Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα εκανα και εγω υστεροσκόπηση (διαγνωστική) και ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Μετά την εξέταση για πόσες ημέρες είχατε αίμα? Η περίοδος ήρθε κανονικά μετά? Ο γιατρός τι σας είπε για επαφές και προσπάθειες μετά την εξέταση?

Link to comment
Share on other sites

κούκλες καλησπέρα έχω κι εγω 2 πολυποδάκια στη μύτρα που μετα απο την υστεροσαλπιγγογραφία σιγουρεύτηκαν,μιλήσα με την γιατρό μου και αποφασίσαμε να τα βγάλουμε μιας και προσπαθούμε για νινί και με αύτα μέσα μου οι πιθανότητες ειναι ελάχιστες,ομως μου ειπε να προχωρίσουμε με θεραπευτική διαγνωστική απόξηση και οχι με υστεροσκόπηση και μετα απο 20 μέρες θα ειμαι έτοιμη ξανα για προσπάθειες...έχει κάνει κάποια αύτην την επέμβαση...????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα εκανα και εγω υστεροσκόπηση (διαγνωστική) και ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Μετά την εξέταση για πόσες ημέρες είχατε αίμα? Η περίοδος ήρθε κανονικά μετά? Ο γιατρός τι σας είπε για επαφές και προσπάθειες μετά την εξέταση?

 

Καλησπέρα pepsi1. Εγώ την υστεροσκόπηση την έκανα πριν 2 χρόνια και δεν θυμάμαι αν είχα αίμα μετά. Πάντως η περίοδος μου είχε έρθει κανονικά. Ο γιατρός μας είχε πει να περιμένουμε να μου έρθει 3 φορές περίοδος και μετά να αρχίσουμε την προσπάθεια. Το καλό είναι πως συνήθως μετά από τέτοιες επεμβάσεις μένεις πιο εύκολα έγκυος. Απόδειξη πως μετά τις 3 περιόδους που περίμενα, 4η δεν μου ήρθε!!!! Εύχομαι όλα να πάνε καλά σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν να γίνουν μανούλες:D:D

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια από εσάς είχε πόνους περιόδου μετά από την λαπαροσκόπηση/υστεροσκόπηση μετά την 10 ημέρα ???

Σήμερα είναι η 10 μέρα μετά την επέμβαση και νιώθω πονάκια περιόδου και είχα λίγα καφέ υγρά ενώ είχα καθαρίσει από την 5 μέρα????

Φοβίθηκα λίγο αλλά είπα να μην ενοχλήσω τον γιατρό .........

Έχει τύχη σε κάποια από εσάς??????

 

 

Γειά σου savia είμαι και εγώ 10η μέρα μετά από υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση και έχω ακριβώς τα ίδια από χτες. Ενώ μετά το χειρουργείο είχα λίγο αίμα μόνο την πρώτη μέρα και μετά κάτι υγρά, απο χτες έχω ποναλάκια περιόδου και λίγο αίμα μαζί με υγρά. Μάλλον είναι φυσικό επακόλουθο. Σου έβαλε σπιράλ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα eirinik. Τελικά εμένα ήταν περίοδος. Είχε έρθει πιο νωρίς και σε συνδυασμό με την επέμβαση είχα αρκετό αίμα. Αυτές τις μέρες (25 μέρες μετά) έχω πάλι κάτι κοκκινωπά υγρά (ίσως από την ωορηξία). Δεν πήρα τον γιατρό όμως. Θα τον δώ σε λίγες μέρες όπου κλείνει ένας μήνας μετά την επέμβαση για να αφαιρέσουμε το σπίράλ. Μου έβαλε σπιράλ γιατί αφαίρεσα ένα διάφραγμα από την μήτρα μου. Εσύ έχεις σπιράλ????

Θέλω να ελπίζω πως αυτά που νιώθουμε είναι ανωμαλίες μετά την επέμβαση και γιατί καθαρίζει η μήτρα από τα υπολείμματα της επέμβασης.

Τι έδειξη εσένα η επέμβαση?????

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα eirinik. Τελικά εμένα ήταν περίοδος. Είχε έρθει πιο νωρίς και σε συνδυασμό με την επέμβαση είχα αρκετό αίμα. Αυτές τις μέρες (25 μέρες μετά) έχω πάλι κάτι κοκκινωπά υγρά (ίσως από την ωορηξία). Δεν πήρα τον γιατρό όμως. Θα τον δώ σε λίγες μέρες όπου κλείνει ένας μήνας μετά την επέμβαση για να αφαιρέσουμε το σπίράλ. Μου έβαλε σπιράλ γιατί αφαίρεσα ένα διάφραγμα από την μήτρα μου. Εσύ έχεις σπιράλ????

Θέλω να ελπίζω πως αυτά που νιώθουμε είναι ανωμαλίες μετά την επέμβαση και γιατί καθαρίζει η μήτρα από τα υπολείμματα της επέμβασης.

Τι έδειξη εσένα η επέμβαση?????

 

Καλημέρα savia. Λοιπόν εγώ έκανα επεμβατική υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση γιατί είχα διαφραγματική μήτρα σαν και σένα. Μου έβαλε και εμένα σπιράλ μου έδωσε και τα cyclacur και μου είπε ότι με την πρώτη περίοδο θα πάω να το βγάλουμε. Απλά με ανησύχησε λίγο γιατί ενώ τις πρώτες μέρες δεν είχα σχεδόν τίποτα μόνο λίγα κίτρινα υγρά από την 9η μέρα και μετά άρχισαν ποναλάκια περιόδου και αιματάκι όταν σκουπίζομαι με υγρά μαζί. Μάλλον είναι αυτό που λες όμως και καθαρίζει η μήτρα. Απο ότι κατάλαβα είμαστε ακριβώς ίδια περίπτωση. Άντε να ξεμπερδέυουμε και να πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι eirinik είναι ίδια η περίπτωση μας. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας εδώ!!!!

Και εγώ παίρνω 3 cyclacur την μέρα για 30 ημέρες. Και εμένα μου είχε πει ότι θα δώ περίοδο μετά την αφαίρεση του σπιράλ αλλά τελικά είδα νωρίτερα. Επίσης μου είχε πει στην αρχή πριν να ξέρουμε ότι ήταν περίοδος πως τα μικροπονάκια για τα υγρά μπορεί να οφείλονται και στις συσπάσεις που κάνει η μήτρα από το σπιράλ. Οπότε πάρτο χαλαρά.

Εμένα με αγχώνει τώρα η αφάιρεση του σπιράλ. Θα το βγάλω την παρασκευή και φοβάμαι (είμαι λίγο μιγιάγκικτη βλέπεις)..........

Link to comment
Share on other sites

AAA μην ανησυχείς. Η αφαίρεση δεν είναι τίποτα. Ούτε που θα το καταλάβεις. Μην φοβάσαι καθόλου.Ξέρω πολλές κοπέλες και όλες μου έχουν πει το ίδιο. Ούτε να το σκέφτεσαι. Κάτι αλλο που θυμήθηκα. Σου είχε δώσει αντιβίωση ο γιατρός. Εμένα δεν μου έδωσε και έχω προβληματιστεί.

Link to comment
Share on other sites

AAA μην ανησυχείς. Η αφαίρεση δεν είναι τίποτα. Ούτε που θα το καταλάβεις. Μην φοβάσαι καθόλου.Ξέρω πολλές κοπέλες και όλες μου έχουν πει το ίδιο. Ούτε να το σκέφτεσαι. Κάτι αλλο που θυμήθηκα. Σου είχε δώσει αντιβίωση ο γιατρός. Εμένα δεν μου έδωσε και έχω προβληματιστεί.

γεια σου eirinik εχω κανει και εγω αφαιρεση διαφραγματος τον φεβρουαριο που μας περασε δεν μου εδωσε αντιβιωση μαλλον δεν χρειαζεται και εγω την ιδια απορια ειχα τελοσ παντον οσο για αυτο που σασ ανχωνει να βγαλετε το σπιραλ ειναι μια διαδικασια ενος δεπτερολοπτου το αν θα πονεσετε η οχι ειναι θεμα αν ειναι μαλακος οτραχηλος για αυτο λενε οταν σασ ερθει περιοδος εγω παντος την ακουσα λιγο :lol:

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eirinik εγώ πήρα αντιβίωση για δέκα μέρες. Φυσικά εκτός από το διάφραγμα εγώ αφαίρεσα και κάτι κυστούλλες και ελαφριάς μορφής ενδομητρίωση.

Για να μην σου δώσει σημαίνει ότι δεν την χρειαζόσουνα. Πότε σου είπε ότι μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες για μπεμπέ??? Εμένα από τον επόμενο κύκλο αν είμαστε καλά!!!!!

 

gtheo thanks για της πληροφορίες. Δηλαδή εσύ ταλαιπωρήθηκε λίγο αν κατάλαβα???

Link to comment
Share on other sites

κούκλες καλησπέρα έχω κι εγω 2 πολυποδάκια στη μύτρα που μετα απο την υστεροσαλπιγγογραφία σιγουρεύτηκαν,μιλήσα με την γιατρό μου και αποφασίσαμε να τα βγάλουμε μιας και προσπαθούμε για νινί και με αύτα μέσα μου οι πιθανότητες ειναι ελάχιστες,ομως μου ειπε να προχωρίσουμε με θεραπευτική διαγνωστική απόξηση και οχι με υστεροσκόπηση και μετα απο 20 μέρες θα ειμαι έτοιμη ξανα για προσπάθειες...έχει κάνει κάποια αύτην την επέμβαση...????

Εγω σου λεω να το ψαξεις λιγο πριν πας για αποξηση η αποξηση ειναι ακριβως η ιδια διαδικασια με την εκτρωση καλυτερα να κανεις υστεροσκοπηση εχω κανει αφερεση διαφραγματος με υστεροσκοπηση και για πολυποδες η ιδια διαδικασια ειναι μονο που με την υστεροσκοπηση εντοπιζει ογιατρος που ακριβως ειναι το προβλημα και δεν τραυματιζει την μητρα στα κουτουρου συνηθως οι γιατροι που δεν προτηνουν την υστεροσκοπηση ειναι αυτη που δεν την κανουν και μενα μου ειχε προτεινη ο προηγουμενος γιατρος μου να παω για αποξηση γιατι υποτηθετε ειχα πολυποδα τελικα μπενοντας στο ιντερνετ ενημερωθηκα για την υστεροσκπηση και το αποτελεσμα ηταν οτι δεν ειχα καν πολυποδα αλλα διαφραγμα στο λεω γιατι μετα απο 2 παλινδρομες εδω και 2 χρονια δεν μπορω να μεινω εγκυος φυσιολογικα ο γιατρος μου,μου ειπε για κουρασμενες σαλπιγκες λογο αποξησης και τις 2 φορες θελησα να σου πω την εμπειρια και ελπιζω να παρεις την καταληλη αποφαση αλλα πρωτα φροντησε να ενημερωθεις και ολα θα πανε καλα:lol:

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

eirinik εγώ πήρα αντιβίωση για δέκα μέρες. Φυσικά εκτός από το διάφραγμα εγώ αφαίρεσα και κάτι κυστούλλες και ελαφριάς μορφής ενδομητρίωση.

Για να μην σου δώσει σημαίνει ότι δεν την χρειαζόσουνα. Πότε σου είπε ότι μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθειες για μπεμπέ??? Εμένα από τον επόμενο κύκλο αν είμαστε καλά!!!!!

 

gtheo thanks για της πληροφορίες. Δηλαδή εσύ ταλαιπωρήθηκε λίγο αν κατάλαβα???

πονεσα λιγο αλλα για πολυ λιγο αλλα οπως σου ειπα και πριν ειναι και θεμα τραχηλου μην φοβασε και προσπαθησε να εισαι χαλαρη δεν ειναι τιποτα θα περασει αμεσως ....:-P

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

gtheo σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Μιας που το πέρασες και εσύ να σε ρωτήσω και σένα αν μετά είχες ποναλάκια περιόδου και αιματάκι? Εγώ ρε κορίτσια συνεχίζω με τα ποναλάκια περιόδου και συνεχίζει και το λίγο αίμα ιδιαίτερα αν σκουπιστώ. Αύριο λέω να πάρω τον γιατρό τηλ αν και πιστεύω ότι μπορεί να είναι οι συσπάσεις της μήτρας απτην ταλαιπωρία ή και το σπιράλ. Θα δούμε.

 

savia εμένα μου είπε να περιμένω 2 περιόδους και να βάλω μπρος. Υποτίθεται οτι θα αδιαθετήσω γύρω στις 20/11 άλλη μία τον Δεκέμβριο και μετά ελεύθερη.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου επανήλθες....................Μου ελειψε να μιλαμε απο δω μεσα,μου φαινεται απιστευτο.Για οσους δεν ξερουν με την Ειρηνη χασαμε τα μωρα μας και καναμε αποξεση την ιδια μερα πριν 26 μηνες και εχουμε ταλαιπωρηθει απιστευτα ολο αυτο τον καιρο.Καλως ηρθες φιλη μου....

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειρήνη μου επανήλθες....................Μου ελειψε να μιλαμε απο δω μεσα,μου φαινεται απιστευτο.Για οσους δεν ξερουν με την Ειρηνη χασαμε τα μωρα μας και καναμε αποξεση την ιδια μερα πριν 26 μηνες και εχουμε ταλαιπωρηθει απιστευτα ολο αυτο τον καιρο.Καλως ηρθες φιλη μου....

 

Δεν το ήξερα...Κορίτσια εύχομαι και στις δύο η ζωή να σας αποζημιώσει με τον καλύτερο τρόπο για ό,τι σας στέρησε τόσο καιρό...

Και να σας συνδέουν πια μόνο ευχάριστες εμπειρίες και να μιλάτε στο εξής για ομαλότατες εγκυμοσύνες και γερά και τρυφερά μωράκια!!!

Σοφουλικάκι, εσύ πως είσαι; Θυμάμαι τελευταία είχες κάποιους προβληματισμούς. Λύθηκαν;

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ μου γερή και δυνατή και πολύ αισιόδοξη ότι σε λίγους μήνες θα είμαι εγκυος μιας που λύθηκε και το πρόβλημα. Πέρασε τόσος καιρός και είμαστε στην ίδια κατάσταση αλλά πιστεύω θα ανταμιφθούμε. Φτάνει να το πιστέψουμε. Πολύ χαίρομαι που σε ξαναβρήκα

 

mousoudi σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, να σαι καλά και ότι επιθυμείς να σου συμβεί

Link to comment
Share on other sites

Mousoudi,σέυχαριστω για το ενδιαφερον σου,ψυχολογια με σκαμπανεβασματα.Κατα τα αλλα καλά,αγορασα ενα υπεροχο βιβλιο που λεγεται διατροφη και γονιμοτητα και γραφει για την διατροφη καθε παθησης (ενδομητριωση,πολυκυστικες,κ.α)και θεματα ψυχολογιας,απλα καταπληκτικο.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Mousoudi,σέυχαριστω για το ενδιαφερον σου,ψυχολογια με σκαμπανεβασματα.Κατα τα αλλα καλά,αγορασα ενα υπεροχο βιβλιο που λεγεται διατροφη και γονιμοτητα και γραφει για την διατροφη καθε παθησης (ενδομητριωση,πολυκυστικες,κ.α)και θεματα ψυχολογιας,απλα καταπληκτικο.

 

Ελπίζω τα πάνω της ψυχολογίας σου να είναι απείρως περισσότερα από τα κάτω...η καλή ψυχολογία είναι το Α και το Ω σε τέτοιες περιπτώσεις! Και φυσικά, όλες τη χρειαζόμαστε...Παρεμπιπτόντως ποιο είναι αυτό το super βιβλίο; Νομίζω ότι θα μ' ενδιαφέρε και μένα...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

gtheo σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Μιας που το πέρασες και εσύ να σε ρωτήσω και σένα αν μετά είχες ποναλάκια περιόδου και αιματάκι? Εγώ ρε κορίτσια συνεχίζω με τα ποναλάκια περιόδου και συνεχίζει και το λίγο αίμα ιδιαίτερα αν σκουπιστώ. Αύριο λέω να πάρω τον γιατρό τηλ αν και πιστεύω ότι μπορεί να είναι οι συσπάσεις της μήτρας απτην ταλαιπωρία ή και το σπιράλ. Θα δούμε.

 

savia εμένα μου είπε να περιμένω 2 περιόδους και να βάλω μπρος. Υποτίθεται οτι θα αδιαθετήσω γύρω στις 20/11 άλλη μία τον Δεκέμβριο και μετά ελεύθερη.

 

sorry επανηλθα σημερα γιατι τρεχω για να μαζεψω καποια χαρτια για να μου γραψουν τα φαρμακα για την εξωσωματικη ναι ειχα αιμα και πονουσα στην αριστερη σαλπιγκα αρκετα και κατι αλλο που αλλαξε μετα απο την υστεροσκοπηση ηταν ο κυκλος μου απο 26 με 28 που ηταν εγινε 23 μερες οπως και εχει παραμεινει βεβαια εγω ειχα και μια αποξηση πριν 3 μηνες απο την υστεροσκοπηση οτι θες και μπορω να σε βοηθησω θα ειναι χαρα μου εχω ταλαιπωρηθη και εγω αρκετα αν γνωριζω κατι ευχαριστω να το μοιραστω μαζι σας .

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου επανήλθες....................Μου ελειψε να μιλαμε απο δω μεσα,μου φαινεται απιστευτο.Για οσους δεν ξερουν με την Ειρηνη χασαμε τα μωρα μας και καναμε αποξεση την ιδια μερα πριν 26 μηνες και εχουμε ταλαιπωρηθει απιστευτα ολο αυτο τον καιρο.Καλως ηρθες φιλη μου....

 

κοριτσια λυπαμε πολυ σας καταλαβαινω οσο δεν φανταζεστε θα ελεγα εις 2πλουν

και εγω μια απο τα ιδια 2 φορες δεν το βαζουμε κατω ομως ολα θα μας πανε καλα και οι δυσκολιες θα μας κανουν καλυτερες μανουλες :)

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

gtheo και εγώ είμαι αισιόδοξη και είμαι σίγουρη ότι σε λίγο καιρό θα συζητάμε για άλλα θέματα. Το αξίζουμε.

 

Εσύ είχες κάνει μόνο υστεροσκόπηση και ποιό ήταν το πρόβλημα σου? Είχες για καιρό αίμα? Εγώ κορίτσια συνεχίζω ακάθεκτη. Ποναλάκια και αίμα. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

gtheo και εγώ είμαι αισιόδοξη και είμαι σίγουρη ότι σε λίγο καιρό θα συζητάμε για άλλα θέματα. Το αξίζουμε.

 

Εσύ είχες κάνει μόνο υστεροσκόπηση και ποιό ήταν το πρόβλημα σου? Είχες για καιρό αίμα? Εγώ κορίτσια συνεχίζω ακάθεκτη. Ποναλάκια και αίμα. Τι να πω...

 

μου πρωτεινε ο γιατρος μου να κανω την υστεροσκοπηση σαν διαγνωστηκη μετα απο 2 αποβολες το υστεροσαλπιγκογραφημα δεν ειχε δειξη τιποτα αλλα κατα την διαρκεια της αποξησης το λαστιχο δεν περναγε καλα απο την αριστερη μερια καπου εβισκε και οταν εκανα την υστεροσκοπηση μου ειπαν οτι ειχα διαφραγμα μητρας και μου το αφαιρεσαν οσο για το αιμα ναι ειχα για αρκετες μερες και ενοχλησης δεν ειναι τιποτα εγω να σκεφτεις ειχα αιμα πολυ λιγοτερο βεβαια μεχρι που αδιαθετησα :mad:ελπιζω να βοηθησα και οτι αλλο θες θα χαρω να σου πω αν ξερω:wink:

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια με βοήθησες τουλάχιστον έχω άλλο ένα παράδειγμα τώρα που μου δείχνει ότι κατι τέτοιο έχει ξανασυμβεί. Πάντος βρήκα στο internet ότι πολλές φορές η αιμορραγία προκαλείται από το σπιράλ επειδή δεν το δέχεται η μήτρα. Εσένα σπιράλ σου είχε βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια με βοήθησες τουλάχιστον έχω άλλο ένα παράδειγμα τώρα που μου δείχνει ότι κατι τέτοιο έχει ξανασυμβεί. Πάντος βρήκα στο internet ότι πολλές φορές η αιμορραγία προκαλείται από το σπιράλ επειδή δεν το δέχεται η μήτρα. Εσένα σπιράλ σου είχε βάλει?

 

ναι μου ειχε βαλει εσυ γιατι την εκανες την υστεροσκοπηση εβρησκε κατι η προληπτικα ? και τι σου εχει πει απο εδω και περα θα ειναι ολα ενταξει?

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...