Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

χρόνια πολλά και απο εμένα, με υγεία πάνω απ' όλα και οτι επιθυμείτε... ε, τι άλλο; αυτό που επιθυμούμε όλες μας: να είμαστε καλά και να γίνουμε μαμάδες επιτέλους. και αυτές που ήδη είναι να αποκτήσουν και δεύτερο και τρίτο...

boo_ λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. μια φίλη πέρασε το ίδιο πρίν 4 μήνες, εμαθε οτι έχει θρομβοφιλία αλλά δεν ξέρει αν ήταν η αιτία για την αποβολή. τώρα έχουν μπεί ξανά στο παιχνιδι και πολύ αισιόδοξα μάλιστα. μην το βάζεις κάτω. κουράγιο.

margi τι εγινε με την αδερφή σου; :cry: εσύ πήγες στον πανεπιστημιακό; κάπου διάβασα οτι ετοιμαζόσουν να το ψάξεις.

ήθελα επίσης να ενημερώσω για την κατάσταση μου -αν είχατε την απορία:roll::D αν και δεν κάναμε πάνω απο μια, δυο προσπάθιες για παιδί τον δεκέμβριο γιατί ο άντρας μου είχε πρόβλημα με την καρδούλα του πάλι και μας το απαγόρευσαν- έτσι να μην μας αφήσει ήσυχους το '11 μέχρι να φύγει ο παλιοχρονος! μου ήρθε και η περίοδος 4 μέρες πιο νωρίς! (η πρώτη περίοδος μετά την λαπαροσκόπηση ήρθε κανονικά στην ώρα της) ???

οπότε πάμε για το 2012.

 

κουράγιο και καλή υπομονή σε όλες μας και καλές γιορτές.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


lucciola σε ευχαριστώ καλή μου και σου εύχομαι να μείνεις έγκυος τον πρώτο μήνα του 2012 για να πάρουμε και εμείς σειρά.:P

Η θρομβοφιλία ευθύνεται για πολλές αποβολές και δεν καταλαβαίνω γιατί οι γιατροί δεν προτείνουν τις εξετάσεις πριν την 3η αποβολή.Ευτυχώς ο δικός μου θα με βάλει να κάνω και αυτή την εξέταση.

¨Οσο για αυτόν τον χρόνο θα συμφωνήσω να φύγει μακρυά μήπως έρθει κανένας καλύτερος.;)

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια.

εχω απορια..:oops:

υπαρχει καποια εδω μεσα που εχει κανει επεμβατικη λαπαροσκοπηση, καθαρισε σαλπιγγες και μετα επιασε φυσιολογικα; και αν ναι, σας ειχε πει καποιος οτι και μετα την συμφυολυση, ή το καθαρισμα βουλωμενης σαλπιγγας ή οποια διορθωση οτι δεν ειχατε πολλες πιθανοτητες να συλαβετε με φυσιολογικο τροπο; παρακαλω λυστε μου την απορια γιατι θα τρελαθω.

ευχαριστω.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή χρονιά να έχουμε.

Βοο, η αδελφή μου το έχασε στην 8η εβδομάδα. Παλλίνδρομη ήταν και - δεν ξέρω για ποιο λόγο- δεν το έστειλαν για ιστολογικές εξετάσεις! Θα κάνει τώρα η αδελφή μου θρομβοφιλία, καμπύλη σακχάρου, τοξόπλασμα, μυκόπλασμα( αυτες τις δυο τελευταίες τις είχε κάνει). Αχ, τι να πω, ρε boo, όλο δυσκολίες πια....

Lucciola, αύριο θα πάω στον γιατρό. Δεν είναι στο πανεπιστημιακό αυτός. Ούτε αγωνία έχω, ούτε τίποτα. Δεν με νοιάζει πια! Ξέρω πως θα μου πει για εξωσωματική. Αυτό είναι το σίγουρο....Τώρα πια είμαι πεπεισμένη ότι μόνοι μας δεν θα καταφέρουμε τίποτα. Αλλωστε το 2012 με το που έσκασε μύτη μου έδειξε πως δεν με "πάει" καθόλου. Πρωι- πρωί μού έστειλε την σιχαμένη.....

Και βαρέθηκα να σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια.....Και ναι, όλοι γύρω μου έκαναν παιδιά και ετοιμάζονται να κάνουν κι άλλα.....Και τι με αυτό;;; Να είναι καλά οι άνθρωποι και να κάνουν όσα κουτσούβελα θέλουν και όσα μπορούν....Δεν θα ξαναζηλέψω κανέναν. Ας με ζηλέψουν όλοι οι υπόλοιποι.....Γιατί δηλαδή; Επειδή δεν έχω παιδί; Και τι έγινε;;;Ξυπνάω όποτε μου γουστάρει, κοιμάμαι όποτε θέλω, πηγαίνω τις βόλτες μου, χωρίς να έχω κανέναν ανάγκη....Ελεος πια με τις εμμονές!!!Αν θέλει ο Θεος θα μου το στείλει. Αν δεν θέλει, δεν πειράζει...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια.

εχω απορια..:oops:

υπαρχει καποια εδω μεσα που εχει κανει επεμβατικη λαπαροσκοπηση, καθαρισε σαλπιγγες και μετα επιασε φυσιολογικα; και αν ναι, σας ειχε πει καποιος οτι και μετα την συμφυολυση, ή το καθαρισμα βουλωμενης σαλπιγγας ή οποια διορθωση οτι δεν ειχατε πολλες πιθανοτητες να συλαβετε με φυσιολογικο τροπο; παρακαλω λυστε μου την απορια γιατι θα τρελαθω.

ευχαριστω.

 

Ναι, εγώ έμεινα φυσιολογικά έγκυος 2 φορές μάλιστα και μετά την επεμβατική λαπαροσκόπηση ο γιατρός μου είχε πει ότι θα κάνω σίγουρα παιδιά και θα μείνω έγκυος φυσιολογικά!!!

Μπορείς να διαβάσεις πιο πάνω που γράφω για να μην τα επαναλαμβάνω και γίνομαι κουραστική.

Καλή επιτυχία και αν χρειαστείς οτιδήποτε μη διστάσεις να με ρωτήσεις, δημοσίως αν είναι να ωφελιθούν και άλλες κοπέλες ή με προσωπικό μήνυμα.;)

Καλή χρονιά σε όλες και σύντομα μανούλες!!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ ρε κορίτσια, μήν στεναχωριέσται, πολλοί άνθρωποι παίρνουν αυτό που θέλουν δύσκολα. εγώ έμεινα έγκυος στο πρώτο φυσιολογικά μετά από χρόνια, και με συστηματικές προσπάθειες, τη στιγμή που είχαμε κακό σπερμοδιάγραμμα και παιζόταν αν μπορούμε ή όχι - οι γιατροί έλεγαν δύσκολα, αλλά όχι απίθανο...

 

με το που έμεινα το έχασα - παλίνδρομη. έκανα απόξεση στην 9 εβδομάδα. έπαθα σύμφυση τραχήλου, κοινώς έδεσε το στόμιο του τραχήλου και δεν κατεβαινε η περίοδος μου. για δύο μήνες χειρουργίο της μέρες της περιόδου, διάνειξη τραχήλου και καθάρισμα, την πρώτη ζωντανή με μήλη, και την δεύτερη με μέθη. τον τρίτο μήνα έκανα "επεμβατική υστεροσκόπηση" για να δουν τί γίνεται και να ανοίξουν τον τράχηλο. στην κάμερα φαινόταν που πήγεναι πάλι να κάνει συμφήσεις και να κολλήσει.

 

και μετά από αυτά και από τα σαίνια που λεγανε μονοι σας πολύ δύκολα, έμεινα δύο φορές φυσιολογικά έγκυος, και μάλιστα την δεύτερη χωρίς να το θέλω...

 

και ενώ μου πήρε μία τριετία να κάνω παιδί, και να προσπαθώ συνέχεια, τώρα έφτασα στο άλλο ακρο, μετά την γέννα θα πάω για αντισύλληψη...

 

έχετε πίστη και υπομονή, συνάδελφος μου πήγε στα 42 σε συγγενή μου δικηγόρο για υοθεσία, της είπε να κάνει μία τελευταία προσπάθεια, μετά από 10 χρόνια εξωσωματικές, και μετά να μήν ανυσηχεί, θα της βρει μωρό, νομιμα εννοείται. έκανε την τελευταία της προσπάθεια και τώρα έχει δίδυμα 3 μηνών... και τοσες άλλες ιστορίες, με υπομονή και ηρεμία, όλα θα γίνουν

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε κορίτσια, μήν στεναχωριέσται, πολλοί άνθρωποι παίρνουν αυτό που θέλουν δύσκολα. εγώ έμεινα έγκυος στο πρώτο φυσιολογικά μετά από χρόνια, και με συστηματικές προσπάθειες, τη στιγμή που είχαμε κακό σπερμοδιάγραμμα και παιζόταν αν μπορούμε ή όχι - οι γιατροί έλεγαν δύσκολα, αλλά όχι απίθανο...

 

με το που έμεινα το έχασα - παλίνδρομη. έκανα απόξεση στην 9 εβδομάδα. έπαθα σύμφυση τραχήλου, κοινώς έδεσε το στόμιο του τραχήλου και δεν κατεβαινε η περίοδος μου. για δύο μήνες χειρουργίο της μέρες της περιόδου, διάνειξη τραχήλου και καθάρισμα, την πρώτη ζωντανή με μήλη, και την δεύτερη με μέθη. τον τρίτο μήνα έκανα "επεμβατική υστεροσκόπηση" για να δουν τί γίνεται και να ανοίξουν τον τράχηλο. στην κάμερα φαινόταν που πήγεναι πάλι να κάνει συμφήσεις και να κολλήσει.

 

και μετά από αυτά και από τα σαίνια που λεγανε μονοι σας πολύ δύκολα, έμεινα δύο φορές φυσιολογικά έγκυος, και μάλιστα την δεύτερη χωρίς να το θέλω...

 

και ενώ μου πήρε μία τριετία να κάνω παιδί, και να προσπαθώ συνέχεια, τώρα έφτασα στο άλλο ακρο, μετά την γέννα θα πάω για αντισύλληψη...

 

έχετε πίστη και υπομονή, συνάδελφος μου πήγε στα 42 σε συγγενή μου δικηγόρο για υοθεσία, της είπε να κάνει μία τελευταία προσπάθεια, μετά από 10 χρόνια εξωσωματικές, και μετά να μήν ανυσηχεί, θα της βρει μωρό, νομιμα εννοείται. έκανε την τελευταία της προσπάθεια και τώρα έχει δίδυμα 3 μηνών... και τοσες άλλες ιστορίες, με υπομονή και ηρεμία, όλα θα γίνουν

 

Έτσι είναι κοπέλα μου και να είσαια καλά που τα λες στα κορίτσια μας!

Με το καλό να γεννήσεις ένα γερό μωράκι και να χαίρεσαι τη μεγάλη σου!!!

Όλες τα έχουμε περάσει και τα μωράκια αργά ή γρήγορα θα έρθουν σε όλες!!! Και φυσικά όλες αυτές οι αγωνίες και δυσκολίες θα είναι παρελθόν και θα τις ξεχάσουμε!:-P

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ έμεινα φυσιολογικά έγκυος 2 φορές μάλιστα και μετά την επεμβατική λαπαροσκόπηση ο γιατρός μου είχε πει ότι θα κάνω σίγουρα παιδιά και θα μείνω έγκυος φυσιολογικά!!!

Μπορείς να διαβάσεις πιο πάνω που γράφω για να μην τα επαναλαμβάνω και γίνομαι κουραστική.

Καλή επιτυχία και αν χρειαστείς οτιδήποτε μη διστάσεις να με ρωτήσεις, δημοσίως αν είναι να ωφελιθούν και άλλες κοπέλες ή με προσωπικό μήνυμα.;)

Καλή χρονιά σε όλες και σύντομα μανούλες!!!!

 

 

αχ Marilyn τι ευχαριστο ειναι αυτο..μπραβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ακριβώς για υδροσάλπιγγα, πάντως εμένα οι σάλπιγγές μου και οι δύο ήταν χάλια, και δεν δούλευαν καθόλου και με τη λαπαροσκόπηση ο γιατρός τις διόρθωσε και μετά δούλεψαν μια χαρά και μετρώ 2 παιδάκια με φυσιολογική σύλληψη!

 

Κάποιος γιατρός μου είχε πει κάποτε ότι και να τις διορθώσουμε, μπορεί να μη δουλεψουν, αλλά όταν το είπα στον γιατρό που με χειρούργησε, είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Φαντάζομαι ότι και με την υδροσάλπιγγα το ίδιο ισχύει...μην αγχώνεσαι και ρώτησε τον γιατρό που θα σε χειρουργήσει. Αυτός ξέρει να σου πει καλύτερα!

 

 

Marilyn τα ιδια περναω εγω τωρα,σου στελνω πμ αν μπορεις να με βοηθησεις...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ έμεινα φυσιολογικά έγκυος 2 φορές μάλιστα και μετά την επεμβατική λαπαροσκόπηση ο γιατρός μου είχε πει ότι θα κάνω σίγουρα παιδιά και θα μείνω έγκυος φυσιολογικά!!!

Μπορείς να διαβάσεις πιο πάνω που γράφω για να μην τα επαναλαμβάνω και γίνομαι κουραστική.

Καλή επιτυχία και αν χρειαστείς οτιδήποτε μη διστάσεις να με ρωτήσεις, δημοσίως αν είναι να ωφελιθούν και άλλες κοπέλες ή με προσωπικό μήνυμα.;)

Καλή χρονιά σε όλες και σύντομα μανούλες!!!!

 

σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. αρχισα να σκεφτομαι οτι δεν ακουσα τον γιατρο καλα και τα ειχα βγαλει απο το μυαλο μου ή οτι απλα με δουλευε για να παρει λεφτα... τελος παντων.... σ' ευχαριστω.

να χαιρεσαι και τα δυο τα παιδια σου να εισαι καλα και σιγουρα θα εχω αποριες συντομα να σου γραψω. φιλια

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλησπέρα.

πάλι με απορία σας έρχομαι.:oops:

marilyn ή όποια ξέρει... διάβασα σε ενα άλλο φόρουμ οτι μετά από 4-6 μήνες η συμφύσεις επανέρχονται. οτι δεν μένουν καθαρές οι σάλπιγγες για πάντα. εμένα ο γιατρός δεν μου είπε κάτι τέτοιο. έχετε ακούσει κάτι σχετικό; και μάλλον δεν είμαστε ούτε αυτόν τον μήνα. είδα ρόζ.

θα πάω να δώ ωορηξία με το που τελιώσει η περίοδος οπότε θα χάσουμε και τον άλλο μήνα. -γιατί αν δεν κάνω δεν προλαβαίνω να κάνω κάτι γι' αυτό. yay. :(

λέτε να φτάει ο χαμηλός αιματοκρίτης; μπα...

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα.

πάλι με απορία σας έρχομαι.:oops:

marilyn ή όποια ξέρει... διάβασα σε ενα άλλο φόρουμ οτι μετά από 4-6 μήνες η συμφύσεις επανέρχονται. οτι δεν μένουν καθαρές οι σάλπιγγες για πάντα. εμένα ο γιατρός δεν μου είπε κάτι τέτοιο. έχετε ακούσει κάτι σχετικό; και μάλλον δεν είμαστε ούτε αυτόν τον μήνα. είδα ρόζ.

θα πάω να δώ ωορηξία με το που τελιώσει η περίοδος οπότε θα χάσουμε και τον άλλο μήνα. -γιατί αν δεν κάνω δεν προλαβαίνω να κάνω κάτι γι' αυτό. yay. :(

λέτε να φτάει ο χαμηλός αιματοκρίτης; μπα...

 

Η λαπαροσκόπηση ΔΕΝ δημιουργεί συμφήσεις. Αν προηπύρχαν συμφήσεις και καθαριστούν καλά δεν ξαναεμφανίζοντε.

Οι σάλπιγγες μένουν καθαρές αν κάνει καλή δουλειά ο γιατρός εκτός και αν προκύψει κάτι άλλο παθολογικό στην πορεία.

Εμένα πάντως μέχρι και 2 χρόνια δεν έπαθαν κάτι...αφού έμεινα έγκυος και 2η φορά χωρίς προβλήματα.....Οι συμφήσεις δημιουργούντε πολύ εύκολα από τα ανοιχτά χειρουργεία και -τις καισαρικές αν δεν κάνω λάθος-...

Χαμηλός αιματοκρίτης;....μμμμμ το έχεις πει στον γιατρό σου; Σίδηρο παίρνεις, μήπως βοηθήσει...δεν ξέρω γιαυτό καλύτερα ρώτησε γιατρό για σίγουρα..

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Η λαπαροσκόπηση ΔΕΝ δημιουργεί συμφήσεις. Αν προηπύρχαν συμφήσεις και καθαριστούν καλά δεν ξαναεμφανίζοντε.

Οι σάλπιγγες μένουν καθαρές αν κάνει καλή δουλειά ο γιατρός εκτός και αν προκύψει κάτι άλλο παθολογικό στην πορεία.

Εμένα πάντως μέχρι και 2 χρόνια δεν έπαθαν κάτι...αφού έμεινα έγκυος και 2η φορά χωρίς προβλήματα.....Οι συμφήσεις δημιουργούντε πολύ εύκολα από τα ανοιχτά χειρουργεία και -τις καισαρικές αν δεν κάνω λάθος-...

Χαμηλός αιματοκρίτης;....μμμμμ το έχεις πει στον γιατρό σου; Σίδηρο παίρνεις, μήπως βοηθήσει...δεν ξέρω γιαυτό καλύτερα ρώτησε γιατρό για σίγουρα..

 

ευχαριστώ :) όλο απορίες είμαι... βασικά τον πήρα τηλ σήμερα γιατί μου ήρθε η περίοδος και ήθελα να κλείσω ραντεβού για να δούμε ωορηξία... μου είπε πως πάντα υπάρχει περίπτωση να ξαναδημιουργηθούν συμφυσεις μετά από οποιαδήποτε επέμβαση αλλά μετά από 8-12 μήνες και βάλε, όχι αμέσως και οχι πάντα. δηλαδή όπως εσένα δεν σου έχουν δημιουργηθεί (δόξα τον θεό) μπορεί και να μην ξαναεμφανιστούν.

επίσης ξεκίνησα σίδηρο σήμερα για την αναιμία και ρώτησα τον παθολόγο που μου τα έγραψε και είπε οτι θα με βοηθήσουν και στην εγκυμοσύνη. τωρα θα βοηθήσουν να συλλάβω... ; τέλος πάντων.

και όσο για τα χάπια (κλομιφαίνη) μου είπε να χαλαρώσω και να προσπαθήσουμε φυσιολογικά για λίγο ακόμα γιατί ο μόνος λόγος που δεν μέναμε τόσο καιρό ήταν οι βουλωμένες σάλπιγγες. χμμ... θα δούμε. με αυτό τον άγχος πως θα συλλάβουμε;;; δύσκολα τα βλέπω.

φιλιά

α, και μου είπε ο γιατρός οτι μπορώ να παίρνω και γω τα wellman conception (βιταμινες) για να είναι πιο "δυνατά" τα ωοά μου και ας είναι σχεδιασμένα για άντρες. :shock::shock::shock:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ :) όλο απορίες είμαι... βασικά τον πήρα τηλ σήμερα γιατί μου ήρθε η περίοδος και ήθελα να κλείσω ραντεβού για να δούμε ωορηξία... μου είπε πως πάντα υπάρχει περίπτωση να ξαναδημιουργηθούν συμφυσεις μετά από οποιαδήποτε επέμβαση αλλά μετά από 8-12 μήνες και βάλε, όχι αμέσως και οχι πάντα. δηλαδή όπως εσένα δεν σου έχουν δημιουργηθεί (δόξα τον θεό) μπορεί και να μην ξαναεμφανιστούν.

επίσης ξεκίνησα σίδηρο σήμερα για την αναιμία και ρώτησα τον παθολόγο που μου τα έγραψε και είπε οτι θα με βοηθήσουν και στην εγκυμοσύνη. τωρα θα βοηθήσουν να συλλάβω... ; τέλος πάντων.

και όσο για τα χάπια (κλομιφαίνη) μου είπε να χαλαρώσω και να προσπαθήσουμε φυσιολογικά για λίγο ακόμα γιατί ο μόνος λόγος που δεν μέναμε τόσο καιρό ήταν οι βουλωμένες σάλπιγγες. χμμ... θα δούμε. με αυτό τον άγχος πως θα συλλάβουμε;;; δύσκολα τα βλέπω.

φιλιά

α, και μου είπε ο γιατρός οτι μπορώ να παίρνω και γω τα wellman conception (βιταμινες) για να είναι πιο "δυνατά" τα ωοά μου και ας είναι σχεδιασμένα για άντρες. :shock::shock::shock:

 

Στην λαπαροσκόπηση ξέρω ότι δεν δημιουργούντε συμφήσεις γιατί δουλεύουν από μέσα προς τα έξω. Να φανταστείς ότι δεν παίρνεις καν αντιβίωση μετά την επέμβαση. Δεν μεταφέροντε ούτε καν μικρόβια. Αλλά τέλοσπάντων αυτό είναι το λιγότερο, ακόμη δηλ. και να ξαναδημιουργηθούν δεν είναι βασικός λόγος υπογονιμότητας...

Αν σίγουρα όμως έχεις βουλωμένες σάλπιγγες τότε γιατί παίρνεις κλομιφαίνες;;;:confused::confused::confused: Και πώς διαπίστωσε ότι είναι βουλωμένες; Έκανες σαλπιγγογραφία; Γιατί με απλό υπέρηχο δεν φαίνοντε αν έχουν πρόβλημα και φυσικά αν είναι βουλωμένες δεν μπορείς να μείνεις έγκυος φυσιολογικά. Άρα γιατί να δημιουργείς παραπάνω ωάρια;:confused:

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλημέρα!

Καταρχήν σας εύχομαι καλή χρονιά! Μακάρι να αποκτήσουμε όλες το πολυπόθητο μωράκι μας κ όσες ήδη έχουν, να τα χαίρονται!

Εμείς έχουμε πρόβλημα στο σπέρμα (μορφολογία 90% άτυπες κ κινητικότητα καλή μόνο τις πρώτες 6 ώρες) και μετά από σαλπιγγογραφία βρήκαμε τη μία σάλπιγγα μη βατή (οι γιατροί δεν είναι τελείως σίγουροι αν είναι εντελώς κλειστή ή αν είναι κομμένη ίσως κ εκ γεννετής.)

O γιατρός πρότεινε σπερματέγχυση αυτό το μήνα (ίσως κ τον επόμενο) κ μετά εξωσωματική. αλλά μου είπε αν θέλω να σκεφτώ το ενδεχόμενο πριν την εξωσ. να κάνουμε λαπαροσκόπηση γιατί αν δούμε ότι όλα είναι ΟΚ τότε μπορούμε να κάνουμε περισσότερες σπερματεγχύσεις.

Εσείς τί προτείνετε? Εγώ δεν θα ήθελα να κάνω χειρουργείο τώρα. παίζει ρόλο στην εξωσ. η λαπαροσκόπηση?

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια καλημέρα!

Καταρχήν σας εύχομαι καλή χρονιά! Μακάρι να αποκτήσουμε όλες το πολυπόθητο μωράκι μας κ όσες ήδη έχουν, να τα χαίρονται!

Εμείς έχουμε πρόβλημα στο σπέρμα (μορφολογία 90% άτυπες κ κινητικότητα καλή μόνο τις πρώτες 6 ώρες) και μετά από σαλπιγγογραφία βρήκαμε τη μία σάλπιγγα μη βατή (οι γιατροί δεν είναι τελείως σίγουροι αν είναι εντελώς κλειστή ή αν είναι κομμένη ίσως κ εκ γεννετής.)

O γιατρός πρότεινε σπερματέγχυση αυτό το μήνα (ίσως κ τον επόμενο) κ μετά εξωσωματική. αλλά μου είπε αν θέλω να σκεφτώ το ενδεχόμενο πριν την εξωσ. να κάνουμε λαπαροσκόπηση γιατί αν δούμε ότι όλα είναι ΟΚ τότε μπορούμε να κάνουμε περισσότερες σπερματεγχύσεις.

Εσείς τί προτείνετε? Εγώ δεν θα ήθελα να κάνω χειρουργείο τώρα. παίζει ρόλο στην εξωσ. η λαπαροσκόπηση?

 

Σπερματέγχυση κάνουμε μόνο όταν το σπέρμα δεν ζει πάνω από 6 ώρες. Γιατί πεθαίνει πριν φτάσει στο ωαριο που κάνει 7 ώρες να φτάσει κανονικά.

Όσο για την λαπαροσκόπηση ο πιο σωστός τρόπος είναι να γίνει λαπαροσκόπηση πριν πάτε για εξωσωματική για να είσαι σίγουρη ότι είσαι 100% εντάξει και να έχεις μεγάλες πιθανότητες σύλληψης και να μην ταλαιπωρήστε με πολλές εξωσωματικές. Οπότε αποκλείεις τη δικιά σου πλευρά από πιθανόν προβλήματα και επικεντρώνεστε στο σύζυγο. Την λαπαροσκόπηση μην την βλέπεις ως χειρουργείο. Δεν πονάς καθόλου και σε 3 ώρες είσαι όρθια! Ούτε καν καθετήρα σου βάζουν να φανταστείς!

Εύχομαι να αποφασίσεις το καλύτερο!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην λαπαροσκόπηση ξέρω ότι δεν δημιουργούντε συμφήσεις γιατί δουλεύουν από μέσα προς τα έξω. Να φανταστείς ότι δεν παίρνεις καν αντιβίωση μετά την επέμβαση. Δεν μεταφέροντε ούτε καν μικρόβια. Αλλά τέλοσπάντων αυτό είναι το λιγότερο, ακόμη δηλ. και να ξαναδημιουργηθούν δεν είναι βασικός λόγος υπογονιμότητας...

Αν σίγουρα όμως έχεις βουλωμένες σάλπιγγες τότε γιατί παίρνεις κλομιφαίνες;;;:confused::confused::confused: Και πώς διαπίστωσε ότι είναι βουλωμένες; Έκανες σαλπιγγογραφία; Γιατί με απλό υπέρηχο δεν φαίνοντε αν έχουν πρόβλημα και φυσικά αν είναι βουλωμένες δεν μπορείς να μείνεις έγκυος φυσιολογικά. Άρα γιατί να δημιουργείς παραπάνω ωάρια;:confused:

 

οχι οχι... παρεξήγηση. η λαπαροσκόπηση έγινε για να καθαρίσουμε τις σάλπιγγες και αυτό ακριβώς κάναμε. έχω δηλαδή δυο καλές σάλπιγγες τώρα! ο μόνος λόγος που θα έπερνα κλομιφάιν θα ήταν για να αυξήσω τις πιθανότητες αλλά ο γιατρός επιμένει πως πρέπει να προσπαθήσουμε φυσιολογικά αφού μόλις τις καθαρίσαμε τις σάλπιγγες τον Νοέμβριο.

σόρρυ αν σε μπέρδεψα.

πολύ σωστά τα είπες εσύ. :D δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτόμουν να δοκιμάσω τέτοια χάπια αν δεν ήταν όλα καθαρά. :D

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι... παρεξήγηση. η λαπαροσκόπηση έγινε για να καθαρίσουμε τις σάλπιγγες και αυτό ακριβώς κάναμε. έχω δηλαδή δυο καλές σάλπιγγες τώρα! ο μόνος λόγος που θα έπερνα κλομιφάιν θα ήταν για να αυξήσω τις πιθανότητες αλλά ο γιατρός επιμένει πως πρέπει να προσπαθήσουμε φυσιολογικά αφού μόλις τις καθαρίσαμε τις σάλπιγγες τον Νοέμβριο.

σόρρυ αν σε μπέρδεψα.

πολύ σωστά τα είπες εσύ. :D δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτόμουν να δοκιμάσω τέτοια χάπια αν δεν ήταν όλα καθαρά. :D

 

Ααααααααα, είπα κι εγώ τόσο άσχετος να είναι ο γιατρός....κάποιο μπέρδεμα θα έγινε...:D

Τότε ναι, φυσικά και να προσπαθήσεις φυσιολογικά!!!! Απλά να παρακολουθείτε όταν παίρνεις τις κλομιφαίνες πόσα ωαρια κάνεις για να μη γίνει καμιά υπερπαραγωγή και έχεις πρόβλημα. Ο γιατρός σου όμως θα ξέρει να σου πει καλύτερα σχετικά με αυτό!;)

Καλή επιτυχία και όχι άγχος!!!!!!! Χαλαρώστε και οι δύο και προσπαθήστε να μη το σκέφτεστε, αν και ξέρω πολύ καλά ότι είναι δύσκολο αυτό...:|

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα ειναι καμια εδω μεσα που να εχει κανει υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση με τον κο Χριστοφοριδη Νικο ? Ειναι στην embryolab αν σας βοηθαει , αλλα κανει λαπαροσκοπησεις στη Βιοκλινικη απ' οτι εμαθα. Οποια εχει εμπειρια ας με διαφωτισει σας παρακαλω . Εχω προβλημα με την μια μου σαλπιγγα (αποφραγμενη απο συμφυσεις) κ καποια στιγμη θα πρεπει να αποφασισω για το αν θα κανω λαπαροσκοπηση ή αν θα παω κατευθειαν για εξωσωματικη (εφοσον στο προσεχες διαστημα δεν ξαναμεινω εγκυος φυσιολογικα) . Το θεμα μου ειναι χρηματικο . Βασικα δεν μπορω να αντεξω κ τα 2 . Με το ζορι θα μπορεσω να κανω 1 απο τα 2 :oops:

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα ελπίζω να μείνει φυσιολογικά μέσα στους επόμενους μήνες και να πάνε όλα τέλεια και να μην χρειαστεί να κάνεις ούτε το ένα ούτε το άλλο.

αυτά έχω να πώ.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα ελπίζω να μείνει φυσιολογικά μέσα στους επόμενους μήνες και να πάνε όλα τέλεια και να μην χρειαστεί να κάνεις ούτε το ένα ούτε το άλλο.

αυτά έχω να πώ.

 

Ευχαριστω γλυκεια μου lucciola ! :D

Χαθηκαμε ολιγον τι...Εσυ σε τι φαση εισαι ? Σε ειχα "αφησει" στην περιοδο της αναρρωσης απο την λαπαροσκοπηση .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

γειααααα. καλα εγω. ειμαστε σε φαση φυσιολογικης προσπαθειας χωρις χαπια, χωρις τιποτα γιατι επιμενει ο γιατρος. τι να πω, θα δειξει.

οσο για το δικο σου θεμα να τα πω χυμα χωρις παρεξηγησεις σαν φιλες χωρις να φανει σαν να σου λεω τι να κανεις γιατι εδω που τα λεμε τι ξερω εγω παραπανω απο σενα; τιποτα. εγω οπως ξερεις μου ειπαν τα κοριτσια στο αλλο θεμα του φορουμ να μην το κανω (λαπαροσκοπηση) - με ειχαν κατατρομαξει- αλλα επειδη ο γιατρος μου ηταν υπερθετικος ωε προς το αν θα πετυχουμε και ηθελα πολυ να το παλεψω με φυσιολογικο τροπο και μας εκανε καλη τιμη τον εμπιστευτικα. αν θα φαω τα μουτρα μου θα δειξει. εαν εσυ εμπιστευεσαι τον γιατρο σου στο να πετυχει η επεμβαση και οτι μετα θα μπορειτε να προσπαθειστε φυσιολογικα τοτε καν' το. γνωμη μου. ετσι; τι ξερω εγω; απο προσωπικη εμπειρια μιλαω. εαν ομως νομιζεις οτι δεν εισαι σιγουρη ή αγχωνεσαι για το περιμενε (σαν και μενα) ή υπαρχει και το ενδεχομενο αγωγη με χαπια και ενεσεις μετα και καθε τρεις και λιγο υπερηχους (κοστιζουν και αυτα) τοτε πηγαινε για εξωσωματικη. για τον συγκεκριμενο γιατρο διαβασα και γω καποια πραγματα και εχει πολυ καλη φημη. εμπνεει εμπιστοσυνη θα ελεγα. εσυ πως τα ζυγιζεις τα πραγματα; εγω καπως ετσι...

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου, εγώ από την άλλη, θα σου έλεγα, να πας για εξωσωματική, αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να τα κάνεις και τα δυο. Αν είναι δηλ να κάνεις λαπαροσκόπηση μόνο για την αποφραγμένη σάλπιγγα, χαίρω πολυ! Να μην την κάνεις καθόλου. Αν δεν κάνω λάθος, είχες μείνει έγκυος το Καλοκαίρι φυσιολογικά, σωστα; Προσπάθησε μέχρι το Πάσχα με φυσιολογικές επαφές και αν δεν γίνει τίποτα, κάνε εξωσωματική. Εγώ έκανα το καλοκαίρι λαπαροσκόπηση, γιατί είχα θέμα με την μισή σάλπιγγα που μου είχε αφήσει ο έξυπνος ο γιατρός που με χειρούργησε στο εξωμήτριο. Με φόβισαν γιατί μου είπαν πως θα ξαναέκανα εξωμήτριο, αν δεν την αφαιρούσα. Την αφαίρεσα λοιπόν τελείως για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου. Τώρα δεν έχω λεφτά για εξωσωματική, αφού τότε έδωσα 3000! Δεν το μετανιώνω βέβαια, γιατί έπρεπε να την κάνω. Αν δεν υπάρχει σε σένα θέμα, γιατί να κάνεις λαπαροσκόπηση;;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα ειναι καμια εδω μεσα που να εχει κανει υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση με τον κο Χριστοφοριδη Νικο ? Ειναι στην embryolab αν σας βοηθαει , αλλα κανει λαπαροσκοπησεις στη Βιοκλινικη απ' οτι εμαθα. Οποια εχει εμπειρια ας με διαφωτισει σας παρακαλω . Εχω προβλημα με την μια μου σαλπιγγα (αποφραγμενη απο συμφυσεις) κ καποια στιγμη θα πρεπει να αποφασισω για το αν θα κανω λαπαροσκοπηση ή αν θα παω κατευθειαν για εξωσωματικη (εφοσον στο προσεχες διαστημα δεν ξαναμεινω εγκυος φυσιολογικα) . Το θεμα μου ειναι χρηματικο . Βασικα δεν μπορω να αντεξω κ τα 2 . Με το ζορι θα μπορεσω να κανω 1 απο τα 2 :oops:

 

Αν η άλλη σαλπιγγα σας ειναι φυσιολογικη, τοτε εχετε επισης πολυ καλες πιθανοτητες να μεινετε εγκυος απο την άλλη σαλπιγγα.

 

πόσο καιρο προσπαθειτε φυσιολογικα? Το σπερμοδιαγραμμα ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν η άλλη σαλπιγγα σας ειναι φυσιολογικη, τοτε εχετε επισης πολυ καλες πιθανοτητες να μεινετε εγκυος απο την άλλη σαλπιγγα.

 

πόσο καιρο προσπαθειτε φυσιολογικα? Το σπερμοδιαγραμμα ειναι καλο?

 

Καλησπερα μιας κ ειστε ιατρός κ εγω μαια ας το παμε πιο τηλεγραφικα κ στην γλωσσα μας :

 

Το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου: 8,3 pH , γλοιότητα ελαφρως αυξημενη (+1) , ρευστοποιηση 30' , ποσοτητα : 3ml , αριθμός σπερματοζωαρίων/ml : 62.000.000 , κινητικότητα (ζωηρη κ μετρια αθροιστικα) 60% τις πιο πολλες ωρες (απο 1η έως 6η κυρίως) .

Ειναι 35 ετων , δεν πινει καθολου , δεν καπνιζει , δουλευει ομως στους -18 βαθμους κελσιου κ ειναι υπερβαρος .

 

Εγω: 28 ετων , υπεβαρη , καπνιζω , δεν πινω (αντε μια φορα το μηνα με το ζορι)

 

PCOS μετριου προς μεγαλου βαθμου με ινσουλινοαντισταση (επιβεβαιωμενο απο καμπυλες σακχαρου κ αντιστασης στην ινσουλινη) : ΕΡ 4 φορες / ετος με κυκλους ποικιλης διαρκειας απο 40 ημερες εως 6 μηνες.

Ορμονικη εικονα τυπικη των PCOS (αναστροφη FSH - LH ενίοτε κ παντα ανεβασμενα ανδρογονα) .

Κλασικη εικονα πολυκυστικων ωοθηκων στον U/S (πανω απο 10 ατρητα ωοθυλακια στην καθεμια) .

Κλινικη εικονα : Εκτος απο την αραιομηνορροια , δασυτριχισμός , ανδρογενης αλωπεκια , ανδρογενης συσσωρευση λιπους στην κοιλια , λιπαροτητα δερματος κ τριχωτου κεφαλης . Ευτυχως η ακμή εφυγε οταν μπηκα στα 19 (ετσι για να παρηγοριέμαι :roll: ) .

 

Προσπαθειες τεκνοποιησης για 2 χρονια . Ο 1ος χρονος με μετφορμινη 1Χ2 κ απωλεια 10kg --> Καμια αλλαγη στην συχνοτητα της ΕΡ , καμια εγκυμοσυνη (που να εγινε αντιληπτη τουλαχιστον) . Διακοπη μετφορμινης για 3 μηνες κ εκ νεου εξετασεις .

 

Τον Απριλιο του 2011 εγινε η σαλπιγγογραφια , οποτε κ διαγνωστηκε η αποφραξη . Αποφραγμενη η δεξια σαλπιγγα στο υψος του ισθμού , η αριστερη βατη, κοιλοτητα της μητρας : ΚΦ .

Τον Ιούνιο του 2011 θεραπεια με μετφορμινη 1Χ2 + κλομιφαινη 1Χ2 3η με 7η μερα του κυκλου + Pregnyl 10.000 . Ωοθ/ξια απο αριστερα (βατη σαλπιγγα) κ εγκυμοσυνη . Παλινδρομηση 8w + 6d . Δεν χρειαστηκε αποξεση , διοτι εγινε προετοιμασια με cytotec κ τελικα εγινε τελεια εκβολη.

 

Μετα την παλινδρομηση (για την ακριβεια 5 εβδομαδες μετα) εγιναν εργαστηριακες / ακτινολογικες εξετασεις κ κλινικη εξεταση απο αιματολογο κ απο ρευματολογο και φανηκαν τα εξης : Μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο , συνδρομο Reynauld , οροαρνητικη σπονδυλοαρθριτιδα κ προδιαθεση για σκληροδερμια , η οποια δεν εχει εκδηλωθει κλινικα , αλλα φαινεται απο τους εργαστηριακους δεικτες οτι καποια στιγμη ισως εμφανιστει (κανεις δεν ξερει ποτε κ αν θα εμφανιστει τελικα) .

 

Οι οδηγιες ηταν

1.Οχι αγχος κ εκθεση σε ηλιακη ακτινοβολια

2. Ναι σε προσπαθεια για παιδι , αλλα με οσο το δυνατον πιο ηπια φαρμακευτικη αγωγη απο θεμα ορμονων . Αν χρειαστει να καταφυγω σε εξωσωματικη θα πρεπει να γινουν λιγες προπαθειες (το πολυ 3) καθως τα φαρμακα της εξωσωματικης μπορει να προκαλεσουν θρομβωση λογω του παραπανω ιστορικου .

3. Φαρμακευτικη αγωγη ως εξης : πρεδνιζολονη 2Χ1 (διοτι η CRP και ΤΚΕ ηταν ακατεβατα στο 30 + ) , μετφορμινη 1Χ2 , neurobion 1Χ3 (λογω ελειψης Β12 μαλλον λογω μετφορμινης) , Φυλικο οξυ 1Χ1 , Salospir 80mg 1Χ1 οσο θα προσπαθω για παιδακι κ με την πρωτη θετικη χοριακη αρχιζω κ αντιπηκικες ενεσεις , ασβεστιο + D3 1Χ1 .

 

Περασαν 4 μηνες απο την στιγμη που αρχισαμε τις νεες προσπαθειες με τον συζυγο , με κλομιφαινη και παρακολουθηση . Ατυχως οι 3 απο τους 4 μηνες εδωσαν ωοθ/ξια απο την δεξια αποφραγμενη πλευρα .

 

Οι επιλογες μου αν δεν μεινω εγκυος φυσιολογικα μεχρι το καλοκαιρι ειναι ή λαπαροσκοπηση ωστε να δουμε αν γινεται συμφυσιολυση ή εξωσωματικη .

 

Ακουω γνωμες απο ολους κ ειδικα απο εσας γιατρε . Αν νομιζετε οτι δεν θελετε να μου απαντησετε εδω (το ξερω οτι καποιοι ισως θεωρησουν οτι ξεφυγαμε απο το θεμα) , μπορειτε κ με pm .

 

Κ για να μην παρεξηγηθω : Απλα γνωμες ζηταω , η τελικη αποφαση ειναι δικη μου κ του συζυγου .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...