.....τα είδε όλα πολύ καλά και στους δυο μας, το γεγονός ότι έχει περάσει αρκετός καιρός προσπαθειών και εγώ έφτασα αισίως στα 37, είπε πως είναι καλό να προχωρήσουμε σε εξωσωματική . Σκεφτόμαστε λοιπόν να ξεκινήσουμε από τον Ιούλιο και μετά που θα σταματήσω και από την δουλειά, για να είμαι πιο ήρεμη.

Τόνισε πως αν ήμουν κάτω από 35 θα με αφηνε να προσπαθήσω κι άλλο. Μάλιστα θεωρεί πως είμαστε εύκολο ζευγάρι. Τι να πω;;; Θα δείξει!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να δει και ο Θεός ότι ήρθε η σειρά σας και να μας πεις καλά νέα.Πάντως όταν είσαι μικρός σου λένε οι γιατροί περίμενε,μην βιάζεσαι έχεις χρόνια μπροστά σου.Όταν περάσουν άκαρπα τα χρόνια σου λένε α αργησες γιατί περίμενες τόσο;:twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Margi κοπέλα μου χαίρομαι που όλα πηγαίνουν καλά και συγχαρητήρια που δημοσίως κατέθεσες την συγνώμη σου.

Το βασικό είναι που είσαι καλά ψυχολογικά πλέον και που θα μπορέσουν και άλλες κοπέλες να οφελιθούν από σοβαρούς και σωστούς επιστήμονες!;)

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από εμένα κορίτσια. Στις 27/4 υπεβλήθη σε λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση. Βρήκαμε κάποιες εστίες και τις καυτηριάσαμε και θα κάνω μια σύντομη θεραπεία για 3 μήνες με arvekap 11,25mg, έχοντας ενδομητρίωση 1ου βαθμού (ο πιο ήπιος). Η θεραπεία συνεπάγεται διακοπή περιόδου για αντίστοιχο διάστημα. Στην αρχή το πήρα πολύ βαριά, αυτή τη διακοπή μες στο καλοκαίρι, νιώθοντας ότι χάνω χρόνο από "γόνιμες" προσπάθειες. Τώρα που ετοιμάζομαι να πάω να κάνω την ένεση στο φαρμακείο, είμαι πιο ψύχραιμη κι αισιόδοξη ότι κάνω το σωστό!

Προσπαθούμε κάποιο διάστημα με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι, εκείνος έκανε ακόμα και επέμβαση κιρσοκήλης για βελτίωση σπέρματος (που δεν είχε και τόοοσο πρόβλημα), εγώ οκ με ορμονικές + σαλπιγγογραφία. Πριν μπούμε σε πρόγραμμα εξωσωματικής, προτίμησα να κάνω την επέμβαση ώστε τουλάχιστον να έχουμε ερευνήσει ό,τι μπορούμε και για να μη βρούμε την επέμβαση μπροστά μας, σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά με τυχόν εξωσωματική.

Έχω να πω 1 πράγμα που ήδη βλέπω ότι η επέμβαση είχε αποτέλεσμα: υπέφερα από δυσμηνόρροια (σύμπτωμα ενδομητρίωσης). Χρειαζόμουν πάντα παυσίπονο, ακόμα και mesulid έπαιρνα. Χθες αδιαθέτησα. Δεν χρειάστηκα να πάρω ούτε depon! Δεν το περίμενα ότι πραγματικά θα καταλάβω διαφορά. Κι είχα μόνο μικρές εστίες κορίτσια. Φανταστείτε για να φτάνεις να έχεις πόνους με μικρό πρόβλημα, φαντάσου τι μπορεί να κάνει η παλιοενδομητρίωση σε περιπτώσεις 3ου ή 4ου βαθμού!

Έχω κανονική ροή η οποία λογικά θα διακοπεί μετά την ένεση .. θα μπω να σας πω εντυπώσεις. Φοβάμαι κι εγώ τις εξάψεις... και τα φουσκώματα.. αλλά χαλάλι! Μικρές μικρές θυσίες είναι, εμπειρίες που μας κάνουν πιο δυνατές! έτσι δεν είναι?!

Τις καλημέρες μου σε όλες, με έναν ήλιο που προσπαθεί να επιβληθεί στα σύννεφα στον ουρανό.

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες σε ένα δύσκολο θέμα που όλες περάσαμε από επεμβάσεις.Είχα και εγώ ενδομητρίωση και έκανα πέρσι διακοπή περιόδου για 3 μήνες.Πριν προλάβει να μου έρθει περίοδος έμεινα έγκυος αλλά δυστηχώς παλλινδρόμησε.

Διακοπή περιόδου σημαίνει ότι αυτό το καλοκαίρι θα σου μείνει αξέχαστο.Θα έχεις πολλές εξάψεις μέρα-νύχτα,ξηρότητα ΠΑΝΤΟY και τρομερή κατακράτηση.Δεν θα στα πω παραμυθένια θα είναι δύσκολα αλλά τόσες και τόσες γυναίκες τα περάσαμε θα αντέξεις και εσύ.Δέστο σαν ένα βήμα κοντά στο όνειρο.Και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου boo. Διάβασα λίγο κάποια Posts σου και κατάλαβα ότι έχεις ταλαιπωρηθεί λιγάκι... μου έκανε φοβερή εντύπωση το ότι έμεινες έγκυος κατά τη διάρκεια της θεραπείας γιατί είναι κάτι που σκεφτόμουν κ εγώ ότι μπορεί να συμβεί.. πώς συνέβη?!

Την ημέρα που μπήκα για την επέμβαση ήταν δίπλα μου μια πανέμορφη νεαρή κοπέλα που είχε κάνει παλιότερα την επέμβαση, είχε υδροσάλπιγγες και τις αφαίρεσε. Μετά έμεινε απευθείας έγκυος με εξωσωματική. Όμως είχε παλλίνδρομη κύηση κι έτσι αναγκάστηκε να διακόψει. Μου είπε ότι θα έκαναν ανάλυση καρυότυπου. Είχες κάνει κάτι τέτοιο? πώς προχωράς τώρα?

Σου εύχομαι δύναμη και πίστη, αισιοδοξία ότι όλα θα πάνε καλά. Πώς κινείσαι τώρα κορίτσι μου?

 

Εγώ πριν 3 ώρες έκανα την ένεση 11,25mg.. επειδή οι φαρμακοποιοί είναι τελικά τελείως άσχετοι πήρα τηλ το κέντρο που έκανα την επέμβαση και πήγα από εκεί. Μάλιστα η νοσοκόμα μου έκανε την ένεση στο κρεβατάκι που είχα νοσηλευτεί...

Τώρα η περίοδος φαίνεται να πάει προς σταματημό.. δηλαδή έχω ήδη λιγότερο αίμα. Νιώθω κιόλας μια κατάπτωση.. μπορεί όμως να είναι και ψυχολογικό γιατί είμαι τεράστια κότα!!

Προσπαθώ να δω θετικά το ότι το καλοκαίρι θα κάνω μπάνια! Και ότι τουλάχιστον το γεγονός ότι δε θα μπορώ να συλλάβω θα μου βγάλει πολύ από το άγχος.. Τις εξάψεις τις φοβάμαι κι εγώ, με πιάνει ανασφάλεια!

Μια φίλη μου (κάνει μια ενεσούλα το μήνα, από το Νοέμβριο) έχει μόνο πονοκεφάλους.. και μάλιστα έχει αδυνατίσει! Ελπίζω να είμαι πιο πολύ σ'αυτή την κατηγορία:!:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου boo. Διάβασα λίγο κάποια Posts σου και κατάλαβα ότι έχεις ταλαιπωρηθεί λιγάκι... μου έκανε φοβερή εντύπωση το ότι έμεινες έγκυος κατά τη διάρκεια της θεραπείας γιατί είναι κάτι που σκεφτόμουν κ εγώ ότι μπορεί να συμβεί.. πώς συνέβη?!

Την ημέρα που μπήκα για την επέμβαση ήταν δίπλα μου μια πανέμορφη νεαρή κοπέλα που είχε κάνει παλιότερα την επέμβαση, είχε υδροσάλπιγγες και τις αφαίρεσε. Μετά έμεινε απευθείας έγκυος με εξωσωματική. Όμως είχε παλλίνδρομη κύηση κι έτσι αναγκάστηκε να διακόψει. Μου είπε ότι θα έκαναν ανάλυση καρυότυπου. Είχες κάνει κάτι τέτοιο? πώς προχωράς τώρα?

Σου εύχομαι δύναμη και πίστη, αισιοδοξία ότι όλα θα πάνε καλά. Πώς κινείσαι τώρα κορίτσι μου?

 

Εγώ πριν 3 ώρες έκανα την ένεση 11,25mg.. επειδή οι φαρμακοποιοί είναι τελικά τελείως άσχετοι πήρα τηλ το κέντρο που έκανα την επέμβαση και πήγα από εκεί. Μάλιστα η νοσοκόμα μου έκανε την ένεση στο κρεβατάκι που είχα νοσηλευτεί...

Τώρα η περίοδος φαίνεται να πάει προς σταματημό.. δηλαδή έχω ήδη λιγότερο αίμα. Νιώθω κιόλας μια κατάπτωση.. μπορεί όμως να είναι και ψυχολογικό γιατί είμαι τεράστια κότα!!

Προσπαθώ να δω θετικά το ότι το καλοκαίρι θα κάνω μπάνια! Και ότι τουλάχιστον το γεγονός ότι δε θα μπορώ να συλλάβω θα μου βγάλει πολύ από το άγχος.. Τις εξάψεις τις φοβάμαι κι εγώ, με πιάνει ανασφάλεια!

Μια φίλη μου (κάνει μια ενεσούλα το μήνα, από το Νοέμβριο) έχει μόνο πονοκεφάλους.. και μάλιστα έχει αδυνατίσει! Ελπίζω να είμαι πιο πολύ σ'αυτή την κατηγορία:!:

Έγκυος έμεινα στο τέλος της θεραπείας.Αφού είχε περάσει η επίδραση του φαρμάκου στον οργανισμό μου έγινε ωορρηξία όπου και μπόρεσα να συλλάβω.Η παλλίνδρομη σύμφωνα με τις εξετάσεις που έκανα είναι τυχαίο γεγονός.Δεν φαίνεται να έχω θρομβοφιλία και από την ιστολογική δεν φάνηκε κάποιο μικρόβιο.Τώρα το γιατί ο Θεός το ξέρει.Αρχίσαμε πάλι να προσπαθούμε και βλέπουμε.Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου και ελπίζω και εσύ όταν τελειώσεις την θεραπεία να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα.

Είναι νωρίς για να έχεις συμπτώματα από την ένεση.Σε 5-6 μέρες θα γίνουν αισθητά.Θέλει καλή ψυχολογία και συμπαράσταση από τον σύζυγο.Τον πρώτο μήνα ο γιατρός μας είχε πει να προσέχουμε γιατί υπάρχει κίνδυνος εγκυμοσύνης.Οι εξάψεις θελουν μπόλικο νερό και έναν καλό ανεμιστήρα ιδίως το βράδυ:P.¨Ολα ξεπερνιούνται.Μετά θα συνεχίσετε κανονικά τις προσπάθειες ή θα πας για εξωσωματική;

Σου εύχομαι ότι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

margi μπραβο κοπελα μου που αναγνωρισες το λαθος σου-ευχομαι τα καλυτερα για σενα και για ολες μας!ειχα ανησυχησει και εγω καθοτι ημουν ασθενης του αργ....!κοριτσια και εγω ειμαι στην ιδια φαση-τελικα ο συζυγος πηγαινοντας και σε εναν αλλο ουρολογο -βρεθηκε ασθενως θετικος στα χλαμυδια με την μεθοδο αμεσου ανοσοφθορισμου-το τονιζω αυτο γιατι πριν απο καιρο που ειχε κανει προληπτικο ελεγχο στη βιο.. βρεθηκε καθαρος με τη μεθοδο ELYSSA που χρησιμοποιουν αυτοι!τελοσπαντων πηγα στον γυναικολογο του ικα της περιοχης μου που φαινεται γατονι (αφου ο αργυριου ειναι θεσ/κη και γω αθηνα ),του λεω ετσι κ ετσι ο συζυγος ,μου λεει 1000% εχεις και συ μου δωσε αντιβιωση 1000μγρ για 20 μερες!εκανα εξετασεις για χλαμυδια με τη μεθοδο του αμεσου ανοσοφθορισμου και ειμαι καθαρη!οντας καθαροι και οι 2 ,ξεκιναμε προσπαθειες και ο θεος βοηθος ολου του κοσμου...

ειλικρινα το βαρεθηκα και γω αυτο το τοπικ ,αυτο το καλοκαιρι να εχουμε ολες ευχαριστα νεα!

evil ολα καλα?αν γεννησες να σας ζησει και να το χαιρεστε ,αν οχι με το καλο!φιλακια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από εμένα κορίτσια. Στις 27/4 υπεβλήθη σε λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση. Βρήκαμε κάποιες εστίες και τις καυτηριάσαμε και θα κάνω μια σύντομη θεραπεία για 3 μήνες με arvekap 11,25mg, έχοντας ενδομητρίωση 1ου βαθμού (ο πιο ήπιος). Η θεραπεία συνεπάγεται διακοπή περιόδου για αντίστοιχο διάστημα. Στην αρχή το πήρα πολύ βαριά, αυτή τη διακοπή μες στο καλοκαίρι, νιώθοντας ότι χάνω χρόνο από "γόνιμες" προσπάθειες. Τώρα που ετοιμάζομαι να πάω να κάνω την ένεση στο φαρμακείο, είμαι πιο ψύχραιμη κι αισιόδοξη ότι κάνω το σωστό!

Προσπαθούμε κάποιο διάστημα με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι, εκείνος έκανε ακόμα και επέμβαση κιρσοκήλης για βελτίωση σπέρματος (που δεν είχε και τόοοσο πρόβλημα), εγώ οκ με ορμονικές + σαλπιγγογραφία. Πριν μπούμε σε πρόγραμμα εξωσωματικής, προτίμησα να κάνω την επέμβαση ώστε τουλάχιστον να έχουμε ερευνήσει ό,τι μπορούμε και για να μη βρούμε την επέμβαση μπροστά μας, σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά με τυχόν εξωσωματική.

Έχω να πω 1 πράγμα που ήδη βλέπω ότι η επέμβαση είχε αποτέλεσμα: υπέφερα από δυσμηνόρροια (σύμπτωμα ενδομητρίωσης). Χρειαζόμουν πάντα παυσίπονο, ακόμα και mesulid έπαιρνα. Χθες αδιαθέτησα. Δεν χρειάστηκα να πάρω ούτε depon! Δεν το περίμενα ότι πραγματικά θα καταλάβω διαφορά. Κι είχα μόνο μικρές εστίες κορίτσια. Φανταστείτε για να φτάνεις να έχεις πόνους με μικρό πρόβλημα, φαντάσου τι μπορεί να κάνει η παλιοενδομητρίωση σε περιπτώσεις 3ου ή 4ου βαθμού!

Έχω κανονική ροή η οποία λογικά θα διακοπεί μετά την ένεση .. θα μπω να σας πω εντυπώσεις. Φοβάμαι κι εγώ τις εξάψεις... και τα φουσκώματα.. αλλά χαλάλι! Μικρές μικρές θυσίες είναι, εμπειρίες που μας κάνουν πιο δυνατές! έτσι δεν είναι?!

Τις καλημέρες μου σε όλες, με έναν ήλιο που προσπαθεί να επιβληθεί στα σύννεφα στον ουρανό.

Γεια σου ele-ni!

Πέρσι το Μαιο ακολούθησα και εγώ αυτή τη διαδικασία, έκανα υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση όπου βρέθηκε ενδομητρίωση και έκανα 2 ενέσεις διακοπής περιόδου.Στο τέλος της θεραπείας πριν εμφανιστεί η πρώτη περίοδος έμεινα έγκυος και αυτήν την στιγμή κρατάω στην αγκαλιά μου το αντράκι μου.Όπως και εσύ έτσι και εγώ πίστευα ότι αυτη η διαδικασία με πάει πίσω αλλά μπορώ να σου πω ότι ήταν το πιο ωραίο καλοκαίρι που έζησα σαν παντρεμένη εδώ και 5 χρόνια.Ήμασταν ξένοιαστοι χωρίς καμία σκέψη και άγχος για παιδί.....γιαυτό και ήρθε τελικά πιστεύω.

Όσο για παρενέργειες εγώ είχα μόνο εξάψεις, τα βράδια κοιμόμουν αγκαλιά με την βεντάλια.Τίποτα άλλο όμως, αντίθετα με την boo εγώ είχα πολλά υγρά όχι ξηρότητα και καθόλου κατακράτηση και επίσης δεν πήρα γραμμάριο, έχασα μπορώ να σου πώ, καθόλου φουσκωμένη δεν ήμουν αλλά έτρωγα σωστά.

Μην ανυσηχείς δεν είναι τίποτα ποτε θα περάσει ο καιρός δεν θα το καταλάβεις.Δεν είναι εύκολος δρόμος αλλά θα σε φέρει πιο κοντά στην πραγματοποίηση του ονείρου σου!

Link to comment
Share on other sites

margi μπραβο κοπελα μου που αναγνωρισες το λαθος σου-ευχομαι τα καλυτερα για σενα και για ολες μας!ειχα ανησυχησει και εγω καθοτι ημουν ασθενης του αργ....!κοριτσια και εγω ειμαι στην ιδια φαση-τελικα ο συζυγος πηγαινοντας και σε εναν αλλο ουρολογο -βρεθηκε ασθενως θετικος στα χλαμυδια με την μεθοδο αμεσου ανοσοφθορισμου-το τονιζω αυτο γιατι πριν απο καιρο που ειχε κανει προληπτικο ελεγχο στη βιο.. βρεθηκε καθαρος με τη μεθοδο ELYSSA που χρησιμοποιουν αυτοι!τελοσπαντων πηγα στον γυναικολογο του ικα της περιοχης μου που φαινεται γατονι (αφου ο αργυριου ειναι θεσ/κη και γω αθηνα ),του λεω ετσι κ ετσι ο συζυγος ,μου λεει 1000% εχεις και συ μου δωσε αντιβιωση 1000μγρ για 20 μερες!εκανα εξετασεις για χλαμυδια με τη μεθοδο του αμεσου ανοσοφθορισμου και ειμαι καθαρη!οντας καθαροι και οι 2 ,ξεκιναμε προσπαθειες και ο θεος βοηθος ολου του κοσμου...

ειλικρινα το βαρεθηκα και γω αυτο το τοπικ ,αυτο το καλοκαιρι να εχουμε ολες ευχαριστα νεα!

evil ολα καλα?αν γεννησες να σας ζησει και να το χαιρεστε ,αν οχι με το καλο!φιλακια σε ολες!

janetta γέννησα αρχές Απριλίου, ο μπέμπης μου έχει κλέισει ήδη ένα μήνα.Ευχαριστώ που ρώτησες!Καλή τύχη στις προσπάθειες σου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 μερες εκανα υστεροσκοπικη αφαιρεση ενδομητριου πολυποδα και ειχα αιματακι μεχρι την πεμπτη ημερα. ποτε μπορω να μεινω εγκυος? επαφες ξεκινησαμε σημερα γιατι ειπε ο γιατρος οτι μπορουμε μολις σταματουσε το αιματακι...απαντηστε μου σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Evil! καλώς τα δέχτηκες!! να το χαίρεσαι το μωράκι σου! πρέπει να είσαι ενθουσιασμένη με το μικρό αντράκι σου!! το γλυκάκι, να το χαίρεστε και να σας χαίρεται!

 

dimrafael καλή ανάρρωση!

 

Κορίτσια αποφάσισα να μπω σε πρόγραμμα εξωσωματικής μόλις αδιαθετήσω.. είμαι ήδη 35 και δε θέλω να περιμένω άλλο. Έτσι κι αλλιώς, η καλύτερη φάση για τον οργανισμό είναι τώρα, αμέσως μετά την επέμβαση.. αρχίζω και το δουλεύω πιο ώριμα στο μυαλό μου πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αφαίρεση μήτρας σε ηλικία 30 ετών λόγω ινομυωματώδης μήτρας! Εχω κάνει ήδη ένα χειρουργείο και αφαίρεσα 8 ινομυώματα στα 26 μου (ευτυχώς μετά έκανα και 2 παιδάκια), αλλά τώρα είναι τόσα πολλά μικρά μικρά παντού και λίγα μεγαλύτερα που μου προτείνουν οι γιατροί αν δεν θέλω να κάνω άλλο παιδί, να αφαιρέσω τη μήτρα! (και να αφήσω ωοθήκες βέβαια)

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 μερες εκανα υστεροσκοπικη αφαιρεση ενδομητριου πολυποδα και ειχα αιματακι μεχρι την πεμπτη ημερα. ποτε μπορω να μεινω εγκυος? επαφες ξεκινησαμε σημερα γιατι ειπε ο γιατρος οτι μπορουμε μολις σταματουσε το αιματακι...απαντηστε μου σας παρακαλω

 

καλημερα, να σε ρωτησω! επειδη ενδεχεται να κανω κι εγω υστεροσκοπιση, μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποσο σου κοστισε και αν νοσιλευτηκες και ποσες μερες; ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αφαίρεση μήτρας σε ηλικία 30 ετών λόγω ινομυωματώδης μήτρας! Εχω κάνει ήδη ένα χειρουργείο και αφαίρεσα 8 ινομυώματα στα 26 μου (ευτυχώς μετά έκανα και 2 παιδάκια), αλλά τώρα είναι τόσα πολλά μικρά μικρά παντού και λίγα μεγαλύτερα που μου προτείνουν οι γιατροί αν δεν θέλω να κάνω άλλο παιδί, να αφαιρέσω τη μήτρα! (και να αφήσω ωοθήκες βέβαια)

 

Αν δεν εχετε καποιο συμπτωμα - ενοχληση δεν εχετε λόγο να την αφαιρεσετε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχετε καποιο συμπτωμα - ενοχληση δεν εχετε λόγο να την αφαιρεσετε.

 

Ευχαριστώ γιατρέ για την απάντησή σας! Θα δω μήπως κάνω κανα άλλο παιδάκι και μετά να σκεφτώ για αφαίρεση αν δεν προκύψει κάτι νωρίτερα...

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, να σε ρωτησω! επειδη ενδεχεται να κανω κι εγω υστεροσκοπιση, μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποσο σου κοστισε και αν νοσιλευτηκες και ποσες μερες; ευχαριστω....

 

καλημερα, η υστεροσκοπιση μου κοστισε 200 ευρω σε ιδιωτικη κλινικη. και δεν εμεινα καθολου νοσηλεια περα απο μερικες ωρες μεχρι να συνελθω απο την ναρκωση. λεγεται μεθη αυτη η ναρκωση αλλα κοιμασαι τελειως... γενικα δεν ειναι τιποτα μην το φοβασαι.. καλη επιτυχια:)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εγω σκεφτομαι να κανω υστεροσκοπηση στην κλινικη πανεπιστημιακου νοσοκομειου. μηπως εχει κανει καποια εκει και γνωριζει να μου πει τι πληρωνουμε(αν πληρωνουμε) στην κλινικη και φυσικα αν δινουμε κατι και στον χειρουργο- πανεπιστημιακο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...