Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Vassiliki μου δεν εχω κανει ακομα, τη Δευτερα μαλλον θα την κανω κι εγω για την αφαιρεση πολυποδα! Παντως τα κοριτσια μου εχουν πει οτι ειναι πολυ απλη διαδικασια και να μην φοβαμε καθολου, γιατι κι εγω τα χω παιξει λιγο:oops:!

Κανουν τον προεγχειρητικο ελεγχο, αιμα, καρδιογραφημα και ακτινογραφια, πας σε εναν προθαλαμο οπου φορας τη ρομπιτσα που θα σου δωσουν, σε παιρνουν στο χειρουργειο, κανεις νανακια και σε λιγο ξυπνας και εχουν ολα τελειωσει! Ετσι απλα μου τα εχουν περιγραψει ολα!!!!! Μια σερβιετα να παρεις μαζι σου για μετα αν και θα σου δωσουν! Μολις συνελθεις σηκωνεσαι και φευγεις και περιμενεις ποτε θα βγει η ιστολογικη!

Ολα να πανε καλα κοριτσακι!

ΑΑΑ εχεις και ινομοιωμα ή κανω λαθος?

 

leuta για το ενδομητριο σιγουρα βλεπει, σιγουρα δινει πολλες απαντησεις η εξεταση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Girandola σ ευχαριστω . Το σαββατο θα σου πω λοιπον και γω την εμπειρια μου .

Θα κανω μονο υστεροσκοπηση τωρα για τον πολυποδα . Το ινομοιωμα που εχω και που ειναι εξω απο τη μητρα ,θα το αφαιρεσω καποια αλλη στιγμη , για την ωρα αφου δεν ενοχλει δεν το πειραζω . Επισης ειναι και πολλα τα εξοδα και για τα 2 μαζι και ειναι λιγο ζορισμενα τα πραγματα .

Link to comment
Share on other sites

Girandola σ ευχαριστω . Το σαββατο θα σου πω λοιπον και γω την εμπειρια μου .

Θα κανω μονο υστεροσκοπηση τωρα για τον πολυποδα . Το ινομοιωμα που εχω και που ειναι εξω απο τη μητρα ,θα το αφαιρεσω καποια αλλη στιγμη , για την ωρα αφου δεν ενοχλει δεν το πειραζω . Επισης ειναι και πολλα τα εξοδα και για τα 2 μαζι και ειναι λιγο ζορισμενα τα πραγματα .

 

Καλη επιτυχια κοριτσακι μου, ολα να πανε καλα και γρηγορα μανουλα!!!!

Εχω κι εγω ινομοιωμα εξω απο τη μητρα και μαλιστα μεγαλο, 7,5εκ και μου ειπε ο γιατρος να μην το αφαιρεσω ακομη και βλεπουμε αφου δεν βλεπει να ενοχλει! Αντε καληνυχτα και περιμενω νεα σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μπήκα να σας ενημερώσω: από βδομάδα θα δει ο εξωσωματικός μου την μαγνητική και θα μετρήσει το "διάφραγμα" ή τι στο καλό είναι αυτό! Μού είπε ξεκάθαρα πως αν είναι πάνω από ένα εκατοστό ( που σίγουρα είναι κοντά στο 1,3- όπως μου είπε ο γιατρός που με βλέπει) θα πρέπει να ξανακάνω υστεροσκόπηση και να είμαι προετοιμασμένη να την κάνω σε ιδιωτικό νοσοκ γιατί τα δημόσια δύσκολο να διαθέτουν το εργαλείο το ειδικό για διαφράγματα......

Δεν πιστεύω πλέον όσα μου είπε ο γιατρός, πως δεν είναι τίποτα και να μην ανησυχω. Πώς να μην ανησυχώ; Είμαι πολύ απογοητευμένη. Δεν ήθελα να ξεκινήσει έτσι η προσπάθεια μου για εξωσωμ. Να μην ξέρω τι θα γίνει και αν θα γίνει τελικά η προσπάθεια. Ας έχει δίκιο ο γιατρός της Θεσσ και ας μην χρειαστεί να μου πουν για νέα υστεροσκόπηση!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, επειδή δεν θέλω να κατηγορώ κανέναν γιατρό γιατί δεν είναι σωστό να θίγουμε ονόματα και υπολήψεις να σας πω ότι μίλησα με τον εν λόγω γιατρό, ο οποίος μου μίλησε πολύ καλά και μου είπε πως το διάφραγμα είναι τόσο μικρό που δεν επηρεάζει σε τίποτα ούτε σύλληψη ούτε εγκυμοσύνη.....Δεν πειράζουμε είπε τόσο μικρά διαφράγματα ( είναι απλά καρδιόσχημη η μήτρα ) και σε καμία περίπτωση να μην μπω σε νέο χειρουργείο. Επέμενε να δείχνω σε οποιν γιατρό πηγαίνω το dvd της επέμβασης.....Η αλήθεια είναι πως το έχω δείξει στον γιατρό μου και είπε ότι έγινε σωστή δουλειά. Ηρέμησα λίγο, για να είμαι ειλικρινής. Ισως βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα!

 

Μπορώ με χαρα να δω το DVD της επεμβασης σας, αν το επιθυμείτε και εσείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ τόσο μα τόσο πολύ μαζί σου!!!!

Να μη ξεχνάμε ότι ο συγκεκριμένος γιατρός που μιλάμε έχει βοηθήσει τόσες πολλές κοπέλες να γίνουν μανούλες πριν φτάσουν στην εξωσωματική! Δεν θα έπρεπε να τον καταδικάζουμε με τη μία, που τελικά δεν είχε και άδικο από όσο φάνηκε....

Αλλά άνθρωπος είναι πάνω από όλα -όπως και όλοι οι γιατροί -και θα μπορούσε να είχε κάνει και κάτι λάθος.....το σύνολο της δουλειάς του κοιτάμε νομίζω....

margi καλή επιτυχία και όταν με το καλό γίνεις μανούλα, θα δεις θα τα ξεχάσεις όλα αυτά και θα λες ότι άξιζε κάθε προσπάθεια και αγώνας για το μωράκι σου....

Σίγουρα θα κοιτάξουμε το σύνολο της δουλειας ενός γιατρού. Αλλά και κείνη η έρμη στην οποία έγινε το λάθος, κρίμα δεν είναι;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με χαρα να δω το DVD της επεμβασης σας, αν το επιθυμείτε και εσείς.
Ευχαριστώ πολύ, γιατρέ! Στο dvd δεν φαίνεται κάτι, αλλά είναι εμφανές το "διάφραγμα" στην μαγνητική και τον υπέρηχο. Στον υπέρηχο ο γιατρός το υπολογίζει γύρω στο 1,3εκ και είπε πως βρίσκεται στο μέσο της μήτρας. Δεν συμφωνεί ότι είναι καρδιόσχημη......( τι να πιστέψω εγώ, πείτε μου, και επιμένει πως θα είμαστε σίγουροι με μία νέα υστεροσκόπηση ΞΑΝΑ! ( ενώ έχω κάνει δυο διαγνωστικές και δύο επεμβατικές, ελεος!!!) Από βδομάδα θα ξέρω ακριβώς πόσο είναι ( θα το μετρήσει η ακτινολόγος) και ο εξωσωματικός θα μου πει αν με αναλαμβάνει ή όχι ! Είπε πως αν είναι 1,3 πρέπει να το αφαιρέσω.....Έγώ όμως πήρα τις αποφάσεις μου και δεν θα κάνω τίποτα! Αν πρέπει να ξαναμπώ χειρουργείο, θα τα παρατήσω όλα......Λεφτά και ψυχική δύναμη μάς τελειώσαν εδω!:cry:

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, γιατρέ! Στο dvd δεν φαίνεται κάτι, αλλά είναι εμφανές το "διάφραγμα" στην μαγνητική και τον υπέρηχο. Στον υπέρηχο ο γιατρός το υπολογίζει γύρω στο 1,3εκ και είπε πως βρίσκεται στο μέσο της μήτρας. Δεν συμφωνεί ότι είναι καρδιόσχημη......( τι να πιστέψω εγώ, πείτε μου, και επιμένει πως θα είμαστε σίγουροι με μία νέα υστεροσκόπηση ΞΑΝΑ! ( ενώ έχω κάνει δυο διαγνωστικές και δύο επεμβατικές, ελεος!!!) Από βδομάδα θα ξέρω ακριβώς πόσο είναι ( θα το μετρήσει η ακτινολόγος) και ο εξωσωματικός θα μου πει αν με αναλαμβάνει ή όχι ! Είπε πως αν είναι 1,3 πρέπει να το αφαιρέσω.....Έγώ όμως πήρα τις αποφάσεις μου και δεν θα κάνω τίποτα! Αν πρέπει να ξαναμπώ χειρουργείο, θα τα παρατήσω όλα......Λεφτά και ψυχική δύναμη μάς τελειώσαν εδω!:cry:

 

Margi μου, ειλικρινα στεναχωρηθηκα πολυ που σε ακουω τοσο απογοητευμενη! Εχεις χιλια δικια, αν ειναι δυνατον να κανεις οτι πρεπει να κανεις και να ξαναβρισκεις τα ιδια εμποδια να ορθωνονται παλι μπροστα σου! Μακαρι να μη χρειαστεις παλι επεμβαση!

Παρε το χρονο σου να ηρεμησεις λιγο, και να παρεις γνωμη απο αλλο γιατρο. Διαβασα οτι εδωσες 2500 για την υστεροσκοπηση, ειναι παρα πολλα λεφτα κοριτσι μου! Εγω θα κανω απο εβδομαδα σε ιδιωτικο (αν θελεις σου στελνω πμ) για εναν πολυποδα και μου ειπαν 1200 ευρω! Την προσπαθεια σου δεν θα την αφησεις με τιποτα, θα παρεις το χρονο σου να ηρεμησεις, και θα προχωρησεις μπροστα. Μανουλα θα γινεις δεν το συζητω!!!!

Ειμαστε εδω για να βοηθαει και να εμψυχωνει η μια την αλλη μεχρι να φτασουμε στο στοχο μας, και θα φτασουμε Margi μου, οσα εμποδια και να παρουσιαστουν μπροστα μας με υπομονη και επιμονη, θα κοιταμε το στοχο μας και θα προχωραμε προς τα εκει! Κοιτα να ηρεμησεις κοριτσακι, και θα σκεφτεις τα επομενα σου βηματα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και λαπαροσκόπηση γι' αυτό βγήκε 2500!!!

Δεν έχω να σκεφτώ τίποτα. Κάθε φορά που κάνω κάτι για καλό μου βγαίνουν χίλια κακά στον δρόμο μου. Σκέψου τώρα να δώσεις 1200 για τον πολύποδα, να νομίζεις πως είσαι οκ και μετά να σου πουν πως πρέπει να ξανακάνεις γιατί δεν αφαιρέθηκε! Να ξανακάνεις και μετά να σου λένε πως πρέπει να ξανακάνεις κάτι άλλο που δεν το είδαν την πρώτη και δεύτερη φορά. Τα αφήνω όλα, ειλικρινά!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margi μου τι νασου πω ρε κοπέλα μου?Ψαξτο το θέμα οσο μπορεις!ναξερες ποσες αγωνιες εχω και εγω,παρόλο που δεν παω για εξωσωματικη.Δωσαμε 2,300? για την επέμβαση και δεν προσπαθησα εδω και δεκα μηνες λογω δυνατων φαρμακων που θα εκαναν κακο σε μια κυηση!

Τον ενα μηνα νιωθω την ωορηξια,τον αλλον νομιζω οχι!Μπορει να ειναι και του μυαλού μου!Εχω πολλα καφε στην περίοδο,πολλά στο τέλος,να ειναι κατι ορμονικό?Εφαγα το μυαλό μου!Και πανω που θα πηγαινα την Δευτέρα στον Αργυρίου, λογω κρισης το αφηνω για τον αλλο μηνα!

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι μανούλα δεν θα γίνω ποτέ!

 

Δεν θελω και δεν πρέπει να απογοητευεστε. Θα βρεθει μια λύση. Κααταλαβαινω την πικρία σας αλλά πρεπει να συγκεντρωθείτε στον στόχο σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, πείτε μου την γνώμη σας: ένα "διαφραγματάκι" μεγέθους 1,3 εκ είναι απαγορευτικό σε εγκυμοσύνη και πρέπει να αφαιρείται; Εσείς τι θα συμβουλέυατε μία ασθενή σας, η οποία θα είχε ήδη υποβληθεί σε δύο επεμβατικές υστερσοσκοπήσεις, να κάνει; Σκέφτομαι πως αν μου πει ο γιατρός για 3η υστεροσκ να μην την κάνω. Ο γιατρός που μου έκανε την δεύτερη υστεροσκ επιμένει ότι δεν το "πείραξε" γιατί δεν είναι τίποτα το σπουδαίο. Εμένα βέβαια τότε δεν μου είπε τίποτα για αυτό. Δεν το γνώριζα μέχρι πριν από δύο εβδομάδες.....Θέλω λοιπόν να κάνω εξωσωματική χωρίς να το αφαιρέσω και ό,τι γίνει......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi τι να πω...έχεις χίλια δίκια!

Το έχω βιώσει και σε καταλαβαίνω....τι να πω κι εγώ που έχασα 8 χρόνια λόγω σοβαρών λαθών γιατρού.....αχ αχ αχ....

Όμως αν επιμείνετε θα τα καταφέρετε! Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική γιαυτό μείνε όσο ήρεμη μπορείς και σκέψου θετικά!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην απογοητευεσαι βρε καλο μου κοριτσακι.το ξερω νιωθεις να πνιγεσαι να θυμωνεις να απογοητευεσαι.θα ερθει ομωσ οσο ψεμα κι αν σου φαινεται.τα εχω νιωσει ολα αυτα.

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έτσι και μου πει ο γιατρός ότι είναι διάφραγμα ( και όχι καρδιόσχημη ) και χρειάζεται αφαίρεση, θα πάω Θεσσαλονικη και θα κάνω μεγάλη φασαρία στο γιατρό. Θα μας ακούσει όλη η Βόρεια Ελλάδα. Πάει και τελείωσε......να έχω εναποθέσει όλες τις ελπίδες μου σε αυτόν, να έχω βγάλει όλες τις οικονομίες που έιχα στην ακρη για να τον πληρώσω, να μου έχει υποσχεθεί πως ό,τι πρόβλημα υπάρχει αυτός θα το διορθώσει κι εγώ τώρα να βρίσκομαι σε αυτή την απόγνωση;;;Μακάρι να μου πει ο γιατρός μου πως δεν είναι τίποτα και ξεκινάμε. Ετσι όμως και δεν θελήσει να με αναλάβει εξαιτίας κάποιου προβλήματος που θα μπορούσε να λυθεί και δεν λύθηκε, ε! θα τους πάρει και θα τους σηκώσει και τους δύο γιατρούς που μου έκαναν την υστεροσκόπηση.

 

Ρομπενούλα, πολύ φοβάμαι πως τα δικά μου προβλήματα, εξαιτίας των ηλιθιοτήτων των γιατρών, τέλος δεν θα έχουν ποτέ! Αν υπάρχει μια κοπέλα που να έκανε 4 υστεροσκοπήσεις και να μην της εντόπισαν κάτι που υπάρχει εκ γενετής, ας βγει να μας το πει! Σε μένα πια όλη η ατυχία του κόσμου μαζεμένη;;;;Εχω φτάσει 37 χρονών και ακόμη έχω άλυτα θέμα με την μήτρα μου! Γιατί;;;;Τοσα χρόνια με βλέπουν οι γιατροί. Κανείς πια δεν ήταν τόσο ΑΞΙΟΣ να το δει; Να τα βράσω τα πτυχία τους, τη φήμη τους και τον όρκο που δίνουν, όταν διαλύουν έτσι τα όνειρα μιας γυναίκας που στρέφεται σε αυτούς για βοήθεια!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση. Το εξωμήτριο τόσο πολύ δεν με έριξε. Εκεί δεν έφταιγε κανείς. Ούτε εγώ ούτε οι γιατροί.

Τώρα ειμαι έτσι γιατί οι γιατροί φταίνε. Κι αφού το είδε ο Α........ας το αφαιρούσε κι αυτός. Πού ήξερε ότι θα μου το δεχτούν σε εξωσωματική;;;Ορίστε! Ποις θα με αναλάβει τώρα εμένα;;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, πείτε μου την γνώμη σας: ένα "διαφραγματάκι" μεγέθους 1,3 εκ είναι απαγορευτικό σε εγκυμοσύνη και πρέπει να αφαιρείται; Εσείς τι θα συμβουλέυατε μία ασθενή σας, η οποία θα είχε ήδη υποβληθεί σε δύο επεμβατικές υστερσοσκοπήσεις, να κάνει; Σκέφτομαι πως αν μου πει ο γιατρός για 3η υστεροσκ να μην την κάνω. Ο γιατρός που μου έκανε την δεύτερη υστεροσκ επιμένει ότι δεν το "πείραξε" γιατί δεν είναι τίποτα το σπουδαίο. Εμένα βέβαια τότε δεν μου είπε τίποτα για αυτό. Δεν το γνώριζα μέχρι πριν από δύο εβδομάδες.....Θέλω λοιπόν να κάνω εξωσωματική χωρίς να το αφαιρέσω και ό,τι γίνει......

 

Δεν έχω καταλάβει γιατί κάνατε 2 υστεροσκοπήσεις ... και μαλιστα γιατι τις αποκαλειτε "επεμβατικες" οταν, τουλαχιστον στη δευτερη, δεν "πειραξε" τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έτσι και μου πει ο γιατρός ότι είναι διάφραγμα ( και όχι καρδιόσχημη ) και χρειάζεται αφαίρεση, θα πάω Θεσσαλονικη και θα κάνω μεγάλη φασαρία στο γιατρό. Θα μας ακούσει όλη η Βόρεια Ελλάδα. Πάει και τελείωσε......να έχω εναποθέσει όλες τις ελπίδες μου σε αυτόν, να έχω βγάλει όλες τις οικονομίες που έιχα στην ακρη για να τον πληρώσω, να μου έχει υποσχεθεί πως ό,τι πρόβλημα υπάρχει αυτός θα το διορθώσει κι εγώ τώρα να βρίσκομαι σε αυτή την απόγνωση;;;Μακάρι να μου πει ο γιατρός μου πως δεν είναι τίποτα και ξεκινάμε. Ετσι όμως και δεν θελήσει να με αναλάβει εξαιτίας κάποιου προβλήματος που θα μπορούσε να λυθεί και δεν λύθηκε, ε! θα τους πάρει και θα τους σηκώσει και τους δύο γιατρούς που μου έκαναν την υστεροσκόπηση.

 

Ρομπενούλα, πολύ φοβάμαι πως τα δικά μου προβλήματα, εξαιτίας των ηλιθιοτήτων των γιατρών, τέλος δεν θα έχουν ποτέ! Αν υπάρχει μια κοπέλα που να έκανε 4 υστεροσκοπήσεις και να μην της εντόπισαν κάτι που υπάρχει εκ γενετής, ας βγει να μας το πει! Σε μένα πια όλη η ατυχία του κόσμου μαζεμένη;;;;Εχω φτάσει 37 χρονών και ακόμη έχω άλυτα θέμα με την μήτρα μου! Γιατί;;;;Τοσα χρόνια με βλέπουν οι γιατροί. Κανείς πια δεν ήταν τόσο ΑΞΙΟΣ να το δει; Να τα βράσω τα πτυχία τους, τη φήμη τους και τον όρκο που δίνουν, όταν διαλύουν έτσι τα όνειρα μιας γυναίκας που στρέφεται σε αυτούς για βοήθεια!

 

Καταλαβαίνω πολυ καλά την αγανάκτηση σας και τολ΄μω να πω πως την δικαιολογώ σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Ελπίζω να έχετε όλη την τυχη μαζί σας στο μέλλον.

Ποιος σας συστησε τους γιατρους αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση. Το εξωμήτριο τόσο πολύ δεν με έριξε. Εκεί δεν έφταιγε κανείς. Ούτε εγώ ούτε οι γιατροί.

Τώρα ειμαι έτσι γιατί οι γιατροί φταίνε. Κι αφού το είδε ο Α........ας το αφαιρούσε κι αυτός. Πού ήξερε ότι θα μου το δεχτούν σε εξωσωματική;;;Ορίστε! Ποις θα με αναλάβει τώρα εμένα;;;;

 

Δεν πρέπει να απογοητεύεστε...

Θα χαρώ να ασχοληθώ μαζί σας και να σας βοηθήσω, αν το θέλετε και εσείς...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση. Το εξωμήτριο τόσο πολύ δεν με έριξε. Εκεί δεν έφταιγε κανείς. Ούτε εγώ ούτε οι γιατροί.

Τώρα ειμαι έτσι γιατί οι γιατροί φταίνε. Κι αφού το είδε ο Α........ας το αφαιρούσε κι αυτός. Πού ήξερε ότι θα μου το δεχτούν σε εξωσωματική;;;Ορίστε! Ποις θα με αναλάβει τώρα εμένα;;;;

εχεις απολυτο δικιο.φυσικα και να ζητησεις ευθυνες και θα τη βρεις την ακρη.αρκει να ειναι η σωστη γιατι οντωσ οι γιατροι σου λενε τοσο διαφορετικα πραγματα που τραβας τα μαλλια σου.θελω να πιστευω πωσ ο α.....που ειπες εκανε το καλυτερο.ειναι πολυ καλος χειρουργος ρε γ...το

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει γιατί κάνατε 2 υστεροσκοπήσεις ... και μαλιστα γιατι τις αποκαλειτε "επεμβατικες" οταν, τουλαχιστον στη δευτερη, δεν "πειραξε" τιποτα...
Την πρώτη την έκανα σε γιατρό του πανεπιστημιακό νοσοκ της περιοχής μου. Σε αυτόν πήγα μετά από σύσταση πολλών γιατρών του τόπου μου, οι οποίοι τον χαρακτηρίζουν πολύ καλό στις υστεροσκοπήσεις.

 

Βρέθηκαν 3 πολύποδες. Εκανα την επέμβαση και μετά από 3 μήνες πήγα στον ίδιο γιατρό να δει αν καθάρισα. Είχε μείνει μέσα ένας πολύποδας και ο γιατρός είπε πως δεν μπορεί να με αναλάβει γιατί δεν υπήρχαν ειδικά μηχανήματα στο νοσοκ για να αφαιρέσουν έναν πολύποδα σε τόσο δύσκολο σημείο. Κοινώς, με ξαπόστειλε ( μάλλον γιατί δεν πήρε το "φακελάκι" όταν τέλειωσε το χειρουργείο!)

Αποφασίζω να πάω στην Θεσσαλ σε ιδιωτικό κέντρο σε γιατρό για τον οποίο πληροφορήθηκα από κορίτσια της συγκεκριμένης ενότητας του parents, με τις οποίες μιλούσα αρκετό καιρό και είχα ακούσει για αυτόν πολύ καιρο πριν αποφασίσω να πάω κι εγώ. Κάναμε μια επίσκεψη και μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Πρότεινε και λαπαροσκόπηση για να μην αναγκαστώ να την κάνω αργότερα, σε περίπτωση που έφτανα σε εξωσωματική. Αφαιρέθηκε λοιπόν πολύποδας και ινομύωμα από μήτρα, ένα εξωτερικό ινομύωμα εκτός μήτρας και ένα κομμάτι σάλπιγγας που μου είχε αφήσει δωράκι ο γιατρός που έκανε το χειρουργείο του εξωμητρίου ( βλέπετε πόσο τυχερή είμαι! Είτε ψάχνω τους γιατρούς, είτε πέφτω πάνω τους, όλοι μού αφήνουν "δωράκια" που για τους χ ή ψ λόγους δεν μπορούσαν να τα αφαιρέσουν την στιγμή που έπρεπε).

Ο δεύτερος κύριος με τον οποίο μιλήσαμε και του εξέθεσα τα παράπονα μου, ισχυρίζεται ότι η μήτρα είναι καρδιόσχημη και δεν την "πείραξε" γιατί δεν πειράζουμε ό,τι να' ναι. Ετσι ακριβώς μου είπε. Τον ρώτησα τι να κάνω αν αποδειχθεί ότι είναι πάνω από 1 εκ και είπε να μην το πειράξω. Εμένα όμως δεν μου αρκει ο λόγος του. Από την στιγμή που το είδε και ήξερε τι πέρασα δεν έπρεπε να μου το αφαιρέσει για να μην έχω προβλήματα σε ενδεχόμενη εξωσωματική;

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Πώς μπορείτε να με βοηθήσετε; Μένω σε επαρχία και αιμορραγώ οικονομικά......Μπορεί να έχω ξοδέψει και πάνω από 5000 μέχρι στιγμής σε χειρουργεία, εξετάσεις, υπερήχους και σπερμοδιαγράμματα που έχουμε κάνει ως τώρα τα τελευταία 2, 5 χρόνια μετά το εξωμητριο.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι μου μήπως να ρωτούσες και σε κάποιον άλλο γιατρό εξωσωματικής το σχετικό θέμα σου, μήπως και δεν χρειάζεται όντως να πας για άλλο χειρουργείο;

Να πάρεις μια 2η γνώμη από άλλο γιατρό που ειδικεύεται σε εξωσωματικές, μήπως και όντως δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα έτσι όπως είσαι τώρα....

Προσπαθώ να σκεφτώ κάτι να σε βοηθήσω....

και στην τελική αν σου πει και ο άλλος τα ίδια τότε να πας στον Α...και να του το πεις. Μπορεί να σε αναλάβει χωρίς χρήματα;)....αν του εξηγήσεις είμαι σίγουρη ότι δεν θα προσπαθήσει να σε ξεφορτοθεί αλλά θα θελήσει να σε βοηθήσει...ή ακόμη να μιλήσει και ο ίδιος μαζί τους για να δουν τι πρέπει πραγματικά να κάνεις. Πρότεινέ του κι όλας, γιατί όχι;

Προσπάθησε να το δεις πιο ψύχραιμα και ήρεμα...όσο μπορείς φυσικά, γιατί καταλαβαίνω την ψυχολογία σου...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια κοριτσακι μου, ολα να πανε καλα και γρηγορα μανουλα!!!!

Εχω κι εγω ινομοιωμα εξω απο τη μητρα και μαλιστα μεγαλο, 7,5εκ και μου ειπε ο γιατρος να μην το αφαιρεσω ακομη και βλεπουμε αφου δεν βλεπει να ενοχλει! Αντε καληνυχτα και περιμενω νεα σου!!!!

Girandola ,καλημερα !

Μια μερα μετα την υστεροσκοπηση σου γραφω την εμπειρια μου .

Αρχικα , μου εκαναν εξετασεις : πηραν ιστορικο , θερμοκρασια , πιεση , αιμα , εκανα καρδιογραφημα και ακτινες θωρακος . Περιμμενα κανα 2ωρο μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα και μετα ετοιμαστηκα για χειρουργειο οπου μου εβαλαν ορο και πιεσομετρο και μου εδωσαν μεθη . Οταν ξυπνησα ποναγα πολυ (σαν πονοι περιοδου) και παρολο που μου ειχαν βαλει υποθετο , μου χορηγησαν ενδοβλεβιο παυσιπονο . Οταν συνηλθα καπως με πηγαν στο δωματιο (δεν ξαναπονεσα απο τοτε ) , μου εφεραν φαγητο ( εφαγα η γουρουνα !!!! γιατι ημουν νηστικη απο το βραδυ της προηγουμενης ) και μετα απο μια ωρα περιπου ενιωσα καλυτερα ...και εφυγα για το σπιτι . Απο το τελος της επεμβασης μεχρι και τωρα που σου γραφω εχω μικρη αιμοραγια , η οποια μπορει να κρατησει για λιγες μερες . Επισης μου ειπε ο γιατρος οτι μπορει να καθυστερησει η περιοδος μου λιγο . Αυτα . Σε γενικες γραμμες δεν ειναι τιποτα τρομακτικο .

Αν κανεις την υστεροσκοπηση τελικα , σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...