Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Κορίτσια μπαίνω στο forum μετά από σχεδόν έξι μήνες...

Εν συντομία σας θυμίζω ότι τι Νοέμβρη που μας πέρασε αφαίρεσα λαπαροσκοπικά ένα ινομύωμα και τώρα ... αφού πέρασε το 6-μηνο που ο γιατρός σύστησε για την αποθεραπεία της μήτρας... διαπιστώσαμε με τον άνδρα μου ότι είμαστε .."έγκυοι"!!!!

Μετά από 12 χρόνια σχέσης, 5 χρόνια προσπαθειών έγινε και για μας μια αρχή!!!

Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη αυτή (αν και κάθε λεπτό παρακαλάω να πάνε όλα καλά) το σημαντικό όμως είναι ότι τουλάχισοτν κάναμε μια αρχή..

Γράφω εδώ για να σας πώ μην φοβάστε τη λαπαροσκόπηση όσο και αν στοιχίζει .

ΈΝΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΕΞΤΕ!!!!

ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!!!

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και εύχομαι και για μένα όλα να πάνε καλά!!!

10000000000000000000 ευχες να σου πανε ολα τελεια και γρηγορα να εχεις στην αγκαλιτσα σου το μωρακι σου !!φιλακια !!!:-D:-D

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες!!

Marilyn, εσύ με βοήθησες πάρα πολύ και όχι λίγο όπως φαντάζεσαι.

 

Sweet Candy, kαι μένα ο γιατρός όταν με είδε πριν έξι μήνες μου είπε μην υπολογίζεις τα προηγούμενα 5 χρόνια προσπαθειών , δεν μπορούσες να μείνεις έγκυος με τίποτα.Και φυσικά όλοι οι άλλοι γιατροί έλεγαν "προσπάθησε και .. σε τελική ανάλυση υπάρχουν και άλλοι τρόποι...."

 

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας!!!

Πολλά φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά βρε κοπέλα μου!

Το αποτέλεσμα μετράει και σου εύχομαι μια ζωή γεμάτη και χαρούμενη με το ή τα παιδακια σας!!!!!!

 

Όποιες κοπέλες βρίσκουν λύσεις στα προβλήματά τους ας βοηθήσουν κι άλλες που το έχουν ανάγκη!!!

 

Όλοι χρειαζόμαστε κάποιον να μας καθοδηγήσει προς μια κατεύθυνση που θα βοηθηθούμε...

 

Μην τα παρατάτε κορίτσια, το αποτέλεσμα θα σας αποζημιώσει τους κόπους σας...και πιστεψτε με ΑΞΙΖΕΙ όσο δεν μπορείτε να φαντααστείτε!!!

 

Καλή επιτυχία σε όλες!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, κάθομαι και διαβάζω τις ιστορίες σας... τι έχουμε τραβήξει, αν το σκεφτείς είναι να τρελλαίνεσαι....Αλλά από την άλλη, φανταστείτε να ζούσαμε σε άλλη εποχή...θα είχαμε μείνει αναγκαστικά άτεκνες... Μπορεί να βρίζω καμιά φορά τους γιατρους, αλλά τι θα κάναμε χωρίς αυτούς? Καλή δύναμη σε όλες και σύντομα έγκυες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες!!

Marilyn, εσύ με βοήθησες πάρα πολύ και όχι λίγο όπως φαντάζεσαι.

 

Sweet Candy, kαι μένα ο γιατρός όταν με είδε πριν έξι μήνες μου είπε μην υπολογίζεις τα προηγούμενα 5 χρόνια προσπαθειών , δεν μπορούσες να μείνεις έγκυος με τίποτα.Και φυσικά όλοι οι άλλοι γιατροί έλεγαν "προσπάθησε και .. σε τελική ανάλυση υπάρχουν και άλλοι τρόποι...."

 

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας!!!

Πολλά φιλιά!!

 

 

 

Κοπέλα μου θερμά συγχαρητήρια!!!!!

Μπράβο στο γιατρό σου, που σε βοήθησε να ξεπεράσεις "τις σκοπέλους"!!!!!!!!!!!!

Μπράβο σου κι εσένα που "το έψαξες"............ δεν επαναπαύτηκες σε μία κουβέντα!!!!!!!!!!! Σωστή!!!!!!!!!!!

Με το καλό να γίνεις μια υπέροχη μανούλα!!!!!!!!!!!!!

Την Καλημέρα μου!!!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εννοειται οτι θελει πολυ προσοχη στο ευκολο "χαπι" της εξωσωματικης που προτεινουν οι γιατροι. Εμας μας ειχε πει ενας γιατρος (κορυφη υποτιθεται) για εξωσωματικη ως μια λυση (αλλη λυση ηταν λαπαροσκοπηση και ειδωμεν...). Τσατιστηκε ο αντρας μου για την ευκολια με την οποια το προτεινε εφοσον δεν υπηρχε διαγνωσμενο προβλημα. Παω σε αλλον και βρηκαμε κατευθειαν σχεδον ενα προβλημα το οποιο ακομη και με εξωσωματικη δε θα μπορουσε να υπερνικηθει γιατι δε θα μπορουσε να εμφυτευθει το εμδρυακι στο ενδομητριο. Αρα? όπως ειπε κ ο νεος γιατρος θα εκανα απλα αποτυχημενες εξωσωματικες! Μου ειπε "μεχρι τωρα δεν μπορουσες να μεινεις εγκυος. Θα πρεπει να σκεφτεις οτι απο εδω κ στο εξης ειναι σαν να ξεκινας προσπαθειες". Τεραστιο σοκ φυσικα, ηταν η αληθεια ομως. Οποτε, θελει ψαξιμο το θεμα. Εαν και σε μας στη συνεχεια υπαρχει θεμα θα καταφυγω εκει αναγκαστικά εννοειται, αλλα οχι προτου εξαντληθουν οι αλλες επιλογες. Υπομονη και επιμονή μπολικη να εχουμε ολες και ολα θα γινουν.

 

 

 

Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου κοριτσάκι!!!!!

Η συννυφάδα μου & μία πολύ καλή μου φίλη, μόλις άκουσαν για Εξωσωματική, το ίδιο ακριβώς μου είπανε.........."Ψάξτο!!!!!!!!! Μην προχωράς αν δεν πάρεις κι άλλη γνώμη!!!!" Η μία εκ των 2 μάλιστα, μου πρότεινε να πάμε μαζί στο Γυναικολόγο της, από Σεπτέμβρη, να ρίξει μία ματιά στις εξετάσεις μας. Δεν το αποκλείω καθόλου..............

Το σκέφτομαι όμως, γιατί ενώ στην ίδια, είχε αποδειχθεί σωτήρια η παρέμβασή του (στη 2η γέννα της κόντεψε να χάσει το μωρό & να πεθάνει κι η ίδια από ακατάσχετη αιμορραγία!!!!) στην κολλητή μου, όταν πήγε εκείνη και του είπε πως είχε 2 αποβολές, γύρισε και της είπε με ξερό ύφος...... "Παιδί δεν κάνεις!!!! Τέλος!!!!!!"........ χωρίς εξετάσεις, χωρίς τίποτε............ Η κοπέλα, πλήρως απογοητευμένη, άλλαξε γιατρό κι έμεινε έγκυος κι έγινε μανούλα πολύ γρήγορα, αφού βρέθηκε η αιτία κι αντιμετωπίστηκε!!!!!!!!!!!!!!!

Για πόσους γιατρούς πάντως........... έχει ακουστεί πως........ ενώ μπορούν από την αρχή να πουνε "ξέρεις κάτι, υπάρχει πρόβλημα, ας το λύσουμε!" κατευθείαν προχωράνε σε Εξωσωματική, ακόμη κι όταν γνωρίζουν εκ των προτέρων πως θα είναι παταγώδης αποτυχία!!!!! Δεν τους ενδιαφέρει το ψυχολογικό κόστος.......... μόνο να τ΄αρπάξουνε!!!!!!!!!!!! Όλα για τα λεφτά πια!!!!!!!!!!!!!! Στο βωμό του χρήματος τα πάντα???????????

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Όχι ΒΕΒΑΙΑ!!!

Ε όχι και ξανακλείνουν...τι θα ακούσουμε...μπορεί και να συμβεί αλλά όχι ότι είναι προϋπόθεση....

Εγώ τις είχα και τις 2 βουλωμένες και μετά από την λαπαροσκόπηση έμεινα στην 2η προσπαθεια φυσιολογικά!!! Είμαι 35 τώρα! Ο χρονος μας πιέζει μετά τα 40!

Άσε που με την λαπαροσκόπηση μπορεί να σου διορθώσει και ότι άλλο βρει.

Απλά συμβουλή μου διάλεξε καλό γιατρό με εμπειρία στις λαπαροσκοπήσεις! Οι περισσότεροι γυναικολόγοι προτίνουν εξωσωματική γιατί οι ίδιο δεν αναλαμβάνουν ούτε καν λαπαροσκοπήσεις...προσοχή!

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις!

 

Σ'ευχαριστώ Μarilyn. Πραγματικά έχω ανάγκη απο αισιόδοξες σκέψεις γιατί με τον άντρα μου δεν θέλω να το πολυκουβεντιάζω για να μην αγχώνεται και χάνει την "όρεξή" του :oops:. Την λαπαροσκόπηση μάλλον θα την κάνω αλλά πρώτα θα περιμένω να κάνει και ο άντρας μου το σπερμογιάγραμμα γιατί απο κει θα εξαρτηθεί. Θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιο γιατρό με εμπειρία;

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Μarilyn. Πραγματικά έχω ανάγκη απο αισιόδοξες σκέψεις γιατί με τον άντρα μου δεν θέλω να το πολυκουβεντιάζω για να μην αγχώνεται και χάνει την "όρεξή" του :oops:. Την λαπαροσκόπηση μάλλον θα την κάνω αλλά πρώτα θα περιμένω να κάνει και ο άντρας μου το σπερμογιάγραμμα γιατί απο κει θα εξαρτηθεί. Θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιο γιατρό με εμπειρία;

 

 

Φυσικά και να δείτε το σπερμοδιάγραμμα πρώτα!

Τον γιατρο μου τον έχω συστησει σε πάρα πολλές κοπέλες και όλες μείναν έγκυες φυσιολογικά!!!

Για μένα είναι ο καλύτερος!

Αν θέλεις σου στέλνω με pm τα στοιχεία του. Είναι στην Θεσ/νικη.

Καλή επιτυχία κορίτσι μου σε ότι αποφασίσεις!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να δείτε το σπερμοδιάγραμμα πρώτα!

Τον γιατρο μου τον έχω συστησει σε πάρα πολλές κοπέλες και όλες μείναν έγκυες φυσιολογικά!!!

Για μένα είναι ο καλύτερος!

Αν θέλεις σου στέλνω με pm τα στοιχεία του. Είναι στην Θεσ/νικη.

Καλή επιτυχία κορίτσι μου σε ότι αποφασίσεις!!!

 

Ναι σε παρακαλώ αν και ειμαι Αθήνα, φαντάζομαι ότι θα φτάσω και στην άκρη του κόσμου:)

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε παρακαλώ αν και ειμαι Αθήνα, φαντάζομαι ότι θα φτάσω και στην άκρη του κόσμου:)

 

 

Ένα σου λέω. Με αυτόν τον γιατρό δεν θα χρειαστεί να φτάσεις στην άκρη του κοσμου! Αν τον γνωρίσεις θα καταλάβεις!!!

Ευτυχώς που είναι στην Ελλάδα γιατί τέτοιους γιατρούς μόνο στο εξωτερικό συναντάς...δυστυχώς.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι έχει ζήσει και σπουδάσει στην Γερμανία....

Σου στέλνω τα στοιχεία του.

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα σου λέω. Με αυτόν τον γιατρό δεν θα χρειαστεί να φτάσεις στην άκρη του κοσμου! Αν τον γνωρίσεις θα καταλάβεις!!!

Ευτυχώς που είναι στην Ελλάδα γιατί τέτοιους γιατρούς μόνο στο εξωτερικό συναντάς...δυστυχώς.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι έχει ζήσει και σπουδάσει στην Γερμανία....

Σου στέλνω τα στοιχεία του.

 

Σ ευχαριστώ που δεν επαναπαύτηκες στην δική σου ευτυχία και μας βοηθάς. Να σου συζεί τα παιδάκι σου και να εισπράξει όλα τα καλά που κάνει η μαμά του. Θα σας κρατάω ενήμερες γιατί μόνο εδώ μπορούμε να βρούμε ανθρώπους να μας καταλαβαίνουν. ΜΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ κορίτσια σε όλες μας.

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά κοπέλα μου και σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!

 

Όλες θα γίνεται μανούλες θα δείτε...λίγη υπομονή ακόμη και έρχονται τα μωράκια!!!

Αφού έμεινα εγώ έγκυος με τόσα προβλήματα που είχα κι εγώ και ο άντρας μου, τότε θα μείνετε κι εσείς!!!

 

Εδώ είμαι για οτιδήποτε χρειαστείτε. Ευχαρίστως να βοηθήσω γιατί αξίζει να ζήσετε αυτή την ευτυχία!!! Μακάρι να βάλω κι εγώ ένα χεράκι να γίνει!!!!!!!

 

Θα είμαι ακόμη πιο ευτυχισμένη όταν θα αρχίσω να μαθαίνω τα ευχάριστα νέα σας!!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,πειτε μου σας παρακαλω,αν μετα απο επεμβατικη υστεροσκοπηση σας εχουν δωσει αντιβιωση για καποιες μερες! δεν ρωτησα σημερα τον γιατρο μου,τωρα νυχτωσε...που να τον παρω τηλεφωνο......ουτε αν κανει να προσπαθησω σε αυτον τον κυκλο,ρωτησα......μου ελησε μια συμφυση μονο,που εκλεινε την εισοδο απο το τραχηλο στην μητρα.Χωρις ναρκωση,με μια τσιμπιδα με δοντακια!!!.....ειχα λιγο νερουλο αιμα αλλα τωρα,10 ωρες μετα,δεν εχω τιποτα.Ολα καλα.

 

...επισης θελω να παω για μπανιο αυριο,επιτρεπεται? τι σας λενε οι γιατροι σας????

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,πειτε μου σας παρακαλω,αν μετα απο επεμβατικη υστεροσκοπηση σας εχουν δωσει αντιβιωση για καποιες μερες! δεν ρωτησα σημερα τον γιατρο μου,τωρα νυχτωσε...που να τον παρω τηλεφωνο......ουτε αν κανει να προσπαθησω σε αυτον τον κυκλο,ρωτησα......μου ελησε μια συμφυση μονο,που εκλεινε την εισοδο απο το τραχηλο στην μητρα.Χωρις ναρκωση,με μια τσιμπιδα με δοντακια!!!.....ειχα λιγο νερουλο αιμα αλλα τωρα,10 ωρες μετα,δεν εχω τιποτα.Ολα καλα.

 

...επισης θελω να παω για μπανιο αυριο,επιτρεπεται? τι σας λενε οι γιατροι σας????

 

Εμένα μου έδωσαν αντιβίωση μόνο στην σαλπιγγογραφία. Στην λαπαροσκόπηση και στην υστεροσκόπηση που έκανα όχι.

Καλό είναι να αποφύγεις τα μπάνια, αλλά ρώτησε τον γιατρό σου από Δευτέρα μέχρι πόσο καιρό πρέπει να αποφύγεις...Εγώ θα έλεγα μέχρι την Δευτέρα να μην κάνεις μην κολλήσεις κανένα μικρόβιο...

Αν ήταν να σου δώσει αντιβίωση θα σου είχε δώσει οπότε μην αγχώνεσαι...

Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!

Χαλάρωσε και ρώτησε τα όλα την Δευτέρα. Όσο για τις προσπάθειες δεν ξέρω να σου πω γιατί εγώ έκανα 6μηνη θεραπεία...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Michel μου εγω εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση για να αφαιρεθει ενας πολυποδας και μετα μου εδωσαν αντιβιωση(amoxil).Επισης ο γιατρος μουχε πει να αποφυγω τα μπανια για μια εβδομαδα (προφανως επειδη ημουν ανοιχτη για να μην κολλησω καποιο μικροβιο).Καλο θα ηταν να παρεις τηλ το γιατρο σου για να σε κατατοπισει για το τι πρεπει να κανεις..Φιλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια,πειτε μου σας παρακαλω,αν μετα απο επεμβατικη υστεροσκοπηση σας εχουν δωσει αντιβιωση για καποιες μερες! δεν ρωτησα σημερα τον γιατρο μου,τωρα νυχτωσε...που να τον παρω τηλεφωνο......ουτε αν κανει να προσπαθησω σε αυτον τον κυκλο,ρωτησα......μου ελησε μια συμφυση μονο,που εκλεινε την εισοδο απο το τραχηλο στην μητρα.Χωρις ναρκωση,με μια τσιμπιδα με δοντακια!!!.....ειχα λιγο νερουλο αιμα αλλα τωρα,10 ωρες μετα,δεν εχω τιποτα.Ολα καλα.

 

...επισης θελω να παω για μπανιο αυριο,επιτρεπεται? τι σας λενε οι γιατροι σας????

 

Μισελάκι, εγώ, όταν έκανα την υστεροσκόπηση, ήξερα ότι δίνουν αντιβίωση. Μίλησα με τον Χασιάκο αλλά ήμουν από τη νάρκωση και ξέχασα να τον ρωτήσω και μετά ρώτησα μια μαία αλλά μου είπε ότι δεν είχε τέτοια οδηγία από τον γιατρό.

Φοβόμουν μήπως ο γιατρός είχε δώσει οδηγία να μου δώσουν αντιβίωση και το ξεχάσανε. Τέλος πάντων, την άλλη μέρα πήγα στο ιατρείο του να τον πληρώσω και τον ρώτησα. Μου είπε ότι μου έβαλαν ό,τι φάρμακα χρειάζονταν (μαζί και αντιβίωση) μέσα στη μήτρα κατά τη διάρκεια της υστεροσκόπησης, οπότε τη γλίτωσα και δε χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση από το στόμα (και λέω ότι τη γλίτωσα, γιατί με την αντιβίωση παθαίνω μύκητες).

Άλλες κοπέλες όμως πήραν αντιβίωση από το στόμα.

Επίσης, ο Χασιάκος μου είπε να αρχίσω επαφές για εγκυμοσύνη την ίδια μέρα.

Όμως έβγαλα το συμπέρασμα πως κάθε γιατρός έχει δική του μέθοδο, γιατί σε άλλες κοπέλες είπαν να μην έχουν επαφές αμέσως, οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να ρώταγες το γιατρό που σου έκανε την υστεροσκόπηση, γιατί αυτός ξέρει τι έκανε μέσα στη μήτρα σου.

Άλλες κοπέλες πάλι μου είπαν ότι τους έβαλαν στη μήτρα για λίγο καιρό ένα μπαλονάκι, για να μην ξαναβγούν οι συμφύσεις. Σ' εμένα δεν έγινε κάτι τέτοιο.

Εγώ την υστεροσκόπηση την πλήρωσα 1.900 ευρώ και είδα ότι συμπεριλαμβάνονταν και όλα τα φάρμακα που μου έβαλαν στη μήτρα (εκτός από τα φάρμακα της νάρκωσης). Τι να σου πω, κάθε γιατρός κάνει τα δικά του.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

.εμενα δεν μου βαλανε κανενα φαρμακο μεσα,αφου δεν εκανα ναρκωση,και τα ειδα ολα(στην κυριολεξια τα ειδα ολα.....!!!!!),μονο ορο μου βαλανε(νομιζω ),αλλα αφου δεν τον πηρα τηλ.σημερα,αποφασισα να μην παω για μπανιο,και να προσεχω,για λιγες μερες! Δεν ποναω καθολου σημερα,ουτε αιματακι εχω.

..............ελπιζω να πανε ολα καλα,και να μην παθω καμια μολυνση!δεν πηρα καμια αντιβιωση,αν και μου περασε απο το μυαλο,χθες βραδυ,να παρω....πλυσεις με χαμομιλακι κανω,και σκεφτομαι να αφησω και τις επαφες,για τις γονιμες μερες,μονο!Σε μια εβδομαδα,δηλαδη!αυτα!

....

.....ευχαριστω κοριτσια ,για την αμεση ανταποκριση!!! καμια φορα δεν χρειαζομαστε τους γιατρους,γιατι αυτο το φορουμ ειναι πολυ χρησιμο,τελικα! φιλια σε ολες! καλο σαβατοκυριακο!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. Ειστε οι πρώτες που θέλω να μοιραστώ την αγωνία μου. Τον τελευταίο καιρό έχω 25-26 μέρες κύκλο με κάποια καφέ 3-4 μέρες πριν έρθει. Ο τελευταίος μου κύκλος ήταν 22 ημερών (μετά απο σαλπιγγογραφία) και τελευταία περίοδος ήρθε 2/7. Πήγαμε διακοπές 7-11/7 και του δώσαμε και κατάλαβε, θεωρητικά έπεσαν και οι γόνιμες μέσα. Τώρα είμαι στην 25η μέρα του κύκλου. Καθόλου καφε υγρά που τα είχα μόνιμα τα τελευταία 2 χρόνια, μουδιασμα χαμηλά στην κοιλιά με ελαφρύ πονάκι όπως όταν περιμένω. Χθες Κυριακή, 24η μέρα του κύκλου έκανα τεστ self clear αλλά ήταν αρνητικό. Προσπαθούμε ένα χρόνο περίπου και η σαλπιγγογραφία έδειξε δεξιά σάλπιγγα με συμφύσεις αριστερή βουλωμένη αλλά η γιατρός μου είπε να προσπαθήσουμε γερά τώρα μετά την εξέταση γιατί έχουμε πιθανότητες. Ποτε μπορώ να κάνω χοριακή? Πόσο να περιμένω? Το τεστ το έκανα νωρίς ?(αν και λέει απο την 5η μέρα της σύλληψης). Βοήθειαααααα

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

.μην τα πιστευεις και πολυ αυτα τα τεστ!!!!! εχουμε κανει πλουσιους τους φαρμακοποιους, με ολα αυτα!!!! ακομα και αυτα που λενε οτι δειχνουν στις 5 μερες απο την ωορηξια...δεν νομιζω να ισχυει....αφου το εμβρυο μπορει να κανει και 7 μερες να εμφυτευτει,πως ειναι δυνατον να δειξει στις 5 μερες?

 

.ειναι,πραγματι πολυ νωρις για να καταλαβεις αν επιασε η οχι,κανε λιγη υπομονη,το ξερω ειναι δυσκολο,αλλα αν ειναι να ερθει...θα ερθει το μπεμπε!!!!

 

...συγνωμη,αλλα με συμφυσεις σε μια σαλπιγγα και με κλειστη την αλλη.....γιατι δεν το ψαχνετε πιο σοβαρα το θεμα!

.νομιζω η υστεροσκοπηση ειναι μια σωστη λυση.(εγω τωρα που την εκαν νιωθω τοσο καλα,που μετανιωσα που δεν την εχω κανει νωριτερα!!!!)....

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,κοπελα μου! (νομιζω μια χοριακη θα εδειχνε καλυτερα αν υπαρχει εγκυμοσυνη,ακομα και αυριο!)-ειναι τουλαχιστον αξιοπιστη εξεταση!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

.μην τα πιστευεις και πολυ αυτα τα τεστ!!!!! εχουμε κανει πλουσιους τους φαρμακοποιους, με ολα αυτα!!!! ακομα και αυτα που λενε οτι δειχνουν στις 5 μερες απο την ωορηξια...δεν νομιζω να ισχυει....αφου το εμβρυο μπορει να κανει και 7 μερες να εμφυτευτει,πως ειναι δυνατον να δειξει στις 5 μερες?

 

.ειναι,πραγματι πολυ νωρις για να καταλαβεις αν επιασε η οχι,κανε λιγη υπομονη,το ξερω ειναι δυσκολο,αλλα αν ειναι να ερθει...θα ερθει το μπεμπε!!!!

 

...συγνωμη,αλλα με συμφυσεις σε μια σαλπιγγα και με κλειστη την αλλη.....γιατι δεν το ψαχνετε πιο σοβαρα το θεμα!

.νομιζω η υστεροσκοπηση ειναι μια σωστη λυση.(εγω τωρα που την εκαν νιωθω τοσο καλα,που μετανιωσα που δεν την εχω κανει νωριτερα!!!!)....

 

 

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,κοπελα μου! (νομιζω μια χοριακη θα εδειχνε καλυτερα αν υπαρχει εγκυμοσυνη,ακομα και αυριο!)-ειναι τουλαχιστον αξιοπιστη εξεταση!

 

Καλησπέρα Michel και σ'ευχαριστώ.

Λέω να κάνω λαπαροσκόπηση αλλά έλεγα μετά, προς τον Σεπτέμβρη αφού και η γιατρός είπε ότι μετά την εξέταση υπάρχουν καλές πιθανότητες λόγω τις πρόσκαιρης διάνοιξης απο την εξέταση που έκανα τον Ιούνιο. Μέχρι να συνέλθω απο το σόκ ήρθε Ιούλιος και Αυγουστιάτικα δεν λέει. Η γιατρός μου να φανταστείς μου είπε κατευθείαν για εξωσωματική. 26η μέρα σήμερα και ακόμα περίοδος δεν έχει έρθει αλλά νιώθω συνεχώς πονάκια, μούδιασμα χαμηλά και υγρασία και όλο τρέχω να δω.... Χθες βράδυ ο γιατρός στο gyn μου είπε να περιμένω μέχρι την 28η μέρα και μετράω τις ώρες. Πες μου αν θες που έκανες την λαπαροσκόπηση και πόσο σου κόστισε γιατί ακούω διάφορα αλμυρά ποσά, βέβαια η δική σου περίπτωση είναι αλλοιώτικη απο το δικό μου πρόβλημα. Ολοι μας λένε να μην αγχωνώμαστε αλλά μπορούν να μας πουν που είναι το κουμπί;;;; Σου εύχομαι να έχετε και σεις καλά αποτελέσματα και σύντομα αφού κάνατε και το σημαντικό βήμα της υστεροσκόπησης :D

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια,οποτε το αποφασιζεις εσυ οτι θες να την κανεις την υστεροσκοπηση.

..................

.καλα σου λεει ο ντοκ.να περιμενεις τουλαχιστον 28 ημερες,και μετα...χοριακη!Τα συμπτωματα που εχεις τωρα μπορει να ειναι της εγκυμοσυνης αλλα και της περιοδου που μπορει να ερθει!

Κοιτα,εγω δεν εκανα ΛΑΠΑΡΟσκοπηση,αλλα ΥΣΤΕΡΟσκοπηση.

Μια μερα πριν την κανω,ενας μεγαλογιατρος(!!!!!!!),μου ειπε "να την κανεις αμα θες,κοστιζει 600ε,στο κεντρο μας,5 λεπτα υποθεση ειναι,διαγνωστικη θα ειναι,ουτως η αλλως....αμα θες ,και αυριο μπορουμε να την κανουμε......".(δηλαδηη.....θα του εδινα 600 για να μου βαλει μια καμερα μεσα,για 2 λεπτα!!!!!.....το λεω αυτο,γιατι στην επεμβατικη θα μου ελεγε 1000ε.,μετα......)

...................

............................ειπα "no,thanks!!!!"και την επομενη μερα πηγα αλλου και την εκανα,με πολυ λιγοτερα λεφτα,και καλα εκανα,γιατι τελικα εγινε επεμβατικη,με καθαρισε μια χαρουλα,απο την παλιοσυμφυση που ειχα,και τωρα ειμαι περδικι,και παλι,ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ..............................(για να δουμε ,μηπως ειμαι τυχερη και βρω κεντρο ανοιχτο τον αυγουστο....)

............

.......................εγω στην θεση σου ξερεις τι θα εκανα? αν,λεω ΑΝ ερθει τελικα η ρουφιανα η περιοδος....,παρε τηλ(θα στο δωσω εγω,με π.μ),και κλεισε ραντεβου να κανεις την υστεροσκοπηση στην 7η η 8η μερα αυτου του κυκλου....να ξεμπερδεψεις......και να εισαι οκ,για τον σεπτεμβρη........τι λες???

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια,οποτε το αποφασιζεις εσυ οτι θες να την κανεις την υστεροσκοπηση.

..................

.καλα σου λεει ο ντοκ.να περιμενεις τουλαχιστον 28 ημερες,και μετα...χοριακη!Τα συμπτωματα που εχεις τωρα μπορει να ειναι της εγκυμοσυνης αλλα και της περιοδου που μπορει να ερθει!

Κοιτα,εγω δεν εκανα ΛΑΠΑΡΟσκοπηση,αλλα ΥΣΤΕΡΟσκοπηση.

Μια μερα πριν την κανω,ενας μεγαλογιατρος(!!!!!!!),μου ειπε "να την κανεις αμα θες,κοστιζει 600ε,στο κεντρο μας,5 λεπτα υποθεση ειναι,διαγνωστικη θα ειναι,ουτως η αλλως....αμα θες ,και αυριο μπορουμε να την κανουμε......".(δηλαδηη.....θα του εδινα 600 για να μου βαλει μια καμερα μεσα,για 2 λεπτα!!!!!.....το λεω αυτο,γιατι στην επεμβατικη θα μου ελεγε 1000ε.,μετα......)

...................

............................ειπα "no,thanks!!!!"και την επομενη μερα πηγα αλλου και την εκανα,με πολυ λιγοτερα λεφτα,και καλα εκανα,γιατι τελικα εγινε επεμβατικη,με καθαρισε μια χαρουλα,απο την παλιοσυμφυση που ειχα,και τωρα ειμαι περδικι,και παλι,ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ..............................(για να δουμε ,μηπως ειμαι τυχερη και βρω κεντρο ανοιχτο τον αυγουστο....)

............

.......................εγω στην θεση σου ξερεις τι θα εκανα? αν,λεω ΑΝ ερθει τελικα η ρουφιανα η περιοδος....,παρε τηλ(θα στο δωσω εγω,με π.μ),και κλεισε ραντεβου να κανεις την υστεροσκοπηση στην 7η η 8η μερα αυτου του κυκλου....να ξεμπερδεψεις......και να εισαι οκ,για τον σεπτεμβρη........τι λες???

 

Δηλαδή πας για εξωσωματική;

εμενα μου είπε η γιατρός μου να μην κάνω λαπαροσκόπηση και συμφυσιόλυση γιατί τα αποτελέσματα δεν διαρκούν και κοστίζει πολλά και με παρέπεμψε σε δημόσιο νοσοκομείο για εξωσωματική.

 

Απο τα κορίτσια εδω μέσα αλλά και απο τον γιατρό του gyn έμαθα ότι αυτό δεν είναι απόλυτο και γι'αυτό θα την κάνω αλλά πρέπει πρώτα να κάνει σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου. Δεν θέλω να του το πολυλέω γιατί νιώθω ότι πιέζεται και γι'αυτό λέω να πάω για Σεπτέμβριο.

 

Εκεί θα του πω ότι για να προχωρήσω εγώ πρέπει να κάνει κάτι και αυτός. Εαν έχει και αυτός πρόβλημα η λαπαροσκόπηση είναι περιττή, μόνο εξωσωματική μας σώνει.

 

Στείλε μου πάντως το τηλ. να κάνω μια πρώτη έρευνα (αν έρθει το χαμός). Το κακό είναι ότι με αυτό το άγχος δεν μπορώ να περιορίσω (τουλάχιστον) το τσιγάρο. Σήμερα άρχισε λίγος πόνος και στο στήθος...που το έχω και στην περίοδο όμως:?:

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εγω για εξωσωματικη παω!....

................Σωστα τα σκεφτεσαι.για το σεπτεμβρη,αλλα μην στεναχωριεσαι για τον ανδρα σου ,που "καταπιεζεται"....δεν εχουν αναγκη αυτοι!!! δεν καταπιεζονται,ουτε υποφερουν σαν και μας! ....Ναζια κανουν...ετσι,για να εκτιμησουμε πιο πολυ αυτη την "φανταστικη" και "φοβερη" πραξη τους(το να δωσουνε σπερμα σε ποτηρακι!!!!"

 

.................Σε δημοσιο νοσοκομειο για εξωσωματικη?.....μμμμμ..μμμ..μμ.....απο προσωπικη εμπειρια,θα σου ελεγα οτι ειναι απλα χαμενος χρονος!(εκτος αν εισαι τοσο τυχερη ,και πανε ολα καλα!...μακαρι,κοπελα μου,εαν το εχει παρει αποφαση!!!!!)

 

.............καπνιζεις.εε?? και εγω τα ιδια,και το καλοκαιρι ακομα περισσοτερο!!! το χειμωνα,λιγοτερο γιατι μεσα στο σπιτι δεν ........και ετσι το καλοκαιρι στο μπαλκονι,η στην βολτα που θα παω,καπνιζω σαν φουγαρο.......

.........σου εστειλα και π.μ.,με τα στοιχεια!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ! Δυστυχώς δεν έχω θετικά αποτελέσματα. Δεν άντεξα χθες βράδυ και έκανα και άλλο τεστ φαρμακείου που φυσικά ήταν αρνητικό. Το πρωι δεν πήγα για χοριακή γιατί αποφάσισα να πάω στην γυναικολόγο μου (εξάλλου έπρεπε να κάνω και ΠΑΠ). Μου έκανε κολπικό υπέρηχο όπου επιβεβαιώθηκε ότι η μήτρα μου λιώνει απο την μοναξιά της. Περίοδος όμως πουθενά. Μάλλον άγχος, ζέστη και δεν ξέρω τι άλλο.

Η πίκρα μου ήταν που μου είπε ότι είχα καλή ωορηξία (είδε το ωχρό σωμάτιο) αλλά τι να το κάνω...; ήταν απο την αριστερή ωοθήκη που η σάλπιγγά της είναι αδιάβατη. Τουλάχιστον ο υπέρηχος έξειξε ότι τον άλλο μήνα θα έχω μάλλον απο δεξιά που είναι καλύτερα τα πράγματα. Ελπίζω μόνον να μην αργήσει πολύ να μου έρθει γιατί θέλω οι γόνιμες να πέσουν στις διακοπές. Τον υπόλοιπο καιρό λόγω δουλειάς δεν πολυβρισκόμαστε κι επειδή είμαστε ακόμα αρραβωνιασμένοι δεν μένουμε συνέχεια μαζί. Θέλω όμως να πετύχουμε γρήγορα για να μην έχω και τους μεγάλους να ρωτάνε "πότε και πότε".

Τέλος πάντων, αρκετά με τα δικά μου.

Μην το βάζεις κάτω όμως και συ. Το κεφάλι ψηλά και να τραγουδάς το αγαπημένο σου τραγούδι. Κανονικά τα καλύτερα έρχονται όταν δεν τα περιμένουμε αλλά αφού δεν μπορούμε να σταματήσουμε να το σκεφτόμαστε ας δώσουμε λίγη έμφαση και αλλού (τα λέω για να τα ακούω πρώτη εγώ). Η νονά μου έκανε κοντά στα 40 το πρώτο και ακολούθησαν άλλα 2. Τα κατάφερε όταν, δυστυχώς, έχασε ένα κοντινό της και πολύ νέο άτομο που της στοίχησε πολύ. Τότε τα ξέχασε όλα...

Μέσα απο την καρδιά μου σου εύχομαι τα καλύτερα και αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι μην διστάσεις να μου το ζητήσεις.

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...