Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts

Μια ερώτηση σε όσες ισχυρίζεστε πως το χασίσι δεν εθίζει και είναι πιο αθώο από τον καπνό:

 

Φαντάζομαι πως το παιδί σας δε θα έχετε πρόβλημα να το αγοράσει νόμιμα, έτσι;

Αφού ούτε εθίζει, πιο καθαρό από το καπνό είναι και ''καθαρό'' είναι!

 

ούτε τσιγάρο θα ήθελα να καπισει αλλά ούτε χασισι να πάρει...αυτό ΄θα ήθελα να το προλάβω με την σωστή και εγκαιρη ενημέρωση...όχι με την απαγόρευση

 

αν όμως δεν τα καταφέρω και το κάνει θα ήθελα να είναι αποποινικοποποημένα για είναι όσο πιο καθαρά γίνεται!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

συνεχιζεις να ερχεσαι στα λογια μου. Σου μιλαω για τους χωρους και τους ανθρωπους που πουλουν χασις παρανομα. Θεωρω οτι τα παιδια κινδυνευουν απο αυτους (και απο τις ουσιες βεβαια και αν νοθευονται πολυ περισσοτερο), αλλα βασικά για τους ανθρωπους που τα πουλουν.

Ο περπτερας δεν ειναι επικίνδυνος όπως ενδεχομένως ο εμπορος παρανομων ουσιων.

Ο περιπτεράς σαφώς δεν είναι επικίνδυνος. Τα τσιγάρα του όμως είναι!

Ο μπαρμαν σαφώς δεν είναι επικίνδυνος. Η μπόμπα του όμως με έστειλε!

Ο ψιλικατζής αύριο, σαφώς δε θα είναι επικίνδυνος. Το χορταράκι του όμως θα με κάνει να μη θυμάμαι ούτε πώς με λένε.

Δε σημαίνει πως ό,τι είναι νόμιμο είναι ΚΑΙ αγνό!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ούτε τσιγάρο θα ήθελα να καπισει αλλά ούτε χασισι να πάρει...αυτό ΄θα ήθελα να το προλάβω με την σωστή και εγκαιρη ενημέρωση...όχι με την απαγόρευση

 

αν όμως δεν τα καταφέρω και το κάνει θα ήθελα να είναι αποποινικοποποημένα για είναι όσο πιο καθαρά γίνεται!

 

Συμφωνω και εγω και ψηφισα υπερ για αυτον ακριβως το λογο. Γιατι τι γινεται αν δεν τα καταφερω....οεοοο??

Link to comment
Share on other sites

Ο περιπτεράς σαφώς δεν είναι επικίνδυνος. Τα τσιγάρα του όμως είναι!

Ο μπαρμαν σαφώς δεν είναι επικίνδυνος. Η μπόμπα του όμως με έστειλε!

Ο ψιλικατζής αύριο, σαφώς δε θα είναι επικίνδυνος. Το χορταράκι του όμως θα με κάνει να μη θυμάμαι ούτε πώς με λένε.

Δε σημαίνει πως ότι είναι νόμιμο είναι ΚΑΙ αγνό!

 

Κανεις δεν ειπε κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα γράψω κάτι άλλο σε αυτό το θέμα, όχι γιατί θύμωσα με τις διαφορετικές απόψεις που ακούστηκαν, αλλά γιατί θεωρώ ότι την άποψη μου την είπα και την ξαναείπα και αν συνεχίσω να γράφω θα επαναλαμβάνομαι θα γίνω κουραστική.

Link to comment
Share on other sites

Νταλια εισαι θεα, πολυ γουσταρω τον τροπο σου...

Λοιπον στην εφηβεια μας πολλοι καναμε την μακακια κ δοκιμασαμε χασις, χωρις απαραιτητα να προερχομαστε απο διαλυμενα σπιτια ή οντας ανημερωτοι απο γονεις κ σχολεια για τις συνεπειες των ναρκωτικων. Απλα νικαει η περιεργεια τη λογικη. Εχω δοκιμασει κ εγω κ η εμπειρια μου δεν ηταν τοσο τραγικη οσο περιμενα... Ευτυχως για μενα, αφου ικανοποιησα την περιεργεια μου δεν ξαναδοκιμασα. Το θεμα με το χασις, πιστευω, δεν ειναι τοσο οι συνεπειες του στον οργανισμο, οσο το οτι αν το αρχισεις, περνας την κοκκινη γραμμη κ ισως μετα να ειναι πιο ευκολο να συνεχισεις με πιο χοντρα ναρκωτικα...

Οσο για την αποποινικοποιηση, θεωρω οτι σε μια πιο οργανωμενη χωρα θα ηταν προτιμοτερη απο την λαθραια διακινηση. Η Ολλανδια (γιατι αναφερθηκε πιο πανω) ειναι μια χωρα με συνοχη κ νομους που τηρουνται. Για την Ελλαδα ομως, τη νοοτροπια μας κ την ταση για λαμογια, εχω τις αμφιβολιες μου οτι κατι τετοιο θα λειτουργουσε.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την αποποινικοποιηση, θεωρω οτι σε μια πιο οργανωμενη χωρα θα ηταν προτιμοτερη απο την λαθραια διακινηση. Η Ολλανδια (γιατι αναφερθηκε πιο πανω) ειναι μια χωρα με συνοχη κ νομους που τηρουνται. Για την Ελλαδα ομως, τη νοοτροπια μας κ την ταση για λαμογια, εχω τις αμφιβολιες μου οτι κατι τετοιο θα λειτουργουσε.

That's my point!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα Marlboro πιστεύεις ότι είναι ''αγνά''; Με χασισέλαιο τα ψεκάζουν, για να σε εθίζουν και για αυτό όταν καπνίζεις τη συγκεκριμένη μάρκα δύσκολα την άλλάζεις. Και στο λέω έγκυρα αυτό. Και πωλείται νομιμότατα!!!

 

Προφανως ισχυει για τα Marlboro, γιατι οταν καπνιζει καποιος αυτο το τσιγαρο, μυριζει χασισι τριγυρω.

Ειμαι υπερ της νομιμοποιησης. Με καλυψαν πληρως οι προλαλησασες ομοιδεατισσες ως προς την επιχειρηματολογια, γι αυτο δεν θελω να επαναλαμβανομαι.

Θα πω μονο πως οποιαδηποτε καταχρηση(φαγητο, αλκοολ, τσιγαρο,χασισι, το να σαπιζει ενας νεος ολη τη μερα μπροστα στο playstation, το να σαπιζει μια γυναικα καθε μερα μπροστα στα πρωιναδικα καιγοντας και τα τελευταια εγκεφαλικα κυτταρα που της απεμειναν αντι να κανει κατι πιο δημιουργικο κλπ κλπ) θα πρεπει στη ζωη να μας προβληματιζει, οχι μονο γιατι μπορει να εχει επιπτωσεις στην υγεια μας, αλλα γιατι κρυβει απο πισω πολλα αλυτα ψυχολογικα θεματα (αγχος, βαρεμαρα, κομπλεξ, μοναξια, ανασφαλεια κλπ κλπ).

Θα δοθει και νεα ωθηση στην "επιχειρηματικοτητα και νεοι":D:D:D.....

Link to comment
Share on other sites

Ποιό βρε συ;

 

α..η κατασταση που επικρατει τωρα στη χωρα μας με το χασις αλλα και γενικοτερα με τα ναρκωτικα..αναρωτιεμαι ποσο χειροτερη μπορει να γινει αν τελικα αποποινικοποιηθει το χασις??

Γιατι λεγαμε αυτα τα περι οργανωμενης χωρας και οτι η Ολλανδια μπορει ενω εμεις οχι κλπ κλπ.

Θεωρω οτι η αποποινικοποιηση θα εφερνε καλυτερα αποτελεσματα για τα παιδια ολων.

Αυτα, αποχωρω γιατι νομιζω πως το εξαντλησα το θεματακι.

Link to comment
Share on other sites

Τα Marlboro πιστεύεις ότι είναι ''αγνά''; Με χασισέλαιο τα ψεκάζουν, για να σε εθίζουν και για αυτό όταν καπνίζεις τη συγκεκριμένη μάρκα δύσκολα την άλλάζεις. Και στο λέω έγκυρα αυτό. Και πωλείται νομιμότατα!!!!!!

 

Ε, αφού μας το λες "έγκυρα", κάτι θα ξέρεις...

 

Προφανως ισχυει για τα Marlboro, γιατι οταν καπνιζει καποιος αυτο το τσιγαρο, μυριζει χασισι τριγυρω.

 

Και το "προφανώς" είναι μια τρανταχτή απόδειξη...

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανω μια σουμα απο τα παραπάνω και επανατοπο8ετουμai φαιναλι.

 

τα ποσοστά χρηστών κάναβις ειναι στα8ερά εδώ και 10 χρονια περίπου. ΑΝΤΙθΕΤΑ αυξανονται οι χρηστες συνθετικών ναρκωτικών απο ηρωίνη μέχρι crystal meth (ευτυχώς ΟΧΙ τοσο διαδεδομένο το τελευταίο όπως πχ στην αμερική). σε οτι αφορά στη getaway drug theory που "8έλει" τους χρήστες κάναβης να περνάνε με ευκολία σε άλλα ναρκωτικά. Συμφωνα με τελευταια έρευνα του 2010 που δημοσιεύτηκε στο Journal of Health οι χρήστες ηρωίνης ήταν "πρωτογενείς" δλδ επεσαν με τη μια στην ηρωίνη ενώ οι χρήστες που περασαν στην ηρωινη μετά απο κάναβη ανέφεραν πώς σε εκείνο το μεσοδιάστημα εχασαν την δουλειά τους ή υποκεινται σε εξοντωτικό στρές. Επίσης η ιδια η συσταση της κάναβης δεν "επιτρέπει" περασματα σε άλλα ναρκωτικά και εξηγώ. Δεν μπορείς απο την χαζοχαρουμενιά της κάναβης να περάσεις στην τσίτα της κοκαίνης.. ο οργανισμός σου ο ίδιος 8α παραντουρήσει.. δεν θα το δεχτεί καλά για να το πώ πιο απλά... ειναι σαν να λες πχ..ωραία θα βγώ εξώ να μεθυσω και να γίνω στουπί και να πίνεις πορτοκαλάδα ή μαρτινάκι.

 

Τα παιδιά μας ΔΕΝ κινδυνεύουν απο την κάναβη να μεταμορφωθουν σε..γκαγκανα. Την επομενη φορά που θα πάτρε πχ στην τράπεζα σκεφτείτε πώς ο ταμίας που σας δινει τα λεφτά σας παιζει και να εχει πιει το πρωινό του τσιγαράκι...και δεν του φαίνετε 8α μου πειτε εμ δεν φαινετε βρε κόρες γιατι ο χρήστης κάναβης ΔΕΝ ειναι ο χασικλορεμπέτης του 30 που εσουρνε το σακάκι του με ύφος (που μεταξυ μας.. το υφος ηταν και πιο πολύ λόγω..μαγκιας και οχι καναβεως) και τρέκλιζε...διοτι ειπαμε...αλλο ο χασισοπότης και άλλο ο πρεζοφουντικός. Ο χρηστης κάναβης ειναι ενας νορμάλ άνθρωπος που μπορει να σας βάζει τα ψώνια σε σακούλες οταν πάτε σουπερ μάρκετ, ο διαχειριστής στην πολυκατοικία σας, ακομη και η δασκάλα του παιδιού σας τα σαβατόβραδα μπορει να το μπουμπουνάει λίγο και μετά να κάνει...καναβικο σεξ με τον καλό της, ή ο συνεργάτης σας στην δουλειά.

Εννοειται οτι υπάρχουν και οι Potheads, τυπάκια δλδ που θελουν να πινουν πρώτα πριν κάνουν οτιδηποτε... το αναλογο ενός αλκοολικού. Αρα αν εμενα πχ μ αρεσει να καπνιζω το τσιγαράκι μου μετά την δουλειά αραχτή με τα ποδια στο γραφείο, γιατι να την πληρώσω εγώ για το βλαμένο που πινει nonstop και να πρέπει να απολογουμε εις το κά8ενα οργανο της τάξεως αν με βρει με το τσιγάρο μου στην τσάντα και να σερνομαι μετα στην ευελπίδων με χειροπέδες στο χέρι λες και ειμαι βιαστής παιδιών;

Se οτι αφορά στο παιδί μου και το παιδί της κάθε κοπέλας που ειναι υπερ της νομιμοποίησης. Πέρα απο την οποια δική μου τοποθέτηση, οφείλω να της μιλήσω και για την κάναβη και την ηρωίνη και την κοκα και τα συνεπακόλουθα κλπ κλπ κλπ. Οφειλω να την ενημερώσω, να την καθίσω κάτω να δουμε και 5 ντοκυμαντέρ μαζί, να διαβασει, να δει. Η καλύτερη ατάκα που μπορούμε να πουμε στα παιδιά μας δεν ειναι "τα ναρκωτικά σκοτώνουν" γιατι αυτο ειδικά στα εφηβα το κάνει ΑΚΟΜΗ πιο ελκυστικό σε μια ηλικία όπου ολα σου φαινονται κάπως. Η καλύτερη ατάκα ειναι μακριά απο τα ναρκωτικά (και εξαιρώ απο τον όρο την κάναβη) γιατι γινεσαι το πειραματόζωο του κάθε κρετίνου που πλουτίζει στην πλάτη σου ενώ εσυ σιγά σιγά γίνεσαι ζόμπι. Οχι να την φοβίσω...αλλα να της δειξω (δοξα τον θεο για το ιντερνετ) πώς καταντάς. Αν τώρα μου πει μάνα ηπια ένα τσιγάρο ναι το ομολογώ πώς προτιμώ να το κάνει σε μια κοινωνία όπου η χρηση 8α ειναι αποποινικοποιημένη και η πώληση ελεγχομενη γιατι ειλικρινά προτιμώ να πιει ένα τσιγάρο καθαρό παρά πρεζόφουντα, χλωρινη, ριγανη εμποτισμένη με υδροχλωρικό, σποράκια βουτηγμένα σε meth, και ούτω καθεξής. Ειναι σαν το σεξ. Δεν θα κάνω πάρτι αν μου αρχισει να σεξουαλιζεται στα 14 όπως συμβαίνει πλέον αλλά οφείλω να την ενημερώσω για την προφύλαξη, το AIDS, τα ΣΜΝ, την εγκυμοσύνη και ουτω καθεξής και με διακριτικότητα να την εφοδιάσω με προφυλακτικά.

Σορυ για το σεντόνι αλλά θιχτηκαν αρκετά θεματακια παραπάνω και αποφεύγω τα αλλεπαληλα κουοτς

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

και επισης.. η ιστορια των μαρλμπορο ειναι αστικος 8ρυλος...και εχω κ αποδειξεις περι της εγκυροτητας αυτου που λέω

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να απορρίπτω συλλήβδην την αποποινικοποίηση, πιστεύω πάντως ότι αυτή δεν εγγυάται αυτόματα και καλύτερη ποιότητα ναρκωτικών. Θα συνεχίσει να ισχύει ό,τι ισχύει και τώρα: όσοι έχουν λεφτά θα παίρνουν τα καθαρά, κι όσοι δεν έχουν θα παίρνουν τα λούμπεν που κυκλοφορούν στο δρόμο. Δλδ στην Ολλανδία ό,τι κυκλοφορεί είναι ελεγμένο από το κράτος ως προς την ποιότητά του; (να δω πλάκα με σφραγίδα ΕΦΕΤ επάνω και τι στον κόσμο!) Μια αγορά είναι κι αυτή και θα λειτουργήσει ως τέτοια. Κάποιοι θα πουλάνε το καλό ακριβότερα, κάποιοι το μέτριο πιο φτηνά και κάποιοι το σαπάκι σε τιμή ευκαιρίας.

 

Να πω και κάτι εντελώς κόντρα; Λίγες απολαύσεις έχουν μείνει σε αυτή τη ζωή, δεν θα έπρεπε να μείνει κι αυτή η αίσθηση οτι κάνεις κάτι κόντρα στο κατεστημένο; όλα στο χέρι πια, θα χάσουν και τη γλύκα τους! :P Αστειεύομαι (νομίζω...)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

κινκα εδώ βησαριωνας (χοχοχοχ). αυτο που εγγυάται η αποποινικοποίηση της χρήσης ειναι πώς

- αν εισαι χρηστης δεν θα κινδυνευεις να σερνεσαι απο ευλεπίδων στη γαδα και απο εκει στα κατεργα παρέα με τα υπολοιπα ταλέντα όπου για να επιβιώσεις εξασφαλίζοντας την δοση σου 8α κάνεις..οτι μπορεις

- οι χρηστες σκληρών ναρκωτικών και ιδιαίτερα ηρωίνης δεν θα κινδυνεύουν πλέον εκτος απο την ιδια την ηρωίνη με παράπλευρες ασθένειες απο ηπατίτιδες μέχρι Aids αφού θα ειναι εξαιρετικά εύκολο να προμηθευονται εκτός απο την δόση τους και τα υπολοιπα παραφερνάλια τους (συριγγες κλπ κλπ)

- οτιδηποτε πωλειτε σε μαυρη αγορά απο ναρκωτικά εώς εισητηρια για την συναυλία των Bon jovi ειναι υπερκοστολογημένο. ο χρηστης για να βρει τα χρηματα γινεται οτι μπορείς να φανταστείς. απο βαποράκι έως πορνη και τουμπαλιν. Κάτι το οποίο πωλείτε ελευθερα σε αποδεδειγμένα χρήστες (δεν ειπα ποτέ να πωλητε η πρέζα στα περιπτερα) δεν 8α δημιουργεί το υπερ κέρδος που δημιουργεί σημερα. Και με τα δεδομένα της ελευθερης αγοράς κάθε χρηστης θα ειναι ελεύθερος να επιλέγει την πηγη απο την οποια 8α προμηθεύεται την δοση του.

 

αυτο που θελω να πω ειναι το εξής. αυτη τη στιγμή ο κάθε χρήστης ειναι ερμαιο των βουλήσεων του ντιλερ του. ξερεις ποσα πρεζακια εν γνωση τους παιρνουν κομενη δοση ή μιση δόση με τα λεφτα της ολοκληρης επειδη εχουν που εχουν το θεμα τους απλά ΔΕΝ γινεται να παιρνουν σβαρνα την βαθης για να βρουν καποιον... καλύτερο. Αυτο που λέω εγώ ειναι το εξής: αποποινικοποιηση της χρήσης και έλεγχος στο όλο πάρε δώσε προκειμένου αυτα τα παιδιά να μην πεθαίνουν απο στρυχνίνη, εμπλεξαν που έμπλεξαν δεν χρειάζονται και επιπλέον "τιμωρία"...

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

και να ξεκαθαρισω κατι. 8α μου πειτε καλα και τωρα τα πρεζακια δεν μπορουν να μπουν σε ενα φαρμακειο και να αγοράσουν 5 συριγγες; οχι δεν μπορουν ή εναποκειται στον κάθε φαρμακοτριφτρη γιατι νομο8ετημενα η πωληση συριγγας σε τοξικομανή εμπίπτει στις διαταξεις περι "προτροπής και διευκολυνσης σε χρηση ναρκωτικών ουσιών"

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Και το "προφανώς" είναι μια τρανταχτή απόδειξη...

 

Καλα βρε,rasta, δεν ισχυριστηκα οτι εχω αποδειξεις (και ουτε μ΄ενδιαφερει να βρω), μην πιανεσαι απο σκορπιες λεξεις....Εξαλλου το μαλμπορακι ηταν το τσιγαρο μου εως το 2004 (2 πακετα την ημερα παρακαλω), οποτε και το εκοψα. Ετσι την ξερω πολυ καλα τη μυρωδια του!!

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ομως δεν με ενδιαφερει ουτε εμενα ουτε κανεναν αλλον το θεμα του Marlboro, μιας και αλλο ειναι το θεμα του τοπικ....;)

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα: Το χασίσι αδίκως έχει ενοχοποιηθεί, αφού πρόκειται για απλό χορταράκι του Θεού.

Ας το κάνουμε και χασισόπιτα τότε, τί να πω....

 

είναι όντως ένα απλό χορταράκι του Θεού και μπορεί να έχει και ευεργετικές ιδιότητες. Άλλωστε ο ίδιος ο εγκέφαλος έχει από κατασκευής του ουσίες παρόμοιες με αυτές της μαριχουάνας και του οπίου για να προωθεί την ηρεμία και τη χαλάρωση του οργανισμού. Από κει και πέρα, η δαιμονοποίησή του έχει να κάνει με την κατάχρησή του, κι αν το πάμε και πιο πίσω ιστορικά, έχει να κάνει και με τα θρησκευτικά temperance movements και πολλά άλλα που επί του παρόντος είναι ψιλά γράμματα.

 

Να το πω αλλιώς, το ότι κάποιος εθίζεται στο να πίνει μπάφους και να παίζει προ δεν έχει να κάνει με τη μαριχουάνα καθαυτή, αλλά με το γεγονός ότι η σημερινή ζωή ή οι συνθήκες που μεγάλωσε δεν του έμαθαν ότι έχει κι άλλες διεξόδους και πιστεύω συνδέεται με μια γενικότερη απαξίωση της ζωής από κάποια νέα παιδιά. Το πρόβλημα πιστεύω αλλού έγκειται..

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

είναι όντως ένα απλό χορταράκι του Θεού και μπορεί να έχει και ευεργετικές ιδιότητες. Άλλωστε ο ίδιος ο εγκέφαλος έχει από κατασκευής του ουσίες παρόμοιες με αυτές της μαριχουάνας και του οπίου για να προωθεί την ηρεμία και τη χαλάρωση του οργανισμού..........

 

... Οι οποίες ουσίες αναστέλονται (και αργότερα καταστρέφονται ως πλεονάζουσες) από τον ίδιο τον οργανισμό, μιας και εμείς τις υποκαθιστούμε με τέτοιες ουσίες.

 

Δεν παίζουμε έτσι απλά με τη χημεία... ειδικά όταν εμπλέκονται διεργασίες ορμονικές... και εγκεφαλικές.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω.....

Κάποιες κοπέλες θεωρείτε πως το χασίσι δεν εθίζει, είναι πολύ καθαρό σε σχέση με το αλκοόλ-τσιγάρο κλπ., άμα είναι νόμιμο δε θα νοθεύεται, είναι ευεργετικό, δεν έχει παρενέργειες -γιατί δεν είναι LSD- κι όλη αυτή τη παραφιλολογία.

Αφού είναι τόσο καλό γιατί δε το ''πίνετε'';

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

είναι όντως ένα απλό χορταράκι του Θεού και μπορεί να έχει και ευεργετικές ιδιότητες. Άλλωστε ο ίδιος ο εγκέφαλος έχει από κατασκευής του ουσίες παρόμοιες με αυτές της μαριχουάνας και του οπίου για να προωθεί την ηρεμία και τη χαλάρωση του οργανισμού. Από κει και πέρα, η δαιμονοποίησή του έχει να κάνει με την κατάχρησή του, κι αν το πάμε και πιο πίσω ιστορικά, έχει να κάνει και με τα θρησκευτικά temperance movements και πολλά άλλα που επί του παρόντος είναι ψιλά γράμματα.

 

Να το πω αλλιώς, το ότι κάποιος εθίζεται στο να πίνει μπάφους και να παίζει προ δεν έχει να κάνει με τη μαριχουάνα καθαυτή, αλλά με το γεγονός ότι η σημερινή ζωή ή οι συνθήκες που μεγάλωσε δεν του έμαθαν ότι έχει κι άλλες διεξόδους και πιστεύω συνδέεται με μια γενικότερη απαξίωση της ζωής από κάποια νέα παιδιά. Το πρόβλημα πιστεύω αλλού έγκειται..

Αυτό έχει ειπωθεί... Η εξάρτηση είναι ψυχική και όχι σωματική. Άρα αφου με ''φτιάχνει'' το καπνίζω, με βγάζει από τα προβλήματά μου για λίγο. Δε μου τα λύνει όμως.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...