Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρά σε βραδυνή έξοδο


Ασπα

Recommended Posts

Δεν νομιζω οτι ειναι απαραδεκτος ενας γονιος που 10 φορες το χρονο θα βαλει τις αναγκες τις δικες του πανω απο τις αναγκες του παιδιου του...

Και για μενα ειναι απαραδεκτος ο γονιος που επειδη σχολαει αργα και ειναι κουρασμενος δεν παει καθημερινα το παιδι στου στο παρκο ή στην παιδική χαρα αλλα δεν το κανω θεμα...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη μου dora

δεν ειπα να μην διασκεδασεις

αλλα εις βαρος του παιδιου σου?

Ειναι πιο σημαντικη η διασκεδαση απο τον υπνο

του παιδιου σου που τον χρειαζεται για την αναπτυξη του?

Πας διασκεδαζεις και μολις δεις οτι το παιδι κουραστηκε φευγεις.

Απλο ειναι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι απαραδεκτος ενας γονιος που 10 φορες το χρονο θα βαλει τις αναγκες τις δικες του πανω απο τις αναγκες του παιδιου του...

Και για μενα ειναι απαραδεκτος ο γονιος που επειδη σχολαει αργα και ειναι κουρασμενος δεν παει καθημερινα το παιδι στου στο παρκο ή στην παιδική χαρα αλλα δεν το κανω θεμα...

 

Αυτό που παρατηρόντας τους άλλους γονείς θεωρώ απαράδεκτο σα στάση -συμπεριφορά, είναι το μάθημά μου για να μην το κάνω στα δικά μου παιδιά..

Τό μέτρο του παραδεκτού ή όχι διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο και έιναι λογικό..

Ο χαρακτηρισμός τώρα "απαρέδεκτος γονιός" για μια φαινομενικά απαράδεκτη συμπεριφορά, θεωρώ ότι έιναι βαρύς και επιπόλαιος.Δεν κρίνουμε κανέναν γενικά απο μια -δυό ώρες που τον παρατηρήσαμε..ακόμη και το δικαστήριο χρειάζεται περισσότερες,και είναι και αρμόδιο και έχει και την εμπειρία και γνώσεις ο εκάστοτε δικαστής να το κάνει.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το περασμένο Σάββατο βρέθηκα σε ένα γάμο στο Λιτόχωρο Κατερίνης.

Παντρευότανε η αδελφή μιας φιλης μου.

Το κουφό είναι ότι η νύφη είχε παντρέψει ενα ζευγάρι Άγγλων στο παρελθόν, οι οποίοι την τίμησαν με την παρουσία τους και στο μυστήριο και στη δεξίωση..................και είχαν μαζί τους την 30 ημερών!!! κορούλα τους!

Ναι, ναι μόνο ξένος θα το έκανε αυτό! Μου είναι αδιανόητο να βάλω στο αεροπλάνο ένα τοσο δα μικρούλη βρέφος, προκειμένου να παραβρεθώ σε μια εκδήλωση, όποια και εάν ειναι αυτή.

Εμαθα ακόμη ότι ο μονος λόγος που έγινε αυτό ηταν γιατί η μανα δεν ήθελε να διακόψει το θηλασμό του μωρου της και ετσι το εφερε μαζι της στην Ελλάδα. [Άσχετο αλλά όλοι είχαν να πουν τα καλυτερα για το πανήσυχο μωρακι το οποίο μεσα σε λίγες μέρες στην Ελλάδα κατάφερε και πηρε ένα ολόκληρο κιλό]. Την Τετάτρη επέστρεψαν στη χώρα τους και κατευθείαν πηγαν στον παιδίατρο για έλεγχο....ευτυχώς όλα ήταν φυσιολογικά.

 

αααααααααχ αυτοί οι ξένοι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά οι ξένοι έχω παρατηρήσει ότι έιναι πολύ πιο χαλαροί σε αυτά τα θέματα και κάπου τους θαυμάζω που δεν τα έχουν τα παιδιά στη γυάλα, γιατί εμείς ώρες ώρες γινόμαστε υπερβολικές...

 

Το να κοιμηθεί μια φορά στο τόσο λίγο αργότερα δε χάθηκε και ο κόσμος και δε λέω να το βασανίζεις το παιδακι.,.. Η δική μου για παράδειγμα έιναι πολύ κοινωνική και όταν είναι με άλλους δε θέλει με τίποτα να πάει για ύπνο... Τώρα αν 3-4 φορές το χρόνο (γιατί δε νομίζω να πηγαίνουμε και σε γάμους κάθε μέρα) κοιμηθεί 2-3 ώρες αργότερα δε θα καθυστερήσει η ανάπτυξή του απ' αυτο...

 

Ο πατερας μου ήταν ναυτικός και όταν ήμουν στην ηλίκια της κόρης μου τον έβλεπα καθε 1 με 1 1/2 χρόνο :cry: Η μητέρα μου ουσιαστικα μόνη με μεγάλωνε χωρις βοήθεια απο κανεναν... Πολλές φορές μου έλεγε ότι για να παει να κάνει κάποια οχι μακρινη δουλεια (πχ ψωνια) περιμενε να κοιμηθω και πήγαινε.... Για μας αυτό είναι αδιανόητο και ούτε κι εγώ θα το έκανα ποτε αλλά τότε ήταν άλλες εποχες και οι μαναδες δεν τα ψειριζαν τόσο πολυ...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οτι καπνίζεις και θηλάζεις είναι λάθος γιατί πικρίζει το γάλα όπως και να το πεις.

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής γράφει ξεκάθαρα σε άρθρο που δημοσιεύτηκε στο Pediatrics ότι το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Μπορείς να το διαβάσεις από το πρωτότυπο:

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Τα παιδιά των καπνιστριών που θηλάζουν είναι πολύ πιο υγιή από τα παιδιά των καπνιστριών που δεν θηλάζουν αλλά και από τα παιδιά των μη καπνιστριών που δεν θηλάζουνε...

 

Όσο για το γάλα που πικρίζει, αυτό δεν έχει αναφερθεί πουθενά... :?

Οι μητέρες που θηλάζουν έχουν να αντιμετωπίσουν πολλά προβλήματα με τους γύρω τους, ας μην προσθέτουμε και φανταστικά προβλήματα... :?

 

Πες τα βρε Αγλαια μου,πες τα!!! Ειδαμε και παθαμε να ξεπερασουμε τις ενοχες οι θηλαζουσες-καπνιστριες μαμαδες-και σε αυτο μας βοηθησες εσυ-οχι τωρα να προσθετουμε και νεα εγνοια οτι το γαλα μας ειναι φαρμακι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , δεν μιλησε κανεις να μην περνουμε μαζι τα παιδια μας .... οσοι δεν εχουμε βοηθειες ε3αλλου απο γιαγιαδες δεν εχουμε κλειστει σπιτια μας . καθημερινα και για καφε παμε και περιπατους . Και σε γαμο θα παω και σε βαφτησια εχουμε παει , αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πηγαινα στο γλεντι σε βαρδυνη ωρα για ενα λογο . Ο κωνσταντινος οταν παει 9.00 η ωρα αρχηζει να γκρινιαζει και να κλαιει γιατι ηρθε η ωρα να κοιμηθει σιγα σιγα , ειναι δυνατον εμεις να τον παμε σε γλεντι ? ενοειτε οτι δεν θα παθει τιποτα αμα κοιμηθει καμια ωρα αργοτερα αλλα το μικρο εχει ανυσηχια και κλαιει για φανταστειτε να ειμαστε σε γλεντι και εκεινος να κλαιει και εμεις να μην φευγουμε , ε ποσο ανοητοι θα ημασταν ? και μεταξυ μας μπροστα στα παιδια μας εχουμε χ......νες τις υποχρεωσεις , οτι βολευει εμας θα κανουμε . Ουτε μεσα θα κλειστεις αλλα ουτε και θα τρεχεις σε βραδυνα γλεντια , δεν μιλαω τωρα αμα ειναι μεσημερακι η απογευμα τα τραπεζια δεν υπαρχει προβλημα , απλως προσεχεις λιγακι την τσιγαριλα . Καλα κανανε οι αγγλοι αμα δεν ειχε τσιγαριλα να βαραει το μωρο μια χαρα κανανε . Απλως απο τη στιγμη που κανεις παιδι προσαρμοζεσαι στις αναγκες του . Και ναι για μενα τουλαχιστον οι αναγκες του ειναι σημαντικοτερες απο τις δικιες μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , δεν μιλησε κανεις να μην περνουμε μαζι τα παιδια μας .... οσοι δεν εχουμε βοηθειες ε3αλλου απο γιαγιαδες δεν εχουμε κλειστει σπιτια μας . καθημερινα και για καφε παμε και περιπατους . Και σε γαμο θα παω και σε βαφτησια εχουμε παει , αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πηγαινα στο γλεντι σε βαρδυνη ωρα για ενα λογο . Ο κωνσταντινος οταν παει 9.00 η ωρα αρχηζει να γκρινιαζει και να κλαιει γιατι ηρθε η ωρα να κοιμηθει σιγα σιγα , ειναι δυνατον εμεις να τον παμε σε γλεντι ? ενοειτε οτι δεν θα παθει τιποτα αμα κοιμηθει καμια ωρα αργοτερα αλλα το μικρο εχει ανυσηχια και κλαιει για φανταστειτε να ειμαστε σε γλεντι και εκεινος να κλαιει και εμεις να μην φευγουμε , ε ποσο ανοητοι θα ημασταν ? και μεταξυ μας μπροστα στα παιδια μας εχουμε χ......νες τις υποχρεωσεις , οτι βολευει εμας θα κανουμε . Ουτε μεσα θα κλειστεις αλλα ουτε και θα τρεχεις σε βραδυνα γλεντια , δεν μιλαω τωρα αμα ειναι μεσημερακι η απογευμα τα τραπεζια δεν υπαρχει προβλημα , απλως προσεχεις λιγακι την τσιγαριλα . Καλα κανανε οι αγγλοι αμα δεν ειχε τσιγαριλα να βαραει το μωρο μια χαρα κανανε . Απλως απο τη στιγμη που κανεις παιδι προσαρμοζεσαι στις αναγκες του . Και ναι για μενα τουλαχιστον οι αναγκες του ειναι σημαντικοτερες απο τις δικιες μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα εχουν και μια αλλη οψη... :wink:

καλο ειναι παντα πριν πουμε οτιδηποτε να σκεφτομαστε και αυτο που γραφει η Franklin.....

 

Συμφωνώ σ'αυτό. Θα ήταν βαρετό για όλους μας ένα φόρουμ που θα συμφωνούσαμε όλοι!!!!Πώπω το φαντάζεστε;;;;Μονότονο!!! :wink::wink: Και για να κάνω και λίγο χιούμορ, αν συμφωνούσαμε όλοι με όλους, θα αγαπούσαμε τους ίδιους άντρες, θα πηγαίναμε στο ίδιο μέρος διακοπές, θα φτιάχναμε ίδια σπίτια και πολλά άλλα ίδια........ :lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που κρίνει εύκολα.

 

Σιγουρα....... :roll::roll:

 

Ο χαρακτηρισμός "απαραδεκτοι γονεις" σίγουρα ειναι καλοπροαιρετος και ευγενικός.... αν ειναι ετσι ευχαριστω πολύ για το κοπλιμέντο μιας και θεωρω πως απευθύνεσαι σε μενα που εχω σύρει το παιδακι μου σε όποιο γαμο, βαφτιση κλπ κλπ κι αν εχω παει απο τη μερα που γεννηθηκε + στα τραπεζια στα οποία το εχω σε κακό να φυγω πριν τη νυφη και να μην σκουπίσω το μαγαζι...

Επίσης τον παιρνω μαζί μου σε καφετεριες + ταβέρνες ....

Δεν το σκεφτομαι καν να παω καπου χωρίς το μικρό...

και γω ετσι μεγαλωσα.. Η μανα μου μας εσερνε παντού μαζί της και αν νυσταζαμε κοιμομασταν στο αυτοκίνητο και δεν θυμαμαι να εχω ασχημες αναμνήσεις από αυτο... Ουτε από τα ντεσιμπέλ...

Επίσης οταν βγαίνω με φιλους μου (που δεν εχουν παιδια) ή παω επισκεψεις τους λέω "σειρα σας σημερα να κυνηγατε το χαρη"

Δεν μου εχουν παραπονεθει ποτε, αντιθετα πολλες φορες που εχω αρνηθει καλέσματα επειδη δεν εχω διαθεση να παω για ενα καφε και να τον κοιταω απο μακρυα επειδη θα τρεχω πισω απο το μικρό μου λενε "Καλα χαζη εισαι? Θα τον προσεχουμε εμεις..."

Πολλες φορες μαλιστα που εχω επιλογη να τον αφησω στη μανα μου η καπου αλλου με παρακαλανε να τον παρω μαζι..

 

Επίσης πριν αποκτήσω το δικο μου το παιδακι εκανα πολυ συχνα διακοπες με καποιες φιλες μου με παιδακια που ηξερα οτι ηθελαν βοηθεια.. (ειδικα με την κολλητη μου φροντιζα να παω στη σαντορινη μια μερα πριν φυγει ο αντρας της ωστε να παραταθουν οι διακοπες των παιδιων για αλλες 15 μερες γιατι εννοειτε πως μονη της δεν μπορουσε..) και παντα περνουσα πολύ ωραια... Οταν δεν εχεις παιδακια δικα σου δεν νομιζω οτι σε κουραζουν των αλλων να τα προσεχεις και λιγο.

 

Για μένα η κοινή λογική είναι αυτή που σου περιγράφω. Δεν νομίζω να βρεις παιδίατρο που θα σου υπογράψει ότι αυτό που γίνεται δεν θα έχει κανένα αντίκτυπο στο παιδί. Οι γονείς μου δεν μας πήραν ποτέ μαζί πουθενά και πότε δεν θελήσαμε να πάμε. Υπάρχουν στιγμές να περάσουμε ποιοτικές ώρες με τα παιδιά μας. Αυτές οι ώρες είναι άχρηστες ώρες ταλαιπωρίας. Εμένα προσωπικά η εικόνα ενός παιδιού να κοιμάται σε ένα καρότσι, πάνω στο τραπέζι ή ακόμα χειρότερα μέσα στο αυτοκίνητο με ανατριχιάζουν.

Και όσον αφορά το θέμα του πικρού γάλακτος μου το είπε γυναικολόγος. Δεν ήξερα ότι δεν ισχύει. Δεν έχω σκοπό ειδικά για αυτό το θέμα να δημιουργήσω ενοχές σε καμία. Έχω μπόλικες και η ίδια. Ευχαριστώ.

 

an1cxMl0g410010MjU2ZGp8NTUyNjM1MWRsYXxIIEFzcG91bGEgbWFzIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , δεν μιλησε κανεις να μην περνουμε μαζι τα παιδια μας .... οσοι δεν εχουμε βοηθειες ε3αλλου απο γιαγιαδες δεν εχουμε κλειστει σπιτια μας . καθημερινα και για καφε παμε και περιπατους . Και σε γαμο θα παω και σε βαφτησια εχουμε παει , αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πηγαινα στο γλεντι σε βαρδυνη ωρα για ενα λογο . Ο κωνσταντινος οταν παει 9.00 η ωρα αρχηζει να γκρινιαζει και να κλαιει γιατι ηρθε η ωρα να κοιμηθει σιγα σιγα , ειναι δυνατον εμεις να τον παμε σε γλεντι ? ενοειτε οτι δεν θα παθει τιποτα αμα κοιμηθει καμια ωρα αργοτερα αλλα το μικρο εχει ανυσηχια και κλαιει για φανταστειτε να ειμαστε σε γλεντι και εκεινος να κλαιει και εμεις να μην φευγουμε , ε ποσο ανοητοι θα ημασταν ? και μεταξυ μας μπροστα στα παιδια μας εχουμε χ......νες τις υποχρεωσεις , οτι βολευει εμας θα κανουμε . Ουτε μεσα θα κλειστεις αλλα ουτε και θα τρεχεις σε βραδυνα γλεντια , δεν μιλαω τωρα αμα ειναι μεσημερακι η απογευμα τα τραπεζια δεν υπαρχει προβλημα , απλως προσεχεις λιγακι την τσιγαριλα . Καλα κανανε οι αγγλοι αμα δεν ειχε τσιγαριλα να βαραει το μωρο μια χαρα κανανε . Απλως απο τη στιγμη που κανεις παιδι προσαρμοζεσαι στις αναγκες του . Και ναι για μενα τουλαχιστον οι αναγκες του ειναι σημαντικοτερες απο τις δικιες μας.

:):)

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Τα παλιά τα χρόνια οι γονείς ήταν πιο χύμα. Δεν υπήρχαν περιοδικά για γονείς, internet, οι παιδίατροι ήταν μόνο για να κάνουν εμβόλια... Το παρόν είναι εντελώς διαφορετικό. Ένα απλό παράδειγμα: Στις δεκαετίες 70 και 80, όπου εγώ έζησα παιδικά και εφηβικά χρόνια, θεωρούνταν φυσιολογικό οι γονείς να μπουκώνουν τα παιδιά. Κανείς δεν σου έλεγε τίποτα. Στο σήμερα, δεν νομίζω να βρεθεί παιδίατρος να πει μπράβο σε μια μάνα με παχύσαρκο παιδί...

Το ότι οι γονείς μου μπούκωναν εμένα και τις αδερφές μου, δεν σημαίνει πως η μικρή μου αδερφή, που είναι ήδη μητέρα, θα πρέπει να κάνει το ίδιο και στα δικά της παιδιά. Οι καιροί αλλάζουν. Κάποια πράγματα που θεωρούνταν σωστά στο παρελθόν, η επιστημονική κοινότητα τώρα τα απορρίπτει. Θα πρέπει κάθε γενιά να δέχεται την επιστημονική γνώση της εποχής της.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μην έχοντας πρόθεση να κρίνω άλλους γονείς, ο σύζυγος κι εγώ ανήκουμε στην κατηγορία των γονιών που αποφεύγουμε αυτό που εμείς αποκαλούμε "ακατάλληλο περιβάλλον" για τα παιδιά. Για κακή μου τύχη, όλοι οι κολλητοί μου φίλοι αποφάσισαν να παντρευτούν και να βαπτίσουν τα παιδιά τους αφού γέννησα και όσο ο γιος μου ήταν ακόμη μωρό :( . Πήγα στην εκκλησία, αλλά δεν πήγα στα τραπέζια. Δεν μπορούσα να αφήσω το μωρό επειδή θήλαζα και ξυπνούσε κάθε τρεις και λίγο να θηλάσει.

Δεν ήθελα να τον υποβάλλω στη δυνατή μουσική.... τα μικρά του αυτάκια που δεν έχουν ακόμα αναπτυχθεί... φανταστείτε τα τυμπανάκια τους να συστέλλονται και να διαστέλλονται και το μικρό τους μυαλουδάκι να κτυπιέται από τους κραδασμούς της μουσικής... ή να "τρυπιέται" από τους ήχους του κλαρίνου.

 

Αν και προσωπικά "σπάστηκα" τότε πολύ, αποφάσισα ότι είναι προσωρινό και θα μεγαλώσει το παιδί και θα μπορώ είτε να τον αφήνω, είτε να τον παίρνω μαζί μου. Η αποχή από κοινωνικές υποχρεώσεις ήταν μερική. Τιμήσαμε τους φίλους μας, απλά δεν το γλεντήσαμε μαζί. Τι να κάνουμε... θα περάσει.

 

Έχουμε δει ότι δυσκολεύονται αρκετοί γύρω μας να προσαρμοστούν στη ρουτίνα ενός μωρού και η αλήθεια είναι, εάν έχεις συνήθίσει να πηγαίνεις ελεύθερα όπου θες, δύσκολα προσαρμόζεσαι... Είναι μεγάλη αλλαγή ο ερχομός ενός μωρού.

Εμείς απλά πιστεύουμε ότι δεν είναι απαραίτητο το παιδί να περάσει μια δύσκολη νύχτα, για να μπορέσουμε εμείς να "ξεδώσουμε" ή να δώσουμε το παρόν για να μην παρεξηγηθεί κανείς.

 

Αφήστε το πρωινό ξύπνημα μετά το ξενύχτι, που σέρνεσαι και δεν μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του παιδιού και αισθάνεσαι εξουθενωμένη και με μικρότερη αντοχή.

 

Κι εμείς παίρνουμε τον γιο μας όπου κι αν πηγαίνουμε. Διακοπές μαζί, βόλτες τα απογεύματα μαζί, καφεδάκι έξω αλλά κοντά σε παιδική χαρά για να ευχαριστιέται κι εκείνος... απλά αποφεύγουμε τα μέρη που δεν είναι "φιλικά" προς τα παιδιά. Ετσι, είμαστε όλοι ευχαριστημένοι και ικανοποιημένοι.

 

Μια φορά που ήμουν υπεύθυνη για τη διοργάνωση ενός 3μερου σεμιναρίου στο Καζίνο Λουτρακιού, είδα ένα παιδάκι, περίπου 6-7 ετών, να κοιμάται 1 η ώρα το πρωί στη ρεσεψιόν, περιμένοντας το γονιό να τελειώσει από το τζόγο. Το καταγγέλεις αυτό, τώρα ή πηγαίνεις να βρεις τον άρρωστο γονιό να τον τραβήξεις από τα μαλλία?

Αυτό για μένα, ναι, είναι απαράδεκτο. Περισσότερο απαράδεκτοι οι υπεύθυνοι του Καζίνου που το επιτρέπουν και το προσωπικό που το βλέπει και δεν μιλάει.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω φτανουμε στο αλλο ακρο.. ειπαμε να παμε σε ενα γαμο.. σε μια οικογενειακη ταβερνα μια στο τοσο.. να σερνουμε ομως και στα καζινα και στα κλαμπ τα παιδια παει πολυ

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι αδιανόητο να βάλω στο αεροπλάνο ένα τοσο δα μικρούλη βρέφος, προκειμένου να παραβρεθώ σε μια εκδήλωση, όποια και εάν ειναι αυτή.

Δεν υπάρχει καμία αντένδειξη για το να ταξιδέψει ένα τόσο μωρό με το αεροπλάνο. Ειδικά για ένα μωρό που θηλάζει τα πράγματα είναι πολύ εύκολα. Η μαμά κουβαλάει μόνο πάνες και μωρομάντηλα και το μωρό προστατεύεται από το μητρικό γάλα! :wink:

 

Εμαθα ακόμη ότι ο μονος λόγος που έγινε αυτό ηταν γιατί η μανα δεν ήθελε να διακόψει το θηλασμό του μωρου της και ετσι το εφερε μαζι της στην Ελλάδα.

 

Αυτά τα είπανε οι Έλληνες που στο μήνα πάνω αρχίζουν τα "ακόμη θηλάζεις;;;;"

 

Στην Αγγλία δεν υπάρχει κανείς να σου κρατήσει ένα βρέφος αυτής της ηλικίας και να σε αφήσει να φύγεις για οποιοδήποτε λόγο... Εκεί ξέρουν ότι η θέση ενός μωρού είναι μόνο δίπλα στη μαμά του γιατί αυτό έχει ανάγκη.

 

Οι Άγγλοι και λοιποί ξένοι θεωρούν απλά φυσιολογικό αυτό που εμείς θεωρούμε εξαίρεση.:?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την Αγλαια , ειμαι μια μητερα που αρνηθηκα να θηλασω οταν ειδα τα δυσκολα με την κλασικη δικαιολογια "δεν εχω γαλα" , λιγο η επιλοχειος βλακεια , λιγο το οτι με ειχανε πρηξει ολοι ε την ειδα αλλιως και εγω και προτημησα να κανω του κεφαλιου μου απο πεισμα κυριως . Τελως παντων το μετανοιωνω μακαρι να ειχα θηλασει τον Κωνσταντινο , γιατι και θα ειχα δεθει μαζι του και εκεινος μαζι μου απο τοτε που ητανε μικρο νεογεννητο μωρακι . Τοτε και εγω αυτες τις αντιληψεις ειχα , πριν γεννησω , το οτι και τι εγινε αμα το μωρο δεν ειναι με τη μητερα κτλ κτλ , τελικα ? ενα μικρο μωρακι μονο με τη μητερα του ειναι η θεση του , ειναι τιμη της κυριας οπου εκανε ενα ολοκληρο τα3ιδι και πηρε και το παιδακι της μαζι για να το θηλασει και για να το εχει μαζι της , παιδι της ειναι η μητερα εχει αναγκη να το εχει μαζι της και το παιδι εχει αναγκη τη μυρωδια της για να ειναι ευτιχισμενο . Εννοειτε οτι το αεροπλανο δεν αντεδικνυεται σε μωρα και εγω γνωριζω φιλες μου οπου γεννησανε (στην αγγλια συγκεκριμενα μια φιλη ) και εφερε το νεογεννητο μαζι της εδω για να περασουνε λιγο καιρο στο πατρικο της . Αυτη την ανιτληψη του παμε οπου γουσταρουμε και παραταμε τα μωρα σε γιαγιαδες μονο στην Ελλαδα υπαρχουνε , ισως ειμαστε απο τις λιγες χωρες οπου δεν υπολογιζουμε τις αναγκες ενος παιδιου να ειναι συνεχεια με τη μητερα του και τους γονεις του και για αυτο υπαρχουνε ανθρωποι οπου αφηνουνε τα παιδια τους σε γιαγιαδες ολοκληρα καλοκαιρια και καλα για να κανουνε τα μπανακια τους τα μικρα , ομως αμα καποιος ρωτησει αυτα τα μωρακια που θελουνε να ειναι θα πουνε με τη μαμα και το μπαμπα και ας εχει 40 βαθμους στην πολη . (Μιλαω για μωρακια μικρα κατω των 3 ετων ) . Φυσικα και ειμαι εναντνιον του να τραβαμε τα παιδια μας μαζι σε πανυγηρια και δεξιωσεις και γλεντια και τραπεζοματα , ε3αλλου αυτο λεω και πιο πανω οτι οι αναγκες των παιδιων μου ειναι πιο σημαντικες απο καθε ανοητη υποχρεωση , δεν εχω καμια γιαγια να τα αφησω , αρα εννοειτε δεν θα παω , και να ειχα δηλαδη τη δυνατοτητα δεν ειμαι απο τους ανθρωοπους που το κανουνε , δεν μου αρεσει . (Προσωπικη αποψη παντα , το να αφησεις ενα παιδακι καποιες φορες στη γιαγια για να πας καπου δεν ειναι κακο Προς Θεου ,ισα ισα και οι γονεις ανθρωποι ειναι ) . Αλλα οσο αφορα ενα ταξιδι ? ή θα τα παρω μαζι μου τα παιδια μου ή δεν θα παω και θα παω οταν μεγαλωσουνε ολοι μαζι . Διοτι τα παιδια μας αξιζουνε να ειναι μαζι μας , να νοιωθουνε ομορφα και ασφαλεια , ιδιαιτερα σε τοσο μικρη και ευαισθητη ηλικια , γιατι καλη και η γιαγια αλλα το παιδι τη μανα του θελει , προχθες ημουνα στη μανα μου , αφηνω για 10 λεπτα τον Κωνσταντινο στο πατρικο μου για να ανεβω εγω πανω στο σπιτι μας να τακτοποιησω την κουζινα λιγο και να παρω τα απαραιτητα για τη διανυκτερευση στη μαμα μου ( ελειπε ο αντρας μου και θα μεναμε με τον μικρο στο πατρικο μου για παρεα ) με το που ειδε ο μικρος οτι φευγω αρχησε να τσιριζει ,και τη μανα μου την βλεπει καθε μερα μιας και μενουμε απο πανω τους , καθε μερα κατεβαινω εστω για ενα γεια και να δω τι κανει ο πατερας μου , και η αληθεια ειναι οτι την αγαπαει και πολυ γιατι και εκεινη του φερεται πολυ πολυ ομορφα , και ομως μολις με ειδε να φευγω αρχγησε να τσιριζει .

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα ακόμη ότι ο μονος λόγος που έγινε αυτό ηταν γιατί η μανα δεν ήθελε να διακόψει το θηλασμό του μωρου της και ετσι το εφερε μαζι της στην Ελλάδα.

 

Αυτά τα είπανε οι Έλληνες που στο μήνα πάνω αρχίζουν τα "ακόμη θηλάζεις;;;;"

 

Στην Αγγλία δεν υπάρχει κανείς να σου κρατήσει ένα βρέφος αυτής της ηλικίας και να σε αφήσει να φύγεις για οποιοδήποτε λόγο... Εκεί ξέρουν ότι η θέση ενός μωρού είναι μόνο δίπλα στη μαμά του γιατί αυτό έχει ανάγκη.

 

Οι Άγγλοι και λοιποί ξένοι θεωρούν απλά φυσιολογικό αυτό που εμείς θεωρούμε εξαίρεση.:?

 

Αγλαϊα, ξέρω τώρα ότι μπαίνουμε στο θέμα του θηλασμου.... αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ από το να φωνάξω:

 

"Αυτό πες το και ξαναπες το!!!"

 

 

Ενα από τα εχθρικά περιβάλλοντα για παιδιά είναι τα δημόσια παιδικά νοσοκομεία! Προσωπική μου γνώμη, βασισμένη στην προσωπική μου εμπειρία.

 

Οταν ο γιος μου νοσηλεύτηκε επί 3 μήνες στο Αγλαϊα Κυριακού, στην Α' Παιδιατρική Κλινική, εκείνος μόλις έκλεισε τους 12 μήνες...

Εγώ η γύφτισσα...γιατί έτσι με αποκαλούσαν χαριτολογώντας οι "εκπαιδευμένες" νοσοκόμες... πάνω που άρχισα να τον απογαλακτίζω, συνέχισα τελικά το θηλασμό, για ευνόητους λόγους.

Να σου λένε γιατρίνες και νοσοκόμοι ότι θα κάνεις το 12μηνο παιδάκι "μαμάκια", "μαμόθρεφτο" και ότι "μόνο οι γύφτοι θηλάζουν γιατί δεν έχουν λεφτά για γάλα".

 

Και δε φτάνει ο αγώνας μου να κρατήσω την ψυχραιμία μου επειδή το επιτελείο των 10 ιατρών αδυνατούσε να καταλήξει σε μια διάγνωση, ήμουν δέκτης αυτών των ηλιθίων σχολίων επί 3 μήνες, πρωί-μεσημέρι-βράδυ, ώσπου εκείνοι κάλεσαν έναν καθηγητή από την Πανεπιστημιακή Κλινική για τη δική του γνωμάτευση.

Μπήκε στο δωμάτιο ενώ θήλαζα.

Ενώ έμπαινε, επειδή δεν γνώριζα ότι τον κάλεσαν, μου έβαλαν τις φωνές "σήκω γρήγορα έρχεται ο ΧΧΧ μη σε δει έτσι"...

Πώς ήμουν? Βρωμίαρα? Έκανα κάτι ανήθικο? Δεν τους άκουσα αν και ταράχτηκα.

Εκείνος με "τσάκωσε" και δεν είπε κουβέντα.

Μπροστά μου, η "αρχιγιατρίνα" της ομάδας του ζήτησε ταπεινά "συγνώμη" εκ μέρους μου που θήλαζα ακόμη.

Εκείνος πάλι δεν μίλησε.

Κοίταξε τον γιο μου και, αφού έδωσε τη δική του γνωμάτευση (ειρωνικά εντελώς διαφορετική από τις θεωρίες που μου έδινε το επιτελείο των ιατρών) τελείωσε λέγοντας:

 

"και ο λόγος που το παιδί έχει αντέξει εδώ μέσα με τις 3 ισχυρές ενδοφλέβιες αντιβιώσεις και δεν έχει αρρωστήσει περισσότερο είναι επειδή η μητέρα του το συντηρεί με το θηλασμό"....

 

Αααααχ... το ευχαριστήθηκα και δάκρυσα από ευγνωμοσύνη! Ολο το βάρος των τριων μηνών έφυγε από πάνω μου με μία μόνο φράση.

 

Εννοείται ότι υπέγραψα το ίδιο βράδυ με δική μου ευθύνη και έφυγα τρέχοντας την επόμενη μέρα να βρω αυτό τον επιστήμονα. Και ο γιος μου έγινε καλά μέσα σε έναν μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλά ο καθηγητής και ο γιός σου Belfaccino,κι η μαμά του η "γύφτισσα" :D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Να τοποθετηθώ και εγώ σαν "απαράδεκτος" γονιός μια και έχω "σύρει" την κόρη μου σε ξενύχτι γάμου. Η αλήθεια είναι ότι δεν ούρλιαζε και κοιμήθηκε μια χαρά, παρόλα τα κλαρίνα. Πέρα από αυτά θεωρώ ότι σαν γονείς μιας κόρης 6,5 και ενός γιου 2,5 έχουμε προσαρμοστεί απόλυτα πάνω στην ζωή των παιδιών μας. Είμαστε από εκείνους τους γονείς η gabrias και εγώ όπου δεν έχουμε κάπου να αφήσουμε τα παιδιά μας για πολλούς και διάφορους λόγους. Έτσι λοιπόν όταν πρέπει να πάμε κάπου θα πάρουμε και εκείνα μαζί και αν πρόκειται να ξενυχτήσουμε ή θα μείνουν και εκείνα ή αν είμαστε κοντά στο σπίτι ο ένας από τους 2 θα φύγει με τα παιδιά. Είμαστε από κείνους τους γονείς που δεν έχουν πάει διακοπές ή Σ/Κ χωρίς τα παιδιά τους, έτσι για να ξεσκάσουν, ακόμη και όταν μπορούσαν να το κάνουν. Δεν κατακρίνω όσους το κάνουν, λέω απλώς ότι για μας είναι αδιανόητο. Είμαστε από κείνους τους γονείς που έχουν να βγούν βράδυ για ποτό μαζί από τον Αϋγουστο του 2007, ακριβώς γιατί δεν έχουν που να αφήσουν τα παιδιά και έτσι προσαρμοστηκαμε και περνάμε μια χαρά. Με λίγα λόγια θα συμφωνήσω ότι πριν κρίνουμε τον οποιοδήποτε γονιό, καλό θα είναι να ξέρουμε την πραγματική διάσταση του θέματος, να σκεφτούμε τι θα κάναμε εμείς στην θέση του, και μετά μπορούμε να πούμε την άποψη νας,

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτη την αποψη "α προσεχε εχει κολησει πανω σου" , "τι θα κανεις" , "πως θα τον αποτραβηξεις " , επικρατει εδω στην ελλαδα , τα ακουω καθημερινα για το ποσο "μαμοθρεπτο " ειναι ενα μωρακι 16 μηνων , ο γιος μου δηλαδη . Δηλαδη τι θα επρεπε ? να μην με θελει ? να μην ειναι κολημενος με τη μανα του ? γιατι ? υπαρχει πιο φυσιολογικο πραγμα απο αυτο τελικα ? γιατι το νορμαλ σε αυτη την περιεργη νοοτροπια πρεπει να ειναι το παιδι να μην ειναι μαμοθρεπτο και να καθεται πιο πολυ με τη γιαγια ή τον παππου ? τελικα ειμαι πολυ τυχερος ανθρωπος και θα σας πω γιατι , διοτι ενω ειναι εν ζωη οι γιαγιαδες και οι παπουδες του Κωνσταντινου μου , ειναι αδυνατον να βοηθησουνε και να κρατησουνε εστω και 1 ωρα για καφε . Οι γονεις του αντρα μου ειναι μακρια οταν παμε ως πιο νεοι (ιδιαιτερα η μανα του Πανου ειναι μεταβιας 53 ετων ) εχουνε κρατησει τον μικρο για να παμε εμεις να πιουμε εναν καφεδακο σαν ζευγαρι . Οι δικοι μου ομως δεν... ο πατερας μου αρρωστος και μεγαλος και η μητερα μου τον γηροκομει και ειναι και εκεινη πολυ μεγαλυτερη απο την πεθερα μου , δεν εχουμε αφησει ποτε τον μικρο ουτε για 1 ωρα , διοτι ξερω καλα οτι και δεν γινεται και δεν εχω εμπιστοσυνη σε μια τετοια κατασταση , ειμαι ομως τυχερη επειδη το παιδι μου εχει γιαγιαδες και θα γνωρησει την αγαπη της γιαγιας , χωρις ομως να ειναι αναγκασμενο να μενει νυχτημερης εκει ή χωρις εμενα μαζι .

Οσο αφορα το θεμα θηλασμου , ειμαι πλεον φανατικη οπαδος , μαλακιες ακουγονται του στυλ "μονο 6 μηνες κανει " κτλ κτλ κτλ κτλ , οι πασιγνωστες , τι πιο βαρβαρο ομως να περνεις ενα χαπι για να κοψεις αυτο που ο Θεος εδωσε απλοχερα . Ισως μερικοι ανθρωποι δεν εχουνε τελικα καταλαβει τι παει να πει να εισαι γονεας , να εισαι μητερα και ποσο σημαντικος ειναι αυτος ο ρολος στη ζωη τους , ισως γιατι ποτε δεν βαλανε στη ζωη τους τα παιδια τους και δεν δεχτηκανε ποτε να αλλαξουνε τον τροπο ζωης για να τον προσαρμοσουνε στα μετρα και σταθμα των παιδιων τους . Εχουμε να βγουμε βραδυ 2 χρονια με τον Πανο και δεν προβλεπεται για τα επομενα 15 , δεν μας ενδιαφερει ομως , συνιδιτα καναμε αυτη την επιλογη , γιατι το να εχεις παιδια και να τα μεγαλωνεις και να ειναι διπλα σου συνεχεια , μαμοθρεπτα , ειναι το πιο σημαντικο πραγμα σε αυτον τον κοσμο , οταν βλεπεις τα ματακια τους γεματα αγαπη και λατρεια να απλωνουνε τα χερακια τους για αγκαλιτσα και να εισαι το μοναδικο ατομο σε αυττον τον κοσμο οπου εχουνε τυφλη εμπιστοσυνη .

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την απάντηση της Νανάς.

Ο γιος μου, 16 μηνών, έρχεται γενικά μαζί σε συγκεντρώσεις, γάμους κλπ. Το σόι του άντρα μου είναι πολύ μεγάλο, και όλο κάπου έχουμε να πάμε. Όταν ήταν πιο μικρός κοιμόταν στο καροτσάκι του σε μια γωνιά. Επειδή έτσι μου είχανε πει, ούτως ή άλλως την ημέρα τον κοίμιζα στη φασαρία του σπιτιού και δεν τον ενοχλούσε ο θόρυβος.

Τώρα που μεγάλωσε, κοιμάται στις 10 η ώρα. Όταν βγαίνουμε, άντε να κάτσουμε λίγο παραπάνω. Μετά αρχίζει τη γκρίνια ή κοιμάται και φεύγουμε (καυγάδες με το μπαμπά μας γι' αυτό)!!

Από την άλλη, δε θεωρώ κακό να μένει και με τη γιαγιά κάποιες φορές. Και εκείνος ξεχνάει τη γκρίνια του και περνάει μια χαρά μαζί της, και δεν θα πέρναγε καλά κανείς μας σε ένα εστιατόριο όπου θα του λέγαμε όλο "μη" και θα τον κυνηγάγαμε.

Γενικά, δεν πιστεύω ότι θα πάθει κάτι αν λίγες μέρες το χρόνο κοιμηθεί λίγο αργότερα ή βρεθεί σε ακατάλληλο χώρο. Αλλά, η αλήθεια είναι ότι πριν λίγες μέρες που πήγαμε σε ένα γάμο και κοιμήθηκε στην αγκαλιά μου στο τραπέζι, τον βάλαμε στις καρέκλες, χορέψαμε για το καλό από έναν χορό με τον άντρα μου, είδα το μικρό μου πως τιναζόταν σε κάποιες κορώνες, τον αρπάξαμε και φύγαμε. Κι εμείς χορέψαμε και εκείνον δεν τον βασανίσαμε πολύ.

Παν μέτρον άριστον!!

Φιλάκια

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πραγματικα ενοχλητικο αυτο που γινεται εδω στην ελλαδα οσον αφορα τη σχεση μητερας-παιδιου.

Σε κατακρινουν επειδη το παιδι σου σε αγαπαει και σε εχει αναγκη...

Το οτι κοιμαμαι με το παιδι μου ειναι κατακριτεο.. το οτι θηλαζω το παιδι μου ειναι κατακριτεο.. το οτι παω παντου μαζι με το παιδι μου ειναι κατακριτεο..

Το παιδι μου επειδη εχει ισχυρο δεσμο με τη μητερα του θα γινει "μαμακιας", "κακομαθημενος""φλωρος"

Ο ιδιος μου ο αντρας κατακρίνει τις επιλογες μου... ποσο μαλλον ο περιγυρός μου..

Πως το εχεις κανει ετσι το παιδι? :?

 

με ρωτησε τις προαλλες στον παιδοτοπο μια κοπελα "τι θακανω με τον μικρο που θελει να κοιμαται μαζι μουκαι ερχεται στο κρεβατι μου καθε βραδυ?" (2 χρονων ο μπομπιρας και αυτη με ρωτησε και καλα για να παρει μια επιστημονικη απαντηση λογω ειδικοτητας)

"Τιποτα" της απανταω.."θα κοιμασαι μαζι του"

Και πριν προλαβω να ολοκληρωσω πεταχτηκε η ιδιοκτητρια του παιδοτοπου και η αδελφη της και λενε..με σαφως υποτιμητικο τονο

"Μμμμμμ τωρα τα επιασες τα λεφτα σου... αυτη κοιμαται με το παιδι απο τη μερα που γεννηθηκε και θα κοιμαται μεχρι να παει φανταρος"

'Ολοι εχουν αποψη .. ολοι εχουν να πουν κατι.. να κατηγορησουν τη μανα που ασχολειται με το παιδι της..

Μια μανα που θηλαζει το παιδι της μεχρι τα 2 θεωρειτε τοσο "κακο" οσο αυτη που τη βγαζουν τα καναλια επειδη κακοποιησε τα παιδια της... :P

 

Δεν ξερω αν θα κανω αλλο παιδι αλλα αν κανω σκεφτομαι να το θηλασω 2-3 χρονια ετσι μονοκαι μονο για να εχουν να λενε "να το φρικιο" :P

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

'Ολοι εχουν αποψη .. ολοι εχουν να πουν κατι.. να κατηγορησουν τη μανα που ασχολειται με το παιδι της..

Μια μανα που θηλαζει το παιδι της μεχρι τα 2 θεωρειτε τοσο "κακο" οσο αυτη που τη βγαζουν τα καναλια επειδη κακοποιησε τα παιδια της... :P

 

Δεν ξερω αν θα κανω αλλο παιδι αλλα αν κανω σκεφτομαι να το θηλασω 2-3 χρονια ετσι μονοκαι μονο για να εχουν να λενε "να το φρικιο" :P

 

Σ'έχω ικανη!!!! :lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...