Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts

Στις κάποιες πολιτείες των ΗΠΑ, η χρήση αλκοόλ είναι απαγορευμένη για ηλικίες κάτω των 21. Σε κάποιες άλλες κατέβασαν αυτό το όριο στα 18. Το αποτέλεσμα ήταν η αύξηση των αρνητικών επιπτώσεων στην υγεία του πληθυσμού καθώς και αυξηση των κρουσμάτων κατάχρησης και εξάρτησης από το αλκοόλ.

 

Δε βλέπω το λόγο να μη γίνει κάτι αντίστοιχο με τη μαριχουάνα.

 

Έχω την αίσθηση πως η αποποινικοποίηση θα φέρει ως παράπλευρη συνέπεια την "απενοχοποίηση", έως και την "ηθική νομιμοποίηση".

 

 

Υ.Γ. Τον παραλληλισμό με το αυτοκίνητο τον βλέπω άστοχο. Το αυτοκίνητο εξ' ορισμού κατασκευάζεται για να χρησιμοποιείται για μετακίνηση. Άρα υπάρχουν προδιαγραφές ασφαλείας, και επίσης κώδικας οδικής κυκλοφορίας.

Η μαριχουάνα ... έχει κάποιο ευεργετικό αποτέλεσμα έτσι ώστε συστήναμε σε όλο τον πληθυσμό τη χρήση της (έστω βάζοντας κάποιους κανόνες ορθής χρήσης);;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης... αν δεν κάνω λάθος

στις εξαρτησιογόνες ουσίες τιμωρούν τον έμπορο και όχι το χρήστη γιατί ο δεύτερος θεωρείται "άρρωστος" και λόγω του είδους της "αρρωστιας", είναι αναμενόμενο να αναζητήσει αυτές τις ουσίες. Ενώ ο έμπορος το κάνει με σκοπό το κέρδος και προκαλεί με τη δραστηριότητά του δημιουργία νέων κύκλων χρηστών. Εκθέτει δηλαδή κόσμο σε κίνδυνο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ρε αλκυον στα 0,15 μικτό βάρος ινδικής κάνναβης είσαι έμπορας ;

ερώτηση δλδ καθώς δεν είναι ένα από τα λίγα παραδείγματα εξαρτημένων και μη που διώκονται ποινικά για ιδία χρήση κατοχή μικρο ποσοτήτων ...!

 

και για να είμαι καθαρή .... πιστεύω ότι η ελληνική κοινωνία κυβέρνηση τάξη κλπ κλπ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ,δεν έχει τις προϋποθέσεις να αποποινικοποιήσει - ενημερώσει την κοινωνία τους νέους για τα ναρκωτικά

Το μέτρο (η σκέψη το κίνητρο βρε αδερφέ) έχει καθαρά οικονικούς σκοπούς there for δεν ξέρω τι να πω ....

 

εγώ πάντως αν την νομιμοποιήσουν θα κάνω το γκικ φούντα σοπ μου με παραγωγή φούντας από τα κτήματα της Thaumataki από τα Ζωνιανά .... (οικονομία ατοί οικονομία κι εγώ ;) ) :-) χαχαχχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Μανα ξερη στο πατωμα,με στραβωμενο στομα!!!

 

Λοιπον,σκεφτομουν....

 

Το παιδι μου καποια στιγμη επιλεγει να δοκιμασε (φτου,φτου,μακρυα μας).

Απο αυτα που εχω δει και ζησει ανα τα χρονια...

Αν ηταν στο χερι μου να επιλεξω αναμεσα στο να το προμηθευτει με τον τροπο που γινεται σημερα,με ολες τις προσμιξεις χημικων που περιεχει (που,οπως προανεφερα,αυτες πιστευω επηρεασαν και μενα οταν το δοκιμασα),με συναλλαγες με επικινδυνα ατομα με το να το προμηθευτει νομιμοποιημενο,"καθαρο"απο χημικα,ναι,φυσικα θα διαλεγα το δευτερο.

Βεβαια,αν ηταν στο χερι μου να επιλεξω,θα επελεγα να μην το δοκιμασει καν,αλλα τελοσπαντων.

 

Ομως...οι αποριες μου ειναι οι εξης

-Ειναι μονο θεμα καθαροτητας η και θεμα οργανισμου???Εαν ειναι και θεμα οργανισμου,η ευκολη προσβαση του θα επηρεασει και θα εθισει πολλα παιδια,ισως σε μικροτερο βαθμο,λογω της "καθαροτητας",αλλα παλι η καταληξη θα ειναι ιδια.

-Johnaros σιγουρα το "περασμα" στα πιο βαρια ναρκωτικα γινεται για τον λογο που μας γραφεις???Μηπως,λεω μηπως,εθιζει η μαριχουανα???Μην φευγεις,εχω αποριες!!!!!!!

 

Johnaros,εχεις οντως αρκετες γνωσεις επανω στο θεμα,πρεπει ομως να καταλαβεις πως δεν εχεις κατι πολυ σημαντικο,εφοσον γραφεις σε μας.Δεν εισαι γονιος.Προσπαθησε λιγο να καταλαβεις πως και εμεις ακομα αλλιως ειμασταν πριν κανουμε παιδια,αλλιως τωρα.

Ειναι καπως σαν το θεμα της μηχανης,μικροι καβαλαγαμε τα μηχανακια,καναμε σουζες,πεφταμε,πηγαιναμε στο νοσοκομειο και μετα ξανα μανα,τωρα αν μου πουν πως το παιδι μου θα καβαλησει μηχανη...ζοριζομαι!!!!!!!!!!!!

 

Η μαριχουανα,απο αυτα που ξερω εγω,καθαρη,με ληψη σπανια,μια στο τοσο που λενε,ναι,κατι φοβερο δεν ειναι.Αλλα μενει ελεγχομενο??

 

Τελος,εστω πως ολα τα παραπανω σχετικα με την νομιμοποιηση ισχυουν,ξερω κι'εγω,μια μανα δυσκολα το διακινδυνευει να πει ναι.

Εγω εβαλα την τριτη επιλογη,πιστευω πως τα νοθευμενα ναρκωτικα (με κοκα διαβασα???Τρελα με πιανει!!!),ειναι φοβερα επικινδυνα και οι συναλλαγες με "εμπορους"αλλο τοσο.

Παρολα αυτα,ηταν μια επιλογη βαση λογικης και βαση του τι επικρατει τωρα σε σχολεια,παρεες,κλαμπ,εχει γεμισει ο τοπος,ρε γαμωτο.

 

 

χριστιανα μ

το ποσο 8α ε8ιστει καποιος στο οτιδηποτε ΔΕΝ ειναι 8εμα οργανισμου αλλά ανάλογο με το ειδους ναρκωτικού. Εθισμός σκάει με τα χημικά ναρκωτικά πχ με την ηρωίνη κολλάς με συγκεκριμένα γραμάρια χρήσης (ο μπάροουζ εγραψε πώς έξη δημιουργήτε απο τον μήνα και μετά και αυτο είναι ανάλογο της κα8αροτητας της δοσης και οχι του οργανισμου). Η μαριχουάνα λόγω της συστασης της ΔΕΝ εθίζει.. ΔΕΝ εχεις στερητικά, ΔΕΝ τρέχεις στο δρομο αλλόφρων να βρεις την δοση σου, δεν εκπορνεύεσαι στην μαινάνδρου και στην πατησίων.

και επειδη μνημόνευσες το αληστου μνήμης άλσος και τα ωραια εκεινα χρονια (χοχοχοχοχο). Επειδη ακριβώς δεν εχουμε καταλάβει επακριβώς τι ειναι τα ναρκωτικά, πώς επιδρούν, τι γίνεται, τι δεν γίνεται, η μιση μας γενιά είναι κατακαμένη απο mdma κακής ποιοτητας (πχ ecstasy φτιαγμένο με στρυχνίνη και βάλιουμ)

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Επίσης... αν δεν κάνω λάθος

στις εξαρτησιογόνες ουσίες τιμωρούν τον έμπορο και όχι το χρήστη γιατί ο δεύτερος θεωρείται "άρρωστος" και λόγω του είδους της "αρρωστιας", είναι αναμενόμενο να αναζητήσει αυτές τις ουσίες. Ενώ ο έμπορος το κάνει με σκοπό το κέρδος και προκαλεί με τη δραστηριότητά του δημιουργία νέων κύκλων χρηστών. Εκθέτει δηλαδή κόσμο σε κίνδυνο.

 

 

esy kal;a to Υπο8ετεις αυτο.. στην πράξη ομως ειναι αναποδα. ο χρηστης πάει και σαπιζει στον κορυδαλλο σε ενα κελι μαζι με άλλους 45 και ο εμπορος κάνει μπιζνες με το δημοσιο (πχ μεγαλα εργα οδοποιιας γκουχου γκουχου γκουχου)

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χριστιανα μ

το ποσο 8α ε8ιστει καποιος στο οτιδηποτε ΔΕΝ ειναι 8εμα οργανισμου αλλά ανάλογο με το ειδους ναρκωτικού. Εθισμός σκάει με τα χημικά ναρκωτικά πχ με την ηρωίνη κολλάς με συγκεκριμένα γραμάρια χρήσης (ο μπάροουζ εγραψε πώς έξη δημιουργήτε απο τον μήνα και μετά και αυτο είναι ανάλογο της κα8αροτητας της δοσης και οχι του οργανισμου). Η μαριχουάνα λόγω της συστασης της ΔΕΝ εθίζει.. ΔΕΝ εχεις στερητικά, ΔΕΝ τρέχεις στο δρομο αλλόφρων να βρεις την δοση σου, δεν εκπορνεύεσαι στην μαινάνδρου και στην πατησίων.

και επειδη μνημόνευσες το αληστου μνήμης άλσος και τα ωραια εκεινα χρονια (χοχοχοχοχο). Επειδη ακριβώς δεν εχουμε καταλάβει επακριβώς τι ειναι τα ναρκωτικά, πώς επιδρούν, τι γίνεται, τι δεν γίνεται, η μιση μας γενιά είναι κατακαμένη απο mdma κακής ποιοτητας (πχ ecstasy φτιαγμένο με στρυχνίνη και βάλιουμ)

 

άρα εκτός από νομιμοποίηση να ζητάμε και δικαίωμα στα καθαρά ναρκωτικά; :P (άσε που δεν μου απάντησες για τον κινούμενο Βησσαρίωνα και πληγώθηκα!). Θέλω να πω, στο δρόμο αυτά τα ναρκωτικά κυκλοφορούν, τα νοθευμένα, αυτά που κάνουν ζημιά. Επίσης, κι αν τα πουλάει νόμιμα το ελληνικό μαγαζάκι, αυτό μωρέ, που πουλάει και τις μπόμπες ποτά για μεγαλύτερο κέρδος, νομίζεις θα σκεφτούν τον εθισμό μας και θα τα πουλάνε καθαρά;

 

Καλή η ιδέα της νομιμοποίησης, αλλά μπάζει από πολλές μεριές για την Ελλάδα

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

άρα εκτός από νομιμοποίηση να ζητάμε και δικαίωμα στα καθαρά ναρκωτικά; :P (άσε που δεν μου απάντησες για τον κινούμενο Βησσαρίωνα και πληγώθηκα!). Θέλω να πω, στο δρόμο αυτά τα ναρκωτικά κυκλοφορούν, τα νοθευμένα, αυτά που κάνουν ζημιά. Επίσης, κι αν τα πουλάει νόμιμα το ελληνικό μαγαζάκι, αυτό μωρέ, που πουλάει και τις μπόμπες ποτά για μεγαλύτερο κέρδος, νομίζεις θα σκεφτούν τον εθισμό μας και θα τα πουλάνε καθαρά;

 

Καλή η ιδέα της νομιμοποίησης, αλλά μπάζει από πολλές μεριές για την Ελλάδα

 

 

ο βησαριωνας ηταν τρελή εικον και ακόμη γελάω η ερμη η πρεζουποστηρικατζου!

εννοειται οτι ο καθε χρηστης εχει ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο κα8αρο ναρκωτικο...οπως και εσυ οταν πας να πιεις το κοσμοπολιταν σου εχεις ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο να μην σου σερβιρουν αλκόολη σκέτη με χυμο χαλασμένης φράουλας. οπως εχεις δικαιωμα οταν πας να αγροάσεις κρεας να ειναι κρέας και οχι γκοτζίλας. καλός ή κακώς κάποιοι άνθρωποι παιρνουν ναρκωτικά... ε να τους πασάρουμε και χλωρίνες; ε δεν λέει

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

7ο ΑΝΤΙΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΑΣ

ATHENS LEGALIZE PROTESTIVAL 2011

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 & ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΜΑΗ

ΠΑΡΚΟ ΗΡΩΩΝ – ΤΑΥΡΟΣ (ΡΟΥΦ)

(ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ & ΠΕΤΡΟΥ ΡΑΛΛΗ)

(είσοδος από Κων/πόλεως, στάση προαστιακού ΡΟΥΦ)

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΤΕ ΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ

για την μείωση της βλάβης από τις εξαρτήσεις

για πιο δίκαιες και αποτελεσματικές πολιτικές περί “ναρκωτικών” ουσιών

 

Το 7ο Αντιαπαγορευτικό Φεστιβάλ της Αθήνας θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 6 και το Σάββατο 7 Μάη, στο Πάρκο Ηρώων (πρώην ενόπλων δυνάμεων) στον Ταύρο- Ρουφ, σε μια συμβολική επανάκτηση του δημόσιου χώρου.

 

και τις δύο ημέρες από τις 17.00:

ανοιχτό εργαστήρι ινδικού τραγουδιού και χορευτικού διαλογισμού (17.00-19.00), έκθεση κανναβικών σκίτσων του Γ. Κωνσταντίνου canamo/ sin papeles, chai shop, food & flea market, vegi corner, ενημερωτικά περίπτερα, βιβλιοπωλείο, προβολές, συζήτηση, θεατρικά, visuals by Void Optical Art Laboratory, μουσική από τους (με σειρά εμφάνισης):

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6.5

LIVE STAGE (από τις 20.00)

MUSIC SOUP (jazz), VIBRATORE BIZARRO (stoner rock), ΖΕΝ GARDEN (space tribal), DIRECT CONNECTION (future dub), Q ORCHESTRA (funk), MC YINKA & URBANIX (hiphop funk), INSP-I-RATION PROJECT (space dub)

 

SUB STATION

19.00 – 01.00: REGGAE DUB [POPPASTEVE, NIKOS KOUBOUROS, SENSI TOM, INSPIRATION SOUNDSYSTEM, SKITLAB, SELAH, KILLEMIL, BLEND MISHKIN]

01.00 – END: BREAKS/ D'n'B / DUBSTEP [DJ FUZZBOX, ARTIZDA (urban danja), FleCK (breath), INSOM & OZE (urban danja), DJ KREDO (DnB warfare/werk)]

 

BEAT STATION

19.00 – 01.00: HIP HOP [DJ DIFFER, BOEM EVERTON 2 PSIXI, OUTKAST EXELENCE, VICENTE, TFS, KURORAT FIKS, INTIFADA, ΘΑΝΑΣΙΜΟΣ, OMERTA (VEVILOS, MENTIRA, DJ DIFFER)]

01.00 – END: PROGRESSIVE PSY TRANCE [iRAKLIS (mcf/Psyacoustics), NAGUAL, ATOMAS, SOTOKKAN MOOD, CONFO (gr.Bom)]

 

CHILL OUT SPACE OUT AREA (ΘΕΡΙΝΟΣ)

19.00 – 20.30: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ “ΚΑΤΑΝΩΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΕΘΙΣΜΟΥΣ, ΜΙΑ ΣΑΜΑΝΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ” (ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ) ΜΕ ΤΗΝ MONYCA BOURAS, SHAMAN HEALER FROM ONTOGONIA SCHOOL,MEXICO (http://www.thelotus.com.mx)

20.30 – 23.00: ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ (GRASS, THE UNION)

23.00 – END: FREEZE MAG CHILL OUT ZONE [JP ILLUSION, STEFAN TORTO, CRYSTAL ZERO, OPTIMUS, CABEIRI, SYGNALS, MEMPHIDOS]

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 7.5

LIVE STAGE (από τις 20.00)

SALONUMUZ KLIMALIDIR (dada folkrock), SKANONTROPO (ska punk), ANIMANATION (funk reggae), FUNDRACAR (reggae punk), KALY LIVE DUB [FR] (electro dub), ONE DROP FWD (roots reggae), PROFESSOR SKANK w/ MOCA JUNIORS (dub ragga)

 

SUB STATION

19.00 – 01.00: REGGAE DUB [NESTA & MRS HCN, MONKEYMAN CDJ REEKO, MASHDOWN45, MOCA JUNIORS, THC SOUNDSYSTEM, MISTAOPERATOR, ANNA MYSTIC & MELODICA GUEST, RADICAL GEE (LIVE VOCAL SET)]

01.00 – END: BREAKS/ D'n'B / DUBSTEP [KERNELCOREMODE (creative space), HARRIS (funxion), DISPHONIA (funxion), ABEND (funxion)]

 

BEAT STATION

20.00 – 01.00: AFRO FUNK / FREESTYLE [FLORIAN MIKUTA, SUCK MY DECK, PARANORMALE, BOMBA ENERGIA SOUNDSYSTEM, MUZAK 7]

01.00 – END: PROGRESSIVE PSY TRANCE [sTEVE SELF (UK, plasquam records), GREG STAIKOS (Life892.com), CRYSTAL ZERO (void network), TRITOSTEP Vs UNDERVERSE (Natural High), IRAKLIS MINDPHASER (Natural High)]

 

CHILL OUT SPACE OUT AREA (ΘΕΡΙΝΟΣ)

19.00 – 20.00: ΘΕΑΤΡΙΚΟ (ΕΛΕΥΣΥΝΑ)

20.00 – 22.00: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΥΣ ΟΜΙΛΗΤΕΣ

22.00 – 22.45: ΑΔΕΣΠΟΤΕΣ ΣΚΥΛΕΣ “ΒΑΛΣ ΤΩΝ ΒΡΩΜΙΚΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΙΙ” (θεατρικό)

23.00 – END: FREEZE MAG CHILL OUT ZONE [KINOMATIK (The Erasers), ALKAN RULLER (MidiRadio), MAX MILLION, DJ CO.P, DJ WAR (Freeze Magazine), FISHIMSELF (Freeze/Ultimae Records/IT), SISSY STARDUST (Void Network)]

 

all festival visual art: void optical art lab & global eye

 

supported by: ΗΛΙΟΣΠΟΡΟΙ, ΚΕΝΟ ΔΙΚΤΥΟ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ (ΕΛΕΥΣΥΝΑ), ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ENCOD, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ, ΝΕΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ, ΑΚΟΑ, ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ, ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΠΟΧΗ, ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΖΕΝΙΘ, ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΙΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ, RASTAVIBE, 1STEP FORWARD, NATURAL HIGH FAMILY, SUB & DUB, FUNXION, URBAN DANZA, ONE LOVE REGGAE IDEAS, REGGAE.GR, FREEZE MAG/ IT SHOP, TRIFILO.GR WEB RADIO, GREEK CANNABIS SOCIETY, CANNABISHELLAS.COM, TZIVANA.GR, 420.GR, SEEDERS

 

Με τη στήριξη του Δήμου Μοσχάτου- Ταύρου και του Τοπικού Συμβουλίου Ταύρου.

 

http://www.legaliseprotestival.blogspot.com

 

η αλήθεια είναι η καλύτερη πρόληψη...

 

Η Αθήνα συμμετέχει στην Ημέρα Παγκόσμιας Δράσης για την αποποινικοποίηση της Κάνναβης ως μια συμβολική διεκδίκηση για πιο δίκαιες και αποτελεσματικές πολιτικές περί «ναρκωτικών» ουσιών.

 

Η πραγματοποίηση του φεστιβάλ στο Πάρκο Ηρώων (πρώην Ενόπλων Δυνάμεων) είναι επίσης μια συμβολική δράση επανάκτησης του δημόσιου χώρου, μέσα από τη δημιουργία μιας προσωρινά αυτόνομης ζώνης, ενός φεστιβάλ για την αξιοπρέπεια, την ελευθερία, την αγάπη και την ειρήνη σε ένα χώρο πρώην στρατοπέδου.

 

Τις δύο πρώτες βδομάδες του Μάη κάθε χρόνο, εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι βγαίνουν στους δρόμους σε όλο τον κόσμο (περισσότερες από 320 πόλεις έχουν ήδη δηλώσει συμμετοχή φέτος - http://cannabis.wikia.com/wiki/Global_Marijuana_March_2011_map) για να διεκδικήσουν πιο ανθρώπινες, «αντιαπαγορευτικές» πολιτικές που δεν αντιμετωπίζουν την χρήση ή την εξάρτηση από ουσίες ως ποινικό αδίκημα, αλλά περιορίζουν τις βλάβες στον άνθρωπο και την κοινωνία και οδηγούν στην απεξάρτηση του χρήστη από το παράνομο εμπόριο, αποδυναμώνοντας ταυτόχρονα το τελευταίο.

 

Καλούμε τον κόσμο που θα συμμετέχει στο Αντιαπαγορευτικό Φεστιβάλ, να σεβαστεί το χώρο που θα μας φιλοξενήσει, συμβάλλοντας υπεύθυνα στην καθαριότητα και την περιφρούρηση του χώρου.

 

Δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός ανάμεσα στους διοργανωτές, τους καλλιτέχνες και όλους τους παρευρισκόμενους, όλοι συμμετέχουν αφιλοκερδώς, δεν υπάρχει αντίτιμο ή κερδοσκοπικά οφέλη…

 

Η αυτοργάνωση, η εθελούσια υπεύθυνη συμμετοχή, η απελευθέρωση του Δημόσιου Χώρου και η αντι-εμπορευματική λογική διαπνέουν την λειτουργία του Αντιαπαγορευτικού Φεστιβάλ. Αυτό το φεστιβάλ γίνεται ενάντια σε όλες τις απαγορεύσεις και ενάντια σε όλους τους εθισμούς. Τάσσεται ενάντια σε κάθε ναρκο-κουλτούρα, ενάντια στο εμπόριο ναρκωτικών, ενάντια στην καταστολή των ελευθεριών και τη βία από όπου και αν προέρχεται, ενάντια στην ηρωίνη, την κοκαΐνη, την ύπνωση, την πολυτοξικομανία την αλόγιστη, εγωπαθή και υπερβολική χρήση ουσιών κάθε λογής…

 

Είναι ενάντια σε κάθε κουλτούρα νάρκωσης, αποβλάκωσης, φρικαρίσματος, και στρουθοκαμηλισμού.

 

Σε καμία περίπτωση δεν διαφημίζει τη χρήση καμίας νόμιμης ή παράνομης ουσίας. Αντίθετα γίνεται για να διεκδικήσουμε πιο δίκαιες και αποτελεσματικές πολιτικές για την μείωση της βλάβης από τις εξαρτήσεις αντί για την ποινικοποίηση των χρηστών. Για να πληροφορήσουμε τον νέο κόσμο αδογμάτιστα για την επικινδυνότητα των ουσιών που καταναλώνουν και να αντιμετωπίσουμε την εξάρτηση από αυτές με βάση την τοξικότητά τους.

 

Η Ελευθερία, ο Έρωτας, η Φιλία, η μουσική, τα ταξίδια, οι γιορτές, το βίωμα της συλλογικής χαράς, το όνειρο, η δημιουργικότητα, το άνοιγμα της συνείδησης δεν μπορούν να παραδοθούν ούτε στους δεσμοφύλακες, ούτε στους ψυχίατρους, ούτε στα χέρια της αστυνομίας, ούτε στα χέρια των πρεζέμπορων…

 

Είναι χρέος όλων μας η συνάντηση αυτή να είναι ένα μάθημα από όλους εμάς για όλους εμάς, μια εμπειρία που μας κάνει καλύτερους, μια συνάντηση ενδυνάμωσης και συνειδητοποίησης.

 

Τα φετινά Αντιαπαγορευτικά Φεστιβάλ (Βόλος: 29-20/4, Θεσσαλονίκη: 30/4-1/5, και Αθήνας: 6-7/5) γίνονται στο πλαίσιο της εκστρατείας "Συμμαχία Αλλάξτε πολιτική για τα Ναρκωτικά"

http://www.facebook.com/pages/Symmachia-Allaxte-Politik-gia-ta-Narkotika/209976831173?ref=ts την οποία στηρίζουν πλήθος πολιτών και φορέων. Η Συμμαχία έχει αποστείλει μία επιστολή- έκκληση στον πρωθυπουργό, http://iliosporoi.net/index.php?option=com_content&view=article&id=264%3A2009-11-07-17-25-12&catid=52%3A2008-07-31-20-38-41&Itemid=71 στη βάση της οποίας μαζεύονται υπογραφες

Link to comment
Share on other sites

οσους ξερω στα 32 μου χρονια που "κυλισαν" ηταν ατομα πολυ ευαισθητα που η ειχαν καταπιεστικους απετιτικους γονεις ειτε απουσιαζαν απο την ζωη τους (οχι κυριολεκτκα) ειτε αντιμετωπιζαν καποιο ανατομικο θεμα και ποτε δεν ενιωσαν ισοτιμοι ....οι περισσοτεροι απο "καλες" οικογενειες .....

Προσωπικα εχω παραδειγμα οικογενειας που ο λατρεμενος και πολυτιμος μοναχογιος, που τα ειχε ολα μα ολα στο χερι "κυλισε".

 

Δεν θεωρω οτι παντα πισω απο μια επιλογη του παιδιου κρυβεται μια αποτυχημενη ή επιτυχημενη οικογενεια.

Υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωποι. Και οχι δεν κατακρινω ουτε θεωρω οτι εχει γινει παντα κατι λαθος ή μειονεκτει ενας ανθρωπος και γινεται χρηστης.

Με οσα εχω δει και εχω ζησει θεωρω πια οτι η ζωη μας ειναι γεματη στιγμες. Τοσα μα τοσα πραγματα και πραξεις μας γινονται τυχαια και στιγμιαια και πριν καταλαβουμε βρισκομαστε σε εναν δρομο που ισως δεν ειναι αυτο που θελαμε. Ισως για μαγκια , ισως για περιεργεια αλλα ισως και αυτο που λες (απλα οχι μονο αυτο)

Μια τετοια στιγμη ειναι κι αυτο.

Ισως απλα οι χρηστες ειναι ανθρωποι που απλα ως πιο ευαισθητοι δεν μπορεσαν να κλεισουν τα ματια και να γυρισουν την πλατη σε διαφορα στραβα.

 

Παντως οσοι ηξερα ηταν και ειναι ανθρωποι που εκτιμω. Ανθρωποι που αξιζουν να λεγονται ΑΝΘΡΩΠΟΙ με κεφαλαια. Και ειμαι περηφανη που ηταν διπλα μου οταν επρεπε. Και οχι δεν χρειαζοντουσταν καμια πατεριτσα. Απλα ισως ηταν στο λαθος μερος την λαθος ωρα...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ελενικ μου καλη αν το σκευτεις καλα το λατρεμενος ,πολυτιμος και ολα στο χερι δεν ειναι προτυπο μεγαλωματος ισα ισα που δεν αφηνει το παιδι να δει τις δυναμεις του να ενηλικιωθει, να εχει προσωπικοτητα δομημενη και να μπορει να αντεπεξερχεται στισ δυσκολιες....κατσε σκεψου λιγο αν απο την οικογενεια σου τα ειχες ολα στο χερι και δεν αντιμετωπισες ποτε απογοητευση τι μεγαλη σφαλιαρα απογοητευσης θα ετρωγες οταν εβγαινες στον πραγματικο κοσμο.

 

για μεα το βασικοτερο ειναι το οσο πιο σωστο μεγαλωμα και η καλη σχεση με το παιδι .

ακομα και να δοκιμασει για την εμπειρια η για την μαγκια να υπαρχει πρωτα μεσα του ενας ψυχικος κοσμος που να το προστατευσει και δευτερον μια σχεση με τον γονιο οχι φοβου αλλα εμπιστοσυνης που θα ερθει να μου πει "μαμα αυτο " η αν το βρω δεν θα κανω "ιιιιιιιιιιι 6666666" αλλα θα μιλησουμε ηρεμα και ουσιαστικα .

τι να το κανω αν ειναι απαγορευμενο η οχι απο την στιγμη που υπαρχει εν αφθονια εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι πως θα μαθει το παιδι να προστατευετε απο μονο του και οχι πως δεν θα του τυχει ......και να πω αυτο που πιστευω οτι ενας γονιος που μπορει να εχει μια α η β εμπειρια απο την δικη του νεαρη ηλικια μπορει ευκολοτερα να μιλησει ηρεμα με τα παιδια του και ξερει τι να τους πει .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ (εντελώς υποθετική συζήτηση ε)

εάν πραγματικά ιατρικώς όλες οι έρευνες αυτό δείχνουν θα προτεινα αυτό.

 

τι γινεται όμως με κάποιον (ενήλικα) που καπνιζει λιγο? πχ εγω που δοκίμασα πρωτη φορά τσιγάρο στα 21 μου, και που τώρα καπνίζω 2-5 τσιγάρα την ημέρα,

δεν καπνίζω σε κλειστους χωρους ως επι το πλείστον, και το τσιγάρο δεν μου έχει χαλάσει την ζωή,

...μπορει να ακουστεί κακό, αλλά στην τελική,.... :

τι φταίω που κάποιος άλλος δεν μπορεί να κρατάει την συνήθεια που επιλέγει να έχει, σε χαμηλό επίπεδο..? Γιατι να μου απαγορευτεί να καπνίζω τσιγάρο καπνού?

Να πω οτι εχεις αδικο εδω.... ψευτρα θα ημουνα.:lol:

Οντως δεν φταις "εσυ"(υποθετικα παντα) που εγω (αυτο πραγματικα) δεν μπορω να το ελενξω.

Αλλα ποσους ξερεις να μενουν στα 2-5 θα ηθελα να μου πεις.:?

Μετρημενοι στα δαχτυλα.

Οποιος πει οτι το καπνισμα δεν εθιζει, για μενα προσωπικα δεν εχει καπνισει.

 

η νομιμοποιηση της μαριχουανας δεν θα σημαινε παράλληλα αφαιρεση των παραγόντων επικινδυνοτητας της χρήσης, γιατι πολύ απλά αυτοί οι παράγοντες τους μεταδίδει ο γονέας,... οχι ο νόμος...

ειναι παρανομο να πινεις και να οδηγείς... όλοι το κανουν ομως..

ποιοι δεν το κανουν? οσοι εχουν ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ.. οχι οσοι εχουν εκφοβιστεί απο τους 1000 αστυνομικους στο 1.000.000 πολιτών.

για μένα ειναι το ιδιο οπως και το να διδασκεις στο παιδί να φοβαται το μπαμπα που θα ερθει να τον μαλωσει και όταν φυγει ο μπαμπας το παιδί θα κανει το απαγορευμένο)

 

Προσωπικα. Το "παρανομο" της δεν ειναι κατι που με φοβιζει σαν συνεπεια της χρησης του. Απλα μου τονιζει οτι το εντασει στα ναρκωτικα και ειναι μια διαχωριστικη λωριδα απο το τσιγαρο με τα ναρκωτικα. Ισως συμφωνα με οσα λενε μερικοι εδω να μην ειναι μεγαλη η διαφορα αλλα μιλαω εντελως προσωπικα για μενα ηταν η διαχωριστικη λωριδα που εθετε τα ορια του επιτρεπτου . Καλως κακως ετσι ηταν και μπορω να διαβεβαιωσω οτι στην ηληκια των 14 μου απο τους 10 φιλους μου οι 8 εκαναν χρηση "μαλακων" ή "σκληρων ναρκωτικων"

 

κανονικά αν πάμε με την επικινδυνότητα,

το τσιγάρο θα πρεπε να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαγορευμενο για ανήλικους με ΣΟΒΑΡΕΣ επιπτώσεις για τους γονείς και όποιον έχει στο χώρο του παιδιά που καπνίζουν (καφετεριες πχ)

αντιθέτως τώρα παρότι ειναι παράνομο,

αυτό γίνεται με την ανέχεια των ενηλικων παροτι το τσιγάρο σε ανήλικους είναι ΟΤΙ χειρότερο.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ, με την εφαρμογή αυτού του νόμου..

ουτε και οι ίδιοι οι γονείς δηλαδή!

Μην περιμενεις "λογικη" απο εναν εξαρτημενο ανθρωπο. Υπαρχουν πραγματα που ειναι πανω απο σενα. Δεν εισαι ελευθερος, εισαι εξαρτημενος. Δεν εχεις λογικη , απλα αναγκη που πρεπει να καλυφθει.

 

όσοι δηλαδή τα συγκρίνουν , πρεπει ΤΩΡΑ να αρχίσουν καμπάνια

ισχυροποίησης απαγορευτικών νόμων για την χρήση του καπνου

απο ανήλικους....

και πραγματικά ΙΣΩΣ τότε θα συμφωνούσα, θα ήμουν υπέρ, του να είναι ΟΛΑ εντελώς παράνομα.

Ειμαι απολυτα συμφωνη και μακαρι να γινοταν. Αν και εγω προσωπικα το ξεκινησα στα 19 :lol::lol: αρα ενηλικη :cool:.

Προσωπικα αν εβγαινε ενας να ελεγε "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ" , αρχικα θα τον εβριζα αλλα σιγουρα θα ηξερα οτι κανει κατι σωστο. Θα σταματουσε κατι που εγω δεν μπορω να κανω.

Και αντι να κανουν αυτο θα του δωσουν εγκριση και για παραπερα? Ε οχι παει πολυ.:?

 

το όλο θέμα είναι, το να ξέρει ο έφηβος τι ειναι ψυχοτρόπα ουσία.

τι κάνει? τι προκαλεί? γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να έχει πλάκα να δοκιμαζεις μια ψυχοτρόπα ουσία? (στανταρ κάποιοι ίσως το κανουν για πλακα στην αρχή)

γιατί δεν εχει πλάκα αν δοκιμασεις να ξαναδοκιμασεις ή να χρησιμοποιείς συχνά ψυχοτρόπες ουσίες?

(αυτό ειναι που δεν τους εξηγεί κανείς.. το ότι όλα, και το ποτό και το τσιγάρο και τα ναρκωτικά είναι στην ίδια κατηγορία)

Μερικες φορες σε σταματαει και η κοινωνια.

Φαντασου εναν ανθρωπο να πινει ουισκι το πρωι στην δουλεια. Πως θα σου φανει? Εμενα θα μου κατσει καπως και δεν θα εχω και την πιο θετικη εντυπωση. Χωρια που θα τρικλιζει και θα κανει καποια πραγματα που θα τον απομονωσουν ή θα εχουν συνεπειες στην εργασια του.

Φαντασου τον παλι να καπνιζει πρωι με τον καφε. Ποσο περιεργο θα σου φανει?

Καλως ή κακως μερικες φορες η αποδοχη του περιγυρου μας οριζει τα επιτρεπτα μας ορια.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι εθισμενοι καπνιστες ειναι περισσοτεροι απο τους αλκοολικους σε αυτη την χωρα.

 

αυτό, σαν ψευδαίσθηση καταλήγει να επιτυγχάνεται με την λήψη ψυχοτρόπων ουσιων. (περισσότερο στα αγόρια... στα κορίτσια, γίνεται με τον έλεγχο προσληψης τροφης, λιγοτερη η περισσότερη πχ οχι σα κανονας αλλα ποσοστιαία)

 

είναι σαν μια τρανταχτή δήλωση στην κοινωνία "το σώμα μου μου ανήκει και το ελέγχω διαπιστώνοντας πως αλλάζει ανάλογα με το τι παίρνω... "

Αυτο επιβεβαιωνει το παραπανω που σου ελεγα.

Ενας αντρας που καπνιζει και τρικλιζει ειναι πιο ανεκτη εικονα και προσδιδει μια μαγκια.

Απο την αλλη ενα κοριτσι εχει θεμα με το ποσο λεπτη ειναι ή οχι γιατι ολοι αυτο θα κοιταξουν (ή περνανε το μηνυμα οτι θα κοιταξουν)

Αγορι = μαγκας , κοριτσακι = barbie :?

Η κοινωνια καθοδηγει πολλες φορες ηθελημενα ή οχι καποια πραγματα.

Ειδικα σε μια ηληκια που ολοι προσπαθουν να "ορισουν" το τι ειναι και να ενταχθουν..... καταστροφικα..

Αυτοκαταστρεφομαστε απο τα λαθος προτυπα μας......

 

όσο οι έφηβοι παραμένουν έκθετοι στο παράδειγμα αυτό, πιστευω ότι κανένας νόμος ή αστυνομικός, δεν θα τους αποτρέψει απο το να βυθιστούν στο πέλαγος της εύκολης απόλαυσης

της οποιασήποτε ψυχοτρόπας ουσίας,

είτε τσιγάρο είτε ποτό είτε μαριχουανα είτε κοκαίνη είτε αλλα πραγματα...

Θα σου φερω το εξης παραδειγμα. Οικοδομος χρηστης σχετικα προσφατα ενηλικιωμενος καπνιζει μαριχουανα.

Στο διαλειμμα κανει "τσιγαρο" και μετα ανεβαινει σκαλωσια....

Το εκανε μια φορα και ο μονος λογος που δεν το εκανε 2η ηταν επειδη απειληθηκε με απολυση λογο της παρανομης πραξης.

Αν ηταν νομιμη η πραξη δεν θα μπορουσε κανεις να τον σταματησει.... κανω λαθος?

 

είναι οι γονείς και οι κοινωνία με αυτά που προσφέρει στους εφηβους.

Ο γονιος ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης.

Δεν εχω εμπειρια σαν γονιος βεβαια ακομα (και να μην μ αξιωσει ο θεος να το ζησω) αλλα βλεποντας τοτε συνομηλικους να κυλανε ξερω πως απο καποια στιγμη και επειτα... η μπαλα ειναι αλλου. Απλα κανεις τον σταυρο σου να ειναι γερες οι ριζες....:? (αλλα πολυ πολυ γερες λεμε)

 

πχ υπαρχουν αρκετά κέντρα νεότητας με δραστηριότητες?

έχετε ποτέ ασχοληθεί ή εχετε δεί στο δήμο σας κάποιοι να προωθούν την λειτουργία τέτοιων κέντρων, που να εχουν δραστηριότητες κτλ ?

 

αυτά είναι που οι γονείς του σήμερα ΟΦΕΙΛΟΥΝ να υποστηρίξουν με πάθος και με ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ απέναντι στην πολιτεία...

Μην με κανεις να αρχισω να λεω πως ξεκινανε να ντοπαρονται... :lol:

 

 

είναι λοιπον για μένα λάθος το να ασχολείσαι με το πως θα απαγορευσεις την αρνητική, και το πως θα την αστυνομεύσεις.. ανεξαρτήτως ηλικίας του παιδιού..

 

Το οχι σου ειναι πιο ισχυρο οταν μπορεις να αιτιολογησεις οτι αν ηταν καλο θα επιτρεποτανε. Για να ειναι παρανομο ενεχει κινδυνους.

 

Προσωπικα η αυτοδικια ειναι ενα θεμα που θα δικαιολογουσα πολλες φορες. Αλλα εξακολουθει να σταματαει πολλους επειδη ειναι παρανομη πραξη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κόρες. ζουμε σε μια εποχή όπου τα παιδάκια μας σε ποσοστό 99% ΚΑΠΟΙΑ στιμγη στη ζωή τους 8α δοκιμάσουν ναρκωτικά κάθε ειδους και συμπεριλμβάνω και τον καπνό και το αλκοόλ γιατι κ αυτα εθισιτκά ειναι (και μάλιστα πολύ πιο εθιστικά απο την φουντα του λαού). οποτε 8α πρεπει να εξετάσουμε το εξης: ειναι καλύτερο το παιδι μας να αγοράσει την φουντα του απο τον Χ κατραπακιά που μπορει να ητν εχει κόψει και με τίποτα αγριομάτζουνα και σκόνες αμφοβολου προελέυσεως ή ελεγχόμενα και με προιον..α ποιοτητας;

 

Aνοιξε ενα τσιγαρο (κανονικο - νομιμο) και πες μου ποσο καθαρο και ελεγχομενο ειναι.

 

Πανε μια βολτα προς Αθηνα να δεις χαρην της μειωμενης τιμης να αγοραζουν ανελεγκτα και λαθραια κουτες ολοκληρες τσιγαρα τις οποιες καπνιζουν νομιμοτατα μετα.

 

Μην θυμιθω την ιστορια με γνωστη μαρκα τσιγαρων που με ερευνες αποδειχθηκε οτι ραντιζε τα τσιγαρα με σοκολατα ωστε να ενισχυσει την εθιστικοτητα τους.

 

Κοινως... αστα βραστα. Τα παντα προς πωληση , ακομα και ο ελεγχος εχει τιμη .

 

 

επίσης οποια 8ελει ας κάνει τον κόπο να διαβασει σχετικά με τις ευεργετικές επιδράσεις της κάναβης σε καρκινοπαθείς που αντι για μορφίνη για τον πονο επιλέγουν μαριχουάνα. επισης δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σοβαρη έρευνα που να αποδεικνύει περίτρανα πώς μετά την φουντα πεφτεις στην ηρωίνη.

σε αυτη την χρηση θα συμφωνησω. Γιατι η μορφινη δλδ .... τι να πω τωρα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παθέτικ δεν είναι αυτό, με τις ευλογίες του Γιωργάκη, του Αντωνάκη και των λοιπών να γινόμαστε λιάρδα για να ξεφύγουμε από τι; από τη μίζερη ζωή μας; δεν ξέρω...

Σωστοτατη. :D

Νομιζω οτι μολις βρηκα ενα θετικο. Μαστουρωστε μην σκεφτεστε. :lol::lol:

 

 

Συμφωνώ όμως ότι η αποποινικοποίηση μπορεί να βοηθήσει στο να μειωθεί η παραβατικότητα που σχετίζεται με την εμπορία και τη χρήση. Αλλά ότι θα κυκλοφορεί ελεύθερο και θα γίνουν όλοι νέοι Κιθ Ρίτσαρντς από την έμπευση (μνημείο της ΟΥΝΕΣΚΟ για την ανθρωπότητα, για τη συμβολή του στη μελέτη του πόσα αντέχει το ανθρώπινο σώμα από τις καταχρήσεις και κινούμενος Βησσαρίωνας) ε όκι, δεν το δέχομαι! :-P

Το υπογραμμισμενο ειναι οντως ενα μεγαλο θεμα.

Με βρισκεις απολυτα συμφωνη.:D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως αν την νομιμοποιήσουν θα κάνω το γκικ φούντα σοπ μου με παραγωγή φούντας από τα κτήματα της Thaumataki από τα Ζωνιανά .... (οικονομία ατοί οικονομία κι εγώ ;) ) :-) χαχαχχαχαχαχ

συνεταιρακι θετε ? :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καταληγω ... και σας αφηνω ησυχους (δεν νομιζω οτι εχω να πω κατι αλλο πια)

 

Με μεγαλη μου θλιψη,

διαβαζοντας ολα τα ποστ,.

η εντυπωση που μου εμεινε ειναι η εξης...

 

Καποτε υπηρχε η διαχωριστικη γραμμη.

Τσιγαρο (απλο -λεμε τωρα) <--> ναρκωτικα

 

Τωρα αυτη η διαχωριστικη γραμμη προφανως χαθηκε ...

 

και για να νοιωσουμε οτι ελεγχουμε εμεις την κατασταση και οχι οτι η κατασταση εχει ξεφυγει απο καθε ελεγχο...

 

απλα μεταφερουμε την διαχωριστικη γραμμη

 

και παμε τσιγαρο (οτι και αν εχει μεσα) <--> ναρκωτικα (χαπια - ενεσιμα)

 

"επιτρεποντας" κατι που στην ουσια απλα αποτυχαμε να "απαγορευσουμε" ως κοινωνια, ως γονεις , ως οτι θετε.

 

Δλδ ...πικρα... μεγαλη πικρα :-(:sad:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωποι. Και οχι δεν κατακρινω ουτε θεωρω οτι εχει γινει παντα κατι λαθος ή μειονεκτει ενας ανθρωπος και γινεται χρηστης.

Με οσα εχω δει και εχω ζησει θεωρω πια οτι η ζωη μας ειναι γεματη στιγμες. Τοσα μα τοσα πραγματα και πραξεις μας γινονται τυχαια και στιγμιαια και πριν καταλαβουμε βρισκομαστε σε εναν δρομο που ισως δεν ειναι αυτο που θελαμε. Ισως για μαγκια , ισως για περιεργεια αλλα ισως και αυτο που λες (απλα οχι μονο αυτο)

Μια τετοια στιγμη ειναι κι αυτο.

Ισως απλα οι χρηστες ειναι ανθρωποι που απλα ως πιο ευαισθητοι δεν μπορεσαν να κλεισουν τα ματια και να γυρισουν την πλατη σε διαφορα στραβα.

 

Παντως οσοι ηξερα ηταν και ειναι ανθρωποι που εκτιμω. Ανθρωποι που αξιζουν να λεγονται ΑΝΘΡΩΠΟΙ με κεφαλαια. Και ειμαι περηφανη που ηταν διπλα μου οταν επρεπε. Και οχι δεν χρειαζοντουσταν καμια πατεριτσα. Απλα ισως ηταν στο λαθος μερος την λαθος ωρα...

Έγραψες elenik

Όλοι μπορούν να μπλέξουν από μια βλακεία, όλοι στην αρχή νομίζουν ότι μπορούν να το κόψουν όποτε θέλουν.

Οι ουσίες που κάνουν το μυαλό να φεύγει είναι ο λάθος δρόμος κι οδηγεί σε πηγάδι χωρίς πάτο. Το γράφω για να υπάρχει και αυτό σ' αυτό το νήμα όπου το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι όλοι το έχουν κάνει/το κάνουν και δεν έχουν πάθει τίποτα. Υπάρχουν κι άλλοι πολλοί που έχουν πάθει.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά σαν "φεστιβάλ χασισοποτών" έγινε το θέμα....

 

Δηλαδή ποιο είναι το ζήτημα εδώ? Σώνει και καλά πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι ότι το χασίς, η μαριχουάνα και δεν ξέρω και 'γω τι άλλο σε μορφή καπνού είναι άκακα (έως και ωφέλιμα!!!!!) για την υγεία, και αφού έτσι κι αλλιώς (τι σιγουριά είναι αυτή?????!!!!!!!!!!!!) εμείς τα καπνίζουμε, τα παιδιά μας θα τα καπνίσουνε, τότε να τα έχουμε νόμιμα για να μη δυσκολεύονται να τα βρούνε ούτε εμείς, ούτε αυτά????

 

Ένα έχω να πω: ΕΛΕΟΣ!!!!!

 

Υπάρχουνε και άτομα που ΔΕΝ έχουμε δοκιμάσει ΠΟΤΕ στη ζωή μας ναρκωτικές ουσίες (γιατί όπως και τα λέτε, περί αυτού πρόκειται!!!!!)

 

Το σωστό είναι να κάνουμε αγώνα για να ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ τα παιδιά μας να κάνουν χρήση αυτών των ουσιών! Όχι για να μπορούνε να τα βρίσκουν στα περίπτερα!!!!

 

Και με όλα αυτά που γράφετε, αναλογιστήκατε άραγε πως σας διαβάζουν και μικρότερα άτομα? Οι συντονιστές του φόρουμ θα γνωρίζουν ίσως από τι ηλικία περίπου κάνουν εγγραφή τα άτομα εδώ μέσα. ΔΕΝ νομίζω ότι το θέμα αυτό περνάει τα σωστά μηνύματα στα νεαρά άτομα, λυπάμαι.....

Από το 1ο μου ποστ αυτά ακριβώς λέω κι εγώ!!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Cannabis Indica

 

Παρασκευάζεται από το φυτό ινδική κάνναβις. Ως ομοιοπαθητικό φάρμακο κυρίως δίνεται σε άτομα που παρουσιάζουν παρενέργειες από τη χρήση κάνναβις ή άλλων εξαρτησιογόνων ουσιών (πχ κρίσεις πανικού, φόβο τρέλας, παραισθήσεις, λογόρροια, διαταραχές μνήμης).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Παρανομο ομοιοπαθητικο.. ακους εκεί ''παρασκευαζεται απο το φυτό ινδικής κάνναβης''..! Ποιος το καλλιεργεί το φυτό αυτό και που??? Εχει και έγκριση απο τον ΕΟΦ!!

Μονο με σωστη ενημέρωση θα αντιμετωπιστεί το πρόβλημα. Ο φοβος δεν οδηγει πουθενά. Δυστυχώς δεν πιστευω οτι θα αποποινικοποιηθει ποτε στην Ελλαδα, τα οικονομικά συμφέροντα ειναι μεγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Cannabis Indica

 

Παρασκευάζεται από το φυτό ινδική κάνναβις. Ως ομοιοπαθητικό φάρμακο κυρίως δίνεται σε άτομα που παρουσιάζουν παρενέργειες από τη χρήση κάνναβις ή άλλων εξαρτησιογόνων ουσιών (πχ κρίσεις πανικού, φόβο τρέλας, παραισθήσεις, λογόρροια, διαταραχές μνήμης).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Παρανομο ομοιοπαθητικο.. ακους εκεί ''παρασκευαζεται απο το φυτό ινδικής κάνναβης''..! Ποιος το καλλιεργεί το φυτό αυτό και που??? Εχει και έγκριση απο τον ΕΟΦ!!

Μονο με σωστη ενημέρωση θα αντιμετωπιστεί το πρόβλημα. Ο φοβος δεν οδηγει πουθενά. Δυστυχώς δεν πιστευω οτι θα αποποινικοποιηθει ποτε στην Ελλαδα, τα οικονομικά συμφέροντα ειναι μεγαλα.

Και γιατί δυστυχώς; Δε κατάλαβα...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δυστυχώς; Δε κατάλαβα...

 

Δυστυχώς γιατί η άποψη μου είναι οτι θα έπρεπε επιτελους να αποποινικοποιηθεί και να σταματήσουν να τα τσεπώνουν κάποιοι.

Τουλαχιστον με τις εξαγωγές φούντας Καλαματας στην Ολλανδία να βγάλουμε και κατι για τη χωρα που το έχει αναγκη στις μερες μας βρε αδελφέ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς γιατί η άποψη μου είναι οτι θα έπρεπε επιτελους να αποποινικοποιηθεί και να σταματήσουν να τα τσεπώνουν κάποιοι.

Τουλαχιστον με τις εξαγωγές φούντας Καλαματας στην Ολλανδία να βγάλουμε και κατι για τη χωρα που το έχει αναγκη στις μερες μας βρε αδελφέ!

Δηλαδή να βγάλουμε από το χασίσι; :shock:

Να μη βγάλουμε από το τουρισμό μας; Από ελαιόλαδο (Καλαμάτας-Μυτιλήνης-Κρήτης); Από μαστίχα Χίου; Από μέλι;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βγάλουμε από το χασίσι; :shock:

Να μη βγάλουμε από το τουρισμό μας; Από ελαιόλαδο (Καλαμάτας-Μυτιλήνης-Κρήτης); Από μαστίχα Χίου; Από μέλι;

 

Ναι καλέ απο όλα να βγάλουμε, αλλά να βγαλουμε και απο το χασις γιατι και αυτο εξάγεται παράνομα δυστυχώς. Θα έφερνε πολλα εσοδα αν ηταν νομιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ απο όλα να βγάλουμε, αλλά να βγαλουμε και απο το χασις γιατι και αυτο εξάγεται παράνομα δυστυχώς. Θα έφερνε πολλα εσοδα αν ηταν νομιμο.

Εμένα δε μου λέει κάτι αυτό. Προτιμώ η Χώρα να μη κάνει εξαγωγές, παρά να το χορηγεί στο παιδί μου με τις ευλογίες της.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Cannabis Indica

 

Παρασκευάζεται από το φυτό ινδική κάνναβις. Ως ομοιοπαθητικό φάρμακο κυρίως δίνεται σε άτομα που παρουσιάζουν παρενέργειες από τη χρήση κάνναβις ή άλλων εξαρτησιογόνων ουσιών (πχ κρίσεις πανικού, φόβο τρέλας, παραισθήσεις, λογόρροια, διαταραχές μνήμης).

...

Δηλ. θεραπεύει αυτό που προκαλεί η χρήση κάνναβης...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Ψηφισα ναι στην νομιμοποιηση!

Επειδη το θεμα με ενδιαφερει εδω και χρονια και μαλιστα οχι μονο το θεμα του χασις-μαριχουανα αλλα και των ναρκωτικων ουσιων και του αλκοολ προσπαθω να ενημερωνομαι οσο μπορω περισσοτερο.Εχω ευθηνη προς τα παιδια μου να ενηρερωνομαι σωστα και να μην ριχνω στην πυρα αμεσως νεες ιδεες που ισως μπορουν να βοηθησουν.

Στην Ολλανδια που το χασις-μαριχουανα ειναι νομιμοποιημενες ουσιες οι θανατοι απο ναρκωτικα(ηρωινη-μορφινηκλπ) ειναι στατιστικα οι λιγοτεροι στην Ευρωπη ,μαλιστα γιατην ακριβεια μειωθηκαν οταν νομιμοποιηθηκε το χασις.(συγνωμη αν εχει ειπωθει παραπανω αλλα ειναι αδυνατο να διαβασω ολες αυτες τις σελιδες με τα οφτοπικ μεσα).

Τι θελω να πω με αυτο....οταν ενας νεος καπνιζει χασις-μαριχουανα και τα αγοραζει στη μαυρη αγορα μπορει ο καθε εμπορος ανετα να του πει αυτο τον καιρο δεν κυκλοφορει χασις αλλα εχω κατι χαπια που κανουν την ιδια δουλεια-απαγορευμενα και τα δυο οποτε σου λεει ιδια ειναι ας τα δοκιμασω.

Δοκιμαζει λοιπον και βεβαια δεν ειναι το καθολου το ιδιο γιατι με τα χαπια μετα απο καποια χρηση εθιζεσαι.Οποτε ξανα μανα στον εμπορο για χαπια αυτη τη φορα γιατι τι να λεει το χασις μπροστα στη "μαστουρα" των χαπιων.Ο εμπορος τωρα του λεει ρε φιλε δεν εχω χαπια και δεν ξερω ποτε θα εχω....αλλα εχω κατι μαματο που τι να σου πουν τα χαπια...και ετσι ξεκιναει ο γολγοθας των ναρκωτικων............

Αυτα τα λεω εχοντας επιγνωση του ποσο σοβαρο ειναι το θεμα.

Αν ο νεος μπορει να παει να αγορασει το τσιγαρακι του απο το coffeshop θα τελειωνε εκει το θεμα και η επομενη που θα πηγαινε να αγορασει θα ηταν μετα απο 2 η 3 μηνες ισως,εφοσον δεν ειναι απαγορευμενο δεν χρειαζεται να ψαχνεται συνεχεια με υπουλα υποκειμενα και πιος ξερει και τι θα του δωσουν.

Ενα να ξερετε που ειναι πολυ σημαντικο........αν ενα παιδι θελει να δοκιμασει χασις τιποτα δεν θα το αποτρεψει να το κανει μα τιποτα.Θα το βρει ανετα.Ισως πιο ανετα απο οτι θα το εβρισκε αν ηταν νομιμοποιημενο.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...