Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίσκεψη σε μωρό


antigoni84

Recommended Posts

Κορίτσια εσείς που έχετε μωρά,πότε πρέπει να επισκεφτούμε ενα μωράκι?? Γέννησε ένα φιλικό μου ζευγάρι, τους έχω πάρει 5 φορές να ρωτήσω αν μπορώ να πάω να τους δω και όλο το αναβάλλουν,σήμερα που τους πήρα πάλι μου είπαν μετά τον Ιούνιο,δεν είναι παράλογο??.Δεν ξερω αλλά θεωρώ αγένεια να θέλει κάποιος να δει το παιδί σου με δώρα κτλ και να μην τον θες για 10 λεπτά να ευχηθεί ισα ισα και να φύγει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αντιγόνη έχεις παιδάκι?

Θα σου πω τι συμβαίνει με την ανηψιά μου για να καταλάβεις...

Το μωρό έχει 0 ανοσοποιητικό, υποβάλλεται κάθε 15 μέρες σε εξετάσεις για να δούμε αν διορθώθηκε η κατάσταση και μέχρι να γίνει αυτό είναι σε καραντίνα. Μόνο γονείς επιτρέπονται και μόνο η μητέρα χωρίς μάσκα...

Και είναι 3 μηνών...

 

Που ξέρεις λοιπόν τι μπορεί να συμβαίνει με το φιλικό σου ζευγάρι?

Δεν έχουν καμία σημασία τα δώρα, πίστεψέ με...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποσο μηνων ειναι το μωρο? Εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει επισκεψεις να δεχτω αφου γινει 2 μηνων αλλα και αυτο απο αποσταση.

Μπορει να φοβουνται γιατι οσοι δεν εχουν παιδια δεν ειναι πολυ προσεκτικοι, παιρνουν πρωτοβουλια να αγκαλιασουν το μωρο ενω οι γονεις δεν θελουν και ισως ντρεπονται να το πουν, τους φιλανε τα χερακια που τα μωρα τα βαζουν συνεχεια στο στομα, πανε πολυ κοντα στο προσωπο τους...

Επιπλεον τους πρωτους μηνες ξενυχτας πολυ γιατι το μωρο κοιμαται αστατα και αν θηλαζει η κοπελα θα ειναι πολυ κουρασμενη και ισως δεν εχει αντοχη για επισκεψεις. Μην θυμωνεις μαζι τους, κανε λιγο υπομονη δεν νομιζω να εχουν κατι μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια και εγω το ανεβαλα σε γνωστους και δεχομαι εδω και 2 εβδομαδες λιγες επισκεψεις. Φαντασου τα μωρα μπηκαν στον 4ο μήνα,αλλα δεν νομιζω κανεις να με παρεξηγήσει γιατι ύστερα απο 1μηνα+ στην εντατικη ο μικρος μου 1350γραμμαρια γεννηθηκε και πρίν 1 μηνα χειρουργείο βουβουνοκήλης 1 εβδομαδα στο παιδων η γιατρός μας είπε να αποφευγουμε τον κοσμο λογω ιωσεων.Ελπιζω όποιος μας αγαπαει δεν θα μας παρεξηγήσει. Πιστευω ότι ίσως και αυτοι περιμένουν να ανοιξει λίγο ο καιρος και να μειωθουν οι ιωσεις για να δεχτουν κοσμο.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιγονη, σιγουρα δεν πρεπει να το παιρνεις προσωπικα. Εμενα το μωρο ειναι 3 μηνων και ακομα τρεμει η καρδια μου μην ερθει καποιος και του κολλησει τιποτα. Ειχε νοσηλευθει το μεγαλο 2 βδομαδες οταν ηταν 1 μηνος και μου εχει μεινει φοβια.Δεν ειναι απαραιτητο να εισαι εσυ κρυωμενη μπορει να ερθεις εσυ σε επαφη με καποιο ατομο κρυωμενο και να μεταφερεις αθελα σου κατι. Εμενα ας πουμε η γιαγια μου και η πεθερα μου οπου αρρωστος τρεχουν να τον επισκεφτουν. Καπως ετσι εξαπλωνονται οι ιωσεις. Γι' αυτο κι εγω τους εχω βαλει απαγορευτικο. Δεν σημαινει πως εχω κατι μαζι τους.( αντε ισως λιγο κατι με την πεθερα μου:wink:).

οσο για την επισκεψη στο σπιτι της θειας ισως να μην το θεωρουν κομψο να σε δεχθουν σε αλλο σπιτι - εννοωντας πως σιγουρα θα θελουν να σε περιποιηθουν στο δικο τους οταν νιωσουν ανετα με το μωρο. Προσωπικα αυτο θα εκανα, εκτος αν ηταν καποιος που θα ηθελα να ξεφορτωθω οποτε δεν θα με χαλουσε να αφηνε το δωρο στη μαμα μου π.χ. αν επεμενε.

Επεξεργάστηκαν by foubi
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

ναι κ γω θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Ας τους να ηρεμήσουν κ όταν είναι έτοιμοι θα σου πουν από μόνοι τους. Κ γω άρχισα να δέχομαι επισκέψεις μετά τους 2 μήνες κ αν κάνω δεύτερο θα τις αρχίσω ακόμα αργότερα....Εγω ήμουν χάλια, ξενυχτισμένη, με το στήθος όλη μέρα έξω κ έπρεπε να σερβίρω κ καφέδες...είναι πολύ δύσκολο παρόλο που ο επισκέπτης έρχεται με αγάπη.Τα δώρα δε, δεν σε νοιάζουν κάν...

Link to comment
Share on other sites

μακαρι και εμενα να με ρωτουσαν πριν ερθουν να με επισκεφτουν με το νεογεννητο...(βασικα με ρωτουσαν, ελεγα "οχι, ας περασει πρωτα λιγος καιρος" μα παρολαυτα ερχονταν!!!)

κι εγω πριν κανω παιδι ισως και να με πειραζε αν δεν με δεχοντουσαν αλλα τωρα το κατανοω πληρως... Ξερεις τι ειναι να εχεις μωρακι ημερων, να θηλαζει 18 ωρες το 24ωρο, εσυ να μην κοιμασαι ποτε, να υποφερεις απο την ασχημη καισαρικη, το σπιτι να ειναι λες κι εχει σκασει βομβα επειδη εσυ δεν μπορεις καν να κινηθεις, η καταθλιψη να σε περιτριγυριζει και μεσα σε ολα αυτα να ερχονται θειες-γειτονισσες-θειες της 8ειας του θειου και να πασπατευουν και το νεογεννητο! και μη μου πειτε γιατι επετρεπα να το πασπατευουν!!! ΔΕΝ το επετρεπα αλλα δεν ειχε σημασια η γνωμη μου! και καποιοι μου κρατανε ακομη μουτρα επειδη τους ειπα πως δεν ειναι σωστο να φιλανε τα χερακια του μωρου...

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεχομουν. μη φανταστειτε καμια στρατια στο σπιτι. αλλα ενας δυο φιλοι ερχοταν για καφε. ηθελα καιγω πολυ παρεα. λιγο εμεναν και εννοητε οχι στον ιδιο χωρο με το μωρο. μια ματια το εριχναν και μετα πηγαιναμε στην κουζινα για να κατσουμε νατα πουμε.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο τις 15 ημερες αρχισα να δεχομαι επισκεψεις απο κοντινους συγγενεις και φιλους. Ευτυχως αν και Μαρτιος που ηταν τιγκα στις ιωσεις δεν ειχαμε κανενα προβλημα, ειχα βοηθεια απο την μητερα μου οποτε δεν κουραζομουν παρα πολυ και επιπλεον ηθελα παρεουλα για να ξεσκαω και εγω λιγακι. Ετσι ομως αισθανομουν εγω και μπορω να πω οτι κανενας δεν εκανε κατι υπερβολικο με το μωρο που να με πειραξει αν και γενικα ειμαι πιο χαλαρη σε αυτα τα ζητηματα. Τωρα στο δευτερο αναλογως το πως θα ειμαστε θα δεχτω οταν ειμαι ετοιμη τις επισκεψεις μου χωρις πιεση. Παντως μην το παιρνεις προσωπικα, αλλη γυναικα μπορει να θελει παρεουλα, αλλη να μην νιωθει ετοιμη ακομη, αλλη να θελει να προστατεψει το μωρακι της..απλα μην της το ξαναφερεις θα σε καλεσει αυτη οταν ειναι;)

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πάλι ήθελα τους φίλους /συγγενεις μου να έρθουν,

ήρθαν από την 3ημερα που είμουν σπίτι,

τα μωρα τα είχα στο δωμάτιο και τα βλεπαν με μάσκα μόνο αλλα πλέναν τα χέρια, βάζαν ένα καθαρο σεντονάκι πάνω τους και τα παίρναν αγγαλιά

Βεβαια ερχοντουσαν οι πολύ κοντινοί - τόσο κοντινοι που έτυχε να τους αφήσω με τον αντρα μου και να παω να κοιμηθώ επειδή τα μωρά κοιμόντουσαν...

Αλλά είχα πολύ βοήθεια στην αρχή (2 γιαγιαδες που τρέχαν) και έτσι όσο και να έτρεχα είχα 1 ωρίτσα να κάτσω με φίλους

Καμοια φορά νιώθεις ότι πνίγεσαι. Και τότε δεν θέλεις να έρθει κανεις. Ακομα και να μην υπάρχουν θέματα υγείας πραγματικα μπορεί να μην μπορείς!

Μην τους παρεξηγάς και μην το παιρνεις προσωπικά, δεν σημαινει ότι δεν θέλουν να πας εσυ αλλά μάλλον δεν θελουν να παει κανενας

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που έχετε μωρά,πότε πρέπει να επισκεφτούμε ενα μωράκι?? Γέννησε ένα φιλικό μου ζευγάρι, τους έχω πάρει 5 φορές να ρωτήσω αν μπορώ να πάω να τους δω και όλο το αναβάλλουν,σήμερα που τους πήρα πάλι μου είπαν μετά τον Ιούνιο,δεν είναι παράλογο??.Δεν ξερω αλλά θεωρώ αγένεια να θέλει κάποιος να δει το παιδί σου με δώρα κτλ και να μην τον θες για 10 λεπτά να ευχηθεί ισα ισα και να φύγει

 

 

κοιτα αυτη η εποχη ειναι υπουλη πολυ με τις ιωσεις.τωρα για το μετα τον ιουνιο ειναι υπερβολη δλδ.τωρα μην επιμενεις κ πολυ.το πολυ πολυ πας το δωρο στα βαφτισια:wink:;-):wink:.εσυ οηρες αυτη δεν ηθελαν.αλλα κ γω τις 40 μερες ολοι μακρια.(εγω λεχωνα κ το μωρο 5 ημερων με κολλησαν γαστρεντεριτιδα , μεσα στην κλινικη καποιος που με επισκεφτηκε.παει το γαλα κ με μασκα στο μωρο μονο οταν ηταν να φαει ). επειδη λοιπον δεν ξερεις αν κουβαλας καποιο μικροβιο αστο λοιπον μην λενε κ διαφορα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που έχετε μωρά,πότε πρέπει να επισκεφτούμε ενα μωράκι?? Γέννησε ένα φιλικό μου ζευγάρι, τους έχω πάρει 5 φορές να ρωτήσω αν μπορώ να πάω να τους δω και όλο το αναβάλλουν,σήμερα που τους πήρα πάλι μου είπαν μετά τον Ιούνιο,δεν είναι παράλογο??.Δεν ξερω αλλά θεωρώ αγένεια να θέλει κάποιος να δει το παιδί σου με δώρα κτλ και να μην τον θες για 10 λεπτά να ευχηθεί ισα ισα και να φύγει

 

Ποσο δικιο εχεις nouka! Μακαρι να με ρωτουσαν κ εμενα! Και να μη με παρεξηγουσαν! Πριν το παιδι ουτε εγω θα τα καταλαβαινα ολα αυτα αλλα τωρα δινω δικιο σε ολες τις μαμαδες! Ειναι τοσο ευθραστο ενα μωρακι κ σαν μαμα προσπαθεις απλα να το προστατεψεις.. Ασε που καθε ενας που ερχεται δεν ξερεις που εχει παει τι εχει πιασει κ αν κουβαλαει καμια αρρωστια.. Κ σιγα μη σου το πει..

Αντιγονη πιστευω πραγματικα οτι δεν εχουν κατι μαζι σου ουτε θελουν να ειναι αγενεις.. Μπορει το ιδιο να λενε σε ολους ακομα κ στους συγγενεις τους.. Ισως να εχουν δει συμπεριφορες που δεν τους αρεσουν γι αυτο να αποκλειουν τους υπολοιπους.. Ασε που μπορει η ιδια η μανουλα να μη νιωθει ανετα, να θελει να περασει λιγος καιρος.. Αφου σου ειπαν ετα τον Ιουνιο οφειλεις να το σεβαστεις..:-)

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά τον πρώτο μηνα (που συνηλθα κι εγώ) δεχόμουν φίλους στο σπίτι.Κι ακόμα καλύτερα, θεωρούσα το να βγαίνω έξω με το παιδί.

Με την προυπόθεση βέβαια να ΄μην έχει κάτι όπως είπαν και τα κορίτσια, περιπτώσεις με ευαίσθητα μωράκια που έχουν νοσηλευτεί...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Αντιγονη:D

Συμφωνω με ολα τα παραπανω που ειπαν τα κοριτσια (για το θεμα ιωσεων κτλ) και επιτοπλιστον (αν γραφεται ετσι η λεξη :rolleyes: ) να σου πω οτι οταν εχεις ενα νεογεννητο μωρακι στο σπιτι για τον επομενο μηνα η και διμηνο μη σου πω, επικρατει ενα απολυτο χαος μεσα στο σπιτι. Πρεπει να περασει λιγος καιρος για να βρουνε και οι δυο γονεις τον ρυθμο τους . Ειδικοτερα αν δεν εχουν βοηθεια απο τριτα ατομα...ειναι λιγο δυσκολα στην αρχη.

Γι'αυτο και μην ανησυχεις. .οταν μεγαλωσει λιγακι ακομα θα χαιρονται να εχουν καλεσμενους και να καμρωνουν το μωρακι τους.

...Τι να πρωτοπω...

Πως να περιγραψω την αγαπη μου για σενα...

Μονο λογια αγαπης και στοργης πλημμυριζουν την ψυχη μου καθε φορα που...με κοιτας...μου γελας...με παιρνεις αγκαλια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εσείς που έχετε μωρά,πότε πρέπει να επισκεφτούμε ενα μωράκι?? Γέννησε ένα φιλικό μου ζευγάρι, τους έχω πάρει 5 φορές να ρωτήσω αν μπορώ να πάω να τους δω και όλο το αναβάλλουν,σήμερα που τους πήρα πάλι μου είπαν μετά τον Ιούνιο,δεν είναι παράλογο??.Δεν ξερω αλλά θεωρώ αγένεια να θέλει κάποιος να δει το παιδί σου με δώρα κτλ και να μην τον θες για 10 λεπτά να ευχηθεί ισα ισα και να φύγει

 

Εγω θα σου ελεγα μετά απο το πρωτο 40ημερο οχι για τα αγραφα "έθιμα" αλλα γιατι το πρωτο σαρανταήμερο δεν ξερεις που σου παν τα τεσσερα οταν ειναι το πρωτο σου μωρακι...

 

Εγω δεχτηκα μονο την αμεση οικογένει μας, τους γονεις μου, τα πεθερικά μου και την κουνιαδα μου και τον αδερφο μου....ααα και τους παπουδες μου...Και οντως οταν ξελαμπικαρα μετα τον πρωτο μηνα μπορουσα να δεχτω φιλους, θειες γνωστες κτλπ

 

Δεν ηθελα κανεναν το πρωτο διάστημα....

 

Και ετσι κανω και με τις φιλες/γνωστες μου οταν γεννανε , τις παιρνω τηλεφωνο μετα τις 40μερες και ρωτάω αν μας θελουνε επισκεψη ;)

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα...ο πρωτος καιρος ειναι πολυ δυσκολος και ειδικα αν το μωρακι ειναι το πρωτο σου διοτι αφενως δεν εχεις καποια προηγουμενη εμπειρια και αφετερου η μητερα χρειαζετε ξεκουραση...εγω αν και γεννησα φυσιολογικα πονουσα αρκετα για καποιες μερες,θηλαζα καθε 3 ωρες,ισα ισα που προλαβαινα να μαγειρεψω ενα φαγητο να φαμε...το χειροτερο απο ολα ηταν η αυπνια...οταν η μπουμπου μου ηταν 15 ημερων και μεχρι που σαραντησε προσπαθουσα να την κοιμησω απο το βραδυ και ο υπνος την επερνε 9 και 9.30 το πρωι...επερνα τον αντρα μου τηλ.στην δουλεια του και εκλαιγα...θυμαμαι μια μερα που τον πηρα χαρουμενη και του ειπα"σημερα κοιμηθηκα 2 ωρες σερι"...τρελη χαρα...

εμεις εκτος απο τις γιαγιαδες και τους παππουδες μεχρι που σαραντησα δεν επιτρεψαμε σε κανεναν αλλον να ερθει σπιτι...ουτε καν τα ανηψακια μας γιατι ηταν και μεσα στον χειμωνα και τα πραγματα ηταν επιφοβα με ενα τριχρονο ανηψακι και ενα 11χρονο...σπιτι μας τα παιδακια ηρθαν αφου η κορη μου εγινε 3 μηνων και παλι δεν πολυηθελα...

πριν κανω παιδι ολα αυτα τα κοροιδευα και τα θεωρουσα υπερβολικα αλλα οταν προκειτε για το παιδι σου δαγκωνεις πραγματικα...

εσυ απο την μερια σου το εχεις πει πολλες φορες οτι θες να τους επισκεφτεις....δεν εχεις παρα να περιμενεις ποτε θα νιωσουν εκεινοι καλα...αλλωστε ειμαι σιγουρη οτι αν το κανουν με το ζορι δεν θα ευχαρηστηθει κανεις την επισκεψη σου...

το δωρο ειναι το λιγοτερο...η μανα παντα προστατευει το παιδι της με οποιοδηποτε κοστος...

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα κοσμο, μη φανταστεις πολυ αλλα οι κοντινοι ηρθαν πριν τις σαραντα μερες. φυσικα ως επι το πλειστον, το μωρο σε αλλο δωματιο και για λιγη ωρα. εγω απτην πλευρα μου αφηνω να περασει λιγος καιρος και μετα παω. ειναι οπως το βλεπει κανθενας..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πάω ποτέ επίσκεψη σε νεογέννητο ακόμα κι αν με καλέσουν.Πάντα μετα τις 40 μέρες και συνήθως γύρω στο δίμηνο.Πιστεύω οτι τον πρώτο καιρό το ζευγάρι πρέπει να έχει την ησυχία του να γνωριστεί με το μωράκι του και να βρει τους ρυθμούς του.

Και πάνω απ΄όλα πρέπει να προστατευτεί το μωράκι απο τυχόν μικρόβια και επαφές με κόσμο.

Τώρα που θα γεννήσω έχω ενημερώσει οτι δεν θα δεχτώ επισκεψεις...είναι το πρώτο μου μωράκι κι έχω ένα σωρό αγχη..δεν μπορώ να έχω και το άγχος μη μου το κολλήσουν τίποτα και αρρωστήσει..

Δώσε λίγο χρόνο στη φίλη σου και πιστεύω οτι θα σε καλέσει εκείνη!

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχουν περάσει 2 μήνες, δεν σκοπεύω πλέον να πάω κ ας με καλέσει,ίσως να έχετε δίκιο,προτιμότερο όμως είναι να λες δεν θα δεχτώ κανέναν,στην αρχή είπε οχι στο μαιευτήριο αλλά στο σπίτι, μετά είπε να πάρει μισή ευχή κ μετά, μετά να σαραντίσει κ μετά,τωρα απ το παράλλο μήνα,αν με πάρει τηλ. να με καλέσει σπίτι θα πω μια και καλή στη βαφτιση να ξεμπερδεύουμε!

Link to comment
Share on other sites

εχουν περάσει 2 μήνες, δεν σκοπεύω πλέον να πάω κ ας με καλέσει,ίσως να έχετε δίκιο,προτιμότερο όμως είναι να λες δεν θα δεχτώ κανέναν,στην αρχή είπε οχι στο μαιευτήριο αλλά στο σπίτι, μετά είπε να πάρει μισή ευχή κ μετά, μετά να σαραντίσει κ μετά,τωρα απ το παράλλο μήνα,αν με πάρει τηλ. να με καλέσει σπίτι θα πω μια και καλή στη βαφτιση να ξεμπερδεύουμε!

 

Μην τους παρεξηγείς... Και εγώ για τους πρώτους 2-3 μήνες δεν ήθελα να έρθει κανένας.. Φοβόμουν πολύ τις ιώσεις και λόγω θηλασμού ήμουν μονίμως εξαντλημένη... Όσο για το σπίτι... το απόλυτο ΧΑΟΣ!! Όμως όπου το έλεγα ότι θέλω να έρθουν μετά τους 2-3 μήνες με θεωρούσαν υπερβολική και για να μην έχω πολλά πολλά έλεγα και εγώ όταν σαραντίσω θα μιλήσουμε, μετά έλεγα λίγο ακόμα να περάσουν οι ιώσεις, μετά κάποια άλλη δικαιολογία... Και τελικά οι πιο πολλοί το είδαν 3 μηνών στη βάφτιση..

 

Please μην χαλιέσαι.. η κάθε γυναίκα αντιδράει διαφορετικά στη γέννα.. Εγώ τον 1ο μήνα ήμουν τρομερά εξαντλημένη, δεν κοιμόμουν πάνω από 2 ώρες σερί και ήμουν τελείως μόνη.. επιπλέον η παιδίατρος με είχε τρομοκρατήσει με τις ιώσεις (γέννησα Ιανουάριο). Μετά τους 2 μήνες άρχισα να νιώθω πάλι ότι μπορώ να τα "καταφέρω" με το παιδί..

Είμαι σίγουρη πως και αυτοί θέλουν να το δεις το παιδί και θα χαρούν πολύ αλλά είναι μεγάλο το άγχος τον πρώτο καιρό.. Σκέψου πως αν κάνει 37,5 πυρετό τους πρώτους 3 μήνες πρέπει να νοσηλευτεί σε νοσοκομείο και τόσο μικρούλι είναι κρίμα...

 

ΥΓ Όσο για τις αγκαλιές και τα φιλιά στα χέρια είμαι έτοιμη να ορμήσω κάθε φορά :mad::mad: Έλεος αν αυτοί κάνανε χειραψία με καμιά 10αριά άτομα θα βάζανε τα χέρια τους στο στόμα τους;;;;;; Το μωρό δηλαδή γιατί να το κάνει;;; Επειδή δεν καταλαβαίνει;;;;;

Και η κλασσική απάντηση: Δεν χρειάζεται τόση αποστείρωση στο παιδί πρέπει να κάνει αντισώματα!!! :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

εχουν περάσει 2 μήνες, δεν σκοπεύω πλέον να πάω κ ας με καλέσει,ίσως να έχετε δίκιο,προτιμότερο όμως είναι να λες δεν θα δεχτώ κανέναν,στην αρχή είπε οχι στο μαιευτήριο αλλά στο σπίτι, μετά είπε να πάρει μισή ευχή κ μετά, μετά να σαραντίσει κ μετά,τωρα απ το παράλλο μήνα,αν με πάρει τηλ. να με καλέσει σπίτι θα πω μια και καλή στη βαφτιση να ξεμπερδεύουμε!

 

Δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να θυμώσεις. Όταν θα γίνεις κι εσύ μανούλα θα αναθεωρήσεις. Επίσης δεν κατάλαβα πως έφτασες να την πάρεις και 5 φορές τηλέφωνο. Εμένα μια φίλη μου που γέννησε τον Φεβρουάριο δεν έχω πάει ακόμα να την δω. Της είπα όταν φτιάξει ο καιρός αλλά αν δεν με καλέσει δεν το ξαναλέω. Εγώ το δωράκι μπορώ να το πάω και στην βάφτιση όπως είπες, έστω και ειρωνικά. Το μεγάλωμα ενός μωρού είναι δύσκολο ειδικά αν δεν υπάρχει βοήθεια. Αν το μωρό είναι νευρικό. Αν θηλάζει κτλ

Κάνε υπομονή και μην θυμώνεις. Οι φίλοι υποτίθεται έχουν κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια , ο κανόνας είναι ένας : Η μάνα ΞΕΡΕΙ!

Σε περιπτώσεις χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα θεωρώ ότι στους 4 μήνες μπορούν να αρχίσουν επισκέψεις , εγώ έτσι έκανα.

Σκεφτείτε ότι ναι μεν όλοι θέλουν με την καλή τους διάθεση να δουν το μωράκι και να ευχηθούν , αλλά είναι προτιμότερο να κάνουν λίγη υπομονή, αν το αγαπάνε ώστε να μην επιβαρύνουν μια κατάσταση...όποιος θέλει να παρεξηγηθεί : Ξύδι!!!

Όλοι μας "κουβαλάμε" διάφορα μικρόβια , πολλά ίσως ακίνδυνα σε ένα ενήλικο οργανισμό αλλά ίσως πολύ επικίνδυνα για ένα βρέφος. Είπαμε , η μάνα ξέρει!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν πηγαινω αμεσως μολις γεννηθει ενα μωρακι και σε μαιευτηριο εχω παει μονο σε πολυ κοντινους συγγενεις.

Βεβαια στην περιπτωση της Αντιγονης νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικο, πανε και 2 μηνες, επρεπε η φιλη της να παρει τηλεφωνο και να την καλεσει.

Εγω δεν ξερω πως θα το διαχειριστω αλλα πιστευω στην διακριτικοτητα των συγγενων και φιλων...(λεμε τωρα....., ας ελπιζω..)

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είσαι υπερβολική, δεν είμαι μητέρα ακόμα αλλά θα πω ότι και η xuito, ''η μάνα ξέρει'' και οφείλεις να σεβαστείς αυτό που σου ζητάει.

Λογικό είναι τώρα είναι νωρίς να μην θέλει πολλές επισκέψεις. Κάνε υπομονή να περάσει λίγο ο καιρός, να είναι λίγο πιο μεγάλο το μωράκι, να έχει συνέλθει λίγο και εκείνη, και να δεις που θα σε πάρει απο μόνη της να πας.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...