Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts

Δηλ. θεραπεύει αυτό που προκαλεί η χρήση κάνναβης...

Πώς γίνεται το χασίσι να θεραπεύει χασίσι.... Δηλαδή πώς γίνεται να απεξαρτηθείς από αυτό (αμα έχεις εξαρτηθεί) από τη στιγμή που η ουσία μπαίνει μέσα στον οργανισμό σου...

Αλλά η ομοιοπαθητική τα λέει αυτά, όχι η Ιατρική. Τουλάχιστον πάλι καλά να λέμε...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλ. θεραπεύει αυτό που προκαλεί η χρήση κάνναβης...

 

ναι και απο κάνναβη και άλλες ουσιες αλλα φτιάχνεται απο κάνναβη, η οποια πρέπει να καλλιεργείται καπου καπως ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Ψηφισα ναι στην νομιμοποιηση!

Επειδη το θεμα με ενδιαφερει εδω και χρονια και μαλιστα οχι μονο το θεμα του χασις-μαριχουανα αλλα και των ναρκωτικων ουσιων και του αλκοολ προσπαθω να ενημερωνομαι οσο μπορω περισσοτερο.Εχω ευθηνη προς τα παιδια μου να ενηρερωνομαι σωστα και να μην ριχνω στην πυρα αμεσως νεες ιδεες που ισως μπορουν να βοηθησουν.

Στην Ολλανδια που το χασις-μαριχουανα ειναι νομιμοποιημενες ουσιες οι θανατοι απο ναρκωτικα(ηρωινη-μορφινηκλπ) ειναι στατιστικα οι λιγοτεροι στην Ευρωπη ,μαλιστα γιατην ακριβεια μειωθηκαν οταν νομιμοποιηθηκε το χασις.(συγνωμη αν εχει ειπωθει παραπανω αλλα ειναι αδυνατο να διαβασω ολες αυτες τις σελιδες με τα οφτοπικ μεσα).

Τι θελω να πω με αυτο....οταν ενας νεος καπνιζει χασις-μαριχουανα και τα αγοραζει στη μαυρη αγορα μπορει ο καθε εμπορος ανετα να του πει αυτο τον καιρο δεν κυκλοφορει χασις αλλα εχω κατι χαπια που κανουν την ιδια δουλεια-απαγορευμενα και τα δυο οποτε σου λεει ιδια ειναι ας τα δοκιμασω.

Δοκιμαζει λοιπον και βεβαια δεν ειναι το καθολου το ιδιο γιατι με τα χαπια μετα απο καποια χρηση εθιζεσαι.Οποτε ξανα μανα στον εμπορο για χαπια αυτη τη φορα γιατι τι να λεει το χασις μπροστα στη "μαστουρα" των χαπιων.Ο εμπορος τωρα του λεει ρε φιλε δεν εχω χαπια και δεν ξερω ποτε θα εχω....αλλα εχω κατι μαματο που τι να σου πουν τα χαπια...και ετσι ξεκιναει ο γολγοθας των ναρκωτικων............

Αυτα τα λεω εχοντας επιγνωση του ποσο σοβαρο ειναι το θεμα.

Αν ο νεος μπορει να παει να αγορασει το τσιγαρακι του απο το coffeshop θα τελειωνε εκει το θεμα και η επομενη που θα πηγαινε να αγορασει θα ηταν μετα απο 2 η 3 μηνες ισως,εφοσον δεν ειναι απαγορευμενο δεν χρειαζεται να ψαχνεται συνεχεια με υπουλα υποκειμενα και πιος ξερει και τι θα του δωσουν.

Ενα να ξερετε που ειναι πολυ σημαντικο........αν ενα παιδι θελει να δοκιμασει χασις τιποτα δεν θα το αποτρεψει να το κανει μα τιποτα.Θα το βρει ανετα.Ισως πιο ανετα απο οτι θα το εβρισκε αν ηταν νομιμοποιημενο.

Είναι άλλη η νοοτροπία του Έλληνα και άλλη του Ολλανδού....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλη η νοοτροπία του Έλληνα και άλλη του Ολλανδού....

Δηλαδή? Ποια ειναι ακριβώς η διαφορά νοοτροπιας που σε κάνει να λες όχι στην νομιμοποιηση στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλη η νοοτροπία του Έλληνα και άλλη του Ολλανδού....

 

μπορει και να εχεις δικιο αλλα εμεις σαν νεοι γονεις ισως να πρεπει να αλλαξουμε τα πραγματα και οχι να συνεχιζουμε τις αμαρτιες των γονιων μας!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή? Ποια ειναι ακριβώς η διαφορά νοοτροπιας που σε κάνει να λες όχι στην νομιμοποιηση στην Ελλάδα?

Πιστεύεις πως έχουμε ίδια νοοτροπία με αυτούς;

Δε πάω μακριά..... Έχεις δει πολλούς ποδηλατόδρομους εδώ; Στο κέντρο παίρνουμε τα ποδήλατα μας; Σου λέω κάτι απλό, για να καταλάβουμε πόσο διαμετρικά διαφέρουμε ως λαοί.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πως έχουμε ίδια νοοτροπία με αυτούς;

Δε πάω μακριά..... Έχεις δει πολλούς ποδηλατόδρομους εδώ; Στο κέντρο παίρνουμε τα ποδήλατα μας; Σου λέω κάτι απλό, για να καταλάβουμε πόσο διαμετρικά διαφέρουμε ως λαοί.

Δεν ξερω την νοοτροπια των Ολλανδών αλλά το πιο πιθανό ειναι πως είναι τελειως διαφορετική από την δική μας, μεσογειακός λαός εμεις - βορειοευρωπαίοι αυτοί. Όμως ανέφερες πως η νοοτροπια μας είναι εμπόδιο. Και σε ρωτάω να μου πεις συγκεκριμενα σε τι αναφέρεσαι. Το ότι γενικά και αόριστα ειμαστε διαφορετικοι λαοι δεν λεει και πολλά

Link to comment
Share on other sites

ναι και απο κάνναβη και άλλες ουσιες αλλα φτιάχνεται απο κάνναβη, η οποια πρέπει να καλλιεργείται καπου καπως ...

Είναι διαφορετικό να καλλιεργείς κάνναβη για φαρμακευτικούς σκοπούς, ή κλωστική κάνναβη και το ξέρω ότι από το ίδιο φυτό μπορούν να φτιαχτούν σκοινιά, υφάσματα και άλλα χρήσιμα πράγματα και διαφορετικό να συζητάμε ότι το κάπνισμα χασίς δεν βλάπτει και δεν εθίζει, αλλά είναι μια ευχάριστη δραστηριότητα που ενδεχομένως "ανοίγει" το μυαλό...

Επίσης είναι διαφορετικό να λέμε ότι το κάπνισμα χασίς είναι μια ακίνδυνη δραστηριότητα και θα έπρεπε να είναι προσβάσιμη σε όλους και διαφορετικό να συζητάμε για αποποινικοποίηση της χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Μη λέμε πως δεν εθίζει!!!! Δε διαβαζόμαστε μόνο εμείς μεταξύ μας. Μας διαβάζουν και παιδιά και πιο ''αδύναμοι'' χαρακτήρες!

''Αύριο'' θα μας διαβάσουν τα παιδιά μας και θα πάνε να το πάρουν και θα μας πουν ''Μάνα εσύ άλλα έλεγες τότε...''

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται το χασίσι να θεραπεύει χασίσι.... Δηλαδή πώς γίνεται να απεξαρτηθείς από αυτό (αμα έχεις εξαρτηθεί) από τη στιγμή που η ουσία μπαίνει μέσα στον οργανισμό σου...

Αλλά η ομοιοπαθητική τα λέει αυτά, όχι η Ιατρική. Τουλάχιστον πάλι καλά να λέμε...

 

δε θεραπευει χασισι με την έννοια που το εννοείς, αλλα πχ κρισεις πανικου κλπ κλπ.

Πάντως έγκριση απο τον ΕΟΦ έχει!

Το θεμα βεβαια δεν ειναι η ομοιοπαθητική αλλα το γεγονος οτι θελουμε δε θέλουμε το χασις υπαρχει γυρω μας έτσι κι αλλιως. Δεν καταφερνουμε τιποτα αν κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Η σωστη αντιμετωπιση ειναι η ενημερωση.

Προτιμώ να υπαρχει καπου νομιμα και ελεγχομενα ωστε να μην κερδοσκοπουν μερικοι εις βαρος των αλλων. Προτιμω να μπορει καποιος να το παιρνει νομιμα ωστε να νην χρειαζεται να εμπλακει σε χειροτερες καταστασεις ωστε να το παρει, αφου ετσι κι αλλιως θα ψαξει να το βρει αν θελει και δυστυχως οχι και στα καλυτερα μερη ουτε απο τους καλυτερους ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφου ετσι κι αλλιως θα ψαξει να το βρει αν θελει και δυστυχως οχι και στα καλυτερα μερη ουτε απο τους καλυτερους ανθρωπους.

Εννοείς ότι θα το βρει νοθευμένο έτσι;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποιος το ειπε? Η AgentP? Δεν βρισκω το λινκ. Θα συμφωνησω εδω 100%. ΚΑΝΕΝΑ ειδος ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ δεν ειναι ασφαλες. Και αυτο ισχυει και για την καναβη και για το τσιγαρο. Απο αυτη την αποψη εγω θα ηθελα ΚΑΝΕΝΑ απο τα δυο να μην ειναι ΝΟΜΙΜΟ. Οπως επισης τα πουρα και η πιπες (εμ..αυτες που καπνιζονται λεμεεεεε).

 

Αυτο θα ηθελα εγω.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι θα το βρει νοθευμένο έτσι;

 

ναι και αυτο. Φανταζομαι οτι για να το βρεις τωρα δεν πας και στα ''καλυτερα'' μερη ουτε συναναστρεφεσαι και τους ''καλυτερους'' ανθρωπους. Αν ηταν νομιμο πιστευω πως θα ηταν πολυ καλυτερα γιατι ισως λεω να μην βρισκοσουν και κοντα σε βαρια ναρκωτικά που ενδεχομενως αυτοι οι έμποροι έχουν και διακινουν μαζι με το χασισι.

Link to comment
Share on other sites

το οτι σε κανει να νιωθεις ευχαριστα και σου ανοιγει το μυαλο οπως λεει(κατι στο οποιο δε συμφωνω) δε παει να πει πως εθιζει.Και τα γλυκα με κανουν να νιωθω ομορφα και η σοκολατα επισης και ειναι και κακη για την υγεια σε καταχρηση αρα πρεπει να την ποινηκοποιησουμε.

Μα τι λεμε τωρα?

Επειδη διαβαζουν και νεοι δεν παει να πει οτι δεν πρεπει να λεμε αληθεια.

Αυτη μαλλον ειναι τελικα η νοοτροπια του Ελληνα...ψεματα-λαμογιες και δεν συμαζευεται.

Το τσιγαρο το απλο εθιζει περισσοτερο απο το χασις λογω της νικοτινης.Αυτη ειναι η αληθεια!!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά! Άμα τεθούν οι βάσεις από το σπίτι, δεν υπάρχει λόγος να το ψάξει νόμιμα ή παράνομα.

Το θέμα είναι πως και το τσιγάρο ενημερωνόμαστε πως μας κάνει κακό, αλλά το αγοράζουμε -νόμιμα-. Και οι καπνιστές πληθαίνουν. Ποιός εγγυάται δε θα γίνει το ίδιο με το χασίσι;

 

μα αυτο προσπαθω να εξηγησω τοση ωρα.Θα γινει ουτως η αλλως ειναι δεν ειναι αποποινηκοποιημενο.Αν το παιδι θελει να δοκιμασει θα το κανει να ειστε σιγουροι για αυτο.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το οτι σε κανει να νιωθεις ευχαριστα και σου ανοιγει το μυαλο οπως λεει(κατι στο οποιο δε συμφωνω) δε παει να πει πως εθιζει.Και τα γλυκα με κανουν να νιωθω ομορφα και η σοκολατα επισης και ειναι και κακη για την υγεια σε καταχρηση αρα πρεπει να την ποινηκοποιησουμε.

Μα τι λεμε τωρα?

Επειδη διαβαζουν και νεοι δεν παει να πει οτι δεν πρεπει να λεμε αληθεια.

Αυτη μαλλον ειναι τελικα η νοοτροπια του Ελληνα...ψεματα-λαμογιες και δεν συμαζευεται.

Το τσιγαρο το απλο εθιζει περισσοτερο απο το χασις λογω της νικοτινης.Αυτη ειναι η αληθεια!!

 

Αυτες τις αληθειες ειναι που φοβουνται ολοι και κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους.

Link to comment
Share on other sites

το οτι σε κανει να νιωθεις ευχαριστα και σου ανοιγει το μυαλο οπως λεει(κατι στο οποιο δε συμφωνω) δε παει να πει πως εθιζει.Και τα γλυκα με κανουν να νιωθω ομορφα και η σοκολατα επισης και ειναι και κακη για την υγεια σε καταχρηση αρα πρεπει να την ποινηκοποιησουμε.

Μα τι λεμε τωρα?

Επειδη διαβαζουν και νεοι δεν παει να πει οτι δεν πρεπει να λεμε αληθεια.

Αυτη μαλλον ειναι τελικα η νοοτροπια του Ελληνα...ψεματα-λαμογιες και δεν συμαζευεται.

Το τσιγαρο το απλο εθιζει περισσοτερο απο το χασις λογω της νικοτινης.Αυτη ειναι η αληθεια!!

 

Σοκολάτα, τσιγάρο και χασίς, δηλαδή είναι το ίδιο πράγμα πάνω κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Thaumataki περιμενω να μου πεις τι είναι αυτό στην νοοτροπια των Ελληνων που σε κανει να λες όχι στην νομιμοποιηση του χασις....

Έχω ήδη απαντήσει παραπάνω....:D

Στο έκανα και quote στο post σου!;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υποστηρίζω ότι "το κάπνισμα χασίς είναι μια ευχάριστη δραστηριότητα". Δείτε όλη την πρόταση που έγραψα, αναφέρομαι στην τροπή της συζήτησης. Απεναντίας πιστεύω ότι η χρήση χασίς δημιουργεί ψυχική εξάρτηση και το έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ. Δεν δημιουργεί σωματική εξάρτηση όπως η νικοτίνη, αλλά ψυχική, κάνει το χρήστη να επιθυμεί την επανάληψη και να αναζητά το ναρκωτικό απ' όσο έχω διάβάσει και απ' όσο έχω καταλάβει, γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Τα Marlboro πιστεύεις ότι είναι ''αγνά''; Με χασισέλαιο τα ψεκάζουν, για να σε εθίζουν και για αυτό όταν καπνίζεις τη συγκεκριμένη μάρκα δύσκολα την άλλάζεις. Και στο λέω έγκυρα αυτό. Και πωλείται νομιμότατα!!!!!!

 

Στα λογια μου ερχεσαι. Οχι δεν καπνιζω malboro, αλλά καπνιζω και κανω πολυ κακο στον ευατο μου το ξερω.

Εγω ομως για να παρω τον παλιοκαπνο ο οποίος εθίζει πολυ περισσοτερο απο το περιπτερο δεν κινδυνευω. Παω στο περιπτερο και το παιρνω.

Γιατι δηλαδη καποιος που ετσι κι αλλιως θα καπνισει χασις να μην μπορει να το κανει χωρις να κινδυνευσει?

Link to comment
Share on other sites

Για όλο το κόσμο μιλάμε. Δε μιλάμε μεμονωμένα για τα παιδιά μας.

Δε συναναστρέφομαι μόνο με την οικογένειά μου, αλλά με όλους. Μ'αρέσει να συναναστρέφομαι με πνευματικά διαυγή άτομα και όχι με άτομα που κατ'επιλογήν ζουν σε ένα κόσμο ψευδαισθήσεων.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρομαι στην ηθική, εννοώ κάτι που το έχω ξαναγράψει: να πάρει την ευθύνη το κράτος και να πάει να πιάσει αυτούς που έχουν τις φητείες και να βάλει μέσα όλους τους εμπόρους. Όχι όμως όπως είχε γίνει τότε στα Ζωνιανά, που τραυματίστηκε ο ειδικός φρουρός και ταλαιπωρείται από τότε σε κέντρα αποκατάστασης στο εξωτερικό, χωρίς να έχει συνέλθει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Marlboro πιστεύεις ότι είναι ''αγνά''; Με χασισέλαιο τα ψεκάζουν, για να σε εθίζουν και για αυτό όταν καπνίζεις τη συγκεκριμένη μάρκα δύσκολα την άλλάζεις. Και στο λέω έγκυρα αυτό. Και πωλείται νομιμότατα!!!!!!

 

Σοκολάτα τρως; Φαντάζομαι τρως...

Άμα δε σου άρσε θα την έτρωγες;

 

Αν δε μας αρεσε δε θα εθιζομασταν σε αυτη;) Και για το λογο αυτο τρωω μια φορα το μηνα ετσι δεν προκειται να εθιστω!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υποστηρίζω ότι "το κάπνισμα χασίς είναι μια ευχάριστη δραστηριότητα". Δείτε όλη την πρόταση που έγραψα, αναφέρομαι στην τροπή της συζήτησης. Απεναντίας πιστεύω ότι η χρήση χασίς δημιουργεί ψυχική εξάρτηση και το έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ. Δεν δημιουργεί σωματική εξάρτηση όπως η νικοτίνη, αλλά ψυχική, κάνει το χρήστη να επιθυμεί την επανάληψη και να αναζητά το ναρκωτικό απ' όσο έχω διάβάσει και απ' όσο έχω καταλάβει, γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Εγώ αυτό κατάλαβα από το ποστ σου και για αυτό το τόνισα.

Σόρρυ εάν σε έκανα να φανείς λάθος!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...