Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts

Έχω ήδη απαντήσει παραπάνω....:D

Στο έκανα και quote στο post σου!;)

Μονο για τους ποδηλατόδρομους βλέπω...απάντησες κατι άλλο και μου διαφεύγει? ειμαι και λίγο στραβουλιακας το παραδεχομαι :D

Αλλά αν ανέφερες μόνο τους ποδηλατόδρομους δεν καταλαβαίνω πώς αυτοι συνδέονται με το χασις :confused::confused:

Θελω να μου πεις συγκεκριμενα ποια στοιχεια της νοοτροπιας μας είναι εμπόδιο για την αποποινικοποίηση του χασις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σοκολάτα, τσιγάρο και χασίς, δηλαδή είναι το ίδιο πράγμα πάνω κάτω?

 

εδωσα ενα παραδειγμα αλλα εσεις εδω συνηθιζετε να κανετε την τριχα τριχια οποτε θα αποχωρησω απο τη συζητηση.Αλλωστε τη γνωμη μου την ειπα.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Thaumataki, συμφωνώ γενικότερα με τις απόψεις σου σε αυτό το θέμα, και θέλω να προσθέσω, ότι αν ήταν αμαρτία η αγάπη και το γεγονός ότι οι γονείς αποτρέπουν τα παιδιά τους να δοκιμάσουν κάθε είδους ναρκωτικό ή ουσία που προκαλεί παραισθήσεις, τότε οι γονείς μου είναι αμαρτωλοί και χαίρομαι πάρα πολύ για αυτό! Χαίρομαι που μεγάλωσα σε μία αμαρτωλή οικογένεια, όπου είχαμε κάθε μέρα δέκα λεπτά κήρυγμα για τα ναρκωτικά (σόρυ, εγώ το χασίς ναρκωτικό θα το λέω και δεν μπορώ να αλλάξω το λεξιλόγιο μου) και άλλα δέκα λεπτά κήρυγμα για το ασφαλές σεξ.

Έτσι θα μεγαλώσω και εγώ τα παιδιά μου. Επίσης, προτιμώ η χώρα μου να είναι φτωχή λόγω οικονομικής κρίσης σε χρήμα, αλλά πλούσια σε ηθική.

 

Συγνώμι τώρα αλλά θέλω να μου απανατήσεις ειλικρινά....

Πιστεύεις ότι υπάρχει γονιός που δεν έκανε αυτό που έκαναν οι γονείς σου όσο αναφορά τα ναρκωτικά....?:confused:

Και των παιδιών που έμπλεξαν τα ίδια έλεγαν πίστεψε με ( υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις παντελώς αδιαφορίας )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για όλο το κόσμο μιλάμε. Δε μιλάμε μεμονωμένα για τα παιδιά μας.

Δε συναναστρέφομαι μόνο με την οικογένειά μου, αλλά με όλους. Μ'αρέσει να συναναστρέφομαι με πνευματικά διαυγή άτομα και όχι με άτομα που κατ'επιλογήν ζουν σε ένα κόσμο ψευδαισθήσεων.

 

Το οτι δεν τους κανεις παρεα εσυ, δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν ομως! Αν δεν υπηρχαν τοτε δεν θα υπηρχε και θεμα. Υπαρχουν ομως και ειναι πολλοι! Κυκλοφορουν αναμεσα μας!

Link to comment
Share on other sites

Στα λογια μου ερχεσαι. Οχι δεν καπνιζω malboro, αλλά καπνιζω και κανω πολυ κακο στον ευατο μου το ξερω.

Εγω ομως για να παρω τον παλιοκαπνο ο οποίος εθίζει πολυ περισσοτερο απο το περιπτερο δεν κινδυνευω. Παω στο περιπτερο και το παιρνω.

Γιατι δηλαδη καποιος που ετσι κι αλλιως θα καπνισει χασις να μην μπορει να το κανει χωρις να κινδυνευσει?

Ξέρεις πόσοι τόνοι τσιγάρα έρχονται λαθραία και μετά τα πουλάει ο περιπτεράς της γειτονιάς μας; Ποιός σού εγγυάται ότι δεν είναι πειραγμένα;

Άρα γιατί να πιστέψω πως δε θα συμβεί το ίδιο μ=και με το χασίσι;

Αν δε μας αρεσε δε θα εθιζομασταν σε αυτη;) Και για το λογο αυτο τρωω μια φορα το μηνα ετσι δεν προκειται να εθιστω!

Θεωρείς τη σοκολάτα και το χασίσι παράλληλα;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιο αρμόδιο να απαντήσει στο ερώτημα της Μαλεκόν είναι το Θαυματάκι, αλλά να πω και εγώ την άποψη μου, για το θέμα διαφορών στη νοοτροπία Ολλανδών και Ελλήνων: δυστυχώς, στη χώρα που ζούμε, υπάρχει ένα θέμα με την τήρηση των νόμων και επίσης ένα άλλο μεγάααααλο θέμα με το να εντοπίζονται και να αποδίδονται ποινές σε όσους δεν τηρούν το νόμο. Πάρτε για παράδειγμα την ιστορία με την απαγόρευση του τσιγάρου στους κοινόχρηστους χώρους. Βγήκε νόμος που το απαγορεύει: είδατε να τηρείτε, γενικότερα? Είδατε, όπου δεν τηρείται, να τιμωρούνται οι παραβάτες? Νομίζω ότι δεν το είδατε....

ΟΙ Έλληνες, ως λαός, έχουμε, θα έλεγα κάπως αυθαίρετα, ροπή στις καταχρήσεις (δεν ψάχνω για να βρω στατιστικές, αλλά από ότι ξέρω πχ είμαστε αρκετά ψηλά στην κατανάλωση καπνού και αλκοόλ) και επίσης, μία γενικότερη τάση να μην ακολουθούμε τους νόμους.

Link to comment
Share on other sites

[

Στα λογια μου ερχεσαι. Οχι δεν καπνιζω malboro, αλλά καπνιζω και κανω πολυ κακο στον ευατο μου το ξερω.

Εγω ομως για να παρω τον παλιοκαπνο ο οποίος εθίζει πολυ περισσοτερο απο το περιπτερο δεν κινδυνευω. Παω στο περιπτερο και το παιρνω.

Γιατι δηλαδη καποιος που ετσι κι αλλιως θα καπνισει χασις να μην μπορει να το κανει χωρις να κινδυνευσει?

ελα μου ντε!!!Αυτο προσπαθω να εξηγησω τοση ωρα....ο νεος που θελει να καπνισει χασις θα το κανει οπως και να χει τι να λεμε τωρα.

Δλδ αν το παιδι μου(που ουτε να το σκεφτομαι δε θελω)θελησει καποια στιγμη να δοκιμασει(γιατι μπορει να θελησει) καλυτερα να το αγορασει νομιμα.

Δε λεω οτι θελω να καπνισει αλλα ΑΝ το κανει να ειναι με προηποθεσεις.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν τους κανεις παρεα εσυ, δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν ομως! Αν δεν υπηρχαν τοτε δεν θα υπηρχε και θεμα. Υπαρχουν ομως και ειναι πολλοι! Κυκλοφορουν αναμεσα μας!

Είπα δε τους κάνω παρέα;;;;

Άλλο πάλι και τούτο!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμι τώρα αλλά θέλω να μου απανατήσεις ειλικρινά....

Πιστεύεις ότι υπάρχει γονιός που δεν έκανε αυτό που έκαναν οι γονείς σου όσο αναφορά τα ναρκωτικά....?:confused:

Και των παιδιών που έμπλεξαν τα ίδια έλεγαν πίστεψε με ( υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις παντελώς αδιαφορίας )

 

Πιστεύω ότι γενικότερα, οι γονείς που είναι κοντά στα παιδιά τους, τα ενημερώνουν για τα θέματα των ναρκωτικών. Απλά, υπάρχει μία διαφορά αντίληψης, η οποία σε αυτό το θέμα που συζητάμε είναι εμφανής: κάποιοι γονείς, που είναι και μέλη του φόρουμ, ψήφισαν υπέρ της αποποινικοποίησης της κάνναβης και κάποιοι άλλοι όχι. Δεν θα σου πω ότι αυτοί που ψήφισαν υπέρ, θέλουν ντε και καλά το παιδί τους να καπνίσει χασίς, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Απλά, εγώ συντάσσομαι πλήρως με αυτούς που και δεν θέλουν το παιδί τους να καπνίσει και το ενημερώνουν και είναι κατά της αποποινικοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

ελα μου ντε!!!Αυτο προσπαθω να εξηγησω τοση ωρα....ο νεος που θελει να καπνισει χασις θα το κανει οπως και να χει τι να λεμε τωρα.

Δλδ αν το παιδι μου(που ουτε να το σκεφτομαι δε θελω)θελησει καποια στιγμη να δοκιμασει(γιατι μπορει να θελησει) καλυτερα να το αγορασει νομιμα.

Δε λεω οτι θελω να καπνισει αλλα ΑΝ το κανει να ειναι με προηποθεσεις.

Γιατί σε πειράζει να δοκιμάει, έστω και νόμιμα; Αφού όπως λέτε ΔΕΝ εθίζει!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

]Ξέρεις πόσοι τόνοι τσιγάρα έρχονται λαθραία και μετά τα πουλάει ο περιπτεράς της γειτονιάς μας; Ποιός σού εγγυάται ότι δεν είναι πειραγμένα;[/b]

Άρα γιατί να πιστέψω πως δε θα συμβεί το ίδιο μ=και με το χασίσι;

 

τι σχεση εχει αυτο τωρα? Κινδυνευω εγω απο τον περιπτερα??????????Το παιδι ομως που θα ψαξει να βρει χασις κινδυνευει.

Link to comment
Share on other sites

Είπα δε τους κάνω παρέα;;;;

Άλλο πάλι και τούτο!

Μ'αρέσει να συναναστρέφομαι με πνευματικά διαυγή άτομα και όχι με άτομα που κατ'επιλογήν ζουν σε ένα κόσμο ψευδαισθήσεων.

 

Σε αυτο το όχι απάντησα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο αρμόδιο να απαντήσει στο ερώτημα της Μαλεκόν είναι το Θαυματάκι, αλλά να πω και εγώ την άποψη μου, για το θέμα διαφορών στη νοοτροπία Ολλανδών και Ελλήνων: δυστυχώς, στη χώρα που ζούμε, υπάρχει ένα θέμα με την τήρηση των νόμων και επίσης ένα άλλο μεγάααααλο θέμα με το να εντοπίζονται και να αποδίδονται ποινές σε όσους δεν τηρούν το νόμο. Πάρτε για παράδειγμα την ιστορία με την απαγόρευση του τσιγάρου στους κοινόχρηστους χώρους. Βγήκε νόμος που το απαγορεύει: είδατε να τηρείτε, γενικότερα? Είδατε, όπου δεν τηρείται, να τιμωρούνται οι παραβάτες? Νομίζω ότι δεν το είδατε....

ΟΙ Έλληνες, ως λαός, έχουμε, θα έλεγα κάπως αυθαίρετα, ροπή στις καταχρήσεις (δεν ψάχνω για να βρω στατιστικές, αλλά από ότι ξέρω πχ είμαστε αρκετά ψηλά στην κατανάλωση καπνού και αλκοόλ) και επίσης, μία γενικότερη τάση να μην ακολουθούμε τους νόμους.

Δηλαδή αν κάναμε πριν την θέσπιση του νόμου για το κάπνισμα την ίδια κουβέντα για την απαγόρευση του καπνισματος θα λέγαμε ότι κακώς να απαγορευθει γιατί δεν θα εφαρμοσθει ο νόμος. Και όχι ναι να απαγορευθει αλλά να τηρηθεί ο νόμος...;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάναμε πριν την θέσπιση του νόμου για το κάπνισμα την ίδια κουβέντα για την απαγόρευση του καπνισματος θα λέγαμε ότι κακώς να απαγορευθει γιατί δεν θα εφαρμοσθει ο νόμος. Και όχι ναι να απαγορευθει αλλά να τηρηθεί ο νόμος...;)

 

¨Αλλο πράγμα θέλω να πω εγώ. Η άποψή μου είναι ότι με το σκηνικό που έχει προκύψει με την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους ( που μόνο απαγόρευση δεν είναι), παίρνουμε μία εικόνα, ένα σαφέστατο παράδειγμα για τον τρόπο που λειτουργούμε και εμείς ως πολίτες, σε γενικές γραμμές αλλά και για την ανεπάρκεια του κράτους να ελέξγει την εφαρμογή των νόμων του.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, προτιμώ η χώρα μου να είναι φτωχή λόγω οικονομικής κρίσης σε χρήμα, αλλά πλούσια σε ηθική.

 

Δεν ειναι ματια μου. Κανουμε φοβερες εξαγωγες ναρκωτικων ουσιων παρανομα οπως επισης ειμαστε και στις πρωτες θεσεις στον κοσμο στην διακινηση λευκης σαρκος. Επειδη εσυ δεν τα βλεπεις δεν σημαινει οτι δεν γινονται. Επιπλεον η Ελλαδα με την ηθικη ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση πλεον εχουν......εδω και πολλαααααααα χρονια......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι ματια μου. Κανουμε φοβερες εξαγωγες ναρκωτικων ουσιων παρανομα οπως επισης ειμαστε και στις πρωτες θεσεις στον κοσμο στην διακινηση λευκης σαρκος. Επειδη εσυ δεν τα βλεπεις δεν σημαινει οτι δεν γινονται. Επιπλεον η Ελλαδα με την ηθικη ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση πλεον εχουν......εδω και πολλαααααααα χρονια......

 

πες τα βρε κοπελια! Ειμαι στο τσακ για cannabis indica! (νομιζω πως εχω παραισθησεις και βλεπω πραγματα που δεν ισχυουν τελικα..!)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες latiatoula, απλά αναρωτιέμαι αν τελικά η άρνησή μας να αλλάξουμε τις συνηθειες μας είναι ισχυρό επιχείρημα ώστε να μην γίνονται αλλαγές. Μήπως το χρησιμοποιουμε και λίγο ως δικαιολογια?

Για το συγκεκριμένο θέμα να πω πως απλά η λέξη "νομιμοποίηση" δεν μου λεει και πολλά. Θα ήθελα διευκρινησεις, τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε νομιμοποίηση? Για την χρήση χασίς έχω να πω πως δεν την θεωρώ τόσο επικίνδυνη πια. Και μάλλον δεν θα με ενοχλούσε αν η κόρη μου δοκιμαζε χασις, πιο πολύ θα με ενοχλούσε αν κάπνιζε κανονικό τσιγαρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ματια μου. Κανουμε φοβερες εξαγωγες ναρκωτικων ουσιων παρανομα οπως επισης ειμαστε και στις πρωτες θεσεις στον κοσμο στην διακινηση λευκης σαρκος. Επειδη εσυ δεν τα βλεπεις δεν σημαινει οτι δεν γινονται. Επιπλεον η Ελλαδα με την ηθικη ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση πλεον εχουν......εδω και πολλαααααααα χρονια......

 

Και τα βλέπω και το ξέρω ότι γίνονται, Ellemphriem. Και θλίβομαι! Έπειδή δηλαδή υπάρχουν κάποιοι υπάνθρωποι συμπατριώτες μας που εκμεταλλεύονται κοπέλες από την αλλοδαπή, φέρνοντάς τες λαθραία στην Ελλάδα και τις στήνουν στο δρόμο με το ξύλο και τις εκδίδουν, θα πρέπει να αποποινικοποιήσουμε και κάθε άλλη παράνομη δραστηριότητα? Μήπως τότε θα ήταν καλύτερο να επικεντρώσουμε την ενέργεια μας και τις δράσεις μας στο πως να σώσουμε πχ αυτές τις κοπέλες που τις εκδίδουν παρά τη θέλησή τους?

Link to comment
Share on other sites

]Ξέρεις πόσοι τόνοι τσιγάρα έρχονται λαθραία και μετά τα πουλάει ο περιπτεράς της γειτονιάς μας; Ποιός σού εγγυάται ότι δεν είναι πειραγμένα;[/b]

Άρα γιατί να πιστέψω πως δε θα συμβεί το ίδιο μ=και με το χασίσι;

 

τι σχεση εχει αυτο τωρα? Κινδυνευω εγω απο τον περιπτερα??????????Το παιδι ομως που θα ψαξει να βρει χασις κινδυνευει.

Άμα ο περιπτεράς σου πουλήσει λαθραία τσιγάρα (που κατά πάσα πιθανότητα τα αγόραε κι εκείνος για γνήσια) δε θα κινδυνέψεις;

Δε θα κινδυνέψεις άμα στο μπαρ πιείς μπόμα; Που το αλκόολ είναι νόμιμο!

Δηλαδή μόνο το χασίσι θα πωλείται και νόμιμα και καθαρό;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

]Ξέρεις πόσοι τόνοι τσιγάρα έρχονται λαθραία και μετά τα πουλάει ο περιπτεράς της γειτονιάς μας; Ποιός σού εγγυάται ότι δεν είναι πειραγμένα;[/b]

Άρα γιατί να πιστέψω πως δε θα συμβεί το ίδιο μ=και με το χασίσι;

 

τι σχεση εχει αυτο τωρα? Κινδυνευω εγω απο τον περιπτερα??????????Το παιδι ομως που θα ψαξει να βρει χασις κινδυνευει.

 

αυτο τί διαφορά έχει με το να έχει πιει αλκοολ???? ας τα ποινικοποιησουμε όλα τότε να ησυχάσουμε!

Και το αλκόολ. Απλά εδώ μιλάμε για το χασίσι.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσοι τόνοι τσιγάρα έρχονται λαθραία και μετά τα πουλάει ο περιπτεράς της γειτονιάς μας; Ποιός σού εγγυάται ότι δεν είναι πειραγμένα;

Άρα γιατί να πιστέψω πως δε θα συμβεί το ίδιο μ=και με το χασίσι;

 

Thaumataki όταν κάπνιζα κανονικά τσιγάρα ( τώρα καπνίζω καπνό ) τα καταλάβαινα από την πρώτη τζούρα τα λαθραία...:D

 

liatatoula εγώ ψήφισα ναι και να ενημερώσω εγώ το παιδί μου...το βρίσκω το λιγότερο επικύνδινο.Θεωρώ ότι ξέρω καλύτερα το παιδί μου και το πως θα το προσεγγίσω από οποιαδήποτε καμπάνια...

malecon ( στο λέω καλοπροαίρετα γιατί βλέπω ότι το κάνεις και σε άλλα θέματα ) το ότι εσύ δεν κατάλαβες ή δεν αρκέστηκες με απάντηση που σου δόθηκε, αυτό δε σημαίνει αυτόματα ότι ο άλλος είναι υποχρεωμένος να απαντήσει...Και εγώ πολλές φορές όταν μου απευθύνουν ερωτήσεις που ήδη έχω απαντήσει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αγνοήσω την ερώτηση.

Ο σύζηγος μου έκανε χρήση χασίς από τα 16 έως τα 20-21 περίπου, οι γονείς του πολύ καλοί άνθρωποι, πολύ κοντά στα παιδιά αλλά έτυχε...Συζητώντας μαζί του το εδώ θέμα μου είπε ότι δεν εθίζεσαι όπως με το τσιγάρο, αλλά περισσότερο στο μυαλό...Μου είπε ότι και εκείνος είναι υπέρ για την εξάλλειψη των πάρε δόσε με τους "περίεργους" τύπους...φυσικά όμως και στο πίσω μέρος του μυαλού του είναι ότι ήμαστε έλληνες και φοβάται κάποια πράγματα...δηλ. αυτό που λέει το thaumataki..

Ήθελα να ρωτήσω όσους είστε με τα 1000 κατά, πως ακριβώς φαντάζεστε την αποποινικοποιήση ?? ( υ.γ. εύχομαι να μην νομίζετε ότι θα είναι ένα πράγμα πάνε παιδί μου στην κυρά Κούλα την ψιλικατζού και φέρε λίγο μαυράκι ? )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες latiatoula, απλά αναρωτιέμαι αν τελικά η άρνησή μας να αλλάξουμε τις συνηθειες μας είναι ισχυρό επιχείρημα ώστε να μην γίνονται αλλαγές. Μήπως το χρησιμοποιουμε και λίγο ως δικαιολογια?

Για το συγκεκριμένο θέμα να πω πως απλά η λέξη "νομιμοποίηση" δεν μου λεει και πολλά. Θα ήθελα διευκρινησεις, τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε νομιμοποίηση? Για την χρήση χασίς έχω να πω πως δεν την θεωρώ τόσο επικίνδυνη πια. Και μάλλον δεν θα με ενοχλούσε αν η κόρη μου δοκιμαζε χασις, πιο πολύ θα με ενοχλούσε αν κάπνιζε κανονικό τσιγαρο

 

Έχοντας υπάρξει αρκετά ηλίθια στα όχι και τόσο νειάτα μου (από τα 23 και στο εξής), δοκίμασα και από τα δύο, και από το κανονικό τσιγάρο και από το ακανόνιστο. Οπότε, με βάση την εμπειρία μου, εύχομαι η κόρη σου να μην δοκιμάσει ποτέ τίποτα από τα δύο. Και σε προτρέπω καλοπροαίρετα, αν ω μη γένοιτο σας συμβεί και δοκιμάσει κάτι από τα δύο, να σε ενοχλήσει.

Το χαρακτηρισμό ηλίθια, τον αποδίδω μόνο σε μένα, το διευκρινίζω, έτσι? Δεν θέλω να θίξω κανένα άλλο άτομο. Εμένα ναι, με θεωρώ ηλίθια που δοκίμασα παρόλο που είχα πολύ καλή ενημέρωση και από το σπίτι μου και από το σχολείο μου.

Link to comment
Share on other sites

αυτο τί διαφορά έχει με το να έχει πιει αλκοολ???? ας τα ποινικοποιησουμε όλα τότε να ησυχάσουμε!

Διορθώστε με αν κάνω λάθος (ήταν πολύ παλια και δεν θυμαμαι λεπτομερειες :D) αλλά δεν είχε απαγορευθει ένα φεγγαρι το αλκοολ στην Αμερική? Λύθηκε τελικα το πρόβλημα του αλκοολισμού?

Link to comment
Share on other sites

Άμα ο περιπτεράς σου πουλήσει λαθραία τσιγάρα (που κατά πάσα πιθανότητα τα αγόραε κι εκείνος για γνήσια) δε θα κινδυνέψεις;

Δε θα κινδυνέψεις άμα στο μπαρ πιείς μπόμα; Που το αλκόολ είναι νόμιμο!

Δηλαδή μόνο το χασίσι θα πωλείται και νόμιμα και καθαρό;

 

συνεχιζεις να ερχεσαι στα λογια μου. Σου μιλαω για τους χωρους και τους ανθρωπους που πουλουν χασις παρανομα. Θεωρω οτι τα παιδια κινδυνευουν απο αυτους (και απο τις ουσιες βεβαια και αν νοθευονται πολυ περισσοτερο), αλλα βασικά για τους ανθρωπους που τα πουλουν.

Ο περπτερας δεν ειναι επικίνδυνος όπως ενδεχομένως ο εμπορος παρανομων ουσιων.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας υπάρξει αρκετά ηλίθια στα όχι και τόσο νειάτα μου (από τα 23 και στο εξής), δοκίμασα και από τα δύο, και από το κανονικό τσιγάρο και από το ακανόνιστο. Οπότε, με βάση την εμπειρία μου, εύχομαι η κόρη σου να μην δοκιμάσει ποτέ τίποτα από τα δύο. Και σε προτρέπω καλοπροαίρετα, αν ω μη γένοιτο σας συμβεί και δοκιμάσει κάτι από τα δύο, να σε ενοχλήσει.

Το χαρακτηρισμό ηλίθια, τον αποδίδω μόνο σε μένα, το διευκρινίζω, έτσι? Δεν θέλω να θίξω κανένα άλλο άτομο. Εμένα ναι, με θεωρώ ηλίθια που δοκίμασα παρόλο που είχα πολύ καλή ενημέρωση και από το σπίτι μου και από το σχολείο μου.

Γι'αυτό ειπα "μάλλον δεν θα με ενοχλήσει". ;)

 

malecon ( στο λέω καλοπροαίρετα γιατί βλέπω ότι το κάνεις και σε άλλα θέματα ) το ότι εσύ δεν κατάλαβες ή δεν αρκέστηκες με απάντηση που σου δόθηκε, αυτό δε σημαίνει αυτόματα ότι ο άλλος είναι υποχρεωμένος να απαντήσει...Και εγώ πολλές φορές όταν μου απευθύνουν ερωτήσεις που ήδη έχω απαντήσει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αγνοήσω την ερώτηση.

Τι να κάνω βρε DALIA έχω ένα ελαττωμα και εγώ (το μοναδικό :D). Αν δεν μου λυθει η απορία επιμενω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...