Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρά σε βραδυνή έξοδο


Ασπα

Recommended Posts

Ακόμα μια φορά έφριξα με τις δικαιολογίες που βρίσκουν μερικές μανάδες για να δικαιολογήσουν τα Αδικαιολόγητα. Εχουμε πάει σε ένα γάμο, καθόμαστε σε ένα μεγάλο τραπέζι με τα ξαδέρφια του άντρα μου. 2 ζευγάρια είχαν και τα παιδιά τους μαζί. Το ένα ήταν 3 ½ μηνών και το άλλο 14 μηνών. Κάθησαν μέχρι τις 3 τα ξημερώματα. Τα μωρά έκλαιγαν. Κάποια στιγμή κοιμήθηκαν. Κατα διαστήματα ξυπνούσαν με ουρλιαχτά. Καθόμασταν ακριβώς δίπλα στα κλαρίνα. Απίστευτη κατάσταση. Βέβαια την έχω ζήσει πολλές φορές. Η κολλητή μου το υποβάλει αυτό στα παιδιά της σε όλες τις εξόδους της. Μέχρι και στα μπουζούκια τα έχει πάρει μαζι από μωρά.

Εμένα με ρώτησαν γιατί δεν έχω την δικιά μου και απάντησα οτι τα παιδιά δεν έχουν καμια θέση σε αυτά τα μέρη και δεν θα το έκανα πότε αυτό στο παιδί μου. Δεν ίδρωσε το αυτάκι τους βέβαια. Τέτοιου είδους γονείς έχουν την σιγουριά οτι οταν έρχεται ένα μωρό πρέπει εκείνο να προσαρμόζεται στη ζωή του και όχι αυτοί στη δικιά του!

Στεναχωρέθηκα πολύ για εκείνα. Ντροπή. Εχετε ζήσει τέτοιες καταστάσεις?

an1cxMl0g410010MjU2ZGp8NTUyNjM1MWRsYXxIIEFzcG91bGEgbWFzIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το καθε νομισμα εχει 2 οψεις :wink:

Και τι θελω να πω...μπορει να θεωρω εγω απαραδεκτο το να ειναι ενα μωρο σ ενα χωρο που εχει τσιγαρο (ειτε ειναι σε κεντρο ειτε στο σπιτι του μεσα)..αλλα δεν μπορουμε να κρινουμε τους αλλους συμφωνα με τα δικα μας δεδομενα :cool:

Δλδ εαν αυτα τα ζευγαρια δεν ειχαν καποιον να τους κρατησουν το μωρο...τι επρεπε να κανει αυτο το ζευγαρι..να μην ξαναεμφανιστει σε καμια κοινωνικη εκδηλωση??

Σιγουρα σ ολα υπαρχουν ορια...αλλα μην κρινουμε συμφωνα με τα δικα μας δεδομενα τους αλλους....γιατι πιθανον καποιοι αλλοι να θεωρουν επεισης απαραδεκτο ν αφηνουν ενα μωρακι 3 μηνων..και να βγαινουν βολτα οι γονεις(δεν συμφωνω ουτε μ αυτο..αλλα επεισης το εχω ακουσει)

Link to comment
Share on other sites

Το καθε νομισμα εχει 2 οψεις :wink:

Και τι θελω να πω...μπορει να θεωρω εγω απαραδεκτο το να ειναι ενα μωρο σ ενα χωρο που εχει τσιγαρο (ειτε ειναι σε κεντρο ειτε στο σπιτι του μεσα)..αλλα δεν μπορουμε να κρινουμε τους αλλους συμφωνα με τα δικα μας δεδομενα :cool:

Δλδ εαν αυτα τα ζευγαρια δεν ειχαν καποιον να τους κρατησουν το μωρο...τι επρεπε να κανει αυτο το ζευγαρι..να μην ξαναεμφανιστει σε καμια κοινωνικη εκδηλωση??

Σιγουρα σ ολα υπαρχουν ορια...αλλα μην κρινουμε συμφωνα με τα δικα μας δεδομενα τους αλλους....γιατι πιθανον καποιοι αλλοι να θεωρουν επεισης απαραδεκτο ν αφηνουν ενα μωρακι 3 μηνων..και να βγαινουν βολτα οι γονεις(δεν συμφωνω ουτε μ αυτο..αλλα επεισης το εχω ακουσει)

 

θα συμφωνησω !!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς εγώ πάντως το θεωρώ απαράδεχτο!!!

Ας περιοριστούν λίγο για χάρη των παιδιών τους και ας ξεσαλώσουν μια άλλη φορά που είτε θα υπάρχει καποιος να τα κρατήσει είτε θα έχουν μεγαλώσει λίγο!!! :wink:

Γλεντάς και αργότερα, όμως αν το παιδί πάθει κάτι, μόνος σου θα τρέχεις και θα σε κακολογούν κίολας όλοι αυτοί που μαζί τους γλεντούσες στις χαρές τους!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς εγώ πάντως το θεωρώ απαράδεχτο!!!

Ας περιοριστούν λίγο για χάρη των παιδιών τους και ας ξεσαλώσουν μια άλλη φορά που είτε θα υπάρχει καποιος να τα κρατήσει είτε θα έχουν μεγαλώσει λίγο!!! :wink:

Γλεντάς και αργότερα, όμως αν το παιδί πάθει κάτι, μόνος σου θα τρέχεις και θα σε κακολογούν κίολας όλοι αυτοί που μαζί τους γλεντούσες στις χαρές τους!!! :wink:

Συμφωνω απολυτα με την Ασπα και την angela οι γονεις πρεπει να προσαρμοζονται στη ζωη του μωρου,και δεν ηταν αναγκη να ξημερωθουν αν δεν ειχαν που να τα αφησουν. :evil:
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερεις..εσυ μπορει να κανεις κατι αλλο που καποιος το θεωρει απαραδεκτο...γι αυτο δνε μιλαω :wink:

Εγω ας πουμε δεν θα πηγαινα ενα μωρο σ ενα κλειστο χωρο με τσιγαρο....αλλα επειδη δεν ειχα κανεναν να μου κρατησει το παιδι..πηγαινα οπου μπορουσα..χωρις να επιβαρυνω το μωρο :wink:

Αλλα εστω ομως...οτι δεν εχω καποιον..και παντρευεται ο αδερφος σου η καποιος πολυ κολλητος σου...ε εε δεν θαπηγαινες ουτε για 1 ωριστα στο κεντρο??(εδω αλλη καπνιζουν στα σπιτια τους...εε 1 ωριστα..οσο λαθος κι αν ειναι θα καθομουν :roll::? )

 

Εμας μας κοιταν στραβα γιατι ακομα και τωρα που τα παιδια μου ειναι 7 και 5 απαγορευεται το τσιγαρο μεσα στο πσιτι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και αν ακαθισω να σας απαρριθμησω ποσα πραγματα θεωρω εγω λαθοι που κανουν πολλοοι γονεις (ολο και κατι θα κανετε κι εσεις...κι εγω μαζι) θα γεμισουμε σελιδες

 

Και χωρις παρεξηγηση..εξω απ το χωρο πολλα τραγουδια λεγονται..κι εγω με τον καιρο μαλακωσα :wink::roll: (και θελω να πω...καν τε πρωτα 1,2 η 3 παιδακια....να μεγαλωσουν και λιγο και να μην εχετε και βοηθεια ..και τοτε να δουμε αν θα κανουμε και καποια λαθακια :? )

 

Απλα δεν θελω να κρινω...γιατι δνε ξερω το ζευγαρι αυτο τι σχεση ειχε με το το ζευγαρι που παντρευοταν και πολλες πολλες λεπτομερεις..αλλο το σωστο...κι αλλο οτι καποιες φορες θα ξεφυγουμε κι απ αυτο :roll::oops: )

Link to comment
Share on other sites

Και αν ακαθισω να σας απαρριθμησω ποσα πραγματα θεωρω εγω λαθοι που κανουν πολλοοι γονεις (ολο και κατι θα κανετε κι εσεις...κι εγω μαζι) θα γεμισουμε σελιδες

 

Και χωρις παρεξηγηση..εξω απ το χωρο πολλα τραγουδια λεγονται..κι εγω με τον καιρο μαλακωσα :wink::roll: (και θελω να πω...καν τε πρωτα 1,2 η 3 παιδακια....να μεγαλωσουν και λιγο και να μην εχετε και βοηθεια ..και τοτε να δουμε αν θα κανουμε και καποια λαθακια :? )

 

Απλα δεν θελω να κρινω...γιατι δνε ξερω το ζευγαρι αυτο τι σχεση ειχε με το το ζευγαρι που παντρευοταν και πολλες πολλες λεπτομερεις..αλλο το σωστο...κι αλλο οτι καποιες φορες θα ξεφυγουμε κι απ αυτο :roll::oops: )

 

Συμφωνώ

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Και αν ακαθισω να σας απαρριθμησω ποσα πραγματα θεωρω εγω λαθοι που κανουν πολλοοι γονεις (ολο και κατι θα κανετε κι εσεις...κι εγω μαζι) θα γεμισουμε σελιδες

 

Και χωρις παρεξηγηση..εξω απ το χωρο πολλα τραγουδια λεγονται..κι εγω με τον καιρο μαλακωσα :wink::roll: (και θελω να πω...καν τε πρωτα 1,2 η 3 παιδακια....να μεγαλωσουν και λιγο και να μην εχετε και βοηθεια ..και τοτε να δουμε αν θα κανουμε και καποια λαθακια :? )

 

Απλα δεν θελω να κρινω...γιατι δνε ξερω το ζευγαρι αυτο τι σχεση ειχε με το το ζευγαρι που παντρευοταν και πολλες πολλες λεπτομερεις..αλλο το σωστο...κι αλλο οτι καποιες φορες θα ξεφυγουμε κι απ αυτο :roll::oops: )

 

Συμφωνώ

 

:D ετσι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

ειναι φοβερη ταλαιπωρια για τα παιδια τετοιο ξενυχτι,ας εφευγαν νωριτερα.Κι εγω πηγα σε γαμο κοντινου μου προσωπου με το μωρο 5μ περιπου και καθισα ενα διωρο.Να το ταλαιπωρω με θηλασμο παραμερα και υπνο στο καροτσι; ε,οχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι φοβερη ταλαιπωρια για τα παιδια τετοιο ξενυχτι,ας εφευγαν νωριτερα.Κι εγω πηγα σε γαμο κοντινου μου προσωπου με το μωρο 5μ περιπου και καθισα ενα διωρο.Να το ταλαιπωρω με θηλασμο παραμερα και υπνο στο καροτσι; ε,οχι

Ετσι ακριβως. Μπορεις να πας στην εκδηλωση αλλα να μην κατσεις μεχρι τις 3 το πρωι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

ειναι φοβερη ταλαιπωρια για τα παιδια τετοιο ξενυχτι,ας εφευγαν νωριτερα.Κι εγω πηγα σε γαμο κοντινου μου προσωπου με το μωρο 5μ περιπου και καθισα ενα διωρο.Να το ταλαιπωρω με θηλασμο παραμερα και υπνο στο καροτσι; ε,οχι

Ετσι ακριβως. Μπορεις να πας στην εκδηλωση αλλα να μην κατσεις μεχρι τις 3 το πρωι.

 

Ακριβώς αυτό...........παν μέτρον άριστον

Link to comment
Share on other sites

ειναι φοβερη ταλαιπωρια για τα παιδια τετοιο ξενυχτι,ας εφευγαν νωριτερα.Κι εγω πηγα σε γαμο κοντινου μου προσωπου με το μωρο 5μ περιπου και καθισα ενα διωρο.Να το ταλαιπωρω με θηλασμο παραμερα και υπνο στο καροτσι; ε,οχι

 

Ακριβώς....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι φοβερη ταλαιπωρια για τα παιδια τετοιο ξενυχτι,ας εφευγαν νωριτερα.Κι εγω πηγα σε γαμο κοντινου μου προσωπου με το μωρο 5μ περιπου και καθισα ενα διωρο.Να το ταλαιπωρω με θηλασμο παραμερα και υπνο στο καροτσι; ε,οχι

Ετσι ακριβως. Μπορεις να πας στην εκδηλωση αλλα να μην κατσεις μεχρι τις 3 το πρωι.

 

Ακριβώς αυτό...........παν μέτρον άριστον

κι εγω συμφωνω.. δεν ειπαμε, θα πας και θα κατσεις και θα διασκεδασεις αλλα οχι ως τις 3!! εξαλλου αν ηταν τοοοοοοοοσο του ξεφαντωματος θα μπορουσαν να χορεψουν κτλ νωριτερα.. στα γλεντια μετα απο καποια ωρα η ιστορια επαναλαμβανεται.. θα μιλησεις, θα πιεις, θα χορεψεις και τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

σε παρομοια περιπτωσςη βαπτισης της κουνιαδας μου που εγινε μεσημερι και βαφτιζε ο αντρας μου το μικρο της δε μπορουσα να αποφυγω το μετα τραπεζι... ευτυχως για καλη μου τυχη το μωρο παρα τη δυνατη μουσικη κοιμοταν σχεδον ολη την ωρα ομως ειλικρινα εμενα η καρδια μου ποναγε τοσο πολυ που το υπεβαλα σε αυτο το μαρτυριο των ντεσιμπελ(τσιγαρο δεν ειχε), αν καποιος με εβλεπε μπορει να ελεγε ποσο αναισθητη μανα ειμαι αλλα δεν ειχα καμια αλλη επιλογη εκτος απο να το απομακρηνω απο τα ηχεια και να το βγαζω εκτος μαγαζιου οσο συχνα μπορουσα.Α η βαπτιση ηταν σε επαρχια οποτε δεν υπηρχε και κανεις να κρατησει το παιδι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο μενα κοριτσια ,

βασικα και εμεις δεν εχουμε καποια βοηθεια να αφησουμε τα μικρα μας (πλυθηντικος σε 4 μηνες :) ) αλλα εδω και 15 μηνες που εχουμε τον Κωνσταντινο δεν εχουμε πατησει πουθενα , ειμαι τελειως κατα του να παρουμε ενα μωρακι ή ενα μικρο παιδακι σε τετοια θορυβωδες μερη . Εμας εντα3ει δεν μας πειραζει δεν ειμασταν και πολυ του να πηγαινουμε σε μπουζουκια η τετοιες συνεστιασεις ( μαζι με τον Πανο δεν εχουμε παει ουτε μια φορα μαζι σε μπουζουκια το σιχαινομαστε και οι 2 ) , μια φορα περυσι ο Πανος ειχε πει να παμε σε μια εκδηλωση που εκανε οι μοιρα που υπηρετει και να περναμε και το 3 μηνων μπεμπη τοτε αλλα επειδη σκεφτικαμε επειτα οτι θα ειχε πολλα κουνουπια αποφασησαμε να παει μονος του 1 ωριτσα και εγω να μεινω σπιτι με τον μικρο , ουτε και αυτο μας πειραξε , στην τελικη εντα3ει γονεις γιναμε και πρωτευον ρολος ειναι να ειναι καλα τα παιδια μας , ε3αλλου καποια στιγμη τα παιδια μεγαλωνουνε και αμα θελουμε να παμε καπου θα μπορουμε να πηγαινουμε ας ειμαστε καιλιγο μεγαλυτεροι τι πειραζει . Τωρα σε 20 μερες παλι γινεται μια δεξιωση επειδη αλλαζει διοικητης και σκεφτικαμε να κοιμησουμε τον Κωνσταντινο στο παρκο στο σπιτι της μαμας μου να τον αφησουμε να κοιμαται ( μιας και η μαμα μου ειναι μεγαλουτσικη και φροντιζει και τον αρρωστο μπαμπα μου και δεν μπορω να την επιβαρυνω και με το να κυνηγαει τον μικρο ) να παμε για καμια ωρα και επειτα να τον παρουμε κοιμησμενο και να τον παμε σπιτι μας ( μενουμε για 1 μηνα ακομα στο πανω διαμερισμα απο τη μαμα μου ) . Αλλα και αυτη η λυση να μην υπηρχε δεν θα τον επερνα μαζι μας , ειναι κριμα για τα μωρακια να βρισκονται σε τοσο θορυβωδες μερη .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια... εγώ έχω να πω κάτι ίσως λιγο διαφορετικό!

 

Έχω μια φίλη που τα αγοράκια της είναι 7 και 3 αντίστοιχα!Απο τότε που θυμάμαι μηνών τον μεγάλο της γιό, πάντα τον κουβαλούσανε μαζί!Όχι οτι δεν είχε κάποιον να τον αφήσει, αλλά η δικαιολογία ήταν ''να ξεσκάσει λίγο και αυτός''!Και με τον μικρό αργότερα, τα ίδια έκανε. ΟΧΙ γλυκειά μου... δεν ξεσκάνε τα παιδιά στα cafe με τα τσιγάρα και την δυνατή μουσική!Ακόμη και διακοπές έχουμε πάει με τον μεγάλο της 2 χρονών!Τώρα δε που μεγάλωσαν(7και3) συνεχίζει να τα παίρνει μαζί κάθε Κυριακή που βρισκόμαστε.Ο μεγάλος είναι πια ήσυχος και δεν απομακρύνεται.Ο μικρός όμως..... σκέτο ζουζούνι !Το αστείο είναι οτι αυτή κάθεται άνετη για καφέ,ρίχνοντας που και που ματιες για το παιδί της!Φυσικά όλοι στην παρέα έχουμε τα μάτια μας επάνω του και γι αυτό είναι ήσυχη σαν μάνα!

 

Συγνώμη αν σας κούρασα μέσα σε λίγες γραμμές!Εμένα πάντως με κουράζει αυτό κάθε Κυριακη εδω και πολλά χρόνια....[/url][/u]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσια ,

βασικα και εμεις δεν εχουμε καποια βοηθεια να αφησουμε τα μικρα μας (πλυθηντικος σε 4 μηνες :) ) αλλα εδω και 15 μηνες που εχουμε τον Κωνσταντινο δεν εχουμε πατησει πουθενα , ειμαι τελειως κατα του να παρουμε ενα μωρακι ή ενα μικρο παιδακι σε τετοια θορυβωδες μερη . Εμας εντα3ει δεν μας πειραζει δεν ειμασταν και πολυ του να πηγαινουμε σε μπουζουκια η τετοιες συνεστιασεις ( μαζι με τον Πανο δεν εχουμε παει ουτε μια φορα μαζι σε μπουζουκια το σιχαινομαστε και οι 2 ) , μια φορα περυσι ο Πανος ειχε πει να παμε σε μια εκδηλωση που εκανε οι μοιρα που υπηρετει και να περναμε και το 3 μηνων μπεμπη τοτε αλλα επειδη σκεφτικαμε επειτα οτι θα ειχε πολλα κουνουπια αποφασησαμε να παει μονος του 1 ωριτσα και εγω να μεινω σπιτι με τον μικρο , ουτε και αυτο μας πειραξε , στην τελικη εντα3ει γονεις γιναμε και πρωτευον ρολος ειναι να ειναι καλα τα παιδια μας , ε3αλλου καποια στιγμη τα παιδια μεγαλωνουνε και αμα θελουμε να παμε καπου θα μπορουμε να πηγαινουμε ας ειμαστε καιλιγο μεγαλυτεροι τι πειραζει . Τωρα σε 20 μερες παλι γινεται μια δεξιωση επειδη αλλαζει διοικητης και σκεφτικαμε να κοιμησουμε τον Κωνσταντινο στο παρκο στο σπιτι της μαμας μου να τον αφησουμε να κοιμαται ( μιας και η μαμα μου ειναι μεγαλουτσικη και φροντιζει και τον αρρωστο μπαμπα μου και δεν μπορω να την επιβαρυνω και με το να κυνηγαει τον μικρο ) να παμε για καμια ωρα και επειτα να τον παρουμε κοιμησμενο και να τον παμε σπιτι μας ( μενουμε για 1 μηνα ακομα στο πανω διαμερισμα απο τη μαμα μου ) . Αλλα και αυτη η λυση να μην υπηρχε δεν θα τον επερνα μαζι μας , ειναι κριμα για τα μωρακια να βρισκονται σε τοσο θορυβωδες μερη .

 

καλημέρα....Επειδή μίλησες για ''μοίρα'' κατάλαβα οτι ο άντρας σου είναι στον στρατό, σωστά;Εμένα είναι στην αεροπορία στην Θεσσαλονίκη αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια... εγώ έχω να πω κάτι ίσως λιγο διαφορετικό!

 

Έχω μια φίλη που τα αγοράκια της είναι 7 και 3 αντίστοιχα!Απο τότε που θυμάμαι μηνών τον μεγάλο της γιό, πάντα τον κουβαλούσανε μαζί!Όχι οτι δεν είχε κάποιον να τον αφήσει, αλλά η δικαιολογία ήταν ''να ξεσκάσει λίγο και αυτός''!Και με τον μικρό αργότερα, τα ίδια έκανε. ΟΧΙ γλυκειά μου... δεν ξεσκάνε τα παιδιά στα cafe με τα τσιγάρα και την δυνατή μουσική!Ακόμη και διακοπές έχουμε πάει με τον μεγάλο της 2 χρονών!Τώρα δε που μεγάλωσαν(7και3) συνεχίζει να τα παίρνει μαζί κάθε Κυριακή που βρισκόμαστε.Ο μεγάλος είναι πια ήσυχος και δεν απομακρύνεται.Ο μικρός όμως..... σκέτο ζουζούνι !Το αστείο είναι οτι αυτή κάθεται άνετη για καφέ,ρίχνοντας που και που ματιες για το παιδί της!Φυσικά όλοι στην παρέα έχουμε τα μάτια μας επάνω του και γι αυτό είναι ήσυχη σαν μάνα!

 

Συγνώμη αν σας κούρασα μέσα σε λίγες γραμμές!Εμένα πάντως με κουράζει αυτό κάθε Κυριακη εδω και πολλά χρόνια....[/url][/u]

 

Αλήθεια αυτή την αναίσθητη συμπεριφορά την έχω δει στις περισσότερες περιπτώσεις γονέων που έχουμε είτε βρεθεί έξω είτε στο σπίτι μου!!!

Καινούργιο είναι αυτό :?::?::?::shock::shock::shock:

Μα να περιμένουν απο μένα την οικοδέσποινα να τους τα σερβίρω όλα στο χέρι μα να τους κοιτάω και τα παιδιά και να μην λένε να κουνηθουν απο την θέση τους :shock::shock::shock: δηλαδή έχω φρικάρει :evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια... εγώ έχω να πω κάτι ίσως λιγο διαφορετικό!

 

Έχω μια φίλη που τα αγοράκια της είναι 7 και 3 αντίστοιχα!Απο τότε που θυμάμαι μηνών τον μεγάλο της γιό, πάντα τον κουβαλούσανε μαζί!Όχι οτι δεν είχε κάποιον να τον αφήσει, αλλά η δικαιολογία ήταν ''να ξεσκάσει λίγο και αυτός''!Και με τον μικρό αργότερα, τα ίδια έκανε. ΟΧΙ γλυκειά μου... δεν ξεσκάνε τα παιδιά στα cafe με τα τσιγάρα και την δυνατή μουσική!Ακόμη και διακοπές έχουμε πάει με τον μεγάλο της 2 χρονών!Τώρα δε που μεγάλωσαν(7και3) συνεχίζει να τα παίρνει μαζί κάθε Κυριακή που βρισκόμαστε.Ο μεγάλος είναι πια ήσυχος και δεν απομακρύνεται.Ο μικρός όμως..... σκέτο ζουζούνι !Το αστείο είναι οτι αυτή κάθεται άνετη για καφέ,ρίχνοντας που και που ματιες για το παιδί της!Φυσικά όλοι στην παρέα έχουμε τα μάτια μας επάνω του και γι αυτό είναι ήσυχη σαν μάνα!

 

Συγνώμη αν σας κούρασα μέσα σε λίγες γραμμές!Εμένα πάντως με κουράζει αυτό κάθε Κυριακη εδω και πολλά χρόνια....[/url][/u]

 

Αλήθεια αυτή την αναίσθητη συμπεριφορά την έχω δει στις περισσότερες περιπτώσεις γονέων που έχουμε είτε βρεθεί έξω είτε στο σπίτι μου!!!

Καινούργιο είναι αυτό :shock::shock::shock:

Μα να περιμένουν απο μένα την οικοδέσποινα να τους τα σερβίρω όλα στο χέρι μα να τους κοιτάω και τα παιδιά και να μην λένε να κουνηθουν απο την θέση τους :shock::shock::shock: δηλαδή έχω φρικάρει :evil::evil::evil::evil:

 

Στο σπίτι δεν θα αντεχα να έρθουν.....Ευτυχώς που μένουμε στην Θεσ/νίκη και εκείνοι Σέρρες... Πες οτι είναι ιδιοτροπία μου.... πες ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα να περιμένουν απο μένα την οικοδέσποινα να τους τα σερβίρω όλα στο χέρι μα να τους κοιτάω και τα παιδιά και να μην λένε να κουνηθουν απο την θέση τους :shock::shock::shock: δηλαδή έχω φρικάρει :evil::evil::evil::evil:

αυτη τη συμπερυφορα ουτε εγω μπορεσα ποτε να τη καταλαβω, λες και πανε επισκεψη για να μην ασχολουνται με τα παιδια τους και να τα προσεχει καποιος αλλος αντι για αυτους ενω θα επρεπε να ισχυει το αντιθετο....

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι της αποψης να ειναι τα παιδια μαζι σου οπου μπορουν να ειναι.

δηλαδη:

δεν θα βγω εξω πρωι η απογευμα για καφε και θα αφησω το παιδι μου πισω. ενπειτε φυσικα οτι δεν θα εχει καπνο εκει που θα παω. προτιμω να βγαζω το παιδι μου βολτα και αν κατσει να πιω και εγω ενα καφε εχει καλως.

σε συνεστιασεις αν μπορω να τα παρω μαζι θα τα παρω, θεωρω οτι τα παιδια αισθανονται πολυ καλυτερα οταν πανε με τους γονεις τους καπου και δε μενουνε πισω στη γιαγια.

δεν προκειτε να παω διακοπες καπου χωρις το παιδι μου. θα προσαρμοσω τις διακοπες για το παιδι μου.

γενικως ειμαι της αποψης οτι εφοσον αποφασισα να κανω παιδι, η ζωη μου θα ειναι "οικογενοιακη"

και ναι και σε βαφτιση που πηγαμε, μετα την ειχα μαζι μου στο τραπεζι, κοιμηθηκε την ταισα και φυγαμε μολις ειδα οτι αρχισε να κουραζεται, ολα θελουν προσοχη και ορια, αν υπαρχουν αυτα, ολοι μια χαρα ειμαστε.

αυτη ειναι η αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άνοιξα την συζήτηση να εξηγήσω ότι τα ζευγάρια αυτά δεν είχαν καμία ιδιαίτερη σχέση με τους νεόνυμφους. Ήταν γάμος των 1500 ατόμων και οι περισσότεροι από εμάς απλά πήγαμε από υποχρέωση!

Εχω δει μωρά παιδια να κοιμούνται στις καρέκλες και οι γονείς να γλεντάνε αμέριμνα!

Από την μεριά μου το θεωρώ λάθος σε οποιαδήποτε περίπτωση. Παρόλα αυτά εαν παντρευόταν ο αδερφός μου θα την επαιρνα, θα χόρευε ένα τραγούδι σαν παρανυφάκι( αυτό θα γινότανε κατα τις 10 το βράδυ ) και μετα θα την πήγαινα σπίτι. Χωρίς υπερβολές, χωρίς να ταλαιπωρηθεί! Όχι να κοιμάται κάτω από ενα ηχείο γιατί είμαι εγώ σκασμένη για χορό!

Και πάλι να ήταν σε μια λογική ηλικία ακόμα και για αυτό. Στης αδερφής μου τον γάμο δεν πήγα γιατί το μωρό ήταν ημερών!

an1cxMl0g410010MjU2ZGp8NTUyNjM1MWRsYXxIIEFzcG91bGEgbWFzIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,θα σας πω κι εγω την αποψη μου και δε θελω να με παρεξηγησετε. Βρισκω τον τιτλο "Απαραδεκτοι γονεις" καπως σκληρο,αν και εξισου σκληρο βρισκω και το να παιρνεις τα μωρα σου μαζι σε μερος με νταβαντουρι,τσιγαρα,πολυκοσμια και τα συναφη. Δεν ειναι μονο η φασαρια που θα τα κανει να τιναζονται στον υπνο τους,ειναι και οι ιωσεις που μπορει να κουβαλαει ο καθενας που θα πλησιασει το καροτσι για να πει "φτου σου μωρο μου" αλλα το κυριοτερο:ο καπνος απο τα τσιγαρα,που ολοι ξερουμε ποσο μπορει να βλαψει το παιδικο αναπνευστικο. :mad:

Ωστοσο,ποιος απο εμας ειναι τοσο ΤΕΛΕΙΟΣ γονιος για να μπορεσει να κατακρινει εναν αλλον γονιο και να τον "αφορισει" με το χαρακτηρισμο "απαραδεκτος"; Να σας πω τι εννοω. Εγω για παραδειγμα δε θα επαιρνα ποτε τη μικρη μου οχι σε γαμο,αλλα ουτε καν σε καφετερια τοσο αργα το βραδυ.Βασικα δε με ενδιαφερει καν να βγω βραδυ απο τοτε που γεννησα.Την προσεχω σαν τα ματια μου,τη θηλαζω απο τη μερα που γεννηθηκε και εκει που ημουν τρελλη και παλαβη για τη δουλεια μου και την καριερα,τωρα τα εχω αφησει ολα και ενδιαφερομαι για το μωρο μου και μονο. Ομως τι παει να πει αυτο; Ειμαι τελεια μαμα; Οχι βεβαια.

Για παραδειγμα,ναι μεν θηλαζω,ομως καπνιζω κιολας. Το στερηθηκα στην εγκυμοσυνη αλλα τωρα ουτε που το διαννοουμαι να το κοψω,κανω μεχρι 5 τη μερα και πολλες φορες που εχει κλαψει και δεν εχω προλαβει να πλυνω χερια ή να μασησω τσιχλα,την εχω παρει αγκαλια με τις τσιγαριλες. Εχει τυχει να μου ερθει επιθυμια για τσιγαρο 5 λεπτα πριν ξυπνησει το μωρο για να θηλασει,κι εγω να καπνισω και μετα να την ταισω. Εννοειται βεβαια οτι ποτε δεν καπνιζω μεσα στο σπιτι,ομως αν και θηλαζω,καπνιζω,ναι.

Εχει τυχει επισης να βλεπουμε dvd με τον αντρα μου κι εκεινο να κοιμαται στο καροτσακι του διπλα μας,ενω ο ηχος δεν ηταν και τοσο χαμηλα. Εχει τυχει επισης να κλαιει επειδη θελει βολτα και αγκαλια τη στιγμη που βλεπω ενα ενδιαφερον θεμα στην τηλεοραση κι εγω απλως να την κουναω για να ηρεμησει προκειμενου να δω αυτο που θελω. Εχει τυχει να ερχεται κοσμος στο σπιτι κι εγω να ντρεπομαι να τους πω να μην της πιασουν τα χερακια γιατι τα βαζει στο στομα,και να τρεχω μολις φευγουνε να της βαλω οινοπνευμα.

Εχει τυχει να καθομαι στον υπολογιστη ενω εκεινη κοιμαται διπλα μου στο καροτσακι της κι ενω ξερω οτι την ενοχλει το τσουκου-τσουκου απο το πληκτρολογιο.

Λοιπον,ειμαι απαραδεκτη μητερα; Δε νομιζω. Απλα δεν ειμαι τελεια. Υπαρχουν πραγματα που επ΄ουδενει δε θα εκανα,οπως για παραδειγμα να παρω μαζι μου το μωρο μου σε μπουζουκια ή οπουδηποτε με φασαρια και καπνο,υπαρχουν ομως και πραγματα που για καποιους αλλους ακουγονται φρικτα (οπως το να καπνιζεις κατα την περιοδο του θηλασμου) που εγω τα κανω. Ολα ειναι υποκειμενικα νομιζω,και τελειος δεν ειναι κανεις. Αυτη ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...