Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

αυριο θα παω να παρω τα λεφτα απο το ικα να δω ποσα θα παρω

θα παρω μεγαλη τσαντα γιατι δεν θα χωρανε χι!χι!:-D

 

μη σου πω να πάρεις βαλίτσα ολόκληρη και να έχεις και συνοδεία bodyguard... :lol:

Ελπιζω εσυ να πάρεις περισσότερα πάντως..

event.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια εγώ έκανα χθες επεμβατική υστεροσκόπηση στο Αττικό και δεν πλήρωσα μία. Με το βιβλιάριο του ΙΚΑ έκανα εισαγωγή την Τετάρτη, μου έκαναν εξετάσεις αίμα,ακτινογραφία θώρακα και καρδιογράφημα ,πήγα σπίτι μου και χθες το πρωί ξανα πήγα και την έκανα. Δεν είναι τίποτα.Όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια εγώ έκανα χθες επεμβατική υστεροσκόπηση στο Αττικό και δεν πλήρωσα μία. Με το βιβλιάριο του ΙΚΑ έκανα εισαγωγή την Τετάρτη, μου έκαναν εξετάσεις αίμα,ακτινογραφία θώρακα και καρδιογράφημα ,πήγα σπίτι μου και χθες το πρωί ξανα πήγα και την έκανα. Δεν είναι τίποτα.Όλα πήγαν καλά.

 

 

Geia sou kopela mou!!!!!!!!

Na se rwthsw....... xereis 8a kavw ki egw Ysteroskophsh, mesa sto mhna, sto "ALEXANDRAS" pou einai h Gynecologos mou. Ton Gynecologo pou sou thn ekanes, ton plhrwses???? Ean epitrepetai?????? Giati skeftomai na thn rwthsw ki egw th dikia mou, na mhn perimenw na mou pei monh ths.......... Exw ki egw bibliario IKA, alla mexri stigmhs den exoume kanei koubenta epi ths exetashs..................

Eixes kala apotelesmata????? Ola OK??????

Link to comment
Share on other sites

Zouzou εκανα κι εγω τη λαμπαρασκοπηση κ την πρωτη μου υστεροσκοπηση στο Αττικον και δεν πληρωσα τιποτα εκτος..απο δυο φακελακια που απο δικη μου πρωτοβουλια εδωσα στους δυο γιατρους που με ανελαβαν..Το μετανιωσα βεβαια για τους λογους που εχω αναφερει σε αλλο μηνυμα μου...Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Zouzou εκανα κι εγω τη λαμπαρασκοπηση κ την πρωτη μου υστεροσκοπηση στο Αττικον και δεν πληρωσα τιποτα εκτος..απο δυο φακελακια που απο δικη μου πρωτοβουλια εδωσα στους δυο γιατρους που με ανελαβαν..Το μετανιωσα βεβαια για τους λογους που εχω αναφερει σε αλλο μηνυμα μου...Φιλακια!

 

 

Geia sou Nicole mou!!!!!!!!!!!!!!! Kala eisai???????????????

Ti travame emeis oi gynaikes, telos pantwn, gia na ginoume manoules!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να πω οτι ειμαι καλα...Ειμαι στη φαση που νιωθω πως εχω κουραστει αφανταστα, ολα και ολοι μου φταινε, νιωθω πως κανενας αλλος εκτος απο σας που περνατε τα ιδια δε με καταλαβαινει...εχω λιγη αγωνια για τα αποτελεσματα των ορμονογικων εξετασεων μου...θα τα παρω την Πεμπτη πουχω το δευτερο μου ραντεβου με το κεντρο...Ευχομαι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε να πω οτι ειμαι καλα...Ειμαι στη φαση που νιωθω πως εχω κουραστει αφανταστα, ολα και ολοι μου φταινε, νιωθω πως κανενας αλλος εκτος απο σας που περνατε τα ιδια δε με καταλαβαινει...εχω λιγη αγωνια για τα αποτελεσματα των ορμονογικων εξετασεων μου...θα τα παρω την Πεμπτη πουχω το δευτερο μου ραντεβου με το κεντρο...Ευχομαι να πανε ολα καλα...

 

 

 

Se katalavainw glykeia mou!!!!!!!!!!!! Ais8anomai akribws ta idia me sena!!!!!!!!!!!!! Ki egw etsi ais8anomai mia anakoufish, otan "milaw" me alla koritsia pou briskontai eite bre8hkan nwritera sth dikh mou 8esh, sth dikh sou, ktl. ktl.

Ki egw thn Paraskeuh 8a parw t' apotelesmata twn ormonologikwn mou apo thn "xynh" Endokrinologo (1 mhna mete.............. IKA!!!!!!!!!!!!) ki exw megalh agwnia!!!!!!!!!!!!!!!! An kai pisteuw pws prepei oi ormones mou na exoune ginei.......... "axtarmas!!!!!!!!!!!"

Na doume ki h giatros mou ti 8a pei bebaia......... alla eimai sxedon sigourh pws 8a prepei na "xapakw8w!!!!!!!!!" Kai den to 8elw........ exw pou exw ta kila mou......... ta xapakia mou leipane......... alla an einai na strwsei o kyklos mou ki etsi na er8ei pio eukola to nini....... xalali!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

θα ήθελα να απαντήσω στη tzouka αν και καθυστερημένα αλλά τώρα είδα το ερώτημα. Ο κ.Πάντος ξέρω απο πρώτο χέρι οτι είναι πολύ καλός γιατρός, υπεύθυνος, ανθρώπινος και εχέμυθος. Εγχείρισε την αδελφή μου σε ένα ομολογουμένως πολύ δύσκολο χειρουργείο και είχε πολύ μεγάλη επιτυχία. Της έδωσε πραγματικά πολύ κουράγιο και της άλλαξε τη ζωή μετά το χειρουργείο. Φαντάζομαι πως θα μείνεις και συ πολύ ευχαριστημένη, εξάλλου η υστεροσκόπιση είναι μια πολύ πιο απλή υπόθεση.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!! Για όλες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα και εγω θα πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση και φοβαμαι.ισωσ εχω συμφυσεισ στη μητρα αφου εχω κανει δυο αποξεσεις.τι να πω?ποναει?υπαρχει περιπτωση να προκαλεσει κατι κακο?σου βαζουν και καθετηρα?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Χθες επέστρεψα σπίτι μετά απο λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης στην αριστερή ωοθήκη. Όλα καλά Δόξα τω Θεό αλλά έχω αρκετο πόνο στη κοιλιά όταν πάω να την ακουμπήσω. θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που έχουν ανάλογη εμπειρία αν πονούσαν κι αυτές μετά και για πόσες μέρες.Ακόμα κάνανε αλλαγή στις γάζες καθημερινά; Ευχαριστώ πολύ.

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Geia sou kopela mou!!!!!!!!

Na se rwthsw....... xereis 8a kavw ki egw Ysteroskophsh, mesa sto mhna, sto "ALEXANDRAS" pou einai h Gynecologos mou. Ton Gynecologo pou sou thn ekanes, ton plhrwses???? Ean epitrepetai?????? Giati skeftomai na thn rwthsw ki egw th dikia mou, na mhn perimenw na mou pei monh ths.......... Exw ki egw bibliario IKA, alla mexri stigmhs den exoume kanei koubenta epi ths exetashs..................

Eixes kala apotelesmata????? Ola OK??????

 

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση...δεν είχα μπει στο τοπικ.Δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα!Όλα πήγαν καλά. Μου είπε να αφήσω 2 μήνες να περάσουν να θρέψει το ενδομήτριο και να ξαναπάω να με δει.Ούτε φακελάκι έδωσα πουθενά μιας και την ώρα που συνήλθα οι γιατροί είχαν εξαφανιστεί...είχαν σχολάσει βλέπεις! χ@στηκα..χαχχα!

 

Την 1η φορά πήγε να μου κάνει υστεροσκόπηση χωρίς αναισθησία αλλά επειδή πόναγα, έκλεισα ραντεβού και το έκανα με ολική, δεν κατάλαβα τίποτα πέρα απο το ότι είχα λίγο αιματάκι όλη μέρα. Μετά όλα καλά.

 

kittyme

Εγώ είχα κάνει αφαίρεση κύστης 5εκ.στην αριστερή ωοθήκη το 2001 αλλά κανονική εγχείρηση ,όχι λαπαροσκοπικά. Για καμμιά βδομάδα πόναγαν τα ράμματα (εσωτερικά) και πήγαινα σκυφτή απ΄οτι θυμάμαι..δεν αισθανόμουν την κοιλιά μου για πολύ καιρό ,ήταν μουδιασμένη όταν την τσίμπαγα ,αλλά η λαπαροσκόπηση δεν είναι το ίδιο.

Καλή ανάρρωση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μου συνέστησαν να κάνω λαπαροσκόπηση (αριστερή βουλωμένη δεξιά με περικωδωνικές συμφύσεις) αλλά η γιατρός μου είπε ότι τα όποια αποτέλέσματα κρατάνε 4-5 μήνες και μετά ξανακλείνουν. Ισχύει? Είπε να πάω για εξωσωματική γιατί είμαι 34 και πιέζει ο χρόνος

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μου συνέστησαν να κάνω λαπαροσκόπηση (αριστερή βουλωμένη δεξιά με περικωδωνικές συμφύσεις) αλλά η γιατρός μου είπε ότι τα όποια αποτέλέσματα κρατάνε 4-5 μήνες και μετά ξανακλείνουν. Ισχύει? Είπε να πάω για εξωσωματική γιατί είμαι 34 και πιέζει ο χρόνος

Το θαύμα ήρθε και τώρα βλέπω τον ήλιο μέσα απο 2 μελιά μάτια :D

tGzTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μου συνέστησαν να κάνω λαπαροσκόπηση (αριστερή βουλωμένη δεξιά με περικωδωνικές συμφύσεις) αλλά η γιατρός μου είπε ότι τα όποια αποτέλέσματα κρατάνε 4-5 μήνες και μετά ξανακλείνουν. Ισχύει? Είπε να πάω για εξωσωματική γιατί είμαι 34 και πιέζει ο χρόνος

 

Όχι ΒΕΒΑΙΑ!!!

Ε όχι και ξανακλείνουν...τι θα ακούσουμε...μπορεί και να συμβεί αλλά όχι ότι είναι προϋπόθεση....

Εγώ τις είχα και τις 2 βουλωμένες και μετά από την λαπαροσκόπηση έμεινα στην 2η προσπαθεια φυσιολογικά!!! Είμαι 35 τώρα! Ο χρονος μας πιέζει μετά τα 40!

Άσε που με την λαπαροσκόπηση μπορεί να σου διορθώσει και ότι άλλο βρει.

Απλά συμβουλή μου διάλεξε καλό γιατρό με εμπειρία στις λαπαροσκοπήσεις! Οι περισσότεροι γυναικολόγοι προτίνουν εξωσωματική γιατί οι ίδιο δεν αναλαμβάνουν ούτε καν λαπαροσκοπήσεις...προσοχή!

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μου συνέστησαν να κάνω λαπαροσκόπηση (αριστερή βουλωμένη δεξιά με περικωδωνικές συμφύσεις) αλλά η γιατρός μου είπε ότι τα όποια αποτέλέσματα κρατάνε 4-5 μήνες και μετά ξανακλείνουν. Ισχύει? Είπε να πάω για εξωσωματική γιατί είμαι 34 και πιέζει ο χρόνος

 

 

Ayto me thn Exwswmatikh pia!!!!!!!!!!!!!! Eleos!!!!!!!!!!!!!!!! Me to paramikro........... einai h eykolh lysh!!!!!!!!!!!!!!!!

Ki emena mou eipe h giatros mou gia Exwswmatikh, alla opwsdhpote 8a episkeftw ki alloys giatroys, protou proxwrhsw.......... apo Septembrh omws!!!!!!!! Twra....... exw dwsei adeia ston eayto mou!!!!!!!!!!!!!

Gnwmh mou einai koritsaki, na episkefteis ki alloys giatrous, na pareis ki alles gnwmes!!!!! Opwsdhpote na vreis exeidikeymeno giatro, 8a symfwnhsw me th filh MARILYN ki oso gia thn hlikia......... ti na pw............ ki egw 34 eimai......... ki egw den exw peri8wria, symfwna me th giatro mou, alla............ yparxoune para polles gynaikes pou ta exoune kataferei perifhma kai se megalyterh hlikia!!!!!!! Mhn trela8oume kai teleiws!!!!!!!!!!!!!!!!! Oyte 40 eimaste......... oyte se emmhnopaysh exoume mpei............ Eleos!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μπαίνω στο forum μετά από σχεδόν έξι μήνες...

Εν συντομία σας θυμίζω ότι τι Νοέμβρη που μας πέρασε αφαίρεσα λαπαροσκοπικά ένα ινομύωμα και τώρα ... αφού πέρασε το 6-μηνο που ο γιατρός σύστησε για την αποθεραπεία της μήτρας... διαπιστώσαμε με τον άνδρα μου ότι είμαστε .."έγκυοι"!!!!

Μετά από 12 χρόνια σχέσης, 5 χρόνια προσπαθειών έγινε και για μας μια αρχή!!!

Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη αυτή (αν και κάθε λεπτό παρακαλάω να πάνε όλα καλά) το σημαντικό όμως είναι ότι τουλάχισοτν κάναμε μια αρχή..

Γράφω εδώ για να σας πώ μην φοβάστε τη λαπαροσκόπηση όσο και αν στοιχίζει .

ΈΝΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΕΞΤΕ!!!!

ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!!!

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και εύχομαι και για μένα όλα να πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπαίνω στο forum μετά από σχεδόν έξι μήνες...

Εν συντομία σας θυμίζω ότι τι Νοέμβρη που μας πέρασε αφαίρεσα λαπαροσκοπικά ένα ινομύωμα και τώρα ... αφού πέρασε το 6-μηνο που ο γιατρός σύστησε για την αποθεραπεία της μήτρας... διαπιστώσαμε με τον άνδρα μου ότι είμαστε .."έγκυοι"!!!!

Μετά από 12 χρόνια σχέσης, 5 χρόνια προσπαθειών έγινε και για μας μια αρχή!!!

Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη αυτή (αν και κάθε λεπτό παρακαλάω να πάνε όλα καλά) το σημαντικό όμως είναι ότι τουλάχισοτν κάναμε μια αρχή..

Γράφω εδώ για να σας πώ μην φοβάστε τη λαπαροσκόπηση όσο και αν στοιχίζει .

ΈΝΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΕΞΤΕ!!!!

ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!!!

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και εύχομαι και για μένα όλα να πάνε καλά!!!

 

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!!!!!

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ!!!!!!!!!

Ο γιατρός μας είναι ΚΟΡΥΦΗ!!! Κάθε μέρα παρακαλάω να τον έχει ο Θεός καλά για να θεραπεύει όλο και πιο πολές γυναίκες!!!!

Αχ κοπέλα μου με το καλό...όλα θα πάνε καλά! Να ξέρεις ότι εφόσον είσαι στα χέρια του όλα θα πάνε καλά! Εγώ με την εγκυμοσύνη δεν φοβήθηκα ούτε μια στιγμή μαζί του...και η μικρή μου ήταν 3 φορές τυλιγμένη στον λαιμό με τον λώρο, το είχε καταλάβει και με παρακολουθούσε στενα. Δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή που τον επέλεξα και φαντάζομαι ούτε κι εσύ!

Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις μια ΤΕΛΕΙΑ εγκυμοσύνη και να την απολαύσεις...μετά με το καλό να έρθει το μωρακι σου!!!!!!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εννοειται οτι θελει πολυ προσοχη στο ευκολο "χαπι" της εξωσωματικης που προτεινουν οι γιατροι. Εμας μας ειχε πει ενας γιατρος (κορυφη υποτιθεται) για εξωσωματικη ως μια λυση (αλλη λυση ηταν λαπαροσκοπηση και ειδωμεν...). Τσατιστηκε ο αντρας μου για την ευκολια με την οποια το προτεινε εφοσον δεν υπηρχε διαγνωσμενο προβλημα. Παω σε αλλον και βρηκαμε κατευθειαν σχεδον ενα προβλημα το οποιο ακομη και με εξωσωματικη δε θα μπορουσε να υπερνικηθει γιατι δε θα μπορουσε να εμφυτευθει το εμδρυακι στο ενδομητριο. Αρα? όπως ειπε κ ο νεος γιατρος θα εκανα απλα αποτυχημενες εξωσωματικες! Μου ειπε "μεχρι τωρα δεν μπορουσες να μεινεις εγκυος. Θα πρεπει να σκεφτεις οτι απο εδω κ στο εξης ειναι σαν να ξεκινας προσπαθειες". Τεραστιο σοκ φυσικα, ηταν η αληθεια ομως. Οποτε, θελει ψαξιμο το θεμα. Εαν και σε μας στη συνεχεια υπαρχει θεμα θα καταφυγω εκει αναγκαστικά εννοειται, αλλα οχι προτου εξαντληθουν οι αλλες επιλογες. Υπομονη και επιμονή μπολικη να εχουμε ολες και ολα θα γινουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...