Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Καλά θα κάνεις!!Και εγώ έκανα ένα 2μηνο με τα χάπια και όταν είδα οτι ενώ όλα καλά από παιδί γιοκ, τότε αποφάσισα να κάνω την υστεροσκόπηση να βγάλω τον πολυποδα.Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε θα το δεις!!!!:)

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου sara!

Δες εδώ edit admin εξαιτίας συγχώνευσης θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Εγώ έκανα λαμπαροσκόπηση μετά από κάτι που είδε ο γιατρός στην σαλπιγγογραφία. Έχω διαβάσει όμως ότι στο εξωτερικό δεν κάνουν καν σαλπιγγογραφία αλλά προχωράνε κατευθείαν σε λαμπαροσκόπηση αν υπάρχει πρόβλημα υπογονιμότητας. Έτσι έχουν ξεκάθαρη εικόνα του τι ακριβώς επικρατεί μέσα μας. Είναι όμως κανονικό χειρουργείο με ολική νάρκωση. Μόνο που αντί για τομή σου κάνουν τρεις μικρές τρυπούλες στην κοιλιά. Αν το ψάξεις λιγάκι στο διαδίκτυο θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες. Τώρα όσον αφορά το θέμα κόστους, έχει να κάνει και με το χώρο που θα κάνεις την επέμβαση. Αν γίνει σε ιδιωτική κλινική σίγουρα θα κοστίσει παραπάνω απ' ότι σε δημόσιο νοσοκομείο. Αλήθεια σαλπιγγογραφία έχεις κάνει? Έδειξε κάτι?

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Υ

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι sara!

Σου έχω γράψει και στο άλλο θέμα που άνοιξες. Απλά μιας και είδα την απορίας σου εδώ σκέφτηκα να σου γράψω και εδώ. Εγώ έκανα παράλληλα υστεροσκόπηση και λαμπαροσκόπηση. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα και συστήνονται για διαφορετικές παθήσεις. Με την υστερ. ο γιατρός έχει εικόνα του εσωτερικού της μήτρας και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να επέμβει. Με την λαμπαροσκόπηση μπορεί να δει ωοθήκες και σάλπιγγες και γενικά την έσω κοιλιακή χώρα. Και πάλι μπορεί απλά να μπει και να ελέγξει ή και να διορθώσει αν χρειαστεί. Τώρα όσον αφορά τη διακοπή περιόδου, δεν είναι απαραίτητο να γίνει αν δεν σου βρει κάτι. Συνήθως την περίοδο την διακόπτουν αν εντοπίσουν κάτι όπως π.χ. ενδομητρίωση (ίσως και σε άλλες παθήσεις, δεν ξέρω). Η πιο απλή όμως εξέταση, που είναι σχεδόν ανώδυνη και πολύ οικονομική σε σχέση με τις δυο παραπάνω επεμβάσεις είναι η σαλπιγγογραφία. Γίνεται σε λιγότερο από 30 λεπτά και έχεις αμέσως αποτελέσματα. Εάν δείξει κάτι, τότε συζητάς με το γιατρό σου τι πρέπει να κάνεις. Και είναι και πολύ πιο οικονομική. Συνήθως γίνεται πρώτα αυτή και μετά οτιδήποτε άλλο. Ελπίζω να σε κατατόπισα λιγάκι. Αν το ψάξεις θα βρεις στο φόρουμ αλλά και στο ίντερνετ πάρα πολλές πληροφορίες για όλα αυτά! Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι sara!

Σου έχω γράψει και στο άλλο θέμα που άνοιξες. Απλά μιας και είδα την απορίας σου εδώ σκέφτηκα να σου γράψω και εδώ. Εγώ έκανα παράλληλα υστεροσκόπηση και λαμπαροσκόπηση. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα και συστήνονται για διαφορετικές παθήσεις. Με την υστερ. ο γιατρός έχει εικόνα του εσωτερικού της μήτρας και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να επέμβει. Με την λαμπαροσκόπηση μπορεί να δει ωοθήκες και σάλπιγγες και γενικά την έσω κοιλιακή χώρα. Και πάλι μπορεί απλά να μπει και να ελέγξει ή και να διορθώσει αν χρειαστεί. Τώρα όσον αφορά τη διακοπή περιόδου, δεν είναι απαραίτητο να γίνει αν δεν σου βρει κάτι. Συνήθως την περίοδο την διακόπτουν αν εντοπίσουν κάτι όπως π.χ. ενδομητρίωση (ίσως και σε άλλες παθήσεις, δεν ξέρω). Η πιο απλή όμως εξέταση, που είναι σχεδόν ανώδυνη και πολύ οικονομική σε σχέση με τις δυο παραπάνω επεμβάσεις είναι η σαλπιγγογραφία. Γίνεται σε λιγότερο από 30 λεπτά και έχεις αμέσως αποτελέσματα. Εάν δείξει κάτι, τότε συζητάς με το γιατρό σου τι πρέπει να κάνεις. Και είναι και πολύ πιο οικονομική. Συνήθως γίνεται πρώτα αυτή και μετά οτιδήποτε άλλο. Ελπίζω να σε κατατόπισα λιγάκι. Αν το ψάξεις θα βρεις στο φόρουμ αλλά και στο ίντερνετ πάρα πολλές πληροφορίες για όλα αυτά! Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

 

 

ευχαριστω πολυ matala....με βοηθησες πολυ...!απλα μαλλον ξεχασα να σας πω οτι σαλπιγγογραφια εχω κανει κ δεν μου βρηκε τιποτα οπως κ ολες τις απαραιτητες ορμονικες εξετασεις.γι αυτο μου ειπε οτι για να μην περναει αδικα ο χρονος κ αφου ολα φαινονται φυσιολογικα,πρεπει να κανω τωρα λαπαροσκοπηση για να φανει αν υπαρχει κατι εντος που δεν φαινεται διαφορετικα.απλα επειδη ειμαι αρκετα φοβιτσιαρα :wink:...ειπα να ρωτησω τη δικια σας εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Η υστεροσκόπηση βοηθά το γιατρό να δει το εσωτερικό της μήτρας. Μπορεί να έιναι διαγνωστική ή επεμβατική σε περίπτωση που πρέπει να αφαιρεθεί κάτι. Η λαπαροσκόπηση βοηθά το γιατρό να δει και εξωτερικά της μήτρας. Η υστεροσκόπηση γίνεται κολπικά ενώ η λαπαροσκόπηση απο την κοιλιά. Η λαπαροσκόπηση στοιχίζει αρκετά παραπάνω απο την υστεροσκόπηση πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια μου γεια σας!Boo,τι εγινε τελικα?Ξαναμιλησες με τον Αργυριου?Margi μου γλυκια τι κανεις ?Εγω αναστηθηκα,επεστρεψα στην ζωη!Προσπαθειες θα ξεκινησω τον Μαιο (ποιος θα μου το ελεγε πως οταν εκανα την λαπαροσκοπηση τον μαιο του 2011,οτι θα ξαναπροσπαθουσα σε 1 χρονο).Πλεον ειμαι καλα.Θα επισκεφτω τον αγαπημενο Κο Αργυριου τον Φεβρουαριο για τεστ παπ κα να μιλησουμε.Ωρες ωρες νομιζω οτι η αρρωστια που περασα ηταν το καλυτερο "δωρο" για να δω την ζωη αλλιως.Αν αρρωστησεις σοβαρα βλεπεις την ζωη με αλλο ματι,πολλες φορες ειχα πει θα αλλαξω τροπο σκεψης αλλα δεν τα ειχα καταφερει,μετα απο αυτο κοριτσια .....πλεον ο γαϊδαρος πεταει!!!Κλεισαμε τριημερο στα Ιωαννινα και θα αλλαξουμε την χρονια εκει,μιας και γιορταζει ο αντρουλης μου,ενα ταξιδι που ονειρευομαι,που θελω να ξεχασω τον γολγοθα,τον εφιαλτη που εζησα 6,5 μηνες!Φιλακια!Καλες γιορτες με υγεια υγεια υγεια υγεια υγεια υγεια,αισιοδοξια και αγαπη!

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι? εχω προβλημα με αιμορραγιες εδω και 8 μηνες (ναι καλα διαβασατε...) εχω πλεον απογοητευτει και οι ορμονες μου κανουν παρτυ! εκανα στο τελος οκρωβριου μια αποξεση ενδομητριου οπου εδειξε πολυποδα αλλα πολυ μικρο και υπερπλασια. δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανω. ηταν να κανουμε υστεροσκοπηση αλλα μας προλαβαν τα γεγονοτα. τωρα εχει νοημα να κανω υστεροσκοπηση? αν εχω καποιο μισχωτο ινομυωμα αφαιρειται με την υστεροσκοπηση? για ενα μηνα σταματησαν οι αιμορραγιες αλλα τωρα απο 2/12 εχουμε μια απο τα ιδια...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι τόσο πολύ που είσαι καλά.Να δεις που μαζί θα λέμε για τις εγκυμοσύνες μας μετά το Πάσχα.Φυσικά και της margi.:pEγώ έκανα απόξεση την Παρασκευή και τώρα περιμένω την βιοψία και να πάω στον γιατρό να με ελέγξει.Τι να πω το έζησα και αυτό.Μακάρι να είμαι η τελευταία που το πέρασε.Μου είπε την επόμενη φορά θα μιλήσουμε για το πότε θα ξεκινήσουμε προσπάθειες αλλά διάβασα στο forum ότι συστίνουν γύρω στο τρίμηνο άρα καλό Πάσχα.Εγώ να σου πω την αλήθεια φέτος θέλω να περάσουν γρήγορα οι γιορτές.Χωρίς στόλισμα ,χωρίς πολύ κόσμο,με ησυχία και ηρεμία.Νομίζω ότι έχεις και εσύ στο ιστορικό σου μια παλίνδρομη άρα καταλαβαίνεις πως νοιώθω.Αν δεν τα ξαναπούμε καλά να περάσετε και Καλά Χριστούγεννα σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Boo μου πολύ λυπάμε για την παλινδρόμηση.Σε νιώθω απόλυτα.Το έχω ζήσει και ξέρω πως είναι.Μην το βάζεις κάτω όμως, θα συνεχίσεις και θα βγεις νικήτρια στο τέλος.Καλά Χριστούγεννα να έχεις και δύναμη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Προσπαθώ να σταθώ στα πόδια μου για να μην στεναχωρώ και τον άντρα μου που έχει περάσει τόσα πολλά εξαιτίας μου.Ελπίζω κάποτε να μπορέσω να του το ανταποδώσω και να τον κάνω ευτυχισμένο.

Monicaa σε σένα εύχομαι να στο φέρει ο άγιος Βασίλης το δωράκι σου και να μας δίνεις συμβουλές .:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Boo μου επειδή το έχω περάσει έχω να σου πω ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός.Και να ξέρεις κάτι. Ο άντρας σου θα είναι ευτυχισμένος όταν θα βλέπει εσένα ευτυχισμένη.Να σταθείς στα πόδια σου για να πάρει και ο άντρας σου δύναμη.Και αν τα καταφέρεται πηγαίντε κάπου οι δυο σας τις γιορτές.Θα σας κάνει καλό.Εμείς Πρωτοχρονιά θα φύγουμε οι 2 μας.Κλείσαμε Ελάτη Περτούλι το έχουμε ανάγκη και οι 2 πάρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Προσπαθώ να σταθώ στα πόδια μου για να μην στεναχωρώ και τον άντρα μου που έχει περάσει τόσα πολλά εξαιτίας μου.Ελπίζω κάποτε να μπορέσω να του το ανταποδώσω και να τον κάνω ευτυχισμένο.

Monicaa σε σένα εύχομαι να στο φέρει ο άγιος Βασίλης το δωράκι σου και να μας δίνεις συμβουλές .:P

κοριτσακι μου στεναχωρηθηκα παρα πολυ να ξερεις!γιατι?γιατι?γιατι?ορισμενες κοπελες να τραβανε τοσο πονο για να κανουν ενα παιδακι..δε θελω να συνεχισω!λοιπον,κοριτσακι μου εγω θα ελεγα να στολισεις και το σπιτακι σου, να χαρειτε αυτες τις γιορτες,ετσι για να σκασει ο διαολος!και γω δεν ηθελα αλλα στολισα και αλλαξε η διαθεση μου λιγακι!

να περασετε ομορφες γιορτουλες!και να προσεχεις κοπελα μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Το γιατί δεν το ξέρω ο Θεός το ξέρει και να σου πω την αλήθεια δεν μπήκα σε αυτές τις σκέψεις.Το σώμα μου είναι ακόμη επηρεασμένο από την εγκυμοσύνη και το μόνο που δεν σκέφτομαι είναι να στολίσω και να γιορτάσω.Απλά να περάσουν οι μέρες χωρίς να με πάρει από κάτω.Τίποτα άλλο.Περιμένω με αγωνία να δω πότε θα μας ξαναφήσει ο γιατρός να προσπαθήσουμε για να ξεφύγουμε λίγο από αυτή την κατάσταση. Δεν θέλω να απογοητεύεστε βλέποντας εμένα.Σε εσάς θα πάνε όλα καλά και να το πιστεύετε.Διάβαζα σε ένα θέμα πως μιλούσαν για το μερίδιο δυστυχίας που έχουμε στην ζωή.Κάπου θα τελειώνει δεν γίνεται θα έρθουν και τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Boo μου επειδή το έχω περάσει έχω να σου πω ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός.Και να ξέρεις κάτι. Ο άντρας σου θα είναι ευτυχισμένος όταν θα βλέπει εσένα ευτυχισμένη.Να σταθείς στα πόδια σου για να πάρει και ο άντρας σου δύναμη.Και αν τα καταφέρεται πηγαίντε κάπου οι δυο σας τις γιορτές.Θα σας κάνει καλό.Εμείς Πρωτοχρονιά θα φύγουμε οι 2 μας.Κλείσαμε Ελάτη Περτούλι το έχουμε ανάγκη και οι 2 πάρα πολυ.

Moνικα καλημερουδια!Εκλεισες τον καλυτερο προορισμο και ξερεις γιατι????

Ακου λοιπον εν συντομια!Περσυ τετοια εποχη ειχαμε κλεισει και εμεις την πρωτοχρονια στην Ελατη μαζι με μια φιλη μου και τον αντρα της να παμε.Εμεις προσπαθουσαμε 4,5 χρονια ,, αποτυγχυμενες εξωσωματικες σπερματεγχυσεις,λαμπαροσκοπησεις κλπ.Η φιλη μου προσπαθουσε 1,5 χρονια και ειχε 2 βιοχημικες μεσα σε 2 μηνες.Παραμονες χριστουγεννων μαθαμε και οι 2 οτι ημασταν εγκυες!!!!!Δεν πηγαμε ποτε!Την προκαταβολη την εχουμε σε εκρεμοτητα!Και ενταξει η φιλη μου επιανε παιδι ασχετα με το αποτελεσμα.Εγω???Τοσα χρονια και τπτ!!!!Και ομως εμεινα γτ σκεφτομουν την εκδρομη μου.Μαλιστα με επαιρνε η φιλη μου τηλ να κανονισουμε τι θα παρουμε κλπ και μου ελεγε ασε δεν προσπαθισαμε πολυ αυτον τον μηνα... και της ελεγα ασε ουτε και εμεις αλλα δεν με νοιαζει ... το μονο που θελω ειναι να παμε εκει.Και τζουππππππ το τσακωσα το μωρακι μου.Πηγαινε λοιπον εκει (αν προλαβεις) ... κοιτα να περασεις τελεια και παιδακι ουτως η αλλως θα κανεις !

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Maela καλημέρα. Ειλικρινά σκέφτομαι την εκδρομή.Βέβαια μου περνάνε κάποιες σκέψεις από το μυαλό, ας είχα ένα παιδάκι και ας καθόμουνα σπίτάκι μου, αλλά τις διώχνω κατευθείαν.Πρέπει να κοιτάμε μπροστά.Πρέπει να ζούμε τις στιγμές μας όσο καλύτερα μπορούμε!!!Εγκύος δεν πρόκειται να είμαι αφού 13 Δεκέμβρη μου ήρθε η ακατανόμαστη....Δεν πειράζει όμως, από την καινούρια χρονιά θα ξεκινήσω σπερματέχυνση - όχι όμως με το φυσιολογικό τρόπο.Σήμερα θα παώ να πάρω και τις ενέσεις για να τις έχω.Νυστεύω κιολας διότι μια συνάδελφος μου είχε πάει τις προάλλες στην Οσία Ειρήνη τη Χρυσοβαλάντω και με σκέφτηκε και μου έφερε ένα μηλαράκι. Πίστη και Αισιοδοξία, δεν μας έμεινε και τίποτα άλλο.Εύχομαι σε όλες μας το 2012 να μας βρει με ένα μωράκι αγκαλιά μας!!!!!Σας αγαπάω όλες και ας μην σαν ξέρω προσωπικα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Moνικα καλημερουδια!Εκλεισες τον καλυτερο προορισμο και ξερεις γιατι????

Ακου λοιπον εν συντομια!Περσυ τετοια εποχη ειχαμε κλεισει και εμεις την πρωτοχρονια στην Ελατη μαζι με μια φιλη μου και τον αντρα της να παμε.Εμεις προσπαθουσαμε 4,5 χρονια ,, αποτυγχυμενες εξωσωματικες σπερματεγχυσεις,λαμπαροσκοπησεις κλπ.Η φιλη μου προσπαθουσε 1,5 χρονια και ειχε 2 βιοχημικες μεσα σε 2 μηνες.Παραμονες χριστουγεννων μαθαμε και οι 2 οτι ημασταν εγκυες!!!!!Δεν πηγαμε ποτε!Την προκαταβολη την εχουμε σε εκρεμοτητα!Και ενταξει η φιλη μου επιανε παιδι ασχετα με το αποτελεσμα.Εγω???Τοσα χρονια και τπτ!!!!Και ομως εμεινα γτ σκεφτομουν την εκδρομη μου.Μαλιστα με επαιρνε η φιλη μου τηλ να κανονισουμε τι θα παρουμε κλπ και μου ελεγε ασε δεν προσπαθισαμε πολυ αυτον τον μηνα... και της ελεγα ασε ουτε και εμεις αλλα δεν με νοιαζει ... το μονο που θελω ειναι να παμε εκει.Και τζουππππππ το τσακωσα το μωρακι μου.Πηγαινε λοιπον εκει (αν προλαβεις) ... κοιτα να περασεις τελεια και παιδακι ουτως η αλλως θα κανεις !

 

 

maela μου καλημέρα θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

Είχες κάνει και λαπαροσκόπηση? για ποιο λόγο ? για να αποκλεισουν ενδομητρίωση? και τελικά?

εγώ είναι το μόνο που δεν έχω κάνει 5 χρόνια τώρα!!! τα έχουμε κάνει όλα!!!

πήρα και κάτι αποτελεσματα προγεστερόνης και δεν είναι καλά!! ενω τους προηγούμενους μήνες ήταν παρα πολύ ψηλα!!!! ήταν ο 3οσ μήνας με κλομιφαίνη και τώρα την σταματάω γιατί πλεον δεν κάνει δράση!!! Δεν μπορώ αλλο!!!! ειλικρινά νιώθω ότι δεν αντέχω..........

πες μου και κάτι άλλο, είχες κάνει εξεταση προγεστερόνης ποτέ την 21η μέρα του κύκλου??? θυμασαι να μου πεις???

ρωτάω γιατί προσπαθώ να πάρω κουραγιο και να πιαστώ απο κατι:(:(:(:(:(

Tι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού,

και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,

αν είναι νά ’ρθει θε να ’ρθεί, δίχως να νιώσεις από πού,

και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα...

Link to comment
Share on other sites

maela μου καλημέρα θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

Είχες κάνει και λαπαροσκόπηση? για ποιο λόγο ? για να αποκλεισουν ενδομητρίωση? και τελικά?

εγώ είναι το μόνο που δεν έχω κάνει 5 χρόνια τώρα!!! τα έχουμε κάνει όλα!!!

πήρα και κάτι αποτελεσματα προγεστερόνης και δεν είναι καλά!! ενω τους προηγούμενους μήνες ήταν παρα πολύ ψηλα!!!! ήταν ο 3οσ μήνας με κλομιφαίνη και τώρα την σταματάω γιατί πλεον δεν κάνει δράση!!! Δεν μπορώ αλλο!!!! ειλικρινά νιώθω ότι δεν αντέχω..........

πες μου και κάτι άλλο, είχες κάνει εξεταση προγεστερόνης ποτέ την 21η μέρα του κύκλου??? θυμασαι να μου πεις???

ρωτάω γιατί προσπαθώ να πάρω κουραγιο και να πιαστώ απο κατι:(:(:(:(:(

Καλημερουδια.Αν θυμαμαι εσυ εχεις ανεξηγητη υπογονιμοτητα σωστα?Λοιπον εγω ειχα κανει λαμπαροσκοπηση και δεν μου ειχαν βρει καποια ενδωμητριωση.Αργοτερα ομως που πηγα σε εναν αλλο γιατρο και εδειξα το βιντεο της επεμβασης μου ειπε οτι ειχα μικρες εστιες ενδωμητριωσης.Εξεταση προγεστερονης δεν ειχα κανει... δεν μου την ειχε ζητησει κανεις.Βεβαια δεν θυμαμαι αν περιλαμβανεται στον ορμονολογικο ελεγχο.Επισης ενας αλλος γιατρος που ειχε και κεντρο εξωσωματικης που ειχα παει προς το τελος μου ειχε πει οτι δεν ειχα καλη τιμη fsh και οτι ακομα και με εξωσωματικη το αποτελεσμα δεν θα ηταν και σιγουρο.Τελικα εκανα την εξωσωματικη στον αλλον που ειδε το βιντεο και δεν πετυχε.Μετα και για οικονομικους λογους αλλα και για ψυχολογικους (δεν μπορουσα αυτην την αγωνια) ειπα να το αφησω για λιγο καιρο και εμεινα εγκυος φυσιολογικα παρακαλω!Φυσικα και θα παρεις κουραγιο γτ μωρακι θα κανεις!!

Ελπιζω να σε καλυψα και οτι αλλο θες ρωτα με!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια.Αν θυμαμαι εσυ εχεις ανεξηγητη υπογονιμοτητα σωστα?Λοιπον εγω ειχα κανει λαμπαροσκοπηση και δεν μου ειχαν βρει καποια ενδωμητριωση.Αργοτερα ομως που πηγα σε εναν αλλο γιατρο και εδειξα το βιντεο της επεμβασης μου ειπε οτι ειχα μικρες εστιες ενδωμητριωσης.Εξεταση προγεστερονης δεν ειχα κανει... δεν μου την ειχε ζητησει κανεις.Βεβαια δεν θυμαμαι αν περιλαμβανεται στον ορμονολογικο ελεγχο.Επισης ενας αλλος γιατρος που ειχε και κεντρο εξωσωματικης που ειχα παει προς το τελος μου ειχε πει οτι δεν ειχα καλη τιμη fsh και οτι ακομα και με εξωσωματικη το αποτελεσμα δεν θα ηταν και σιγουρο.Τελικα εκανα την εξωσωματικη στον αλλον που ειδε το βιντεο και δεν πετυχε.Μετα και για οικονομικους λογους αλλα και για ψυχολογικους (δεν μπορουσα αυτην την αγωνια) ειπα να το αφησω για λιγο καιρο και εμεινα εγκυος φυσιολογικα παρακαλω!Φυσικα και θα παρεις κουραγιο γτ μωρακι θα κανεις!!

Ελπιζω να σε καλυψα και οτι αλλο θες ρωτα με!

 

Δηλαδή μπήκες για λαπαροσκόπηση χωρίς να υπάρχει κάποια ένδειξη?

εμένα το μόνο που έχει μείνει είναι η λαπαροσκόπηση και μου λέει ο τωρίνος γιατρός ότι καλό είναι να κάνω.... Δεν νομίζω να αντέχω ψυχολογικά κάτι τέτοιο , δεν είμαι λιποψυχη αλλά όλα αυτά τα χρόνια που προσπαθούμε όλο και κάτι εξτρά συμβαίνει.... με θέμα υγείας εννοω.....

Πραγματικά δεν υπάρχει μήνας 5 χρόνια τώρα που να μην πάω σε γιατρο, καλα για γυναικολόγους δεν θα μιλήσω!! έχω αλλάξει πολλούς γιατί είμαι και πάρα πολύ τυχερή , έπεφτα σε όχι καλούς ανθρωπούς....

Σκέφτομαι αν τύχει και μου βρούν κάτι, δηλαδή καμια ενδομητρίωση μετά για 9 μήνες θα έχω τεχνητη εμμηνοπαυση .... δεν ξερώ αν μπορώ να αντέξω κατί τέτοιο...

μεχρι και το huhner τεστ αυτη η εξέταση που γίνετια για να βρούν κινητά σπερμ. μετα απο την επαφη. Εμας και 20 ωρές μετά΄υπάρχουν πάρα πολλά ...

όλα λοιπόν φαίνονται τέλεια!!! αλλά δεν γίνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φοβάμαι μήπως έχω ενδομητρίωση, παρόλο που η σαλπιγγογραφία είναι πολύ καλή.....

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω .... είναι η φάση αυτη που κι εσύ θα την έχεις περάσει

που νιώθω ότι δεν θα κάνω παιδί ποτέ!!!! που νιώθω σαν να μην υπα΄ρχω.... που νιώθω 1002 πράγματα.....

Tι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού,

και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,

αν είναι νά ’ρθει θε να ’ρθεί, δίχως να νιώσεις από πού,

και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπήκες για λαπαροσκόπηση χωρίς να υπάρχει κάποια ένδειξη?

εμένα το μόνο που έχει μείνει είναι η λαπαροσκόπηση και μου λέει ο τωρίνος γιατρός ότι καλό είναι να κάνω.... Δεν νομίζω να αντέχω ψυχολογικά κάτι τέτοιο , δεν είμαι λιποψυχη αλλά όλα αυτά τα χρόνια που προσπαθούμε όλο και κάτι εξτρά συμβαίνει.... με θέμα υγείας εννοω.....

Πραγματικά δεν υπάρχει μήνας 5 χρόνια τώρα που να μην πάω σε γιατρο, καλα για γυναικολόγους δεν θα μιλήσω!! έχω αλλάξει πολλούς γιατί είμαι και πάρα πολύ τυχερή , έπεφτα σε όχι καλούς ανθρωπούς....

Σκέφτομαι αν τύχει και μου βρούν κάτι, δηλαδή καμια ενδομητρίωση μετά για 9 μήνες θα έχω τεχνητη εμμηνοπαυση .... δεν ξερώ αν μπορώ να αντέξω κατί τέτοιο...

μεχρι και το huhner τεστ αυτη η εξέταση που γίνετια για να βρούν κινητά σπερμ. μετα απο την επαφη. Εμας και 20 ωρές μετά΄υπάρχουν πάρα πολλά ...

όλα λοιπόν φαίνονται τέλεια!!! αλλά δεν γίνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φοβάμαι μήπως έχω ενδομητρίωση, παρόλο που η σαλπιγγογραφία είναι πολύ καλή.....

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω .... είναι η φάση αυτη που κι εσύ θα την έχεις περάσει

που νιώθω ότι δεν θα κάνω παιδί ποτέ!!!! που νιώθω σαν να μην υπα΄ρχω.... που νιώθω 1002 πράγματα.....

Η λαμπαροσκοπηση που εκανα ηταν διαγνωστικη και μονο.Εκανα και αυτη την εξεταση που λες μετα τη επαφη για να βρουμε ποσο μενουν ζωτανα τα σπερματοζωαρια και ηταν ολα οκ.μην αγχωνεσαι βρε κοπελα μου...Καταλαβαινω οτι αυτη τη στιγμη νιωθεις οτι δεν θα κανεις παιδι.. ετσι ενιωθα και εγω.Ομως εκανα!Αστο να κυλισει... και ολα θα πανε καλα θα το δεις!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η λαμπαροσκοπηση που εκανα ηταν διαγνωστικη και μονο.Εκανα και αυτη την εξεταση που λες μετα τη επαφη για να βρουμε ποσο μενουν ζωτανα τα σπερματοζωαρια και ηταν ολα οκ.μην αγχωνεσαι βρε κοπελα μου...Καταλαβαινω οτι αυτη τη στιγμη νιωθεις οτι δεν θα κανεις παιδι.. ετσι ενιωθα και εγω.Ομως εκανα!Αστο να κυλισει... και ολα θα πανε καλα θα το δεις!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το κουραγιο που μου δίνεις.....

Τι να πω, έλπίζω η Παναγία να μου το φέρει κι εμένα....

Tι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού,

και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,

αν είναι νά ’ρθει θε να ’ρθεί, δίχως να νιώσεις από πού,

και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το κουραγιο που μου δίνεις.....

Τι να πω, έλπίζω η Παναγία να μου το φέρει κι εμένα....

Φυσικα και θα στο φερει!!!Οσο ομως νιωθεις ετσι δεν προκειται να στο φερει.Ετσι τουλαχιστον εγινε σε εμενα.!!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα στο φερει!!!Οσο ομως νιωθεις ετσι δεν προκειται να στο φερει.Ετσι τουλαχιστον εγινε σε εμενα.!!!

 

 

τόσα χρόνια περνάω απο πάρα πολλές διακυμάνσεις ψυχολογικές .... και δεν το βάζω κάτω... Νομίζω ότι απο ένα σημείο και μετά η ψυχολογία δεν παίζει κάποιο ρόλο...όσο αγχωμένη και να είμαι τι να είναι αυτό που το αποτρέπει???

δεν ξέρω , πάντωσ το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορώ να το βγάλω απο το μυαλό μου , και όσο περνάνε τα χρόνια γίνεται εμμονή....

Tι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού,

και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,

αν είναι νά ’ρθει θε να ’ρθεί, δίχως να νιώσεις από πού,

και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα...

Link to comment
Share on other sites

τόσα χρόνια περνάω απο πάρα πολλές διακυμάνσεις ψυχολογικές .... και δεν το βάζω κάτω... Νομίζω ότι απο ένα σημείο και μετά η ψυχολογία δεν παίζει κάποιο ρόλο...όσο αγχωμένη και να είμαι τι να είναι αυτό που το αποτρέπει???

δεν ξέρω , πάντωσ το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορώ να το βγάλω απο το μυαλό μου , και όσο περνάνε τα χρόνια γίνεται εμμονή....

Μωρε σε εμενα το λες??? Σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Ρωτα τη μανα μου να σου πει τι εκανα καθε μηνα.Εμμονη??? Πολυ ηπια λεξη μπροστα σε αυτο που ενιωθα.Πρεπει ομως βρε κοπελα μου να τα βαλεις κατω και να πεις.Παιδι ΘΑ ΚΑΝΩ!!!ΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!Απλα δεν ξερεις το ποτε!!Ομως το αποτελεσμα μετραει σωστα????

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μωρε σε εμενα το λες??? Σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Ρωτα τη μανα μου να σου πει τι εκανα καθε μηνα.Εμμονη??? Πολυ ηπια λεξη μπροστα σε αυτο που ενιωθα.Πρεπει ομως βρε κοπελα μου να τα βαλεις κατω και να πεις.Παιδι ΘΑ ΚΑΝΩ!!!ΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!Απλα δεν ξερεις το ποτε!!Ομως το αποτελεσμα μετραει σωστα????

 

 

καλημέρα maela μου!!! όντως το αποτέλεσμα μετράει , έχεις δίκιο... απλά νιώθω σε τρομερό αδιέξοδο, φάρμακα άλλα δεν θέλω να πάρω , έχω πάθει και 2 σοβαρές υπερδιεγέρσεις και έχω νοσηλευτεί με φρικτους πόνους , πυρετο, εμετους....εφιάλτης!!! ο τωρινος γιατρός λεει ότι δεν ήταν υπερδιεγέργσεις και ήταν μόλυνση απο τις σπερματεγχύσεις.... οπότε φάρμακα άλλα δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω.. τους γιατρούς αυτό δεν τους νοιάζει σε μπυκώνουν με φάρμακα.... απο την άλλη σκεφτομαι και τη λαπαροσκόπηση , αλλα΄δεν ξέρω αν θα το αντέξω να μου βρουν κάτι και για 6 μήνες να είμαι off....

και γι αυτους τους λόγους νιώθω ότι είμαι σε αδιέξοδο!!!! ότι δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!! και τα χρόνια περνάνε... και πίσω δεν γυρνανε....

5 χρόνια που προσπαθούμε όλοι γύρω μου έχουν τα παιδάκια τους και τα βλέπω και μεγαλώνουν , και πραγματικά τότε συνειδητοποιώ πόσο έχουν περάσει τα χρόνια, και λέω στον εαυτό μου "τι σκεφτεσαι ότι μπορεί να έχει γίνει π.χ. αυτόν τον μήνα? αφου τόσα χρόνια δεν έχει γίνει"

 

Τι σου λέω κι εσένα.... πάντωσ σε ευχαριστώ απο τα βάθη της καρδιάς μου για την συμπαράσταση και για τον χρόνο που σπαταλάς για να με παρηγορήσεις.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού,

και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,

αν είναι νά ’ρθει θε να ’ρθεί, δίχως να νιώσεις από πού,

και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες και του χρόνου διπλές ή τριπλές.

Margi μου λυπάμαι πολύ για την αδερφή σου πόσων εβδομάδων ήταν;

Σύμφωνα με τον γιατρό η ιστολογική μας κατευθύνει προς τι εξετάσεις θα κάνουμε.Εμένα δεν έδειξε κάποιο μικρόβιο παρά μόνο θρομβώσεις για αυτό μου είπε ότι ή είναι τυχαίο ή έχω θρομβοφιλία.Εξετάσεις θα μου βάλει να κάνω αφού μου έρθει περίοδος δηλαδή τέλη Γενάρη.Προσπάθειες μετά τον Φεβρουάριο πρώτα ο Θεός.Η ιστολογική της αδερφής σου τι έδειξε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...